'4NWB voor 1970 meer activiteiten Grote belangstelling voor Zuidlandtheater Vlissingen heeft volledig systeem surveillance CHU start met eigen lijst in statenverkiezingen Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! s SCHOUT THOMASSEN EN ZUN RODE RAKKERS Selectief Roer om Speculaties Wachtmeester J. v. d. Kinderen gehuldigd PvdA-forran over Rotterdams plan „2000_|." Enkele voorstellingen al uitverkocht Jan Mertens spreekt in Terneuzen voordelig uit met NS UNIEK VOOR NEDERLANDSE POLITIE Hulpmiddel Eerst zeven regionale bijeenkomsten Postzegelveiling in Terneuzen Beroep Aardenburgse firma ongegrond Goederenvervoer tegen onjuiste tarieven J DE STEAA VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - DEN HAAG De A.N.W.B. heeft voor volgend jaar een aantal plannen uitgewerkt die een uitbrei ding betekenen van de huidige activiteiten. Het aantal A.N.W.B.-fietstochten wordt verdubbeld van vier tot acht. Eén van deze tochten zal in de omgeving van Breda worden gehouden op 13 september 1970. Het snippertoerisme zal eveneens worden uitgebreid, on der andere met een Walcherendag. Het wandeltochtprogramma zal worden uitgebreid met een aantal nieuwe routes, onder meer in de omgeving van Hilva renbeek, Valkenswaard en Nistelrode. Bij de uitbreiding van de wandel tochten gaat het om een proef. Naast de traditionele voorjaars- en najaars wandelingen zullen nu ook in de zo mer wandelingen worden georgani seerd. Deze tochten vinden steeds plaats in samenwerking met de ver eniging tot bescherming van natuur monumenten, en leiden langs interes sante gebiedlan. Op iedere tocht gaat een aantal gidsen mee, dat bekend is met de streek, en die de wandelaars weten te wijzen op tal van beziens waardigheden- De deelnemer kan kie zen uit een wandelroute van zeven, twaalf of achttien kilometer, voor welke hij een routebeschrijving mee krijgt. Ook bij de fietstochten krijgt men een routebeschrijving mee. De deelnemers kunnen kiezen uit tochten van 35, 55 en 70 kilometer, welke men in groepsverband of individueel kan afleggen. Het snippertoerisme. een noviteit Van de A.N.W.B. in 1969, zal volgend jaar. ook worden uitgebreid. Men tracht onder meer te komen tot het organiseren van een Walcherendag. Deze dag zal moeten bestaan uit een vaartocht door de Zeeuwse wateren, een vliegtochtje van ongeveer twin tig minuten vanaf het vliegveld Arne- muiden, en het bezoek aan een his torisch bouwwerk in Middelburg. Het is de bedoeling dat deze Wal cherendag tussen de acht en twaalf keer plaats zal vinden. De keuze van de dag is nog niet definitief bepaald, maar de voorkeur gaat uit naar dé zaterdag. Verder zal het pakket snipperdagen worden uitgebreid met een Friese zeildag, een Limburgse grottendag, een Europoortdag en een Airborne- dag. De A.N.W.B. wil door het organi seren van deze snipperdagen het publiek op de hoogte brengen van de aantrekkelijkheden van hun eigen land- Voorts zal het wandelbewijs, dat toegang geeft tot een aantal land goederen, worden uitgebreid tot een wandel-fietsbewijs. Hierdoor zal men twee routebeschrijvingen voor fiets tochten kunnen krijgen. Bovendien is het een legitimatiebewijs bij fietsver huur door A.N.W.B. bonds - rijwiel verhuurders. Een waarborgsom kan hierdoor achterwege blijven. Wat fietsverhuur betreft: voortaan kunnen stations rijwielverhuurders erkend worden als bondsrijwielver- huurders. De A.N.W.B. gaat het volgend sei zoen op dezelfde schaal verder met de kastelenvluchten. Een nieuwe service voor 1970 vor men de routekaarten voor Midden-en zuid-Europa. Door de gestyleerde op zet vormen deze routekaarten 'n tus senvorm tussen de routebeschrijvin gen en de autokaarten. Nieuw zijn ook de kleine hotelgidsen die infor matie geven over de in het buiten land gevestigde en geïnspecteerde bondshotels- Daarnaast zal de A.N.W B. in 1970 een reiswijzer naar de zon op de markt brengen met 17 favorie te vakantiereizen. (ADVERTENTIE) Voor ons geen raadseltje: een Rodex llama-curl mantel. Dat is eigenlijk dubbelop, want Rodex en llama zijn bijna synoniem. Goed, het wordt veel geïmiteerd. Met uiteenlopende resultaten, maar géén Rodex llama-curl. Die kwaliteit is nu eenmaal niet re evenaren. We hebben deze prachtige mantels in diverse modellen. Zowel lang als driekwart. In zes warme kleuren en in alle maten van 38 tot en met 48. Voor prijzen van 378,- tot f 418,-. Toegegeven, imitatie llama is goedkoper. Maar als u dat eenmaal gehad hebt, zegt u j een volgende keer: lamaar. f.h Breda, Grote Markt 25, tel. 01600-3 06 so (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het nieuws da het gewest Rotterdam van de Pvd/ zich onomwonden heeft ultgespro ken tegen een spectaculaire uitbrei ding van de haven- en industrie gebieden in de Maasstad (zie hier over De Stem van gisteren) is nie geheel onverwacht gekomen. Enig< tijd geleden wezen wij reeds op di verschillende inzichten, die er bin nen de PvdA heersen on het gebie: van de zeehavenontwikkeling. De nota „Zeehavenpolitiek" vat het landelijk partijbestuur hield ee: duidelijke afwijzing in van het zee havenbeleid van het gemeentebe stuur van Rotterdam. Dit beleid wa- gericht op een grootscheepse uit breidin-g van de zeehavenactivitei ten in zuidelijke richting. Het Rotterdamse „Plan 2000-" gaf een schets van de geweidigi plannen, die met name verdedigd werden door burgemeester, tevens PvdA-lid, Thomassen. Na het verschijnen van de nota van het hoofdbestuur van de PvdA •was het vooral van belang te weten hoe de Rotterdamse PvdA over de daarin neergelegde opvatting, dat het welzijnsbeleid in Rotterdam voortaan voorrang zou moeten krij gen op het welvaartsbeleid, zou oor delen. Zou de Rotterdamse PvdA zich achter partijgenoot Thomassen opstellen of de inzichten van het hoofdbestuur overnemen? Onze vermoedens dat burgemees ter Thomassen het ook in eigen kring erg moeilijk zou krijgen zijn door de officiële standpuntbepaling van het gewest Rotterdam van de PvdA uitgekomen. De hoop, die burgemeester Thomassen wellicht gekoesterd heeft om zijn van vele kanten bekritiseerde visie op de ontwikkeling van de Maasstad met behulp van zijn gemeenteraad er toch door te krijgen, is in rook opgegaan. De PvdA in Rotterdam heeft duidelijk gekozen vóór een -ac centverlegging van het beleid van welvaart naar welzijn; dat bete kent: minder aandacht voor,uitbrei ding van industrieën en méér aan dacht voor de mens die in het Rotterdamse werken en, vooral, le ven moet. De PvdA in Rotterdam vindt dat er in de afgelopen jaren voortreffe lijk aan de welvaart (basis voor het dan van geval tot geval bekeken zal moeten worden in hoeverre de voorgestelde plannen passen in het nu uitgestippelde beleid. Gelet op de kort geleden uitge brachte beleidsnota van Thomas sen, die uitermate gematigd van toon wias (voelde hij de tegenzet van zijn partij-genoten aankomen?), verwachte de PvdA weinig verschil over de theorieën over Voorne 011 Putten en over de Maasvlakte. Anders is het met de Hoeksche Waard. De consequentie van het in genomen standpunt is namelijk dat, in tegenstelling tot wat in het Plan 2000. wordt gepredikt, geen ka naal i-n de Hoeksche Waard gegra ven mag worden. De PvdA in Rotterdam heeft ver der gekozen voor een selectief zee- havenbeleid langs het Noordzeeka naal en een grote expansie rond de Eemsmond en in het Westerschelde- bekken. Met een dergelijk stand punt van Rotterdam zal er zo ver wachten insiders, in de zeehaven- club (Zeeland, Brabant, Zuid-Hol land,Rotterdam) een stuk gemak kelijker gewerkt kunnen worden. Het is namelijk al lang geen ge heim meer dat het overleg in de zeehavenclub steeds stroever ging verlopen naarmate Rotterdam meer met zijn geweldige uitbrei dingsplannen te koop liep: uitbrei dingsplannen, die in strijd waren met de oorspronkelijke afspraken in het zeeh-avemoverlegorgaan. De in het verschiet liggende wijziging in het beleid van Rotterdam kan, zo hoopt een meerderheid in de zeehavenclub, de impasse mis schien nog net op tijd doorbreken. Tijdens de persconferentie van de PvdA Rotterdam zijn nog twee in teressante onderwerpen ter sprake gekomen, te weten de positie van burgemeester Thomassen als be heerder van de havenportefeuille. en de aanvaarding van een sociaal statuut door nieuwe industrie-ge gadigden. welzijn) is gewerkt. Er is in Rotter dam volgens de PvdA nu echter voldoende welvaart aanwezig om op dat punt de pas in te houden. Er moet nu alles op alles worden gezet om die welvaart leefbaar te houden. In dit verband onderschrijft de PvdA het standpunt van het hoofd bestuur dat er een nationaal zee- havenbeleid moet komen en da-t Rotterdam, zolang zo'n nationaal beleid er niet is, geen besluiten ma-g nemen die over de grenzen van Rotterdam heenreiken. Wanneer d-e PvdA aain deze standpunten vasthoudt zal het roer THOMASSEN welvaart -• T.Em'S na de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 behoorlijk om gaan. Ver wacht mag immers worden dat de PvdA, ook na de verkiezingen van volgend jaar, voldoende overwicht in de Rotterdamse raad zal hebben om de gewijzigde inzichten door te voeren. Hoe de nieuwe fractie van de Pv dA in 1970 exact zal handelen als er toch een ouderwets havenvoor- stel van het Rotterdams gemeente bes-tuur te-r tafel zou komen, blijft overigens een moeilijk te beant woorden vraag. Woordvoerders van de fractie hebben al verklaard d-at Er zijn de laatste weken wat speculta-ties geweest over een mogelijk aftreden van burgemees ter Thomassen als beheerder van de havenpiortefeuöe. P.v.d.A.-gemeentenaadslid drs. Lems zei hierover: „Ik zie een overdracht van de haven-portefeuil le, als het zover komt, eerder voort vloeien uit de overweging dat de zelfde man niet altijd het zwaarste werk moet doen (waarbij dan ook diens leeftijd kan meespreken) dan dat het een kwestie is van opzij schuiven om meningsverschillen te voorkomen". Overigens wordt deze kwestie volgens de heer Lems pas actueel -als er een nieuwe r-a-ad is en een nieuw college van b. en w. (Va-n onze correspondent) AXEL Woensdagmorgen is in de Stadsherberg de wachtmeester der rijkspolitie eerste klasse J. J. van de Kinderen gehuldi-gd bij zijn 25-jarig dienstjubileum. Bij deze huldiging waren aanwezig majoor P. Bon-a, waarnemend districtscommandant der rijkspolitie te Middelburg, burge meester M. K. va-n Dijke, wethouder Ysebaert en de gemeente-secretaris P. G. van de Bossche, collega's van de groep Axel, oud-collega's en ken nissen. De groepscommandant van de groep Axel, adjudant J. de Jong; heette allen welkom, waarna burge meester Van Dijke als eerste de jubi laris toesprak. Hij prees hem om zijn plichtsbetrachting en bood hem het boek „De geschiedenis van Axel" aan. Ook majoor B-orra schetste de heer Van de Kinderen als een goed politieman, die zich zelf in het vak heeft weten te bekwamen. Hij bood hem de bekende enveloppe aan. Op perwachtmeester H. Middieljams sprak de jubilaris toe als bestuurslid van de katholieke bond van politieambte naren en bood eveneens een cadeau aan en mevrouw Van de Kinderen bloemen. Namens de collega's sprak adjudant J. de Jong. Hij zei blij te zijn wachtmeester Van de Kinderen in zijn groep te hebben. „Dit is een man waarop men kan rekenen." Hij bood eveneens bloemen en een ca deau aan. Wachtmeester Vain de Kin deren dankte allen voor het gespro ken woord, de bloemen en de ca deaus. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig samen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gewest Zee land van de P.v.d.A. organiseert op 16 oktober in het Middelburgse stad huis een forumbijeenkomst, die de ti tel „Welvaart en welzijn in zuidwest- Nederland" heeft gekregen. De heer C. Roozemond, gecommit teerde van de Rijnmond, zal een in leiding houden, gewijd aan het om streden plan „200 - van Rotter dam. Het thema dat de heer Rooze mond aansnijdt, maar ook andere as pecten van zeehaven- en industrie ontwikkeling in zuidwest-Nederland, zullen vervolgens in een forum wor den besproken. Behalve de heer Roo zemond hebben daarin zitting: prof. ir. G. Kleyn, hoogleraar aan de TH te Delft, de heer R. Laan, burgemees ter van Zaandam, de heer M. J. van Poelje, lid van de G.S. van Zeeland en drs. M. C Verburg, lid van de Eerste Kamer en directeur van het ETI voor Zeeland. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Helemaal open is het Terneuzense Zuidlandthea ter nog niet. De eerste opening (die door minister Klompé) is achter de rug; resten nog welge teld vier openingen, t.w.: de ope ning van het seizoen door middel van de Hoofdstadoperette ,die Zir- kus Prinzessin op de planken zal zetten (4 oktober), de zogenaam de vrije opening door The Free met Go-Go-Girls (3 oktober) de Mountyshow met Every bode hap py (9 okt.) en Jules de Corte met Frusstrooiing (11 oktober). Nadien wordt er gedanst in de foyer waarbij de maat wordt aangegeven door het Eindhovense orkest De Nieu we Vijf. Voor Jules worden 's mid dags een tweetal voorstellingen voor de jeugd gegeven met clowns, gooche laars, enz. Tussen alle openingen in begint het abonnementenseizoen met op 7 okto ber „Driemaal Andermaal" van Fons Jansen. In navolging van andere theaters en schouwburgen wordt op 10 oktober ook nog Open Huis ge houden. De Zeeuwsch-Vlamingen kunnen dan voor niets het Zuidland theater eens op hun gemak bekijken; bij wijze van spreken van nok tot (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de jaar lijkse districts-vergaderhig va-n de da gelijkse bestuursled-en van de plaat selijke NKV-centrales, de leden en adviserende leden van de districts- raad in het district Zeeland, die a.s. zaterdagmorgen om 10 uur in „Hotel Rottendam" te Terneuzen wordt ge houden, zal de NKV-voorzitter, de heer Jan Mertens, spreken over „Waarheen met ons NKV". Behalve de gebruikelijke agendapunten zullen na de rede van de voorzitter groeps besprekingen worden gehouden en za-1 gelegenheid worden gegeven met de inleider in discussie te traden. aan fundamenten toe. De belangstelling voor het Zuid landtheater is, aldus directeur Aart Janszen, overweldigend. De voorstel ling van Fons Jansen is uitverkocht, evenals (voor wat betreft de abonne menten) Potasch en Perlemoer (6 november) „Er zit een haar in mijn soep" (14 november), Ramses Shaffy en Liesbeh List (7 januari), Cabaret Tingel Tangel (16 februari), en op 30 maart de operette lm Weissen Rösl. een dag onbeperkt reizen 2 personen f 30.- 3 personen 35.- 4 personen 40.- 5 personen ƒ45.- Profiteer ervan. Neem een pasfoto mee! (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlissingse politie heeft een voor Nederland uniek systeem van volledige sur veillering ontworpen. Dit schrij ven de adjudanten J. de Vries en J. Kuiper van de gemeentepolitie van Vlissingen in het Algemeen Politieblad van 4 oktober. De schrijvers stellen voorop dat het een systeem is en beslist niet het enige ideale systeem. Het volledige systeem van surveil lance is bereikt, nadat een commis sie uit het personeel vijf jaar naar zo'n stelsel had gezocht. De gegevens van dit onderzoek dienden tot basis van de bereikte opzet. Men is uitgegaan van een lijst, waarop 'n scala van bezigheden werd aangeduid zoals de zorg voor het ver keer, voor de openbare orde en vei ligheid van de burgers. Aan de hand van deze inventaris is men nage gaan hoeveel aandacht elk onderwerp nodig had. De Vlissingse politie heeft daarom een selectieschema opgesteld welke onderdelen grote en welke onderde len minder grote aandacht vereisten. De lijsten en schema's dienden om te komen tot een prioriteitenlijst, die aangeeft welke onderwerpen een be paalde hoeveelheid toezicht vereisen en waar het accent moet vallen. Ook de inzet van personeel en materieel is hierbij geregeld. Uitdrukkelijk stellen de adjudanten dat de schema's niet voor de „eeuwig heid" zijn bepaald. Onverwachte om standigheden zoals het weer kunnen het noodzakelijk maken dat men af wijkt van de vaste paden. Men gaat met grote soepelheid werken om verstarring te voorkomen. De aanwijzigingen van tijden en in zet van het personeel zijn niet bin dend. Zij dienen als hulpmiddel om een vierwekelijks schema te maken. Bovendien kunnen ze gebruikt wor den om dienstlijsten of dienstroosters aan te leggen. In de praktijk zullen vooral de prioriteitenschema's aan kritiek bloot staan, voorspellen de adjudanten. Dit komt tot uiting in de invoering van twee journalen: een waarne mingsjournaal en een controlejour naal. Deze waarnemingen en contro les geven het personeel voortdurend gelegenheid opmerkingen te maken over de situaties. Van de gemaakte suggesties zal een stimulerende wer king uitgaan op de surveillance, al dus de schrijvers van het artikel. De inspraak van de politieagenten komt verder tot uiting in een bespreking die ze eens in de vier weken met hun brigadecommandant hebben. Het personeel zelf staat over het algemeen positief tegenover het sys teem. „Dit is, dachten wij, te dan ken aan het feit dat het personeel meer ingeschakeld is bij de opstelling van de doelen waarop de surveillan ce wordt gericht", aldus de adjudan ten De Vries en Kuiper- (Van een onzer verslaggevers) I HULST De CHU gaat de Zeeuwse provinciale-statenver- kiezingen in met een eigen lqst. In hoeverre de programmatische samenwerking zal gaan tussen de Anti-Revolutionairen, de katholie ken en de Christelijk-Historischen laat het bestuur van de kamer kring van de CHU afhangen van de leden en de kiezers. Deze uitspraak di-e te lezen valt in een perscommuniqué dat is onderte kend door de heer Nieuwkerk uit Poortvliet is (bijna) in tegenspraak met zinnen in hetzelfde perscommu niqué: de moties en amendementen die in de zeven regionale bijeenkom sten wonden aangenomen, worden in de voltallige vergadering, die op 22 november 1969 in de va-n Oranje te Goes wordt ge- samengevat, waarna in een lutie het definitieve programma ontstaat. Hierbij za-1 er, wat de CHU betreft, naar worden gestreefd dit zoveel mogelijk af te stemmen op de programma's van de KVP en de ARP. Evenals de andere politieke partijen in Zeeland, 20 is verder uit het com muniqué af te leiden, heeft de CHU haar programma ter voorbereidingen van de verkiezingen voor de Provin ciale Staten al gereed. Naast een co ördinatiecommissie die werd geïn stalleerd om betere verbindingen te krijgen tussen kiezers en gekozene en de continuïteit in het politieke werk te bevorderen is er een vooriopig verkiezingsprogramma gemaaxt en heeft de coördinatiecommissie een tiental wensen op papier gezet ten opzichte van de kandidaatstelling. De beide stukken zullen worden bespro ken in zeven regionale bijeenkomsten. In deze vergaderingen moeten beide ontwerpen hun definitieve voiii krij- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De in mei 1.1. op gerichte Dow postzegelvereniging „De Postjager", organiseert op dins dag 7 oktober, 's avonds om half acht in café „De Vriendschap" te Terneu zen de grootste postzegelveiling, die ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gehouden. Er zal voor een totale waarde van ongeveer achtduizend postzegels van de Nederlandse over zeese gebiedsdelen en nagenoeg de complete serie Nederlandse zegels vanaf de eerste uitgave aanwezig zijn. De gehele partij zegels wordt onderverdeeld in 529 kavels. De in- zetprijzen bedragen ongeveer 50 pro cent van de cataloguswaarde. De vei ling is ook voor niet-leden toeganke lijk. gen. Zo wordt donderdag 9 oktober in Oostburg vergaderd in het her vormd kerkcentrum en maandag 20 oktober in Ter-neuzen in de lunch room Van Assche aan de Noordstraat. Zoals gezegd warden de moties en amendementen die in de zeven regio nale bijeenkomsten worden aangeno men in de voltallige vergadering sa mengevat. Verder is er voorafgaande aan elk van de zeven regi male bij eenkomsten tussen vijf en zeven uur voor eenieder de gelegenheid een ge sprek te voeren met het kamerlid C. F. van de Peijl, de gedeputeerde A. J. Ka-land en met statenleden, burge meesters, wethouders en raadsleden. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep in gesteld door de vennootschap onder de firma R. Vermeire en Zoon te Aa^denburg tegen de beschikking van de „commissie grensoverschrij dend beroepsgoederenvervoer" van de „Stichting Nederlandse interna tionale wegvervoersorganisatie", voor zover daarbij werd afgewezen haar verzoek om verlenging vain de haar verleende vergunning voor het ver richten van grensoverschrijdend ver voer naar en van alle landen van Eu ropa. Naar aanleiding van dit beroep is vanwege de directeur-generaal van het verkeer een nader onderzoek in gesteld naar het door de appellan te verrichte grensoverschrijdend ver voer. Bij dit onderzoek is gebleken, dat de appellante in totaal achttien grens overschrijdende transporten heeft uitgevoerd, waarvan veertien tegen een tarief wat niet voldeed aan de in de tariefbeschikking grensover schrijdend goederenvervoer vrachtau to's gestelde normen. In dertien ge vallen waren prijzen in rekening ge bracht welke aanmerkelijk liggen be neden het laagst toegestane tarief. Onder deze omstandigheden meent de Kroon, dat niet gesproken kan worden van een reële vervoerbehoef- te waarin de appellante had te voor zien. Het algemeen vervoerbelang verzei zich ertegen een vergunning te ver lenen waarmede niet in een reëla vervoersbehoefte wordt voorzien, al dus de Kroon.

de Stem | 1969 | | pagina 5