Monetaire chaos „VRIJE MARKT" OUVERTURE TOT DEVALUATIE Cebelon "Na 19 jaar wil je echt wel 'ns wat nieuws" ANNEMARIE KREEG ZOON DEMONSTRATIES VOOR WELZIJNSZORG Onvoldoende Niet in de kou Adviescentrum voor beleids ontwikkeling Dienstplichtigen gaan demonstreren Miljoenenorder voor Werkspoor-Amsterdam Cfzes dratjm zeooK i/<zl-emstappc - 11 DE STEM VAN VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 21 SCHILLER voor STRAUSS itegen (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG Het besluit van de demissionaire West-duitse regering om de Mark een aantal weken vrij te laten kan wor den gezien als de ouverture tot een definitieve revaluatie van de Duitse valuta. Reeds geruime tijd wordt gespeculeerd over de vraag of de Mark zal worden herwaardeerd. De noodzaak hiertoe bestaat reeds een jaar. De indertijd opgelegde hef ngVan 4% op exportprodukten en de verlaging van de invoerrechten met een zelfde percentage hebben niet bijgedragen tot de noodzakelijke ontspanning van de Duitse conjunctuur. De export is niet teruggelopen, ter wijl de stijging van de invoer ver achterbleef bij die van de uitvoer. Dit betekent dat het overschot op de Duitse betalingsbalans niet is weg geëbd. De overschotten pompen geld in het land. Deze monetaire impulsen draaien de inflatieschroef aan, hetgeen zich heeft ontladen in prijsstijgingen. De ze zijn echter onvoldoende gebleken om de vraag naar Duitse prodiukten af te remmen. Een revaluatie waar door de Duitse mark voor niet-Duit- seis duurder wordt en zij derhalve meer voor Duitse produkten moeten betalen zal de Duitse export afrem men en de import bevorderen. Hier door kaïn het gewenste effect van Termindering van de overschotten op de betalingsbalans worden gereali seerd. Het vrijlaten van de wissel teersen zoals door de Bondsregering is bestoten moet de regering een aan wijzing geven voor de grootte van het revaluatiepercentage. ordt reeds 10 tot 15 procent hoger gewaardeerd op de vrije wisselmarkt. Dit percentage re valuatie zal echter onvoldoende zijn om een einde te maken aan de spe culatiewoede rondom de mark. Ze ker wanneer tegelijkertijd de export en importbelasting van 4 pot. wordt ingetrokken. Immers het netto-effect is dan nog maximaal 1 pet. "Wil de nieuwe regering deze exportbelasting en importsubsidie toch ongedaan maken, dan moet zij revalueren met 8 tot 10 procent. De komende weken zullen leren of dit percentage hoog genoeg zal zijn. Revaluatie van de mark heeft ge volgen voor de Nederlandse export positie. Duitse produkten worden re- latief duurder en Nederlandse voor Duitsers relatief goedkoper. Dat be tekent dat de Duitse vraag naar Ne derlandse produkten kan toenemen. Mits: de Nederlandse monetaire auto riteiten niet in het Duitse kielzog pan en eveneens tot revaluatie van de gulden overgaan. Dit is gebeurd in 1961 toen de gulden na revaluatie vain de mark 5 pot. duurder werd ge maakt. De omstandigheden, waarin de Ne derlandse economie momenteel ver keerd zijn echter verschillend van die in 1961. Toen hadden zij een groot overschot op de betalingsba lans, terwijl dat, alle gunstige om standigheden voorbehouden, in 1970 een beperkt overschot zal zijn. Bo vendien verkeert een groot deel van de Nederlandse industrie op dit mo ment in structurele moeilijkheden. Een extra-versterking van de order portefeuille zal voor vele bedrijven welkom zijn om hierdoor enig soe laas te krijgen om door de structu rele problemen heen te komen. De toekomst voor de export van Nederlandse landbouwprodukten is minder gunstig. De maatregelen die de Duitse regering op het agrarisch front heeft genomen zijn flagrant in strijd met de landbouwpolitiek bin nen de EEG. Er komt een heffing op ingevoerde landbouwprodukten in Duitsland, terwijl de Duitse boeren een subsidie gaan ontvangen op de export ,van hun produkten. Waarom is deze maatregel genomen? Zij vormt eveneens een voorberei ding op een officiële revaluatie. Op waardering van de mank tast immers de positie vain de Duitse landbouw aan. De export wordt verminderd, terwijl de import van landbouwpro dukten wel zal toenemen. Dit is de Duitse boeren onwelgevallig. Om po litieke redenen kan de regering de Duitse boeren niet in de kou laten staan. Het zou echter beter zijn ge weest de boeren een extra-subsidie toe te kennen, en de Europese land bouwmarkt vrij te laten. Wellicht kan de ministerraad, die door de Europese oommissie in spoedzitting bijeen wordt geroepen alsnog migrij pen. Blijft de Duitse maatregel ge handhaafd dan betekent dit het voor lopig einde van een EEG-landbouw- beleid dat juist het paradepaardje ROME Koningin Annemarie van Griekenland heeft in Rome het leven geschonken aan een zoon. Koning Constantijn en koningin Annemarie hadden reeds een dochter en een zoon. vam de Europese eenwordimgsgedach- te is geweest. De op handen zijnde revaluatie heeft veel te lang op zich laten wach ten. Een jaar geleden was reeds dui delijk dat de mark te laag geprijsd was. De Duitse regering heeft toen noodmaatregelen genomen, export subsidie en invoerbelaisting. De sa menwerking van CDU/CSU en SPD ln de grote coalitie stond revaluatie tot haar laatste dagen in de weg. So cialisten onder leading van de mi nister van economische zaken prof. Schiller hebben zich steeds voorstan der van revaluatie getoond; de CDU/ CSU onder aanvoering van de mi nister vain financiën Strauss is altijd tegen geweest. Deze economische po litieke tegenstelling bleek zelfs inzet van de Bondsdagverkiezingen te zijn. Nu de kansen op een SPD/FDP-coa- iitie toenemen en daarmee de revalu atie dichterbij komt wordt de weg door middel van vrijlating van de koers voorbereid. Een voorbereiding die fmamcieel-teohniseh handig ge noemd kan worden, doch een zware tol eist van de Europese eenwording op het gebied van de landbouw en de monetaire politiek. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag is het adviescentrum voor beleids ontwikkeling Cebelon n.v. geïn stalleerd. Prof. dr. J. Kistemaker, van het ultra-centrifugeproject, is president-commissaris en heeft als zodanig het adviescentrum ge- installeerd. Cebelon stelt zich ten doel adviezen op topniveau te geven over de leiding en de organisatie van ondernemin gen. Daartoe beschikt het centrum over een vaste kring van een twaalftal ad viseurs, die gespecialiseerd zijn op verschillende terreinen van organisa tiekunde, commerciële planning en bedrijfsonderzoek. Via Cebelon is de kring van advi seurs beschikbaar voor het adviseren van topfunctionarissen bij het opstel len van een beleid. De adviseurs zijn reeds werkzaam in topfuncties bij ondernemingen, in zelfstandige adviseursfuncties of bij het wetenschappelijk onderwijs. Zij vervullen geen volledige werkkring bij Cebelon, omdat de adviezen dan onbetaalbaar zouden worden. En het is juist de bedoeling dat b.v. ook middelgrote bedrijven van de topad viseurs gebruik kunnen maken. Voor de planning van het beleid en de organisatie van de onderneming worden in de laatste jaren steeds meer grote Amerikaanse bureaus in geschakeld, die over een grote erva ring, en deskundigheid beschikken. De Nederlandse adviesbureaus zijn in vele gevallen op kleinere schaal geor ganiseerd. In het thans opgerichte adviescentrum werken deskundigen vanuit diverse wetenschappen samen, zodat zij volledige, afgeronde ad viezen kunnen uitbrengen. Initiatiefneemster is mevrouw S. Cn. Wedel, die een grote ervaring in bedrijfsleiding heeft en als direc teur zal optreden. Bij de installatie heeft prof. dr- Kistemaker erop gewezen, dat „Euro pa wel de hersens heeft, maar dat die beter gebruikt moeten worden". De directies van ondernemingen zul len meer naar adviseurs moeten luis teren en veel meer moeten delegeren. Staffunctionarissen - niet alleen aca demici, maar ook bijv. hts'ers - zul len de kans moeten krijgen in de we reld rond te kijken en het zicht te verruimen. Prof. Kistemaker zag niet zo zeer een technische kloof tussen Amerika en Europa als wel een achterblijven Van Europa op het terrein van de organisatiekunde. De samenwerking van topadviseurs - bedrijfseconomen, organisatieadviseurs, enige hoogle raren - maakt het mogelijk dat de bedrijven niet alleen bij deskundige Amerikaanse bureaus hoeven aan te kloppen. Prof. mr. drs. H. Langman, onder meer directeur Stichting Ne derlandse Scheepsbouwindustrie en adviseur van het bestuur van Cebe lon, wees erop dat organisatie-advie zen voor de onderneming steeds be langrijker worden. Maar het zou on juist zijn steeds adviezen van grote Amerikaanse bureaus klakkeloos over te nemen zonder voldoende rekening te houden met de Nederlandse om standigheden. (ADVERTENTIE) De Heer Berger: "Nu de kinderen wat ouder zijn en niet meer over de bank raggen, durfden we het wel aan: nieuwe meubels kopen. Maar waar? We hadden geen zin talloze zaken af te lopen. En toen zagen wij die advertentie van débé. Wij erheen. En daar hebben we geen spijt van. We kochten er deze gezellige woonkamer. Ook de kinderen zijn er enthousiast over!" meubelen breda Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels voor alle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda. Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. (Van onze redactie buitenland) MADISON, WISCONSIN De Na tionale Garde heeft ingegrepen bij demonstraties voor betere welzijns zorg in Madison. De groep jonge de monstranten werd aangevoerd door pastoor James Groppi. Ze vonden de Nationale Garde op hun weg, nadat ze de vergaderruimte van het Staatscapitel 10 uren bezet gehouden hadden. Van de bajonetten hadden de demonstrerende jongeren niet terug. DEN HAAG (ANP) De Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (WDM) is van plan door middel van een handtekeningenactie en een demonstratie kracht bij te zetten aan haar eis tot verhoging van de wedde van dienstplichtigen en verbetering van de positie van de dienstplichti gen in het algemeen. Dat is besloten, madait een door het hoofdbestuur in overleg met de afdelingsbesturen ingestelde oommis sie de mogelijkheden voor de tie voe ren actie heeft onderzocht. Hierbij werd vooral ook gelet op de mogelijke krijigstuehtelijike conse quenties die deze actie zou kunnen hebben. De commissie kwam tot de conclusie dat, na alle mamieren waar op de WDM de eisen ten aanzien van de wedde naar voren heeft ge bracht, o.a. bij de minister van De fensie en de vaste defensieoommdssde vam de Tweede Kamer, bet enige dat nog overbleef was tot andere acties over te gaan, mede gezien de reactie op de herhaalde, tot nu toe vergeefs gedane pogingen. Er is een petitie opgesteld, die be trekking heeft op de wet ten aanzien van de wedde, de lastenverdeling van de dienstplicht en de posiltde vain de dienstplichtige militair itn. het al gemeen. Deze petitie zal op 29 oktober aan de leden vam de Tweede Kamer wor den aangeboden. AMSTERDAM (ANP) Werk spoor - Amsterdam n.v. heeft twee opdrachten ontvangen voor de leve ring van in totaal vier twee-assige industriële gasturbines. Eén ervan is bestemd voor de Iranian Oil Operating Companies, de overige voor Shell-BP. Met deze orders is een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden gemoeid. (ADVERTENTIE) Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat /U Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leiden

de Stem | 1969 | | pagina 11