Studenten bezetten aula Utrechtse rijksuniversiteit K.L.M. bestaan NIJMEEGSE CURATOREN NIET OP DEBATAVOND Totaal nieuw en mildQ amerikaans I Golden Fiction Lj kings Zes opvarenden coaster vermist; zoeken gestaakt NYY achter plan 2000 Je^elHd NOTA VRAAGT RADICALE ONDERWIJSVERNIEUWINGEN Zittenblijven zo snel mogelijk uitbannen vierde 50-jarig Bekentenis van Rohan Limburger beweert Rembrandt te hebben de extra milde 1.75 Golcfen Fiction 'JC FILTER Geallieerd protest POPFANS IN ÖOST-BERLIJN SLAAGS MET POLITIE Nadelig Junta-generaal president Brazilië J Wijziging huurwet Senaat aanvaardt initiatie f voor stel Begin dit jaar al maatregelen tegen huisarts Ben Korsten 91 DE STEM VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 11 (Van onze correspondent) UTRECHT Gisteren is de gehele dag gediscussieerd in de door studen ten bezette aula van de Utrechtse rijksuniversiteit. Een groep van 25 activisten had zich 's nachts toegang tot het gebouw verschaft, nadat tij dens een uren durende vergadering 100 tot 150 studenten de beslissing tot een bezetting hadden genomen. De curatoren van de Utrechtse uni versiteit, namen het besluit geen maatregelen tegen deze bezetting te nemen, als de normale gang van za ken In het academiegebouw niet wordt verstoord. Hieronder vallen voornamelijk te verstaan promoties, eamens enz. Het was dr. H. Scham- hardt in zijn functie van secretaris van de universiteit, die de studen ten heeft toegesproken en gevraagd de bezetting op te geven. Hij discus sieerde vele uren met hen. Dr. Schamhardt liet in antwoord op vragen van de studenten weten dat van de zijde van de curatoren geen initiatief kon worden verwacht om de justitie te bewegen om de za ken tegen de vijftig maandag opge brachte studenten te seponeren. Er volgde daarna nog een druk heen en weer gepraat. Een poging van dr. Schamhardt om de aula te doen ont ruimen slaagde niet. Een woordvoerder van de bezet ters verklaarde dat de studenten zich bewust zijn van hun onwettige me thoden maar zij menen daarmee een nieuwe fase te hebben ingeluid m hun actie tot democratisering van de universiteit. Hij voegde er aan toe dat de discussies de gehele dag zou den voortduren. En dat gebeurde ook. De discussies werden echter afgewis seld door filmvertoningen. De poli tie liet zich af en toe in de aula zien, maar trad niet op. Gisteravond om acht uus begon 'n door de Utrechtse Studenten Facul teiten (USF), die niet het initiatie! voor de bezetting hebben genomen georganiseerde massale discussie avond in de bezette aula. Bij 't slui ten van deze editie duurde de bezei ting van de aula nog steeds voort, evenals de heftige discussies. Deze bezetting is niet helemaal ti vergelijken met de Maagdenhuisbe zetting in Amsterdam, waar het het administratieve centrum van de Am sterdamse universiteit betrof. De D trechtse politie heeft meegedeeld da' er onmiddellijk zal worden ingegrc pen als het administratieve centrum aan de Kromme Neuwe Gracht jjj Utrecht bezet wordt. Maar daarvan was gisteravond totaal geen sprake. Via een ingedrukte ruit kwamen nen. de Utrechtse studenten de aula bw- (Van onze correspondent) DEN HAAG De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij de KLM dus heeft gisteren het vijftigjarig bestaan gevierd. De KLM is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld die deze gou den mijlpaal haalt. Op de receptie die gisteravond in het Congresgebouw werd gehouden ontving de KLM-directie vele (lucht vaart) groten uit binnen- en buiten land. Er waren ook vertegenwoordi gers van de glorierijke pioniersjaren. Slevrouw Plesman bijvoorbeeld, de echtgenote van de oprichter van de maatschappij. Voorts was er de onverwoestbare Willem Versteeg, eens op Soester- berg de instructeur die een legen darische generatie KLM-vliegers het vak leerde, later directeur van de KIM. Ook oud-directeur I. A. Aler en oud-president-directeur F. Q. den Hollander waren er. Prins Bernhard, wiens hart ook altijd warm klopt voorde vliegerij, kwam eveneens ge lukwensen aanbieden. De receptie in het rijk met be roemde KLM-vliegtuigmodellen ver sierde Congresgebouw werd een luchtvaarthappening van allure. Het personeel feestte mee. Voor zover de dienst het toeliet was iedereen vrijaf en voor elk jaar dat men bij de KLM werkte werd vijftig gulden jubileum uitkering uitbetaald. In de versierde hangar 9 op Schiphol kwamen dui tenden KLM-ers bijeen om toege sproken te worden door president- directeur G. v. d. Wal. Elke employé ontving een jubileumboek en een herinneringspenning. In de hal van het in aanbouw zijnde nieuwe kan toor werd een loden koker ingemet seld waarin zich gangbare munten van Nederland en alle landen waar op de KLM vliegt bevinden, alsmede de voorpagina's van gistermorgen van Nederlandse dagbladen. Bij het monument van dr. Albert Hesman in Den Haag werd een krans gelegd terwijl de DC-8 PH- DCA „Albert Plesman" overvloog. Een aantal KLM-functionarissen kreeg via minister Bakker onder scheidingen uitgereikt. (ADVERTENTIE) FILTER KINGS OOST-BERiAJN (RTR) Onge veer tweeduizend Oostduitse jonge- ren zijn dinsdagavond, op de derde en laatste dag van de viering van de twintigste verjaardag van de DDR, slaags geraakt met de politie. De jon- felui hadden zich. naar een van hen vertelde, bij de „muur" verzameld "n te luisteren naar de Britse pop- poep de Rolling Stones, die zou op- heden op liet dak van het hoog bo ven de „muur" ultttorende aan de rand van West-Berlijn staande ge- rouw van de Westduitse uitgever "Vel Springer. Toen ze daar op de voorsuJiiiig, j overigens niet doorging, stonden e wachten, arriveerden plotseling rca 200 politieagenten die tot char- ges met de gummiknuppel overgin- Achtervolgd door de politie renden n1 .PRP'ffefhebbers naar Alexander- Uiaiz in het centrum van Oost.-Berlijn, ar zich juist een kwart miljoen le- ,.v v.an de Oostduitse communisti- vnr.- ,leu,&dLeveging gereed nwkte ne slotfestiviteiten. De groep van har;'lmuur"' 'osjes gekleed en lang- s. vormde een scherp contrast ie iJjü Beklede leden van M Jf®^weging. Aan het »ind van te em ??§onTien de jongelui zich Wn «S '91' teTW'il de politie er Voltrok J 'P overvalwagens stopte. viiftiJ f u l°nSeren zijn ongeve-"- OnlS? wP aanBpboudan. «2'5"Vk.V'a de grote milit_. •""tóen hèJerYl Post-Beriijn is ge- dp eeallio j hoofdkwartier van m West-Berlijn een "brd nitCT "''gegeven, waarin spijt v»iu JglSPrk™ over deze Parade, S«accentü»t^ ire karakiti v.e.d Pentotn» door vertoon van wa- (Van onze redactie buitenland) BREMEN Gistermiddag is het zoeken naar de zes vermiste opvaren den van de Nederlandse kustvaarder „Donau", die in de monding van de Éems door een Westduits scliip de grond in werd geboord, gestaakt. Slechts één opvarende van de Do nau, stuurman Klootsema, kon door het Westduitse schip gered worden. Hij raakte gewond aan zijn been. De aanvaring tussen de Donau (857 ton) en de Kariba (8Ó06 ton) deed zich voor in dichte misit. Het Nederlandse schip zonk vrijwel on middellijk, waarna een grote speur tocht naar de zes opvarenden (waar onder een vrouw) begon. Er werd onder andere aan deelgenomen door een Duitse marinehelikopter. Het zoe ken werd gistermiddag gestaakt. De Donau gas geladien met graan en van Appingendam onderweg naar Selby in Engeland. In het noordelijk gedeelte van de Ierse Zee is de 499 ton metende Ne derlandse coaster Martinistad in moeilijkheden geweest. Het schip had machineschade opgelopen in een zui- derstorm met windkracht 8 en moest sleepboothulp inroepen. Toevallig in de buurt was de sleepboot Jacob van Heemskerck, die er nadat het sleeptouw in het slechte weer enkele keren was gebroken in slaagde vast te maken. De Martinistad werd naar Glasgow gesleept. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Curatoren van de Nijmeegse universiteit hebben be sloten niet deel te nemen aan de discussies, die gisteravond in de aula werden gehouden over het onlangs uitgebracht „groene boek je", met betrekking tot de nieuwe bestuursstructuur van de univer siteit. De curatoren waren van oordeel, dat het blijkens de uitno diging niet de bedoeling is tot een reële discussie te komen. „Een actiegroep wil enkel ons voor stel integraal verwerpen en de expe rimentele fase verhinderen". De cu ratoren herinnerden er voorts aam, dat ze reeds enkele maanden geleden alle betrokkenen hebben verzocht niet over te gaan tot excessieve or- deverstorende gedragingen, en aller wegen wordt gewerkt aan nieuwe structuurvormen. „Desondanks is bij een drietal vergaderingen een aantal studenten binnengedrongen, terwijl afgevaardigden van alle geledingen waren uitgenodigd. Dit gebeurde ook op de curatorenvergadering van 4 juli j.l., waardoor de besluitvorm op de universiteit ernstig werd ontregeld. Op de agenda immers stonden een aantal benoemingen en 'n groot aan tal urgente aanbestedingen voor ge bouwen Op grond hiervan meenden de cu ratoren dat ingaan op /ie uitnodiging vain het actiecomité een nadelige in vloed zou hebben op de ontwikkeling van de democratisering aan de uni versiteit. De curatoren waren „der halve genoodzaakt" zich van „deze bijeenkomst te distantiëren". Zij be treurden het in hoge mate, dat „de Unie van Studenten te Nijmegen, die aan deze universiteit officieel op treedt als belangenbehartiger van alle studenten, zich kennelijk aansluit bij de activiteiten van het actiecomité, (Van onze correspondent) MAASTRICHT De bejaarde oud- paardenhandelaar Gerard Habets in Maastricht beweert in het bezit te zijn van een onontdekte Rembrandt. Het doek dat twee meter bij 1,60 me ter groot is, bestaat uit een bijbelse voorstelling van de farao van Egypte en zijn dochter die de kleine Mozes op haar schoot houdt. Bij de restaura tie van het schilderij is de naam van Rembrandt en het jaartal 1626 te voorschijn gekomen. De heer Habets zegt dat deskundigen het doek voor zeer waardevol houden. Hij wil ech ter niet zeggen wie die deskundigen zijn. Sinds de ontdekking wordt nie mand, behalve zijn familie, meer in zijn huis toegelaten. (ADVERTENTIE) JERUZALEM (Reuter) De ver dediger van de Australiër Denis Mi chael Rohan heeft gisteren verklaard dat zijn cliënt toegeeft brand te heb ben gesticht in de El Aksa moskee in Jeruzalem, maar dat hij op dat ogen blik geestesziek was, zodat de daad hem niet kan worden toegerekend. De 28-jarige Rohan, een schapen scheerder, heeft maandag, aan het be gin van het proces gezegd niet schul dig te zijn. Rohan geeft eveneens toe dat hü tien dagen tevoren ook al had ge probeerd de moskee in brand te ste ken. Waarnemers geloven dat de ge wijzigde houding van de verdedi ging het proces zal bekorten. Aan vankelijk verwachtte men dat het meer dan drie weken zou duren. De verdediger, Yitzak Toenik, vroeg vrijspraak. Het wees de pas sage van de aanklacht, waarin ge sproken wordt van kwaadwillige brandstichting, af. De verdediger verwierp ook het punt van de aan klacht, waarin van voorbedachten ra de sprake is. Hij gaf toe dat Rohan petroleum had gekocht, maar be streed zoals in de aanklacht staat dat dit was om de moskee in brand te steken. RIO DE JANEIRO (Rtr/AFP) Het opperbevel van de Braziliaanse strijdkrachten heeft unaniem gene raal Emilio Garrastazu Medice aan gewezen als zijn kandidaat voor het presidentschap van Brazilië. De keuze van de 63-jarige generaal die com mandant is van het derde leger in Zuid-Brazilië, betekent in feite dat h(j de zieke president Arthur da Costa e Silva zal opvolgen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse vakcentrale van het NVV (waarin ongeveer twintig plaatselijke vak bonden van het NVV samenwerken) meent dat in Rotterdam altijd nog de werkgelegenheid op de eerste plaats gesteld moet worden. Daarmee gaat het NVV in tegen het rapport van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, over de ontwikkeling van Rijnmond. De tendens van dat stuk eerst het welzijn dan pas de welvaart vormt het uitgangspunt van het so cialistische verkiezingsprogramma voor de Rotterdamse gemeenteraad. De vakcentrale van het NW in Rotterdam zegt in een verklaring tij dens een aantal kaderbijeenkomsten in heel Zuidwest-Nederland tot de conclusie te zijn gekomen dat de hoogst mogelijke werkgelegenheid gewaarborgd moet worden, waarmee dan verder de leefbaarheid maar ge lijke tred dient te houden. Het NVV, dat overigens ook niet voor uitbrei ding van het havengebied zonder meeT is, meent dat de gunstige lig ging van Rotterdam uitgebuit moet worden. Inmiddels gaan er ook in de plaat selijke afdelingen van de P.v.d.A. stemmen op die kritiek hebben op het standpunt van het hoofdbestuur. Zo is een plaatselijke afdeling, waar in o.m. de directeur van de Raad voor het maatschappelijk welzijn van Rotterdam een belangrijke plaats in neemt, van mening dat afstoppen van de industrialisatie in Rotterdam niet zal betekenen dat er ook maar één cent meer beschikbaar komt voor het welzijn. Dit is dan ook aan leiding voor de afdeling te pleiten voor een veel gematigder houding dan het hoofdbestuur nu aanbeveelt en de raadsfractie van de P.v.d.A. op dit moment reeds aanvaard heeft, Burgemeester Thomassen en zijn Plan-2000-f krijgen dus meer steun uit eigen kring dan aanvankelijk werd verondersteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het initiatiefvoorstel tot wijziging van de huurwet, van de Tweede-Kamerleden Van den Doel en Wieringa (P..v.d.A.), aanvaard. Dit voorstel beoogt de maximaal mo gelijke tennijn van uitstel van ont ruiming van woningen en bedrijfs ruimten in de z.g. geliberaliseerde gebieden, van twee op drie jaar te brengen. Dit geschiedt dan via twee verleningen van telkens maximaal een jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid Zuid-Holland heeft ai in het begin van dit jaar maatregelen getroffen tegen de huisarts van de onlangs overleden Ben Korsten. De inspec teur was in een vroeg stadium ge waarschuwd, dat deze arts een te grote hoeveelheid verdovende mid delen in zijn praktijk voorschreef. Na een diepgaand onderzoek heeft hij „de door hem noodzakelijk ge achte maatregelen getroffen", aldus minister Polak van Justitie en Rool- vïnk van Sociale Zaken en Volksge zondheid in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Franssen (P.v. d.A.). De mededelingen dat deze inspec teur al drie jaar in het bezit zou zijn van een rapport over de zaak-Kor sten (het veelvuldig gebruik van morfine) is onjuist, aldus de minis ters. Zoals bekend heeft dr. Van der Kroef, geneesheer van de Rudolf Steinerkliniek te Den Haag, destijds verklaard dat vele hoge instanties de zaak-Ben Korsten over het gebruik van verdovende middelen op de lan ge baan wilden schuiven. Dit is, aldus de ministers, niet in overeenstemming met de feiten. Hoewel zij er begrip voor hebben „dat de omstandigheid dat verschil lende overheidsinstanties bij de aan gelegenheid betrokken zijn, bij dr. Van der Kroef deze indruk heeft kunnen wekken". Dames, ieder van u heeft wel een idee van het (voor u) onweerstaan bare type man. De man, die voor u het einde" zou betekenen, maar waarmee u desondanks waarschijn lijk helemaal niet zou willen trou wen. Voelt u misschien wat voor het Franse type? Dan kunt u met het volgende iets doen. Volgens de Sunday Times is het prototype van de onweerstaanbare Fransman nonchalant, cynischsen sueel en... oud! Nou, als u het mij vraagt, ik heb zeker op een warme herfstdag van 23 graden ook liever nasi of baini dan erwtensoep, oftewel snert In zo'n gevangenis zijn dat niet voor niets levensgrote kwesties. In de mili taire dienst trouwens ook. Maar daar heb je b.v. nog het weekeinde om naar uit te kijken, terwijl gevan genen zelfs dat niet hebben. Het enige waar je dan nog naar uit kijkt is op kortere termijn tenminste de warme hap. Die brengt nog af wisseling. En het is bepaald geen snert weer, Ik krijg steeds meer bewondering voor die Britse weervoorspellers die toch maar een mooie nazomer had den voorspeld. Ze hebben nu gezegd dat dit weertype wel tot het midden van deze maand zal duren. Nog een week dus!? Vaart wel, mijn kleine schat, ver wacht een ander heer (Gunther, vrij naar Vondel). B/B. Van Bardot naar Barnard is klankmatig althans niet zo'n grote stap. De beroemde Zuidafrikaanse hartchirurg heeft trouwplannen, d.w.z. hijzelf zegt van niet, maar zijn aanstaande, de 19-jarige Bar bara Zöllner, een zoals dat heet societyverschijning, en haar moeder zeggen van wel. Het is alles bij elkaar BAR. De Amsterdamse zedenpolitie heeft het in het afgelopen weekeinde druk gehad met het in beslag nemen van 4000 kilo pornografie, die in contai ners uit Amerika in de hoofdstede lijke haven was aangekomen. Het waren bij elkaar 30.000 tijdschriften. Je mag in dit gram pornografie land nog verkopen. geen Wel eens opgemerkt dat op dames horloges veel minder dan op heren horloges de datum staat aangegeven? De fabrikanten gaan er kennelijk van uit dat een dag vroeger of later er niet meer toe doet, als een dame eenmaal weet hoe laat het is. Nog een hapje politiek. Volgens een weekblad is de gemiddelde op richter van D'66 (en die heeft her en der in het land 47 afdelingen- oprichters) een academisch gevorm de, buitenkerkelijke Amsterdammer van 38 jaar, jaarinkomen 32.000 gul den, lichte voorkeur voor de VVD. Dat is wetenschapelijk komen vast te staan, en staat in een artikel van politicoloog drs. J. Godschalk. Een pretige dag verder, desnoods zonder 32.000 gulden! MERIJN, (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Neem op korte termijn een besluit tot afschaffing van het zittenblijven. Dit vraagt de stichting voor on derzoek van het onderwijs (SVO) in een aan staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) uitgebrachte nota „opstaan tegen het zitten blijven", samengesteld door drs. K. Doornbos. In die nota wordt voorgesteld het zittenblijven uit te bannen door in terne reorganisatie van het onderwijs. De regering wordt gevraagd daarvoor geld beschikbaar te stellen en de on- derwijswetgeving aan te passen. „Nog altijd werpt de enorme om vang van het zittenblijven in ons basis- en voortgezet onderwijs een schaduw over het Nederlandse schoolwezen. In het basisonderwijs bleven sinds 1945 meer dan twee miljoen leerlingen zitten. De percen tages in het voortgezet onderwijs lig gen twee a drie maal zo hoog", aldus de nota. „Er is voldoende bekend om op korte termijn een besluit tot af schaffing te nemen". De reorganisatie zou bij het basis onderwijs moeten geschieden door in terne differentiatie van prestatie- eisen („blokkenstelsel") en bij het voortgezet onderwijs door middel van „niveau-differentiatie per vak". De nota stelt voor een centraal coördi nerend orgaan te creëren voor reor ganisatie van de interne functione ring van het onderwijs. De nota bepleit voorts de vaststel ling van een maximum-klassegrootte. Dit zou volgens de nota mogelijk zijn indien de voorstellen tot interne re organisatie van het schoolonderwijs worden aanvaard. De nota spreekt dan ook van „een nauwe samenhang". Gesteld wordt dat de huidige proble men voornamelijk schuilen in de grote spreiding van de klasse-grootte rondom het landelijk gemiddelde. De nota geeft overigens prioriteit aan verdere verlaging van de leerlingen aantallen per klas bij het kleuter onderwijs. In het onderwijs moet niet de school of de klasse, maar het indivi duele kind uitgangspunt zijn, aldus de nota. Dit betekent opheffing van het leerstof jaar-klassensysteem, d.w.z. ontkoppeling van cursusduur en leer stofpakket. Het gaat om een nieuw systeem, waarin niet van alle leer lingen hetzelfde gevraagd wordt in dezelfde tijd, maar waarin differen tiatie van prestatie-eisen mogelijk wordt. Daardoor kan dan het zitten blijven verdwijnen. Als een viertal belangrijke doel einden van de onderwijsvernieuwing noemt het rapport: democratisering, leerstofvernieuwing, individualisering en efficiency. Een onderwijsleerplan met deze doeleinden is een alternatief voor het klasikale stelsel. De voor het basisonderwijs voorge stelde differentiatie van prestatie- eisen wil men invoeren door middel van een zgn. „blokkenstelsel" De blokken zijn onderwijseenheden van wisselende omvang, zwaarte en sa menstelling. De meeste leerlingen hebben twee tot vijf a zes weken no dig voor de verwerking. De leerresul taten worden per verwerkt blok ge toetst. Van de uitslag hangt af of een leerling aan het volgende blok mag oeginnen. De voor het voortgezet onderwijs voorgestelde niveau-differentiatie per vak houdt in, dat in plaats van tot een school te worden toegelaten, een leerling per vak wordt ingepast. Hij kan b.v. twee talen op v w o -ni veau bestuderen, echter voor een derde taal op m.a.v o.-niveau werken en voor wis- en natuurkunde het programma van de h.a.v.o.-afdeling volgen. Dit moet samengaan met het sys teem van kern- en keuzevakken. Als dat gebeurt ontstaat een organisatie vorm met een zo grote opvangcapa citeit, dat in beginsel alle leerlingen na verlaten van de basisschool in één instelling voor voortgezet onderwijs kunnen worden opgenomen Er zou een studieplan opgesteld kunnen worden, dat in zekere zin een over eenkomst is tussen de ouders, de leerling en de school, gericht op op timale produktiviteit. Het conventio nele diploma zou vervangen kunnen worden door een certificaat van vorderingen, met nauwkeurige aan duiding van de niveaus waarop de verschillende vakken zijn bestudeerd. Bij afdoende geobjectiveerde presta tiebeoordeling aan het eind van ieder 'eerjaar zou zelfs afschaffing van de undexamens kunnen worden over- ■ogen Om dit alles te realiseren is een .'oorbereidingstijd van drie en een half jaar volgens de nota wel het ibsolute minimum. Er zou, wanneer voor 1 januari 1970 een beslissing valt, in 1973 begonnen kunnen wor den met de invoering van verande ringen in het basis- en voortgezet on derwijs. Die veranderingen zouden oer leerjaar ingevoerd kunnen wor den. waardoor de hele operatie zes jaar zou duren.

de Stem | 1969 | | pagina 11