Fruittelers moeten van bijstandswet trekken Thomassen hoopt op een „Haags geluid" SLEPER VAN TOP TEEN VERBOUWD TOT Hoogwaterstand goed voorspeld STEM-Correspondent ZEEUWSE C.B. TB.SLAAKT NOODKREET v Kanaalarm Terneuzen wordt vijver Êm jemma Morgen naar de In gesprek met ZEEHA VENONTWIKKELING Bij 1 erne use rise Scheepsbouw Mij. L. Franzen nam afscheid in Goes plaatselijke correspondent Veranderlijk P. J. I. Verhage AANDAG RIJNPOORT VERZET Scheldekomité: Bocht van Bath moet afgesneden worden Verwondering „DELTAWERKEN": SUBSIDIES CRM VOOR OPENLUCHT- RECREATIE Lonken naar groot werk ZONDAG GEOPEND yan 10-17 AHOY' GEBOUW ROTTERDAM '26 sept."m7 okt. ill, de held vain het wilde jaar as Madchen milt diem inn 18 jaar uur de val 18 jaar raak van Djamgo 14 jaar ebouw 14.30 West 14 jr~ et wonder en 18.30 uur •oT van de liefde jaar ceputten" 14.30 uur •stelling ;N Als onder vandaag Schouwburg 15 uur ngenavood" 0 uur .geliemam" Als onder vandaag irg 20 uur ;eleerde dames ra 14.30 uur „Bigoletito" Shristl" AS Als onder vandaag 'OONSTELLINGEN IRG Stadhuis 1017 uur aquarellen van de Chi- se kunstenaar Siegward t.m. 30 sept.) routzaerte TentoonsteMijig lerjjen door Roel ïYamkot EN mpark De 10e Biënnale dihouwkumst (t.m. 5 okt.) DIVERSEN HJK lorcus 15 uur Schieting 5RUG Xhuye 14.30 uw le Kind 14.30 uw IJK Scheerders 19.30 uur -amusement „De Kraai" 14.30 uur lieting e Lozanne 20 uw ooiëteit film, concert enz. in uw rhen mit dem sex-ten aar X uur de val 18 jaar jebouw 20 uw ter van de liefde 18 jaar en i: Als onder vandaag Schouwburg 20 uw ïgenavond i: Als onder vandaag Schouwburg 20 uur geleerde dames as t: Als onder vandaag toonstellingen jrg Stadhuis 10—17 uur aquarellen van de Chi- se kunstenaar Siegward t.m. 30 sept.) pe routzaerte Tentoonstelling liM'ij en door Roel Frankot en impark De 10e Biennale dhouwkunst (t.m. 5 okt.) diversen huis 19.30 uw gadering e Vilder 15 uw Schieting „De Kraai" 14.30 uur hieting ;e Lozanne 19.30 uw ;adering DE STEM VAN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 deze sthus rubriek tel. 01180- 116 in Middelburg. uws en streek a 3, 4, 5 en 7. (Vervolg van pag. 1) Ook de paragraaf zeehavenont wikkeling in het jongste jaarver slag van de Rijksplanologische Dienst zit burgemeester Thomas sen dwars. „De minister van Eco nomische Zaken spoort ons aan, de Rijksplanologische Dienst trekt aan de rem. Rotterdam hoopt niettemin op één Haags geluid". Ten aanzien van het overleg in de Delta blijft burgemeester Tho massen zijn trouw betuigen aan het „groene boekje", maar niet zonder meer. Hij zegt: „In onze positieve gezindheid ten aanzien van dit basismateriaal is geen ver andering gekomen, ook al dienen we thans rekening te houden met nieuwe feiten en gegevens." In dit verband stelt de nota de vraag al of niet een kanaal door de Hoek- sche Waard op scherp. Het gaat Rot terdam in dit geval niet om concur rentie aan andere Nederlandse ha vengebieden, maar om het behoud van industrieën die óf de nabijheid van het industriële complex van Bot lek en Europoort nodig hebben, óf naar het buitenland gaan. Maar ook hier, zegt de nota bescheiden, is het de regering die de beslissing moet ne men. Burgemeester Thomassen verwacht dan dat Rotterdam dezelfde taak van „tekenaax-timmermain-opzichter" zal krijgen die het ook voor de Zekluza uitoefent sinds besloten is tot vesti ging daar van Shell. Welke taak Rotterdam verwacht in een Zekluza op bredere basis wordt uit de nota niet duidelijk. Ook burge meester C. D. van Oosten van Klun- dert, secretaris van het industrieschap Moerdijk kon daar niet op antwoor den. Met de basisverbreding van het in dustrieschap wordt, naar zijn mening, gedoeld op de verwachte participatie van de provincie Noord-Brabant. Een deelname van Rotterdam in het schap leek hem niet denkbaar. De beleidsnota wijdt in 't kader dor Rotterdamse havenplannen veel aan dacht aan de noodzakelijkheid van de Rijnpoo-rthaven, vooral bedoeld voor containervervoer. Een deel van dat havenplan ligt op grondgebied van Naaldwijk. Maar een klein gedeelte, zegt de nota, 80 ha, waar slechts en kele kassen zijn gebouwd. „Het is dan ook moeilijk vol te houden d-at met de aanleg van dit havengebied het West- land zal worden aangetast." Zoals bekend hebben de Provincia le Staten van Zuid-Holland zich tegen dit plan verzet en de minister wil nu, alvorens een beslissing te nemen, de mening van de Rijnmondraad ho ren. Die raa-d is echter verdeeld. Het dagelijks bestuw stemt met het plan maar de „grootst mogelijke min derheid" wenst daar alleen mee ak koord te gaan als het plan beperkt Rotterdams gebied. Een containerhaven als alternatief m net Sloegebied heeft volgens het jujnmondraadbestuur financiële na delen. Extra-transport van goederen dver de weg, begroot op vijf gulden ton, halveert het sociaal-econo misch voordeel van zo'n snelle haven. in het hoofdstuk vervoersmiddelen oesteedt de nota o.a. aandacht aan het groeiend aantal pijpleidingen in het havengebied en naar gebieden daar buiten. Daarbij wordt o.a. gezegd dat aanvullende produktenleidingen na-ar Terneuzen en Moerdijk op korte ter mijn te voorzien zijn. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Het „Itomité van Advies voor de Zeedienste der Schel de" heeft in een vergadering gewe zen op de noodzaak, dat de Bocht van Bath wordt afgesneden. Volgens het Komité is dit van uitzonderlijk belang. Bij de bevoegde ministers zal worden aangedrongen dat dit te gelijkertijd met de industrialisatie van de linkeroever en het Baalhoek- project wordt behandeld. De industrialisatie van de linker oever van de Schelde en het Baal- hoekproject zijn vooral van belang voor de diepwatergebonden indu strieën. Voor de Antwerpse haven zelf is het van zeer groot belang dat de bocht wordt afgesneden. In de eerste acht maanden van dit jaar is in de Schelde meer gebaggerd dan in de laatste jaren. Toch lag het baggervolume in die jaren uitzon derlijk hoog. Dit deelde ir. J. Ver- schave, de directeur generaal der Waterwegen, mee. Tengevolge daar van is de toestand van de vaarweg uitermate gunstig, met uitzondering van Baarland, waar zich in de loop van het afgelopen jaar een plotselin ge vernauwing voordoed. Door inten sief baggerwerk waarbij drie miljoen kubieke meter zand verplaatst werd, is het vaarwater daar weer verbreed. Bovendien werden sinds augustus alle wrakken verwijderd. Over de normalisatie van de Schel de, deelde de heer Verschave mee, dat de proeven met modellen zover gevorderd zijn, dat nu de over gangsfazen kunnen worden bestu deerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vroegere oos telijke kanaalarm in Terneuzen wordt herschapen in een riante vij ver. Tussen de kaden van de He rengracht en Rosegracht zijn veie kubieke meters zand gestort voor de nieuwe oevers van de water partij. Aan weerszijden van de vij ver komen parkeerplaatsen voor totaal honderd auto's. Op de achter grond de watertoren met daarnaast het bouwterrein van het nieuwe raadhuis. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Minister, minister, neem nu maatregelen, want mor gen is het te laat." Deze noodkreet wordt geslaakt door de Zeeuwse CBTB. Oorzaak: de slechte toe stand in de fruitteelt. Uit een on derzoek, dat door de CBTB is ver richt, is komen te staan, dat de verliezen in de fruitteelt zich be paald niet beperken tot de kleine re, of minder goed geleide fruit- teeltbedrijven. Juist de grotere, goed opgezette bedrijven (boven tien hectare) blijken nu met de grootste verliezen te werken. Het moderamen van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft in een spoedvergade ring samen met enkele leden van de fruitteeltcommissie en enkele fruitte lers zich nogmaals ernstig beraden over de catastrofale gevolgen van de toestand in de fruitteelt. Uitdrukkelijk werd in deze bijeen komst gewezen op het feit, dat men niet meer zit in een sfeer van „ver beteren van maatregelen", maar in de sfeer van „oplossen van acute nood". Het. gaat op dit ogenblik, aldus de C.B.T.B.'ers, om het behoud of de ondergang van een bedrijfstak, waar duizenden mensen een bestaan in vinden. Men vroeg zich af, of de overheid zich kan permitteren, dat de fruitteelt geheel ten gronde gaat. Als vanzelf werd een vergelijking gemaakt met het concern Verolme. Hier springt de overheid bij om de werkgelegenheid veilig te stellen. Overwogen is, hoe op korte termijn de financiële nood (een gevolg van de grote overschot ten in de E.E.G.), op vele bedrijven verzacht kan worden. Met verwondering werd er kennis van genomen, dat volgens een gehou den enquête nog maar een zeer be perkt aantal aanvragen bij de Rijks- groepregeling Zelfstandigen van de algemene bijstandswet is ingediend. Verondersteld wordt, dat zeer veel fruittelers een enorme schroom heb ben te overwinnen, alvorens ze er toe overgaan een aanvraag in te die nen. De situatie moet, aldus de C.B T.B., op veel bedrijven wel van dien aard zijn, dat men in aanmerking kan ko men voor deze regeling. De Zeeuwse C.B.T.B. acht het ook noodzakelijk, dat de fruittelers, die financieel vast zitten of spoedig vast dreigen te lopen, een aanvraag indie nen voor de bijstandswet. In de eer ste plaats voor hun eigen bestwil en op de tweede plaats om de overheid duidelijk te maken dat de nood in deze bedrijfstak bijzonder groot is. De Rijksgroepregeling Zelfstandi gen van de bijstandswet kan bijstand bieden door het periodiek verstrek ken van middelen voor levensonder houd, en bedrijfskapitaal op zodani ge basis, dat de lasten daarvan voor het bedrijf niet te zwaar worden. De C.B.T.B. wil met nadruk stellen, dat de mogelijkheden van de bij standswet niet als een gunst, maar als een recht gezien moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Volgens het drie maandelijks bericht „Deltawerken", een uitgave van de deltadienst van rijkswaterstaat, komt het effect van de sluiting van het Volkerak op de getijbewegingen in het Deltabekken nagenoeg overeen met de voorspel lingen van rijkswaterstaat. Deze zomer is er grote deining ont staan in met name waterschapskrin gen over de invloed van de sluiting van het Volkerak op de vloedstanden in de Zeeuwse wateren. De water schappen beschuldigden rijkswater staat ervan verkeerde berekeningen te hebben gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappij- lijk werk heeft de gedetailleerde cij fers van de subsidies voor open luchtrecreatie bekend gemaakt. In 1969 werd voor dit doel een bedrag van 31,5 miljoen beschikbaar ge steld, waarvan thans ongeveer 28,4 miljoen een bestemming heeft ge kregen. De overige gelden zullen worden bestemd voor nagekomen projecten in het komende najaar. In Zeeland werd in 1969 een be drag van f 141.384 ter beschikking gesteld. Hiervan wordt f 120.759 be steed voor het aanleggen van pick nickplaatsen en parkeerterreinen bij Wemeldinge en Kattendijke. Voor het opstellen van het basisplan voor het kustgebied van West-Zeeuwsch- Vlaanderen is f 20.625 beschikbaar. Noord-Brabant krijgt de beschik king over f 861.075. Van dit bedrag gaat f 48.750 naar het basisplan voor de openluchtrecreatie van Eindho ven en de Kempen. Voor ruilverka velingen en voorzieningen voor dag recreatie rond Breda en Wanroij is f 812.325 uitgetrokken. Volgens „Deltawerken" wijken de gemiddelde hoogwaterstanden bij een gemiddelde waterafvoer van de grote rivieren bij Bruinisse en Volkerak- Zuid minder dan 5 cm af van de voorspelling. Te Steenbergsche Sas blijken de hoogwaterstanden volgens de Deltadienst hoogstens 10 cm te laag te zijn voorspeld. In het noorde lijke deltagebied (Tiengemeten en Moerdijk) komt de voorspelde ver andering in de getijbewegingen „In bevredigende mate met de werkelijk heid overeen". De deltadienst heeft berekend hoe hoog de waterstand geweest zou zijn in stormvloedomstandigheden, die de ramp van 1 februari 1953 hebben veroorzaakt. De waterstand zou, al dus de deltadienst, zijn opgelopen tot 4.654.90 meter boven NAP. Dat is volgens de deltadienst ruim beneden de bestaande kruinhoogten in dit ge bied. Bij de berekeningen heeft de Del tadienst een rivierafvoer in aanmer king genomen, die gemiddeld bene den 3000 kubieke meter per seconde ligt. In de verantwoording van het on derzoek wordt toegegeven dat de sterk veranderlijke Rijnafvoer her probleem heeft gecompliceerd. Tij dens het onderzoek varieerde de Bo- venrijnafvoer in het benedenrivieren gebied ten noorden van het Volkerak van 5000 tot 2000 kubieke meter per seconde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzen- sche Scheepsbouw Mij. is, in op dracht van de Belgische sleepboot rederij Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen druk doen de met de ombouw van een zeesleep boot. Het werk aan het hoog op „Blokken" getakelde schip bete kent voor de werf een hijzonder karwei. De sleper ondergaat n.I. niet alleen een algehele modernise ring, maar wordt ook verlengd en, wat weinig voorkomt in de scheeps bouw, verbreed en „Verdiept". Voor dit werk moest de sleepboot, dat kon niet anders, eerst op het casco worden gesloopt. Belangrijkste reden van de ver bouwing is verwijdering van de oude voortstuwingsinstallatie van 1000 pk en plaatsing van nieuwe hoofdmoto ren met een totaal vermogen van niet minder dan 2400 paardekrach- ten. Daardoor zal het schip na vol tooiing geschikt zijn voor het zwaarste werk, zoals het verslepen van booreilanden over grote af standen. Behalve deze machines krijgt het schip ook nieuwe hulpmotoren, pompen enz., terwijl ook de gehele bovenbouw enz. wordt vernieuwd. Opvallend daarbij is (en nu reeds te (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer L. Franzen, die acht jaar lan,g inspecteur bij het la ger onderwijs in Zeeland is geweest voor het rayon Goes, waaronder ook de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten, alsmede Hoek en Philippine re- sorteren, heeft afscheid genomen in Goes van collega's, vrienden en be kenden. Dat gebeurde in de Jan Ligt- hartschool. Het afscheid verliep zon der toespraken. De heer Franzen, die al op verschillende plaatsen in Zeeland afscheid heeft genomen, be gint volgende week zijn werkzaam heden als inspecteur bij het l.o. in Sittard. (ADVERTENTIE) Heeft u grote belangstelling voor de gang van zaken in Goes en de Zak van Zuid-Beveland, voor het verenigingsleven en het plaatselijk gebeuren? Als u dan ook nog een behoorlijke ontwikkeling hebt en over voldoende vrije tijd beschikt zou u de GESCHIKTE MAN (OF VROUW) kunnen zjjn voor de post van Sollicitatie voor deze belangrijke (en ook lucratieve) functie kunt u richten tot de Redactie DE STEM, Postbus 116, Middelburg. zien) de vorm van het stuurhuis. Vanuit dit stuurhuis zal men, door schuine plaatsing van ruiten, in staat zijn om „Naar boven" te kij ken. Deze constructiewijze komt voort uit de praktijk. Sleepboten moeten bijvoorbeeld dikwijls scheepsbranden blussen terwijl zij langs veelal aanzienlijk grote en ho ge schepen loggen afgemeerd. Moest men vroeger werken vanaf de open brugvleugels, bij deze constructie blijft men onder „Beschutting" van de brug. Nieuw aan de vernieuwde sleep boot is verder een „Straalbuis" die rond de schroef wordt gebouwd. Door deze „Tunnel" wordt niet al leen een groter vermogen, bij een gelijk aantal paardekrachten ver kregen, maar wordt ook de ma- noevreerbaarheid van de sleepboot vergroot, omdat de straalbuis be weegbaar is. Het gehele karwei zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. De Terneuzensche Scheepsbouw Mij. voerde eerder minder ingrijpende verbouwingen uit aan de sleepboten „Leon _J_<etzer" en „President Ger- ling". De Belgische sleepbootrederij neemt snel in omvang toe. De oor zaak daarvan is niet alleen de groei ende behoefte aan sleepboothulp op het traject Naauw van Bath - Ant werpen vice versa en door het ka naal van Terneuzen naar Gent en door de alsmaar toenemende ton- nenmaat van de te slepen koopvaar dijschepen, maar ook omdat de Union steeds meer naar het oceaan- werk „Lonkt". Daarom ook werd de opdracht tot de ombouw aan d Terneuzense werf verstrekt. Tot voor enkele jaren beperkte de Bel gische sleepbootrederij zich, voor wat betreft het werk in „Diep wa ter" tot het bergen van in nood ver kerende schepen enz. Daarvoor had men de beschikking over zegge en schrijve één grote zeesleper, n.I. de „Scaldis" gestationneerd in Vlissin- gen. Overigens wordt met dit werk de Nederlandse sleepbootmaatschap pijen slechts een beperkte concur rentie aangedaan, omdat er tussen de Union de Remorquage et de Sauvetage en de grootste Neder landse onderneming, L. Smit en Co, een nauwe samenwerking bestaat voor wat betreft het werk in de Scheldemonding en buitengaats. (ADVERTENTIE) geopend IJ; Vooruitzichten voor zondag V on maandag, m opgesteld door hot K.N.M.I.: Veranderlijk l.ft-N, ,,/±V| t tijdelijk eb 'ogen en ff A IjïïïïTlLj^Jïïlïïi overdag ""m; ongeveer normale temperaturen. midrteirivooru'hziohten in cijfers ge middeld over Nederlanu. ta m zonda8: aantal uren zon: 1 maai' fn?n-;temP-: van ongeveer nor- iriiv graden boven normaal; kans'"^mp': omstreeks normaal; rtmf. 10 een ™oge periode van min- geheci aUUr: Procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. voor maandag: aantal uren zon: 0 ven ;„min'",fmp-: 0 tot 5 graden bo- „or max--temp.: omstreeks van mfn'rf 3 een dvoge periode kans^i, s uur: 60 Procent; Procenf 81 dr0Og etmaal: 30, ,HET is gemakkelijk gezegd: er is hier weinig te beleven, maar het valt niet mee om gezelschappen en orkesten naar zo'n dunbevolkt en afgelegen gebied als West-Zeeuwsch- Vlaanderen te halen. 27.000 inwo ners samen is maar een klein groep je. Om deze mensen nu toch in de gelegenheid te stellen wat cultuur te proevengaan wij in de toekomst vooral België benutten. Voor ons in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen Gent en Brugge eigenlijk dichterbij dan Middelburg en bovendien kunnen wij mee profiteren van de enorme subsidiesdie de Belgische overheid voor de kunst beschikbaar stelt." Dat zegt de heer P. J. I. Verhage te Groede, centraal bestuurslid van de Zeeuwse Volks Universiteit. „ALS eerste activiteit organiseren wij op 14 oktober een bezoek aan de stadsschouwburg van Brugge, waar een voorstelling wordt gegeven van De Spaanse Brabander, vanuit Oost burg laten wij een bus rechtstreeks naar de schouwburg rijden. Ook zul len we voortaan de Belgische pro gramma's opnemen in onze maan delijkse culturele agenda." „MAAR niet alleen brengen wij de mensen naar de kunst, ook ligt het in onze bedoeling de kunst dichter bij de mensen te brengen. En dan niet slechts voor een bepaalde groep, zoals dat in het verleden dikwijls het geval was, maar binnen het bereikt van iedereen. We zijn al begonnen, bepaalde groepen Zeeuwsch-Vlamingen hiervoor te interesseren." „NEEM nu die muziekweek in Bres- kens. Van 12 tot 18 oktober wordt daar zes keer geconcerteerd door een ensemble van beroepsmusici. Dit gebeurt in de ontspanningszaal van het verzorgingscentrum Goeder- tijd, waar men tachtig mensen in kunnen, zodat deze concerten een intiem karakter dragen. In verband hiermee zochten wij o.a. contact met de katholieke vrouwenorganisa tie en deze haalde er haar platte lands] ongeren bij. Een groepje hier uit ging eerst eens op bezoek bij een id van het ensemble, mevrouw Marx-Szigeti, een Hongaarse van leboorte (in Hoofdplaat). Zij had zen gesprek met'deze jonge men sen, speelde wat op haar viool en een en ander leidde er toe dat op een van de avonden in Breskens speciaal voor deze groep KVO en KPJ gemusiceerd zal worden. Los van het concert vind ik zo'n contact al zo leuk." „POPMUZIEK is ook maar betrekke lijk, de jeugd moet daarnaast ook leren andere muziek te waarderen. Pop ligt gemakkelijker in het ge hoor, klassieke muziek moet je le ren beluisteren. Muziek, toneel, cul tuur, ik vind het belangrijke ele menten in mijn leven. Vaak wordt er nog te weinig aandacht aan besteed bij dc opvoeding van de jonge mens. Het is een vormend element, een draad door je hele leven." „DAAROM zit ik ook al een jaar of acht in de werkgroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuwse Volks Universiteitde laatse jaren als secretaris, terwijl ik ook nog centraal bestuurslid van de Z.V.U. ben. Op het ogenblik is ons streven er op gericht contact tot stand te brengen met groepen die er moeilijk toe komen naar een schouwburg of concertzaal te gaan."

de Stem | 1969 | | pagina 3