9 9 69 i?° 9 ix 50.-; Josef Smrkovsky biedt ontslag aan OPNIEUW DODE IN LONDONDERRY Yerolme e^elH OVERLEG UNCTAD MISLUKT tóen tegen verhoging loongrens „ziekenfonds" Poolse tanks op oefening '19 '19 09 170 mze Laterie 1» Zó van het Schaap Voorstel parlementaire enquête verworpen Maatregelen Aanval Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. PPR in actie voor bejaardenpas Vloeibaar gas uit tanker na scheepsbotsing 450.000 stakers in Turijn VS-leger zonder formeel verzoek van Saigon in '65 naar Zuid-Vietnam Islamitisch beroep op „grote vier Familiedrama bij Antwerpen «re Ontwikkelingshulp 8 DE STEM VAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 11 Ike bi] jvich sot van is uit «ve blik les ferblik ak. Pak 180 voor pinazie. am in in van isen |Van 5.25 'ay. melange. jplo del- in Sportief kostuum met een pittige Engelse ruit. En... zuiver Scheerwol. Extra plooihoudende pantalon door Siroset. Een geweldig kostuum, dat zich in uw werk net zo prettig voelt als in uw vrije tijd. ZUIVERINGEN IN PRAAG (Van onze redactie buitenland) PRAAG Al tijdeus de vergadering van het eentrale co mité van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die moet beslissen over het lot van Dubcek en Smrkovsky, hebben: vijf leden van het presidium van de Tsjechische nationale raad hun ontslag ingediend; zijn negen leden «uitgestoten uit het centrale comité van de communistische partij in Praag; en heeft Josef Smrkovsky een brief gestuurd, waarin hij zegt af te treden als voorzitter van de Volkskamer (de eerste kamer van het parle ment) De reden voor Smrkovsky's stap zou zijn, dat hij dan het recht heeft zijn besluit in het parlement toe te lichten. Zijn uiteenzetting moet dan worden opgenomen in de handelingen, die niet geheim zijn, zoals kan voorkomen bij debatten in het centrale comité. De vijf afgetreden presidium-leden zijn: Zdenek Jicinsky, Ivan Kriz, Lu- mir Civmy, Antonin Rusek, Jirina Tureckova. De negen uitgestoten leden zijn: Bohumil Simon (een van de voorman nen van de hervormingsbeweging), Milan Huebl (lid van de „bram trust" van Dubcek), Venek Silhan (vorig jaar gekozen als tijdelijk partijleider ter vervanging van de toen door de Russen vastgehouden Dubcek), Ka- rel Kyncl (een journalist, die Husak DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft bij hoofdelijke stem ming verworpen het initiatief-voor stel van drs. J. M. Aarden (groep Aarden) tot het houden van een parlementaire enquête naar de eco nomische macht. Vóór aanvaarding van dit voorstel spraken zich uit 49 Kamerleden en tegen 73. De frac ties van de KVP, ARP, CHU, WD, SGP en GPV en de fracties van de Boerenpartij (groep Koekoek en groep Harmsen) stemden tegen aan vaarding van het voorstel van de heer Aarden. UTRECHT (ANP) De Konink iljke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is niet voor extra-verhoging van de loon grens van de ziekenfondsverzekering. Zoals bekend hebben drie groite ziekenfondsorgaiusaties de zieken fondsraad gevraagd, deze loongrens (momenteel 13.800) te verhogen lot 16.000 uitgaande van de situatie per 1 januari 1969, hetgeen zou betekenen dat de grens op 1 januari 1970 op on geveer i 17.500 zou komen te liggen, openbaar heeft bekritiseerd), Pavel Machonin (oud-secretaris van het ver bond van studenten), Jaroslav Porut- ka, televisiecommentator Jiri Kantu- rek, Jaromir Litera en Erantisek Pav- licek. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn de belangrijke bijeenkomst van het centrale partijcomité voorafge gaan. Het congres zal naar ver wacht nog zeker vandaag voortdu ren. De resultaten zullen niet eerder dan morgen of zondag bekendge maakt worden. Besloten ls wel dat alle resoluties, brieven en verklaringen van het vroe gere partijbestuur, die in de eerste helft van dit jaar zijn opgesteld, moe ten warden heroepen. Deze documen ten werden in „tegenspraak genoemd met de huidige toestand van de partij" „Deze documenten oefenen nog steeds een rampzalige invloed uit op de ac tiviteit van do partij in Praag. Het blad van de Tsjechoslowaakse communistische partij, „Rude Pravo" beschuldigde de voormalige minister van binnenlandse zaken, generaal Jo sef Pavel, verantwoordelijk te zijn voor de uitgtfte van duizenden valse paspoorten en andere persoonlijke do cumenten aan vooraanstaande hervor mingsgezinde politici. Onder hen is volgens het blad parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky, die voor zijn gehele gezin om vervalste indentiteitskaarten had verzocht. Ook de voorzitter van de Tsjechische nationale raad, Cesmir Cisar, het voormalige lid van het par tijpresidium Josef Spacek en andere functionarissen werden door „Rude Pravo" in dit verband genoemd. Het blad zegt, dat de valse documenten op bevel van generaal Pavel en zijn naaste medewerkers, alsmede door de voormalige plaatsvervangende minis ter van binnenlandse zaken Jaroslav Rybar, beschikbaar zijn gesteld. Aan deze „actie" is volgens „Rude Pra vo" ook meegedaan door een vroege re medewerker van het parlementsse- cretariaat, Vilem Kahan, die met zijn vrouw naar Zuid-Slavië is gevlucht. Het ziet er naar uit, dat Kahan daar als „kwartiermaker" moest fungeren voor enkele persoonlijkheden, aan wie het denkbeeld van emigratie niet zo vreemd was", aldus het blad. (ADVERTENTIE) Neem vaker een bloemetje mee! 915 LONDONDERRY (Reuter) Britse troepen hebben hun greep versterkt op de Noordierse stad Londonderry, waar militante protestanten en rooms-katholieken weer slaags met elkaar zijn geraakt. Soldaten richtten wegversperringen op, sloten de voor naamste wegen af en houden nu toe zicht op de rooms-katholieke wijk Bogside. Woensdag is hier een dode gevallen; een 55-jarige man. De po litie houdt het op moord, maar voor aanstaande figuren uit de stad ver wijten de Britse soldaten niets ge daan te hebben toen de man werd ROTTERDAM (ANP) De Poli tieke Partij Radikalen is in Rotter dam een handtekeningenactie begon nen voor de instelling van een be- •laardenpasje, dat recht zou moeten geven op gratis openbaar vervoer, gratis toegang tot de musea en dier gaarde en verlaagde toegangsprij; voor de schouwburg. De PPR vindt ook dat er voor be laden in Rotterdam een rijdende bibliotheek, een rijdend postkantoor en een rijdende doktersspreekkamer voor een geregeld fitheidsondeizoek tnoeten komen. gedood, terwijl zij toch vlak in de buurt waren. Ian Paisley, de leider van de mili tante protestanten, heeft een tele gram aan de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, James Callaghan. gezonden met de woorden „Protestant vermoord terwijl het Britse leger toekeek". Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de omgekomen ma-n, die volgens ooggetuigen letterlijk doodgeschopt, niet alleen aan zijn verwondingen is bezweken. Zijn slechte hart is mede oorzaak van zijn dood geweest. Nadat Britse militairen de vech tenden woensdag gescheiden hadden, richtten de rooms-katholieken in al lerijl weer de barricaden op. De straatbarricaden waren net af. gebroken na moeizame onderhande lingen tussen katholieke leiders de officieren van de Britse troepen, die na de bloedige onlusten van au gustus met de handhaving van de or-1 de zijn belast. Volgens een ooggetui ge begonnen de ongeregeldheden met een achtervolging door katholieke jongelui van een bekend aanhanger van de extremistische protestanten- leider dominee Paisley. Al spoedig stonden twee grote groepen tegen over elkaar, die elkaar met stenen en flessen bekogelden en winkelrui ten ingooiden. Gewapende Britse troepen in gevechtstenue kwamen tussenbeid en schiepen 'n niemands land van vijftig meter tussen de strij dende partijen. De spanning duurde echter voort. MEER DAN 600 mensen zijn gedood tijdens de gevechten tussen Hindoes en mohammedanen in de Indische staat Goejara, zo is officieel meege deeld. CHINA HEEFT Canada verzocht zijn toelating tot de Verenigde Naties te steunen. STANLEY BROWN, die op Curacao wegens verstoring van de openbare orde veroordeeld was tot 4 maanden, heeft cassatie aangetekend. MARKELO gaat als een van de eer ste gemeenten in Nederland de maan- astronauten vereeuwigen in straat namen. De BOND van aannemers in de bouwnijverheid en de Nederlandse aannemers- en patroonsbond willen fuseren. PATER J. van Rijckevorsel s.j. is op 67-jarige leeftijd overleden. BIJ DE sluiting van de aanbiedings mogelijkheid waren 1.133.581 aan delen International Salt Company aangeboden voor overname door KZO. DE KANS is groot dat binnenkort enkele honderden Indonesische gast arbeiders naar Nederland zullen ko men. DE ARBEIDERSPARTIJ, die stel ling heeft genomen tegen de apart heidspolitiek, heeft bij de verkiezin gen voor de eerste kleurlingenraad in Zuid-Afrika een duidelijke over winning behaald. UIT EEN afgesloten kast in een Haagse school zijn ontplofbare che micaliën, als fosfor, zwavel en zout zuur, ontvreemd. DRIE GEMEENTEN in Groningen hebben him gezamenlijke ontvanger geschorst en zijn salaris bekort, om dat hij een rijverbod onder invloed had overtreden. Poolse tanks in actie tijdens de „Odra-Nysa 69", een oefening voor troepen van het Warschau pact. Er nemen ook Russische, Tsjechoslowaakse en Oostduitse troepen aan deel. De oefeningen worden de grootste genoemd, die ooit zijn gehouden. (Van onze redactie buitenland) SOUTHAMPTON Bij een botsing tussen de Zweedse tanker Claude (1.244 ton) en de 963 ton metende Britse Darlington zijn duizenden li ters van het licht ontvlambare vloei bare gas uit de Claude gevloeid, die een gevaar vormen voor een gewel dige ontploffing in deze drukke scheepvaartroute. Op initiatief van Shell, Gulf Oil, BP, Mobil Oil, Standard Oil, Esso en Texaco heeft een aantal grote olie maatschappijen een overeenkomst gesloten op grond waarvan landen schadeloos zullen worden gesteld voor de kosten van ongelukken zoals die met de Torrey Canyon. (Van onze redactie buitenland} TURIJN Ongeveer 50.000 me taalarbeiders hebben deelgenomen aan een betoging in Turijn, uitgeroe pen door de vakbonden. Het totaal aantal stakers in Turijn bedraagt nu 450.000, die met hun staking kracht willen bijzetten aan eisen voor een nieuwe cao. De bouwvakarbeiders in Turijn hielden een 24-uurs sympa thie-staking. In Milaan lag het werk bij de be drijven en openbare diensten een uur stil. In Livomo, Venetië en Bergamo duren de wisselstakingen in de che mische Industrie voort. Ook bij ver zekeringsmaatschappijen wordt niet gewerkt. In Rome heeft PTT-perso- neel een staking van 48 uur aange kondigd. WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft toegegeven dat de Amerikaanse strijdkrachten in 1965 naar Zuid-Vietnam zijn gestuurd zonder dat de regering van dit land hierom formeel had gevraagd. Aan het zenden van de troepen is wel een overlegpleging met de regering van Saigon voorafgegaan. Een woordvoerder van het mi nisterie, Carl Barth, zei dezer dagen dat senator J. W. Fulbright, voorzit ter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, een brief had geschreven aan minister Rogers, waarin hij hem vroeg om een bewijs van een formeel verzoek van de regering van Zuid-Vietnam aan die van de V.S. om gevechts troepen te sturen. In het antwoord, dat pas ongeveer vier maanden later werd gegeven, werd onder meer gezegd dat de be slissing om gevechtseenheden naar Zuid-Vietnam te sturen „het resul taat was van een voortdurende ana lyse van de steeds veranderende toestand (in Zuid-Vietnam) en dat een van de voornaamste factoren van die veranderingen was het in zetten, in dat land, van Noordvietna- mese legerafdelingen". Senator Fulbright: „Onze rege ring heeft gefaald, en is blijven fa len, om het Amerikaanse publiek open kaart te spelen". (ADVERTENTIE) ELF BLIKKEN met de explosieve stof nitro-cellulose zijn in het Noord' hollands kanaal gegooid. De inzitten' de van een bestelauto, eigendom van een chemisch bedrijf in Nijmegen, vluchtten weg toen zij gezien waren. (VERVOLG VAN PAGINA 1) door te stellen dat hij door aanstel ling van een gedelegeerd commissaris mede-verantwoordelijkheid zou gaan dragen, zonder dat hij voldoende in zicht in het bedrijf heeft. Daarom dient eerst een grondig onderzoek te worden ingesteld, waaraan de voor zitter van het college voor de scheeps bouw (oud-minister Biesheuvel) en de directeur Stichting Nederlandse Scheepsbouwindustrie zullen mee werken. Pas als een volledig inzicht in het Verolme-concern verkregen is, kan bezien worden hoeveel finan ciële steun verder moet worden ge boden en wat daarvoor de voorwaar den dienen te zijn. De heer Verolme is de enige man die het in het bedrijf van 10.000 man voor het zeggen heeft. Op geen enke le wijze is gebleken dat er van enige medezeggenschap van het personeel sprake is. Als Verolme niet aan het onderzoek zou meewerken of dit be moeilijkt, wordt het overbruggings krediet van 25 miljoen meteen opge ëist. De kredietgevende partij staat er op dit moment het sterkst voor. Door onze voorwaarden kunnen we de vinger op de wonde leggen, zei de minister. Hij verklaarde met nadruk dat de werkgelegenheid voor mieter dan 10.000 man voor de bepaling van zijn beleid zeer zwaar weegt. Ook moeten wij voorwaarden scheppen opdat de belastinggelden zo goed mo gelijk worden besteed. Aldus de mi nister. Maar de socialist Nederhosrst bleef erbij dat de regering onvoldoende greep op het wankele bedrijf heeft. De minister geeft een stuk onderhan delingspositie prijs, het is ondenk baar dat kredieten worden gegeven zonder waterdichte garanties, zei Ne- derhorst. De pacifist Wiebenga wilde veel verder gaan. De regering moest onmiddellijk een beslissende macht in het concern krijgen. Alles moet wortdien gedaan om de alleenheer schappij van Verolme te doorbréken, zei de democraat Imkamp. De KVP'er Nelissen onderschreef het beleid van de minister en zei dat het onderzoek naar de toekomstpers pectieven van het Verolme-concern en van de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen eerst moet worden afgewacht. Intussen kan op een aan tal strakke voorwaarden rijkssteun worden gegeven om de voortzetting van de werkgelegenheid te waarhor- gen. Het Verolme-ooncern is opgebouwd op basis van gokken, met duizenden werknemers als inzet. Aan het niets ontziende bluf- en pokerspel moet een einde komen, zei de communist Bakker. De liberaal Porttoedne wilde niet concluderen dat Verolme van dat de scheepsbouwer andere figuren het toneel moet verdwijnen, maar wel naast zich op de brug krijgt. Toen het vlammetje van de nacht kaars al begon te branden, kwam aan het einde vau het langdurig debat drs. Den Uyl met een scherpe stel- lingname. Naar zijn mening dienen kamerleden de verbinding met een bedrijf te verbreken als het bedrijf in een speciale financiële verhouding tot de overheid komt. Later zei de KVP'er Nelissen dit een respectabel standpunt te vinden, maar zich ook le kunnen indenken dat KVP-fractie- leider Schmelzer als adviseur bij Ve rolme aanblijft, juist nu de positie van het bedrijf moeilijk is. Den Uyl noemde het volstrekt inconsequent en onaanvaardbaar de staat met in totaal 130 miljoen aan het Verolme-bedrijf te binden zonder dat er maar één mo gelijkheid tot ingrijpen is. Ik begrijp niet hoe de minister kan vragen: ga hiermee akkoord, want het is een dh- minister zijn verantwoordelijkheden verantwoordelijk beleid. Nu moet de grijpen en de leiding van het scheeps bouwbedrijf onttronen, zei Den Uyl. De kamermeerderheid dacht er an ders over. 57 RABAT (AFP/Reuter) De eerste Islamitische topconferentie in Rabat heeft donderdag met algemene stem men een verklaring goedgekeurd, waarin volledige steun wordt toege zegd aan het Palestijnse volk. Verder wordt op de grote mogend heden een beroep gedaan, ervoor zorg te dragen dat de Israëlische strijdkrachten spoedig uit de bezet te Arabische gebieden worden terug getrokken. In hun slotverklaring zeggen de Is lamitische leiders dat de bedreiging van de heilige plaatsen van de Isilam in Jeruzalem het gevolg is van de bezetting van deze stad door Israël. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een 36-jarige vrouw heeft in Niel, bij, Antwerpen, haar twee kinderen een slaapmiddel toe gediend, ze opgehangen en daarna zelfmoord gepleegd. De vrouw, die zenuwziek was, handelde in een de pressieve bui. De drie lijken werden ontdekt door de echtgenoot. De man, Henri Forceville (36), keerde laat van zijn werk terug. Op zijn zolder vond hij de drie lijken. Volgens de lijkschouwing heeft de vrouw de twee kinderen eerst een te grote dosis slaapmiddelen toegediend en ze daarna aan de balken van het dak opgehangen, waarna zij zelf moord pleegde. Niet zo ver hier vandaan, in het Londense geologisch museum, heb ben, zo las ik, tienduizenden Londe- naren (1700 per uur en dat twee dagen lang) een blik geworpen op tien gram maangruis onder zwaar bewaakt glas. Het was grijs, het gruis, en het leek precies een hoopje as in een ordinaire asbak, aldus een der tienduizenden kijkers. Zou een half uur in de rij gaan staan want dat deden ze daar als er in Goes, of Hulst, of Bergen op Zoom, of Roosendaal, of Breda (om maar wat naburigheden te noe men) zo'n hoopje te kijk lag? Ja na tuurlijkgeld op tafel voor een kaar tje! En dat voor tien gram! Weet u wat ik gisteren heb ge daan? k heb tien gram sigarenas in een asbak gedeponeerd een dage lijkse bezigheid voor mij, trouwens en tegen mezelf gezegd: daar ligt de maan nou mee vol. Moet u ook doen, hebt u er ook meteen de buik van vol. Sigarettenas mag ook. Na oom Ho hebben de Noordviet- namezen nu hun oom Ton. Een poot meer om op te staan en hij kan de Amerikanen, die immers die oom van die hut hebben gehad, een handje geven. En dan is er vrede. Als Roolvink aftreedt, moet hiQ misschien weer werknemer worden. Dat vindt hij het ergste. De plaatsvervangend hoofddirec teur van de PTT, drs. Ph. Leenman, heeft laten doorschemeren, dat de PTT de postzegel zo rond 1980 wel eens kan (zal?) afschaffen. Vrienden filatelisten, nog zo'n tien jaar en ge zijt antiquairs. De commissie „Duidfilijikheid" (ook commissie Veldkamp geheten) uit de Groep van 18; Voor ons is het dui delijk genoeg. Jonge vrienden en vriendinnen, die de politie in Amsterdam en/of elders in den lande een college bruten of zo vindt, hoort naar wat Amerikaanse hippies hierover zeggen. In b.v. The New York Times. „Evenals in Engeland en Denemar ken is er in Nederland een vrij gro te verdraagzaamheid van officiële zijde ten aanzien van de hippies. In, tegenstelling tot de V.S., Israël en Frankrijk". Over de Amsterdamse politie: „Ze zijn uitstekend. Ze verkleden zich tenminste niet als hippie om zo te spioneren" En over Nederland in het algemeen (U zult begrijpen dat deze hippies in ons land en op de Dam pp vakantie waren): „Nergens zijn de problemen duidelijker dan in Ne derland en nergens wordt hierover op een hoger niveau debat gevoerd". En daarmee, bewoners van dit in- hoppe land, groet ik u. ME RIJN. GENèVE (RTR) De conferen tie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties (Unctad) heeft een week van soms bitse debatten over de strategie voor de ontwikke ling der ontwikkelingslanden in de jaren zeventig zonder veel tekenen van vooruitgang afgesloten. In zijn slotwoord wenste de voor zitter van de 54 landen tellende or ganisatie, de Ghanees Kwakoe B. Asante, de afgevaardigden „de vol gende keer meer geluk" en sprak hij er zijn spijt over uit dat „da standpunten niet soepel genoeg zijn geweest om ons de mogelijkheid ta bieden voor open discussies over be langrijke kwesties, teneinde eniger mate tot overeenstemming te ko men". Dinsdag kwam het grote verschil van mening tussen de geïndustriali seerde en de ontwikkelingslanden tot uitdrukking in een botsing tussen de Amerikaanse afgevaardigde Henry Brodie en de Chileense gede legeerde Hernan Santa Cruz, die el kaar ervan beschuldigden dat zij niet tot compromissen bereid waren. De Chileen sprak de beschuldiging uit dat de ontwikkelde landen geen vaste verplichtingen voor bepaalde data wilden aangaan voor hulpverle ning aan armere landen, en zei dat deze Unetad-vergadering de naga deze Unctad-vergadering de nega- ganisatie is geweest. Brodie verklaarde dat de Latijns- Amerikaanse landen bij het opstel len van hun eisen geen enkele po ging hebben gedaan de opvattingen van de rijkere landen in hun overwe gingen te betrekken. In plaats daar van hebben zij nog hogere eisen ge steld dan in het verleden en daar door de mogelijkheid van vooruit gang vrijwel uitgesloten. De vergadering deed een beroep op de heer Asante en op de secreta ris-generaal van de Unctad, de Ve nezolaan Perez Guerrero, de defini tieve voorstellen voor de bijdragd van Unctad aan het tweede ontwik' kelingsdecennium, dat in 1971 be gint, gereed te maken voor de vol' gende vergadering, die begint 2 fe bruari volgend jaar.

de Stem | 1969 | | pagina 9