VASTENDE DS. J. KETELAAR: 95 We moeten voorbeeld zijn van soberheid99 GELEERDEN ZOEKEN ATLANTIS Gevaar van. natte wegen wordt niet begrepen als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen Sloan's Balsem sparen... verstandig en handig Vijf jongeren bezetten gemeentepand PAUS PRIJST 60-JARIG NKV RAPPORT VAN S.W.O.V.: Controle IN UTRECHT 7 DE STEM VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 9 (Van een onzer verslaggevers) DRACHTEN De man die de deur opent is de beminnelijkheid zelve. Hij heeft een prettig, open gezicht, waarin twee ogen hel der de wereld in kijken. Toch heeft deze man al gedurende vier dagen niet anders gehad dan water en sinaasappelsap. Hij is van plan dit zeker nog acht dagen vol te houden. Jaap Ketelaar. 41 jaar, vader van zes kinderen en sinds zeven jaar predikant van de baptistengemeente in Drachten. Ds. Ketelaar protesteert. Protesteert tegen een maatschappij, waarin zo zegt hij de rijken steeds rijker worden en de armen steeds armer. DS. JAAP KETELAAK Waarom bent u deze protestactie, waarbij u gedurende twaalf da gen niet zult eten, begonnen „Kijk, ik geloof in Iemand die ach ter de dingen van het leven staat. Iemand die de zaak steeds over hoop heeft gegooid. Die revolutie maakt, die het opneemt voor de vertrapten. Voor hen die onder liggen. Die Iemand is God. Met die revolutie is steeds van onderaf aan begonnen. Daarom wil ik me juist tot deze mensen richten. Omdat het niet langer op deze manier kan doorgaan. Er zijn hopen mensen, die ontevreden zijn. Op deze ma nier wordt die ontevredenheid aan gekweekt. Je kan trachten een be paalde heerschappij mee te ves tigen. Ik ben bang dat de situatie gaat worden zoals ze dertig jaar geleden was." Maar waarom dominee Jaap Ke telaar 1 „In mijn leven heb ik gekozen voor Christus. En iedereen die voor Jezus gekozen heeft moet door een sociale en economische revolutie zijn gegaan. Hij heeft zich in dienst van Christus en in dienst van zijn medemens gesteld. Ook zijn geesteskracht heeft hij daartoe dienstbaar gemaakt. En evenals Christus moet hij beginnen bij de underdog. Dat heeft hij van zijn Chef geleerd. De profeten ston den ook op toen de armen door de rijken werden uitgebuit. Het is prachtig als de kerken overal mooie rapporten over schrijven, maar wie maakt die inhoud waar?" Wat is uw ideaal en wat streeft u met uw actie na? „Mijn ideaal is een ombouw van de maatschappij. Een ombouw, waardoor deze zich qua produk- tievermogen, qua intelligentie gaat richten op de stervende en hon gerende wereld. We zullen moe ten beginnen met a. een rechtvaardiger verdeling van het nationale inkomen; b. het bedrijfsleven democratise ren in die zin dat de produktie ten goede komt aan alle ge ledingen van het volk; c. ons leven inrichten in dienst van de vrede we zullen een verzoeningsleer moeten opstel len, want de wereld wacht. Wacht op het moment dat een volk zich voor deze zaak gaat inzetten." Jaap Ketelaar zwijgt. Hij heeft ge sproken als een idealist, die het niet veel kan schelen of hij wel of niet vaste grond onder de voe ten heeft. Maar hij is realist ge noeg om te weten dat je er met praten alleen niet komt. Hij legt uit hoe hij wil proberen grote groepen mensen te mobiliseren. Hij zegt: „Ik krijg vaak telefoon tjes van mensen, die zeggen dat ze het ook hebben geprobeerd. Mensen die echter door alle teleur stelling die ze hebben ondervon den, hun hoofd hebben laten han gen. Ik wil proberen die mensen weer die vonk te geven die hen vroeger als idealist karakteriseer de". Zijn actie omschrijft hij als de blauwe revolutie. Blauw omdat de rode is mis lukt „Neen, maar in de bijbel is blauw de symbolische aanduiding van Hem, die achter de dingen staat. Maar denk er goed om: dit is geen exclusieve actie. Wanneer een niet- gelovige zegt: Ik doe mee, dan doet-ie mee. Samen kunnen we ons doel bereiken. Ik ben niet lid van een bepaalde politieke partij. De laatste keer heb ik op de Partij van de Arbeid gestemd, hoewel ik aanvankelijk op de A.R. wilde stemmen, maar naar mijn mening is die te liberaal aan het worden. Liberaal in de zin van: ieder zorgt voor zich. Ik ben niet links of rechtsik ben regelrecht en ik zou beledigd zijn wanneer iemand mij links of rechts zou durven noemen. Wanneer ik op dit moment zou moeten stemmen zou ik het niet weten. Zoals de zaken er nu voor staan zou ik uit protest mijn stem briefje verbranden voor het stem lokaalDe blauwe revolutie van ds. Ketelaar is uitgemond in een pamflet dat per expresse naar de Tweede Kamer-voorzitter is ge stuurd met het verzoek dit bij de kamerstukken te voegen. Ds. Ketelaar: Tot op heden is dat niet gebeurd. Maar vandaag krijg ik een telefoontje en als het er nog niet bij is dan zal ik zelf naar Den Haag gaan om te zorgen dat het er wel bij komt. Hoe dat weet ik nog niet. Maar komen zal het er." De man die zojuist voorzichtig zijn jengelend zoontje heeft gekust, spreekt de woorden met felheid uit. Hij zegt dat het overgrote deel van de kamerleden politiek be drijft vanuit het christelijk begin sel. „Nederland is een christelijke natie. Welnu, we zullen dat moe ten bewijzen. Ook de vakbonden moeten de maatschappijstructuren veranderen. Maar wat doen ze? Ze klimmen straks op de barricaden voor een paar procent loonsverho ging. Ja, ik heb ook kritiek op de kerken. En ik verhef mezelf niet boven die kritiek. De kerk heeft jarenlang gezeten op de schoot van de god mammon. De kerk moet weer terug naar de tijd voor Con- stantijn de Grote. Nu heeft ze haar profetische stem verloren. We moeten zorgen dat ze die weer te rugkrijgt." Ds. Ketelaar beseft dat hij dat niet alleen kan. „Overal in het land, in Den Haag, Amsterdam, Botterdam, Utrecht, Nijmegen en Veendam zijn werkgroepen van de blauwe revolutie. We hebben de protestmars gemaakt in Leeuwar den en Groningen. In Drachten zelf gaan we meetings houden. Er is geen vaste contributie. Iedereen geeft wat hij missen kan. Dat va rieert van 25,tot 600,Ik weet het, we moeten politiek uit deze chaos komen. We moeten het evangelie en de christelijke moraal waar maken, een nieuwe partij op richten heeft geen zin. Iedereen moet in zijn eigen groep tot radi calisering overgaan. De blauwe revolutie moet een beweging blij ven. En dan moet de zaak via het parlement doorgezet worden." Waarom bent u eigenlijk juist tot een hongeractie overgegaan? „Dat zit zo. We moeten ook een voorbeeld van soberheid zijn. En daarbij moet ik voorop gaan. Be denk wel: ik houd ook van een vol en rijk leven. Wanneer ik met een salaris van 15.000 of 16.000 gulden praat tegen een man, die netto 110,in de week krijgt, is het gemakkelijk praten. Daarom heb ben mijn vrouw en ik mijn salaris ook ingekort. En ook mijn oudste drie kinderen zijn het er helemaal mee eens. En voor de rest.... ach, je zoekt naar een methode." Hebt u j.l. zondag ook gepreekt over deze actie „Neen. Ik ga het de mensen die via de televisie met allerlei ellende geconfronteerd worden, zondag niet nog eens extra-moeilijk maken. Ik heb gepreekt over de ark, de ark waarvan God beval dat hij gedra gen moest worden en niet door middel van een wagen versjouwd. Kijk, dat is nu precies wat de ker ken zo vaak doen. Sjouwen met God. Maar God moet zichtbaar worden in je handen, in je daden. Utopisme heeft geen zin. Hier moe ten zaken gedaan worden." Eigenlijk wilt u dus proberen er achter te komen hoeveel mensen u kunt bereiken voor uw ideaal? „Ja. Ik wil weten hoeveel gezin nen er met mij mee willen doen. En als het via het parlement niet gaat, dan kunnen die tienhonderd duizenden proberen het via een eigen verkiezingsprogramma." Denkt u dat er honderdduizend zijn, die willen „Ik koester een diepe hoop, dat er tienduizenden zijn die het zouden willen, ik kan het alleen niet. Je moet de mentaliteit veranderen. De oorzaken van de onvrede opzoe ken. Blijkt na verloop van tijd dat de „positieve" reactie uitblijft, dan zeg ik oké. Ik kan niet alles alleen waar maken. Tenslotte ben ik ook nog vader van zes kinderen." Ds. Ketelaar zwijgt weer. Hij heeft veel gezegd. Vier dagen zon der voedsel heeft zijn techniek van formuleren niet aangetast. Hij ver volgt met: „Als je van een idee bezeten bent, dan voel je geen hol gevoel in je maag. Dan ben je ver vuld." Zijn protestactie valt samen met de Vredesweek. „Ik wil het ideaal van die vredesmensen onderstre pen. Maar met een keer per jaar propageren kom je er niet." Hoe voelt u zich na vier dagen geen vast voedsel te hebben ge had „Tja, je gaat je wel afvragen hoe al die miljoenen moeders en kin deren die elke dag honger lijden, het in vredesnaam volhouden?" (Door John Cooke). ATHENE Meer dan honderd vooraanstaande geleerden uit 17 lan den varen vandaag de haven van Pi raeus uit om aan een onderzoekings- reis te beginnen. Vanaf hun drijven de hoofdkwartier, de veerboot Knos- sos, waarop koning Idris van Lybië naar Griekenland voer, nadat hij de ze maand zijn troon verloor, zullen de geleerden een eiland in de Aege- ische Zee onderzoeken op sporen van het legendarische rijk Atlantis, dat waarschijnlijk 1500 jaar voor de ge boorte van Christus ten onder ging. De legende van Atlantis in aca demische kringen geven ze de voor keur aan het woord „traditie" heeft altijd reeds de verbeelding van historici, archeologen, geologen en schrijvers van science-fiction ge prikkeld. Maar Plato was de eerste, die Atlantis vermeldde, toen hij zijn ^Dialogen" in de viifde eeuw voor Christus schreef. Volgens Plato, die het verhaal uit de tweede nand van Solon kreeg, die het op zijn beurt van Egyptische priesters hoorde, die de legende dui zend jaar lang mondeling overgele verd hadden, moest Atlantis ergens voorbij de zuilen van Hercules lig gen. die nu beter bekend zijn als de btraat van Gibraltar. Atlantis zou dus in de huidige Atlantische Oceaan moeten liggen Plato beschreef Atlantis als het centrum van een welvarend en be schaafd rijk. dat Europa. Afrika en gedeelten van Azië overheerste en dat ten onder ging ten gevolge van sir 20,ndigheid van haar bewoners. ï1,® heeft gezegd, dat Atlantis in de n-tlantische Oceaan moet hebben ge- egen (de Atlantische Oceaan heeft daar naam overigens aan het Atias- gebergte m Marokko te danken) en sschien zelfs ivel verder weg. aar professor Spiridun Marinatos, lid van de Griekse academie, inspec teur-generaal van oudheden, en een over de gehele wereld gewaardeerd spreker en archeoloog, was er reeds lang geleden van overtuigd dat At lantis Grieks was. Door een intensieve studie van de geschiedenis van de meeste van de mgeveer '2000 boeken, die aan het onderwerp gewijd zijn, en door op gravingen die door zijn geweldige kennis bijna altijd op de geschikte plaatsen werden gedaan, kwam hij tot de conclusie dat Atlantis het vul kanische eiland Santorini was, dat deel uitmaakt van de Cycladen. Santorini, ook wel bekend onder haar oude naam Thira, was een hei lig eiland gedurende de bloeitijd van het Minoïsche rijk, dat geregeerd werd vanuit Kreta, dat 100 kilome ter naar het zuiden ligt. Men heeft nu wetenschappelijk vastgesteld, dat Thira omstreeks 1500 voor Christus vernietigd werd door wat misschien de hevigste aardbeving sinds men senheugenis is geweest. Er bestaan bewijzen dat de grote beschaving van Kreta door de uitbarsting ver nietigd werd. De enorme vloedgolf die hieruit ontstond, heeft waar schijnlijk helemaal tot in Egypte overstromingen veroorzaakt en is misschien zelfs de reden geweest waarom Noaeh zijn ark bouwde. Professor Marinatos maakt zich niet bezorgd over de tegenstrijdighe den in het verslag van Plato of over de vele meningsverschillen over At lantis. Hij zegt: „De historische le genden van alle landen worden op een typische manier overgeleverd. Namen worden veranderd of ver draaid. Feitelijke gebeurtenissen worden vermengd met verzonnen verhalen. Plaatsnamen worden ver anderd en bovendien wordt de tijd oneindig ver in het verleden gepro jecteerd". Afgezien van de historische details van het Egyptische verslag, dat door Plato vermeld werd, zijn er nog veie andere details, die het drij vende hoofdkwartier van de profes sor bezig zullen houden. Het rijk, dat onder de golven verdween, de gedetailleerde beschrijving van een haven, die overeenkomst met wat professor Marinatos op Santorini heeft gevonden. Het onderzoek zal vier dagen duren. Men zal Thira, Kreta en verwante Egeïsche plaat sen aandoen. De afgevaardigden, al len de gast van de Griekse archeolo gische vereniging, zullen eikaars ge schriften en theorieën bespreken. Misschien vinden ze Atlantis, mis schien ook niet. Maar als ze het niet vinden, zal dat niet zijn door een gebrek aan enthousiasme. (COPYRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM) (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. (Van onze correspondent) VOORBURG Automobilisten begrijpen het gevaar van natte wegen niet Geconstateerd is, dat zij wel hun snelheid verminderen tijdens re genval (verminderd zicht) maar dat zij het gaspedaal weer met een gerust hart intrappen, zodra de regen is opgehouden, maar de weg nog nat en dus slipgevaarlijk is. Dit zegt een rapport dat de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid vandaag heeft ge publiceerd. Het werd samengesteld door een werkgroep van de SWOV, die zich bezighoudt met een onder zoek naar banden, wegdekken en slipongevallen. Hat rapport werd enige maanden geleden aan minister Bakker (Verkeer) aangeboden. Natte wegen bieden meer slipge vaar dan droge. De kans op slippen stijgt nog, wanneer het wegdek op zichzelf al niet aan bepaalde mini mumeisen voor stroefheid voldoet. Daarenboven is het slipgevaar sterk afhankelijk van de profieldiepte van banden. Het profiel van banden voor personenauto's is op vele natte weg dekken onveilig, wanneer het minder is dan 1 a 2 mm. Wanneer een wegdek goed stroef is en de autobanden vrij nieuw, ont staan er meestal geen grote proble men, maar de automobilist heeft niet de zekerheid dat elk wegdek in Ne derland inderdaad ook stroef genoeg is. Op de rijkswegen en de provinciale wegen wordt de stroefheid regelmatig gecontroleerd, maar in de meeste gemeenten gebeurt dit niet. De SWOV-werkgroep stelt dan ook, dat alle wegen oud en nieuw, buiten en binnen de bebouwde kom zou den moeten voldoen aan een officiële eis van minimale stroefheid. De werk groep wil dat deze eis voorlopig ge lijk gesteld wordt aan de eis die het Rijkswegenbouwlaboratorium aanbe veelt voor rijks- en provinciale we gen. De SWOV acht deze punten van belang, mede omdat zij tijdens het onderzoek het vermoeden heeft ge kregen dat het aantal slinongevallen groter is dan uit de officiële onge vallenstatistiek blijkt. Het rapport dat de werkgroep heeft uitgebracht betekent geen afsluiting van haar werk. Zij zoekt verder naar ver band tussen stroefheid van wegen en de kans op ongevallen. (Van onze correspondent) UTRECHT Vijf jongeren, vier studenten en een onderwijzeres, hou den sinds vrijdag een al maanden leegstaand gemeentepand van 15 ka mers aan het Wed, in de Utrechtse binnenstad, „bezet". Het pand staat op de monumentenlijst waardoor het niet gesloopt mag worden. De vijf zijn tot hun daad gekomen enerzijds ais protest tegen de heer sende nood aan kamers in Utrecht, anderdeels uit een reactie tegen de regel dat ook het kopen van een pand in de binenstad onmogelijk is, als men niet getrouwd is. De „bezetters" hebben inmiddels een brief geschreven aan de ge meenteraad van utrecht waarin zij koeltjes de mededeling doen het huis te hebben bezet, bereid zijn iet pand te kopen, of - tot de afbraak - te hu ren. „Hopende dat deze daad niet als provocatie beschouwd zal worden, maar als een vastberaden poging tot het verkrijgen van woon gelegenheid waar het menselijk geluk zozeer van afhankelijk is", zo schrij ven zij. J (ADVERTENTIE) Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. e jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Het zijn en blijven de miljoenen waarmee Cornelis Verolme in het nieuws blijft. Zijn het niet de mil joenen die hij heeft, dan zijn het zoals nu de miljoenen die hij wil hebben. Van ons. Hoe hard Cornelis het nodig heeft weet nu alleen het geheimzinnige college dat Kamercommissie van economische zaken heet. Toxopeus wist het allang, en Schmelaer ook, tenminste die had 't kunnen weten, want hij is adviseur van Verolme. Maar hij is een politicus, die „weinig kaas heeft gegeten van de bedrijfs voering". Politiek adviseur, dus? Maar drs. Nederhorst, die nu zelf alles weet, moet vandaag de regering openheid van zaken vragen. Anders is hij ook alleen maar politiek advi seur. En dat is nog geen volksverte genwoordiger. Even een felicitatie voor het één jarige prinsje Johan Friso. Dat ver dient die jongen wel met zo'n moei lijke toekomst in het vooruitschiet. Gisteren ontmoette ik een gewe tensbezwaarde die zich afvroeg of hij vandaag voor dat prinsje zou vlag gen. Ik ried hem aan het te doen, maar dan met een fiets vlaggetje. Ja, wat is nou één jaar? „Ik blijf zolang de heer het wil". (Cornelis). Kijk, dat is nu het verschil tussen al of niet democratisch denken. Te genwoordig hoor je steeds meer (maar helaas nog te weinig): Ik blijf zolang het volk het wil. Er is nog een tussenweg, n.l.: Ik blijf zolang ik het wil. Maar zoiets dénk je vandaag alleen nog maar, niet Cornelis? Ruimtevaartdeskundige Werner von Braun heeft voorgesteld om ter ge legenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten in 1976 de Amerikaanse president een ruimte reis te laten maken. Als een specta culair tintje aan de feestelijkheden. Volgens de Washington Post had een assistent van Von Braun hierop gezegd: „Ik geloof dat dr. Von Braun met dit idee bedoelde om de president de kans te geven om tot de mensen te spreken vanuit een gunstig punt: de ruimte". Origineel! Tot nu toe „spreekt" de president alleen in de ruimte. En nu een ijzersterk denkertje: „Het Rode Kruis, prachtige instel ling welke het is, wil het oorlogs leed verminderen, maar men kan zich afvragen of het juist niet het tegen deel heeft bereikt en het oorlogsleed heeft bevorderd". (Dr. C. Lafeber) Een Rode Kruiswoordraadsel? Zo u wilt, maar het is bedoeld als een serieuze vraag, niet meer, maar ook niet minder. Dr. Lafeber vervolgt: „Het heeft immers gepoogd de oor logen te humaniseren, de scherpste kantjes van het ruwe oorlogsbedrijf afgeslepen en daarmee de oorlog meer aanvaardbaar gemaakt voor die genen die hem anders onaanvaard baar zouden hebben gevonden". Daar valt over te twisten, maar daarom geef ik dit citaat ook. Prettige dag verder. MERIJN VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft tijdens zijn eerste alge mene audiëntie in de Sint Pietet na zijn vakantie in Castel Gandolfo in aanwezigheid van ongeveer 40.000 bezoekers hulde gebracht aan de le den van het Nederlands Katholiek Vakverbond voor hun trouw aan de katholieke kerk en de Nederlandse bisschoppen. Bijna 700 leden van het NKV woon. den onder leiding van hun voorzitter P. J. J. Mertens de audiëntie bij. Zij nemen deel aan een reis die het NKV in verband met het 60-jarig bestaan naar Rome heeft georgani seerd. De paus dankte in zijn algemene toe spraak NKV-voorzitter Mertens voor zijn toespraak, waarin deze erop wees dat het katholiek vakverbond welis waar geen kerkelijke vereniging is, toch veei steun van de kerk heeft ge had bij het verwezenlijken van haaf doelstelling: het verkrijgen van een mesnwaardig bestaan voor de arbei dende mens.

de Stem | 1969 | | pagina 7