V. KERS eis DE PRUIMEPIT VAN DE VROLIJKE VAGEBOND Doorvliegen tot Sinterklaas OP 64 VELDEN Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. Binnenkort kunt u in'live'met me kennismaken.* r i i i i i i i i i B i I U 1 i a 11 Sloan's Liniment <omen N5T vanaf nbiediing ultivé hoer ninistratieve ?K(ST)ER HET FEEST Laat W. J. MUHRING: VAN DER GRINTEN N.V. BON 10 in de ten het relaties itecten, ors, en- ttige werk- de directie GOES, etters L. P. Italage) IWELIERS - HORLOGERS 11 DE STEM VAN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 19 NIEUWSTRAAT 14 IN 2284 STAAT IN ZEELAND leze dienst kan worden j. of U.L.O.; typediP10' Loming in studiekosten ling. in het hoofd VMT de janderen (afd. Ni in Zeeland, Ke«zer Er was eens een vrolijke vage bond, die geen „zitvlees" had, zo als hij 't zelf noemde. Beter had hjj niet kunnen uitleggen waarom hij wel hard werkte, vlug en han dig was, maar nooit lang op een zelfde plaats bleef. Nu eens was hjj varensgezel in het Westen, dan weer vrachtrijder in het Zuiden, een andere keer kameeldrijver in het Oosten of stroper in het Noor den. Maar in welke windstreek hij ook vertoefde, als er geoogst moest worden, bleef hij meehel pen totdat alles binnen was en 't oogstfeest werd gevierd. In een land waar ze pas echt goed weten wat feestvieren is, kwam hij juist aan toen de pruimen rijp wa ren. Tjonge, wat een rappe maat was hij! Waar zijn handen hielpen, stroomden de manden in een ogen blik vol. O, maar hij wist ook dat er wijd en zijd in de omtrek niet zulk een heerlijke pruimenwijn ge maakt kon worden als hier. En hij verheugde zich dan ook bij voorbaat op het oogstfeest waarbij de wijn niet gespaard zou worden. Daags voor het feest was iedereen in de weer. De vuren gloeiden voor het bakken en braden; wijn die in vaten op koele plaatsen een jaar lang had liggen rijpen, werd klaar gezet. Mu zikanten poetsten hun koperen in strumenten tot zij flitsend blonken. Vrouwen van vendeliers hingen de fluwelen pakken van hun mannen en zoons uit en krulden die veren van de hoeden. Meisjes streken hun Witte blouses met pofmouwen en schortjes van kant: hun voetjes oe fenden zich zodat zij morgen vlug konden dansen. Deze drukke dag had de vrolijke vagebond niets om handen. Al had hij dan geen zitvlees, liggen kon hij best na al dat werkenDaarom legde hij zich in het warme gras tussen de laatste manden met prui men die nog niet binnengehaald wa ren. Telkens nam hij een handvol, beet in het zoete vruchtvlees tot het sap van zijn kin droop en spuugde de pit in een fraaie boog door de lucht. Nu eens mikte hij op een blaadje, dan op een tak. Kom, hij zou die trompet daar even als doel wit nemen. Daar vloog de pit en dook „Tinggg" in de hoorn van de trompet die juist door een dikke trompetter vol ijver blinkend ge poetst werd. Het was de taak van deze trompetter met plechtig ge schal de aankomst van de landheer en zijn dame aan te kondigen; later blies hij dan naar hartelust mee in de fanfare en tenslotte gebruikte hij al zijn adem voor vrolijke dansmu ziek. Maar het inhalen van de land heer was toch wel zijn hoogtepunt. Hij poetste uit alle macht en merk te niets van de pit. Toen nu de volgende dag alles voor 't feest gereed was en ieder een op de grote weide klaar stond vuur en roffelden er zo luchtig op los, dat het gemompel van de men sen en de boze woorden van de kasteelvrouwe door niemand kon den worden gehoord. Na het getrommel zette de fanfa re een welkomstlied in. Maar de dikke trompetter blies zijn partij niet mee. Hij sloop naar een schuur aan de rand van de wei, sloot de deur goed dicht en begon op de trompet te blazen om weer de juis te toon te vinden. Maar intussen was het welkomst lied uit en traden de vendelzwaaiers aan. Zij lieten de vanen wapperen, draaiden de stokken om hun lijf en stapten erover heen terwijl het vlag- gedoek maar voort bleef golven. Iedereen keek ademloos naar dit prachtig schouwspel. Het was op de weide dan ook zo stil dat uit de ver re schuur met de dichte deur heel duidelijk het vreemde gepiep en ge toeter te horen was. De ogen van de kasteelvrouwe werden nog smaller, haar mond nog dunner, haar neus nog spitser haar kin nog scherper. En daarom blies de harmonie maar weer gauw een feestnummer, al was het vendel- zwaaien nog niet afgelopen. Maar de dikke trompetter dacht daar in die schuur: ik wil op mijn plaats staan, al komt er dan nog zulk slecht geluid uit mijn beste trompet. en hij haastte zich te rug om zijn plaats in het muziek korps in te nemen. Het stuk was juist bij een paar loeiharde maten. Fortissimo stond op het muziek blad. Zo hard blies de trompetter, zo angstig paars werd hij daarbij, dat opeens de pruimepit uit het gat vloog en pardoes terechtkwam op de schoot van de kasteelvrouwe, midden op haar bordje met feestge bak. De roomspetters vlogen In het/ rond en spatten op haar neus en/ kin Zij smeet het bordje vol af-/ grijzen heel ver van zich af en het/ kwam terecht tegen het hoofd van J de vrolijke vagebond die zijn mond/ ver open had staan van verbazing, J zodat de pruimepit er precies in-/, viel. Zo kreeg hij zijn eigen pit weer te rug, en hij lachte zich krom, ja hij verslikte zich bijna in de pruimepit en dat had noodlottig kunnen zijn! Gelukkig had men juist de heerlijke pruimenwijn ingeschonken en het meisje met de witste blouse, de hoogste pofmouwen en het fijnste kanten schortje, schoot schielijk toe met een vol glas om de dame van de kasteelheer weer wat op verhaal te brengen. Nu is er niets zo goed voor grote schrik als pruimenwijn. Daarom bekwam de edelvrouwe er dan ook spoedog van. Zowaar haar lippen werden voller, haar ogen groter, haar neusje hupser en haar kinnetje ronder. De wijn deed ook de kasteelheer een zucht van ver lichting slaken, hielp de trompetter j over zijn ellende heen, (de trompet klonk nu dan ook weer prachtig) maakte de meisjesvoeten licht om te dansen, de jongensarmen stevig om vast te houden en de vrolijke vagebond zo vrolijk dat hij met pot sen en grappen iedereen vermaak te tot laat in de nacht. Zo vrolijk dat hij er de volgende dag lang van moest uitslapen in het hooi. Maar daarna nam hij met een paar fles sen pruimenwijn in zijn rugzak af scheid om verder te trekken. Waar heen? N Ergens heen waar de wind hem; zou voeren, werk zou wachten en/ feestgevierd kon word-en. 8 Kabouter Wipneus noemde Loes Snijders uit Breda deze tekening. Zij is zeven jaar. zoals het hoorde, kwam daar de^v^v%vvvv%vvxsx^XNVVVXVVVV%x%.^x.^xv^%vv%vvvvx%.vvvvvv%xv- landheer met zijn dame en het ge- volg in de verte aan. De dikke trom- BREDA U zult wel kurieus zijn te vernemen hoe de uitslag is van Chateauroux nationaal met de jon ge mannen. Ik zat er niet ver naast met mijn voorspelling dat Jantje Lambrechts, borstelmaker op de Ve- ro te Roosendaal ermee weg zou zijn. Waar ik wel naast zat, was met die vroege duif in Oud-Gastel; volgens de meldingen zou die een uur vroeger gezeten hebben dan in werkelijkheid in de klok. Zodoende werd het niet de eerste maar de achttiende. Zeker en vast nog een prachtige prijs, maar ik wou een en ander toch even rectificeren. Er vlogen 6798 duiven en die van Jantje haalde 933 meter per minuut: 1 en 15 Jan Lambregts voornoemd; 2 J v Helslaod (en Piet Anthuenis) te Hulst, 3 P. Rottier te St. Jansteen; 4. P. Butler te Kapelle-BiezeJinge, 5. J. de Jong te St. Willebrord; 6. Th. Bonne enz. te Koewacht; 7 Kos- ter-Dey te Axel; 8. R. Martens te Koewacht; 9. H. Nikkesen te Chaam; 10. J. Stevens te Klinge; 11. Jan Rij ken te Breda, deze duif zit twintig minuten na die van buurman Bale- manis (met een duif van Jan), dood jammer dat hij die duif niet natio naal gedubbeld had. Wat die van Jantje Lambergts opbrengt, zal Ja cobs mij binnenkort weten te zeggen. Die van Jan Rijken ontfermt zich over twee dooie, ik bedoel rooie rug gen, inclusief twee constateurs van de man door de driehonderd piek. 12 R. Scherbeyn te Hoofdplaat; 13 J. van der Graaf te Terneuzen, 14 W. Bakker te Roosendaal; 16 J. Noten- baart te Breskens; 17 J. van Oor schot te Put; 18 J. Einders te Oud Gastel; 19 Jac. Maas te Roosendaal; 20 en 36 H. Calon te Schoondijke; 21 A. Brejaart te Aardenburg; 22 M. de Smet te Sluiskil; 23 A. Ketelaars te Hoogerheide; 24 C. Kwisthout te Breda; 25 Ant. Kouters Standdaar- buiten; 26 L. Moerman te Hoek; 27 Th. de Black te St. Jan&taen; 78 J. Kools te Gadzand; 29 P. Baart te Rucphen; 30 F. Dommanchet te Harasweert; 31 A. Aarts te Alphen; 32 Jan Piet te Maasdijk, 33 M. Jas pers te Middelburg; 34 van Over- veld te Steenbergen; 35 en 49 R. Verstraeten te Oostburg; 37 H. Lam- po te Aardenburg; )3 mevr. Huissen te Goes; 39 A. de Meijer te St. Jan- steen; 40 H. van der Aa te Den Dun- gen; 41 A. van Eekelen te Steenber gen; 42 M. de Smet te Someren; 46 C. Smet te Heikant; 47 J. de Meis te Aardenburg; 43 H. Zwart te Aarden burg; 50 Staf Dusaiduyn te Groede enz. Op het nationaal concours van Bourges (middaglossing) vlogen 5400 duiven. Ik vraag mij af, waar om die late lossing? De deelneming van boven de rivieren is begrijpe lijkerwijs te verwaarlozen, waarom dan de duiven van de Z.N.B. en van de Limburgse bonden dwingen een nacht buiten te slapen? Gaan er op die afstand en om deze tijd van 't jaar (kaal en zonder veren op hun ne kop) nog niet genoeg kwijt? Het is maar een vraag; wie het beter weet mag de vinger opsteken. Ziehier de vroegste meldingen; Van Kam te Halsteren 6.10; zodus nog voor het eerste gekraai van de hanen, het was omzeggens neg aar dedonker; J. Goossens te Bergen op Zoom 6.29; De Rooij-Maas 7.15; Smet te Eede 7.55; De Rooij te St. Willebrord 7.57, dit zijn zeer vroege duiven, twee rooien in de eerste vijf nationaal! J. van Agtmaai te Dintel- oord 8.05; Souren te Simpe.'veld 8.06; Meijers te Meerssen 3 07; Lauwers te Eten en Leur 8.10 en 3.15; Testers te Oositerhout 8.18; De Graaf te Ter- neuzen 8.18; Huygens-Verrezen te Hoogerheide 8.20; Aerts te Alphen 8.22; Jan Piet te Naaldwijk 8.30; Wil- laert te Clinge 8.37, Schreuder te Koningsbosch;, Kersemaekers te Stein 8.45; Adams te Bergen op Zoom 8.47; Samenspel Oudenbosch e.o op Bourges met 225 duiven: 1 P. Ver- Poismans te Maastricht 8.49; Pecters te Bergen op Zoom; Bellaard te IJzendijke 8.49; Haenen te Horïis- broek (kukeleku) 8.50; Wilthagen te Steenbergen 8.50; Van Lunen te Ko ningsbosch 8.55; Frederiks te Elsluo 8.57; Van Craenenbroeck te Budel 8.57; Du Puy te Biervliet 8.57; Slan gen te Dieteren 8.58; Suiker te Don gen 9.enz. straeten 6.50, maakt 1507 meter per minuut, effenaf formidancl. 2 13 17 18 21 24 enz. Van Hooijdonk-Luyten, die gepakt hebben alsof het van Quievrain was, echte doodvliogers; 3 Andr. Lazeroms, 4 7 9 enz. toe maar jongens Pietje Lazeroms. eigen neef van Theo en gaal er maar tegen aan hangen, 5 B. Vermunt; 6 C. Kreike; 8 Gebr. Kempenaars; 10 Joh, Rijsdijk; 11 Joh. Lazeroms, ze heb ben ze hier in soorten; 12 en 15 L, van As; 14 C. Schouw; 16 C. Ver straeten; 19 C. Verkooyen enz. C.C. Roosendaal op Bourges: 1 en 4 A. Hendriks; 2 Koos van den Bogart; 3 J. Rcummers; 5 J. van Oosterhout; 6 B. Maas; 7 J. Lambregts; 8 M. Bar- telen; 9 Jac. Maas; 10 en 11 M. Bas- tiaanen enz. De gevreesde combinatie WICO (Hollemans en Van Wensen) te Klundert spelende bij de zaterdag- vliegers, won dit jaar twaalf eer sten en veertien kampioenschappen. In het bericht staat dat dit is gebeurd in een kring die loopt van Breda tot Bergen op Zoom. Ik denk, dat dit wel enigszins „met zijn oren getrokken is", het ?al integendeel wel de duive- maatschappij te Klundert zijn, die men overigens niet mag onderschat ten. Er hebben daar altijd grote kampioenen gezeten. Onze hulde. In België zetten ze door tot het bittere einde. In West-Vlaanderen wordt er een auto vervlogen voor het grootste getal prijzen in één sei zoen. Iedereen dacht; daar zal Van- hee-tje mee weg zijn. Wereldkam pioen naar de kwaliteit en niet te versmaden naar de kantiteit. Hij heeft geen schrik er wekelijks een goei honderd in te korven. Evenmin van daar honderdduizend frank op in te zetten. Kwestie van de echte soort op uw koten en de patatten in uw pottemenee te hebben. Vanhee- tje heeft dat allemaal en ze zitten los in zijn broekzakken. Op 26 september lag hij nog los vooruit aan de leiding, doch nu komt er een tegenstrever opdagen in de persoon van de ouderdomsdeken van de West-Vlaam.se duivesport, de 84 jarige Julien Mathijs, tapijtiabrikant te Vichte bij Kortrijk. Op Tours van 14 september gooide deze er twee en vijftig in de strijd en pakte vijf en twintig prijzen. Er volgen nog drie vluchten (twee in oktober en een met Kerstmis? den Br.) en het wordt dus een nek-aan-nek race tus sen Gerard en Julien. 't Zou mij niet verbazen alswannear een finishfoto de winnaar moest aanwijzen. Tot slot de kalender van veilingen van beroemde duiven. 28 sept. Ro ger Vereecke te St. Louis Deerlijk, een der sterkste fondspelers ter we reld, rassen Dupont, Sichelbout enz. in de Brasserie Piedboeuf (vanouds den Ossepoot) aan de Kiekenmarkt straat te Brussei; 28 s-ept. J. Rijken, bondslokaal Bredase Bond aan de Haagdijk te Breda (11 uur), 4 okto ber André Lietaer te Rekkem, even een in den Ossepoot te Bruss'ei, hon derd meter van de Beurs. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Sinds de dertiger jaren is er heel wat veranderd in de schaakwereld. Toen was de grote Aljechin, met een korte interimperiode, duidelijk een klasse apart. Hij was de primus; van een prima inter pares wilde hij niets weten. Nu zeker een achttal spelers van wereldklasse, die practisch niets voor eikaar onderdoen. Petrosjan, Spassky, Tal, Fischer, Stein, Kort- chnoj, Smyslov en Botwinnik zijn nagenoeg van dezelfde sterkte, al zou men op grond van de laatste re sultaten Spassky en Fischer iets ho ger kwalificeren. Aljechin was in de jaren die aan de tweede wereldoorlog voorafgingen een strijdbaar en succesvol wereld kampioen met een hoog gevoel voor eigenwaarde en met een bijna nim mer falend instinct om zijn rivalen genadeloos af te „rossen". Onder staand volgt zo'n gevecht, waarin de oud-wereldkampioen Lasker het moet ontgelden. Een geweldige par tij, die met recht het predikaat on sterfelijk mag dragen. Wit: Dr. A. Aljechin Zwart: Dr. E. Lasker Gespeeld in het toernooi te Zürich 1934. Geweigerd damegambiet. I. d2-d4, d7-d5 2. 62-c4, e7-e6 3. Pbl- c3, Pg8-f6 4. Pgl-f3, Lf8-e7 5 Lcl-g5, Pb8-d7 6. e2-e3, 0-0 (In de dertiger jaren was deze ope ning schering en inslag. Tegenwoor dig is het koningsindisch of nimzo- indisch meer gebruikelijk) 7. Tal-cl, c7-c6 8. Lfl-d3, d5xc4 9. Ld3xc4, Pf6-d5 10. Lg5xe7, Dd8xe7 II. Pc3-e4 (Mogelijk is ook 11. 0-0. De tekstzet is een idee van de witspeler) 11Pd5-f6 12. Pe4-g3, e6-e5 13. 0-0, e5xd4 14. Pg3-f5 (Volgens Aljechin was hier 14. ed4: wellicht nog scherper. Na 14 Pb6 15. Tel, Dd6 16. Lb3 en wit is in het voordeel) 14.... De7-d8 15. Pf3xd4, Pd7-e5 16. Lc4-b3, Lc8xf5 17. PÖ4xf5, Dd8-b6 (Merkwaardig genoeg de beslissen de fout. Juist was 17g6 en zwart bereikt een gelijk spel. Op te mer ken valt namelijk, dat 18. Dd6 we gens 18Te8 en 18. Pd6 wegens 18De7 niets uithaalt) (Het begin van een formidabel of fensief, dat bekroond wordt met een spectaculair dameoffer) 18.Pe5-d7 (Op 18 Pg6 was 19. Ph6+ ge volgd met duidelijk voordeel voor wit) 19. Tfl-dl, Ta8-d8 20 Dd6-g3! (Dreigt mat) 20 g7-g6 21. Dg3-g5! (Dreigt 22. Td6) 21Kg8-h8 22. Pf5-d6!, Kh8-g7 23. e3re4!, Pf6-g8 24. Tdl-d3!, f7-f6 (Op 24.h6 had Aljechin de vol gende combinatie op het oog 25. Pf5-K Kh7 26. Ph6:, f6 27. Ff5!, fg5: 28. Th3+ en mat) 25. Pd6-f5+, Kg7-h8 Stelling na 25Kg7-h8 26. Dg5xg6! Stelling na 17 18. Ddl-d6! Dd8-b6 En na dit prachtige dameoffer gaf zwart zich gewonnen. Er dreigt im mers mat op g7 en na 26hg6: volgt 27. Th3-f en mat. (ADVERTENTIES) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. petter zette zich in postuur, hij stak 6e trompet in de lucht, schepte diep adem en blies. „Tuut, twiet, oei- oei, rrrrdeed de trompet. „Ahem, ahem zo schraapte de trompetter de keel en begon op- nieuw. „Tsjroek, sjrie kiekiek oeoe- oeoe!!!!" klonk het nu uit de hoorn. Intussen was de landheer bij de j tribune aangekomen en zijn dame die niet zo'n beminnelijke dame j was, trok smalle ogen, een bitse i mond, stak haar spitse neus in de j lucht en haar scherpe kin naar vo- ren. De dikke trompetter werd rood van verlegenheid, blies opnieuw tot bij paars aanliep, en toen er nog aldoor alleen maar raar getuter en gepiep uit zijn instrument kwam, werd hij bleek van ellende. j De vrolijke vagebond begreep dat de trompetter zijn pit niet ontdekt i had. Dat speet hem van harte maar i wat kon hij doen? Vagebonden zitten op de achterste rij en mogen zich niet verroeren. Gelukkig namen nu de tromme- ij laars gauw de taak van de trompet- j ter over. Zij trommelden met zoveel Mijn naam is 'Océ'1400. Vanavond om 20.00 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, één van de 24 'Océ' kopieerapparaten kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. kopieert in uw voordeel ae Knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs Vanavond om 20.00 uur (Ned. I) laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam. Den Bosch, Den Haag en Hengelo. Vul in- knip uit- stuur op. voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma: T.a.v.: Adres Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.y.Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch Deze tekening is van Marja Ma- unissen (7 jaar) Lage Zwaluwe. Kom kijken in: Utrecht, Congrescentrum Esplanade, 30 september en 1 oktober. Nijmegen, Congrescentrum 'De Vereniging', 2 en 3 oktober. Leeuwarden, Vereniging 'De Harmonie',7 en 8 oktober Groningen Paviljoen Stadspark 9 en 10 oktober. Amersfoort, Paviljoen Berghotel, 14 en 15 oktober. Breda, Hotel-Restaurant 'Cosmopolite', 16 en 17 oktober. Maastricht, het Staargebouw. 21 en 22 oktober Eindhoven d« (Jee bnowroom, 28, 29 en 30 oktober.

de Stem | 1969 | | pagina 11