Rohan verrast rechters: „Niet schuldig" COMPLOT IN JORDANIË OPGEROLD Martinair „doopt" Fokker Fellowship MORGEN GENADE KLAP VOOR DUBCEK I )e^e|yd Affaire rond student- Maagdenhuisbezetter Vis houdt fit s buitendienst- dewerker an de Walle Israëlische mode in Londen NKV-kritiek op KVP- Kamerfractie Heen-en-weertje naar Jersey tweemaal veroordeeld Minimum-broodprijzen voor 45 gemeenten „Neergeslagen verkoper zelf dader van gelddiefstal Vuilnisstaking in Londen duurt voort E KOOP huis met tuin A Bomaanslag 'GEVULDE SCHELVIS OF MAKREEL. Paus Paulus: nnstmogelijkheden niet, welke edrijf u biedt. et rayon Breda/Prinsenbeek u ZELF uw toekomstmogelijk- n in handen. Gunstige provisie- ing, vast salaris, goede sociale rieningen. a tie aan: De Verzekerings Unie ig Mij. N.V., Afd. Pers. Buiten- lesingel 48 Utrecht. Telefo kunt u onder nr. 01730-23942 uur: 030 - 14941). rTERSHOF10 - HULST 18.uur bij 7 - SLUISKIL - TEL. 01157-414 en jas vanTerlenka. Regen- egent, winterjas als 't wintert, m? Een heerlijk warme uit- vachtvoering. Voor maar maat 128) is uw zoon het hele gejast". om in te wonen. Want als in wollen flauschis gemaakt, en n nog 'es een heerlijk warme •ing heeft... ja, dan doe je vlug meer uit. f45,-* (maat to Sport-coat. Monsanto, 't ;rk dat staat voor kwaliteit en baarheid. Voel maar, dat ïlours en die koesterende Borg ing. Bij windkracht 8 zet je k. de kraag op, want die is ook gevoerd, f 59,50* (maat 128) erde winterjas. Om slanke ig slanker te doen lijken. Voor alle modieuze details: korte aag, schuine steekzakken en ,reasted. De stof? Natuurlijk, wollen visgraat. pnjs anzelfsprekendf 65,75 (ma OKTOBER 1969 DE STEM VAN DINSDAG (Van onze correspondent Peter Hillmore) JERUZALEM Gezeten in de zelfde kogelvrije glazen kool, waarin nazi-misdadiger Adolf Eichmann het doodvonnis tegen zich hoorde eisen, ontkende de 28-jarige Australische schaapsherder Michal Rohan gisteren «huldig te zijn aan de brandstichting in de El Aksa-moskee in het oude, door Israël bezette gedeelte van Je ruzalem op 21 augustus. De brand was de aanleiding tot een Islamitische topconferentie en het oproepen tot ten heilige oorlog tegen Israël. Het openbare ministerie, vertegen woordigd door officier van justitie Gabriel Bach, beweert dat Rohan na zijn arrestatie een verklaring heeft afgelegd waarin hij beweerde schul dig te zijn en op „bevel van god" te hebben gehandeld. In deze verklaring die gisteren tijdens het proces werd voorgelezen zegt Rohan, dat hij kort na zijn aankomst in Jeruzalem een passage ln de bijbel ontdekte, waarin stond dat een persoon door god geroepen zou worden om „de tempel" te bou wen. De Klaagmuur, die naar men aanneemt een gedeelte van de oude tempel is, is een onderdeel van het gebied, waar zich ook de El Aksa moskee bevindt. „Door alle andere bijbelse passages, die ik bestudeerd heb, door het oude en nieuwe testament, kwam ik tot de conclusie, dat god wilde, dat ik de tempel bouwde. Als ik daarom de uitgekozen man ben om dit te doen, dan zal ik dit moeten bewijzen door de moskee te vernietigen. Als dit gods wil is, dan zal hij mij toestaan dit te doen". Men verwacht, dat het proces ten minste drie weken zal duren. De openbare aanklager zal meer dan (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/AMMAN De Jordaanse regering heeft een complot tegen „de veiligheid van het koninkrijk onschadelijk gemaakt". De aard van deze „misdaad tegen de staat" ge pleegd door de verboden en ontbonden bevrijdingspartij Na- bari is nog niet bekendgemaakt. Het complot zo wordt in een communiqué hekend gemaakt werd ge steund door Israël en „hen die achter de vijand staan". Er zijn verscheidens arrestaties verricht. De leider van de verboden partij, sjeik Takieddin Al- Xabahani, is ln het buitenland. De partij werd in 1957 tegelijk met enige an dere politieke groeperingen, ontbonden. Een van de doelstellingen van de partij is de oprichting van een grote Islamitische staat, waarin alle Mohamme daanse landen zijn opgenomen. De Jordaanse autoriteiten hebben de bevolking verzocht „behulpzaam te zijn bij het opsporen van samen zweerders die zijn ontsnapt". In Tel Aviv is bekendgemaakt dat drie Egyptische Migs zijn neergescho ten die probeerden doelen aan te val len ten oosten van het Suez-kanaal. TweeMigs-21 werden neergehaald bij luchtgevechten en een Mig-17 door Israëlisch luchtdoelgeschut. Aan Is raëlische zijde werden geen verliezen geleden, aldus Tel Aviv. Een Egyp- tischs woordvoerder heeft meege deeld dat een massale vergeldings actie werd uitgevoerd door de Egyp tische luchtmacht. Een Egyptische en wee Israëlische jagers kregen tref fers. Eén persoon Is om het leven ge- temen en 23 anderen zijn gewond bij ten bomontploffing op een drukke markt in de in het noorden van Israël felegen plaats Affula. Op het moment van de ontploffing was de markt vol met bezoekers. Een van de gewonden Hepen zware kwetsuren op. De explosieven waren verborgen k een kist, die onder een geparkeer- le vrachtwagen was geplaatst. De omgekomen Israëliër een 60-jarige man zat in de cabine van de auto. fr zijn ongeveer 100 Arabieren uit fe omgeving van Affula aangehou den. Er bevinden zich diverse Arabie ten onder de gewonden. Zwitserland heeft de militaire attaché van Israël, kolonel Zvi Alon, persona non grata verklaard. De maatregel is een voortvloeisel uit de taak-Frauknecht, de Zwitserse inge- meur die Israël de constructieteke- magen heeft verstrekt voor de mo- »ren van de Mirages-3. De Israëlische militaire autoritei- ra hebben de burgemeester van Kamallah Nadim Saleh Zaro en fegen andere Arabieren uitgewezen over de grens met Jordanië gezet. Zij worden beschuldigd van vijandige activiteiten. Paus Paulus en de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Aba Eban, hebben gisteren een bespreking van een uur gevoerd. Het was de eerste ontmoeting tussen een paus en een Israëlische minister sinds 1952. De paus had zijn bereidheid en har telijke medewerking aangeboden om te helpen de vrede in het Midden- Oosten te herstellen. AMSTERDAM (ANP) De 25- ]ange Amsterdamse student Wou- N. de Boer, die door de Am sterdamse politierechter twee keer foor deelneming aan de Maagden huisbezetting veroordeeld werd oiMat eerst iemand zich voor hem 17. "''gegeven, staat deze week "hoger beroep terecht. In een ™t aan de procureur-generaal bet Amsterdams gerechtshof, H- Gelinck, schrijft de stu- dat zich onlangs twee heren s» crS.aandienden als „leden van i Slaven de student te I™ dat het voor hem zeer gunstig zou zijn om donderdag- op de zitting van het t* verschijnen waar hiï Zjaï in h°8or beroep wordt derS 0p z»n vraag om na- «e uitleg volgden slechts inti- «'«ahes als „Je moet niets vra. lie So z.aak is gesloten. Denk ie 2? gezondheid en aan bootT Boer woont °P een dell student verzocht indertijd zoek h,CU.rCU5"Beneraal een onder- zich vün 1. len naar degeen die Procure,S-Sf"1 uigegeven. De aunS,Ur;,ge"eraal berichtte in tecWs ^dent dat de rijks- de onbekend niet geslaagd was kende p te sporen. Naar aanleiding van de nieuwe brief heeft de rijksrecherche de zaak gisteren opnieuw in onderzoek ge nomen. De student schrijft verder dat in de VPRO-radio-uitzending „Hee" van 26 september zijn dub belganger is geïnterviewd. Voorts dat een redacteur van een Haags weekblad een interview met de dubbelganger heeft gehad". Deze redacteur heeft enkele weken ge leden een onderhoud met de stu dent over de kwestie gehad. Voorts schrijft de student dat deze onverkwikkelijke complicaties hem zeer onwelkom zijn. „Ik vrees bovendien door de verwarrende publiciteit rond mijn naam een mogelijk kandidaat-assistentschap mis te lopen. Door gezaghebbende juristen is mij verzekerd dat de justitie door haar onzorgvuldig en welhaast ongeïnteresseerd optre den in mijn zaak, geheel voor de huidige ontwikkelingen verant woordelijk en waar nodig aanspra kelijk kan worden gesteld". De dubbelganger werd indertijd door de politierechter veroordeeld tot een boete van f 300 en drie we ken voorwaardelijk en de student kreeg, toen hijzelf verschenen was, een lagere straf: een boete van f 250 en twee weken voorwaarde lijk. veertig getuigen oproepen. Rohan wordt beschuldigd op grond van twee wetsartikelen: brandstich ting (waar een maximumstraf van 15 Jaar op staat) en schending van heili ge plaatsen (waarop een straf van maximaal 7 jaar staat). Er zijn strenge veiligheidsmaatre gelen getroffen. Er staan zes gewa pende politiemannen in de rechtzaal. Zelfs een opgevouwen krant, die op een bank is achtergelaten, wordt snel verwijderd. Rohan zit in de „kooi" tussen twee parketwachters. Hij heeft een donker pak aan en een koptele foon op om de Engelse vertaling te kunnen horen van de handelingen. De openbare aanklager stelt, dat de brandstichting van 21 augustus reeds de tweede maal was dat Rohan pro beerde de moskee te vernietigen. Op 11 augustus, nadat hij zich tot 's avonds ln een olijfboom verborgen had, gooide hij benzine uit een ther mosfles in een buisje, dat hij door het sleutelgat van de moskee-deur had gestoken. De veroorzaakte schade was zo gering, dat de wachten het zelfs niet opmerkten. De verdachte keerde op 21 augustus naar de moskee terug met een brood zak, waarin hij 8 liter benzine had verborgen. Nadat hij één van de wachten had omgekocht om hem op een tijdstip (dat niemand binnen mocht) toch toegang te verlenen, stak hij de moskee in brand. Daarna ver liet hij Jeruzalem en keerde terug naar de kibboets, waar hij verbleef, voor hij naar Jeruzalem kwam. Na de brand is het aan toeristen verboden om het tempel-terrein te betreden. Vorige week ontkende de Israëlische regering geruchten, dat dit een permanente regeling is. (Copyright De Stem/The Guardian) Rohan in zijn glazen kooi. UTRECHT (A.N.P.) Het Neder lands Katholiek Vakverbond neemt het de K.V.P.-fractle ln de Tweede Kamer kwalijk, dat zij bij de behan deling van de loonwet is gezwicht voor het dreigement van de regering, dat zij zou aftreden bij verwerping van artikel acht van de loonwet. „De fractie die de doorslag had kunnen geven en waarin veel leden gevoelig waren voor de argumenta tie van C.N.V. en N.K.V., is toch bij na unaniem achter minister Rool- vink en het kabinet gaan staan", al dus het N.K.V in zijn officiële pubM- katie „Ruim Zicht". Het verbond meant dat er op zich zelf niets tegen is dat een regering haar bestaan verbindt aan een be paalde beslissing van het parlement. Maar zo voegt het hieraan toe het is bijna onfatsoenlijk te noemen om te speculeren op het feit dat de volksvertegenwoordiging in de hui dige algemene politieke malaise tot veel bereid is, behalve tot het raad plegen van het volk in verkiezingen, want dat was de achtergrond van het regeringsdreigement. Israël probeert momenteel betere betrekkingen met En geland aan te kopen. Een van de middelen is een handelsbeurs, waarop ook mode uit Israël wordt getoond. Dat doet deze Liora Lapidot, een sergeant-ma joor uit het Israëlische leger. (ADVERTENTIE) Wrijf de schoongemaakte vis aan de buikzijde opensnijden en ontgraten) in met wat zout. Vul vervol gens de vis met 75 gram doperwten (5 min.voorkoken), schijtjes tomaat en wat peter selie. Sla de vis dicht. Omwik- I kelen met stevig garen. Smelt I 40 gr boter in pan of vuur vaste schotel. Voeg scheutje erwtenkooknat toe en laat hierin de vis 15 min. gaar stoven.Halverwege de vis voorzichtig keren. Roer fijnge sneden peterselie door de verkregen saus. Vraag recepten bij uw vishandelaar ot bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. ONASSIS heeft voor zijn vrouw Jacqueline een aanbod van de hand gewezen om als gastvrouw op te tre den in een film over Griekenland voor de Amerikaanse televisie. IN EEN Moskous warenhuis zijn twee jonge Scandinaviërs gearres teerd, nadat zij tientallen vlugschrif ten hadden verspreid waarin de vrij lating van ex-generaal Pyotr Prigor jenko werd geëist. DE NOORDIERSE protestantenleider John MvKeague is gearresteerd we gens het organiseren van een verbo den betoging. (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL/ST.-HELIER Met een spectaculaire precisielanding op de al in avondduister gehulde baan van Schiphol, beëindigde gisteravond gezagvoerder Dick Mossel van Mar- tinair de eerste passagiersvlucht van een Nederlandse maatschappij met de Fokker F-28 Fellowship. Door maxi. male remkracht te gebruiken bracht gezagvoerder Mossel, gadegeslagen door Fokkers chef-invlieger J. P. („Jas") Moll het tweemotorlge straal vliegtuig binnen 375 meter tot stil stand. Extreem kort, maar de (ge waarschuwde) passagiers merkten dan ook dat er geremd werd. Eerder al had het vliegersteam van deze nieuwe aanwinst van Martinair enkele typische Fokkersnufjes gede monstreerd. De airbreaks bijvoor beeld, uniek bij straalpassagiersvlieg- tuigen, bleken het vliegtuig tijdens de vlucht inderdaad sterk te kunnen afremmen, zonder dat het de neiging tot afglijden vertoonde. De starts op Schiphol en op de luchthaven van St.-Heiier, de hoofdstad van het Brit se Kanaaleiland Jersey bewezen dat het vliegtuig, precies volgens het boekje, na een aanloopje van 600 meter stijl de lucht in kon springen. De in de zon warm gebakken grond van Jersey bevond zich al 1000 voet beneden de staart van de Fellow ship, nog voor hij het einde van de startbaan had bereikt. De eerste passagiersvlucht met de Fellowship, die komend seizoen dui zenden vakantiegangers zal vervoe- PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse hervormers Alexander Dub- cek en Josef Smrkovsky wacht deze week verdere degradatie wegens fou ten die zij voor de Sovjet-invasie van 1968 gemaakt zouden hebben en hun weigering deze fouten toe te geven. De 47-jarige Dubcek, gewezen eerste secretaris van de communistische partij, is reeds uit het partijpresidium gezet en 29 zijner aanhangers, o.w. Smrkovsky uit het centrale comité verwijderd. Het tweede deel van deze in sep tember uitgevoerde zuivering dat zioh waarschijnlijk woensdag a.s. zal voltrekken zal Dubcek, Smrkovsky en Maria Mikova hun functies in de federale vergadering ontnemen. Zy zijn reep. president van het parle ment, voorzitter en vice-voorzitter vain de kamer van afgevaardigden. In artikelen en radio-redevoerin gen door communisten van de oude garde wordt vastgehouden aan de eis, dat de populaire leiders van 1968 verstoten worden uit alle openbare ambten en in ongenade vallen. Afgezien van wraak zijn de rede n-en hiervoor, dat Dubcek, Smrkov sky en anderen niet alleen weiger den de traditionele communistische zelfkritiek te verrichten, maar zelfs de vermetelheid hadden tegenover het Centrale Comité vol te houden dat hun liberale politiek van voor de invasie juist was. Dit is bevestigd door het in elkaar passen van onofficiële en gepubli ceerde berichten over de zitting van het Centrale Comité op 25-27 sep tember. De lijn die Dubcek volgde week meer d-an ooit af van die van Mos kou. Daardoor heeft hij zowel zijn po pulariteit bij de gewone burgers be houden als het geroep om zijn hoofd door de zegslieden van Moskou in (ADVERTENTIE) de partij levend versterkt. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat Dubcek zijn besluit om de teugels in 1968 te vieren aldus verklaarde, dat zijn analyse van de internationale situatie hem er van had overtuigd, dat noch West-Duits- land, noch Amerika of enig ander westelijk land bereid was een oorlog te riskeren om Tsjechoslowakije los te maken uit het communistische kamp. Smrkovsky had gezegd dat hij in 1968 tot studenten en „herriema kers" op straat had gesproken, omdat niemand anders bereid was dit te doen. DEN HAAG Opnieuw zijn voor een aantal gemeenten minimum broodprijzen voorgeschreven. Eind juli gebeurde dat voor een serie van 33 gemeenten, begin september voor 18 gemeenten, w.o. Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Nu wordt de lijst van gemeenten, waar een mini mumbroodprijs zal gaan gelden met 45 uitgebreid. Het betreft in de provincie Noord- Brabant: Den Bosch, Uden en Zee land. In de provincie Zeeland is geen uitbreiding voorzien. De minimumprijzen bij levering aan de consument zullen in de ge noemde gemeenten als volgt zijn: ge sneden en verpakt witbrood 71 cent per 800 gram, ander witbrood 67 cent, gesneden en verpakt bruinbrood 68 cent en ander bruinbrood 64 cent. De maatregel zal gelden voor de periode van 7 oktober tot en met 1 februari 1370. ren naar alle mogelijke bestemmin gen in Europa (het vliegtuig kan let terlijk elk vliegveld bevliegen, zelfs grasmatten), werd gemaakt met 65 journalisten en andere bij de lucht vaart betrokken gasten. Reisdoel was het „midden in de warme golfstroom gelegen" Kanaaleiland Jersey, waar de herfst zijn intrede nog niet heeft gedaan en waar de tomaten nog op de velden staan te rijpen Het gezelschap werd op Jersey ont vangen door de vice-president van het Comité voor Toerisme, de heer J. Gready die er zijn spijt over uit sprak dat Nederlandse toeristen tot nu toe verstek laten gaan op zijn eiland, terwijl de Nederlanders wel kans hebben gezien aan dit typische bloemenelland 34 miljoen bloembol len per jaar te verkopen. De heer Gready sprak de hoop uit dat de Fellowship nog vaak op het eiland zal komen en dan met „echte toeris ten". De Fellowship van Martinair kan 65 passagiers vervoeren met een snel heid van 850 km per uur. De vloot van Martinair bestaat nu geheel uit straalvliegtuigen en „propjets". VATICAANSTAD (Rtr.-ANP) Paus Paulus heeft gezegd dat hij de vrijheid van meningsuiting van theo logen zal eerbiedigen. De paus sprak tijdens een eerste bijeenkomst van een nieuwe technologische commissie in Vaticaanstad ook over de grote be hoefte die er aan theologisch onder zoek bestaat. Maar de paus wond er geen doek jes om dait hij de opperste heerser van de gehele kerk is en dat wie de ze traditionele opvatting weigert te aanvaarden of aanvalt ,de ene ware kerk aanvalt". De paus vroeg in een algemene op roep een eind te maken aan het sec- tarisme, het racisme en de haat die „de eeuwige bronnen voor oorlogen en onenigheden zijn. In een document zegt de paus: „On danks enige vooruitgang en enige hoop, blijven bloedige conflicten voortduren". AMSTERDAM (ANP) De 29- jarige eerste verkoper W. F. de M., die gistermorgen de politie alar meerde met de mededeling dat er in het de Gruyterfiliaal aan de Amster damse Hoofddorpweg een roofover val op hem was gepleegd, heeft gis termiddag bekend, dat hij zelf de ver miste 6.000 uit de brandkast heeft gestolen. Het verhaal van de overval had hij verzonnen om het verdwijnen van het in zijn ouderlijke woning te ruggevonden geld te verklaren. Ondanks een urenlang verhoor slaagde de recherche, die de zaak di rect al niet vertrouwde, er aanvan kelijk niet in het verhaal van de jon geman te ontzenuwen. Om drie uur werd hij dan ook heengezonden. Hij begaf zie htoen naar zijn ouderlijke woning, waar rechercheurs inmiddels met huiszoeking waren begonnen. Eerst nadat de zesduizend gulden uit een kast op zijn kamer tevoorschijn was gekomen, legde hij een bekente nis af. Voordat we aan ernstiger zaken beginnen, mag ik toch wel even tegen u zeggen dat het weer wel je weertje is. U wist dat natuurlijk al, maar je wilt elkaar toch wel eens vinden, in iets gemeenschappelijks dat ook nog leuk is, nietwaar Vandaar. En waar hebben we het aan ver diend, ga je je afvragen. Ik ben een beetje bang, dat we het nog moeten gaan verdienen. Met een fikse win ter. In Almelo kunnen zet het zonnetje in ieder geval best gebruiken. Almelo zoekt namelijk eikels, tenminste de jeugd aldaar. Het gaat om een be stelling van niet minder dan veertig ton eikels. Een mij verder onbekende Duitse opdrachtgever wil de eikels gebruiken als wintervoer voor een of ander soort boswild. De Almelose Landbouwerscoöperatie ABTB, die de eikelactie organiseert, betaalt 12 cent per kilo. „Het is belangrijk voor het volk dat de kanselier zich goed voelt", zei Kie- singer in een van zijn toespraken voor de verkiezingen in West-Duits- land. De kanselier voelt zich nu in ieder geval niet zo goed meer. „Het volk" heeft het ditmaal goed aangevoeld. Het is immers belangrij ker voor de kanselier dat het volk zich goed voelt. Enige weken geleden heb ik in de ze kolom gemeld dat de auto van James Bond, uit de film Goldfinger, te koop was. Nou, u hoeft geen moei te meer te doen, het karretje is ver kocht aan een Canadees die in de TV-business zit. Prijs: niet bekend, maar minstens 75.000 gulden, met schietstoelen, radar en alles erop en eraan. Fusie: Grokoopje „Het beeld van de ongehuwde man als de vrolijke vrijbuiter is onjuist." (Mevr. J. de Jong-Gierveld). Inderdaad, op z'n hoogst is het een vrolijke vrijgezel. Weet u al wat een „trombosesta king" is Zal ik u uitleggen, ln het weekeinde las ik het. De Franse ar beiders passen dit tegenwoordig nog al eens toe. Het hele bedrijf wordt stilgelegd doordat slechts een kleine groep, die echter in een strategische afdeling werkt, staakt, waardoor alle anderen niet kunnen doorwerken, maar wel op hun werk aanwezig zijn, zodat ze recht hebben op hun nor male loon. Zo. Geraffineerd, waar of niet En vandaag is de D.D.R. jarig. Twintig jaar oud. Alle vrienden uit het oostblok zijn van de Partij En partijleider Ulbricht heeft al gepreekt ook. Via de TV. Het was de eerste Oostduitse kleu- ren-TV-uitzending. Over de politieke kleur zegt dit helemaal niets, want volgens een correspondent in Berlijn waren de kleuren wel goed, maar een beetje aan de blauwe kant. (Dass ist die Berliner Luft, Luft, Luft En het allerbeste voor vandaag. MERIJN LONDEN (Reuter) De staking van vuilnisophalers ln Londen heeft zich maandag uitgebreid tot 30 van de 32 hoofdstedelijke districten, en het einde van de actie is nog niet in zicht. De vuilnismannen houden vast aan hun eis inzake een minimum loon van twintig pond per week in plaats van vijftien pond en negen shilling nu. De vakbonden hebben zien nog niet achter de actie ge schaard, maar één leider waarschuw de maandag dat dit spoedig zou kun nen gebeuren. Intussen stapelt het vuilnis zich in de straten op. In Bexley hebben de vuilnismannen gewaarschuwd dat ieder die op eigen houtje afval ver wijdert, na de staking zal worden ge boycot.

de Stem | 1969 | | pagina 9