Frankrijk in greep van verdovende middelen OPKOMST EN ONDERGANG DUBCEK Verdierf gekt ill w to gram25S IS P/-1B8 lektricien :ouw POLITIE INDIRECTE SCHULDIGE? Een parmantig, klein, rechts mannetje aan het bewind in Bolivia aarwéSé! 100 gram 131; NV IT OP DE NOTYP die smaakt u eenmaal anders dan andere Aangepaste kapel voor gehandicapte kinderen in Doorn LTJES 10 GRAM 12? I I industrie. Het hoofdkantoor van \estiging van Hercules I Haag gevestigd. AF Stichting Weg In 1975 vier miljoen auto's in Nederland BIJ DEI DE STEM VAN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 <OOK! E ^«7: X- X- I***************** Jph in Middelburg, waar DMT Ien films - wordt geproduceerd, Trikage van kunstharsen, aemicalién plaatsvindt. (werkplaats van de Ie fabriek te Middelburg 1 ervaring heeft in het paratuur en bekend is met 28 en 32 jaar. ■zal te zijner tijd aanstelling plgen. [elburg kan op korte termijn ■goed, terwijl een ruime pten van herinrichting zal _i wij uit een sollicitatiebrief Iv. Postbus 81Middelburg, ekjes om winden en eerlijk met |;t freelance werken als (steno-f lïrkwijze vaarin we niets aantrekkelijker het Is. maar ook niet mmderl we Uw kansen en mogelijk ekijken. 1.3, telefoon 01600-38980 PARIJS Na vijf sterfgevallen kort achtereen, die allemaal in verband stonden met het gebruik van verdovende middelen, bevindt Frankrijk zich plotseling in de greep van de angst voor de verdovende middelen. Tot voor kort was het probleem van de verdovende middelen voor de Fransen onbe kend. Men hoorde slechts zeer zelden van gevallen, die dan meestal be trekking hadden op jazzmusici of zwervers in het Quartier Latin. Voor de Fransen behoorde het meer bij de Amerikaanse manier van leven en bij de hippies van „swinging London". Nu blijkt het, dat steeds meer Franse jongelui zich overgeven aan de verdovende middelen. De politie wist reeds enige tijd, dat er nauwe lijks een lyceum in Parijs was, waar geen kleine groep gebruikers van verdovende middelen bestond en dat men overal rondom de boulevard Saint Michel en in de Noordafri- kaanse wijken marihuana kan krij gen. Maar omdat men niet genoeg personeel had, behandelde men het probleem nogal nonchalant. De anti- verdovende middelen brigade con centreerde haar activiteiten op de vernietiging van het netwerk van de internationale handel in verdovende middelen, die zeer vaak Frankrijk Parijs, Marseille, Toulon als centrum had. Vanwege haar ligging, de reputa tie van zijn clandestiene laborato ria en de handigheid van zijn smok kelaars, is Frankrijk lange tijd een tussenstation geweest tussen Noord- Afrika, het Midden-Oosten, Enge land en de V.S. Maar omdat er ge noeg wijn in Frankrijk voorhanden was om het land „in een roes" te houden, bestond er in dit land van drinkers geen behoefte aan verdo vende middelen. Maar de jeugd kreeg genoeg van het alcoholgebruik en zocht haar geluk in de marihu ana of in de heroïne. Binnen een paar weken zijn er tien arrestaties verricht in Aix-en-Provence, zes jongelui zijn beschuldigd bij La Cio- tat bij Marseille en nog eens twaalf deze week in Montpellier. Een van de jongelui, die gearresteerd wer den, was de zoon van een plaatse lijke rechter. In Marseille ontdekte men in een lading katoen 1200 pond heroïne. De Belgische politie ontdek te een organisatie, die handelde in verdovende middelen, waarin naar men beweert, een vroegere wereld kampioen wieh'ijden betrokken was en uit Genève kwam er bericht, dat de lieve jeugd daar marihuana kweekte in bloembakken onder de neus van hun ouders. De tragische dood van een 17 jaar oud meisje, Martine, die dood in het toilet van het casino in Lyon werd aangetroffen, heeft een hysterische reactie in de populaire pers teweeg gebracht, die de buitenlandse beat niks er de schuld van geeft, dat zij de onbedorven jeugd van Frankrijk bederven en op die manier de be langen van buitenlandse mogendhe den dienen, die het land graag op de knieën zouden zien. Sommigen trekken de sinistere conclusie, dat het land teveel vrijheid heeft geno ten en dat Frankrijk erg ruimden kend is geweest door al die harige buitenlanders toe te staan om de stranden van Frankrijk te gebruiken. Een woordvoerder van de politie te Marseille verklaarde, dat binnen tien jaar het hele land „in de greep zou zijn van de handelaren in ver dovende middelen", en men zegt, dat de filmregisseur André Cayatte, die onlangs een film gemaakt heeft over de hippies in Nepal, gezegd heeft, dat hij op de wegen naar Nepal „duizenden hippies" had ge zien die als ratten in de riolen om kwamen. In een interview echter (ADVERTENTIE) noemt Cayatte slechts een serieus geval en was hij het meest geschokt door het feit, dat hij jonge Fransen had zien bedelen. Een correspondent van de „Nouvel Observateur", Fraengois Caviglioli, die de dood van Martine onderzoekt, schijnt een van de weinigen te zijn, die het hoofd koel houdt en die het probleem op bekwame manier be licht. Caviglioli dringt erop aan, dat de autoriteiten er mee op moeten houden om heroïne met hasjiesj te verwarren. Hij beweert, dat weinigen van Martines vrienden verslaafd wa ren. De jongen, die de fatale dosis met een vuile naald had toe gediend, vertelde de politie, dat hij door buitenlandse beatniks tijdens de studentenopstand van verleden jaar was ingewijd. Caviglioli beweerde, dat dit nu net een voorbeeld was, hoe men op de vooroordelen van de politie moest speculeren en hoe goed deze jongen daarin was. De moeder van de jongen kon iedereen vertel len, hoe haar zoon in werkelijkheid met de verdovende middelen was begonnen. Dat gebeurde toen hij een maand met geelzucht in bed lag en de injectiespuit van de dokter stal. In een ander geval waren het niet de beatniks, maar was het de poli tie zelf, die indirect verantwoorde lijk was voor het feit, dat jongelui de beschikking kregen over verdo vende middelen. De politie had een villa in beslag genomen en ver kocht, die eens het hoofdkwartier wag geweest van een bende, die handelde in verdovende middelen, maar de politie liet een pakje met heroïne liggen, dat in de handen van de kinderen van de volgende eige naar van het huis terechtkwam. De Fransen wachten nu vol onge duld op de laatste Engelse ontdek king, die veel moet lijken op het ap paraat, dat in Engeland wordt ge bruikt om de hoeveelheid alcohol te meten, die verkeersovertreders heb ben gebruikt. Men Is van plan om de straffen voor het gebruik van verdovende middelen zwaarder te maken. Een paar jaar geleden waren er slechts 400 lieden bekend, die aan verdovende middelen verslaafd wa ren in Frankrijk. Naar men beweert zijn het er nu meer dan 10.000. Maar de reactie van de Franse politie op wat een serieus probleem lijkt, is er een van paniek. En zij zou er be ter aan doen om de schuld niet he lemaal aan de buitenlanders te ge ven. (Copyright The Guardian-De Stem) mijn volgende pakje is weer (Van onze correspondent) LA PAZ De militaire staatsgreep in Bolivia door generaal Al fredo Ovando Candia van verleden week kwam in Latijns-Amerika zeker niet als een verrassing. Het ziet er naar uit, dat het hier ook de belangrijkste gebeurtenis is, nadat verleden jaar het Peruviaanse leger de macht in handen nam en meteen de belangrijke Amerr kaanse oliebelangen nationaliseerde. Alles wijst er op, dat het nieuwe bewind dezelfde kant uitgaat als het leger in Peru en dat zal waarschijn lijk nogal wat onrust veroorzaken bij de Amerikaanse mijnindustrieën en bij de Amerikaanse ambassade. Generaal Ovando heeft zich reeds jaren lang op een machtsgreep voor- DEN HAAG (ANP) Alexander Dubcek, de afgezette partijleider, werd op 27 november 1921 in het Slowaakse Uhrovec geboren. Vier jaar later emigreerden zijn ouders "aar de Sovjet-Unie, in 1938 keerde hij naar zijn vaderland terug, waar hij zich aansloot bij de illegale com munistische partij. Van 1941 tot 1945 was Dubcek als monteur werkzaam bij de Skoda- fabrieken te Dubndce in Slowakije en nam hij als lid van de „Jai Zizka"- brigade actief deel aan de Slowaakse opstand tegen de Duitse bezetting. Van 1945 tot 1949 bekleedde hij func ties in het partij-apparaat te Trencin en in 1951 werd hij tot afgevaardigde van de nationale vergadering geko zen. Verdere promoties in de partij- mërarchie voerden hem vam eerste secretaris van het nationale front te Bratislava, via eerste secretaris van oe partij-afdelingen te Banska en Bratislava tot lid van 't centraal par- hj comité in 1958. Vier jaar later werd mj lid van het partijpresidium. In 1963 werd Dubcek gekozen tot eerste secretaris van het centraal comité van de Slowaakse communistische partij. Op 4 januari vorig jaar werd Dub cek eerste partijsecretaris. Hij volgde e Stalinistische Novotny op. De li- erale ontwikkeling in Tsjechoelowa- 1.1e begon toen op gang te komen, ubcek kondigde een democratise- mg en meer openheid in het staats- Partijbestel aan, bevorderde de nJ<*nng van de al bestaande plan- rit Xa,n moderne economen als prof. een zegde toe dat de schendin- ansJf8? socialistische wetsbestel liiir het oude regime zoveel moge- masu1® n zouden worden ge- het IJ j6rde voor meer vrijheid op vnnek „van pers en cultuur en trof ie8en0e,reidmgen om h°t land tot een te maktn ?an Tsjechen en Slowaken terSfn be?lndigm'g van de ach terstelling van de Slowaken. Dubcek genoot al spoedig een gro- de sTilTn'? in het gehele landen Bovjet-Unie, Oost-Duitsland, Po len, Hongarije en Bulgarije vreesde men dat er door het liberaliserings- proces in Tsjechoslowakije een bres zou ontsaan in het Oosteuropese front. De druk op Tsjechoslowakije nam geleidelijk toe. Half juli vorig jaar stelden de genoemde vijf landen Praag een ultimatum, maar Dubcek en de zijnen, die zich gesteund wisten door het overgrote deel van het volk, hielden vast aan hun beleid. Van 29 juli tot 1 augustus ont moeten de Russische en Tsjechoslo- waakse leiders elkaar in Cierma Nad Tisou in Oost-Slowakije. Er werd een compromis bereikt, waarbij Praag toestemming kreeg de liberale koers te vervolgen, mits de leidende rol van de partij en de economische en mili taire samenwerking in Oosteuropees verband zouden worden versterkt. Deze afspraak werd algemeen be schouwd als een overwinning van Dubcek. Op 20 augustus tegen middernacht vielen strijdkrachten van de vijf lan den Tsjechoslowakije binnen, dat vrij wel zonder tegenstand in korte tijd werd bezet. Dubcek en anderen wer den gevankelijk weggevoerd, maar zij kwamen terug toen niemand bereid bleek hen te vervangen. Zij hadden wel veel concessies moeten doen. Herhaaldelijk kwam het tot beto gingen tegen de geleidelijke uitholling van Dubeeks hervormingsbeleid on der druk van de Russische bezetting en de conservatieven in Tsjechoslo wakije. Er kwamen massale protes ten toen de populaire Smrkovsky werd vervangen als voorzitter van het nationale parlement, vooral van de kant van de vakbeweging. Dp een plenaire zitting van het centrale partijcomité op 16 en 17 januari van dit jaar kwam duidelijk de groeiende tegenstelling tussen de progressieve en conservatieve krach ten aan het li'cht. De spanning bereikte een nieuw hoogtepunt toen op 28 maart heftige anti-Russische betogingen werden ge houden naar aanleiding van twee overwinningen van de Tsjeehoslowa- ken op de Russische ijshockeyers. Er werden Russische eigendommen ver nield. Dubcek kondigde aan dat het volk daarvoor een hoge prijs zou moeten betalen. Er kwam weer pers- censuur, de politie kreeg meer macht en er kwamen meer Russische be zettingstroepen. De Russische minis ter van defensie Gretsjko kwam naar Praag, naar verluidde met een reeks eisen van het Kremlin, waarbij de verwijdering van Dubcek. De landen van het Pact van Warschau hielden gedurende drie dagen luchtverdedi gingsoefeningen, die onder meer het Tsjechoslowaakse grondgebied besloe gen. Onder druk van de Sovjet-Unie en de felle aanvallen in de pers van de vijf Warsehaupactlanden die aan de in vasie in Tsjechoslowakije hadden deelgenomen, trad Dubcek op 17 april 1969 af als eerste secretaris van de partij. Hij werd opgevolgd door Gus- tav Husak, maar bleef lid van het presidium en werd zelfs benoemd tot voorzitter van het federale parle ment. De aanvallen op zijn persoon en politiek bleven echter aanhouden. Premier Cernik, die een medestander van Dubcek was geweest, distantieer de zich openlijk van hem. Hij ver weet hem „weekheid" en noemde hem een man met een janusgezicht. Partijleider Husak beschuldigde de voormalige partijleiding van fouten en onbekwaamheid en achtte haar verantwoordelijk voor de gebeurte nissen in augustus 1968. Op 4 september tenslotte publi ceerde Vasil Bilak, een bescherme ling van Dubcek, die hem in januari 1968 was opgevolgd als leider van de Slowaakse communistische party, een aftikel in „Rude Pravo" waarin hy de voormalige partijleider verzocht zelfkritiek uit te oefenen en zijn col lega's in het presidium, die hem „op het slechte pad" zouden hebben ge bracht, te veroordelen. Husak en een deel van de nieuwe partijtop zouden zich echter toegeef lijk tegenover Dubcek hebben wil len tonen en voornamelijk de voor malige medestanders van de popu laire Slowaak zoals Smrkovsky, Krie gel en Pavel, hebben willen treffen. SMRKOVSKY DUBCEK bereid. Hij is politiek gezien rechts. Ik kan me nog de tevreden blik op zijn gezicht herinneren, op de dag. dat Che Guevara werd gedood waarschijnlijk op zijn bevel. Maar het is merkwaardig, dat Ovando zich in het afgelopen jaar omringd heeft met linkse nationalisten, man nen, die hoewel zij de guerrilla-bewe' ging niet steunen, toch openiyk sympathiseren met vele van haar doelstellingen. In deze nationalis tische tendens van Ovando weerspie gelt zich de samenstelling van het nieuwe kabinet. Er zitten niet veel militairen in, In plaats daarvan maakt een aantal bekende nationalistische intellectue len er deel van uit. Mannen zoals Mariano Baptista Gumicio (onder wijs), Marcelo Quiroga Santa Cruz (mijnen en petroleum) en Alberto Bailey Gutierrez (inlichtingen). Geen van deze mannen kan men als erg links bestempelen, maar zij heb ben een onafhankelijke instelling en wat belangrijker is, een afkeer van Amerikanen in een land, dat sinds het begin van de vijftiger jaren door de Amerikanen gecontroleerd wordt. Ovando zelf, een klein parmantig mannetje van in de vijftig, die een beetje op David Niven lijkt, is zo buigzaam als rubber. Hij zal pro- of anti-Amerikaans zijn naar gelang de druk, die op hem uit wordt ge oefend. Ovando verkrijgt naar het schynt zijn aanhang voornamelijk van de kleine boeren. Deze aanhang beperkt zich slechts tot de georgani seerde boeren rond de stad Cocha- bamba. Ovando zal meer nodig hebben dan alleen de steun van de boeren, en dit zal hem alleen lukken, als hij de nationale gevoelens, die nu nog sluimeren, maar die zeer sterk zijn evenals elders in Latijns-Ameri ka weet op te wekken en te ge bruiken. De nieuwe minister van financien, Antonio Sanchez de Lozada zal zich waarschy'nlijk verzetten tegen de tendens naar een nationalistische en daardoor anti-Amerikaanse politiek. De aanwezigheid van deze man in de regering, evenals de aanwezig heid van Ovando zelf betekent, dat het zeer moeilijk zal zijn voor het nieuwe militaire bewind om zich te verzekeren van de steun van links (de Peruviaanse generaals zijn hier wel in geslaagd). De gehele coup doet vermoeden, dat zij zeer lang van te voren be raamd werd. Het is redelijk om te veronderstellen, dat het leger van de tinmijnen zal worden teruggetrok ken, dat de activiteiten van het vre- deskorps drastisch gekortwiekt zul len worden en dat de edelmoedige concessies, die men aan de Ameri kaanse Gulf-oliemaatschappij heeft gedaan, herzien zullen worden. (Copyright The GuardianDe Stem) DEN HAAG (ANP) De Ned. Chr. Vrouwenbond, die woensdag in het RA|-congrescentrum in Amsterdam zijn 50-jarig jubi leum gaat vieren zal dan aan de blinden vereniging „Bartimeus" in Zeist een uniek geschenk aanbie den. Het wordt een „kapel met taststrook", die gebouwd gaat worden bij de nieuwe inrichting voor meervoudig gehandicapte kinderen in Doorn. Langs twee volle zijden van deze kapel wordt een doorlopen de „taststrook" aangebracht, waarop verhalen voelbaar kun nen worden uitgebeeld en voor werpen kunnen worden opgehan gen. Dit ten behoeve van de visu eel en tegelijk geestelijk gehan dicapte kinderen, die niet kun nen zien en slechts moeilijk kun nen horen. Drie jaar is door le den en afdelingen gespaard om dit geschenk te kunnen aanbie den. In de kerk worden met een zangtafel, blokken en poppen al le verhalen begry'pelijk gemaakt. In het midden, onder een ver hoogd dak, kunnen de kinderen zingen, met hun eigen instrumen ten en samen met het klokken spel, dat zijzelf mogen bespelen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Verwacht wordt, dat voor 1975 naar schatting reeds vier miljoen Nederlandse auto's op de weg zullen zijn en in het jaar 2000 minstens acht of zelfs tien mil joen. Dit schrijft de Stichting Weg in haar jaarverslag. De Stichting ziet met enige bezogdheid deze ontwik keling tegemoet. Men is van mening, dat de maatregelen om de toenemen de stroom goed te kunnen opvangen geen gelijke tred houden met de groei. „Ook het autorijdende pu bliek is zich nog te weinig bewust van de tekortkomingen van de ver- keersvoorzieningen", aldus het jaar verslag. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7