N Stedelijk museum houdt open huis MARKANT GEBOUW IN TERNEUZEN Zwaar transport voor Botlek boekhoudkundige kracht LAKJASSEN v. d. SNEPPEN medewerkster Zeeu predi Rederijkerskamer zoekt wanhopig naar onderdak Onvoorzic fikse boet Nieuwe Boerenleenbank TERNEUZEN REACTOREN VAN AKF TE GOES f W. G. C. Kok WINKELJUFFROUW Rijnberg's Handelsbureau ENCYCLC V A- Godeau DE STEM Door inruil: G. Cappendijk Zn. Wat wij verwierven Dierenshow op 4 okt. Oude ansichten afwezig Een beste krant in eik opzicht Glas in Koper Autobedrijf in tiener- en damesmaten SPORTHANDEL GEMEENTE BREDA Politierechter Huldiging van dokter Gasparie Zeeuwse KVP'ers en hun Kamercommissie Uitvoering Kon. Sled. Harmonie ±ÈSS DE STEM VAN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 |i|iiHHWP|iiiinii i j I 'i - a - De*e tekening geeft een indruk hoe de Boerenleenbank aan de Herengracht in Terneuzen er uit zal zien. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een week lang zal het stedelijk museum aan het Bellamypark voor iedereen gratis toegankelijk zijn. Om een bezoek aan het museum nog aantrekke lijker te maken wordt tijdens deze museumweek, die dinsdag werd geopend, een tentoonstelling ge- houden onder de titel „Wat wij verwierven". Het stedelijk museum in Vlissin gen mag zich de laatste decennia verheugen in een stijgende belang stelling, aldus wethouder Ch. Gillis- sen Verschage, die o.m. de porte feuilles voor culturele en oudheid' kundige zaken beheert, in zijn ope ningsrede in het Vlissings museum, In ruim tien jaar steeg het bezoe kersaantal van 2000 naar 4000. De belangstelling is echter het grootst in de zomermaanden, zodat veron dersteld mag worden, dat het aan deel van de Vlissingse bevolking in die stijgende belangstelling niet zo groot is. „We hebben daarom ge zocht naar wegen die kunnen leiden naar een intensiever museumbezoek van de Vlissingers. Vandaar deze tentoonstelling", aldus wethouder Gillissen Verschage. Het stedelijk museum vindt zijn oorsprong in de in 1890 op initiatief van enkele Vlissingse ingezetenen gestichte „Oudheidskamer". Deze werd na eerst vijf jaar tijdelijke huisvesting te hebben gevonden in de „bomvrije toren" aan de Boule vard, in 1914 overgebracht naar het huidige pand aan het Bellamypark. De collectie van de oorspronkelij ke oudheidskamer werd daar meer en meer uitgebreid. De tentoonstel ling „Wat wij verwierven" geeft daar een beeld van. Het accent van deze tentoonstelling ligt vooral op (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het hart van Terneuzen, op de hoek van de He rengracht en de Noordstraat, gaat de Boerenleenbank een markant gebouw neerzetten. Voorlopig zal het pand drie verdiepingen tellen. Indien nodig kan er een vierde bouwlaag op gezet worden. De nieu we bank wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf I.G.B. te Breda naar een ontwerp van het Bredase architectenbureau Oomes en Bo- gaert. De bouwkosten bedragen rond een miljoen gulden. Voor de bouwtijd is een jaar uitgetrokken. Op het ogenblik is .men op de plaats, waar het nieuwe bankge bouw zal verrijzen, bezig met de sloop van het pand waarin voorheen de graan- en zadenh^ndel van de firma Crouwels was gevestigd. Het wordt binnen vrij korte tijd de derde vestiging van de Boerenleenbank in de Kanaalzone. Het nieuwe pand in Terneuzen wordt het grootste en modernste van de Boerenleenbank in Zeeland. „Dit wordt ons vlagge- schip in Zeeuwsch-Vlaanderen", merkte de voorzitter van de Boe renleenbank te Axel, de heer M. L. M. Ysebaert niet zonder trots op. „Het bruist bij ons van activiteit. In de naaste toekomst zal er wel nog een nieuw vestigingspunt bij komen". In 1964 had de Boerenleenbank te Axel nog een balanstotaal van vier miljoen gulden- In 1968 was dit meer dan verdubbeld en lag op negen miljoen gulden. De stand van van daag is 10,3 miljoen gulden. Het aantal spaarboekjes, in 1964 nog maar 900, bedraagt thans 3200. Het aantal rekening-couranthouders is 250 en het aantal privérekeningen 850. Drs. A. J. Bierings, districtsdirec teur van de centrale Boerenleen bank, sprak zijn vreugde uit over de nieuwe vestiging te Terneuzen. Het is de bedoeling dat de administra tie van dit kantoor voornamelijk in geschakeld zal worden op een com putersysteem. De plaatselijke ban ken nemen, zo zei de heer Bierings, steeds meer een autonome positie in. De Boerenleenbank zal in het nieuwe pand de beschikking krijgen over de begane grond. Op de boven verdiepingen zullen de ruimten ver huurd worden. De onderhandelingen met gegadigden lopen nog. Op de begane grond van het gebouw, dat een totale inhoud van 4000 m3 heeft komen een grote cliëntenhal, kan toren voor directie en administra tie, twee spreekkamers, een ge pantserde kassierbox, een dagar chief, een overblijfruimte, garderobe en toiletten. In de kelder komen een kluis van 3,70 meter bij 8,50 meter, een kluishal met couponnissen, het archief, een nachtkluis en de c.v.- ruimte. Naast de hoofdingang zal de lin kerzijgevel vdrsierd worden door een plastiek in beton van de kun stenaar J. Vaas, terwijl van dezelfde kunstenaar in de voorgevel eer» plastiek in metselwerk en beton zal prijken. TERNEUZEN Slopers zijn begon nen het pand op de hoek van de He rengracht en de Axelsedam in Ter neuzen met de grond gelijk te ma ken. Het gebouw bood eens onder dak aan de graanhandel Clouwers en een showroom van de machinefabriek De Schroef. Op de vrij te maken plaats zal het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank ver rijzen. De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren organiseert In het voormalige veilinggebouw op zaterdag 4 oktober a.s. een huisdie renshow. Kinderen, die leerlingen zijn van een basis-school kunnen met een huisdier naar deze show die van twee tot vijf uur wordt gehou den komen. Het enkele maanden geleden ge kozen nieuwe bestuur voor de afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen (voorzit ter is ir. J. P. Korbee) wil met dit evenement een reeks van opvallende aktiViteiten inluiden, omdat onder de leden de wens leeft weer tot de op richting van een nieuw dierenasiel in Terneuzen te komen, in plaats van het oude dat door brand geheel werd verwoest. Tot nu toe heeft het aan geld ontbroken. Mogelijk eullen er binnen afzienbare tijd toch concrete plannen op tafel komen. De show van a.s. zaterdag belooft een evenement te worden, omdat de kinderen niet alleen met hun hond of kat kunnen komen, maar ook m et al lerlei andere huisdieren. Het bestuur verwacht een enorme toeloop, omdat ei door de jeugd nu al gevraagd is of ook de goudvis, de papagaai, de duiven en... de rupsen in aanmerking komen. Het is de bedoeling ieder kind dat met een huisdier deelneemt een certificaat te verstrekken. De kinde ren zullen tijdens de show ook ge- tracteerd worden. Zij kunnen zich voor deelname voor 1 oktober a.s. melden bij de secretaris van de vere niging, de heer J. A. Schrauwen, Breitnerstraat 12 te Terneuzen (tel. 3820). (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese transport ondernemer J. Roose heeft voor de Apparaten- en Ketelfabriek AKF in Goes het vervoer geco ördineerd van twe eomvangrijke reactoren. De apparaten, die elk 28 ton we gen, en een lengte hebben van 13.2F meter, met een doorsnee van onge veer vier meter, worden per dek schuit naar het Botlekgebied ge bracht. Het is de bedoeling dat de reactoren maandagmorgen op de plaats van bestemming worden afge leverd. De apparaten werden door een zware hijskraan van Stoof uit Breda aan boord van het speciaal voor dit karwei uitgeruste schip ge- De reactoren zijn juist aan boord gebracht. Het uitzicht voor de stuurman is tot een minimum he- perkt. De tocht naar het Botlek- gebied zal voor hem niet gemak kelijk zijn. bracht- Dit werk, dat de uiterste nauwkeurigheid vergde, verliep zon der strubbelingen. de uitbreidingen van de collectie in de laatste jaren. De tentoonstelling geeft een duidelijk overzicht van de bewogen historie van de havenstad. Naast oude prenten en schilderijen, als beeldende verslagen van belang rijke gebeurtenissen, vindt men er maquettes en modellen van de stad Vlissingen, van verdwenen en nog bestaande oude gebouwen en uiteraard scheepsmodellen Daarnaast vindt men er vele ge bruiksvoorwerpen, waarbij het touw- slagerswiel, waaraan Michiel de Ruyter heeft gestaan, uiteraard niet ontbreekt. De start van de Vlissingse mu seumweek kreeg tijdens de opening gisteren een extra feestelijk tintje toen de heer J- V. Keser, adjunct directeur van de Europese biblio theek, burgemeester drs. D. Roe mers het eerste exemplaar aanbood van het fotoboek „Vlissingen in oude ansichten". Dit fotoboek in deze serie verscheen reeds een uitgave over Middelburg geeft een beeld van Vlissingen uit de jaren rond de eeuwwisseling. De heer N. Veldhuis, conservator van het stedelijk mu seum, stelde het boek samen uit oude ansichtkaarten van Vlissingen. Wij komen in een bespreking nader Op dit boek terug. (Van onze correspondent) OOSTBURG De aandacht op de repetitieavond van de Rederijkers kamer Oefening en Vermaak in de Katholieke Kring was ver te zoeken. Ieder lid van deze vereniging hield zich druk bezig met het huisvestings probleem, waarvoor de probleem zich plotseling ziet geplaatst. Deze Oostburgse toneelvereniging, die op 30 oktober van dit jaar haar 110e verjaardag viert, is genoodzaakt om, evenals dit vorig jaar het geval was (toen de Rederijkerskamer uit de zaal van het hotel De Eenhoorn moest vertrekken) begin van het vol gend jaar naar een nieuw onderdak uit te zien. Waar de leden van het Oostburgse amateurgezelschap bijzonder over gebelgd zijn is het feit dat de be slissing het gebouw als bibliotheek in te richten niet veel eerder ter ken nis is gebracht. Het is toeh wel erg, zo meent het gezelschap, dat door middel van persberichten moet wor den vernomen, dat je een eindelijk vertrouwd geworden repetitieruimte moet opgeven. Waarom heeft men eerst geen overleg gepleegd met de diverse verenigingen, die in de za len van de Katholieke Kring een zo uitermate geschikt onderkomen heb ben? Zo vraagd men zich af. Het vermoeden is dat het besluit is ge nomen, omdat, de exploitatiekosten van het gebouw zo hoog worden, maar waarom zijn de verenigingen dan niet verzocht eens rond de tafel te komen zitten en de problemen door te praten. Misschien was er dan - door middel van 'n hogere huur - nog een mouw aan te passen ge weest. De Rederijkerskamer weet niet waar het naar toe moet. De sugges tie met subsidie van de gemeente het Ledeltheater te huren wordt van de hand gewezen. Want, zo rede neert men bij Oefening en Vermaak, de mensen komen natuurlijk om een goed toneelstuk te zien, maar een niet-onbelangrijk deel ervan komt ook voor het gebruikelijke „bal na". Hiervoor is in het Ledeltheater geen gelegenheid. Aan de sociale werk- plaats, het gebouw waar oorspronke- lijk de bibliotheek zou worden onder- gebracht, is ook gedacht, maar men zal eerst, alvorens definitieve stap. pen te ondernemen, contact opne men met het gemeentebestuur. Het zit de Oostburgse Rederijkerskamer de laatste tijd niet mee. In de eerste plaats is er het nijpend tekort aan spelende leden, zodat de keuze van te spelen stukken zeer beperkt is. En nu verkeert de vereniging in de weten schap, dat het volgend jaar de Ka- tholieke Kring niet gebruikt zal kun- nen worden. Deze tegenslagen ween houden de leden van deze vereni ging er echter niet van om op 38 oktober in de burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis feest vieren ter ere van het 110-jarig be staan Tijdens de receptie zaï dj heer P. Bruggeman, vice-voorzitter, gehuldigd worden, omdat hij veertig jaar lid is van de vereniging. Getrouwd: mr. J. A. J. P. M. Nollen Birgit Rottier Toekomstig adres M. Trompstraat 5 te Nuland. 26 september 1969. Op donderdag 2 oktober a.s. hopen onze geliefde ouders J. Asselman en L. Asselman-v. Hecke hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Receptie van 5-6.30 uur in café G. Lijbaart, Zoute- straat, Hulet. Hulst, Trumanlaan 15. Tot onze diepe droefheid overleed heden in het Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, na een lang durig lijden, onze geliefde vader, behuwd vader, groot- en overgrootvader, broeder, zwager, oom en neef MAURICE EDUARDUS AUDENAERT weduwnaar van Emelie Maria van Dam in de ouderdom van 72 jaar. Westdorpe: A. Audenaert M. Audenaert-de Bock kinderen en kleinkind De familie Audenaert De familie Van Dam Westdorpe, 25 september 1969. Graafjansdijk B 166. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de ter aardebestelling, waarbij u beleefd wordt uitge nodigd, zal plaatsvinden op maandag 29 septem ber a.s. om 10 uur in de parochiekerk van West dorpe. Samenkomst Graafjansdijk B 166 te Westdorpe om 9.15 uur. Met grote verslagen heid melden wij u het overlijden van ons dierbaar mede-lid JOZEF VAN DAMME De uitvaart waarna be grafenis zal plaats heb ben op maandag 29 sept. a.s. om 10 uur in de pa rochiekerk te Koe wacht. Onze leden en jeugdle den worden bij deze uitgenodigd de begrafe nis bij te wonen. Het bestuur van de Hengelvereniging Koewacht. AXEL van 6 t.m. 19 oktober In plaats van kaarten. Met grote blijdschap geven wjj u kennis van de ge boorte van een dochter NEELTJE-FRANCINA wij noemen haar NELLEKE L. Bruynooge S. Bruynooge-Brand. Breskens, 26 september '69. Burg. van Zuyenstraat 4. Tijdelijk adres: St.-Anto- niusziekenhuis, Oostburg. STEENHOUWERIJ en N ATUURSTEENHANDEl Antwerpsestraat 33 - 35 Bergen op Zoom Tel 01640 6461 Speciaal adres voor het vervaardigen van grafwerh Vrij blijvend offerte en inlichtingen ZEER EXCLUSIEF Glas in lood Ook reparaties Marijke Meustraet 15 fel 34538 - 30336 I In verband met huwelijk van onze huidige is per 1 november plaats voor een WINKELJUFFROUW. Het is prettig werken met onze kantoorartikelen en is uw leeftijd tenminste 17 jaar komt u dan eens bij ons aan. Wij zullen u gaarne nadere inlichtingen verstrekken. KANTOORARTIKELEN Noordstraat 78 - Terneuzen Wij hebben een zeer interessante werk kring in de autobranche te Terneuzen Wij zoeken hiervoor per 1 novem ber een geheel zelfstandig wer kende leeftijd is niet belangrijk. Brieven onder nr. 27951 bur. van dit blad. RENAULT R10 1967 RENAULT R16 1966 SIMCA 1500 1965 GOEDKOPE INRUILWAGEN RENAULT R4L 1965 Modellen 1970 uit voorraad leverbaar. KLOOSTERZANDE TEL. 01148-413 Door vertrek van enkele medewerkers is er bij het PROEFSTATION VOOR DE FRUITTEELT te Wilhelminadorp plaats voor a. een ANALIST(E) b. een LABORANTE c. een TYPISTE d. een HULP HUISHOUDELIJKE DIENST e. een TUINKNECHT Sollicitaties te richten aan de Directeur van het Proefstation voor de Fruitteelt, Kerkstraat 15, Wilhelminadorp (post Goes). VLOOSWIJKSTRAAT 13 - TERNEUZEN Bij de Gemeentelijke KREDIET BANK kan worden geplaatst een VereistMULO-diploma. Salaris: afhankelijk van leeftijd, op- leiding en ervaring tot f 750,— per maand. Sollicitaties vóór 4 oktober a.s. schriftelijk 'e richten aan de directie van de Gemeentelij Kredietbank, Veemarktstraat 49 te Breda. (Van onze correspondente MIDDELBURG Een boeti f 300,- en drie maanden ontze van de rijbevoegdheid zag mev M. K. de R. uit Koewacht zie] gelegd. Op 2 juli j.l. reed zij de Hulsterweg, waar zij de rijk moest oversteken. Zij zag het 1 niet dat op deze voorrangsweg Met een daverende klap schoo voertuig tegen de achterkant van de auto van mevrouw K. Een soortgelijk ongeval op 25 j.l. trof de familie G. Lader, daar was het boze, of liever ge andere opzet van P. uit Seroosk Toen de auto van het slacht nog maar 15 meter van haar daan was, kwam hij uit een fifl stak de rijksweg over. Alle inzi den raakten gewond. Alles was de verzekering betaald, met uil dering van onverwachte kosten, het slachtoffer L. nog kreeg te talen. Politierechter mr. W. Soi veroordeelde P. bij verstek f 250,- boete, drie maanden onl ging uit de rijbevoegdheid en ling van de schade tot f 500,- H. J. R. B. uit Terneuzen had der invloed een inhaalmanoei gemaakt en sloeg daarbij over| kop. Hij kreeg een week onvoor' delijk en 12 maanden ontzegg W. P. T. uit Koewacht had tiji een ruzie, die hij niet zelf was gonnen, P. uit St.-Jansteen d toegetakeld. Er waren vier getui opgeroepen waarvan er twee gunste van P. waren. Toch kreeg f 75,. boete, een week voorwaai lijk en twee jaar proeftijd. Had M. de J. uit Vlissingen .e, er W| (Van een onzer verslaggevers, HULST Zaterdag 4 okto viert de Hulster arts Gasparie i veertigjarig ambtsjubileum- De H stenaren hebbei p een comité vormd, dat deze dag voor de s tot een onvergetelijke moet mak Vast staat al, dat de heer Gaspa zal worden gehuldigd in „De I ning van Engeland", ('s midd: om half drie). Nog geen zekerhi heeft het comité „Huldiging Gasi rie" over het cadeau, dat zal wt den aangeboden Dat is afhankell van giften van de burgerij. (Van een onzer verslaggevers) HULST-DEN HAAG Deze wei zjjn de twee Zeeuwse K.V.P.-Kami leden de heren Dusarduyn en Loei feer gekozen in diverse vaste kam commissies. De heer Lockefeer, sinds kort in de Eerste Kamer zete werd benoemd tot plaatsvervanger lid van de commissie van Verkei en Waterstaat. Hij nam de opengi vallen plaats in van ir. Raadts, hij werd bovendien gekozen plaatsvervangend lid in de kame: commissie voor Onderwijs en - Wi tensrhappen. De heer Dusarduyn, Tweede Kamei hd voor de K.V.P., werd gekoze als lid voor de commissie voor visserij, in de commissie vuor -3 volksgezondheid, en in de commissi voor cultuur, recreatie en maatscha pelijk werk. Bovendien werd hij be noemd to plaatsvervangend lid i[ de commissie voor volkshuisvestin en die van ruimtelijke ordening. Zondag om half acht geeft de Ko mnklijke Stedelijke Harmonie ee: uitvoering in het bejaardentehuis Blauwe Hoeve Dit concert geldt voorbereiding voor het bondscon cours te Clinge, dat op 26 oktobe wordt gehouden. De harmonie werk uard om met een goed resultaat ui ue bus te komen. Twee tot driemaa Por week wordt gerepeteerd, terwij er tussendoor nog partijrepetitie worden gegeven. De vorig jaar met veel succes vi i lagere schooi gestarte muziek noo] bleek in alle opzichten eei succes te worden. Na een grondig' eoretische opleiding in muzieklee n notenleer zijn deze week de laat vni ln.strumenten uitgereikt. Het ge f dat uivca vijftien jongen "ds kortere of langere tijd een ument jn bezit hebben. Het zie )p. "aar ,uit- dat gedurende de mn ree? den verschillende van het rnn^n,66? Plaatsie tussen de ouder* do t,^. en zuDen hebben, wat voo: betppiienp^F-J'ien een verbetering za waaroor,™',^,3 de wintermaanden za leiding t1J ljk ™et een nieuwe op Moment, niuzikant worden gestart «L li f bestaat gelegenheid on ven te worden. drUmband ^Seschie

de Stem | 1969 | | pagina 4