ropa s achter KRANT Crisis in EEG en ramp Nederlandse landbouw Verdeling inkomens 'Kaas uit het knuistje' is soms een serieuze zaak. Als kinderen gebrek aan kalk hebben. „Zij doodden mijn man als een beest" Lardinois ijlings teruggekeerd VREES - BIJ DEVALUATIE D-MARK - VOOR: het is koper ïhters Lagere premie levens verzekering rs 100°/* 165% 124% 166% n. Europese commissie contra I Duitsland Concorde door geluiclsmimr Catastrofaal 't keukencentrum Luns brengt twijfel over „moesjawarair in VN-vergadering WEDUWE IN ZAAK VAN GROENE BARETTEN: Twintig jaar Kritiek Verklaring Geen cokes meer Kamerlid wil trekking staatsloterij op t.v. Zoon voor koningin Anne Marie Gibraltar Russen tot Libanon: Verhaal diefstal Mirage is „provocatie" DE STEM VAN DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 11 10 LARDINOIS SCHIPHOL (ANP) Zijn va kantie in Joegoslavië onderbrekend is gistermiddag een bijzonder be zorgde minister Lardinois uit Du- brovnic teruggekeerd op Schiphol. Over twee dagen zou zijn officiële bezoek aan Joegoslavië beginnen. „De extra heffing (van 5,5 pro cent op in Duitsland ingevoerde agrarische produkten) moet gezien worden als een heffing ter bescher ming van de eigen Duitse produ centen van landbouwprodukten", al dus minister Lardinois bij zijn aan komst. „Ik ben van vakantie terugge komen omdat Nederland een eigen standpunt moet bepalen tegenover deze Duitse maatregel". Hij voegde er aan toe, dat hij bijzonder be zorgd is over de Duitse actie, „die sterk vooruitloopt op een nog te nemen algemene beslissing in Brus sel door de EEG-ministerraad". Na de devaluatie van de Franse frank, die 't Europese landbouw probleem nog moeilijker maakte dan het al was, komt thans de be dekte revaluatie van de Duitse mark. Het gevolg zal zijn, dat de Duitse landbouwprodukten in prijs zullen stijgen. Veronderstel nu eens, aldus de bewindsman, dat dat 8 procent wordt. De Franse prijzen zijn van de zomer 12 procent om laag gegaan. Aldus komen de prijzen ongeveer 20 procent uit elkaar te liggen en dan nog wel tussen het belangrijk ste producerende land (Frankrijk) en het belangrijkste importland (Duitsland). De kwestie is voor Nederland van kapitaal belang, omdat de export naar Duitsland jaarlijks een be drag beloopt van 3 miljard gulden, hetgeen 40 procent is van onze to tale landbouwexport. Door de ex tra heffing van 5,5 procent komen de Duitse boeren in een gunstige concurrentiepositie en dat zal zijn invloed op onze export zeker doen gelden. Nederland zal volgens minister Lardinois dan ook gaan zoeken naar een andere oplossing, maar hij wilde niet zeggen of Den Haag speelt met de gedachte van een soortge lijke heffing ter bescherming van de eigen landbouwbelangen. BRUSSEL/BONN Gister avond heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van economische zaken meege deeld dat de belasting van 514 procent op de invoer van land bouwprodukten zal worden ge handhaafd totdat de Europese ministerraad er zich over heeft uitgesproken. Hij zei dit even nadat in Brussel was bekendge maakt dat de Europese commis sie niet met deze bijzondere hef fing akkoord kan gaan. TOULOUSE (Reuter/A.F.P.) Het Frans-Britse prototype van het straal-verkeersvliegtuig Concorde heeft gisteren voor het eerst bij een proefvlucht de geluidsmuur doorbro ken. Dit gebeurde toen het toestel zich op ongeveer 120 km ten noor den van Toulouse bevond. Het was de 44e proefvlucht van het toestel. Er werd een snelheid be reikt van 1150 km per uur. Verwacht wordt dat de Concorde in 1974 in bedrijf wordt gesteld en een kruissnelheid zal krijgen van het dubbele van de geluidssnelheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De herwaardering van de Duitse mark maakt de kans op een politieke crisis in de EEG niet denkbeeldig. Verschil lende landen houden daarmee, aldus politieke zegslieden in Den Haag, nu al rekenng. De vraag is namelijk of de zes EEG-landen na de problemen rond de devaluatie van de Franse frank nog eens een monetaire klap als de revaluatie van de Duitse mark politiek kan verwerken. „Vooral monetair dreigen in de EEG grote brokken te vallen ,met name omdat de zes nog geen gemeenschappelijke financiële politiek kennen", aldus regeringskringen in Den Haag. Daarmee krijgt de Nederlandse land- en tuin bouw allereerst te maken. De vrees voor allerlei moeilijkheden heeft de ex porteurs van eieren naar Duitsland er al toe gebracht de export voorlopig stop te zetten. Directe aanleiding hiertoe is een 514 procent extra heffing op de invoer van agrarische produkten door Duitsland, wat weer een gevolg is van het loslaten van de D-markkoers (een bedekte revaluatie eigenlijk). De ministerraad van de EEG die dezer dagen bijeen moet komen om de ernstige problemen vooral voor de gemeentschappelijke landbouwpo litiek te bespreken, staat voor het volgende probleem: Wat weegt voor de zes EEG-landen het zwaarste: a. de vrije gemeenschappelijke markt, b. de beheersing van de nationale valuta? Het antwoord hebben twee landen van de EEG al gegeven. Frankrijk, de valueerde zijn frank, zonder eerst de gemeenschappelijke partners te raad plegen, W.-Duitsland maakt door de jongste maatregel van minister Schil ler de koopkracht van de mark ster ker ook al zonder vooraf overleg te plegen met de EEG-partners. Daaruit blijkt, dat de beheersing van de nationale valuta in de EEG van de zes nationaal de voorrang heeft boven de vrije markt. Boven de gemeenschappelijke landbouwpolitiek dus. Met alle gevolgen vandien ook voor de Nederlandse landbouw. Behalve de export van eieren lag gisteren ook die van appelen en pe ren naar West-Duitsland stil. Bij het VERVOLG VAN PAGINA 1 In de nota wordt de grotere gelijk matigheid van de inkomensverdeling, vergeleken met voor de oorlog, mede toegeschreven aan diverse beleids maatregelen. Anderzijds wordt ook gesteld, dat het niet eenvoudig is ven beleid, gericht op een andere 1 inkomensverdeling, te construeren, I bijvoorbeeld alleen al omdat het moeilijk is de doelstellingen van zo'n Meid te formuleren. Voorts zijn de mstrumenten ter beïnvloeding van Je inkomensverdeling aan beperkin gen onderhevig en niet geschikt om i io doeleinden te realiseren. Een voorbeeld hiervoor is de loon inkomstenbelasting. Deze belas- •m? zou ter bevordering van recht vaardige inkomensverhoudingen bij voorkeur dienen te worden geheven °P basis van de mogelijkheden die men heeft om geld te verdienen („ca- 'acity to earn"). 'j de praktijk fungeert het fei- tohlke inkomen als basis van de hef- jtog, hetgeen meebrengt dat ook bil- "Ike inkomensverschillen althans ten eto kunnen worden wegbelast. Voorts wordt erop gewezen, dat Regelen, die op het eerste gezicht 'Mtrekkelijk schijnen voor de in- fflensverdeling, andere doelstellin gen van de economische politiek in 8 jaar kunnen brengen. Zo zou een j'VerdelmgBbeleid", dat uiteindelijk «werkloosheid of inflatie leidt, zijn °°el voorbijschieten. e«t ?j*verband worden ook grenzen \nv v, -j0r de Srote mate van ver- di„ n van onze economie met y jan de omliggende landen. t 15 het denkbaar, dat door be- firoatoq vnaatregelen hoog gekwali- te vp hraehten en mensen met gro- dnn- 1 °Sens saa" emigreren, waar- haald s schijnsucces wordt be- SeWae.in?ta ,w?rdt eens vast- riilreu!' avheid veruit de belang- schattL''"hemensbron is. Naar ruwe lomcto .vevmen, de vermogensin- ■6,.j J slechts circa 10 pet van de «RBtreerde inkomens. de mSn aldus de nets- dat in 'ikheid in de inkomens slechts «beperkte mate is toe te schrij- wa aan de vermogensinkomsten, «aar ejl ev.engens een groot deel Do F" kleine groep toevloeit. overlipU) directe invloed van de lesr.hi'n °P de inkomensverdeling Do i„ vla 'nkomensoverdrachten «Pringt bTdit6" .lnkomstenbelasting voren j verband duidelijk naar effect's "If i.e door het progressie- V" in het systeem. Voorts zijn er de sociale verzeke ringsuitkeringen (waar overigens wel een premieheffing tegenover staat) en de uitkeringen krachtens de bij- standwet. Zij zorgen ervoor, dat nie mand in moeilijkheden behoeft te geraken, al wordt erkend, dat zij niet alle problemen oplossen. Met name in de pensioensfeer moet nog heel wat worden gedaan, omdat voor velen het moment van pensio nering nog altijd gepaard gaat met een vrij belangrijke terugval van het beschikbare inkomen. (ADVERTENTIE) centraal bureau van de tuinbouwvei lingen wordt gevreesd dat dit wat betreft het fruit zo zal blijven: geen importeur ol grootwinkelbedrijf in Duitsland «s bereid de heffing van 514 procent te betalen. Men expor teerde immers al tegen heel scherpe prijzen. De reacties blijven niet uit. Het Landbouwschap heeft gisteren al ge pleit voor versterking van het Ne derlandse nationaal landbouwbeleid, Door de monetaire maatregelen van Duitsland (met als gevolg de extra heffing op de invoer) wordt de Ne derlandse land- en tuinbouw de dupe van het ontbreken van de gemeen schappelijke monetaire politiek, aldus het Landbouwschap. Een heffing op de import van land bouwprodukten in West-Duitsland (Nederland is een van de grote expor teurs naar dit land) betekent voor de Nederlandse land- en tuinbouw zon der meer een ramp, menen de Neder landse landbouworganisaties. „Het wordt een directe onderbreking van de stroom produkten, die Nederland dagelijks naar Duitsland vervoert. Graantelers, fruittelers, tuinders, de veehouderij krijgen onmiddellijk te maken met de heffingen, die Duits land op de export uit onder meer Ne derland zal leggen. Met alle gevolgen vandien voor de producenten en de exporteurs". „Voor een zo export-gevoelig land als Nederland kunnen dergelijke na tionale maatregelen catastrofaal wor den", aldus woordvoerders uit agra rische kringen. Minister Witteveen heeft in Wash ington, waar hij de vergadering van Wereldbank en IMF bijwoont, ge zegd dat revaluatie van de mark on gunstig zal uitwerken op prijzen en daarmee ook op de lonen in Neder land. Intussen is de waarde van de mark op de wisselmarkt van Frankfort gisteren vastgesteld op Iets meer dan vijf procent boven de officiële pari teit. Gisteren was dat vier procent. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstij] Baronielaan 59 Breda (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De reeds eerder aangekondigde nieuwe tarieven voor individuele levensverzekeringen zul len inhouden, dat de premiebedragen worden verlaagd en dat daarnaast een winstdelingsregeling bij alle maatschappijen zal worden geïntro duceerd. De nieuwe tarieven gelden voor nog af te sluiten polissen, ze gaan in op 15 september. Ook de tarieven van de oude polissen zullen in vele gevallen worden bijgesteld. Aanleiding tot de tariefsherziening, zo deelt de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensver zekeringswezen mede, is de steeds oplopende rentestand. NEW VORK (ANP) De Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, heeft in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties gezegd dat het Nederlandse volk twijfelt aan het stelsel dat de Indone' sische regering heeft gekozen voor de raadpleging van de Papoea's en aan de wijze waarop het ten uitvoer werd gelegd. Hij zei mededeling hiervan in de assemblee als zijn plicht te beschou wen, hoewel de officiële rapporten van de „daad van vrije keuze" in West-Irian nog niet beschikbaar zijn". Luns stelde voor dit punt op de agen da te plaatsen. Ook vroeg hij namens de Neder landse regring het kapen van ver keersvliegtuigen als een dringende zaak op de agenda te plaatsen. Je zou zeggen dat het niet meer mag voorkomen. En toch zegt een onderzoek zijn er nog veel kinderen in ons land die niet genoeg zuivel krijgen. Is dat dan werkelijk zo belangrijk? Ja. Kinderen hebben kalk nodig omdat hun botten en tanden van kalk 'gemaakt worden'. In de groei vraagt hun lichaam om véél kalk, anders kan het gewoon geen sterke botten en tanden maken. Melk is het enige voedingsmiddel dat genoeg makkelijk opneembare kalk bevat. Genoeg melk of yoghurt drinken en kaas eten zijn dus noodzaak. (Weet u dat één pond kaas gemaakt wordt van 5 liter melk!) Zo ziet u dat kaas uit het knuistje meer is dan zomaar een hapje. Het is ernst. Gelukkig geen bittere, maar een lekkere! Mevrouw Pham Kim Lien met haar 14 maanden oude zoontje gisteren bij de V.S.-ambassade in Saigon. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON De huilende weduwe van een Vietna mees, die van dubbelspionage werd verdacht en door Ameri kaanse groene baretten zou zijn vermoord, heeft gisteren een ver klaring gevraagd over de dood van haar man en gedreigd zich zelf en haar kinderen te doden „opdat de hele wereld van deze zaak zal weten". De 29-jarige vrouw, Pham Kim Lien, had een ontmoeting met twee ambtenaren van de Ameri kaanse ambassade in Saigon. Ze droeg een baby van 14 maanden in haar armen. Huilend zei ze tot de twee Amerikanen: „Mijn man kwam naar het zuiden om de vrijheid en democratie en de hulp van de Amerikanen te vinden. De Amerikanen hebben hem ge dood en willen daarvoor niet de verantwoordelijkheid dragen. Ze zullen of de verantwoordelijkheid voor zijn dood of voor de mijne moeten dragen". De weduwe overhandigde de Amerikanen een in het Vietna mees geschreven verzoekschrift dat voor de Amerikaanse ambas sadeur bestemd was. Hierin zei ze o.m.: „Na wat er gebeurd is, vraag ik u, meneer de ambassa deur, als vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering in Viet nam, mij precies de omstandig heden te vertellen rond de dood van mjin man. Ook vraag ik u mij te laten weten hoe u ons denkt te behandelen, omdat ik meen dat uw zwijgen al een beetje te lang heeft geduurd". Mevr. Liem zei dat de moord op haar man. Thai Khac Tsjoeyen, een onmenselijke daad was. „Zij hebben mijn man gedood als een beest". Als de Ver. Staten en de Viet namese autoriteiten niet tussen beide komen, zal zij zich tot de Verenigde Naties wenden. Van de Amerikaanse regering verlangt zij een schadeloosstelling voor haar en haar kinderen, die gelijk zou moeten zijn aan datge ne wat haar man in de komende twintig jaar voor zijn werk voor de Zuidvietnamese en Ameri kaanse regeringen ontvangen zou hebben. Tsjoe Yen had een maandsalaris van ongeveer 520 gulden. De „zaak van de groene baret ten" is mede door deze ontwikke ling voorlopig nog niet van de baan. Maandag had, zoals bekend, de Amerikaanse onder-minister voor het leger, Stanley R. Resor, meegedeeld dat er geen proces zal worden gevoerd tegen de zes Amerikaanse militairen van de speciale troepen, die ervan wer den beschuldigd op 20 juni van dit jaar de vermeende Zuidviet namese dubbelspion Thai Khac Tsjoeyen te hebben doodgescho ten. De Zuidvietnamese minister van justitie heeft inmiddels de Ame rikaanse militaire autoriteiten om alle documenten van de zaak van de groene baretten verzocht. Dit is in officiële kringen in Saigon vernomen. Dit zou de eerste maal zjjn dat de regering van Saigon zich in deze kwestie mengt. De kritieken tegen het sepone ren van de affaire rond de groene baretten hebben zich nu ook uit gebreid tol in Amerikaanse rege ringskringen. In het huis van af gevaardigden heeft de democraat Jonathan Bingham een resolutie voorgesteld, waarin het congres wordt opgeroepen een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de Amerikaanse legerleiding in de affaire. De eveneens demo cratische vertegenwoordiger Pe ter Rodino, een lid van het ge rechtelijk comité van het huis van afgevaardigden, zei dat hij van plan was de code van het militai re recht „met een fijne kam" door te lichten. Ook in de Amerikaanse pers is reeds kritiek geuit tegen de maat regel. Correspondent Adam Raphael in Washington tekent hierbij aan: De plotselinge intrekking van de beschuldiging van moord tegen de officieren van de groene ba retten, is minder mysterieus dan de reden, waarom de vervolging überhaupt tegen hen werd inge steld. Onderminister Stanley Re sor schreef de intrekking van de beschuldigingen toe aan de wei gering van de CIA, de Ameri kaanse inlichtingendienst, om haar agenten toe te staan om zelfs achter gesloten deuren te getui gen. Dit argument klinkt beslist niet overtuigend en komt wel een beetje Iaat, want de beslissing om de zes officieren voor de krijgs raad te dagen, werd pas na twee maanden besprekingen met alle autoriteiten die erbij betrokken waren, bereikt. En dan plotseling de beschuldigingen intrekken Een meer waarschijnlijke ver klaring was de groeiende druk van het congres en het besef dat het proces niets kon opleveren dan nog meer nare en vieze za ken. Een andere verklaring is, dat het leger en de CIA een overeen komst sloten niet door te gaan met de rechtszaak. Volgens deze geloofwaardige theorie stemde de CIA er in toe om de legerautori- teiten te verlossen uit een uiterst lastige positie door te weigeren haar agenten te laten getuigen, als het leger ermee akkoord ging om in het openbaar de CIA van ieder blaam te zuiveren. «Copyright The Guardian/De Stem) (Van een onzer verslaggevers) HENGELO De brandstoffenhan- delaren in Nederland maken zich ernstig zorgen om de aanvoer van cokes, waarmee in een aantal geval len nog de ketels van centrale ver warmingsinstallaties worden ge stookt. DEN HAAG (ANP) Het Twee de Kamerlid mr. Scholten (CHU) heeft de ministers van financiën, van justitie en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd te bevorderen, dat de trekking van de staatsloterij door de televisie wordt uitgezonden. ROME (Reuter) Koningin Anne Marie van Griekenland heeft gisteren in ballingschap in Rome het leven geschonken aan een zoon Moeder en kind maken het uitstekend. Het is het derde kind van de 23-jarige ko ningin en koning Constantijn. GIBRALTAR (RTR) Spanje heeft gistermiddag de telefoon- en telegraafverbindingen met Gibraltar verbroken. De stap wordt genomen op het ogenblik waarop, volgens een aan beveling van de Verenigde Naties, de „rots" overgedragen had moeten wor den aan Spanje, 1 oktober. Men hoeft niet ver in de geschie denis terug te gaan om te ontdekken hoe vreemde kronkelingen het leven kent. Deze week nog meldde zich een groepje jagers op het politiebureau van Angoulème in Frankrijk. Hun „jachtbuit" bestond uit 228 (twee honderdachtentwintig linkerschoe nen, die ze in een bos hadden gevon den. Een link zaakje, mptwaar. Maar de politie in Angoulème denkt dóór. Zij vermoedt dat de schoenen gesto len zijn van een handelsreiziger. In linker schoenen. (En door een reiziger in rechterschoenen). Dus geen gratie voor de „drie van Breda". Onze regering denkt ook: be ter drie vogels in de hand dan ruzie in de lucht. Overigens is dit misschien niet eens zo zielig voor die drie, maar vooral VAN die bijna dertien mil joen, die Nederland heten. Kabinet: overKOEPELend orgaan. „Ik heb stalen zenuwen, maar mijn vrouw, die kan er niet zo goed te gen". (C. Verolme) Om niet te spreken van die dui zenden werknemers. Dr. H. Musaph, psychiater en we tenschappelijk hoofdmedewerker aan d>e universiteit van Amsterdam schrijft in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, sprekende over de pil: „Bij vele mannen speelt mee, dat zij de neiging bij zich voelen op komen, te protesteren tegen het feit, dat de vrouw bij de contraceptie de •leiding van de man heeft overgeno men". Dat heeft te maken met eMANd- patie. Een groot aantal bisschoppen, zo lees ik her en der, wil meer bevoegd heden zien te krijgen op de bisschop pensynode ie Rome deze maand. Maar óf ze die krijgen? Synodeloze moeite. „De herfst is vanouds de tijd dat de bladeren vallen". (Uit het blad Student, jaargang 6, no 1, september 1969). De Sunday Times heeft duizend mensen als de „makers van de twin tigste eeuw" op een rijtje gezet. En zowaar stonden er enkele Nederlan ders hij. Maar de meesten ervan zijn al dood: Piet Mondriaan, prof. Ka- merlingh Onnes, koningin Wilhelmi- na, Mata Hari. Onder de nog leven de Nederlanders die het blad als 20e eeuw-makers brandmerkt, is ir. S. Mansholt (die van de EEG) de be kendste. Dat valt tegen, hè? Tot slot een denkertje van PPR- man J. Aarden hoogstpersoonlijk: „De minderheid heeft recht op de steun van de meerderheid bij goede voor stellen. Hierbij is zelfs de democratie in het geding". Maar wil de minderheid zijn zin krijgen, dan moet de meerderheid in de minderheid komen. Want pas als hij in de meerderheid is krijgt de minderheid zijn zin. Dat is nou ónze democratie, die overigens ook maar bestaat omdat de meerderheid er voor is. Leve de minderheid'. MERIJN (Van onze red. buitenland) BEIROET De Sovjet-ambassade in Beiroet heeft gisteren de Libanese regering beschuldigd van „opzette lijke provocatie" met haar beschul digingen dat twee Russen van plan geweest zouden zijn een Libanese „Mirage"-straaljager te stelen. Een van de Russen was een diplomaat. De Russische ambassade heeft vrij lating van het tweetal geëist. Gisternacht heeft, zoals in enkele edities gisteren gemeld, een officieel Libanees militair communiqué twee Russen beschuldigd van plan geweest te zijn een in Frankrijk gebouwde Mirage straaljager van de Libanese luchtmacht te stelen. De twee Russen, die gewond wer den bij een vuurgevecht in een ap partement dicht bij de Russische am bassade, en een piloot werden gear resteerd en worden ondervraagd. In middels heeft een van de Russen al tweemaal geprobeerc zelfmoord te plegen.

de Stem | 1969 | | pagina 9