r van [ogo „Haven Walsoorden" nog geen oplossing culina Gemeenschapshuis en dienstencentrum in Kapelle bijna klaar Hardnekkige roddel teistert Roosendaal* gezin papier voor uw L_ pen ons binnen. Weersverwachting mag niet overschat worden Raad Luchtvaart onderzoekt vliegtuigongeluk Inschrijvingen in handelsregister V oetbalvereniging Steen krijgt f 10.000 Fortunaploegen goed op dreef Vrachtauto sluit Zeelaudbrug af Spelende jongen vindt schedels 't keukencentrum Examens EHBO-diploma's in Hulst uitgereikt Vredesweek Vredesweek III Vredesweek II Drie vanBreda DE STEM VAN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 zijn tweede overwinning, was het nog 3-2 voor maar na de hervatting Vedoërs vrouwe Fortuna l en wonnen gelukkig met lakte tegen Animo II ver- ïten op de beslissende Animo II profiteerde am van en won met 4-7 ilijkopgaande wedstrijd., kon tegen Tjoba II de k vinden. De Souburgers klasse sterker, maar het s 3-1. ïimo II 4-7 Zuidwesters I -4 Vedo I 4-4 Luctor I 3-3 I 4-3 Tjoba II 3-2, Storm- Ondo I 4-2, Swift III 2-1, :ede klasse deed het Bres het uitstekend. Togo II een 5-1 nederlaag naar Zuidwesters II komt er lympia I valt wel erg te- een 7-4 overwinning voor ;ers was toch niet ver- II Ready 2-4 B.K.C. 2-3 II 3-3 Togo II 3-3 Vol- Atlas I 2-2 Animo III 2-1 1 Olympia I 3-1 rde klas A deed T.O.P. n zijn doelgemiddelde. At- 1 met 11-1 teruggewezen, de erg teleur, want het het zwakke All Ready II derlaag. Ondo II is wat ia een goed begin zakten deze keer tegen Stormvo- ten ze niet meer dan een iel te bereiken. O.P. 3-6 Stormvogels II 3-3 KVL 2-2 Alle Ready II 2-1. :rde klas B liet Zaamslag vallen, waarmee vooral II en Luctor II, die zelf en, blij zullen zijn. Olym- ng de Zeeuws-Vlamingen kspel af, waarmee ze zelf punt binnensleepten. Togo inder punten, maar het gaf III niet cadeau. Het werd aamslag 4-6 Luctor II 3-5 II 2-4 Tjoba III 3-2 Olym- Togo III 3-0. DEN HAAG (ANP) Nog veel te weinig wordt ook door sportvlie gers bij het opmaken van een vlieg- plan voor een overlandvlucht beseft dat de weersverwachting die de meteo-dienst verstrekt niet meer is dan een verwachting. Te vaak nog gaat men er vanuit dat die weers verwachting een voorspelling is. Al dus de heer VV. H. Dresscher uit Pa- terswolde, chjef-insteucteur van de rijksluchtvaartschool op Eelde, toen hij vanmiddag als deskundige werd gehoord in het nadere onderzoek, dat de raad voor de luchtvaart instelde naar het ongeluk waarbij op 20 juli 1968 in zeer slechte weersomstandig heden de drie inzittenden van een sportvliegtuig bij Gapinge in Zee land om het leven waren gekomen. Dat vliegtuig was 'smoongens bij goed weetr van de luchthaven Rot terdam vertrokken voor een tocht naar Gatwick bij Londen. Aain boord bevonden zich de heren L. A. de Lezenne Coulande uit Rotterdam en E. Steiner uit Leemuiden, alsmede mevrouw J. Offevamger-Giileise met haar ho-ndje. Alleen het hondje heeft het ongeluk overleefd. Het vliegtuig is (uit de weersver wachting kon dit niet blijken) bo ven Zeeland in zeer slecht weer ge komen. De bestuurder van het vlieg tuig is, getuigen op de grond hebben dat geconstateerd, herhaalde malen laag over gevlogen. Andere getuigen hebben het vliegtuig ineens een stei le bocht naar links zien maken, wel ke, naar het inzicht van de voorzit ter vain de raad voor luchtvaart, mr. R. P. Cleveringa, mogelijk het gevolg is geweest van een schrik reactie bij heit plotseling voor zich zien van een boerderij. De heer J. Kastelein, hoofd van de meteo-dienst op de luchthaven Rotterdam, verklaarde als deskundi ge, dat zich heel vaak plotselinge iveersversleehterimgen voordo-en, die men niet zou vermoeden. Het waar schuwingssysteem daarvoor wordt verbeterd, allereerst voor de situatie om en op de vliegvelden. De heer Dresscher was nog van oordeel dat veel sportvliegers het belang van de weersverwachtingen te weinig onderkennen. Overigens is hij vam mening, dat sportvliegers zich te smel in staat achten over- Iandvluchten te maken naar centra in het buitenland, waar een veel intensiever luchtverkeer is. De raad zal op 24 november uitspraak doen. MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koophan del en fabrieken voor midden- en noord-Zeeland zijn de volgende on dernemingen ingeschreven: 17469: Kleinhandel in antiquiteiten enz. H. de Knecht, Zuidstraat 105, Westkapelle, c.a. Nieuwstraat 23, Middelburg. 17467: „De Jeugdhoeve", tot expl. van onroerend goed enz. Deken Holt- kampstraat 7, 's-Heerenhoek. 5896: Kleinhandel in textielgoede- ren „Lady Bird" (filiaal), Lange Kerkstraat 21, Goes. 17468: Patates-fritesbedrijf enz. J. A. Menheere, Cranestraat 27, Zierik- zee. 17471: Graanhandel P. A. Janse, Hollands Hof a 20, Arnemuiden. 17470: Kleinhandel in kinderwa gens enz. Babyhuis „Arbo", Lamge- viele 56 Middelburg. 822: Kleinhandel in schoenen, nShorette", fa. L. B. van Houte en j°nen (filiaal), Segeerstraat 6, Mid delburg. 17473: Cafébedrijf bar „Don Qui- chotte", Korte Delft 46, Middelburg. (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN De voetbalver- inging Steen krijgt van de gemeen- le een bedrag van 10.000. Het Seld is bestemd voor een verlich- mgsinstallatie bij één van de voet- aivelden aan de Sportlaan. De ge- 'e raad gmg akkoord met het voor- ui,, omdat ^e leden van de vereni- s e zelf zoveel werk hebben ver- Laan de lichtmasten, f snn' moe? Steen een pachtprijs van mii„ ^er iaar betalen voor een ter- J. van zeven jaar. Deze pachtprijs meent! S 10°' maar omdat de gé- een e?n tyeede voetbalveld en de °e'enterrein ter beschikking stel- f. est deze prijs omhoog. Voorstel gm? ook akkoord met het S? Van b- en w' het r"k- ge- XidL .Zanfik,oor St.-Cecilia een de verlenen. Hiermee draagt uitvoe?eent0 bÜ 1,1 de kosten van rium rVa2 et Weihnachtsorato- van J. S. Bach. dat ee?ubsidie is gelijk aan liet tekort h°eer dZn7ni250-b°ekt' (Van onze correspondent) KAPELLE Aan de C. D. Veree- kestraat in Kapelle wordt op het ogenblik een gebouwencomplex af gewerkt dat uniek is voor Zeeland, namelijk het gemeenschapshuis- en dienstencentrum „De Vroone". On der één dak vindt men hier een huis voor de gehele Kapelse gemeen schap, dat bovendien een streek- functie kan krijgen als vergader- en eongresgelegenheid en verder een dienstencentrum dat speciaal ten be hoeve is van het bejaardenwerk. Een uniek bouwwerk, groots van opzet en uitvoering, fraai gelegen in het centrum van het nieuwe Kapeile met er bij een parkeerterrein voor ruim 100 auto's, nadert de voltooing en zal waarschijnlijk de volgende maand worden geopend. Er is een stichting gevormd die dit gemeenschapshuis en diensten centrum in Kapelle gaat beheren. Voorzitter hiervan is de heer J. Bal kenende. Hij is de grote promotor van dit geheel dat alleen in Oude Pekela haar gelijke kent. Elders in Nederland kent men nog niet een dergelijke opzet, zoals hier. Dat men in Kapelle tot een derge lijk fraai geheel kon komen is voor al te danken aan de medewerking van het Ministerie van Cultuur- Re creatie en Maatschappelijk werk en ook de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg in Kapelle. Deze stichting had door erflating de beschikking gekregen over flinke op pervlakten grond. Op een deel hier van is dit nieuwe gebouwencomplex verrezen. Het gemeenschapshuis is bedoeld voor de gehele Kapelse gemeen schap, maar het stichtingsbestuur ziet hiervoor ook duidelijk 'n streek- functie wat vergader-gelegenheid be treft. Er is een grote zaal met een zeer modern podium en in de zaal zijn ruim 400 zitplaatsen. Onder het podium is een beatkelder van 10 bij 10 meter, speciaal bestemd voor de jeugd. De jeugdsociëteit „De Ca- nus" in Kapelle-Biezelinge hoopt hierin geregeld bijeenkomsten te houden. Naast de grote vergaderzaal is een bijzonder royale ontvangsthal die zich bijzonder goed leent voor staande recepties. Verder zijn er enkele kleine vergaderzalen. De an dere kant van het gebouw is het dienstencentrum. Dit is speciaal ge richt op het bejaardenwerk. Daar om is dit gebouwencomplex ook neergezet, vlak bij de 96 bejaarden woningen van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg en het bejaardentehuis „Pomona" met haar 50 bewoners. In het dienstencentrum is een gro te recreatiezaal waarin dagelijks de bejaardensoos gehouden zal worden en die 's avonds voor vergaderin gen of feesten beschikbaar is. Er is een grote keuken waaruit warme maaltijd voor bejaarden en anderen worden verstrekt. Er is een wasserette en er zijn enkele logeer kamertjes voor gasten van de be woners van de bejaardentehuizen. De leiding van dit dienstencentrum berust bij de heer J.C. Hartings- veld, een maatschappelijk werker afkomstig uit Bergen op Zoom. Het gehele complex, dat is uitge voerd in witte steen en zeer modern van opzet is, is een ontwerp van de architect de heer M.J. Ie Clercq te Kruiningen. De onderbouw werd uit gevoerd door de fa. J.A. Leys te Kapelle en de bovenbouw door de fa. Jac. de Jonge en Zn. te Bieze- linge. De bouw en inrichtingskos ten bedragen rond f 600.000,-. Ka pelle is trots op dit fraaie complex en het is terecht want het is niet al leen uniek voor Zeeland maar bo vendien een grote aanwinst voor de ze gemeente en de hele streek. De heer J. Balkenende, wethouder van de gemeente Kapelle, voorzitter van Maatschappelijke Zorg en de nieuwe stichting is enige tijd seleden 70 jaar geworden. Hij zal per 1 janua ri deze functies neerleggen, maar hij laat in Kapelle een bijzonder fraai gebouw achter als resultaat van zijn onvermoeibaar streven om te doen wat mogelijk was voor de gehele gemeenschap van Kapelle- Biezelinge en omgeving. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het lijkt de handbalvereniging Fortuna, die mét het grootste deel van de andere verenigingen in de Zeeuwse afde ling beeft gekozen voor het zeven- hamlbai (ook op het veld), aardig voor de wind te gaan. Het eerste ze vental van de heren bijvoorbeeld won in de laatst gehouden competi tieronde verrassend met 15-10 van EMM. De vreugde bij de heren daarover was temeer groter daar invaller doel man T Belet en de debuterende F. Delrue een grootse wedstrijd speel den; Belet stopte een strafworp en Delrue nam enkele doelpunten voor zijn rekening. De heren 2 leken voor rust een gevoelige nederlaag tegen Walcheren 2 te zullen lijden; bij rust was de stand 5-3 in het voordeel van Walcheren. Na rust overspeelden de Bergenaren de heren uit Walcheren volkomen. Fortuna won met liefst 17-7. De jongens aspiranten 1 ver sloegen Olympus 1 met 7-3. De aspi rant en2 verloren echter met 11-3 van Marathon 1. De dames senioren 1 lieten zich weer van hun beste zijde zien door Walcheren 2 met 6-4 aan de zegekar te binden. De dames junioren 1 kwa men ook met twee winstpunten naar huis; het werd 4-3 tegen Zeeland Sport. De meisjes aspiranten 1 moes ten het onderspit delven tegen Wal cheren 1. 10-9. De aspiranten 2 kre gen een heel zware nederlaag te slik ken: 20-1 tegen EMM 1. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Een vrachtauto met aanhangwagen is maandagmorgen op de Zeelandbrug geslipt en heeft bei de rijstroken van de brug afgesloten. De waigen kwam uit de richting Kortgene en is ongeveer halverwege de brug aan de glijmainoeuvre be gonnen. De wagen botste tweemaal tegen de brugleuning en kwam schuin op het wegdek te staan. De aanhangwagen kantelde. Het heeft een uur gevergd voor het verkeer weer gebruik kon maken van de brug. Aan beide zijden hadden zich flinke files gevormd, De schade aan brug en auto was licht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een dertienjari ge jongen, die op het Bolwerk in Mid delburg een beetje aan het graven was, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij bij dese speelse werkzaam heden een schedel blootlegde. De po litie werd hiervan direct in kennis ge steld. Bij nader onderzoek bleken op dezelfde plaats nog twee schedels be graven te zijn. Het staat vast dat het schedels zijn van lang geleden gestorven mensen. Het vermoeden bestaat, dat de schedels daar indertijd zijn begraven door iemand die schedels heeft ver zameld en deze later weer kwijt wil de, (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De affaire „haven Walsoorden" is nog niet ten einde. De scheepswerf Gebroeders De Klerk N.V., die zegt ten zeerste gedupeerd te zijn door de aanleg van de nieuwe haven en de daaruit voortvloeiende verhoogde havengelden, heeft een bezwaarschrift ingediend bij de ge meenteraad van Hontemsse. Burge meester en wethouders adviseren de raad, die woensdagmiddag bijeen komt, het bezwaarschrift af te wijzen. Zoals bekend kregen de gebroeders De Klerk in 1961 toestemming zich te vestigen in de haven van Walsoorden, omdat de haven van Kruispolder in verband met de Deltawerken zal wor den ingedijkt. Nadat de haven te Walsoorden was aangelegd, zijn er diverse moeilijkheden voor de aan 25 man werk biedende scheepswerf ont staan. In de haven gelegen schepen en dokken bleken bijzonder veel last te hebben van op de Westerscheide passerende zeeschepen. Kettingen braken, schepen en dokken raakten op drift. Het gevolg was dat schippers wegbleven met hun schepen en dat het personeel stopte met werken on der de schepen, wanneer er een zee schip passeerde. De gebroeders De Klerk, die be weerden hun werf te willen verhui zen, maar dat nog altijd niet hebben gedaan, hebben de prijzen van ande re industriegronden voor de raad van Hontenisse opgezocht. Zij schrijven de raad: „Een scheepswerf aan het Kanaal van Terneuzen naar Gent be taalt op eerste klas industriegrond (met stilstaand water, geen zuiging van schepen, zoet i.p.v. zout water, geen problemen van harde wind bij storm, gelegen aan een zeer druk be varen kanaal) 45 cent per m2. En voor het in gebruik zijnde waterop pervlak niets. Een scheepswerf in Bruinisse resp. 10 cent en niets. Een scheepswerf in Breskens 25 cent en niets. Daar tegenover staat de prijs die ons wordt gevraagd: 1,50 voor het terrein en 75 cent voor het in gebruik zijnde wateroppervlak. In het schrijven aan de gemeenteraad vragen b. en w. de raad het bezwaar schrift te verwerpen. Zij plaatsen de volgende opmerkingen: 1. Prijsvaststelling van industrie terreinen dient te geschieden los van de aard van de daarop te vestigen be drijven, maar uit een oogpunt van exploitatie en rentabiliteit. De onder havige prijsvaststelling is tot stand gekomen na uitvoerig overleg met het Economisch Technologisch Instituut en Gedeouteerde Staten, waarbij uit gegaan is van het feit dat de uitgifte prijs van 1,50 per m2 is gebaseerd op een verkoopprijs van 25,per :m2 2. In een brief schrijven de gebroe ders De Klerk, dat zij verplicht zijn de totaaloppervlakte van ruim 12.000 m2 in gebruik te nemen. Dat is on juist. Het aanbod daartoe is uitgegaan nadat de gebroeders De Klerk om de ze oppervlakte hebben gevraagd; 3. In het oog moet worden gehou den dat het bedongen bedrag alge meen moet worden gezien en ook langs andere wegen verkregen kan worden b.v. als ligplaats voor jachten, normale haven- en kaaigelden, ver huur opslagterrein. In navolging van de scheepswerf onderzochten b. en w de prijzen van de industrieterreinen in Zeeland. Het college geeft de raadsleden echter geen huurprijzen op, maar koopprij zen. Ter vergelijking kan worden aangehouden dat de huurprijs van 1,50 overeenkomt met een koopprijs van 25, Breskens 20,Vlissingen 17,50 tot 29,Vlissingen-Oost 30, Middelburg f 18,— tot f 40,Goes f 20,Temeuzen f 13,Axel f 17,40 en Zierikzee f 10,- tot f 15,50. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda GOES Resultaten, behaald door leerlingen van de Avondschool van het Nederlands Genootschap tot Op leiding van Leerkrachten voor het Nijverheidsonderwijs te Goes op de in'juli 1969 afgenomen Staatsexamens Geslaagd voor de akte: N I: G. Lo- kerse te Dordrecht, C. J. de Nooyer te Arnemuiden, G. P. J. Roovers te Roosendaal, Ch. Schot te St.-Maar- tensdijk. N III: 2e deel: P. L. van Aken te Roosendaal, E. Dekker te Vlissingen, J. Nonnemans te Hulst, E. A. P. Schiilemans en J. F. van Wijk te Bergen op Zoom. N IV: P. Peene, H. L. v. d. Weyde te Vlissingen, G. C. van Tilburg te Bergen op Zoom, A. C. M. Rommers te Steenbergen. Ie deel (Tek): W. N. Jacobs te 's-Gravenpolder, J. A. van Tilburg te Bergen op Zoom. 2e deel (Theorie): A. M. J. Hoofmain te Graauw. N V: J. C. Linders te Wouw. Ie deel (Tek.): H. F. Dolleman te Sas van Gent, A. Pierssens te Terneuzen, M. A. Reyerse te Goes. Nb: A. Flipse te Middelburg, J. A, Osté te Ritthem, L. P. de Pagter te Domburg. Praktijk: P. M. Beulens te Kwadendamme, P. Hengst te West kapelle. Theorie: E. Veendiik te Oost burg. Nh: W. C. D. Gebraad te Goes. Ni: H. Koetsier te Vlissingen, L. Murray te Klundert. Praktijk: J. v. d. Kooi te Zierikzee. Theorie: H. A. A. v. d. Boer te Roosendaal. Nj: C. H. P. v. d. Aarssen te Roosen daal, G. J. M. Fruytier te Terhole, L. Ch. M. van Kaam te Steenbergen. Theorie: J. M. L. v. d. Berg te Ber gen op Zoom, J. J. HoHebrandse te Kapelle. Nu: H. E. M. Kerstens te Putte, H. C. Poley te Kruiningen, Ch. J. A. Schrauwen te Bergen op Zoom. Nw: A. C. van Waarde te Nieuw- en St.-Joosland. Praktijk: G. P. Backx te Bergen op Zoom. Theorie: J. A. M. van Gastel te Roosendaal. LEIDEN Aan de rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd voor het tweede kandidaatsexamen genees kunde mejuffrouw F. C. B. Abbad uit Willemstad en de heer P. A. M. Vier hout uit Vlissingen. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit in Leiden is de heer J. C. Dorre- paal uit Terneuzen geslaagd voor het artsexamen en de heer M. W. Kunst uit Middelburg voor het semi- artsexamen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Mevr. Bets Jansen uit de Roosendaalse Tele foonstraat is ten einde raad. Zij is verbitterd, Overal waar zij komt, wordt zij met de vinger nagewezen. Er wordt gefluisterd. Haar familie leden worden door onbekenden met de nek aangekeken. En dat al les omdat bijzonder hardnekkige geruchten willen dat mevr. Jansen baar kinderen heeft mishandeld. Een baby van vijf maanden zou vijf jaar geleden overleden zijn omdat mevr. Jansen het kind oor wormen in de neus zou hebben ge stopt. Zoontje Marjo van drie jaar zou momenteel verpleegd worden in een ziekenhuis „ergens in de randstad". Chirurgen zouden het kind de schedel hebben gelicht en 18 oorwormen hebben gevonden. Volgens de geruchten is mevr. Jansen door de politie aangehouden en overgebracht naar een psychia trische inrichting. De ouders zou den uit de ouderlijke macht zijn ontzet en de andere twee kinde ren zouden zijn ondergebracht bij oma in Noordhoek. Maar mevr. Jansen weet nergens van. Gisterochtend troffen wij haar in haar flatje aan de Telefoon straat. Haar moeder, mevr. v. d. Luijtgaarden uit Noordhoek, was op bezoek. De drie kinderen Mi randa (7), Marjo (3) en Armandia (1 jaar) waren zoet aan het spelen. Hortend en stotend doet mevr. Jansen haar verhaal. Soms emotio neel, dan weer gelaten. Zij zegt: „Zaterdag hoorde ik het. Maar toen bleek dat de geruchten al veel eer der de ronde deden. Niemand durf de het echter tegen mij te vertel len. Ik schrok me dood, toen ik het hoorde. Steeds heb ik er aan ge dacht. Ik heb niet meer kunnen slapen. Hoe vraag ik me af hoe kunnen de mensen zo slecht zijn. Ik begrijp er niets van. Oor wurmen? Dr weet nauwelijks hoe die dingen eruit zien. Ik woon hier op een flat Heel rustig. En dan in eens, maak je zoiets mee. Maar ik Iaat het er niet bij zitten". „AI kom fk er misschien niet ach ter wie die praatjes in de wereld heeft geholpen, toch zal ik er al les aan doen om mijzelf, mijn man, mijn kinderen en mijn familie te zuiveren van deze smet. Het is on gelooflijk" Het ergste vindt mevr. Jansen het feit dat zij er schuld van zou hebben dat één van haar kinderen vijf jaar geleden door haar toe doen is overleden. „Het kind ook een jongetje", zegt zij, „is ge stikt toen ik hem pap voerde. Di rect heb ik toen de dokter geroe pen. In de ambulance naar het zie kenhuis is het kind gestorven. Wij waren er kapot van. En nu, nu je zoiets eindelijk een beetje vergeten bent, wordt het weer opgerakeld. En dan nog wel op zo'n manier". „Het is", voegt mevr. v. d. Luijt gaarden hier aan toe, „schandalig wat er gebeurt. Bij mij thuis in Noordhoek praat men er ook al over. Bij mijn andere kinderen in Standdaarbuiten en Oud-Gastei is het precies hetzelfde. Tegen ieder een zeg ik dat er niets helemaal niets van waar is. Maar toch je kunt het soms merken. Sommige mensen geloven je niet eens. Die stomme geruchten maken je volko men kapot. Maar ook ik zal ervoor vechten dat onze naam gezuiverd wordt". Dat het hier inderdaad slechts om geruchten gaat, blijkt bij na vraag bij diverse instanties. Bij de Roosendaalse politie was offi cieel niets van het geval bekend. „Wij hebben ook geruchten ge hoord", aldus inspecteur Winters. „Maar bij een nader onderzoek is gebleken dat er niets van waar is. Die familie in de Telefoonstraat is niet de enige die geblameerd is. Er zijn nog andere mensen in Roosen daal, over wie ongeveer eenzelfde verhaal verteld wordt. Ook in Klundert en Breda doen dergelijke praatjes de ronde. Hoe de geruch ten zijn ontstaan, is ons nog niet bekend". De heer P. J. Theunissen, huis arts van het gezin Jansen, beves tigt dat vijf jaar geleden een zoon tje in de pap is gestikt. Omdat het kind een onnatuurlijke dood was gestorven heeft dr. Zeldenrust des tijds sectie verricht. Toen is geble ken dat het kind geen gewelddadi ge dood is gestorven. Mevrouw Jansen gisteren thuis gefotografeerd met haar drie kinderen Miranda, Marjo en Ar mandia. Een duidelijk bewijs dat Marjo niet, zoals de geruch ten willen, ergens in de Rand stad in een ziekenhuis ligt waar dan, nog steeds volgens de ge ruchten, 18 oorwormen uit zijn schedel gehaald zouden zijn. aw (Van een correspondent) HULST Door burgemeester P. Molthoff werden in café Het Sport park te Hulst de EHBO-diploma's uitgereikt. Er bestond een grote be langstelling. Aanwezig waren o.a. de heer L. Daalmain, districtssecretaris en tevens hoofdbestuurslid van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO'ers, dr. Hermans. In zijn openingswoord feliciteerde voorzitter Jos Valckx de geslaagden. Burgemeester Molthoff zei, dat de ge meente Hulst volledig achter de EHBO-vereniging stond en beloofde de volle medewerking om een grote re subsidie aan de vereniging te ver lenen wanneer het nieuwe onderwijs materiaal wordt aangeschaft. De ge slaagden zijn: W. Rodrigo, H. Pluym, J. Wieme, mevrouw Rottier-van Me len, C. Peersmans, L. Pardon, me vrouw Van Overmeiren-de Block, N. Mannaert, F. Mannaert, A. van Lae- re, M. Kramers, J. de Kok, A. Kester, A. Houlez, L. Govaert, R. Fassaert, J. Fassaert, F. Esseling, M. Valckx, S. Valckx, J. Valckx, P. van Dries- sche, E. van Dorsselaar, P, de Decke- re, T. Brouwer, J. Broeckaert, A. Bongaars, J. Woltering en E. Strij- donck. Na het officiële gedeelte werd de avond voortgezet met een gezellig samenzijn, waarbij voor de muzikale noot gezorgd werd door het Terneu- zense orkest „Tonny Krijger". Afgelopen week werd de Vredes week gehouden. Zover is het al met ons gekomen. Er is al een speciale actie nodig om ons met de neus op de feiten te drukken. Feiten, die voor ons, bewoners van het rijke gedeelte van de wereld, niet bepaald vlei end zijn. Ik heb me gemeld als deel nemer aan de actie X-Y van NOVIB (zie Vredeskrant). Het is nog het minste dat je doen kunt. 0,44 pot. van ons inkomen moeten wij alle maal kunnen missen. Wanneer je wat dieper doordenkt over de toestand van ellende, hon ger en armoede, waarin tweederde gedeelte van de wereldbevolking ver keert, dan is 0,44 pet. om te helpen, zelfs maar heel weinig. 2 pet. vian. hét nationale inkomen is het gestel de doel, maar dat is voor de rege ring blijkbaar een zeer moeilijk te verwezenlijken zaak. 225 miljoen voor de NAVO uitgeven blijkt echter heel gemakkelijk te gaan. Het Neder landse volk blijft volkomen apathisch toekijken. Het is slachtoffer geworden van zijn eigen welvaart. Het wordt volge propt met produkten van deze con sumentenmaatschappij. Het is ner gens meer voor in beweging te krij gen, het laat rustig met zich sollen. Ook van de vakbeweging is niet veel meer te verwachten. Zij is een onder deel van het kapitalistische systeem geworden. Ik aarzel niet om de werkende massa conservatief, egoïstisch en materialistisch te noemen, alleen nog maar in beweging te krijgen, wan neer er getornd wordt aan de C.A.O., of wanneer de loonsverhoging niet hoog genoeg uitvalt. 17 pet. van de bevolking van deze wereld beschikt over 80 pet. van de rijkdommen van die wereld. Wij behoren ook tot die 17 pet., wij behoren tot de „heersen de klasse", en het is niet te ver wachten dat het uitgebuite deel van de wereld dat nog lang zal dulden. Wanneer daar slachtoffers bij vallen, zal het onze eigen schuld zijn. De tegenstelling Noord-Zuid zal in de toekomst veel gevaarlijker blijken dan die van Oost-West. Onlangs las ik in het boekje „Rijke en arme landen" van dr. H. de Lan ge, dat het inkomen per hoofd van de bevolking in 1688 in Nederland f 350,- bedroeg (ca. 100 dollar). Dat was in de Gouden Eeuw, een tijd van welvaart dus voor ons land. Het zelfde bedrag, 100 dollar, is nu in 1969, het inkomen per hoofd van de bevolking in India. We kunnen niet anders doen dan ons diep schamen. BREDA P. van Gurp. Dat men vrede wil kartik zeer goed begrijpen, maar weet men wel dat dit offers vraagt van ieder en in elke vorm. Het is heel gemakke lijk een grote mond te hebben over vrede, maar het is niet gemakkelijk de daad bij het woord te voegen en daar gaat het juist om. RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. K. Ja, vrede en gerechtigheid is het thema van deze week. Neem de ac tie: „Neem rietsuiker in plaats van bietsuiker". Moeten wij onze land bouwers hun middelen van bestaan afnemen. Dit is ook onrechtvaardig heid ten opzichte van onze landbou wers, die misschien tientallen jaren bieten hebben verbouwd. En moet men ze dan nu gaan omscholen of omschakelen tot het verbouwen van andere produkten? Als de landbou wers nu bijvoorbeeld tarwe in Neder land verbouwen, wat praktisch niet kan, dan brengen zij de wereld markt van tarwe in gevaar. Zo ziet u een actie als: „Neem rietsuiker in plaats van bietsuiker" is heus niet zo eenvoudig als men denkt. Moeten wij door het kopen van rietsuiker onze eigen economie op een lager peil brengen? Ontwikkelingslanden? Geld, nee mensen hiermede heffen wij de armoede niet op. Vrijwilligers en deskundigen, die zich het lot van de ontwikkelingslanden zeer aange trokken voelen, kunnen de bewoners van de ontwikkelingslanden enigs zins op een hoger peil van ontwikke ling brengen. De kwestie is nu dat men de ontwikkelingslanden in 10 jaar tijd tot een welvarend land wil maken, dit is praktisch onmogelijk daar wij zelf honderden jaren over deze ontwikkeling hebben gedaan. Ontwikkelingshulp: men wil de wes terse cultuur in de ontwikkelingslan den brengen, men doet dit, zodat men in de ontwikkelingslanden een complete afbraak van de culturen krijgt Ja, tegenwoordig bevordert men de vrede en men doet veel aan naastenliefde. Maar men gaat meest al één ding vergeten nl. God, Schep per van hemel en aarde. Laten wij Hem vooral niet vergeten, Die onze Schepper is. RAAMSDONKSVEER Louis Sibbald Mevrouw Dumont (De Stem 18 september j.l.) kreeg tranen in haar ogen bij het mooie iied „Amsterdam huilt". Ik ken het lied niet, me vrouw, maar uw ontroering bij iets moois kan ik begrijpen. Als ik ech ter uw verdere reactie lees, komt er in mijn oog een traan. Hoe kun nen onze kinderen goed worden en kan hun toekomst worden veilig ge steld, als zij lezen dat aan de haat zo'n ruimte wordt gegeven? Ik hoop voor u en hen van harte, dat het alleen een opwelling van u was, na uw ontroering. U heeft er vast niet bij stil gestaan, dat zulke uitingen, vooral bij onze kinderen, verwoes tende gevolgen kunnen hebben.

de Stem | 1969 | | pagina 5