Collectebus gaat rammelen voor de Zeeuwse collecte Onvoorwaardelijke gevangenisstraffen voor zagerspit Stik de pijn weg. die"t idUn Zinker hij Terneuzen gelicht door vijf drijvende hokken Mgr. Ernst naar Goes voor oecumenisch provinciaal topoverleg Loods J. v. d. Heuvel (55) met pensioen Eerste volle kalenderweek van oktober Echtpaar Van Aartsen te gast in Noorwegen In gesprek met Vrij zacht 192 Hoogwater Wat en, waar MORGEN Op één perceel alleen al f20.000,- schade HAVENSCHAP PRAAT OVER BEHEERSCHAP lekasin 'n Goed idee Lunch of diner in Zierikzee Ds. J. Kwast als voorzitter PHILIPS m batterijen lijinte F. Adriaansens verlaat Staten „De Westerschelde krijg je er niet onder" Bezwaren tegen fabriek bij Baarland in behandeling woningen extra Mevr. I. van Eyk DE STEM VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 Irgen, zaterdag 4 oktober: Ber- op Zoom: 9.13 en 21.55 uur weert: 8.38 en 21.18 uur, Made rimmelen: 11.56 en 0.52 uur euzen: 8.08 en 20.48 uur, Vlisl n: 7.44 en 20.18 uur, Wemeü 9.03 en 21.45 uur. EEL, FILM, CONCERTEN ENZ TBURG deltheater 20 uur ;t wonder der liefde 18 jaar :s Prins van Oranje 20 uur Ir zit een haar in mijn soep" DELBURG houwburg 20.30 uur ugd en Muziek. Filmliga met de m „Blow up" van Antoniem (NEUZEN ridland-theater 2024 uur >ul en Popmusieshow „The free et de freelations" RIKZEE ancertzaal 15 en 20 uiur msterdams Philharman'iseh Or- st o.l.v. Anton Kersjes (om 15 ir jeugdcomcert) TWERPEN on. Vlaamse Opera 19.30 uur ohengrin TENTOONSTELLINGEN STDORPE alerie Troutzaerte Tentoonstelling an schilderijen door Roel Framkot x>t 4 okt.) entoonstelling: Pierre van Soest, rans Cox en Btesalbetih Gerst (tot I oktober) LST unstlianclel van Geyt: Tentoon- lellinig van schilderijen door Joop iam (t.m. 14 oktober) 1SSINGEN emeentehuis 921 uur Tentoon- ;elling van werken uit het stede- jk museum te Amsterdam o.a. van 'incenit van Gogh, Pioasso en Ap- el (t.m. 26 oktober) TWERPEN tiddelheimpark De 10e Biennale oor beeldhouwkunst (t.m. 5 okt.) DIVERSEN 90STERZANDE e Krokodilbar 21,30 uur lonny van Bergen NEEL, FILM, CONCERTEN ENZ. STBURG iedel-theater 20 uur (et wonder der liefde 18 jaar KNEUZEN .uxor 20 uur 'as op je tellen a.l. iuidland-theater 20 uur [oofdstodoperette met Die Zirkusprinzessfin" TWERPEN Ion. Vlaamse Opera 20 uur Ion Carlos TENTOONSTELLINGEN ISTDORPE «alerie Troutzaerte Tentoonstelling ■an schilderijen door Roel Frankot tot 4 okt.) 'entoonstelling: Pierre van Soest, rains Cox en Elisabeth Gerst (tot oktober) iLST unsthandel van Geyt: Tentoom- tellinig van schilderijen door Joop >am (t.m. 14 oktober) ISSINGEN emeentehuis 921 uur Tentoon- telling van werken uit het stede- ijk museum te Amsterdam o.a. van Incent van Gogh, Pioasso en Ap- >el (t.m. 26 oktober) ITWERPEN liddelheimpark De 10e Biennale 'oor beeldhouwkunst (t.m. 5 okt.) DIVERSEN -MSWAARDE Saai H. Claessens 18.30 uur 'rijskaarting NKV jOOSTERZANDE ioos „The Underground" 19.30 12.30 uur ,De Krokodilbar" 21.30 uur lita Ho vink .ISSINGEN iritannia 20.30 uur Jansorkest „The Variations' öe tuyterzaal SENDIJKE Jafé de Lozanne 20 uur "ongerensociëteit SCHIETINGEN ÏLST Saai Batavieren 14 uur Saai P. Leeraert-Nijs 14.30 uur INGSTDIJK Saai P. de Waai 15 uur IDDORPE Baal A. de Block 14.30 uur OOSTERZANDE Zaal J. de Waal 15 uur 6. voor deze rubriek tel. O1180- 8 of Postbus 116 in Middelburg. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Vakantiehou dende Brabanders, vissende Zeeu wen en ook een Belg hebben zich schuldig gemaakt aan het z.g. za- gerspitten. Hierbij worden mossel percelen met een landbouwriek om gewoeld tot een diepte van twintig tot veertig centimeter. Sommigen groeven zelfs kuilen en geulen om de zo begeerde zagers, een worm, die vissers graag als aas gebruiken, te kunnen bereiken. Hierdoor wordt enorm schade toe gebracht aan de mosselpercelen. Eigenaar van een van deze perce len, de heer R. Blommaert uit Zie- rikzee, kwam zijn ervaring voor de rechter te Middelburg vertellen. Op zijn gepachte perceel nummer 42 op de zandkreek bij Kats, dat 200 me ter lang en 300 meter breed was, had hij mosselzaad uitgezet ter waarde van f 12.500. Vijf en een hal ve ton aan mosselzaad hiervan was door de spitters ondergewoeld en kapotgetrapt. De schade alleen al op dit ene perceel bedraagt f 20.000. Aangaande deze kwestie stonden dertig mensen terecht. Politierech ter mr. W.F. Solinge was ter plaat se kennis van zaken gaan opdoen. Hij vond samen met de officier van justitie, mr. H. Spreij, dat je deze mensen in drie categorieën kon on derbrengen, n.l- de amateurs, die spitten voor eigen gebruik, beroeps- spitters, wie het uitsluitend om geld I te doen is, en gelegenheidsspitters, die de zagers doorverkopen aan de litters. Tot deze categorie (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het voorlopig bestuur van het havenschap Terneu- zen (in oprichting) zal op 24 oktober voor de tweede keer in vergadering bijeenkomen. Deze vergadering zal vooral zijn gewijd aan een inventarisatie van bet terrein, zowel in eigendom van de overheid als van particulieren, die onder het beheerschap van het havenschap zullen vallen. Dit werd meegedeeld door de bur gemeester van Sas van Gent, de heer R. den Boer, tijdens de raads vergadering in antwoord op vragen van de heer L. de Meijer (Gemeen tebelangen). De heer Den Boer, die tamens de „kanaalgemeenten" Sas van Gent, Axel en Westdorpe, zit ting heeft in het voorlopig bestuur, tei toe, eveneens op verzoek van de heer De Meijer, er op te zullen aan dringen, dat de vergaderingen van het havenschap zoveel mogelijk openbaar zullen zijn. (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdrijver Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door "et K.N.M.I.- voornamelijk «roog, vrij jacht en later Waarschijnlijk toeer zon. mhWjiVooruitzichten in cijfers ge- V- over Nederland, tot s°r ^ate"dag: aantal uren zon: 0 Ven 0 dot 5 graden bo- Pormaapnv max-'temP-: omstreeks Van n,; a op een droge periode hans ns P uur: Pr°cent: Procent 6611 g 661 droog etmaal: 50 tou!0!L^on!4ag: aardal uren zon: maat' mp" van ongeveer nor ma* tl graden boven normaal; to?maaVPt: t0t 4 graden boven van miop een droge periode mstens 12 uur: 90 procent; rekende men L.R. uit Goest die voor ditzelfde feit al vijf maal voor de rechter geweest was. Hij kreeg twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en C.P. de M. uit Goes, al voor de derde keer voor de rechter, kreeg ook twee weken onvoorwaar delijk. De officier van justitie eiste voor diverse anderen f 500 boete. Mr. Solinge was milder in zijn uit spraak. J. van de H„ G.E., V-T. uit Breda kregen elk f 250 boete. Dit zelfde werd opgelegd aan M.H. uit Middelburg, D.M. uit Yerseke, J.M.K. uit Antwerpen, C.M. uit Kaatsheuvel, F.B- uit Tilburg, K.V. uit Goes en G.S. uit Utrecht. KLEIN (ADVERTENTIE) Rótisserie 't Poorthuys (Uw gastheer A. Duynstee) HAVENPLEIN 7 Tafelreservering 01110 - 25 84 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste volle kalenderweek van oktober staat, zoals ieder jaar, in het te ken van de Zeeuwse collecte. Meer dan duizend collectanten trekken langs de huizen om geld in te zamelen voor typisch Zeeuw se doeleinden. Het belangrijkste deel van de op brengst (vorig jaar beliep deze ron de f 38.000,is bestemd voor het vakantiewerk voor gehandi capten en bejaarden die noch met hospitaalschepen, noch op eigen gelegenheid een paar dagen aan hun alledaagse, vaak trieste wer kelijkheid kunnen ontvluchten. Ieder jaar zijn het er zo'n twee honderd die in staat worden ge steld om in een niet al te grote groep een week in het Van Ee- ghenhuis in Aardenhurg door te brengen. De Zeeuwse collecte en hetgeen er aan belangrijk sociaal werk uit voortkomt, is praktisch van a tot z het werk van de verschillende vrou wenorganisaties in Zeeland. De stichting Zeeland voert de admini stratie. Omdat alles op basis van vrijwil ligheid geschiedt, waarbij het orga niseren van de collecte eigenlijk slechts het kleine deel van een ijs berg vormt dat boven water zicht baar is, komt praktisch de volle honderd procent van de collecte-op brengst ten goede aan sociaal-chari tatieve doeleinden in de provincie. De vrouwenrganisaties beheren de gelden alsof het om haar eigen huis houdboekje ging. Er is een vaste verdeelsleutel voor de collecte-opbrengst. Achttien procent van de opbrengst per ge meente vloeit terug in de kas van de plaatselijke vrouwenorganisaties, die dit geld voor plaatselijke sociale doeleinden aanwenden. Een deel van de opbrengst wordt aan het Anjer fonds geschonken, hetgeen de ver- bedenken, omdat een veelvoud van het gestorte bedrag uit de opbrengst van de nationale Anjeractie terug vloeit naar Zeeland, eveneens voor doeleinden die aan de intentie van de Zeeuwse collecte verwant zijn. De vakantieweken voor gehandi capten en bejaarden vormen het grootste project van de vrouwenor ganisaties. Zij zijn tevens het dank baarste project en.-., het zwaarste. Wat een week vakantie voor men sen die soms tientallen jaren niet meer hebben gezien dan het behang van hun kamer, betekent weten al leen zij die als vrijwilligster de deel nemers aan de vakantieweken heb ben vergezeld. En uiteraard kunnen de deelnemers zelf erover mee pra ten. Zij zijn de beste propagandisten voor de Zeeuwse collecte. 'Zo gaat er elk jaar een invalide hoogstpersoonlijk met de bus rond Hij vindt dit een normale tegenpres tatie voor een onvergetelijke week. Helaas zijn inspanningen zullen niet tot gevolg hebben dat hij zeker kan zijn van een volgende vakantie. Er is gewoon ondanks de tiendui zenden guldens die men erin stopt te weinig geld om alle mensen die er zo hard aan toe zijn, ieder jaar, of zelfs maar eens in de paar jaar, een week vakantie te bezorgen. Praktisch gesproken kan de federa tie van vrouwenorganisaties slechts één vijfde deel van de mensen voor wie één enkele week vakantie per jaar feitelijk noodzakelijk is, inder daad een week in het Van Eeghen- huis onderbrengen. De gezonde mens heeft recht op een jaarlijkse vakantie en van dat recht maakt hij een flink gebruik, zoals de toeristische cijfers aanto nen. Voor de zieke mens is een week vakantie een gunst, een gena de bijna. Dat geldt voor de vrouw die alleen haar hoofd nog maar be wegen kan; het geldt voor de man met één long, voor de hartpatiënt en ook voor die zestigjarige man die nu al tientallen jaren zelf zijn inva lide vrouw verzorgt, het huishouden doet en bovendien de kost verdient. Hem en zijn zieke vrouw waren in al die tientallen jaren slechts zes dagen vakantie beschoren. Dank zij standigste belegging is die men kan de Zeeuwse collecte.. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vanavond wordt in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van reeds in Zeeland bestaande en nog te vor men regionale raden van kerken gehouden. Het gaat hier,, naar wij vernemen, om een provinciaal oecumenisch topoverleg, waar aan wordt deelgenomen door de leiders van de verschillende in Zeeland aanwezige kerken. Mgr. H. Ernst, bisschop van Breda neemt namens de rooms-katholieke kerk aan het beraad deel. Voorzitter van de bijeenkomst, die om zeven uur begint, is de president van de pro vinciale kerkvergadering der Neder landse hervormde kerk in Zeeland, ds J. Kwast uit Vlissingen. De katholie ke kerk in Zeeland wordt vertegen woordigd door pastoor J. Segers, de ken van Terneuzen. Soortgelijke bijeenkomsten als die te Goes, worden gehouden in Lim burg en' Brabant. De drie zuidelijke provincies kennen n.l. sinds geruime tijd een z.g. „pastorale raad van het zuiden", een interprovinciaal en in terkerkelijk overlegorgaan, waarin eens per twee maanden vraagstuk ken die de eenheid der kerken be treffen worden besproken- Mgr. Ernst is lid van deze grote raad en als zo danig neemt hij ook aan de bijeen komst in Goes deel. Van de pastorale raad van het zui den zijn provinciale overlegorganen afgeleid. Het Zeeuwse orgaan komt vanavond voor het eerst bijeen. Ook hier zijn de eenheid der kerken en de vraagstukken daaromheen het voornaamste gespreksthema. Men hoopt dat de bijeenkomst in Goes, die een voor Zeeland ongekend groot aantal kerkelijke autoriteiten bijeen zal brengen, zal leiden tot plaatselij ke en regionale raden van kerken in Zeeland, voor zover deze nog niet be staan. Voorts is het de bedoeling overleg en samenwerkingsvormen tussen de reeds bestaande raden te scheppen en de nieuw te vormen ra den daarbij t.z.t. te betrekken. Behal ve officiële kerkvertegenwoordigers zijn ook mensen met een levendige belangstelling voor de oecumene voor de bijeenkomst in Goes uitgenodigd. (ADVERTENTIE) moeten I wel £'&!iBn«l llli goed IliSU^^'iT zijn! Ifi HU (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer P. H. M. Adriaansens, sinds 1962 lid van de Staten van Zeeland voor de KVP, en geruime tijd fractievoorzitter, heeft de commissaris der koningin zijn ontslag als lid van de Provinci ale Staten aangeboden. De heer Adriaansens, die een functie in Dor drecht heeft aanvaard, zal na 1 no vember niet meer in de Zeeuwse Staten aanwezig zijn. Als zijn opvol ger komt in aanmerking de heer J. Martens uit Huist. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het hele loods zijn is geluk hebben. Dat geluk heb ik wei gehad. Ik mag niet mopperen. Ook het toeval is mij gunstig gezind geweest. Zo was de eerste Dow-tanker voor mij: ik bracht op oudejaarsdag van het vorig jaar het eerste schip de verdiepte Zevenaarha- ven in Terneuzen binnen en het was, ook vorig jaar, mijn taak om de veerboot met aan boord koningin Juliana en koning Bou- dewijn bij de opening van het verbrede kanaal van Terneuzen naar Gent te loodsen". J. van den Heuvel (55), binnen loods le klas met standplaats Terneuzen, heeft zijn blauwe uni form voorgoed in de kast gehan gen. Hij heeft wat men noemt, functioneel leeftijdsontslag gekre gen. Op 11 oktober neemt loods Van den Heuvel officiëel afscheid Hij vindt zelf 55 jaar wat aan de jonge kant om er mee op te hou den, „maar de meningen ver schillen daarover", zo is zijn so ber commentaar. De heer Van den Heuvel heeft er 34 jaar dienst bij het loodswe zen opzitten. In die jaren heeft hij zijn „broodgever" de Wester schelde, in al zijn wispelturighe den leren kennen. Zonder pathos zegt hij„Denk nooit als loods, dat je de rivier eronder krijgt. Als het hem uitkomt, krijgt hij jou wel te pakken". „Helemaal zonder kleerscheu ren komt niemand de dienst uit", zo is zijn standpunt. Zelfs schip breuk is loods Van den Heuvel niet bespaard gebleven, in febru ari 1945, nog op de zogenaamde Engeland convooien maakte een mijn of een torpedo („we zijn er nooit achter gekomen wat het precies was") bij Oostende een eind aan het schip, waarop hij voer. Alle bemanningsleden kon den worden gered. De loods kreeg ook zijn portie van het gevaarlijke nauw van Bath: een aanvaring waarbij het andere schip, een Fin, zonk. „En dan natuurlijk nog een paar sohampschotjes. Een ris kant beroep dus, maar gelukkig is je rechtszekerheid, als je bij een „ongeluk" betrokken bent ge weest, voldoende gewaarborgd. Ik heb tenminste nog nooit mee gemaakt, dat een loods na een scheepsongeval werd ontslagen. Het is juist die verantwoordelijk heid een schip door dikwijls benarde situaties heenloodsen is geen kleinigheid die voor mij het beroep zo aantrekkelijk maakt. „Natuurlijk blijft volgens de letter de kapitein onder alle omstandigheden verantwoorde lijk voor zijn schip en is de loods slechts zijn adviseur, maar in praktijk komt het er m de mees te gevallen op neer, dat de loods zodra hij aan boord is geklom men, het commando overneemt. Zou je echter als loods ook voor het schip volledig aansprakelijk worden gesteld, dan zou je hij een ongeval ook volledig voor de schade moeten opdraaien. Dat zou je toch nooit kunnen beta len"? De heer Van den Heuvel, die in 1964 van Vlissingen naar Ter neuzen werd overgeplaatst, heeft in zijn laatste dienstjaren sche pen beloodst op het kanaal van Terneuzen naar Gent, naar en van de Nederlandse havens aan het kanaal en voorts Terneuzen- VTissingen en Terneuzen-Antwer- pen. Hij begon zijn loophaan in 1934 als „arbeidscontractant loods": loods kwekeling 2e klas voor een gage van twee gulden en vijftien cent per dag. In de volgende jaren doorliep de heer Van den Heuvel niet al leen de verschillende loodsran- gen, maar deed ook ongeveer al les wat er in het zesde district (Zeeland) van het loodswezen te doen valt. Hij was zeeloods, ri- vierloods en zelfs schipper op een betonningsvaartuig. Na een zo lange praktijkerva ring heeft loods Van den Heuvel natuurlijk zijn eigen kijk op vele problemen op en rond de Wester schelde. De verkeersregelaar, die Rijkswaterstaat op het druk door binnen- en zeeschepen beva ren gedeelte voor Hansweert wil posteren, kan naar zijn mening veel uithalen. „Maar dan moeten ze overtre ders ook direct op de bon slinge ren". De heer Van den Heuvel misgunt de binnenvaart noch het kanaal noch het Scheldewater. Wel meent hij, dat voor de bin nenschippers een soort vaardiplo- ma waar door voldoende kennis van de vaarreglementen zou zijn gewaarborgd, verplicht zou moe ten worden gesteld. Daardoor zouden naar zijn overtuiging ze ker een aantal gevaarlijke situa ties in het kruissend zee. en hin- nenvaartverkeer vermeden kun nen worden". Aldus loods Van den Heuvel, die het na 34 jaar best nog eens een keer over zou willen doen. Zijn afscheid van het loodswezen is trouwens geen afscheid van de Westerschelde. Hij heeft nu alle tijd voor zijn liefhebberij: vissen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen en zijn echtgenote zullen in Bergen (Noorwegen) op 4 en 5 ok tober a.s. als officiële Nederlandse gasten aanwezig zijn bij de plechtig heden ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden Noorse comman do's op Walcheren zijn geland. Zij zijn daartoe uitgenodigd door de organisatie van Noorse oud-com mando's Commandoklubben, die in Bergen een reünie houdt. In de afge lopen 25 jaar zijn vertegenwoordigers van de Noorse ex-commando's ver schillende keren naar Walcheren ge komen om daar deel te nemen aan herdenkingsplechtigheden. Vijf jaar geleden hielden zij hun laatste reünie in Trondheim. De heer en mevrouw Van Aartsen zullen op 4 oktober aanzitten aan een banket in de Hakonshallen te Bergen. Tot de gasten behoren o.a. de Noorse minister van defensie en luitenant- kolonel J. van Woerden, commandant van de opleidingsschool voor com mando's te Roosendaal. Mr. Van Aartsen zal aan het ban ket een toespraak houden en de dank van het Zeeuwse volk en met name van de bewoners van Walcheren tot uitdrukking brengen voor het Noorse aandeel in de bevrijding- De volgende dag, 5 oktober, zullen delegaties kran sen leggen op de Britse en Noorse erebegraafplaatsen in Bergen. Na mens Zeeland wordt door mr. Van Aartsen een krans gelegd. BAARLAND De Raad van State behandelde een groot aantal beroe pen bij de Kroon tegen het besluit yan b. en w. van Baarland, waarbij aan de n.v. Spyerbrothers en Van der Vijver te Rijnsburg (Z.H.) ver gunning is verleend voor de oprich ting van een conservenfabriek aan de oostzijde van de Oude Dirikpol- derweg no. 1 Van de zijde der ap pellanten die een- bungalowpark be wonen is bezwaar gemaakt tegen de vrees voor lawaai. Het betreffende terrein is een recreatiegebied. De eigenaren der bungalows mogen daarom verwachten dat alles zal worden geweerd wat de recreatie bedreigd Het gaat huns inziens niet aan dat b. en w. hier eerst een re creatiepark stichten en dan vergun ning verlenen voor een dergelijke fabriek die zich speciaal toelegt op het verwerken van uien. De pene trante lucht daarvan zal ieder woon- genoegen vergallen. Hoewel het af valwater niet de gehele Wester schelde z-al kunnen bederven, wordt het vertoeven aan het strand, waai de persleiding uitkomt, niet langer tot een genot gemaakt. Het gebruik en de lozing van dit afvalwater op de plaats welke is aangewezen voor de bewoners van het recreatiepark om te zwemmen, zal stellig een ern stige hinder vormen. Verzocht is daarom het verzoek alsnog af te wijzen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft aan Noord-Brabant en Zeeland 192 woningwetwoningen extra toege wezen voor de ontwikkelingskernen. Dit aantal is even groot als vorig jaar. Noord-Brabant heeft 90 woningen voor primaire kernen (zoals dit jaar Bergen op Zoom) en 24 voor secun daire kernen (zoals dit jaar Etten- Leur) gekregen. Het is gebruikelijk dat het eerste soort er 30, het twee de soort er zes krijgt. De primaire Zeeuwse kernen Ter neuzen en Vlissingen-Oost krijgen er waarschijnlijk ieder 30 en Zierikzee, Sint-Maartensdijk en Goes zes. Het kan echter ook zijn dat het provin ciaal bestuur een andere regeling vaststelt. Zoals gisteren in De Stem stond, is in enkele gemeenten in Noord-Bra bant de woonruimtewet afgeschaft. TERNEUZEN Niet minder dan vijf drijvende bokken vier moesten speciaal uit Vlissingen en Rotterdam worden aange voerd, terwijl de Terneuzensche Scheepsbouw Mij een bok ter be schikking stelde hebben don derdagmorgen een 200 meter lan ge zinker uit het kanaal van Ter neuzen verwijderd. De zinker werd door de aannemer Jac. van Oord gebruikt voor het transport van specie bjj de kanaalwerken. Nadat men rond zeven uur met het werk was begonnen, kon 's middags tegen één uur de zin ker, een half uur eerder boven water gekomen, op de wal wor den gedeponeerd. Toen kon ook de scheepvaart op het kanaal weer normaal zijn gang gaan. „MIJN man merkte in zijn bloemen- zaak, dat bruidsparen er behoefte aan hadden om rustig op hun gemak te worden voorgelicht over de aanschaf van een bruidsboeket. In een bloe menwinkel is daar eigenlijk geen ge legenheid voor en daarom hebben wij een speciale bruidsboetiek ge opend op de Ginnekenweg in Breda. Naar mijn weten bestaat er geen tweede van in Nederland. In Duits land schijnen wel dergelijke speciale bruidsboetieks te bestaan, waarin meerdere winkeliers, ook uit andere branches participeren". MEVROUW Ineke van Eyk-de Leeuw (24) is gastvrouw in de bruidsboe tiek, waar behalve alle mogelijke bruidsboeketten ook glaswerkaar dewerk en andere zaken die op ver langlijstjes van bruidsparen voorko men, worden verkocht. In de etalage staat een pop in bruidstoilet, die re gelmatig een verse bruidsboeket in haar poppenhand krijgt gestopt. „OP de entresol", aldus mevrouw van Eyk, „hebben we een zitje gemaakt, waar de bruidsparen dia's van boe ketten kunnen bekijken. Er is de laatste jaren een hele verandering gekomen in de samenstelling van bruidsboeketten. Dat komt vooral ook, omdat veel bruidjes in mini trouwen en dan kunnen ze natuurlijk niet zo'n ellenlang geval met lange linten in hun hand hebben. De boe ketten zijn over het algemeen veel kleiner en kleurrijker geworden. Na tuurlijk worden de klassieke-, over heersend witte nog veel gevraagd maar over het algemeen is er een tendens naar een artistieke kleine boeket met gekleurde bloemen''. „DE bonte biedemeier-boeket met een grote variatie van bloemen is bij voorbeeld zo'n modieuze boeket. Le- lietjes-van-dalen, een dure bloem soort, die het grootste gedeelte van het jaar uit de kassen moet komen, zijn nog altijd een van de meest ge bruikte bloemen voor bruidsboeket ten en corsages, evenals orchideeën. Je kunt al een boeket voor 15 gul den hebben, maar evenzogoed als we zeldzame bloemen gebruiken een van f 160, ,NA mijn mms-eindexamen heb ik aan de tuinbouwschool in Nijmegen een cursus bloemsierkunst gevolgd, omdat ik in dat vak wilde gaan. Het is volkomen toevallig, dat mijn men bloemist is, want die kende ik nog niet toen ik die cursus volgde. Het is bijzonder leuk werk om een bruids boeket samen te stellen, hoewel je natuurlijk altijd de aanwijzingen van de bruidegom moet volgen. Dat je te genwoordig gebruik van meerdere soorten bloemen kan maken, zelfs van knalrode rozen, maakt het een stuk aantrekkelijker".

de Stem | 1969 | | pagina 3