Meedenken over dekenale herindeling in slotstadium Terneuzen heeft zijn instructiehad \V oningbou wvereniging Breskens wijzigt statuten ZEELAND VERDEELD OVER EEN OF TWEE DEKENATEN Goedkoop de^winter m. Burgemeester Aschoff opende De Jlonte want die smaakt nu eenmaal anders dan andere In gesprek met Vrij warm Bok Titan kreeg lek S. de Jonge MORGEN ^Aeer nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 Commentaar Het zwakste argument Kettingbotsing op Rijksweg 58 Twee dekenaten? Verhoudingen Zeer zware eis tegen recidivist flessentrekker Staten-kandidaten KVP Biervliet Deken Hulst een tegen DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1969 EEL, FILM, CONCERTEN ENZ. L Halle 14.15 uur „De mens en i muziek". Jeugdconcert voor het artgezet onderwijs ST jscoopgebouw 20 uur goede, de slechte en de geme- 14 j. DELBURG houwburg 20 uur Politiek-lite- Lr cabaret „Das Kom(m)ödchen" »t het programma „Es geht um n Kopf' jTBURG ^lei-theater 20 uur ;t wonder der liefde 18 jaar :neuzen lxor 20 uur ungala, de maagd van de jungle, jaar aidland-theater 20 uur Fons Jan- n met „Driemaal andermaal" TVVERPEN on. Vlaamse Opera 20 uur on Carlos ex De dokter van Sankt Paull, 1 jaar 0, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur deon De afspraak, 14 j. 2, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur strid Leven en beminnen, 14 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur avoy Het volkomen huwelijk 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur lubens De slag om Engeland 1, 17.15 en 20.30 urn .mbassades Koning Oedipus, 14 J. 2, 14.30, 16.50, 19,10 en 21.30 uur uellin De vallei van het monster .4, 16, 18, 20 en 22 uur 'athe In de ban van de angst, 14 j. 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur istra De goede, de harde, de vageb ond, 14 j. 1.45, 14.30, 17.35 en 20.40 uur NIKLAAS ienova Wat een vakantie, a.l. .entury De laatste der 7, 14 j. Iden Mayerling, 18 j. Icala Ringo, 18 j. ielect De kuisheidsgordel, 18 j. TENTOONSTELLINGEN STDORPE 'entoonstelling: Pierre van Soest, 'rans Cox en Elisabeth Gerst (tot 12 oktober) ILST iunsthandel van Geyt: Tentoon stelling van schilderijen dooi Joop Dam (t.m. 14 oktober) ASSINGEN Gemeentehuis 9--21 uur Tentoon stelling van werken uit het stede lijk museum te Amsterdam o.a. van Vincent van Gogh, Picasso en Ap- ael (t.m. 26 oktober) DIEVERSEN tESKENS Zaal Goedertijd 14.30 uur Ver- reersmiddag SCHIETINGEN Ijlst Zaal J. van Helsland 14.30 uur ÏEWACHT Zaal J. de Guchteneire 13.00 uur >NEEL, FILM, CONCERTEN ENZ, IDDELBURG Schouwburg 20 uur Fons Jansen met „Driemaal andermaal" Citj 20 uur Film: „Dutchman ISTBURG Ledel 14 uur „Het glazen muiltje loor het Amsterdams Jeugdtoneel roor het lager onderwijs in West- Zéeuwsch-Vlaanderen ITWERPEN Bioscopen als onder vandaag NIKLAAS Bioscopen als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN ESTDORPE Tentoonstelling: Pierre vain Soes:, Frans Cox en Elisabeth Gerst (tot 12 oktober) JLST Kunsthandel Van Geyt: Tentoon stelling van schilderijen door Joop Dam (t.m. 14 oktober) ASSINGEN m Gemeentehuis 9—21 uur Tentoon stelling van werken uit het stede lijk museum te Amsterdam o.a. Vincent van Gogh, Picasso en Ap pel (t.m. 26 oktober) :AI BOETE l/OOQ t \j o/E MET IVEOOEM- -DËZOECHTEB... 'S... EU... OUDE... SCHA... VulT... De vaste oeververbinding over de Westerschelde wordt zowaar ook genoemd in een officieel schrij ven uit het bisdom van Breda, n.l. in een brief betreffende de dekena le herindeling in Zeeland. Tegenover het voorstel om in Zeeland één dekenaat te vormen, rees vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen bezwaar, dat de Westerschelde in meer dan een opzicht een grote barrière is. Dit niet absurde bezwaar kreeg als weerwoord: „De moeilijk heden vanwege de verbindingen (Schelde) worden steeds kleiner: wij denken aan de toekomst, waarbij er een vaste verbinding over de Schel de zal zijn". Dit lijkt ons wat al te symplistisch gesteld. De moeilijkheden bij het vervoer over de Schelde zullen niet geleidelijk kleiner worden, doch tot in het midden der zeventiger jaren blijven voortduren, totdat als bij to verslag Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland t.o.v. elkaar werke lijk zullen worden opengelegd. Overigens is de vaste verbinding over de Westerschelde nog altijd toekomstmuziek, zolang dit kolos saal moeilijke werk niet gereali seerd is. En dan nog zal de vaste verbinding met tolgelden worden belast. Wij zijn vol optimisme omtrent de ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaan deren, maar het lijkt ons nog iets te vroeg om op de beloofde ontslui ting nu reeds concrete toekomst plannen te baseren, zoals die be treffende dekenale herindeling. In de keur van argumenten ten gunste van een Zeeuws dekenaat is dat inzake de verbindingen over de Westerschelde dan ook het zwakste. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) RILLAND BATH Op Rijksweg 58, tussen Rilland Bath en Bergen op Zoom, heeft zich een kettingbotsing voorgedaan doordat de bestuurder van een auto voor een voor hem rij deride tractor moest remmen. De auto van deze bestuurder, M. uit Rot terdam, liep slechts lichte schade op. Achter M. werden nog drie andere auto's betrokken in deze kop-staart- botsing. Zij werden bestuurd door A. G. uit Amsterdam. J. A. M. uit Goes en C. M. van der H. uit Hoogezand. Er was veel blikschade, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. MINISTER DEN TOOM van Defen sie heeft korporaal-ziekenverpleger V an Meuser uit Weesp waardering be tuigd voor zijn kordaat optreden aan boord van h.m. Zeeland. De korpo raal naaide op de Atlantische Oceaan "Jdens windkracht 10 een gehal veerde duim aan bij een kok. É&i (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van deze week voltrekt zich in de dekenale beraden in Zeeland de slotfase van een proces dat tot dekenale en parochiële herindeling van Zeeland moet leiden. Op 17 november zal de bisschop van Breda, op het dan te houden diocesaan pastoraal beraad, een beslissing nemen over de uiteindelijke dekenale herindeling van het gehele bis dom. Men is bij de meningsvorming uitgegaan van een Kaski- rapport dat de vorming van één dekenaat voor Zeeland voorstelt, waarbinnen zes vergrote parochies zullen opereren onder de werktitel „Zielzorg-eenheden". Vooruitzichten voor woensdag ou donderdag, opgesteld door uet K.N.M.I.: Vrij warm weer met zonnige perioden, m wr plaatseli.ik mist. Weersvooruitzichten in cijfers ge ffuddeld over Nederland. 2 tro°D woensdag: aantal uren zon m„ï. min--temp.: omstreeks nor- vP„ max.-temp.: 1 tot 6 graden bo- rina„ maa'' kans °p een droge pe- iQde van minstens 12 uur: 95 pro- maai. fons op een geheel droog et maal. 90 procent. 2 tiü°o donderdag: aantal uren zon: maai- -1 mm.-temp.: omstreeks nor- ven 0 tot 6 graden bo- rindo kans °P een droge pe ten! minstens 12 95 P™- maai- on"5 °p een ®eheel et maal. 90 procent. De pastorale werkers in de ver grote parochies zullen onderling moeten samenwerken voor de ta ken die binnen een regio verricht moeten worden. Deze samenwer- kingsregio's zijn: West-Zeeuwsch- Vlaanderen; de Zeeuwsch-Vlaam se kanaalzone; Hulst en omstre ken; Hontenisse; Walcheren; Zuid-Beveland en Schouwen-Dui- veland samen, en Tholen. De de- ken-nieuwe-stijl zal, aldus het Kaski-voorstel, geen volledige dagtaak in de parochiële of cate gorale zielzorg meer kunnen ver vullen. Een overlegorgaan zal met de deken meewerken en meeden ken. In de adviesraad voor katholiek Zeeland is de opinievorming over de herindeling van dekenaten al gerui me tijd geleden op gang gekomen. Daarbij koos een overgrote meerder heid voor de vorming van een deke naat voor geheel Zeeland. Bij een discussie in breder verband werden twaalf stemmen voor een Zeeuws de kenaat, zes contra en vijf blanco stem men uitgebracht. Thans zal in de af zonderlijke dekenale raden het voor lopig laatste woord binnen de kerk in Zeeland gesproken moeten worden. Bij de gedachte aan twee dekenaten speelde de overweging mee, dat de Westerschelde een cultuurgrens vormt, en ook verder een belemme ring is om de ene Zeeuwse deken in staat te stellen zijn gehele dekenaat te bereizen. Allerlei dekenale ver gaderlngen zouden (met het oog op de terugreis van de deelnemers over de Schelde) vroeger moeten worden beëindigd dan het geval zou zijn bij de aanwezigheid van één dekenaat boven en één onder de Westerschelde. De voorstanders van één dekenaat wijzen op de volop in gang zijnde schaalvergroting in de provincie Zee land, niet alleen bij de andere kerken, maar ook bij tal van organisaties waarmee moet worden samenge werkt. Hun voornaamste bezwaar is wel dat een dekenaat Midden-Zeeland slechts 25.000 zielen zal tellen, te genover een dekenaat Zeeuwsch- Vlaanderen met 50.000 zielen. Zelfs één Zeeuws dekenaat zou, aldus de voorstanders van de grootst moge lijke schaalvergroting, binnen de ver houdingen in het bisdom nog klein zijn. Het nieuw te vormen dekenaat Oosterhout b.v. telt alleen reeds 67.000 zielen. Van de kant van het bisdom is al te kennen gegeven, dat de ene Zeeuwse deken wellicht in Zeeuwsch Vlaanderen zijn domicilie zou kunnen krijgen (het bezwaar werd gehoord (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering en ontslag van rechtsvervolging, zo luidde de zware eis van de officier van justitie mr. Th. Lebret tegen de 53-jarige Vlis- singse kok J. J. G„ die voor de recht bank te Middelburg terecht stond we gens een tweetal gevallen van op lichting en een geval van flessen trekkerij. Direct na zijn ontslag uit de ge vangenis, waar hij een langdurige straf voor een gelijk geval had uit gezeten, verviel de kok weer in zijn oude fout, toen hij in Hulst, waar hij een baan kon krijgen, weer onder valse voorwendsels goederen bij win keiiers trachtte los te krijgen. „Een straf biedt geen enkel pers pectief meer", zo bracht mr. Lebret in zijn requisitoir naar voren. Hij wees er op dat de kok reeds twin tig maal voor soortgelijke zaken is veroordeeld, terwijl hij bovendien acht jaar ter beschikking van de regering is geweest. „Zelfs het con sultatiebureau voor alcoholisme en de psychiaters die hem hebben onder zocht, zien geen brood meer in hun behandeling", zo voegde mr. Lebret hieraan toe. „Een terbeschikkingstelling om hem uit de maatschappij te houden lijkt mij geen geoorloofd motief. Een t.b.r. wordt daardoor een soort le venslang", zo voerde raadsman E. H. A. Schute aan. Hij bepleitte voor zijn cliënt een korte gevangenisstraf met een voorwaardelijke terbeschikking stelling als stok achter de deur. De rechtbank doet 17 oktober uitspraak. dat Zeeuwsch-Vlaanderen bij dekena le herindeling „van boven de Schel de" bestuurd zou gaan worden). De beslissing wordt overigens aan de Zeeuwen gelaten. Er is, en dat zal in de loop van deze week duidelijk moeten worden, nog een compromis mogelijk, n.l. door wel één dekenaat te vormen, doch twee dekenale subberaden in het le ven te roepen. Dit compromis is in de voorgaande besprekingen niet vol ledig uit de verf gekomen. (Van onze correspondent) KATS De bok Titan van Boele en Oosterwijk is op de Oosterschelde nabij Kats in zinkende toestand ko men te verkeren. De bergingsvaartui gen Inktvis en Haai van het bergings bedrijf L. Polderman uit Hansweert hebben de bok al pompende op het strand bij Kats aan de grand gezet. Er bleek in de huid een scheur van circa 30 cm te zitten. Deze zal ter plaatse worden gerep-areerd. (Van onze correspondent) BIERVLIET Door de afdeling Biervliet van de KVP zijn in de vol gende kandidaten gesteld voor de leden van Provinciale Staten: 1 drs. N. Dusarduyn, Goes; 2 G- Claeys, Biervliet; 3 W- v. Dongen, Oostburg; 4 J. v. d. Voorde, Sluiskil; 5 E. v. Ruymbeke, Nieuw Namen; 6 W. Colsen, Sas van Gent; 7 Mevr. Doppegieter, Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zeeland kerkelijk herindelen tot één dekenaat vindt deken Koopmans uit Hulst een onmogelijke zaak. Een on mogelijk zaak wel te verstaan voor de man die straks deken zou moeten worden van Zee land. In plaats van persoonlijk contact zou dit man, aldus de ken Koopman, slechts via circu laires de katholieken kunnen benaderen. Hij zal een papieren deken zijn. De Hulster deken was een van de weinigen die zich in eer ste instantie verzette tegen een verdergaande fusionering van de Zeeuwse dekenaten. In de katholieke adviesraad Zeeland was hij tegen een der gelijk voorstel. En ook in het dekenaal beraad schaarde hij hij zich achter diegenen die voor twee Zeeuwse dekenaten stemden. „Begrijp me goed", zei hij gistermiddag, „ik vecht niet voor mijn eigen standje, maar voor een goede verdeling van Zeeland. Vanavond spreken we in het Hulster patronaatsgebouw nog een keer over deze zaak. Ik geloof dat de deelnemers aan het beraad in Hulst voor een verdeling van Zeeland in twee dekenaten zullen kiezen. Het is beter, geloof me. Het terrein (Zeeland) is immers te groot voor één man en de Wester schelde is een hinderpaal. Som migen zijn het vooral wat be treft dit laatste punt niet met mij eens. Die zeggen: binnen kort komt er een brug-tunnel. Maar dat ding is er voorlopig nog niet. Nu zitten we nog met de problemen. Het komt toch vaak genoeg voor, dat mensen die aan de Zeeuwsch-Vlaamse kant van de Westerschelde ver gaderen en op de eilanden wo nen, om half tien naar huis moe ten omdat zij anders verplicht zouden zijn over Antwerpen om te rijden". EEN straatmaker qit Leiden is na een autodiefstal in Rotterdam door diverse politieauto's klemgereden. Hij vluchtte in een moerasachtig stuk land, maar werd toch aangehouden. in een loods in Amsterdam zijn 30.000 pornografisch geachte tijd schriften in beslag genomen. De Am sterdamse zedenpolitie maakte pro ces-verbaal op tegen een uitgever. Het nieuwe instructiebad (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen heeft het nieuwe instructiebad „De Honte" officieel geopend. Het overdekte en verwarmde bassin van 25 bij 8 meter heeft een be weegbare bodem. Het is in deze uitvoering een van de eerste pro jecten van de Nederlandse Heide maatschappij. De bouwkosten be dragen f 975.000, Burgemeester Aschoff zei in zijn openingswoord, dat de leefbaarheid van Terneuzen door de ingebruikne ming van het nieuwe zwembad weer beter is geworden. Hij bracht dank aan de particulieren, die door mid del van een actie financieel de zwem- badbouw hebben gesteund. Wekelijks zullen 3000 personen het instructie bad gebruiken, onder wie 1300 leer lingen van de vierde, vijfde en zes de klassen van het basisonderwijs. Daarnaast zal het bad worden be nut door plaatselijke verenigingen en particulieren. Hoofddoel van het nieuwe bad is echter het zwemles ge ven aan kinderen. Burgemeester Aschoff sprak de wens uit dat het bad de zwemsport op hoger peil zal brengen. Met het laten zakken van de bassinbodem stelde hij het instruc tiebad officieel in gebruik. Namens het actiecomité bood de (ADVERTENTIE) mijn volgende pakje is weer heer A. van Pttgee de heer Aschoff 'n cheque van 10.000 gulden aan als op brengst van de gehouden loterij. De heer Van Mares van de Nederlandse Heidemaatschappij sprak van een compact zwembad waarmee, volgens hem, veel meer gedaan kan worden dan met een groter bad. Als geschenk bood hij het opschrift „De Honte" aan dat aan de voorgevel van het gebouw is aangebracht. De heer Th. Acke, voorzitter van de kring Zeeland van de KNZB en van de zwemclub „De Schelde" zei dat het instructiebad weliswaar aan de kleine kant is, maar dat de zwem- sportverenigingen er toch erg blij mee zijn. Hij sprak de hoop uit, dat in het bad de KNZB-diploma's afge nomen kunnen worden, ondanks het feit dat het bad in feite niet aan de vereiste afmetingen voldoet. De eerste die van het nieuwe biü gebruik maakten, waren leden van de zwem- en poloclub De Ganze uit Goes, van De Schelde uit Terneuzen en de reddingsbrigade en onderwa- tersportvereniging Zeeuwsch-Vlaan deren. De firma Krieckaert uit Hengstdijk, die het zwembad heeft gebouwd, bood een megafoon aan. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouders en raadsleden van de ge meente Terneuzen. BRESKENS De Algemene Wo ningbouwvereniging Breskens heeft een algemene ledenvergadering ge houden In het Dienstencentrum Goe- dertijt. In zijn openingswoord kon de voorzitter W. v.d. Hooft in het bij zonder welkom heten de heren De Kreek en Vernunen van de Nationa le Woningraad. In de vacature ont staan door het vertrek van de heer Feij werd gekozen mevr. A. Lalkens- Hartwig. De vergadering stond in hoofdzaak in het kader van de sta tutenwijziging. Op grond van de bestaande sta tuten kan de woningbouwvereniging uitsluitend werkzaam zijn in de ge meente Breskens. Wanneer het wets ontwerp tot gemeentelijke herindeling door de Eerste Kamer zal worden aanvaard, wordt de gemeente Bres kens opgeheven. Breskens zal dan deel uit gaan maken van de nieuwe grote gemeente Oostburg. De statu ten dienen derhalve aan de nieuwe situatie te worden aangepast. De vereniging zal dan gaan heten: Alge mene Woningbouwvereniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen en gevestigd zijn te Oostburg. Het kantoor kan in elke willekeurige plaats worden on dergebracht, zo bleek uit de toelich ting van de voorzitter. Bovendien was men van mening, dat het werk terrein moest worden uitgebreid. In verband hiermede hebben reeds be sprekingen plaatsgevonden met de gemeentebesturen van Ooetburg, Zuddzande, Cadzamd en Nieuwvliet, teneinde het nog in hun bezit zijnde waniingaiantal aan de vereniging over ningaantal aan de vereniging over te dragen. Ook in verband hierme de dienen de statuten te worden ge wijzigd. Door de gemeenteraad van Zuidzande js intussen besloten de wo ningen aan de vereniging over te dra gen. Een en ainder vereist echter een nogal ingrijpende statutenwijziging, in het bijzonder wat het bestuur be treft, omdat de mogelijkheid aanwe zig behoort te zijn dat uit de ver schillende woonkernen representan ten in het bestuur kunnen worden op genomen. Tot slot werden de nieuwe statuten voor zover nodig, aangepast aan de door de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening gegeven voorschriften. De door het bestuur ingediende nieuwe statuten werden door de leden met algemene stemmen vastgesteld. „DE onderscheiding was voor mij een grote verrassing. Ze hebben er veel werk van gemaakt. Dat heb ik wel gemerkt". Dit zegt de heer S. de Jonge in 's-Heerenhoek. Omdat hij 50 jaar onafgebroken werkte op het zelfde bedrijf, kreeg hij een konink lijke onderscheiding. Op de boerderij van de familie Werri, waar de heer De Jonge werkt, Werd keurig geheim gehouden, dat de knecht het konink lijk zilver te wachten stond. „OP mijn 12e jaar ben ik al gaan wer ken", vertelt hij. „Een zevende leer jaar op de lagere school had je in die tijd nog niet. Er zat dus niets anders op. Ik kwam toen als koewachter in dienst bij de grootvader van mijn baas Jan. Er waren toen nog 14 koeien op het bedrijf. Ik werd de jongste knecht. IK heb het meegemaakt, dat het be drijf geleidelijk aan gemechaniseerd werd. Van de vijf paarden gingen er op een gegeven moment twee weg en het jaar daarop verdween er weer een. De tractor kwam op het erf en dat betekende dat het werk veel vlug ger en ook veel beter gedaan kon worden. NU zijn er helemaal geen paarden meer. Voor mij is de mechanisatie nooit een probleem geweest. Er komt op een gegeven moment een machine. Je begint er mee te werken en het leert vanzelf. Laten we nou eerlijk zijn: vroeger is er veel gesukkeld. We kunnen nu veel gemakkelijker wer ken. En vroeger was het ook zo, dat je 's zondags niet altijd vrij was, om dat er dieren te verzorgen waren. Wat dat betreft zijn we er ook stuk ken op vooruit gegaan. IK heb nooit behoefte gevoeld ergens anders te gaan werken. Ik ben op deze boerderij opgegroeid. In de loop van de jaren ben ik er als het ware mee vergroeid geraakt. Er is zelfs een tijd geweest, dat ik ook op de boerderij sliep. Er is een groot ver schil tussen de boerderij van nu en die van vroeger. Er was van alles: koeien, varkens, kippen, enfin, noem maar op. Dat is nu allemaal weg. Het is een zuiver landbouwbedrijf ge worden en dat brengt een heel nieu we sfeer met zich mee. Ik vond de sfeer van vroeger eerlijk gezegd ge zelliger. ER moest altijd hard aangepakt wor den. 's Morgens heel vroeg op. In de bietentijd was ik dikwijls voor vijf uur op pad. Toch is het net of je in die tijd meer kon verdragen dan nu het geval is. Het lijkt wel, of je toen veel harder was. Ik ben in al die 50 jaar maar acht dagen in totaal ziek geweest. Toen had ik griep. Het is de enige keer, dat ik met een dokter te maken heb gehad".

de Stem | 1969 | | pagina 3