KOTALLA (62) ALS KIND PSYCHISCH GESTOORD1 0ETHEW1 Meer stemmen vóór dan tegen vrijlating Politie onderzoekt marihuanagebruik in Terneuzen Enkele raadsleden uit Zaamslag tegen duur onderzoek -papi er ¥00 r uw p Oil KERIJ ien f 105- f 52,50 il f 52,50 ar- nteen eop :kerdat it laat )orvan nstapt r iedereen: rso»enwagens -21.00 uur r a.s. r r r r r r I. 01150-3451 I. 01170-2473 BEZWAREN DRUK fOl Palingschieting te Ovezande Geen weerstand Verenigingen in Oostburg op de hoogte gesteld van „Kring"- exploitatie Straat genoemd naar de Van Heetvelde's Succesvolle gidsentocht TILBURG V*AAV(^ BREDA DEN BOSCH Zeeuwsch-Vlaanderen verwaarloosd Drie van Breda Monarchie TEL. 01X40-2838 ildoek en plastic-nylon- )p maat en in diverse mdoek, markiezendoek, doek, ligstoelloperdoek, imituren. tniet DE STEM VAN WOENSDAG 1 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wie de meningen, wel ke in anderhalve maand over de ,drie van Breda" in de Nederlandse pers zijn weergegeven, herleest, zal zich afvragen hoe het mogelijk is dat de minister van Justitie op dit moment de hele discussie afkapt. Neem alleen maar de motiveringen (voor vrijlating) van 9 professoren in het strafrecht en de criminolo gie; van vier advocaten-fiscaal die indertijd bij de bijzondere rechts pleging betrokken waren; van voor aanstaande kerkelijke leiders; van Joodse oorlogsgeschiedschrijvers en van geestelijk verzorgers bij het gevangeniswezen. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoog leraar in de criminologie, schreef onlangs: „De reacties op de drie van Breda zeggen meer van onszelf dan van de drie. Nu vaststaat dat vasthouden geen beveiligingsdoel meer dient, vrijlating geen politie ke gevaarlijkheid oplevert, is het geen gunst maar een rechtsplicht, ook tegenover onszelf, de mateloos heid van de straf te beëindigen". Prof. mr. Ch. Enschedé, hoogle raar strafrecht stelt: „Mateloosheid is in strijd met ons recht". Hij ziet in het vasthouden van de drie een zekere fascistoïde trek in onze macht. „De ernst van hun daden is niet te vergelden", meent prof. Hoefnagels, „maar een rechtsbeslis sing mag niet vanuit het slacht offer worden genomen". „Dat je met vrijlating van deze drie een groep overlevenden en na bestaanden van nazi-slachtoffers zou kunnen treffen, mag geen ge wicht in de schaal leggen. Je moet respect hebben voor de gevoelens van die mensen, maar je kunt geen objectief oordeel van ze verlangen en dan mag hun oordeel ook niet beslissend zijn". Dit zegt prof. mr. G. E. Langemeij- er, procureur-generaal bij de Hoge Raad, indertijd advocaat-fiscaal bi.i de hijzondere raad van cassatie. Mr. Zaaier, advocaat-fiscaal bij de bijzondere rechtsnieging. zegt nu- ,ïk heb de indruk dat we veel kleinen gepakt hebben en de gro ten te veel hebben laten Ionen" Mr. B. J. Besier en mr F. J. G baron van Voorst to» Voorst took nrlertiid advocaten-fiseaaD zoynen' De rekenine is vereffend" Eerst -enoemde leidde de nroeessen 'ogen Ans der F"nten en Kot-Ha Hij en -trie andere advocaten-fiseazl zie- --order zeen heil in vastbonden. Evenmin professoren van naap- ■<s nrof mr. P J. Panne nrof ma- Van Remmelen nrof mr. Duvnstee nrof. mr Bronkhorst nrof mr W V. Nagel, nrof mr. Pianei nrof mr *TaaCnanolc en nrof mr. Ensehedé. Tn de kerkeliike wereld waar zeesfofïilro verzorgers de innzste onfzviWrelingen n„ Zar-q h r a1"! tTl beeft kardinaal Atfrink zerezd zieb te zntlen insnannen Om aan de wen- sen van zijn aalmoezeniers tegemoet te komen. Mgr. drs. H. W. M. Bluys- sen, bisschop van Den Bosch, zei: „Laat de drie gaan, niet uit me delijden, maar uit het oogpunt van recht". De secretaris-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk. ds. P. H. Landsman benadrukte: „De drie mogen geen symbool van de terreur worden". Ds. K. H. Kroon (actief in het kerkelijk verzet) had geen volmondig ja op de vraag: moeten ze vrij. Maar bracht toch uit: „Iaat ze maar gaan". Alleen opperrabbijn dr. J. Soe iendorp, liberaal-joodse gemeente in Amsterdam, liet een keihard neen" horen. Begrijpelijker wijze is de groot •ite en meest emotionele oppo iitie tegen vrijlating van de drie lit de rijen van hef verzet gekomen Dagblad Trouw (uit het verzei /uortgekomcn' stelde vijf jaar ge ieden nog „ze moeten in de gevan genis sterven": nu: „Er is geen noodzaak ze anders te behandelen dan gewone misdadigers" Prof dl- I. H Gezina van der Molen, een groot verzetstrijdster, meende, dal de drie h?in rechtvaardige straf heb ben gehad. Tegen vrijlating süraken zich uit bet Anschwitzcnmtié de Vereniging van Ex-Pniit.ieke Gevangenen de Nationaal Federatieve Raad ,7->or maïig Verzet v-'l-plunt de Vn-n- denkrinz Saharbser-ti-T,is„n bet Wie- sentbalfands en 200 rüks- en ge- meenteambtenaren in Amsterdam. J. R. Telling stelde: „Elk medelij den met de drie is misplaatst. Dat de geestelijk verzorgers zich hun lot aantrekken is begrijpelijk. Ze kennen hen alleen vanuit de cel. Zij zouden anders praten als zij de drie in de oorlog hadden gekend". Joodse oorlogsgeschiedschrijvers als dr. J. J. Presser (49 pet in me is tegen - 51 pet is voor vrijla ting) en Abel J. Hertzberg („We worden geen betere anti-nazi's door toenassin? van dezelfde methoden, welke wij bii de Duitsers zo ver foeiden'^ snraken zich vóór vrij- 'atin? uit. Hl*» achtereenvolgende minister- van Justitie (Struycken Beerman Scholten Samkald^n en (ook) Po wqrT vars iripnin? dat iIp drie uitzicht on vrijheid moest worden "««■"ven. Minister Po'ak heeft persoonlijk we) zwaar sretiid aan de sratïever- To»ken van d#* drie van B^eda. De ver naar gratip acMtp hii uiteïn "<©iïnr fopr. oTih<*o-aanhqar DiiddpBht Is in*ucs:en «r^worden de fvqpfie van de KVP in de TwApri© garner in meerderheid voor frrxBqtïnp is* evenals de meerder- ;n frqpfie« van de f1***! en O kent ongeveer evenvee) vóór- ule fen-oncfun'lore van Vrijlating;. tPE- wn' de P'"l 4 een neerdertiejd Uirop Oc telt waarschijn- de moe«!te tegenstanders (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeentepo litie van Terneuzen beschikt over ge gevens die wijzen in de richting van een mogelijk marihuanagebruik in Terneuzen Het onderzoek verkeert nog in het stadium van hef nagaan van „geruchten" Ofschoon alleen al hetin bezit hebben van de hennep op grond van de opiumwet strafbaar is. is het de politie niet op de eerste plaats om de individuele verbruiker, maar om de handelaar in deze overigens lich te „drugs" te doen Hoofdinspecteur korpschef van gemeentepolitie E Hubregtsen wees er desgevraagd op. dat er absoluut geen aanwijzingen zijn dat er hier (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG „De organisatie van de toekomstige secretarie van Groot- Terneuzen is een heet hangijzer voor de colleges van Biervliet, Hoek, Ter neuzen en Zaamslag. Daarom wordt wellicht deze dure uitweg gekozen". Het zijn woorden van het raadslid De Visser uit Zaamslag. Hij en twee andere raadsleden verklaarden zich gistermiddag tegen het voorstel van burge meester en wethouders, deskundig advies te vragen voor de reorganisatie van de secretarieën na da herindeling. Op initiatief van de -gemeente Terneuzen zijn Biervliet, Hoek, Zaamslag en Terneuzen om de ta fel gaan zitten om nu reeds (terwijl de Eerste Kamer het wetsontwerp dat de herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen moet regelen nog niet heeft aangenomen) te overleggen over de organisatie van de secreta rie en overige diensten van de nieuw te vormen gemeente Terneu zen. Besloten werd omdat geen van de vier op te heffen gemeenten ervaring heeft met de organisatie van een secretarie van een gemeen te van ongeveer 30.000 inwoners het advies te vragen van het Cen traal Adviesbureau voor Organisa tie en Documentatie, Registratuur en Personeelsbeheer van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Er was bovendien nog een reden om een bureau in te schakelen. Men wil alle schijn van bevoorrechting of tenachterstelling bij benoemin gen van ambtenaren uit de randge meenten vermijden. Het bureau re kent de vier gemeenten voor dit ad vies de som van f 58.000. De ge meente Zaamslag wordt als een aandeel in de kosten f 6.200 ge vraagd. Tegen dit bedrag hadden diverse raadsleden gistermiddag bezwaren. De heer Floris b.v. zei, niet geluk kig te zijn met het voorstel. Hij vroeg zich af of de secretarissen en burgemeesters zich niet beter en goedkoper met de benoemingen van het gemeentepersoneel van „Groot- Terneuzen" bezig kunnen houden. Hij had bovendien bezwaren tegen het feit, dat het bureau ook nog advies zou uitbrengen over de huis vesting van de ambtenaren in het nieuwe stadhuis van Terneuzen. Hij aai: „Wij hebben niets te maken wet het paradepaardje van Terneu zen. Dat ding komt pas over twee jaar klaar. De technische dienst van Terneuzen kan dat karwei best zelf opknappen". Burgemeester J de Pree verdedigde het voorstel, door te stellen, dat ook het college van Zaamslag aanvankelijk tegën het hoge bedrag had zitten aankij ken Het was echter gezwicht, al dus de burgemeester, voor het ar gument, dat het personeel van de secretarieën gediend is met een zo objectief mogelijk beoordeling. De burgervader zette daarna de raad onder druk met te verklaren dat Hoek, Biervliet en Terneuzen wél voor het voorstel zijn, en dat Zaamsiag in een zeer moeilijke po sitie zal worden gemanoeuvreerd door de raad, als besloten werd, wet mee te doen. Mogelijk, aldus de heer De Pree, kan zo'n besluit de goede verstandhouding, die er nu bestaat tussen de diverse gemeen ten. schaden. De raad nam zoals Sezegd het voorstel aan. De leden hadden ook geen overwe gende bezwaren tegen de rest van je,.?.genda. Zo konden zonder hoof delijke stemming voorstellen wor den aangenomen als salarismaatre- Semeentepersoneel, aankoop an grond, het plaatsen van ver eersborden, aankoop van een wo 2ÏÏ? don de Oude Delft, voorlopige aststelling van de gemeentereke Vrij- ^el verstrekken van een Y°or de verlichting van de ,t:"1"dwe'(le, het deelnemen aan de n Dagverbliif voor Geestelijk lcaPten in Midden-Zeeuwsch- «anaeren, een voorstel tot wijzi ging van de begroting en een voor stel tot huren van een perceel grond voor de aanleg van een speelterrein te Othene. (ADVERTENTIE) J^\ 1612 Leeghwater pompt het Beemster- meer leeg en schenkt zijn glaasje "VLEK" vol. Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. (Van onze correspondent) OVEZANDE De handboogver eniging „Willem-Teil" hield haar schieting op de staande wippen om 40 kg paling en 4 dozen sigaren. Deze schi-ting was de laatste van het staande-wipseizoen. Er waren 77 schutters van 17 verenigingen aanwe zig. De uitslag van de eerste wip: hoofd vogel: C. Rentmeester Gz van Wil lem-Teil te Ovezande. Ie zijvogel: C, Rentmeester van Willem-Teil te Ove zande 2e zijvogel: H. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande. Ie bo venkal: J. Boonman van Concordia te 's-Heerenhoek. 2e bovenkal: A. Meeu- se van Spes-Nostra te Ovezande. Ie onderkal: J Rijk van Jac. v. Beieren te Goes. 2e onderkal: A. Westveer van Edele-Handboog te Oudelande, bij lo ting, ie klep: v.d. Velde uit Lembeke (België). 2e klep: Jac. de Baar van Willem-Teil te Ovezande. 3e klep: W, N. v. Lierse van Edele-Handboog te Oudelande. 4e klep: A. A. Geense van Zorgvliet te Ellewoutsdijk. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: P Rentmeester van Wil lem-Tell te Ovezande. 2e hoofdvogel ■Jac. de Baar van Willem-Teil te Ove zande 3e hoofdvogel: v.d. Loncelle van Hoboken (bij Antwerpen), le zij vogel: W. Boudens van Willem-Teil te Ovezande. 2e zijvogel: O. Steenaert van Vooruitgang te Kwadendamme. Je zijvogel: v. Lare uit Lembeke (België). 3e zijvogel: C. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande. le kal H. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande. 2e kal: Jac. Smallegange van Zorgvliet te Ellewoutsdijk. 3e kal:: A. A. Geense van Zorgvliet te Ellewoutsdijk. 4e kal: A. de Jonge- Hijk van Willem-Teil te Ovezande. Meeste kleine vogels: A. A. Martens van Vios te 's-Heerenhoek en P. de •Jonge van Willem-Teil te Ovezande, beiden 7 stuks. (Van een onzer verslaggevers) DELDEN „Een van onze grootste denkers over de rechts bedeling, wijlen prof. Pompe, heeft eens geschreven: „Het strafrecht zal humaan zijn, of het zal geen strafrecht zijn". In die opvatting is emotionaliteit duidelijk ondergeschikt ge maakt aan rechtvaardigheid. Ik heb mede de laatste maanden met steeds meer ongerustheid afgevraagd, of juist dat as pect wel voldoende op de voorgrond is geplaatst in de vele discussies over het al of niet begenadigen van de „Drie van Breda", de Duitse oorlogsmisdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fünten". Pater B. J. J. Vroom s.j. (73), ruim twaalf jaar gevangenisaalmoezenier aan het psychiatrisch centrum in Utrecht, zegt het met overtuiging. Hij worstelt kennelijk reeds heel lang met dit vraagstuk. Niet zo'n wonder. Sinds 1950 kent hij de nu 62-jarige Josef Kotalla. „Van die andere twee weet ik niet veel. Ik wil pleiten voor begenadiging van Kotalla, omdat ik geloof dat een kwarteeuw gevange nisstraf echt genoeg is voor een man die van jongsaf psychisch gestoord is geweest". Over alles wat hij in zijn contact met Kotalla heeft geleerd van diens verleden, een aaneenschakeling van ondergaan geweld, mishandeling, ge frustreerde jeugd en zwakheid, heeft hij enige weken geleden de vaste ka mercommissie voor justitie geschre ven. Een pleidooi dat achtergronden geeft om waarlijk recht te doen aan deze mens Kotalla Ook de waardig heid van het Nederlandse volk staat daarbij op het spel, zo vindt hij „Is het wei juist dat wij enkele mensen als „symbolen" in de gevangenis la ten sterven?" vraagt hij met bewo genheid. Beseft men wel wat een kwarteeuw gevangenisstraf bete kent?" In 1950 heeft pater Vroom Ko talla leren kennen, tijdens een pe riode van tien weken de dood straf was toen al tegen hem geeist dat de voormalige sergeant-ad ministrateur van de Sicherheitsdienst op zijn toerekeningsvatbaarheid werd onderzocht „Dokter Meyers, een 80- jarige joodse arts, die ontstellend veel had geleden in de oorlog, be zocht hem een keer, samen met mij. Stil ging hij de kamer uit. In d-e gang ging hij voor me staan. „Deze man mag nooit ter dood worden veroor deeld Het wordt tijd dat men in Ne derland eens gaat begrijpen, hoe men sen van zijn gesteldheid, zijn bezwe ken voor de propaganda van de nazi's. Kotalla kon er geen weerstand aan bieden" Dat zei Meyers mij op dat moment. On grond van dat psychia trisch onderzoek werd het geen dood straf Kotalla kreeg levenslang" Met zachte stem, zonder nadruk, vertelt pater Vroom van Kotalla's jeugd In dat deel van Silezië, dat na 1918 bij Polen kwam. Kotalla's vader werd door de Polen zwaar mishandeld. Hij was daardoor invalide Zijn oudste broer, een kind nog, werd vermoord. Een andere broer werd door zware mishandeling eveneens invalide Ko talla's moeder was 'n ijskoude vrouw, stammend uit een familie van drank zuchtigen. Het is het beeld van een bekrompen Duits milieu, levend in een gebied dat door felle nationalis tische hartstochten, Duitse en Poolse, werd geteisterd. De tweede zoon, Jo sef, werd enkele malen voor psyehi sche storingen behandeld Toen hij elf jaar was, kreeg hij een schedel basisfractuur Sindsdien vertoonde hij ook neurotische afwijkingen Hij kon niet leren Ging bij zijn vader op de fabriek werken De Duitse inval in Polen was voor de Kotalla's en miljoenen andere Duitse gezinnen daar. een bevrijding. De Kotalla's weigerden zich te en gageren met de Hitler-beweging. Ook ■Josef is nooit lid van de nazipartij geweest Hij nam dienst in het Duitse leger om te vechten tegen de Polen. De Duitsers zonden hem na een psy chiatrisch onderzoek naar huis. Onge schikt voor de militaire frontdienst! In 1940 werd hij, met negen ande ren, naar Scheveningen gestuurd In de Scheveningse gevangenis het Oranjehotei werd hij sergeant ad ministrateur, gedetacheerd bij de Si cherheitsdienst Hij maakte er zich niet aan misdrijf schuldig. Later moest hij in Amersfoort gaan werken als ondergeschikte van de beruchte kampbeul Berg. Daar werd hij een meeloper, beging wreedheden en leidde, op bevel, executiepelotons. Opvallend is en onvoldoende be kend dat Kotalla in die tijd op straat eens bewusteloos werd gevon den. Hij werd verpleegd in het Am sterdamse Wilhelminagasthuis Dia gnose: „Epileptisch Insult" Juist daarna kwam hij tot zijn sadistische wreedheden „Dat is, heel kort. het beeld van deze mens Kotalla De man die zelf zegt een zware straf verdiend te hebben Die voor die misdaden vergiffenis heeft gevraagd Die ook zegt dat hij te zwak was om zich te> gen het verschrikkelijke milieu in Amersfoort te verzetten" Pater Vroom stelt dat er maar en keien in Duitsland zijn geweest die misdadige opdrachten hebben gewei gerd uit te voeren ..Maar mensen met veel hogere positie. Kotalla was een geestelijk zieke onbetekenende ser geant. weigerden ook niet Zij zijn vaak vrijuit, gegaan" En daarom ook terwille van onze eigen waar digheid en gevoel voor recht", pleit nater Vroom voor begenadiging van Kotalla. „Niet het politieke spel. niet de emotie, niet de wens „iets verbor gen" te houden, moet de doorslag ge ven Ik vraag een juridische beslis sing, gevoed door humanitaire argu menten. Tk vertel dit verhaal om te laten zien dat een man als Kotalla. hij' was heel erg fout. ook een mens is. wiens feitelijkheid echt anders is als uit vaak te eenziidige. ongunstige schilderingen, naar voren komt" (Van onze correspondent) OOSTBURG In een schrijven aan diverse verenigingen, die door het besluit van het bestuur van de Katholieke Kring om het gebouw per 1 januari aan de stichting Ge meenschappelijke Bibliotheek te verhuren, gedupeerd zijn, heeft het Kringbestuur een uiteenzetting gege ven van haar beweegredenen hier voor. Het bestuur wijst er in zijn brief op dat het de diverse betrok ken verenigingen die regelmatig van het gebouw gebruik maken niet kan zijn ontgaan dat er sedert enige tijd moeilijkheden bestaan met de exploi tatie van de Katholieke Kring. Op de eerste plaats is het haast ondoenlijk de hoge onkosten i.v.m. de steeds stijgende kosten van het on derhoud te blijven dekken. Het be stuur attendeert de verenigingen er op dat voor de komende winter di verse kachels vervangen moeten worden. De kosten hiervan worden op circa f. 10.000 geschat. Door de betrekkelijk lage huur die door de verenigingen worden be taald, zijn deze hoge bed-agen niet te ondervangen. Op de tweede plaats kampt het Kringbestuur reeds enige tijd met een conciergeprobleem. De huidige concierge, de heer Matthijs, wil weg, Er bleven, zo vervolgt het bestuur slechts twee mogelijkheden over. Ten eerste zou men de kosten van de zaalhuur zo rigoreus kunnen ver hogen, dat men alsnog in staat zou kunnen zijn financieel nog enigszins uit het slop te geraken. Maar deze huurverhoging zou dan dermate groot moeten zijn dat het Kringbe stuur het onwaarschijnlijk acht dat de verenigingen dit zouden kunnen opbrengen. Bleef er nog een andere mogelijk heid, n.l. het gehele gebouw op lan gere termijn te verhuren. Met deze beslissing echter worden alle vereni gingen die gebruik maken van het ge bouw gedwongen elders onderdak te zoeken. Het bestuur heeft na rijp be raad, waarbij men er van overtuigd was dat dit bijzonder nadelig zou zijn voor de van de Kring gebruik makende verenigingen, besloten aan de laatste oplossing de voorkeur te geven, en het gebouw ingaande 1 januari aan de bibliotheek te verhu ren. sprake zou zijn van een „jeugdpro bleem" Hij is wel van mening, dat voor velen het gebruik van marihua na niets misdadigs meer inhoud, maar eerder .modern" is De heer Hubregtsen herinnert er in dit ver band aan. dat vooral in de grote steden de „gewone roker" nauwe lijks meer interessant is voor de justitie. De cijfers over criminaliteit in Terneuzen gedurende de laatste la ren geven, in tegenstelling tot de algemeen landelijke ontwikkeling, geen toename van jeugdmisdadig heid te zien Van het totaal van 167 in 1968 in Terneuzen gepleegde mis drijven werden er 38 door strafrech tel ij k minderjarigen gepleegd Deze misdrijven betroffen 2 seksuele mis drijven. 29 diefstallen, 1 geval van heling, 5 gevallen van joy-riding en 1 verkeersmisdrijf (veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel) Naar de mening van de korps chef van de Terneuzense politie is de oorzaak van deze .gelukkige om standigheid" niet alleen, dat de mo gelijkheden van „uitspattingen" hier veel geringer zijn dan op vele plaat sen elders in het land maar vooral ook de belangstelling, die vanuit de jeugd zelf voor het jeugdwerk (vooral voor ,'t Kotje" en „De Sluis") bestaat. Dit in Terneuzen goed ontwikkelde jeugdwerk zorgt voor een goede opvang van de jon geren, zo stelt de heer Hubregtsen. Van een georganiseerd optreden, bij voorbeeld bij de diefstallen, is vol gens hem geen sprake Ook de jeug dige buitenlandse werknemers van vooral de nieuwe industrieën leveren de politie in het algemeen geen extra moeilijkheden op, aldus de heer Hubregtsen. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Zaamslag heeft er een nieuwe straatnaam bij: de Van Heetveldestraat. Het college van burgemeester en wethouders stelde de raad gistermiddag deze naam voor, voor de straat, die ligt in het bestemmingsplan Noord-Oost. Het geslacht Van Heetvelde re geerde gedurende enkele generaties als ambachtshe: .n over de am bachtsheerlijkheid Zaamslag. Resp Philips, Adolf, Jenne en Arnnut van Heetvelde hebben de touwtjes in handen gehad Bewust heeft het col lege geen voornaam voor de familie naam willen zetten, omdat dan de straatnaam te lang zou worden en omdat bovendien niet precies kon worden nagegaan wie van de vier het langst over Zaamslag regeerde Waarschijnlijk is dat Jenne of Jo hanna) geweest. Maar zeker is dat niet. (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE De gidsentoeht, die in het Zuidbevelandse Ovezande werd gehouden, is succesvol verlopen. Ruim dertig jongens en meisjes na men eraan deel Iedereen kreeg een fraaie herin neringsmedaille. Als er voldoende deelnemers zijn, zal een volgende tocht plaatsvinden in IJzendijke op 18 oktober. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer J. Vermeule, Frambozenstraat 58 te Goes. Wij hebben er U al eerder op attent gemaakt dat wij deze winter met NOG UIT GEBREIDERE BONTKOLLEK- TIES zouden komen. NU IS HET ZOVER! Er zijn vele soorten prij zen, kwaliteiten, en U wilt toch ook een modieuze jas! Het is de moeite waard eens vrijblijvend te komen kijken. Aardig om te weten dat wij sinds de B.T.W. onze calculaties hebben kunnen verlagen. Heuvelstraat 44 Telefoon 3) 620 Eindstraat 44 SCHAPENmwfec Telefoon 34066 Telefoon 39425 Uit het antwoord van de heer Van Dongen namens G.S op .vragen van het Statenlid De Waal blijkt dat G.S. minister Bakker volledig dekken. Dost Z Vlaanderen heeft dus niets te verwachten en wordt verder ver waarloosd Als de minister heeft ge zegd' Voorhands en nog met zo als de' heer Van Dongen nog eens mderstreept dan heeft de minister er nog aan toegevoegd dat de rege ring grote waarde hecht aan het be houd van het land van als natuurwetenschappelijk gebied. Deze laatste zin zegt m«ns inziens genoeg Als tussen nu en enkele ja ren het Baalhoekplan wordt verwe zenlijkt en men intussen de Schelde- dijken Deltahoogte brengt zonder innoldering van het land van Saef- tinghe dan komt het er nooit meer 3Nu is er meer dan ooit de gelegen heid voor. Maar men gaat liever goede cultuurgronden onteigenen, landbouwers op straat zetten in Us- senisse dan een gebied dat voor het griioen ligt, aansluitend op het in dustriegebied van Antweren voor industrialisatie bruikbaar te maken Men spreekt over luchtverontreini ging. De mensen ontvluchten de ste den en fabriekswijken. Waar ligt een gunstiger gebied voor industrra- lisatie gezien de windrichting h grootste gedeelte van het jaar in ons land dan juist Saeftinghe en haar omgeving? Als Ossenisse aansluit op Terneu zen, hoeveel te meer sluit Saeftinghe aan het machtige Antwerpen. Ü1 moet de grens ook in 1969 nogeen barrierre blijven ondanks Benelux. Als G S. de redenen opsommen waarom wel industrialisatie van Gent tot de grens en waarom niet op Nederlands gebied, dan geven zij zelf toe dat Z Vlaanderen de dupe is van die grens en dat de Ned re gering een verkeerde ïndustrialisa- tiepolitiek voert. Het levensbelang van Z. Vlaande ren en vooral Oost Z. Vlaanderen oost is hiermede gemoeid Er ligt in onze omgeving een goudmijn en men verdomd het om ze te ontginnen. Als Z Vlaanderen tegen deze gang van zaken geen duidelijk standunt gaat innemen, worden we gewoon niet geteld. CLINGE R. DE KEIJZER Reeds enkele dagen volg ik de in gezonden stukken over het thema „de drie van Breda" om mii een gefun deerd oordeel te kunnen vormen over Jeze kwestie. De laatste brief die van ene mevr Bakker te Bergen op Zoom - deed mii tenslotte naar de pen grupen. En wel. omdat ik mij met geen en kele opvatting van haar kan vereni gingen Niet dat ik de daden goed keur van deze drie oorlogsmisdadi gers. het tegendeel is waar. maar omdat de tegenstanders van het vrij laten steeds weer hun oordeel fun deren op louter sentimentele en dus subjektieve gronden, ik vraag me ten eerste steeds af; kennen al die ..veroordelers" nu ei genlijk wel de drie gevangenen in Breda? Hebben ze wel eens iemand gesproken, die deze mensen van na bij kent? B'ii ondergetekende is dat het geval. Daarbij is dan gebleken, dat het wer kelijke karakter van deze personen dusdanig is. dat het al meteen is uitgesloten, dat ze in koelen bloede zomaar eventjes 13.000 soortgenoten zouden ombrengen. Vervolgens de opvatting, als dat de getroffenen zelf nu maar eventjes „recht" mogen spreken over „de drie" Waar blijft dan het recht, dat elke burger bezit, om door een ge blinddoekte vrouwe Justitia te wor den beoordeeld? We leven toch niet in de middeleeuwen? Juist de ge troffenen, hoe ik ook met hun mee voel. denken zuiver sentimenteel en subjektief. Nederland zou daardoor één grote vuilnisbelt worden. Men vergeve mii de woordkeus En, als de drie worden vrijgelaten na 25 jaar. dan zet het recht zichzelf helemaal niet in zijn hemd. Heb ben de brave en lieve Nederlander- tjes ooit geboet voor hun moordpar tijen. uitbuitingen en slavenhande- ling van enkele eeuwen terug? Een recenter voorbeeld: Hebben die zelfde „uitverkoren" Hollandertjes ooit geboet voor hun misdaden in „de Oost"? Toch ziin er moordenaars on der: hun namen zijn in het laatste geval met naam en toenaam bij de overheid bekend. En toch ze gaan vriiuit Conclusie: Straf hebben deze man nen verdiend accoord Maar na ruim 20 jaar komt elke Neder landse burger vrij zelfs na levens lange veroordeling. Waarom dit recht dan niet bii deze mensen? ROOSENDAAL J, V. De heer C v.d. S. wil ik als ant woord op zijn artikel „Monarchie 4", het volgende mededelen. Hij heeft mij blijkbaar niet goed begrepen. Ik twijfel niet in het minst aan de juist heid van de uitslag van het door het Nipo ingestelde onderzoek: ik betwij fel alleen of deze de mening is van het gehele Nederlandse volk. Dat is heel iets anders. Met genoemde heer wil ik ook nog wel aannemen, dat een meerderheid vóór de monarchie zal zijn Nogmaals: een referendum zou hierop een juist antwoord kun nen geven. In Nederland kent men een referendum echter niet. Er is ook, dacht ik, niet de geringste kans, dat „het volk" ooit gelegenheid zal krijgen zich uit te spreken over iets wat zogenaamd „bij de gratie Gods" is ingesteld. BREDA 3. W.

de Stem | 1969 | | pagina 5