LMAN NVV-PLAN: ONDEEWIjS NA DE „MAMMOET" Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen ouiina Drie FDP- ministers in coalitie - DE ITALIAANSE PARADOX TELESCOOP ALS WIELERBAAN INlog één ïachtje [slecht! slapenen dan...'n POSTCHEQUE- EN GIRODIENST •matras ren..... n betaalkaart 1 pas 't keukencentrum DE STEM VAN DINSDAG 7 OKTOBER 1969 13 pge en scherpe afdrukken. dumoflex boxspring Dumoflex voor ian binnenveringmatrassen hebt t damast in vele dessins en kleur- ikten (12 en 16 cm). „loflex kan gecombineerd worden •oxspring. U krijgt dan een stevig d die uw matras volmaakt onder- isduur bevordert. Laat uw winke- wat meer vertellen of vraagt u e en aan. rst is, moet het s nu nog 'n beetje kwalijk, dat we as tegen de halve prijs kunnen en ons steeds meer gelijk gaan van een gezonde en uw Pullman Dumoflex geniet )ldersr N.V. Pullman - !wijnd recht i zult nger P (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Hoe men uitein delijk ook over het plan zelf gaat oordelen, het is een belangrijk ini tiatief van hef NVV om een nieuw actieplan tot democratisering van het Nederlands onderwijs op te stellen en tevens zij het in grote lijnen hiervoor een financie ringssysteem te ontwerpen. Om misverstane te voorkomen: dit plan bedoelt met democratise ring niet datgene wat vele leerlin gen en sommige .eraren er in de eerste plaats onder verstaan: in spraak bij de vorm van het onder wijs, invloed op het bestuur, gelij ke rechten voor leerlingen en pe dagogen. Het NVV beoogt elk kind zo volledig mogelijk de kans te ge ven op dat onderwijs waarop het krachtens zijn talenten en voor keur recht heeft. Iets wat ook wij een veel belangrijker onderwerp vinden dan inspraak en aanver wante zaken, aangezien die allengs even zeke, tot stand komen als de bekende droppel die zelfs de hard ste steen uitholt- Uit de publikatie in (De Stem van woensdag) hebben de lezers kunnen vernemen, waarop het nieuwe plan in feite neerkomt: een structuur waarvoor de geeste lijke vader van het plan, de Gro ningse hoogleraar prof. Van Gel der al meer gepleit heeft. De schoolcarrière van een Nederlands kind zou er globaal als volgt gaan uitzien: verplicht kleuteronderwijs van 5 tot 7 jaar, basisonderwijs tot 11 jaar, een algemene „midden school" en leerplicht tot 16 jaar en pas daarna ingrijpende differentia tie, waarbij de geschikten gaan doorstuderen en de anderen een werkkring met verplicht vormings onderwijs kunnen krijgen. De inhoud van het onderwijs volgens dit schema zou zo moeten zijn, dat het overwegend indivi dueel gericht wordt, dat „zitten blijven" niet meer nodig is en dat, bijvoorbeeld wat betreft de taal vaardigheid, geen kind zijn sociaal zwak milieu als blijvende hinder nis zal moeten ervaren. Wat betreft de periode kleuter en basisonderwijs gaan we groten deels met het NVV-plan mee. We hopen dat de nieuwe basisonder- wijswet-in-wording de structuur en inhoud van dit onderwijs inder daad zo zal hervormen, dat kinde ren op hun Hde of 12de jaar qua kennis en aanleg nog slechts in peil zullen verschillen als hun ver standelijke vermogens noodzake lijk maakt. Wij zijn ervan overtuigd, dat de te geringe doorstroming naar het voortgezet onderwijs in hoofdzaak te wijten is aan gebrek aan be langstelling bij de ouders en aan de grote achterstand op het ge bied van taalvaardigheid bij kinde ren uit de cultuur-lagere milieus. Om dat te veranderen moet men inderdaad bij het kleuteronderwijs beginnen en het mogelijk maken, dat de onderwijzers op de basis school de kans krijgen hun werk veel meer individueel te gaan richten. De verfoeilijk grote klassen moe ten dan verdwijnen en het leer plan zal in bepaald opzichten ook radicaal veranderd dienen te wor den. Maar wanneer het lukt ons on derwijs in deze zin te reorganise ren, zetten we meteen dikke vraag tekens bij de algemene „midden school". We weten dat dit een stokpaardje is van prof. Van Gel der en van sommigen van zijn collega's. Hij is nu eenmaal en thousiast over soortgelijke syste men in andere landen, bijvoor beeld Zweden. Maar ons heeft hij tot dusverre niet ervan kunnen overtuigen, dat, na reorganisatie van het basisonderwijs, het voor deel van een algemeen „midden school" groter is dan de nadelen. Dan denken we niet eens aan de enorme kosten welke aan zo'n „middenschool" verbonden zullen zijn. Praktisch heeft een groot deel van de reorganisatie waarin het voortgezet onderwijs zich sedert het invoeren van de mammoetwet volop zit, dan zijn waarde weer verloren. Met hergroeperen van scholen alleen komt men er niet. In vrijwel alle scholen zullen grote bedragen geïnvesteerd moeten wor den om de algemene „midden school" mogelijk te maken. En wat dan, als achteraf blijkt dat in Nederland dit type van onderwijs niet nodig zou zijn geweest, of in bepaalde opzichten zelfs niet wen selijk? Binnen het raam van de mam moetwet is voor een groot deel van de kinderen een goede observatie, oriëntatie en determinatie moge lijk. Het zal allemaal nog beter lukken, wanneer er straks meer geld beschikbaar kan komen en wanneer de gedachten over de m mmmm utai m >- "W jfeEsff „brugperiode" wat uitgekristalli seerd zullen zijn. Er zit inderdaad nog een pro bleem bij het lager beroepsonder wijs, maar om dit probleem te sa neren is geen algemene „midden school" nodig. In de eerste plaats zullen er, bij een beter kleuter- en basisonderwijs minder kinderen naar het lagere beroepsonderwijs komen dlie hoger hadden kunnen mikken en in de tweede plaats be staat er een heel andere mogelijk heid om de jongeren die hun toe komst het best via het beroepson derwijs kunnen zoeken beter on derwijs te geven door op die scho len het algemeen vormend onder wijs een ruimere plaats te geven, wat zeker kan, wanneer de leer plicht straks toch verlengd moet worden. Het NVV-plan zal dunkt ons misschien de observatie en de terminatie nog betere kansen ge ven dan bij een ideaal werkende mammoetwet mogelijk is. Als prijs daarvoor zal het echter een zoda nige herstructuering vragen van het onderwijs tussen de basis school en de hogere beroepsoplei dingen (universiteiten inclusief), dat men voor de tweede maal in twintig jaar radicaal moet gaan afbreken en weer opbouwen. Dat zou dan moeten gebeuren zonder dat men eerst het bewijs zou heb ben geleverd, dat door correcties op de „mammoet" niet eenzelfde resultaat kan worden bereikt. Wij geloven dan ook dat het NVV op dit punt nog eens grondig zal moe ten studeren alvorens het van zijn studieplan een actieplan gaat ma ken. E* (ADVERTENTIES) Baronielaan 59 postgiro garantie tot TOO gulden i 9234567 TH G LUCASSEN II I 8 STATIONSSTRAAT 33 BOOWOODE 9999 3 naar postrek van Fi'rma Vér koog -. 1cumrfoMt de rekeninghouder, niét kreuken vergetijk gegevens met girop&s de nieuwe girobetaalkaart postgiro TH G LÜCASSEN 1 P'gD postrekeniognummer 9234567 de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen rnet kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f 100, Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,--. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvirtgskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder de f 100,— garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld overhel laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal Europa's meest exclusieve keuken Breda Dit is geen gevallen fietser op een wielerbaan, maar een man in een schelp van een telescoop. Dat toestel staat in de nabijheid van het Ammermeer in Duitsland. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Tenminste drie ministers van de FDP zullen deel- uitmaken van Brandts coalitieregering. Scheel, de voorzitter van de F.D.P., zal minister van buitenlandse zaken worden en vice-kanse- lier, Genscher, één van de drie vice-voorzitters van de partij, zal het ministerie van binnenlandse zaken overnemen Het ministerie van landbouw en, veeteelt zal waarschijnlijk gaan naar een Beierse afgevaardigde, de heer Ertl, die eerst tegen idee van een coa litieregering van zijn partij met de S.P.D. gekant was. Vier van de landelijke organisaties van de F.D.P. hebben reeds hun steun toegezegd aan de coalitie. De hoop bestaat, dat de drie leden van de parlementaire fractie, die zicli af gelopen vrijdag van stemming ont hielden, toch zullen stemmen voor de verkiezing van Brandt tot kanse lier in de bondsdag op 21 oktober. Het is nu zo goed als zeker, dat er niets meer fout kan gaan en bonds kanselier Kiesinger schijnt, hoewel met grote tegenzin, het feit aanvaard te hebben, dat hij spoedig voorzitter van de oppositiepartij zal zijn- Hij zei onlangs in een interview, dat zijn partij de uitdaging zou opnemen. „U zult er verbaasd over staan, hoeveel leven er is in de C.D.U. Het volk zal achter ons staan." De erkenning, dat hij niet langer kanselier zal zijn, kost hem evenwel moeite. Hij zei, dat een S.P.D.-F.D.P.- coalitie met Brandt aan het hoofd niet was wat de kiezers gewenst had den. Er was een gevoel van onbehagen, en onzekerheid in het land. Het land was onstabiel, omdat de mini- coalitie numeriek gezien een zeer smalle basis had en omdat de pro gramma's van beide partijen onder ling tegenstrijdig waren. De heer Genscher is van mening, dat het belangrijkste doel van de buitenlandse politiek van de nieuwe regering het beginnen van construc tieve onderhandelingen met de Polen zal zijn. (Copyright-The Guardian-De Stem) (ADVERTENTIE) (Van onze speciale correspondent) MILAAN De mensen, die men hier ontmoet, zijn verbaasd over de sterke opleving van de beurs van Mi laan. Toonaangevende kranten over de gehele wereld zeggen voortdu rend, dat Italië op het punt van een politieke en economische ineenstor ting staat en dat het onlogisch is, dat de index op de effectenbeurs nog steeds omhoogloopt. Men voorspelde en voorspelt nog steeds, dat stakingen en wanordelijk heden de economie op de knieën zul len dwingen. Gelukkig hebben de ongeluksprofeten tot nu toe ongelijk gehad. De aandelen van de leidende Italiaanse industrieën (met FIAT voorop) zijn het sterkst gestegen. Dit betekent, dat er een groot verschil bestaat tussen de meningen van be roepswaarnemers en van het Itali aanse volk. De laatste splitsing in de socialis tische partij heeft de deskundigen weer nieuwe grond voor speculaties gegeven. Het afschrikwekkende voor beeld van het Parijs van verleden jaar mei leeft sterk bij de mensen. De pessimisten redeneerden over het algemeen als volgt: „Als de socialis ten in de regering waren gebleven als de voorstanders van de arbeiden de klasse, dan zou dit de vijandigheid van de arbeiders hebben verminderd. Nu zij niet meer in de regering zit ten, is de situatie inderdaad zeer ern stig geworden." Het feit is, dat de grote meerder heid van de arbeiders er voor zijn om de invloed, die zij verkregen heb ben te behouden, en zij mogen dan misschien op de communistische par tij stemmen, maar hun belangstelling voor de politiek is gering en neemt af. En de voorspelling voor de alge mene tendens van de economie is buitengewoon goed. Volgens de laatste officiële schat ting zal de expansie van de econo mie een stuk groter zijn dan vorig jaar. Het zou echter dom zijn om te geloven, dat alles rozegeur en mane schijn was. Het is evenzeer waar, dat sommige mensen te zeer .overdrijven als dat sommige gevaren inderdaad bestaan. Deze gevaren komen voort uit po litiek wanbegrip. Daardoor komt het dat de vakbondsleiders en de linkse politici niet in staat zijn om een keu ze te maken tussen de luidruchtige en gewelddadige Maoïstische voorlo pers en de rustige massa's van de linkse partijen. Wij zien daarom, dat de vakbonden steun geven aan wilde stakingen en andere illegale acties van Maoïsten. Fiat en Pirelli zijn de voornaam ste doelen van de extremisten. De vakbonden zijn er niet alleen in ge slaagd om hun acties in te perken maar zij hebben meer looneisen ge steld. Wat de loononderhandelingen betreft, de koers van de vakbonden in deze wordt bepaald door de druk die de extremisten uitoefenen. Men begint al te staken voordat de onderhandelingen begonnen zijn. De looneisen zijn astronomisch hoog. Als zij geaccepteerd zouden worden, dan zouden de produktiekosten met 35 pet. stijgen. De vakbondsleiders overschatten de werkelijke kracht van de Maoïsten en zelfs de minister van arbeid, Do- nat Cattin heeft meerdere malen on gerustheid veroorzaakt door zijn on realistische houdingdie de stakin gen schijnt goed te keuren. De meerderheid van de Italianen maakt zich er niet druk over en sinds de politieke crisis in Italië wordt er over het algemeen weer hard ge- ioerkt. En inderdaad als men in Mi laan of Rome en zelfs in het diepe zuiden rondkijkt, dan ziet men over al overvloed. Het is moeilijk om het sombere beelddat de kranten af schilderen, te herkennen. Er zijn wei nig inensen, die in een werkelijk re volutionaire stemming zijn, en de pes simisten, die hei voortdurend hadden over „autumno caldo" (een herfst vol met moeilijkheden) schijnen het to taal mis te hebben. De CAO's van meer dan drie mil joen arbeiders moeten in november en december vernieuwd worden en de meeste schrik is veroorzaakt, door dat de onlusten voortijdig begonnen zijn. Copyright Guardian/De Stem.

de Stem | 1969 | | pagina 11