Middenstand zoekt verweer tegen „geld HELP DE KLEUTER" OP DE WEG Zwaar transport door Goes Zilveren jubilaris bij waterleidingmij. Verdierf geld „Coensdike" niet open, maar al wel bewoond In gesprek met 199 Kalender voor mevrouw Van Aartsen Vogelwaarde geeft dit jaar meer geld uit rij zonnig Wemeldinge krijgt gedenkzuil DO gr. magere SPEKLAPPEN riens err. waar VANDAAG MORGEN eer nieuws uit ad en streek pog. 3-5 I middlei1rooruitSehten in c«fers Se' Vn i j Nederland: Buitenwereld VLÏSSINGSE P.v.d.A. BOOS VIA MOTIE Schilderijen uit Amsterdam in Vlissings stadhuis geëxposeerd Nu ook bij Raiffeisenbank vakantiereizen Kleuterschool Hoek eind van jaar klaar 99 Zaamslag krijgt geld voor 18 woningen Handboogschieting te Kwadendamme BIJ DE Saey keizerschutter Zeeuwscli-Vlaanderen Ingeschreven in handelsregister Zr. Giuseppo (ADVERTENTIE) 12e VéGé-Vens-advertentte isteren is een drukfout ge- r. Runderlappen moet zijn DE STEM VAN WOENSDAG 1 OKTOBER 1969 INBOSCH In Oudenbosch voor het diploma onderwjj. ofdakte) de heren Ed van ;n F. Dobbelaer in St. Jan- ;n, donderdag 2 oktober, op Zoom: 7.34 en 19.54, ert: 6-43 en 19.06, rimmelen: 10.15 en 22.40 ;en: 6.10 en 18.31, en: 5.43 en 18.01, lin-ge: 7.24 en 19.44. ENTOONSTELLINGEN lORPE ie Troutzaerte Tentoonstelling childerijen door Roel Frankot okt.) 3RPEN elheimpark De 10e Biënnale beeldhouwkunst (t.m. 5 okt.) !L, FILM, CONCERT ENZ. 5RPEN ome Zomersproeten, 14 j. ang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 u. n De afspraak, 14 j. ang 12, 14.30, 6, 19 en 21.30 u. issades Oedipe Re, a.l. ang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 u. y Het volkomen huwelijk, 14 j. ang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 u. ns De goede, de harde vage' 14 j. ang 14, 17.15 en 20.30 uur IKLAAS De gendarm gaat trouwen, al va De eed van Zorro, a.l. ury De laatste der 7 :t Het goud van McKenna, 14 j. d Bonanza, a.l. ;o!e Het brein, a.l. stic Gejaagd door de wind, iar ury De rattenpatrouille, 18 j, ïandie Bullitt, 18 j. y Princessan, 18 j. lis Pancho villa, 18 j. ÏL, FILM, CONCERT ENZ. ERPEN open: Als onder vandaag Ned. Schouwburg 20 uur roningenaivonid :open: Als onder vandaag Ned. Schouwburg 20 uur zeer geleerde dames" KLAAS openAls onder vandaag TENTOONSTELLINGEN OORPE rie Troutzaerte Tentoonstelling schilderijen door Roel Frankot 4 okt.) fERPEN lelheimpark De 10e Biennale beeldhouwkunst (t.m. 5 okt.) DIVERSEN 8URG i. Kring 20 uur :adering KVP voor deze rubriek tel. 0118"' f Postbus 116 in Middelburg. V/OE LUCKY LUKE /S VLEE EENS..EP COPPOP =NPPPETIUMDOLOP/S '•T/JPC/NTO, BP ENG ENS VK! (Van onze correspondent) MIDDELBURG De traditionele Oranjekalender van de Kinderbe scherming Vereniging „Pro Juven- tute" is deze week weer van de per sen gerold. Het eerste exemplaar van de kalender 1970 werd gisteren door de voorzitter van „Pro Juventute" in Middelburg, de heer D. van Ooijen aan de echtgenote van de commissa- Iris der koningin, mevrouw C. van Aartsen-Stap. aangeboden. De verkoop van de Oranjekalender vroeger bekend als „prinsessen-ka lender", vertoont de laatste jaren een verheugende stijging, aldus de heer Van Ooijen. Twee jaar geleden werden voor de eerste maal meer dan vijfduizend exemplaren verkocht in Zeeland. Dat betekent dat een op de zestig bewoners in het bezit is van een Oranjekalender. Landelijk is de verhouding een op tachtig. „De hand van Zeeland met het Oranje huis is altijd zeer sterk geweest. De Oranje-kalender mag dan ook niet ontbreken in een goed geaard Zeeuws gezin", zo stelde de heer Van Ooijen vast. „Pro Juventute" hoopt dit jaar een forse stijging van de verkoopcijfers te kunnen constateren. De opbrengst van de verkoop (vorig jaar f 6500) zal namelijk worden aangewend voor een uitbreiding van het werk van de kinderbescherming van „Pro Juven tute". De vereniging wil haar activi teiten in de toekomst ook gaan uit breiden tot de preventieve sector. Daarvoor zal een vaste kracht wor den aangesteld. Honderd vijftig vrijwilligers zetten zich in Zeeland in de verkoop tot een succes te maken. Het Vlissingse echt paar De Bert reist, geheel belange loos, de provincie af om de fraaie kalender met foto's van de leden van het koninklijk huis, waaronder dit jaar enkele bijzonder leuke foto's van de prinsenkinderen, op de verkoop adressen af te leveren. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De kosten, die voortvloeien uit de toepassing van de algemene bijstandswet en de rijks groepsregelingen nemen in de ge meente Vogelwaarde toe. Dit blijkt »it de gemeentebegroting, die vorige wek door de gemeente werd aan vaard. Voor het jaar 1970 planden de amb tenaren van de Vogelwaardsie secre tarie ruim f 64.000 meer voor deze Posten. In het jaar 1969 werd 281.785,80 geraamd en voor het ko mend jaar f 346.466,77. Het saldo van hoofdstuk 9 van de begroting, waarin he algemene bijstandswet etc. wordt oehandeld, wordt nadelig beïnvloed «oor de kapitaalslasten van het ge meenschapshuis. De kosten hiervan «orden geraamd op f 16490. t Overigens is de tendens v^-n stijging m de gehele begroting duidelijk I J^kkaar. Zo is de post algemeen be- o met ruim f 14.000 gestegen, de I ic °Penfrare veiligheid met ruim 16.000, de post volksgezondheid met I P'jna f 1,000, de post volkshuisvesting I ®et meer dan f 2.000 en de posten bij- I huisonderwijs en sociale zorg et duizelingwekkende cijfers, resp. ™t f 105.000 en ruim f 64.000. Daar I ®a" tegenover hoofdstukken, die I minder dan het vorige jaar zullen I uif de gemeentelijke porte- I j ritlGe- Openbare werken b.v. meer I nS de post „eigendommen Ivo.°r openbare dienst bestemd" It rurm f 300 en de post openbaar [fï^derwijs met iets minder dan I mL i p,ultuur en recreatie vragen I hem. I minder. In de ontwerp- I oitL°i ,1970 zpn geen nieuwe ka- «alswerken opgenomen. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Aanvankelijk vrij zonnig, later weer kan, toenemende koud reSen en 'S nachts minder 2 tot n. ".derdag: aantal uren zon: I onder min"temp.: 2 tot 6 graden S'aden max--temp.: 0 tot 4 drose - e,r normaal; kans o-p een ,van minstens 12 uur: droog Mm Ü?5 °P een geheel Voor -j 0 Procent. I tot 5- VrVdag: aantal uren zon: 0 I maal-' m?inï"temp-: omstreeks nor-" I maal' p': omstreeks nor- !'in een droge periode kans on Ln u uur: 70 Procent; I r'r°cent. êoimel droog etmaal: 40 (Van een onzer verslaggevers) ZUi\TDERT Niets kwam duidelijker naar voren op de ver gadering van de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Breda (gisteren in Zundert gehouden) dan de wens naar een zo effectief mogelijke samenwerking van alle middenstands organisaties in het gehele land. De Zeeuwse eilanden behoren al enige tijd tot het werkterrein van de Bond; met Zeeuwseh- Vlaanderen was dit al eerder het geval. M enzoekt echter ook naar samenwerking en zelfs samengaan met de andere zuide lijke katholieke bonden. dase Bond afscheiden en zich recht streeks gaan aansluiten bij het lan delijk NKOV. De heer J. van der Meer, dagelijks bestuurslid van de landelijke organisatie, ontraadde de afdeling deze stap. Drs. W. L. A. Lockefeer, lid van het hoofdbestuur van de Bredase Bond, vond dat men tijdens de ver gadering teveel rond de hete politie ke brij was blijven lopen. „De KVP heeft natuurlijk niet het alleenver toningsrecht van middenstandsproble men", aldus de heer Lockefeer, „maar we moeten het ons niet verhelen dat onze vertegenwoordigers nu eenmaal KVP'ers zijn". Landelijk behoort de Bredase Bond reeds tot het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond. Worden de nieuwe statuten, die gisteren voorlo pig werden goedgekeurd, bekrachtigd, dan zal ook in de naamgeving het samengaan van de katholieke mid denstandsbonden duidelijker tot ui ting komen. De Bredase Bond krijgt dan de naam NKOV afdeling Zuid west-Nederland. „Alleen samenwerkings-bereidheid en verdraagzaamheid van alle chris telijke ondernemers is het juiste ant woord op de macht van vakbeweging en groot-kapitaal", aldus de heer J. Sdhellekens, voorzitter van de politie ke commissie van de Bredase Bond. Ook diocesaan voorzitter, de heer C. Nouwens, legde de nadruk op die noodzaak van samenwerking. Hij was echter van oordeel dat de midden stander om dit te bereiken meer po litiek bewust zou moeten zijn en niet moest aarzelen om zich in zijn stands organisatie te laten opnemen. „Men houdt geen rekening met de midden standers", aldus de heer Nouwens, „omdat wij ons gezicht nooit laten zien". In dat opzicht had hij kritiek op het landelijke NKOV, waarin de communicatie zowel naar binnen als naar buiten veel te wensen overloat. Daar haakte de heer Schellekens in zijn toespraak op in. „Als we voor de buitenwereld net doen of er niets aan de hand is, hoe kunnen we dan eisen dat er aandacht aan ons wordt besteed. De pers doet op eigen initia tief meer voor ons dan onze eigen or ganisatie". Ook hij achtte politieke bewustwording van de middenstan der een eerste noodzaak omdat de maatregelen die tot een versterking van de positie van de middenstand kunnen leiden nu eenmaal groten deels van de overheid moeten komen. De verdeeldheid van de middenstand achtte hij eerste oorzaak van de dis criminatie, die hij meende te kunnen vaststellen „als we zien dat bij gelij ke financiële omstandigheden de overheid alleen maar haar zorg toont voor de werknemers". „Neem dit niet langer meer", aldus de heer Schellekens, „en eis van uw organisatie dat ze met grotere activi teit maatregelen gaat nemen die er toe leiden dat ook de middenstander op gelijke voet loon rtaar werken ont vangt". Ongeveer 90.000 ondernemers zien kans het hoofd nog net boven water te houden. Een kleinere groep verkeert in acute nood en de kleinste groep heeft een redelijk tot bijzonder goed inkomen. Hij was van oordeel dat de middenstanders de liberale geest van zich of moesten schudden en in samenwerking de sociaal zwak- sten moesten gaan steunen. Om met een schokeffect te bereiken dat de midenstandsorganisafies effec tiever gaan samenwerken, wilde de afdeling Roosendaal zich van de Bre- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De afdeling Vlis- singen van de P.v.d.A. spreekt in een motie haar diepe teleurstelling uit «ver de volgende punten: A. Het verwerpen door de meer derheid van de Tweede Kamer van het P.P.R.-voorstel om een onder zoek in te stellen naar de contro leerbaarheid van de economische machten, welke bij fusies een rol hebben gespeeld. B. Het verwerpen door de meer derheid van de Tweede Kamer van de motie Den Uyl, die door de aan stelling van een regeringscommissa ris meer invloed heeft bepleit bij Verolme in verband met het ver strekken van vijftig miljoen aan dit concern. C. De aanvaarding door de meer derheid van de Tweede Kamer van de loonknevelwet van minister Rool- vink. De Vlissingse P.v.d.A.-ers zijn in het bijzonder teleurgesteld over de houding van de ARP.-fractie, die zich in haar geheel bij de meerder heid heeft geschaard. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De schilderijen uit het Stedelijk Museum in Amster dam zijn in het Vlissingse stadhuis gearriveerd. Met de* grootst moge lijke omzichtigheid werd onder poli tiebewaking en onder toeziend oog van de heer Van Tuyl, staflid van het Stedelijk Museum, de collectie uitgeladen. Eerst moesten alle ver warmingen aan voor een constante temperatuur. De' galerij, koffiekamer en het achterste gedeelte van de Burger zaal zullen als expositieruimte fun geren. Al deze voorzorgsmaatrege len zijn daarom zo uitgebreid, om dat het nog nooit eerder is voorge komen dat deze collectie werd uitge leend aan een andere instelling dan een museum. Men heeft vier sup poosten aangesteld, die dag en nacht de collectie zullen bewaken. Bovendien houdt de politie een in tensieve controle. Deze tentoonstelling, waarop wer ken van Vincent van Gogh, Picasso, Appel en anderen te zien zijn, is ge opend van 4 tot en met 26 oktober dagelijks van 9 tot 21 uur. De heer F, Jilleba zal donderdag 9, 16, 23 en vrijdag 24 oktober om acht uur 's avonds een rondleiding verzorgen. Burgemeester drs. D. Roemers zal vrijdagmiddag de officiële opening verrichten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank gaat vakantie reizen voor Hotelplan verkopen. De overeenkomst die beide instellingen hebben bereikt, is aangemeld bij de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Vele cliënten heb ben bij de banken reeds geïfor- rneerd naar de verkoop van vakan tiereizen. Dit bleek uit een onderzoek dat de Raiffeisenbank onder haar filialen instelde. Verder vond men het een logische uitbreiding van het dien stenpakket naast de bestaande ver koop van reisdeviezen en het afslui ten van reisverzekeringen. In nauwe samenwerking met op leidingsdeskundigen van Hotelplan zal het personeel worden opgeleid in speciale cursussen. Men hoopt met ingang van 1 januari met de nieuwe service te kunnen beginnen. (Van een onzer verslaggevers) HOEK De tweeklassige kleuter school aan de Leliestraat in Hoek zal eind dit jaar in gebruik geno men worden. Het gemeentebestuur heeft onder de kleuters een prijs vraag uitgeschreven om een passen de naam voor de nieuwe school te bedenken. Burgemeester en wethou ders zullen binnenkort de uitslag van de prijsvraag bekend maken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik reed op mijn fietsje. Opeens kwam er een auto aan en die reed tegen mij aan. Er kwam allemaal bloed uit mijn arm. Een meneer bracht mij in zijn auto weg naar het ziekenhuis. Mijn arm doet nog veel pijn „Ik kwam op mijn fietsje de hoek om en toen zag ik een auto aanko men. Opeens lag ik op de grond. Ik heb nu niet veel pijn meer Dit zijn twee verklaringen uit pro cessen-verbaal. Ze zijn terug te vin den in de vier dikke dozen die teza men het dossier van alle verkeers ongevallen in 1968 vormen. Niet al le verkeersongevallen in Nederland; zelfs niet alleen die in Zeeland. Neen de vier dozen bevatten de processen-verbaal die alleen in Mid delburg (toen nog geen 30.000 inwo ners) in 1968 wegens verkeersonge lukken werden opgemaakt. Adju dant A. Lenselink heeft de dozen voor ons uit het archief gehaald en hij had er de armen vol aan. Hij wijst ons de meest dramatische pas sages in de stukken aan. De boven aangehaalde citaten frappeerden ons het meest. Hier zijn overleven den van verkeersongelukken aan het woord. Kinderen van ongeveer vijf jaar. Wat zo opvalt in hun verkla ring is, dat zij blijkbaar geen ver band hebben gelegd tussen oorzaak en gevolg. Zij reden op hun fietsje en opeens reed er een auto tegen hen aan Verkeersopvoeding, thuis en op de scholen, waarbij de jonge kinderen wordt geleerd dat auto's nu een maal niet als een blok kunnen stil staan als zij met een flinke gang rij den; dat je er voor moet zorgen zichtbaar te zijn als je gaat overste ken en dat je dan nog eerst goed naar links, naar rechts en dan weer naar links moet kijken eer je over steekt enz. is eenvoudig onmisbaar. Belangrijker is echter, dat de oude ren het goede voorbeeld geven en dat zij als weggebruikers rekening houden met het aanwezig zijn van kinderen in onze machinale wereld. De werkelijk menselijke automobi list ontwikkelt op den duur een in tuïtie, die hem tijdig doet reageren. Een rollende bal op straat betekent: er holt straks een kind de straat op. Struikgewas langs de weg, veel ge parkeerde auto's in volkrijke buur ten het zijn allemaal indicaties van mogelijk gevaar. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal van 6 tot en met 10 oktober, het motto „Help de kleuter!" als kernthema van de nationale veilig verkeersweek ne men. De heer Th. Pfann, districtsconsu lent van het Verbond voor Zeeland en een deel van West-Brabant, zegt: „Alle 25 afdelingen van het Verbond in Zeeland en de tien in West-Bra bant doen enthousiast mee. Het Ver bond heeft een massa uitstekend propaganda- en informatiemateriaal beschikbaar gesteld. De kruisvere nigingen zullen het hunne doen om de ouders te informeren, de politie blijft uiteraard niet achter en boven dien hebben wij de medewerking gekregen van de stichting „Kleuter opvoeding cn oudervoorlichting" die gespecialiseerde krachten be schikbaar stelt voor het houden van lezingen over de verkeersbeleving door kinderen, voor kleuterleidsters en onderwijzers van de eerste klas sen der lagere scholen. Zo hopen wij via ouderen de kinderen in het ver keer beter te kunnen beschermen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de tweede keer in deze maand vierde een personeelslid van de N.V. Waterleidingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zilveren dienstjubileum. Deze keer was het de heer C. van der Klooster uit Hulst, die 25 5jaar geleden in dienst trad als hulpfitter in het district Oost-Zeeuwsch-VIaanderen, en die thans in hetzelfde district werkziam is als opzichter bij de uitvoering van werken. De jubilaris werd thuis verrast met een bezoek van mr. J. I. M. Reuser burgemeester van St.-Jan steen, en lid van de raad van com missarissen. Aanwezig waren ook de directeur van de waterleiding mij ir. P. Stoter, en zijn echtgeno te, ir. Van Sloten en de heer Eskes van de afdeling exploitatie, de heer' De Bock chef district oost, en de heren Van Damme en Van Driel, namens de personeelsvereniging en de afdeling personeelszaken. Na de jubilaris namens de raad van commissarissen te hebben ge lukgewenst, speldde mr. Reuser hem het gouden insigne voor 25 jaar trouwe dienst op de borst. Ir. Stoter merkte in zijn toespraak op dat de naam Van der Klooster in distriet oost een begrip is geworden. Naast de jubilaris zijn namelijk twee broers van hem in dit -district werkzaam. Na enige herinnerin gen uit het dienstverloop van de heer Van der Klooster te hebben opgehaald, bedankte ir. Stoter de jubilaris voor de aan het bedrijf be- (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft Zaamslag een jaarlijkse bijdrage en een bijdrage ineens toe gekend voor de bouw van achttien woningwetwoningen in het bestem mingsplan Noord-Oost. De woningen zullen worden gerealiseerd door de Regionale Zeeuwsch-VTaamse Wo ningbouwvereniging. Het wachten is echter op fianciën, waardoor het mogelijk wordt acht premiewondngen te bouwen- Het plan was, de wo ningwetwoningen en de premiewo ningen tegelijk te laten bouwen. wezen diensten. Hij overhandigde hem tevens het diploma van de Ne derlandse maatschappij voor nijver heid en handel, en bood hem de ge bruikelijke gratificatie aan. Namens het personeel bood de heer De Bock de heer Van der Klooster een polshorloge aan. Ver scheidene fraaie bloemstukken wa ren voorts de stoffelijke blijken van waardering van de raad van com missarissen, directie en collega's, 's Middags hield de heer Van der Klooster voor vrienden en collega's een drukbezochte receptie. (Van onze correspondent) KWADENDAMME De hand boogvereniging ADLM hield haar schieting op de liggende wippen om mossels en' extraprijzen. Er waren 71 schutters van 17 verenigingen aanwezig. De uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: P. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes; le zijvogel: P. Daalman van ADLM te Kwadenc- damme; 2e zijvogel: I, Helmstrijd van Juliana te Oudelande; le boven- kal: W. Huige van Vooruitgang te Kwadendamme; 2e bovenkal: A. A. Geense van Zorgvliet te Ellewouts- dijk; le onderkal: A. A. Geense voornoemd; 2e onderkal: P. Ver- heyle van Zorgvliet te Ellewouts- dijk; le klep: J. F. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande; 2e klep: H. Koens van Spes Nostra te Ovezande; 3e klep: P. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes. Meeste kleine vogels: mevr. Steenaert van Vooruitgang te Kwadendamme, 5 stuks. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: J. F. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande; 2e hoofd vogel: D. Geys van ADLM te Kwa dendamme, bij loting: le zijvo-gel: A, v. Zunderen van Spes Nostra te Ove zande; 2e zijvogel: J. Doene van Vic toria te Kwadendamme; 3e zijvogel: A. A. Geense van Zorgvliet te Elle- woutsdijk, bij loting; 4e zijvogel: C. Bek van Soranus te Heinkenszand, bij loting; le kal. A. v. Loo van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk; 2e kal: mevr. Steenaart van Vooruit gang te Kwadendamme; 3e kal: I. Helmstrijd van Juliana te Oudelan de; 4e kal: C. Rentmeester van Wil lem Teil te Ovezande, alle kallen werden bij loting toegewezen. Mees te kleine vogels: D. Oele van Juliana te Oudelande, 5 stuks. (Van een onzer verslaggevers). AARDENBURG Hoewel werklie den in en om het gebouw nog volop bezig zijn heeft het bejaardencen trum Coensdike in Aardenburg reeds voor zestien bejaarden onderdak ver schaft. Het tehuis biedt plaats aan totaal 81 bewoners. De bejaarden ko men zeker niet alleen uit Aardenburg en omgeving. Ook uit andere delen van Zeeland o.a. Tholen en Walche ren, ja zelfs uit de randstad hebben zich gegadigden voor een een- of twee kamerwoning gemeld. De officiële opening van Coensdike za( ln het voorjaar plaats hebben. „We geven er de voorkeur aan het complex officieel in gebruik te ne men als het tehuis volop in bedrijf is en het gebouw uit- en inwendig hele maal klaar is", zegt de voorzitter van de stichting Coensdike, burge meester M. G. M. van Berckel van Aardenburg. De bouw van het be jaardentehuis heeft ongeveer een jaar geduurd. Van het begin af bestond van de zijde der bejaarden veel belangstel ling voor het ruim opgezette en mo dern ingerichte bejaardencentrum. Naast het hoofdgebouw met zijn zes tweepersoons- en 69 eenpersoonska mers beschikt men er over twee blok jes van acht bejaardenwoningen be stemd voor echtparen die nog voor zichzelf kunnen zorgen. Deze aparte woninkjes zijn echter met verschil lende gemeenschappelijke voorzienin gen, zoals een zusteroproep en an tennesysteem met het hoofdgebouw verbonden. Dit hoofdgebouw is van „alle ge makken" voorzien. Er is een prach tige ruime eetzaal die tevens als re creatiezaal gebruikt kan worden. In een afzonderlijk gedeelte kunnen de liefhebbers rustig naar de televisie kijken. Verder zijn in het tehuis aan wezig een hobbyruimte met biblio theek, een biljarthal en een kapel. Indien daartoe de behoefte bestaat kan ook de grote recreatiezaal voor kerkdiensten gebruikt worden. Op het ogenblik zijn nog niet alle bedden in Coensdike bezet. Er zijn nog twaalf plaatsen beschikbaar. Het lijdt echter geen twijfel dat ook deze vacatures zeer spoedig vervuld zul len worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Na het transport van twee reactoren voor de Goese Apparaten- en Ketelfabriek naar het Botlekgebied vorige week vrijdag, stond de Goese- naa-r J. Roose gisteren voor de taak om het vervoer over water te regelen van vijf zoutindampe-rs, die bij de A. K.F. zijn gebouwd voor een nieuwe zoutfabriek te Stade, ongeveer dertig kilometer van Hamburg. Drie apparaten zijn ruim twaalf meter lang, hebben een doorsnee van 4.20 meter en wegen ongeveer 35 ton; een vierde is maar liefst 17 meter la-n-g met een doorsnee vam vijf me ter en een gewicht van 43 ton. Een vijfde zo-utin-damper heeft een lengte van 14,5 meter, een doorsnee van vijf meter en weeigt ruim 45 ton. De apparaten werden op sleeën uit de fabriek naar de loska-de gebracht. Een spectaculair en nauwgezet kar wei. Vervolgens werden ze één voor één aan boord van twee schepen ge hesen door een kraaninstallatie van ruim 75 -ton. Alles verliep volgens wens. In de namiddag lagen de vijf kolossale apparaten aan boord. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Schutterskonin- gen en -keizers uit Zeeuwscli-Vlaan- deren waren aanwezig bij de laatste, belangrijke wedstrijd in dit seizoen om te trachten de titel voor het vol gende jaar te veroveren. Na een zeer spannende strijd slaagde Om. Saey van de „Herleving" te Sluiskil hierin. Ieder kreeg vijf schoten naar de alleenstaande vogel, die reeds in de tweede ronde tweemaal naar bene den werd gehaald, door O. Saey en „koning" G. van Waes, van het Westdorpse „St. Sebastiaan". In de tweekamp waren per schutter nog veertien schoten nodig het beslis sende schot was van Saey om ds vogel opnieuw naar beneden te ha len. De keizer van de Zeeuwsch-Vlaam se bond is gerechtigd om in het ko mende seizoen naar dezelfde titel voor de provinciale bond mee te din gen. TERNEUZEN In het handelsre gister van de kamer van koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen werden de volgende ondernemingen inge schreven: 10223. Technisch handelsbureau „Continental Piping", Oude Polder straat 5, Hulst (las- pijp- en construc tiewerken. Expl. G. L. Geerken. 10222. Herenkappersbedrijf W. Wijf- fels-Va-ndaele, Meerminmenstraaf 5, Sluis. Expl. W. G. J. Wijffels. (Van een onzer verslagggevers) WEMELDINGE Op het grasveld bij het kerkelijk centrum in het Zuid- Bevelandse Wemeldinge zal op 28 oktober a.s. een gedenkzuil worden onthuld ter herinnering aan de be vrijding in 1944. Het lag al jarenlang in de bedoeling een dergelijk monu ment op te richten. Eind 1944 werd een comité gevormd. De meningen waren echter zo verdeeld, dat het nooit tot daden kwam. Intussen groei de de financiële steun van de We- meldingse bevolking aan tot ruim 2000 gulden. Nu Wemeldinge spoedig haar zelf standigheid gaat verliezen, zijn alle tegenstrijdigheden over boord gezet. Er komt een gedenkteken. Dat is nu zeker. Het wordt een gebronsde zuil met het opschrift 1940-1945. Het monu ment wordt voorzien van een ver lichte wijzerplaat met uurwerk. Er omheen zullen siertegels en bloem schalen worden geplaatst. De kosten zullen de 2000 gulden wel te hoven gaan, maar de gemeente zal het ontbrekende bedrag bijpas sen. „HET is allemaal prachtig in dit te huis. De bejaarden zijn er erg geluk kig mee. Hoewel het in oorsprong een katholieke stichting is zijn ook bewoners van andere geloofsovertui ging bij ons van harte welkom". Dat zegt zr. Giuseppo, de directrice van het nieuwe bejaardencentrum. Coens dike in Aardenburg. ,IN juli van dit jaar werd ik benoemd tot directrice van het nieuwe tehuis. Daarvoor was ik verbonden aan een meisjesinternaat in Dongen. De over gang van meisjesinternaat naar be jaardentehuis was voor mij helemaal niet moeilijk. Het is altijd mijn wens geweest om een functie in het be- jaardenwerk te vervullen" ,ZO lang bejaarde mensen zich nog in staat voelen voor zich zelf te zor gen dan moeten ze dat naar mijn mening ook doen. Een bepaalde leef tijd is daarvoor niet aan te wijzen. Er zijn mensen die met 66 jaar ver zorging nodig hebben en er zijn ei die met 90 jaar nog zelfstandig hun huishoudinkje kunnen doen, maar als de zelfverzorging moeilijkheden gaat opleveren dan is een kamer in een bejaardencentrum ideaal. Dan hoeven ze zich nergens zorgen over te maken en kunnen ze volop van een rustige oude dag genieten". BIJ sommigen leeft het idee dat ze voor een plaats in ons bejaardente huis geen kans maken omdat ze niet in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Dat is een misvatting. We hebben daar om in enkele grote dagbladen gead verteerd en daarop zijn heel wat aan vragen, ook buiten Zeeland, binnen gekomen. We hebben hier bejaarden uit Amsterdam, Rotterdam, Delft, Tholen en Walcheren. Momenteel hebben we nog twaalf plaatsen vrij. Men moet natuurlijk wel een dok tersverklaring overleggen dat men gezond is. „In ons bejaardentehuis vindt de oecumene-gedachte volledig haar toepassing. We zouden 't op prijs stellen als naast de kapelaan ook de dominee hier regelmatig ovêr de vloer komt. In de kapel kunnen diensten worden gehouden voor maximaal zestien personen, maar de grote recreatiezaal kan indien nodig als kerk dienen. „We streven er naar dat iedereen in dit nieuwe bejaar dentehuis zich gelukkig zal voelen en dat er een fijne, gezellige sfeer zal heersen".

de Stem | 1969 | | pagina 3