Zondagmiddagconcerten in het Zeeuws Museum Gebruik je verstand! Moord van Cl in ge leeft nog voort IN ZEELAND EN BRABANT VOORSTELLEN TOT RECONSTRUCTIE GOED ONTVANGEN Nieuw plan land en Sporthal Goes in december klaar GEVAARLIJKE BIETEN Commentaar Boerenbedrog Popmuziek: negen uur lang in Goes Afscheid van opper Van Houpen in Yerseke Tentoonstelling in Hulster Gallerij MAANDAG OCHTEND- NET PTT REDELIJK SUCCES Kandidaten voor Statenverkiezing KYP-Middelburg Dr. Smallegange in vaste commissie samenlevingsopbouw Afscheid van ir. J. W. Hupk es Nieuwe lagere school in Hulst snel klaar studiecentrum, culemborg I De voorzifter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft erop aangedrongen dat de overheid een reconstructieplan zal opstellen voor de landbouw. De toestand van de agrarische sector is, over de gehele wereld trouwens, zorgelijk. Ze vormt in Nederland bovendien nog steeds een zeer wezenlijk bestanddeel van ons nationale inkomen en welvaarts pakket. Met rond 350.000 arbeids krachten is men altijd nog goed voor het vijfde deel van de Neder landse exportwaarde. In dat licht bezien is het enigs zins vreemd dat bedrijfssluitingen in de industrie altijd meer publici teit krijgen dan de geleidelijke ver dwijning van het boerenbedrijf. Dat heeft waarschijnlijk iets te maken met de onduidelijkheden en tegen strijdigheden in de agrarische pro blematiek. De rede van de voorzitter van de christelijke boerenorganisatie is daar weer een voorbeeld van. Hij vraagt een reconstructieplan. Wij dachten dat zc/n plan er al lang is, opgesteld door een internationaal erkend landbouw-specialist, ir. S. L. Mansholt. Hij vraagt die service aan de overheid. Wij dachten dat de landbouworganisaties en -organen, met aan de top het Landbouwschap, met adviescolleges en gespeciali seerde bureaus in overvloed heeft. Waarom zouden die niet eens met concrete voorstellen komen? „Soe vereiniteit in eigen kring" is immers een in die groepen populaire leuze. Of moeten we uit de uitnodiging aan de regering afleiden dat men in onze landbouworganisaties be vreesd is het mes in eigen vlees te zetten? Dat men het gemakkelijker vindt, al naar gelang het gehoor, beurtelings te betogen dat „aan grotere bedrijfseenheden niet kan worden ontkomen", om elders te verklaren dat „het kleinbedrijf zijn belangrijk plaats natuurlijk dient te behouden". Het applaus is dan voor de organisaties, de kritiek voor de regering. Want die stelde immers een reconstructieplan op. BREDA De boeren moeten gemakkelijker kunnen ophouden met hun bedrijf en de rest moet proberen minder te produce ren. Dit is de strekking van het betoog, dat drs. R. Zijlstra gis termiddag hield op de algemene vergadering van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond in Zwolle. In Zeeuwse en Noord- Brabantse land- en tuinbouwkringen was men in het algemeen genomen wel blij met deze ideeën. „Als er maar was gebeurt" Zo bracht algemeen secretaris van de ZLM, mr. E. Wage, zijn reactie onder woorden. Overigens dacht de heer Wage ge nuanceerd over dergelijke plannen. Of de minister een reconstructieplan voor de land- eri tuinbouw maakt of dat de bonden dat doen, maakt in principe niets uit. We kunnen ons niet meer verschuilen achter „Brus sel". We moeten zelf iets gaan doen en alle suggesties zijn welkom. De uitvoering daarvan kan de regering het bsete doen omdat die beschikt over een beter apparaat om die plan nen uit te werken, aldus mr. Wage. Dr. Zijlstra, voorzitter van de CBTB, stelde voor dat de minister een lamdlbouwreconstructieplan zou maken, zoals indertijd een nota is versohenen over de herstructurering van Zuid-Limburg. Twee dingen sitaan volgens hem centraal: de noodzaak tot een snellere modernisering van ons produ'ktie-ap- paraat en hiermee nauw samenhan gend een verbetering van de moge lijkheden om met een bedrijf te stop pen en in de tweede plaats de nood zaak om voor enkele produkten te komen tot een vermindering van de produktie-omvang. In prijsverlaging, zoals in de Troonrede is gesuggereerd geloofde drs. Zijlstra niet. Hij deed de volgende voorstellen: een hogere premie bij bedrijfsbeëin diging, een betere omscholingsrege ling, toeslagregelingen voor wie van beroep verandert en voor de nieuwe werkgever, het rooien van boomgaar den en het afslachten van koeien. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op zaterdag 4 oktober zullen negen popgroepen in de Goese gebouwen „De Veste" en „Het Schuttershof" negen uur lang hun muzikale kunnen demonstreren tij dens een festival, dal wordt georga niseerd door de jeugdsociëteiten „De Veste" en „Fyfan". Een van de belangrijkste attracties is de Amsterdamse groep George Cash, die in Nederland grote popu lariteit verwerft. Vanaf drie uur 's middags speelt George Cash in het Schuttershof. Op hetzelfde tijdstip begint in De Veste het optreden van VCCC Folk and Bluesband. Het festival gaat door tot twaalf uur 's nachts. (Van onze correspondent) YERSEKE In het gemeentehuis Is afscheid genomen van de post- commandant van de Rijkspolitie, op perwachtmeester M. C. van Houpen. Een zeer groot aantal politiefunc tionarissen van vroegere standplaat sen en van korpsen uit de omgeving waren aanwezig. Woorden vain waardering en dankbetuigingen voor het vele en moeilijke werk dat de heer van Houpen zovele jaren heeft verricht, waren het thema van de toespraken. O.m. werd het woonc gevoerd door Overste van Tiel, ad judant Veldmieijer, oud-burgemees ter Willemsen, enkele familieleden burgemeester Pijl Hogeweg, oud adjudant Tj-ong, wachtmeester vat Egdom, de heer Konstamje en de heer Everse. Beide laatsten mens het Alle van de nodige gasehi vrouw vam Houpen waren er veel bloemen, 's Avonds waB er in Hotel Oesterbeurs een receptie waar ieder een officieel afscheid van Opper van Houpen nam. (Van een onzer verslaggevers) HELST Van 1 november tot 31 december wordt in de Hulster Gal- Jerij ..Boekhandel Van Geyt" een tentoonstelling gehouden van kleine schilderijtjes van Nëderlandse en Belgische schilders. De tentoonstel- hng draagt de naam Maxi-mini en voert het motto maxikunst op mini formaat. De deelnemende schilders zijn: H. herserik, G. Charpentier, George Degenhart, Lucien van den Dri-es- m "*ac Godderis, Jan van Heel, «ften Koornstra, Lex Metz, Theun mjkamp, Hendiri van der Putten, Hübwt de Vries, Taf Wallet, Nico Wijnberg, Barend BI ankert, Etienne e Lompte, Cornells Dolaard, Ernest van Driessche, Aad de Haas, Ernest Joachim, Harry op de Laak, Pi-et £teuwenhuysen, Meike Sund, Rik ai-abbinck, Lionel Vinche Kedi van w Willige, H. van Wijk. Y.1 '1 dagavond wondt de tenfoon- sieibng geopend om acht uur doo-r „er A L. Borst, directeur van Zeeuwse Culturele Raad. In de tweede plaats een betere oriëntatie van de produktie op de af zet, omdat ook de land- en tuinbouw mogelijkheden biedt voor een ver gaande produktiedifferentiatie. De aardappelmeelindustrie heeft daar voor al een bewijs geleverd. In dit plan kunnen goede elemen ten van het plan-Ma-nsholt verwerkt worden. Aan het ontwerp moeten in ieder geval de ministers van aocistlë zaken, var; economische zaken, van ruimtelijke ordening en van recreatie en maatschappelijk werk meewerken. Wij moeten uit de vicieuze cirkel ge raken dat alles in Brussel moet wor den beslist, waardoor gebrek aan po litieke wil zo weinig tot stand komt, aldus de voorzitter van de CBTB. De heer Zijlstra liet zich positief uit over de nieuwe loonwet. Een ster ke inflatie zoals we die de afgelopen jaren hebben gezien, brengt juist de agrarische bedrijven in moeilijkhe den, omdat deze de rekening niet kan doorschuiven. Ook; aan de grote moei lijkheden in de fruitteelt wijdde de heer Zijlstra enkele woorden. Hij vond dat er snel een Europese rooi- regeling getroffen moest worden, an ders gingen de Nederlandse bedrijven over de kop doo-r de beschermende maatregelen van andere landen, zoals Frankrijk. UTRECHT (ANP) De PTT Is begonnen met het nieuwe systeem van centrale zondag avond buslichtingen, het vervoe ren van de post met het zoge naamde maandagochtendnet en de centrale distributie vanuit Den Bosch. De heer B. T. Harmsen, hoofdinspecteur van de poste rijen, deelde in Utrecht mee, dat verreweg het grootste deel van de naar schatting 2,5 miljoen poststukken op tijd op zijn be stemming is gearriveerd. Invoering van het éénbestel- lingssysteem, dat in april 1971 in het hele land zal zijn gereali seerd, maakte een nieuwe opzet voor de nacht van zondag op maandag noodzakelijk teneinde te voorkomen, dat weekendpost pas op dinsdag bij de geadres seerden arriveert (er rijden 's zondags en 's zaterdags namelijk geen nachtposttreinen). Het nieuwe systeem impliceert, dat overal in het land de brie venbussen 's zondagsavonds na 23.00 uur worden gelicht vanuit centrale punten en niet vanuit d» plaatselijke postkantoren. Dat gebeurt niet alleen door PTT'ers, maar ook door particulieren, taxichauffeurs bijvoorbeeld, die zijn beëdigd voor deze taak en voor wie ook de geheimhoudings plicht geldt. De post wordt tussen 1 en 5 uur 's morgens verwerkt. Na vij ven vertrekken uit Leeuwarden, Groningen, Maastricht, Roosen daal, Enschede en Haarlem de treinen met de post uit de ver schillende regio's naar Den Bosch. Het éénbestellingssysteem be tekent onder meer, dat mensen die hun middagblad vroeger door de PTT thuisbezorgd kregen, nu eventueel zelf naar het postkan toor moeten om het af te halen of moeten wachten tot de vol- gende dag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een dezer dagen gehouden ledenvergadering heeft de KVP afdeling Middelburg de volgende kandidaten voor de ko mende Provinciale Staten verkiezin gen gesteld: Drs. W. Dusarduyn, Goes. A. L. van Geesberge, Zierikzee. C. Ver- donk, 's Heerenhoek. v, d. Voorde, districtsbestuur KAB, Sluiskil. W. L. A. Lockefeer, Hulst. P. A. Wilder- om, Vlissingen. J. R. Roose, Goes. W. P. Hamelinck, Vlissingen. Drs. Dusarduyn, lid van de Twee de Kamer voor do KVP, die zou spreken over vraagstukken van al gemene politiek, moest verstek la ten gaan, omdat zijn aanwezigheid in de Tweede Kamer noodzakelijk was. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dr. G. J. Smal legange, directeur van het Provinci aal Ophouworgaan Stichting Zee land, is benoemd tot lid Vaste Com missie van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn inzake Sa menlevingsopbouw. Deze vaste commissie heeft de volgende opdracht, die dient uit te monden in het geven van beleidsad viezen op landelijk niveau: a. analyseren van de huidige op leidingen voor opbouwwerk; b- doorlichten van de praktijkbe hoeften en het vertalen van de prak tijkbehoeften naar opleidingseisen; c. het opstellen van opleidingspro gramma's; d. aangeven van wegen om deze programma's te realiseren (aantal opleidingen, waar, hoeveel en welke docenten, de machtbehoefte, de werving, de stage-kwesties). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een traditie, die teruggaat tot het midden van de vo rige eeuw, maar die lanige jaren on derbroken is geweest, wordt weer opgevat. In de grote zaal van het Zeeuws Museum aan de Wagenaar- straat in Middelburg zal a.s. zondag middag weer muziek klinken. Toen het museumgebouw zijn hui dige bestemming nog niet had, wer den er, rond het midden van de ne gentiende eeuw, ook al concerten in die zelfde zaal gegeven en wel op initiatief van mr. G. M. de Stoppe laar, een vooraanstaande figuur in het Zeeuws Genootschap der Weten schappen uit die tijd. Het pand aan de Wagenaarstraat was destijds eigen dom van dit genootschap. Nu, ruim een eeuw later, neemt een Middel burgse particulier met grote liefde voor de muziek, de heer Laurens van der Pol, de honours waar in de grote zaal, die in de oude boeken nog altijd Muziekkamer wordt genoemd. „Het is een experiment", zegt de heer Van der Pol. „De voorbereidin gen hebben een jaar geduurd en na wat moeilijkheden in het begin is al les nu eindelijk rond. Er wordt een stereomuziekinstaliatie geïnstalleerd, waarop wij grammofoonplaten gaan draaien. Het is niet onze bedoeling om door een uiterst perfecte weerga ve via luidsprekers de echte concer ten de das om te doen. Integendeel. De zondagmiddagconoerten zijn be doeld om interesse en animo voor de echte, levende muziek, zoals die in de concertzaal wordt uitgevoerd te wekken. Er wordt voor de concerten trouwens geen entreegeld geheven. Degeen die een toegangskaartje voor het museum koopt kan gratis de uit voering in de grote zaal bijwonen. Het plateneonoert is gebaseerd o-p een thema. Voor deze eerste keer is dat „Muziek horen en zien". Mr. dr. A. Mes, voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, zal de eerste uitvoe ring inleiden. De heer W. Bergman, directeur van de Zeeuwse Muziek school, was bereid om een pianocon cert, dat te beluisteren zal zijn, des kundig toe te lichten. Het zondag middagconcert begint om twee uur". De heer Van der Pol is er zich van bewust, dat muziek op zondag middag al tientallen jaren in Middel burg iets ongewoons is. „Maar het zal naar ik hoop niet bij één uitvoe ring blijven", zegt hij. „De grammofoonconcerten zijn an ders van opbouw dan de echte con certen. Er wordt steeds naar een al gemeen thema gezocht. Een van de volgende keren zal dat zijn: humor in de muziek. Daarna: oorlog en vre de in de muziek, muziek en rellen, etc." Gevraagd naar de reden van zijn vrijwillige inspanningen voor de Mid delburgse muziekliefhebbers en zij die dat willen worden zei de heer Van der Pol: „Ik ben met muziek opgegroeid. Dat verklaart eigenlijk alles". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie van de n.v. Kon. Mij. „De Schelde' te Vlissingen en lid van de raad van bestuur van de Rijn-Schelde machinefabrieken en scheepswerven n.v-, zal binnenkort beide functies neerleggen. Ter gelegenheid daarvan wordt op woensdag 8 oktober a.s„ om vier uur een bijeenkomst belegd in het stadhuis van Vlissingen, door de raad van commissarissen en de raad van bestuur van de Rijn-Schel de groep en de commissarissen van „De Schelde", waarbij gelegenheid zal worden geboden, afscheid van ir. Hupkes te nemen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST De twaalfklassige lagere school (waarvoor de gemeente Hulst vorige week de toezegging ontving dat het werk mocht worden uitge voerd) komt tte staan in het uitbrei dingsplan Noord n. In deze nieuw bouwwijk met vele jonge gezinnen bestaat er grote behoefte aan een la gere school. De Hulster gemeentese cretaris J. van Denderen, verwacht dat in het voorjaar kan worden be gonnen met de bouw van de school. Het gebouw moet overigens nog wor den aanbesteed. studeer bij Culemborg. NEDERLANDS SCHRIFTELIJK Meer dan 100 cursussen. Studieplan J gratis op aanvraag vermeld gewenste cursus. Overal op de Zeeuwse wegen kan men ze weer aantreffen, de suiker bieten, die tijdens het transport naar de suikerfabrieken van de over volle vrachtauto's vielen. Voor het verkeer leveren deze vaak omvang rijke knollen een niet ongevaarlijk obstakel op. 7 (Van een onzer verslaggevers) GOES De sporthal in Goes zal begin december gereed zijn. Verwacht wordt dat het gebouw in januari volgend jaar officieel in gebruik zal worden genomen. Met de bouw van deze sportaccommodatie naast het gemeentelijk zwembad is een bedrag gemoeid van ruim 900.000. Niet alle kosten komen evenwel voor re kening van de gemeente. De Nederlandse Sport Federa tie zal een bijdrage leveren van 50.000, terwijl van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een subsidie verwacht mag worden van ƒ200.000. Van particuliere zijde is bovendien nog een bedrag van ƒ35.000 toegezegd. Zeer waarschijnlijk zal het provinciaal ontwikke lingsfonds 100.000 beschikbaar stellen. Provinciale Staten moeten hierover echter nog beslissen. Het is niet uitgesloten dat in het kader van de Bij drage Sociaal-culturele Infrastructuur nog eens 100.000 voor de sporthal vrij zullen komen. Een klein reken sommetje leert, dat de gezamenlijke financiële bijdragen in het gunstigste geval 485.000 opleveren. (Van een onzer verslaggevers) KLOETINGE De vreselijke „moord van Clinge" is sinds lang - men zegt wel driekwart eeuw - geen aktualiteit meer. Toch houdt het ontzettende bloedbad de ge moederen van sommigen nóg be zig. Tot zelfs in Zuid-Beveland, over de Westerschelde, is van de gruwel in dit Oost-Zeeuwsch- Vlaamse plaatsje nog te vernemen. In het dorp Kloetinge, onder Goes, hoort men van de 85-jarige Pieter van Wijngen op vers: Een driedubbele moord is er laatst in de Clinge gebeurd Waar het hart van openscheurt Dat meisje kreeg van hem genoeg Omdat haar minnaar zich slecht gedroeg. Hij liep met zijn hart vol wraak en ze zei Waar ik u kapot voor maak. De andere dag ging het meisje uit rijden Nog met twee andere zusjes van haar Een uurtje geleden, dicht bij de kapucijnen Kwam opeens de moordenaar. Hij heeft haar zusters aangerand Met een groot kapmes in zijn hand Nog pas geslepen en gevet Kapte hij het hoofd al van nek Toen is hij naar haar zuster ge sprongen. Kapte hij allebei de armen af. Toen is hij naar de derde gespron gen, Ook nog eens een klap op haar hoofd gaf En nog e enklap in het schouder blad Zodat het bloed in het rond spat. Toen is hij door 's bos en beek gerend Tot Moerbeek hem gevangen stelt. Hij is weer naar de Clinge terug gekomen Tussen gendarmen in een gerij. Ze hebben hem uit de karre geno men. Nog frank en vrij, nog glimlacht hij. En hij riep nog: mijn spijt is groot Ze niet alle drie zijn dood De wilde dieren in het woud Zijn niet zo vreselijk en zo stout. De heer Van Wijngen zingt het lied met gave stem en op goed bij passende melodie. Waar hij de tekst vandaan heeft? „Terwijl mijn moeder aan de wastobbe stond, zong ze het ene lied na het andere. Als kleine dreumes hoorde ik de woorden en de melodie, die lagen zo in mijn gehoor, dat ik al spoedig met mijn moeder kon meezingen". Het was in die jaren een ge woonte, dat een bepaalde schok kende gebeurtenis prompt bij na altijd anoniem op rijm werd gezet en van mond tot mond ging. De liederen kwamen van over de grens bijvoorbeeld de ontplof fing in het kruitmagazijn te Ant werpen maar ook uit het eigen dorp. „Als er om een voorbeeld te ge ven, een jongen een meisje liet lopen, dat van hem in verwachting was geraakt, dan was over die streek al spoedig een liedje in om loop", zo weet de heer Van Wijn gen zich te herinneren. De liederen, bijna nooit „op schrift", gingen van de een op de ander over, tijdens het werk op het land, tijdens de kermis of andere feesten enz. Nieuwe verzen kreeg de bevolking, die niet minder nieuwsgierig was dan heden ten dage, ook te horen van rondtrek kende figuren, zoals schapen scheerders. Zo moet ook het relaas van Clin ge zijn overgewaaid. De heer Van Wijngen, die o.m. meewerkte aan het radioprogram ma: „Onder de groene linde" (Clinge Doorenbos in eigen per soon, kwam de door de 85-jarige gezongen volksliederen opnemen), zou intussen wel willen weten of men in Clinge zelf. of de omgeving daarvan het lied of een variant er op nog kent. De heer Van Wijngen, die al 55 jaar onafgebroken aan de Leeu westraat 70 in Kloetinge woont: Degene die schrijft krijgt zeker van mij antwoord". 1 '1 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 3