ationale beslissingen in havenzaken snel gewenst Snippers uit de geleidebrief PZEM STELT PIEKMETING UIT G.S. ZEELAND IN BEGROTINGSBRIEF Kernenergiecentrale wordt niet te groot Sloan's Liniment maandag Commentaar NV SLAVENBURGS BANK Derde dubbeldekker moet in 1973 in de vaart zijn Elektriciteit om u te dienen Nieuwe film over Zeeland Welzijn 5,5 miljoen De wegen Waterschappen Cultuur SPOEDIG BESLISSING HULP INDUSTRIEWATERVOORZIENING Winkelweken Water G.S. overwegen instelling van zuiveringschap" Stijging aantal arbeidsplaatsen bedroeg 50C 2 DE STEM VAN ZATERDAG 4 OCTOBER 1969 3 [en 4.30 uur de maagd van de jungle, 10 uur Pas op je tellen, aj. 1pen laamse Opera 14 uur rin; 20 uur Bruegelkermis en als onder vandaag ,AAS ten als onder vandaag NTOON STELLEN GEN )RPE nstelling: Pierre van Soest, Cox en Elisabeth Gerst (tot ober) ïandel van Geyt: Tentoom- van schilderijen door Joop ?t.m. 14 oktober) IGEN m tehuis 9—21 uur Tentoon- g van werken uit het stede- useum te Amsterdam o.a. van it van Gogh, Picasso en Ap- m 26 oktober) rpen Iheimpark De 10e Biennalle Deeldhouwkunst (t.m. 5 okt.) diversen lijke de Lozanne 20 uur rensociëteit «entheater „De Kriekeputte" uur: Waar is de kat van opoe SEKE-PEREBOOM Maurice Schaut 14.15 uur «cross; 19 uur Seriekaarting schietingen St.-Ceoilia bij J. de Vilder ïr irecht lelkampvrienden 15 uur acht De Bock 15 uur De Schepper 14 uur nd-koewacht Netty 14.30 uur sterzande J. de Waal 15 uur waarde H. Claessens 14.30 uur t Batavieren 14 uui G. Lijbaart 14.30 uur S. Blommaert 14.30 uur 5EKE-PAAL 1 A. de Bakker 15 uur tBEKE-PEREBOOM I Maurice Schaut 14.30 uur :el, film, concerten enz. Prins van Oranje 14.30 - 16.30 „Zingen met Cecilia" o.l.v. Ma- iCécile Moerdijk 5T scoopgebouw 20 uur vrijersvoeten tburg lel 20 uur t wonder der liefde, 18 j, tjedzen xor 20 uur ngala, de maagd van de jungle, jaar tikzee neertzaal 19.30 - 20.30 uur met Cecilia" o.l.v. Marie-Ce- c Moerdijk tverpen oscopen als onder vandaag niklaas oscopen als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN stdorpe :ntoonstelling: Piierre van Soest, :ans Cox en Elisabeth Gerst (tot 1 oktober) LST unsthandel Van Geyt: Tentoon- elling van schilderijen door Joop am (t.m. 14 oktober) ssingen tenuis 9—21 uur Tentoon- Lïng van werken uit het ste museum te Amsterdam o.a. nt van Gogh, Picasso en AP t.m. 26 oktober) emeentehuis elling 'incent (t, diversen iERBEKE-pereboom laai Maurice Schaut 19 uur schietingen [lst (aal Saai laai [aal faal Batavieren 14 uur G. Lijbaart 14.30 uur P. Leeraert 14.30 uur Blommaert 14.30 uur SEKE-PEREBOOM Maurice Schaut 14.30 u >ERBEKE of ïer nieuws t stad en streek pagina 3, 5 en 7. (ADVERTENTIE) voor deze rubriek tel. 01189 Postbus U6 in MiddelbWS De n.v. P.Z.E.M. heeft bij circu- culaire bekendgemaakt, dat het systeem van meting der piekbelas- ting in bedrijfspanden annex wo ningen, een jaar later dan de be doeling was, zal worden ingevoerd en dat er een aantal gunstiger facto ren bij de vaststelling van de tarie ven zal gaan gelden. Ook geeft de P.Z.E.M. toe dat de voorlichting over de nieuwe metho de van meting niet glad is verlopen en dat er onrust is ontstaan. In en kele zinnen wordt daarmee erkend, dat de kritische vragen die drs. W. Dusarduijn over dit onderwerp heeft gesteld dat de acties van mid denstand en Kamer van Koophandel tegen de nieuwe tariefmethode en - impliciet dat onze uitvoerige publiciteit over dit onderwerp, de plank bepaald niet missloegen. Wij hebben enige tijd geleden ge schreven dat wij de vlag zouden uithangen indien er bevredigend antwoord werd verkregen op onze vragen over de P.Z.E.M. Welnu: wij zijn oprecht blij dat een kennelijk onbillijk systeem wordt verbeterd. Dank u, P.Z.E.M. Wij hopen dat de P.Z.E.M., na on derwerp van kritiek te zijn geweest, haar slagzin: „om u te dienen", vooral ten opzichte van de kleine verbruikers waar blijft maken en dat zij haar image van een ondemocra tisch bedrijf te zijn (zoals donderdag j.l. nog te Goes op een officiële ver gadering werd gezegd) spoedig zal inruilen voor een positiever beeld. Gebleken is, hoe heilzaam een kri tische instelling van organisaties, politieke vertegenwoordigers, pu bliek en pers in dat opzicht kan werken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Heit succes m de Zeelandfilm Waar de zee het land ontmoet is zo groot, dat het college van G.S. van Zeeland de mogelijkheden wil nagaan van een nieuwe film. Deze zal een wat andere opzet hebben dan de eerste Zeelandfilm. Het totoboek, dat Ontworsteld land moet opvolgen, zal zo delen ic« mee bel voorjaar van 1970 verschijnen. Er staat verder ?on uitgave op stapel, welke een mzicht geeft in de taak en de wnctie van het provinciaal be- •i be provinciale diensten en ae bedrijven in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij vinden het noodzakelijk, dat op korte ter mijn op nationaal niveau beslissingen worden genomen en prioriteiten gesteld inzake het havenbeleid in Nederland. Daarbij zal ernstig rekening moeten worden gehouden met de noodzaak van het verder tot ontplooiing brengen van de bestaande haven- en industrieterrei nen rondom de Westerschelde. Er zou ons veel aan gelegen zijn, indien men kon komen tot een gecoördineerd beleid, dat gedragen wordt door de overtuiging van alle daarbij betrokkenen. Het over legorgaan Zuidwest Nederland wil nog steeds het zijne bijdragen aan deze coördinatie. Dat een dergelijk beleid niet alleen Nederland, maar de gehele Benelux zou omvatten kunnen wij nog slechts wensen". Dit schrijven GS van Zeeland in hun geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1970. Het zijn kriti sche zinnen in een overigens opti mistisch beleidsstuk. Het jaar 1969 wordt erin gekenschetst als het jaai van de grote beslissingen: Péchiney, de kerncentrale en de tracering van de vaste oeververbinding- Van een gebied met een kennelijk stagneren de ontwikkeling is Zeeland veranderd ln een provincie die niet alleen mee telt bij de landelijke industrialise ring, maar zelfs vooraan staat als het gaat om de levering van goed kope energie, aldus het. college van GS „De welvaart is gestegen en ach terstanden worden ingelopen", con cludeert het college, daarbij wijzend op de inrichtingen voor onderwijs, sport, recreatie en cultuur die op verschillende plaatsen in Zeeland zijn verrezen. De welvaart, groten deels aan de industrialisatie toe te schrijven, heeft duidelijk tevens ge leid tot verhoging van het welzijn, al moet worden toegegeven dat men enkele nadelen van de industrialisa tie niet geheel zal kunnen ontlopen. „Wjj zullen echter alles in het werk stellen om, in samenwerking met de gemeentebesturen en de rijksinstan ties, eventuele nadelen tot een mini mum te beperken", delen GS mee. Industrialisatie mag geen doel op zichzelf zijn, maar moet middel zijn om te geraken tot het doel waarop het beleid is gericht: verbetering van het leefklimaat, het welzijn Een flinke reeks concrete medede lingen begeleid het onderlijnt het geen GS over hun beleidsmotieven zeggen. M Zo wordt medegedeeld, dat met de werken ten verbetering van de in frastructuur in de stimuleringsgebie den in Zeeland in 1969 een bedrag van f. 5,5 miljoen gemoeid is. Voor 1970 wordt op f. 5-miljoen gerekend. De studies naar de plaats van een nieuwe haven voor zeeschepen ten oosten van Borssele zijn aan de gang. De toekomstige samensmelting van de havenschappen Vlissingen en Temeuzen wordt nu reeds voorbe reid, door de bestuurzetels van bei de lichamen zoveel mogelijk door de zelfde personen te bezetten. Op verzoek van GS van Noord-Bra bant is een werkgroep gevormd, die zich bezig houdt met de nadere voor bereiding van het Reimerswaalplan- .GS zullen zich met klem verzetten tegen het beëindigen van de kern faciliteiten voor het Sloe, waarvan sprake is. „Dat kan pas gebeuren als zich in Vlissingen-oost een indu striële agglomeratie van voldoende omvang heeft gevormd, waardoor een autonoom groeiproces mogelijk zal zijn", zeggen zij. De huidige moeilijkheden op de ka pitaalmarkt hebben o.m. stagnatie in de uitvoering van het wegenpro gramma tengevolge- Het deel van de nationale besparingen dat voor de la gere publiekrechtelijke lichamen kan worden gebruikt, daalt. Maar de ta ken waarvoor gemeenten en provin cies zich geplaatst zien nemen toe. De lagere overheden hebben meer van de kapitaalschaarste te lijden dan de overige, kapitaalbehoevende sectoren, menen GS. Niettemin vertoont de begroting voor 1970, dank zij de gestegen uitkering uit het provinciefonds, een vrij gun stig beeld. De ontwerp-begroting voor 1970 sluit met een post voor onvoor zien van f. 601.501.- Voor nieuwe subsidies biedt deze post een bedrag van een ton. Als de nodige financieringsmidde len gevonden kunnen worden, dan zal het Zeeuwse wegenprogramma voor 1970 onder meer de volgende werken omvatten: Aanleg rondweg Tholen; bouw van een brug in de weg Goes- 's-Gravenpolder; wegdekverbetering Wolphaartsdijk-Rijksweg, Kapelle- Wemeldinge en Monsterweg te Bors sele; bouw van een nieuwe brug bij Veere; aanleg van do weg Middel burg-zuid Sloe; aanleg weg Sas van Gent - Tractaatweg en verbetering van het weggedeelte Zuidzande-Pot jes. Het is mogelijk dat aan bepaal de werken opeens hoogste urgentie moet worden gegeven. In dit ver band noemde GS de weg Driewegen- Terhole en de omlegging van de Sloeweg in verband met de vestiging van Péchiney. GS hebben bij minister Bakker ge protesteerd tegen het feit dat hij de Noordzeekering buiten de subsidië ring van de hoogwaterkeringen heeft gehouden- Daarmee wordt vooruit gegrepen op de beslissing' over een eventuele overdracht van de Noord zeekering aan het rijk, zegt het col lege, dat de minister heeft laten we ten, dat de wet van 1870 op de ca- lamiteuze polders in Zeeland onver kort gehandhaafd dient te worden, zolang er geen andere wettelijke re geling ter financiering van hoofdwa terkeringen - in het algemeen tot stand is gekomen. De werken die in de naaste toekomst op waterstaats gebied ter hand zullen worden geno men zijn: de werken aan de zeewe ring rond de handelshaven te Bres- kens; de zeedijk van het calamiteuze waterschap Walsoorden vanaf de ha ven te Walsoorden tot aan de veer haven te Perkpolder; de zeewering bij Baalhoek en Paal, de boulevards Bankert en Evertsen in Vlissingen en de zeedijk van de Emmanuelpolder. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst, tel. 2478-3558 b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Elke provinciale of gemeentelijke begroting levert een stortvloed van feiten en gegevens op. Een vrij willekeurige greep in het omvangrijke drukwerk dat „provinciale begroting" heet, mag dit illustreren: Aan het streekplan Oost-Z.-Vlaanderen, met inbegrip van de Ka naalzone, wordt de laatste hand gelegd. Het voorontwerp valt binnen kort in de brievenbus van de Statenleden. Er zijn besprekingen gevoerd tussen de provinciale planologische diensten van Brabant en Zeeland, over bet op elkaar aansluiten van de streekplannen voor Oost-Zeeland en West-Brabant. Het streekplan West-Zeeuwsoh-Viaandëren wordt gedrukt en ge reedgemaakt voor de tervisielegging. Goes, Hulst, St.-Maartensdijk, Middelburg, Temeuzen, Vlissingen en Zierikzee zijn aangewezen als centrumgemeenten met een sociaal-cultu rele verzorginigsfunctie, waardoor zij het leeuwedeel van het rijkssub sidie (maximaal 85 pot.) voor de sociaal-culturele infrastructuur gaan ontvangen. Voor de jaren 1969 tot en met 1972 is er voor Zeeianid f 2.500.000.- voor de sociaaleulturele infrastructuur beschikbaar. Het provinciaal bestuur is vrij in zijn keuze van te subsidiëren projecten. Aan Goes en Hulst is voor de bouw van hun sporthallen de maxi mumsubsidie toegezegd: twee ton. G.S. maken zich, evenals de provinciale VVV, bezorgd over het tanen van het gastheerschap in de toeristische sector: „Men is er niet altijd aan gewend, een „produkt" te verkopen, op een scherp concur rerende markt. Het motto is: een zo groot mogelijk individueel dienst betoon tegen een zo scherp mogelijke prijs". De provinciale recreatie- raad heeft het overleg geopend met o.a. de Zeeuwse jeugdraad en de ORKAVA over de problemen die zich hebben voorgedaan bij het jeugd kamperen in Zeeland. G.S. willen voor 1970 de mogelijkheid scheppen culturele experi menten te subsidiëren. Zij verenigen zich dan ook met het voorstel van de Zeeuwse culturele raad om een „experimentenpat" in te stellen. De mogelijkheden van aankoopsubsidies bij aankopen van werken van Zeeuwse beeldende kunstenaars, zullen worden verruimd. Met Brabant en Limburg wordt gewerkt aan de vorming van een permanent Belgisch-Nederlands orgaan voor overleg, consultatie en advies op het gebied van „grensoverschrijdende" welzijnsactiviteiten en projecten. Een rapport over een Zeeuwse bibliothekengemeenschap is volgend voorjaar te verwachten. Er wordt gedokterd aan een provinciale subsidieregeling voor de provinciale geledingen van de landelijke sportbonden, aangepast aan de Zeeuwse situatie. G.S. zijn stijf en strak van mening,' dat een regionaal 'woonwagen- centrum in Midden-Zeeland op Zuid-Beveland moet worden gevestigd. Aan Goes, Middelburg en Vlissingen is gevraagd om in overleg met de overige gemeentebesturen in Midden-Zeeland te komen tot spoedige oprichting van zo'n centrum. De Vereniging tot christelijke verzorging van geesteszieken in Zee land heeft plannen voor de bouw van een psychiatrisch centrum van circa 400 bedden op een terrein tussen Goes en Middelburg. Het cen trum is primair voor Zeeuwse patiënten bestemd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel de bouw van de kernenergiecentrale bij Borssele als het grootste werk geldt, dat tot nu toe ooit voor de Zeeuwse publieke voorzieningen is g epland, kan men niet zeggen dat in de toekomst een overschot aan electriciteitsproduktievermo- (Van een onzer redacteuren) middelburg de directie van ,n,v- PZEM heeft besloten, het h»i van mctinS der maximaal- w ng in bedrijfspanden annex iii,^ng?n (in de wandeling: piekme- iaaV 5? tc stellen het volgend vw'rAT ■h!t ■iaar 1969 zal het wnr,i! lan^ nog °P de oude voet berekend, doch niet nadat e betrokken afnemers de waar- oiwenïL de elektrische installatie is beteko n,j zal in vee; gevallen horï I daJ er over 1969 toch een betaal/a tbedrag moet worden a,n over 1968- indien de be- staiij.;" a.fn®"ers tenminste hun in- liat de PZEM6da Uitgebreid zonder ivas daarvan op de hoogte van het vast- ^^nef aan de hand van gemeten piekbelastingen, zal de PZEM waar schijnlijk een hogere aftrek voor huishoudelijk verbruik in bedrijfspan den annex woningen toepassen. Ver wacht wordt ook, dat de diversiteits factor (volgens het omstreden sys teem was deze 0,9 van de gemeten maximaalbelasting) zal worden ver laagd, hetgeen de verbruikers even eens ten gunste komt. De PZEM heeft één en ander in een circulaire aan de afnemers be kendgemaakt. Er wordt in die circu laire toegegeven dat er „enige on rust" is ontstaan onder de afnemers, terwijl wordt erkend „dat door een samenloop van omstandigheden de introductie en voorlichting minder glad is verlopen dan mocht worden verwacht". Zoals bekend heeft de voorzitter der KVP-Statenfractie, drs. W. Dusarduijn een serie kri tische vragen over de PZEM-tarie- ven aan het college van GS gesteld In ons dagblad hebben wij onze twij fels over de nieuwe manier van ta- rifiëring en over de onvoldoende voorlichting niet onder stoelen of banken gestoken. De concrete be slissingen van de PZEM hebben ook ditmaal het publiek niet langs de weg van een antwoord van GS aan drs. Dusarduijn, noch via perscom- muniqué's bereikt. Wat de dagbladen betreft: deze verkrijgen hun essen tiële berichten over de PZEM door middel van vrije nieuwsgaring. In mifldenstandskringen was hevig geprotesteerd tegen het feit, dat bij meting van de maximaalbelasting, de kosten van elektriciteit bij win kelweken ongehoord hoog konden op lopen. De PZEM heeft hierop geant woord, dat bij gezamenlijke acties van middenstanders, speciaal in win kelcentra, een bijzonder tarief zal kunnen gelden. Wat de vaststelling van het vast rechtbedrag betreft, deelt de PZEM mee, dat voor afloop van het eerste kwartaal 1970 bekend zal zijn hoe de diversiteitsfactor (was 0,9 maal de gemeten hoogste belasting) zal luiden. Dat maakt rustig overleg tussen afnemer en stroomleveran- cier mogelijk, over de vraag of split sing van de elektrische installatie voor woning en bedrijf voor de af nemer voordeliger zal uitkomen. In bijzondere gevallen kan zelfs beke ken worden of overgang op een an der tarief mogelijk is. Binnenkort be ginnen PZEM-employés met het op nemen van de installatiewaarden in de bedrijfsgedeelten. De afnemers is tenslotte om medewerking gevraagd voor een enquête over gebruikte elektrische apparatuur in woningen. (Zie ook: commentaar) gen in Zeeland zal ontstaan. Eer der is sprake van een tekort, zo delen GS de Staten in hun gelei debrief bij de begroting voor 1970 mee. Zij vinden dit volkomen ver antwoord. „Men moet niet in een te ruime jas gaan zitten" oorde len zij. De ontwikkeling van de gasvoor- ziening wordt spectaculair genoemd. Bedroeg de afzet van de ZEGAM in 1968 nog ruim 55 miljoen m3, in 1969 zal het ongeveer 100 miljoen m3 zijn. Voor 1970 raamt de ZEGAM een inkoop van 150 miljoen kubieke meter- De helft van het aantal aan geslotenen op 't Zeeuwse aardgasmet gebruikt het gas voor ruimteverwar ming. De fusie tussen ZEGAM en PZEM zal op 1 januari '70 een feit zijn De n.v. Waterwinningsbedrijf Bra bantse Biesbosch heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland laten we ten, dat zij sympathiek staat tegen over de door Zeeland gevraagde deel neming in de vennootschap. Zeeland, z0 zeggen GS, zal in de toekomst in belangrijke mate afhankelijk wor den van het water uit de Biesbosch. GS achten de vorming van één, de gehele provincie omvattend waterlei dingbedrijf per 1 januari 1970 moge lijk. Voorwaarde is wel, dat het rijk bereid is de financiële moeilijkhe den van de nv Industriewatervoor ziening tot een oplossing te bren gen. De beslissing hierover wordt op korte termijn verwacht. Vraagt naar onze concurrerende rentetarieven HULST: Houtmarkt 6 Tel. 01140 - 3456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 Tel. 01156 - 3553 In Frankrijk is men er in geslaagd een betaalbaar elektriscli autootje te maken. Voor 3450 frank kunt u de eigenaar worden pari dit voertuig, dat de naam „Stil" draagt en in staat is u met een geladen accu 60 a 70 km met een gemiddelde mn 27 km-u. af te leggen. (ADVERTENTIES) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een derde dub beldeks-veerboot, die zal worden in gezet op de lijn Vlissingen-Breskens en die qua constructie iets zal af wijken van de dubbeldekkers op de lijn Kruiningen-Perkpolder, moet ab soluut in 1973 in de vaart worden gebracht. Dit is de stellige mening van het college van GS van Zeeland in de geleidebrief bij de begroting 1970. Aan de bouw van de derde veerboot gaat een jaar van voorbereiding vooraf. Enkele maanden geleden hebben GS aan de minister van Ver keer en Waterstaat toestemming ge vraagd om met de voorbereidingen voor de bouw van de derde dubbel dekker te mogen beginnen. De „Prins Alexander", die op de lijn Kruiningen-Perkpolder zal gaan va ren, maakt in begin 1970 zijn offici ële proefvaart. De verschijning van een dubbeldeks-veerboot op het tra ject Vlissingen-Breskens vereist, zo zeggen GS, een snelle aanpak van de aanpassingswerken in de beide veerhavens- In Vlissingen moet een geheel nieuwe veerhaven komen. De groei van het vervoersaanbod op het veer Vlissingen-Breskens heeft in de eerste 7 maanden van 1969 drie procent bedragen, tegen vorig jaar 8,6 procent en in de jaren daarvoor 16 en 19,5 procent. GS wij ten de vertraagde groei aan de niet onbelangrijke wachttijden die toch weer op deze veerdienst zijn ont staan. Op de lijn Kruiningen-Perk polder steeg het vervoersaanbod sterk. De dienst Terneuzen-Hoede- kenskerke daalt in betekenis. Hoe de veerdienst zal worden uitgeoefend na de verhoging en verzwaring aan de Scheldekade te Terneuzen is nog niet beslist. De n.v. Provinciale Zeeuwse Brug- maatschappij krijgt in 1970 een kre diet van f 1-750.000,-, een extraatje van f 1 miljoen. „Als de verbinding tussen Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland met veren moest onder houden, zouden de jaarlijkse lasten voor de provincie hoger zijn dan nu", zeggen G.S. er tot troost bij. Tenslotte delen G.S. de Staten mee dat ook minister Bakker van mening is, dat het onderzoek naar de tech nische aspecten van de vaste oever verbinding over de Westerschelde met spoed ter hand worden gene- men. De departementale vertegen woordigers in de stuurgroep, de pro jectgroep en de werkgroepen zijn ai door de minister aangewezen. G S. hebben vertegenwoordigers van de provincie in deze groepen voorge steld. (ADVERTENTIE) voor de slanke lijn een dikke korting u c - (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van GS van Zeeland heeft een commissie ingesteld, die advies moet uitbrengen over de vraag of men met de huidi ge bestuurlijke situatie wel opge wassen is tegen het probleem van de verontreiniging van de Zeeuwse polderwateren, de Westerschelde en de badstranden. „Misschien zal het gewenst blijken", zo zeggen G.S. in hun geleidebrief bij de begroting voor 1970, „één of meer „zuiveringschappen" in het le ven te roepen, dan wel aan de grote waterschappen een meer positieve taak te geven". Met de projecten om verontreiniging van het opper vlaktewater tegen te gaan zijn tien tallen miljoenen gemoeid. Installa ties voor zuivering van afvalwater zijn in voorbereiding voor 't kustge bied van Westerschouwen, Goes en de zak van Zuid Beveland, Walcheren en oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Het laatste project is het duurste: 20 miljoen. Als 6e financieringsmiddelen er zijn, pakt men de zaak aan. De Wes terschelde wordt in toenemende ma te belast met huishoudelijk en indus trieel afvalwater, zowel uit Zeeland als uit België en straks ook uit Brabant. Dit kan baeteriële verontreiniging van de badstranden ten westen van de lijn Vlissingen-Breskens tengevol ge hebben, zo schrijven GS aan de Staten. Met het oog hierop is men begonnen met het keuren van mon sters zeewater in de kuststrook Vlis- singen-Zoutelande. De provincie heeft hiervoor een krediet van 7000. uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDijLBURG Het aantal ar beidsplaatsen in Zeeland is in 1968 met 500 toegenomen, 300 voor man nen en 200 voor vrouwen. De werk gelegenheid in de chemische- en in de metaalnijverheid neemt gestaag toe. Hiertegenover staat een daling van de werkgelegenheid in de land en tuinbouw. Het aantal arbeids plaatsen, dat in 1967 nog 14.000 be droeg, daalde met duizend. G.S. van Zeeland, die deze gege vens in hun geleidebrief bij de be groting voor 1969 verstrekken, wij zen op de situatie van overproduk- tie in de fruitteelt, waardoor reeds een aantal kleine bedrijven tot li quidatie heeft moeten besluiten- Bezorgd tonen G.S. zich ook over de woningbouw in de provincie. Men verwacht, dat in 1969 ongeveer 3100 woningen gereed zullen komen. In 1968 waren het er 4245. De jaarlijk se produktie in de jaren 1970 tot en met 1974 dient tenminste 3400 wo ningen per jaar te bedragen, zo heb ben G.S. de minister van volkshuis vesting laten weten. De prognose is gebaseerd op concrete cijfers in-azke toeneming van het aantal arbeids plaatsen in de industrie-

de Stem | 1969 | | pagina 3