drie vlissingse hotels bieden weekend met veel attracties Eerste groep „Van Sonners" voldaan uit Zeeland terug „Uit boven 60": vakantie zonder jachten In begroting Axel veel aandacht voor sport Hengelconcours Kapelle was enorm succes op kop mpetitie papier voor uw ^-pen ^VP-kanclidaten ierikzee voor e Staten 999 ed verzorgd wordt. WA. Er op uit Gokken Zoals uw auto in Nederland roest, roest'ie nergens. Bemiddelen Zuster mee Roddel in Roosendaal Drie van Breda XXVI PSV-Rapid (Wien) Ruilverkaveling Rijsbergen Geslaagde operette de 4-6 zege van Wilno 2 op Wil- waarbij vooral Wurms opviel drie overwinningen. Ona 1 stburg) begon de competitie ook jeen overwinning, zij het dat Big sh hier zeer onvolledig 'moest imen. St. Aloysius 4 startte in de ;de klas met een grote zege van up Goes 1. Alleen het dubbelspel I hier uit handen gegeven. Van lebutanten in de vierde klas be- Croon 2 met een 6-4 zege op Big ,sh 4, terwijl in vier B Apollo 1 gravenpolder) en M.Z. 8 wist te vingen met 5-5. itslagen: Overgangsklas VOZ e 3 46, St. Aloysius - Gispen ■0, Never Despair 3 - Belcrum 2 srste klas: MZ 1 - MZ 2 100, 0- 1 - Big Smash 1 73, PZEM 1 - ingman 1 28, Wilno 1 - Wilno 2 1, St. Aloy 2 - St. Aloy 3 6—4. weede klas: M.Z. 3 - M.Z. 4 82, Smash 2 - Big Smash 3 100, St. y 4 - Goes 1 9—1, Haringman 2 - ■ingman 3 91. lerde klas A: F'ZEM 3 - M.Z. 5 8, Huis van Bewaring - Big Smash -9. lerde klas B: Wilno 3 - Goes 2 2, M.Z. 4 - PZEM 2 9—1. rierde klas A: 't Zand 1 - MZ 9 •1, Croon 2 - Big Smash 4 64. tierde klas B. MZ 8 - Apollo 1 5 Apollo 1 - 't Zand 2 2—8, Croon 3 l.Z. 8 0—3. lier de klas C. WTTV - Big Smash —10, MZ 7 - Apollo 2 10—0. DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1969 ZIERIKZEE Tijdens een alge- •ne ledenvergadering van de afde- g Zierikzee van de KVP zijn de lgende personen kandidaat gesteld ior de statenverkiezingen in 1970: evr. T. M. A. Braat-Voorhuis Zie- kzee: de heren W. H. M. Colsen, is van Gent; W. C. A. M. van Don- n Oostburg: drs. W. R. V. Dusar- yn, Goes: A. L. van Geesbergen, erikzee; W. P. Hamerlinck, Vlis- ïgen; L. M. A. Nijssen, Zierikzee; L. Praet, Zierikzee, E. J. van rymbeke, Nieuw Namen; E. A. E. Suy, Kruiningen; C. Vertlonk, Le- edorp; J. F. v.d. Voorde, Sluiskil; M. Vorwerk, Zierikzee; A. Wilde- m, Vlissingen. Tevens is mevr. A. ■aat uit Zierikzee benoemd tot se- etaresse van de afdeling. i Celwa produkten: wa tisjoe servetten ixollen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een stevig gebouwd manspersoon uit de Horeca-wereld wist ons pre cies te vertellen waarom de hotellerie in Nederland door de overheid en door het pu bliek met een scheef oog wordt aangekeken. „Dat komt door onze calvinistische volksaard", zei hij. „Eeuwenlang zijn de mensen die café-restaurantbe drijven en hotels exploiteren en degenen die deze etablisse menten bezoeken, beschouwd als gelegenheidsgevers en schuinsmarcheerders. Zij die er zich mee bezighielden wer den niet tot de belijdenis der reformatie toegelaten. Van daar dat de Nederlandse hotel lerie zoveel rooms-katholieke exploitanten telt. In het begin van deze eeuw, toen duizenden arbeiders in Nederland hun ellendige omstandigheden pro beerden te vergeten door al te in tensief cafébezoek, heeft de door de socialisten aangevoerde anti-alco hol beweging, nogeens een paar for se penseelstreken aan het negatieve horeca-image toegevoegd. En nu litten wij met de gebakken peren". Een Vlissingse hoteleigenaar voegt daaraan toe: „De hotellerie in Ne derland zit in het hoekje waar de slagen vallen. Bijna 95 procent van de hotels in ons land heeft dit jaar een omzetdaling beleefd die tussen de 9,5 en 15 procent bedraagt. Ra tionaliseren, zeggen ze dan. Schaal vergroting toepassen- Leuk opge merkt, maar het hotelbedrijf leent zich nauwelijks voor rationalisatie. Persoonlijke service, een sfeer van luxe en comfort zijn nu precies de dingen die een nachtverblijf tot een hotel maken en een vreettent tot een restaurant. Schaalvergroting? Ook een modewoord. Dat vereist ge weldige investeringen voor nieuw bouw- Zelfs de drie Vlissingse boule vardhotels op een steenworp van elkaar kunnen maar heel beperkt tot schaalvergroting overgaan. Zij kunnen samen reclame voeren, sa men speciale arrangementen organi seren, maar ieder zal toch zijn eigen nachtportier, zijn eigen receptie, ei gen kok, kortom zijn eigen staf in stand moeten houden. Als ik iemand over onze problemen vertel, dan kijkt hij mij ongelovig aan. En dat is logisch. Wij werken nu eenmaal in een sfeer van onbezorgde luxe. Iemand die met mij komt praten, krijgt een glaasje sherry en een si gaar en hij zet zijn schoenen op een Perzisch tapijt neer. Dat hoort nu eenmaal bij de entourage. Het is geen décor om er een geslaagde ar moedzaaier in neer te zetten". Staatssecretaris Van Son wist het wel. Hij zei een poos geleden, dat de hotels een met goud belegde bo terham zouden kunnen verdienen door het organiseren van speciale weekend-arrangementen in het voor- en naseizoen. De drie Vlissingse bou levard-hotels, Britannia, Noordzee- boulevard en Strandhotel, wilden dat nu weieens zien. Sinds zondag j.l. bieden zij voor de schappelijke prijs van circa zestig guldens een lang weekend met ingebouwde attracties aan allen die calvinisme en drank- weercomité's te boven zijn gekomen en die de rust van Zeeland in herfst, winter en voorjaar en de kalme luxe van goede hotels buiten het hoogsei zoen willen ontdekken. Het afgelopen weekend waren wij bij de experimentele groep van der tig, die zo'n weekend gratis mocht uitproberen- Het was de bedoeling dat de staatssecretaris ook zou ko men en ook EMS-directeur R. Zwols- man was uitgenodigd. Maar die twee waren er niet. Zij komen later weieens- Misschien was hun afwezig heid niet zo erg, want nu konden wij volop discussiëren over het nut van zo'n weekend en zelfs tot een verge lijking komen tussen de kosten van een weekend thuis en een weekend in een hotel. Het is typisch Neder lands om zoiets te doen, want ga je van kostenvergelijkingen uit, dan kun je ook zeggen dat een week ge vangenisstraf voordeliger is dan een week kamperen De kloeke romp van een Van Son- weekend wordt gevormd door een vaartochtje met de veerboot naar Zeeuwsch-VIaanderen, alwaar (in Philippine) mosselen worden gege ten, alsmede door een bezoek aan het casino te Knokke. De bedoeling is uiteraard, dat de echte Van Son- jongens aangenaam koutend en een ietsje loom zo'n weekend doorbren gen. Deze sfeer was ons niet gegund, want bij het proefweekend namen wij diepzinnig de structuurproblemen van WV, de economie van het ho telwezen en zelfs de risico's van het speelbankbedrijf met diverse radde praters door. Dit had tot gevolg, dat wij een enigszins zwaarmoedige in druk maakten. Maar zij die na ons komen, zullen het luchtiger mogen doen. De veerboot is telkenmale voor niet-Zeeuwen (deze Zeeuwen ver foeien de stoomprauw uit de grond van hun hart) een festijn apart. Zelfs de proef-Van Sonners, voorzo ver zij uit de Randstad kwamen, zeiden: „Dat zo'n groot schip ook in de prijs is inbegrepen is toch wel een mirakel". Wisten zij veel, dat die boottocht nu juist het voordelig ste onderdeel is? Exploitatief gezien is het mossel-eten in Philippine veel kostbaarder. Bij de proefploeg bleek al iets, van wat later stellig een vast gegeven in de Van Son-week ends gaat worden: het arrejasses- idee waarmee de niet-schelpdiermin- naar zich aan de mosseldis zet en de verbazing en verrukking die over zijn gezicht glijden als hij de kruidi ge en tevens milde smaak eenmaal te pakken heeft! Wij zaten aan tafel met een mevrouw die de schelpdie ren met vork en mes te lijf ging, waarbij zij het gezicht trok dat kin deren in de stoel van de tandarts vertonen. Maar na drie mosselen a la Philippine, trok zij met de blote vuist op de glimmende bak met schaaldiertjes los en werkte de zo genaamde „Belgische portie" het keelsgat in. Enige pleinvrees bezielde het ge zelschap ook bij het betreden van de goktempel van meneer Verhulst in Knokke. Onwillekeurig verwachtten (Van een onzer verslaggevers) .®I' In totaal is er bij de ka- Pttaalaienst van de gemeentebegro- l1?® Axel een nadelig slot van 2.195.728,84. Als de raad met de ge- Woauceerde begroting van de kapi- waiflienst akkoord gaat, zullen, zo wordt beraamd, de uitgaven ruim 27 ""ijoen gulden bedragen. De gewo- f dienst Is sluitend. De uitgaven niervan zijn begroot op 8.671.406,61. Het grondbedrijf van de gemeente fliwnnn 111 1970 aan lasten ruim en aan kapitaalsuitgaven 1481.405 moeten dragen. j ?or. wat betreft het woningbe- i zijn deze cijfers (hoofdstuk I f wó'Sngen) f 642.176,77 en 1456.249,08; hoofdstuk II (andere ge- zond^re l3-"-^•-WOn.in®?n--?p-bij- 11.693.14. voorzieningen) 8.326.07 en [rielc N.V. Nijmegen) la?*l §eraamde kosten van het sportbedrijf overtreffen die van het ™rig jaar met. ruim ƒ21.000. Het vo- raaJaaïvWerd nX -f154.841,03 ge- frifidRn Ü1?? wordt voorgedragen sDortvTa de begr°ting van het een iJ „eeft de gemeente Axel Beven xr me samenvatting ge- S;7??r wat betreft de sportic- proc?nt pui zi:in de baten M nfe?"de lasten' W815 te'gen PÜ heef? handboogmaatschap- tor sn een heel wat gunstiger cij- fflöi ft,?™'01!1' de teludabanen ko ine? T*"*! n°g heter uit de bus feuriI1gpnP went'-terWijl de SP°rt' zijn- A7 t minst verliesgevend J i procent. haal? sPortbedrijf halvclden -eCn 2estal voet" '""'ïmaa Lt? tWrem van de hand" abo™ea;„?Ppen' tennisbanen, menten en entreegelden van het zwembad, het schoolzwemmen, de pacht van het restaurant en een jaarlijkse bijdrage van het rijk in de verbeteringskosten van 't zwembad. De voetbalvereniging v.v. A.Z.V.V. moet voor drie voetbalvelden, een oefenhoek en een kleedlokaal ƒ2365 betalen. De voetbalvereniging Spui betaalt voor een veld 815. De hand- boogmaatschappij telt voor het ter rein waar de wippen staan 235 neer, terwijl de tennisclub Axel voor de tennisbaan 1440 betaalt. De v.v. Axel tenslotte moet de ge meente voor het gebruik van twee voetbalvelden, een oefenhoek, een kleedlokaal en een kantine 1865 afdragen. Evenals voor het vorige jaar het geval was wordt voor 1970 18.000 geraamd voor inkomsten udt abonnementen en toegangsbewijzen voor het zwembad. Het schoolzwem men zal ongeveer 1500 opbrengen. De centrale boekhouding zal de gemeente in 1970 waarschijnlijk 119.269,85 kosten. Het vorige jaar werd 93.668,40 geraamd. De vlees keuringsdienst waarvan de kosten worden gedragen door de gemeenten Axel, Zaamslag, Koewacht, Zuiddor- pe en Overslag, zal bijna 5000 meer vergen. De centrale noodslachtplaats daarentegen ruim 2000 minder. Een grote post van de afdeling sociale zaken wordt ingenomen door de bij standsverlening. Voor 1970 wordt een bedrag geraamd van 742.387,22 voor niet in inrichtingen verblijven de personen, waarvan aan rijkssub sidies enz. ongeveer 293.000 terug komt. Voor in inrichtingen verblij ven-de personen moet een bedrag worden uitgetrokken van ƒ59.775. Daarvan zal, zo wordt verwacht, 11.000 terugkomen. In totaal komt de afdeling sociale zaken op de be groting voor met een som van 1.266.103,57. wij allen, dat in rood fluweel geklede schurken achter de dikke gordijnen zouden schuilen, bezig met het slij pen van hun stiletto's. Wij rekenden erop, ongeveer eens per uur een moedeloze man uit het venster te zien springen, nagewuifd door enke le andere berooide gokkers, die kort daarop zouden worden afgevoerd in de richting van een logement voor zwervers- Maar in Knokke gaat dat anders. De goktempel, met zijn lang werpige gouden lampekappen boven de groene speeltafels waarop statig de roulette draait, waar vier latijns- uitziende personen met argusogen op het spel letten en waarbij op een hoog stoeltje een man van de belas ting zit toe te kijken, houdt het mid den tussen een vrijmetselaarsloge en een Londense club voor heren. De sfeer is voornaam, ontspannen en iets gewijd. Het kijken is bijna net zo leuk als het spelen- Vooral een dik manspersoon met van zweet glimmend voorhoofd, die nogal fors inzette, trok veel bekijks bij de proef- Van Sonners. Directeur Verhulst, die meer weg heeft van een uitgetreden dorpspries ter dan van een speelhuishouder, zei: „Die cliënt komt elke dag. Hij heeft een drukke zaak en het ont spant hem hier te zijn, vermits zijn problemen hem niet tot hier verge zellen". Hij deed misschien nieuwe problemen op, dachten wij, maar el ke verandering helpt. Ons gezelschap speelde niet. Wij kenden de spelregels en de Franse uitdrukkingen niet, hoewel er leuke Vlaamse alternatieven zijn die doen denken aan de vaktermen die wij vroeger bij het knikkeren op straat bezigden. Voortaan krijgen de Van Sonners de avond tevoren in het Vlissingse hotel enkele instructies over de spelregels. Grappig van het casino is, dat de enige die bij het romantische licht van kristallen kroonluchters altijd aan de winnende hand is, de Belgi sche staat is. Van elke winst pikt vader staat zes procent in. Wie een hele avond beurtelings heeft gewon nen en verloren en dacht dat hij met zijn begin-bedrag weer op straat zou komen te staan, vergist zich. Van elke keer dat hij won heeft de fiscus zes procent van de winst in zijn zak gestoken. „Roulette-spelen is amusement, net als op de kermis of in de loterij" zegt directeur Verhulst. „Wie er dui zend frank voor uittrekt, heeft uren spanning en plezier en kan veel ver dienen als hij gunst heeft. Bij ongunst kan hij nooit meer dan die duizend frank verliezen, maar daar staan een paar uren echte ontspanning tegen over". Een Van Son-weekeind ein digt met een diner-dansant, waarna nog een nacht in het hotel volgt om een massa indrukken al slapend te verwerken- De Vlissingse boulevard-hotels pro fiteren van een verbond met de na tuur, dat Vlissingen meer zonne-uren bezorgd dan voor Nederland gewoon is. Bovendien maken de hotels deel uit van een décor dat wordt beheerst door de altijd boeiende zee. Dat allemaal samen, maakt een Van Son-weekend in het rustige sei zoen tot een vorm van zelfverwen nerij, met enkele culinaire ontdek- kigen en zelfs met een exotisch tintje, dank zij Knokke. Tom Koopman- (ADVERTENTIE) 769-4* De enige afdoende oplossing? het exclusieve Valvollne produkt. Vraag inlichtingen bij Valvoline Oil Nederland N.V. Postbus 11 Dordrecht (Van onze correspondent) KAPELLE In het Kanaal door Zuid-Beveland is een internationaal hengelconcours gehouden van de hengelvereniging „De Kanaalvis sers" uit Kapelle. Het was het elfde concours van deze vereniging en het werd een groot succes, zowel wat de deelname als wat het bijzonder fraaie weer betrof. Vanaf Wemel- dinge tot bij de Vlakebrug zaten de hengelaars die gekomen waren uit alle delen van Zeeland maar ook el ders uit het land en vooral uit Bel gië. In totaal waren er 470 deelne mers en het aantal zqu nog belang rijk groter zijn geweest, wanneer er voldoende aas voorhanden was ge weest. Veel hengelaars die van huis wa ren gekomen met de gedachte dat er nog wel aas te verkrijgen zou zijn in Goes, Kapelle of Yerseke, moesten ervaren dat dit n-iet het ge val was en moesten onverrichterza- ke terug naar huis. Drie uur duurde de wedstrijd, die begon na een sein van voorzitter Oele van de hengelvereniging in Ka pelle. Toen de stand werd opge maakt, bleek dat de heer P- Ganse man Mzn uit Kapelle de meeste punten had bijeen gevist. Hij ving twee botten en drie palingen en kreeg hiermede de beschikbaar ge stelde beker en ook een nieuwe bromfiets. Voorzitter L.C. Oele reikte 's avonds in hotel „De Zwaan" de prijzen uit, dit omdat burgemeester Van Suylekom verhinderd was. Over het algemefen was goed ge vangen, iets wat in hot Kanaal door Zuid-Beveland niet zo dikwijls voor komt. Het concours in Kapelle wordt gezien als de afsluiting van het hengelseizoen 1969. Het was de laatste wedstrijd om bet Delta-kam pioenschap. De uitslag van het concours was als volgt: 1. P. Ganseman Mzn., Kapelle 640 pnt; 2. J. Hendriksen, Bergen °P Zoom 605 pnt; 3. M. Smit, Yerseke 575 pnt; 4. P.J- Beze- mer, Goes 560 pnt; 5. J. Oele, Ka pelle 520 pnt; 6. C. Suikerbuik, Ber gen op Zoom, 500 pnt; 7. J. Janssen, Lepelstraat 500 pnt; 8. A. Hengst mangel, Scherpenisse 495 pnt; 9. mevr. Lepoeter-Van Paasschen, Ka pelle 460 pnt; 10. C. van Liere, Ka pelle 440 pnt; 11. A. Munter, Scher penisse 430 pnt; 12. J. Schot, Scher penisse 420 pnt; 13. G. van Belzen, Vlissingen 420; 14. Jac. Kruff, Hal steren 420 pnt; 15. J. van Dorst, Halsteren 420 pnt. In totaal had de hengelvereniging in Kapelle 73 prijzen beschikbaar voor dit concours. Mevr. Lepoeter-Van Paasschen uit Kapelle kreeg de prijs voor de eerst eindigende dame en de heer E. Im- bert uit Antwerpen die voor de eerst eindigende buitenlander. De eerste korpsprijs was voor de Kapelse kanaalvissers uit Kapelle en de verenigingsprijzen waren: 1. H.V.K.K., Kapelle, 2. „De Zee baars", Scherpenisse en 3. „Zee ster", Halsteren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Toen ds. H. Strating het predikantsambt aanvaardde, zal hij wellicht heb ben verwacht, dat hij ooit geroe pen zou worden om oude mensen op hun laatste reis voor te be reiden. Hij kan nauwelijks heb ben bevroed, dat hij nog eens leider van vakantiereizen zou worden. De nu 58-jarige direc teur van het maatschappelijk opbouwwerk van de Nederlands hervormde kerk in de provincie Zeeland heeft vijf jaar lang er varing opgedaan met speciale vakantietrips voor bejaarden, die in samenspel tussen her vormde en gereformeerde sa menwerkingsorganen voor maat schappelijk werk, hij wijze van „uitkoop", door de Nederlandse Reisvereniging werden verzorgd. Uit dit Zeeuwse initiatief is een complete stichting voortgekomen, die de naam „U'60" voert en folders in meerkleurendruk verspreidt waar in aan mensen die ouder zijn dan zestig jaar en die nog enigszins vi taal zijn, aangepaste vakantierei zen in voor- en naseizoen worden aangeboden. „U'60" ig geen reis bureau op zichzelf. Het is meer een bemiddelend en toezichthoudend lichaam, dat ijvert voor het verkrij gen van faciliteiten op vervoers- en verblijfsgebied voor bejaarden. De stichting heeft een eigen vignet, dat als een soort waarborg geldt als het bevestigd is op de voorgevel van een hotelbedrijf. Ds. Strating heeft zitting in het stichtingsbestuur en dit is een garantie dat de bejaar- denreizen inderdaad hun naam ver dienen. Immers: elk reisbureau kan in het voor- of naseizoen een lang zaam rijdende bus naar een rustig toeristenoord laten vertrekken en de bejaarden die zich aan boord bevinden een normaal reispro gramma presenteren onder de ti tel „voor de ouderen.' „Na twee proefreizen, nu al weer zowat vijf jaar geleden", vertelt ds. Strating, „hebben wij in de gaten gekregen hoe een goedverzorgde bejaardenreis moet zijn. Je moet er van uitgaan, dat veel mensen op hun oude dag financieel best in staat zijn om een buitenlandse reis te maken. Maar vaak durven zij het niet aan. De een heeft een dieet en is hang dat hij in het vreemde hotel dit dieet niet zal kunnen krij gen. Een ander spreekt de vreem de taal niet en is huiverig voor al dat gedoe met vreemd geld. Weer een ander loopt niet zo best meer en ziet tegen de ingebakken excursies op. Je hebt mensen die tijdens een vakantie zo van slag raken, dat zij niet naar het toilet kunnen en an deren die om de twee uur ook tijdens de reis een pauze nodig hebben; die een middagslaapje wil len houden en met de kippen op stok willen gaan, zonder dat om elf uur 's avonds een dansorkest in het hotel losbarst of een gezelschap feestneuzen nog eens fors aan het lawaai maken slaat. coachen. Het is fantastisch werk, hoe vermoeiend ook". Een bejaardenreis eist veel voor bereiding, legt ds. Strating uit. De deelnemers wordt gevraagd om een medisch rapport mee te brengen, dat de huisarts kan verschaffen en waarop staat welke medicijnen de mensen eventueel gebruiken en aan welke kwalen zij lijden. „Soms waarschuwen wij van tevo ren in onze vakantieplaatsen een arts dat wij eraan komen met een groep bejaarden" zegt ds. Strating. „Als er dan wat gebeurt, met een patiënt bijvoorbeeld, dan is hulp direct aanwezig". Ds. Strating waakt over zijn reis gezelschappen als een herder over zijn kudde. Hij stelt hoge eisen aan de logiesverstrekkers en geeft ze waar dat nodig is een lesje in gastheerschap. „In hotels waar ze met onze wensen geen rekening houden, zien ze ons niét meer terug" zegt hij. Maar hij is niet zuinig met zijn lof ais anderen zorgen dat zijn organisatie vlot loopt. „We hebben het bijvoorbeeld voor elkaar gekre gen", zegt hij, „dat er voor een treinreis naar het zuiden een aparte wagon wordt aangekoppeld, zodat de ingewikkelde overstaptoestanden niét meer voorkomen. „Kijk eens" zegt ds. Strating dan tegen een reis organisatie of desnoods tegen de Nederlandse Spoorwegen: „Over stappen met 45 oude mensen, dat vendom ik. Ds H. Strating: „spinnen ais poezen" Zonder dat je nu kunt zeggen: bejaarde mensen moeten aan het handje door hun vakantiedagen worden gevoerd, is het toch wel zo, dat veel bejaarden zich in de gewone reisgezelschappen niet pret tig voelen, omdat aan hun specifie ke wensen nu eenmaal niet gedacht kan worden- Er moet begeleiding zijn, hun wensen moeten als het even kan voorkomen worden en als er iets mis dreigt te gaan, dient er hulp aanwezig te zijn. „Op onze Zegeuwse reizen, die wij lieten uitvoeren door de NRV naar ONZE wensen" zo vertelt ds. Strating, „gaan als regel een be jaardenhelpster en een ervaren wijkverpleegster mee. Die twee en ikzelf, als reisleider, hebben de han den doorgaans vol. Niet omdat wij dramatische dingen moeten oplos sen, maar omdat wij zulke dingen juist moeten voorkomen. Drama tisch kan bijvoorbeeld zijn als een reisbus niet vlak voor het hotel kan komen; als er in het hotel geen lift is, als het bootje waarmee een tochtje gemaakt moet worden, pas na een forse voetreis bereikt kan worden, als het uitstappen udt de bus bezwaarlijk is (wij nemen al tijd een apart opstapje mee); als er met koffers gesjouwd moet wor den of als er op de bedden van de bejaarde reizigers slechts een hoofd kussen ligt, in plaats van twee. Die goede dingen uit onze ar rangementen moeten nu het werk een grote vlucht schijnt te nemen behouden blijven. In elk geval vind ik het een voorwaarde dat er een zuster bij het gezelschap is. Dat zal wel nauwelijks een betaalde ver pleegster kunnen zijn. Dat maakt de reissoui voor de bejaarden te hoog. Ik hoop dat wij vrijwilligers voor het leiden van de reizen en voor de eventuele medische zorg onderweg kunnen vinden. Die men sen zullen wij uiteraard moeten Die taal wordt wonderwel verstaan. Maar ds. Strating bereikt ook veel met de overredende toer. Toen tij dens een reis naar Zwitserland een bejaarde in plaats van een paspoort een legitimatiebwijs van de PTT bij zich had en een douanier daar moei lijk over ging doen, vroeg ds. Stra ting: „Leeft uw vader nog?" De douanier antwoordde: „Dat heeft niks met paspoorten te maken". „Inderdaad" zei ds. Strating. „Maar ik wou het toch even weten", waar na hij zeer onambtelijk het gemoed van de douanier begon te bespe len, totdat deze plotseling snapte wat het voorschrift „de ambtenaar is dienstbaar aan de gemeenschap" inhield. Dominee Stratings reizen waren nooit verkapte zendingstrips, al houdt hij wel iedere avond een dag sluiting. „Maar dat gebeurt meer om de mensen een redelijk excuus te geven om het bed op te zoeken. Weet u die oude mensen leveren graag topprestaties als zij op reis zjjn en dat is nou precies de moei lijkheid. Het hele reisprogramma moet zo zijn, dat niemand zich over de toe ren draait en dat gebeurt maar al te gemakkelijk als bejaarden met gewone gezelschappen op pad zijn. Al die zorg van ons is er onopval lend. Let wel: ik wil er geen kudde van maken. Iedereen moet vrij zijn, maar zonder dat hem onverwachte risico's bedreigen. Ik hoop dat het mogelijk is, nu de zaak zo groot wordt opgezet, die elementaire dingen uit onze Zeeuw se bejaardenreizen te behouden. „U'60 is blij met de actieve belang stelling van de federatie bejaarden zorg en van de aandacht van CRM voor dit project. „Bij ons spinnen ze als poezen", zegt ds. Strating, „Dat moet zo blijven". TOM KOOPMAN Hoe is het mogelijk? Dat er we zens bestaan die zich mensen noé- men en zich gedragen zoals „bees ten" zich niet kunnen en nooit zul len gedragen?! Wat zijn het voor mensen die met hun fluisterend, ach terbaks geroddel, hun medemensen het leven vergallen? Bezitten ze geen greintje menselijkheid, fatsoen of verstand? Ik weet dat ik hier „grove" woorden gebruik, maar met een fatsoenlijke en normale redene ring bereik je bij dit soort stomme elementen totaal niets. Je moet on kruid nu eenmaal bestrijden met gifmiddelen. En geen normaal mens haalt het in zijn hoofd om honden- vuil van zijn trottoir te verwijde ren met geparfumeerde zeep! Ik hoop dat de redactie niet, uit valse en overbodige schaamtegevoe lens. weigert mijn ingezonden stuk te plaatsen. Laten dit soort „dames en mis schien heren" maar eens wéten: Waar normale mensen hen voor ver slijten. Dit soort roddelaars zijn mo rele moordenaars. Jammer, dat poli tie en pers deze luchtverontreinigers niet kent. De pers moest hun namen en adressen in het openbaar publice ren, zodat hun buren en kennissen gewaarschuwd waren en zich voor dit soort achterlijke, domme en ge vaarlijke lieden in acht kunnen ne men. TERNEUZEN W. Vermeulen. Mevrouw Bakker (De Stem 24 sept.) meent dat het oordeel over de drie aan de slachtoffers is en wij daarvoor ons hoofd moeten buigen. De moeilijkheid is dat er onder hen zeer velen zijn die vóór vrijlating zijn; naar wélke kant moeten wij nu buigen? Met haat bereiken wij al leen dat deze drie mensen een sym bool worden van „Nederlandse on verzoenlijkheid en haat". Ik weiger te geloven dat ons volk zo is in zijn geheel. BREDA M. Elzas-Groot. Het tweede kamerlid, de heer Vis ser (D'66) heeft aan minister Klompé (CRM) gevraagd ma te gaan hoe vaak en in welk woordencombinatie het woord Philips is gebruikt tijdens de tv-reportage PSV-RAPID WIEN al dus De Stem 3 okt. j.l. Heeft het tweede kamerlid de heer Visser, die goed moet nadenken „van wie hij zijn centen krijgt") nu hele maal geen andere orginele dingen in landsbelang te verzinnen, dan dom me raadseltjes op te geven aam minis ter Klompé? Kunnen PSV of Coen Verhoef of de heren van de televisie er iets aan doen dat PSV een afkorting is van Philips Sport Vereniging. En kunnen zij het helpen, dat Philips Sport Ver eniging op het met Philips lichtinsta- latie verlichtte Philips Sportpark, met begeleiding van de Philips-har- monie tegen RAPID moesten spelen. En als ik het goed begrijp moet mi nister Klompé nu nagaan hoeveel maal het woord Philips is gevallen. Laat de heer Visser zelf liever tellen hoeveel doelpunten er gevallen zijn. (maar wel in z'n vrije tijd.) of an ders in het vervolg liever zijn Philips tv-toestel af te laten staan. CHAAM PIET GEERTS. In een keurig verzorgd rapport is de ruilverkaveling Rijsbergen ver schenen. Wordt er naar Noord, Oost en West over de grenzen ver kaveld; van de gemeente Rijsber gen is de Westzijde in nevelen ge huld. De Pannenhoef, de grootste oppervlakte onder één eigenaar, is het enige gedeelte dat in de ge meente Rijsbergen niet onder deze verkaveling valt. Wordt er door deze eigenaren niet geprofiteerd van de wegenaanleg, de verbeterde wa terhuishouding en de aanleg van au tosnelwegen? Was het niet billijk dat ook deze eigenaren 5 procent van hun eigendommen afstonden voor de verbetering en meebetaal den in de f 1.200.000 door eigenaren te betalen? Vormt dit onderwerp geen discussiepunt op de vergade ring van 24 oktober a.s.? Breda M.H.S. B. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In een slechts voor de helft gevuld Zuidlandtthea- ter vermoedelijk vormde het te levisieoptreden van Wim Sonneveld voor velen een grotere trekpleis ter heeft de Hoofdstad Operette een opvoering gegeven van Die Zir- kusprinzessin. Het is een uit de ja ren 20 daterende, maar daarna herhaaldelijk door nieuwe bewer kingen opgefriste operette van Em merich Kalman. Ook nu bleek de romance van de pseudo-cdrcusartiest mr. X en vor stin Fedora Palinska nog steeds te kunnen ontroeren. Het operettege zelschap gaf met goede zang, voor dracht en „Schwung" de zaal waar voor zijn geld. De tenor Leo de Beer speelde met vakmanschap de rol van mr. X, even kundig bijge staan door Lizzi Schoffman als vor stin Fedora. De vrolijke noot werd verzorgd door Rudi Vogler als Toni en Grete Kiser als miss Mabel. Een compliment verdiend verder de kos tuums en decors. Er was na afloop voor alle medewerkers een gul ap plaus.

de Stem | 1969 | | pagina 5