Ton Due Thang (81) nieuwe president Noord-Vietnam MEER DAN 500 DODEN IN AHMEDABAD menen opent Spanningen rond loon we t-RooI vink niet geweken Meer wapens en geld voor Israël Zwijndrechts protest tegen bezoek van Spaanse ambassadeur LOCO-BURGEMEESTER VAN LÏON ONTVOERD GRIEKSE TANKER BREEKT IN TWEEËN Wurgmoord Verkiezing >5 >4 56 ST.-ELOY: Verolme behoudt zijn verdiensten MEISJE ONDER BEDREIGING VERKRACHT de gezellige vakbeurs voor het gezin! mm Islamitische top verloopt „stroef Zuiveiklaclit over politiek Den Haag 26 sept. t/m 7 pkt. dagelijks van 10-17 en 19-22.30 ZONDAGS GEOPEND V van 10-17 uu xjr Dood Ben Korsten Geen bewijs van morfine- vergiftiging PTT er bekent postzegeldiefstal GOLDA MEIR VRAAGT IN VS.- Niet rijk Diep graven Dubcek" vandaag in presidium Shell levert aard gas aan Japan 10 DE STEM VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 11 (Van onze redactie buitenland) HANOI Er zal zo menen waarnemers in Hanoi weinig verandering in de politiek van Ha noi komen, nu de 81-jarige Ton Due Thang tot president van Noord- Vietnam is gekozen. Van de mo gelijke opvolgers van Ho Tsji Minh was Due Thang de man die het minst een politiek stempel kan wor den opgedrukt. Er zijn twee pun ten, die van invloed kunnen zijn geweest op zijn verkiezing: 1 Het is mogelijk dat men naar een voorlopige oplossing heeït ge streefd opdat de situatie rustig kan worden overzien en de sterk ste persoonlijkheid de kans krijgt zijn rivalen te verslaan; t Het kan ook zijn en waarne mers nemen aan dat dit meer bij de werkelijkheid is dat men naar een nieuw begrip van het presidentschap heeft gezocht. Een nationale held als Ho Tsji Minh is niet te vervangen. Zijn opvol ger zou nooit zo'n inspirerende bron voor het volk kunnen zijn als Ho dat is geweest. De werke lijke macht in Hanoi blijft dus in handen van een driemanschap en voorlopig zal men rekening moe ten houden met eerste partijse cretaris Le Doean, met premier Pham Van Dong en legeropper- bevelhebber generaal Giap. Ton Due Tang is 20 augustus 81 jaar geworden. Evenals Ho Tsji Minh wordt Due Tang door de be volking aangesproken met Bac (oom), hetgeen uitsluitend aan re volutionairen van het eerste uur is voorbehouden. In 1910 ging hij in Frankrijk wer ken waar hij bij de mobilisatie voor de eerste wereldoorlog werd opge roepen als stoker. Na de wapen stilstand in 1918 werd Due Thang met een eenheid Franse troepen naar de Zwarte Zee gestuurd om daar tegen de bolsjewieken te vech ten. Onder leiding van officier Mar ty gingen de matrozen muiten en Due Thang was de eerste die de rode vlag op zijn schip hees. Marty kreeg 20 jaar dwangarbeid, maar Ton Due Thang werd in 1920 naar Indochina teruggezonden. In 1929 werd hij opnieuw gearresteerd en tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tijdens de strijd tegen de Fransen en na de onafhankelijkheid van Noord-Vietnam bekleedde Ton Due Thang verscheidene functies in de partijtop en de regering. Ton Due Thang was vice-presi dent toen Ho Tsji Minh president was. Zijn verkiezing tot president had plaats in aanwezigheid van on der meer Le Doean, Pham van Dong en generaal Giap. Ngoejen Liong Bang werd tot vice-president ge kozen. De president van Noord- Vietnam is opperbevelhebber van het leger en voorzitter van de Baad voor de nationale verdediging. Dit is neergelegd in een wet uit 1959. Deze wet geeft de president boven dien de bevoegdheid de premier, de leden van de regering en de vice- voorzitter van de Raad voor de na tionale verdediging te benoemen of te ontslaan. Hij wordt gekozen voor een termijn van vier jaar. De nieuwe vice-president (65) was voor 1957 ambassadeur van Noord-Vietnam in Moskou en Boe dapest en in januari 1957 werd hij tot procureur-generaal van Noord- Vietnam benoemd. Als gevolg van zijn politieke overtuiging werd Ngoejen Linong Bang verscheidene malen gearresteerd en tot 20 jaar en levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Telkens echter wist hij te ontsnappen. AHMEDABAD (Reuter/AP) Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers van de godsdiensttwist in de Indische stad Ahmedabad nu tot over de 500 is gestegen. Minsten 700 mensen zijn gewond 20.000 zijn door brandstichting of vernieling van huis en haard ver dreven en meer dan 2000 mensen zijn gearresteerd. Dinsdag had de politie het uit gaansverbod voor drie uur opgeheven om de bewoners in staat te stellen zich het broodnodige voedsel aan te schaffen. Het werd geen succes. Verscheidene gebouwen werden in brand gesto ken, er werd hier en daar geplun derd en de politie moest schieten om een eind te maken aan straatgevech ten in de wijk met textielfabrieken. Er zouden weer 20 mensen zijn dood gestoken. De politie- en legerautoriteiten, die het bevel voeren over de inge zette 6000 man, zeiden woensdag de toestand in alle negen onrustige ste den in de staat Goejarat in de hand te hebben. De Indiase minister van binnen landse zaken, Chavan, die op het ogenblik 'in Ahmedabad ia heeft daar gezegd dat hij geen aanleiding zag om de centrale regering in New Dehli de zaak te laten overnemen van die van de staat Goejarat, waarin Ahmedabad ligt. Hij zei wel dat de regering al het mogelijke zal doen om de rust en vrede te helpen her stellen in het geteisterde gewest. (ADVERTENTIE) Vraagtevens uw drogist naar: Heros 3xF voetcrema tegen zweetvoeten. Inl. Heros Postbus 1140 Den Haag UTRECHT (ANP) „Ondanks zijn tegenslagen en de negatieve publici teit rond de geleden verliezen op de touw van mammoettankers behoudt schepsbouwer Verolme zijn onmis kenbaar grote verdiensten voor zijn schepping van een groot stuk werk- Selegenheid. De schepping heeft de heer Verol me naast zijn destijds opzienbarende en revolutionaire voortvarendheid wede te danken aan de hem nog trouw gebleven werknemers. Ook zij hebben met hem gebouwd aan de faam van zijn onderneming. Verolmes schepen zijn tevens hun schepen. Ze hebben er ook aan gewerkt". Aldus de katholieke bond van werknemers in het metaalbedrijf „St. Eloy" in zijn bondsorgaan. De bond verwacht niet, dat hij slecht rende rende bedrijven zal gaan Sluiten en daardoor de werkgelegenheid van duizenden zal opheffen. UTRECHT (ANP)De Utrecht se recherche heeft drie jongens van 15, 16 en 18 jaar aangehouden nadat zij kort tevoren een 19-jarig Utrechts meisje onder bedreiging met een dolkmes hadden verkracht. De jongens (een chauffeur, een scholier en een leerling-bok) maak ten kennis met het meisje in een Utrechts restaurant. Ze namen haar mee in hun auto. Onderweg werden ze aangehouden door de politie. De chauffeur kon geen autopapieren to nen en kreeg de opdracht daarmee binnen een uur op het politiebureau te verschijnen. Zijn naam werd in middels genoteerd. De knaap kwam niet opdagen, maar op een van de politiebureaus kwam wel een meisje met haar ouders aangifte doen van aanranding en verkrachting. Even later bleek dat het om hetzelfde meisje ging uit de gesignaleerde auto. Na de verkeerscontrole waren de knapen met het meisje naar een stil plekje op de Aziëlaan gereden. Terwijl de 15- en 16-jarige knapen toekeken en beurtelings het meisje met het dolkmes bedreigden, ver greep de 18-jarige chauffeur zich aan het meisje. PARIJS (DPA) Loco-burge meester Gustave Prost van Ly on is het slachtoffer geweest van een avontuurlijke maar kort stondige ontvoering. Prost en een relatie van hem waren tele fonisch door onbekenden naar een bepaald punt in de stad ge- Tokt. Daar werden zij door drie ge maskerde mannen in een auto gezet en naar een onbekende plaats gebracht. Prosts begelei der werd al spoedig vrijgelaten maar de loco-burgemeester, die zich niet kan verheugen in de sympathie van de radicale vleu gel van de middenstand, werd ruim een uur vastgehouden. Daarna werd Prost zonder schoe nen en in onderkleding aan de rand van de stad afgezet met de mededeling „dit was nog maar een waarschuwing". Hoewel de ontvoerders onbe kend zijn, neemt de politie aan dat de radicale middenstand, die in Zuid-Frankrijk herhaaldelijk van zich laat horen, debet is aan de ontvoering. SmtutaJ 40 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke span ningen rond de Ioonwet-Roolvink, die in het begin van deze week ont staan zijn, waren gisteravond nog steeds niet geweken. Na een dag van druk parlementair overleg en van beraad met minister Roolvink zelf, bleven nog steeds verschillende te genstellingen over. Wel zou de minister gisteravond bereid gebleken zijn de fel aange vochten maatregel over ingrijpen in de gehele loonontwikkeling als de nood dit eist, in te trekken. Daarmee echter zijn lang niet alle moeilijkhe den opgeheven. Vandaag zou hier over in de Tweede Kamer de laatste slag geleverd worden. Men neemt desondanks aan dat de minister ten slotte de wet zal intrekken, liever dan een onnodige crisis te riskeren. De confessionele kamerfracties zijn gisteren zeer actief geweest om de politieke moeilijkheden te bezwe ren. Er is gepraat met premier De 5? (Van onze redactie buitenland) RABAT De Islamitische topcon ferentie verloopt niet zo eensgezind als de organisators wel gewild had den. Pakistan heeft gisteren laten weten dat het niet meer aan het werk deelneemt, zolang India dioor een re geringsdelegatie is vertegenwoordigd. Pakistan vindt dat India als staat niet thuishoort op een Islamitische top conferentie. Er bestaat ook geen enkele eensge zindheid over de Arabische guerrilla- organisaties, die een harde lijn in de strijd tegen Israël voorstaan, maar weinig medestanders krijgen. Jong en met minister Roolvink, die hiervoor door zijn A.R.-geestver- wanten benaderd is. Daarbij zijn vooral de vele bezwaren van de drie vakcentrales tegen de loonwet ter sprake gekomen. De werknemers hebben overwe gende bezwaren tegen verschillende bepalingen in de wet, die de onder handelingspositie van de vakcentra les in de toekomst uiterst precair kan maken. HILVERSUM (ANP) „De Ne derlandse veehouderij en zuivelindu strie gaan door, moeten doorgaan, ondanks de besluiteloosheid van Brus sel en de kruidenierspolitiek van Den Haag". Met deze woorden eindigde de voor. zitter van de Koninklijke Nederland se Zuivelbond (F.N.Z.) de heer G. H. E. M. van Waes, zijn openings rede in de algemene vergadering van deze organisatie te Hilversum. In de loop van zijn betoog had hij de waar schuwing laten horen dat voor de Nederlandse melkveehouderij een so ciaal toelaatbare situatie gaat ont staan. Voorlopige gegevens van land- bouwboekhoudbureaus wijzen voor dit jaar op een kostenstijging van 6 a 7 pet. ten opzichte van vorig jaar. In het gunstigste geval staat hier een gelijkblijven van de opbrengst te genover. Gezien de dit jaar opgetre den stijging van de kosten van le vensonderhoud met rond 7 pet. moet geconcludeerd worden dat de Neder landse melkveehouder dit jaar een niet onaanzienlijk reële inkomensda ling moet incasseren. (ADVERTENTIE) Met als thema „Welvaart-Welzijn" vormt de Femina de komende dagen weer het gezellige middelpunt van Rotterdam. Een massa nieuws en nieuwigheden in 156 stands maken een gang naar Femina ten volle waard. Grootse manifestaties en demonstraties: Femina komt als eerste consumentenbeurs in Nederland met een eigen locale radio. Bij de entree is een complete studio inge richt, waarvan het hele doen en laten door de beursbezoekers kan worden gadege slagen uw tweede woning vrije tijd kent geen tijd presentatie van Sport club Feijenoord -A comfortabel wonen enz De eerste honderd bezoekers(sters) worden extra verwelkomd met het traditionele Femina-lepeltje. Entree f 2.50. Kinderen f 1.75. MALTA De Griekse tanker „Angel Gabriel", liep bij het ei land Malta op een zandbank. Het schip kwam op korte afstand van de kust muurvast te zitten. Voor de ogen van duizenden toe schouwers moest de tanker de strijd tegen de golven afleggen. Plotseling begon hij in tweeën te breken. Iets wat zelfs de be manning verraste, want die be vond zich nog aan boord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De pubiic-rela- tions-adviseur Ben Korsten kan een natuurlijke dood zijn gestorven. De Haagse officier van justitie, mr. H. van 't Veer, heeft verklaard dat vol gens het deze week uitgebrachte sec tierapport geen bewijs kan worden geleverd dat de heer Korsten aan vergiftigingsverschijnselen is overle den. Overigens wordt nog uitgezocht of de bewering dat de public-relations- adviseur de dag voor zijn overlijden in het ziekenhuis nog een grote hoe veelheid morfine zou hebben ontvan gen. Het horen van de bij de zaak betrokken artsen duurt nog voort AMSTERDAM (ANP) Het on derzoek naar de postzegelverduiste ringen bij de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zn. in Haarlem heeft geleid tot de arrestatie van de 32-ja rige PTT-employé R. B. uit Haarlem, die als magazijnbediende op de post zegeldrukkerij werkzaam was. Bij een huiszoeking in zijn woning werd voor ca. 75 aan frankeerzegels aangetrof fen die, aldus een woordvoerder van de postale recherche, „niet op nor male wfjze in zijn bezit waren ge komen". Totdusver was volgens de recherche niet gebleken, dat de ver dachte iets te maken heeft gehad met het ontvreemden van zegelblokjes met misdrukken, die de laatste tijd op de filatelistische markt werden aangeboden. MR. J. L. M. NIERS volgt de heer H. A. van Lieshout op als voorzitter van Ae K.V.P.-eerste kamerfractie. (Van onze correspondent) NEW YORK Het is de bedoeling van Israels premier Golda Meir, van daag in Amerika aangekomen, om tien dagen in de Verenigde Staten te blijven en daar te trachten de Amerikanen voor haar land te winnen. De eerste twee dagen zal zij een officieel bezoek aan Washington afleggen, waar zij president Nixon zal ontmoeten en de minister van Defensie en Buitenlandse Zaken. Mevrouw Meir zal een dringend verzoek doen om meer militair materieel en om financiële hulp. Zij zal vragen om nog eens 25 Pham- toms boven de 50, die de Amerikanen nu aan het leveren zijn en 80 extra (van de iets minder moderne) Sky- hawks, waarvan Israël er reeds 48 heeft. Golda Meir wil ook meer Hawk-luchtdoelflfweerraketten vra gen, die met groot succec gebruikt zijn tegen de Egyptische Migs boven de Sinai-woestijn. Israël heeft dringend economische en financiële hulp nodig. De reserves aan buitenlandse deviezen zijn bijna op. Israël heeft de V.S. gepolst over een lening van een miljard dollar. (VERVOLG VAN PAGINA 1) zullen worden. Een van de geliefde vormen om aan geld te komen is wat de jongelui noemen „pootje tikken" het chanteren van homoseksuelen in het Vondelpark. Het heeft geruime tijd geduurd en honderden verhoren vereist voor de rechercheurs van de sectie ernstige misdrijven duidelijk werd -lat zij de potenliële daders moesten zoeken in het milieu van de Damslapers. Ten slotte vielen de drie gearresteerden uit de zeef, twee reeds in augustus, de derde man een week geleden. Welk aandeel elk van hen in het ge beuren heeft gehad staat nog niet vast. De stroom leugens en halve waarheden is zo groot dat het nog niet duidelijk is geworden hoe of wat er zich nu precies heeft afge speeld in de nacht van 1 op 2 augus tus, terwijl ook niet duidelijk is wat er precies gestolen is. Het ging de jongelui om geld maar hoeveel zij gevonden hebben is niet duidelijk geworden. Wel dat het niet veel kan zijn geweest, hoogstens een paar honderd gulden. Bovendien trof men na het ontdekken van het misdrijf nog geld aan in de kamer van de vermoorde man, aldus de heer Stee- neveld. De Haas, 57 jaar oud en gepensio neerd, maar met een baantje als een soort klusjesman op een kantoor, was niet rijk maar had een redelijk goed inkomen, dat hem in staat stelde ge makkelijk relaties te maken in het milieu van deze losgeslagen jonge ren. Hij zocht er ook zijn contacten, die er, naar de politie meent, meer op gericht waren zijn duidelijke een zaamheid te verdrijven, dan wel zijn homoseksuele neigingen te bevredi gen. De gearresteerden zijn geen van drieën homoseksueel. Hoe diep de recherche heeft moeten graven om tenslotte succes te kun nen boeken blijkt wel uit het proces verbaal dat 1200 getypte pagina's telt. De drie jongelieden stonden al len bij de kinderpolitie geboekt. Zij zijn stuk voor stuk meerdere malen veroordeeld. Hun wordt voorlopig ten laste ge legd tezamen en in vereniging de heer De Haas om het leven te heb ben gebracht na naar zijn woning te zijn gegaan met de opzet hem te beroven. Maar men verwacht dat Golda Meir met meer wapens dan geld naar huis zal komen. Inmiddels is West-Duitsland enige maanden eerder met het betalen van zijn jaarlijkse lening. In 1962 was in principe tot deze lening besloten, die verdeeld is in jaarlijkse betalin gen van 140 miljoen mark. Elk jaar wordt daarover opnieuw onderhan deld, maar dit jaar heeft West-Duits land zonder de gebruikelijke diep gaande besprekingen dit bedrag al contant overgemaakt. Uit Cairo wordt gemeld dat Frank rijk volgens het blad Al Gomhouria Egypte verzekerd heeft geen Mirage- straaljagers aan Israël te zaïllen ver kopen. Intussen heeft de Egyptische regering aan de Britse regering op heldering gevraagd over berichten dat deze aan Israël tanks wil leveren. It PRAAG (AFP) Naar men in Praag van betrouwbare zijde heeft vernomen, zal vanochtend het pre sidium van het Tsjechoslowaakse centrale partijcomité nog een laatste poging doen om tot overeenstemming te komen over de toekomst van Alex ander Dubcek en zijn naaste mede werkers uit de tijd vóór de Oost- europese militaire inval van 21 aug. van het voriga jaar. Vandaag zal het centrale comité in plenaire zitting bijeenkomen. Dubcek heeft tot dusver gewei gerd af te treden als voorzitter van de federale vergadering, een post waarop hij in april jl. ward benoemd. Het presidium waarvan hij nog steeds deel uit maakt, zou hem nu willen bewegen althans te bekennen dat hij fouten heeft gemaakt. Josef Smrkovsky, eens de naaste medewerkers van Dubcek, zou naar verluidt, al schriftelijk ontslag heb ben gevraagd als voorzitter van de volkskamer. De Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Paehmann is uit de communis tische partij gestoten. Dat is gebeurd wegens zijn fundamentele afwijzing van de politiek en wegens daden die niet te verenigen zijn met het lid maatschap van de partij. TOKIO (Reuter) Shell heeft gisteren bekendgemaakt dat zij over een periode van 20 jaar aardgas zal leveren aan Japan ter waarde van 650 miljoen pond sterling. Het is de grootste transactie die de maatschappij ooit heeft gesloten. De eerste aflevering aardgas voorna melijk afkomstig van de aardgasvel den voor de kust van Broenei zul len plaatsvinden in de winter van 1972-73. (Van onze correspondent) ZWIJNDRECHT In scherpe be woordingen hebben de gemeente raadsfracties van de PvdA en de PSP de komst van de Spaanse ambassa deur naar Zwijndrecht afgekeurd. De ambassadeur is gevraagd vrijdag de Spaanse Week van een jarig winkel centrum te komen openen. Hij wordt dan in een antieke postkoets naar de plechtigheid gereden. In de daaraan vastgekoppelde feestweek worden allerlei activiteiten ontwikkeld die verband houden met Spanje als va kantieland. Bewust hebben de winkeliers Span je als thema voor hun campagne ge kozen omdat volgens de statistie ken een op de 12 Nederlanders dit jaar zijn vakantie daar heeft door gebracht. De PvdA nu betreurt het dat het college van b. en w. akkoord is gegaan met een ontvangst van de ambassadeur op het gemeentehuis. Hij is niet alleen diplomatiek, maar ook politiek vertegenwoordiger van Franco-Spanje, stelt men in een com muniqué. De fractie vindt het een ongewenste vertoning met zoveel eer de Spaanse ambassadeur op het raad huis te ontvangen. „Het doet ons leed dat onze eigen democratische over heid deze feiten niet stelt als het een commerciële zaak betreft", zegt de PSP. „En zelfs zover gaat de verte genwoordiger van dit fascistischs Spanje een officiële ontvangt te be reiden. We verwachten", aldus be sluit de verklaring, „dat de inwoners van Zwijndrecht door onze verkla ring misschien opnieuw hun gedach ten zullen laten gaan over hun ge meentelijke bestuurders".

de Stem | 1969 | | pagina 9