kampioen KOFFIE HflEV spaart hart en zenuwen S.S.C.: WINSTKANS IN DUEL "MET N.D.S.M. Domburg en Luctor voor lastige opgave KOSTEN VERDWEEN GERUISLOOS Touw trekken om Zoetemelk AJAX IN TWEEDE RONDE Ai zes met 13 goed Tjeerd Kort kreeg boete ROD LAVEI! UITGESCHAKELD ^aSeembabyVerWaCht'2eSga- Militairen overspeelden Britten: 6-1 GRONINGSE ZESDAAGSE UITGESTELD Programma van reserveklassen CONCURRENT Okker vierde op wereld ranglijst Gevecht Clay- Frazier ging niet door echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ PROGRAMMA PROGRAMMA Spanningen verhogen bijwerking van koffie MENTAAL KAPOT EIGEN BEDRIJF 13 DE STEM VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 19 Swift weer Nederlands (Van onze speciale verslaggever) DRONTEN „Wij hebben rustig gereden", was de onthutsende mededeling van Gerben Karstens nadat zijn Leidse „Swift-combina- tie" voor de vierde maal in successie en ditmaal in record-tijd het clubkampioenschap van Nederland op de weg had veroverd. Een unieke prestatie in dubbel opzicht, want in die vier jaar vormden Gerben Karstens, Bart Zoet en Joop Zoetemelk de kern van het steeds winnende Leidse kwartet, waarin in de laatste twee jaren de middelmatige amateur Jan Zoons een ondergeschikte rol speelde. (Van onze sportredactie) DRONTEN Sinds zijn overwin ning in de Ronde van de Toekomst is Joop Zoetemelk het doelwit ge worden van de leiders van fabrieks- ploegen, die een dergelijk jeugdig talent graag in hun formaties willen opnemen. Ook gisteren bij het club kampioenschap in Oost-Flevoland verdrongen de gegadigden zich rond de blozende Zuidhollander. Er wer den afspraken gemaakt voor verdere informatieve besprekingen. Oud-Tourwinnaar Jan Janssen polste namens Jean Stablinsky, ploeg leider van Sonolor-Sauvage, en no digde Zoetemelk uit om vrijdag in zijn riante bungalow in Putte een onderhoud met de oud-wereldkam pioen te hebben. Het staat inmiddels vrijwel vast, dat de neo-prof Harry Jansen bij Sonolor in dienst zal tre den, betgeen de situatie voor Zoete melk iets aantrekkelijker zou maken. „Want om helemaal alleen tussen allemaal Fransen in te zitten, is niets voor mij", zo zei Zoetemelk. Ook Ton Vissers maakte namens Willem II-Gazelle zijn opwachting. Hij komt maandag aan de beurt, wanneer Zoetemelk naar Valkens- waard gaat om met de bazen van deze firma te onderhandelen. Om de situatie voor Zoetemelk nog inge wikkelder te maken, kwam ook club genoot Gerben Karstens met de sug. gestie dat hij vrijdag, wanneer Kar stens over zijn eigen contract met Peugeots sterke man in Parijs gaat praten, de naam Zoetemelk in het geding zal brengen. Alleen Caballero is tot nu toe op de achtergrond ge bleven. Manager Frans van der En den is wel geïnteresseerd, maar hij rei: „Ik heb gehoord wat de eisen van Zoetemelk en zijn raadgevers hjn en fancy-prijzen willen wij niet betalen". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax heeft zich gisteravond via een 30 zege op Hannover '96 geplaatst voor de twee- je ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. Vorige week verloren de Amsterdammers in Hannover met 21, maar gisteren jamen zij revanche. De rust ging in met een I—0 voorsprong voor Ajax een treffer van Johan Cruyff. bEN HAAG (ANP) Gistermor- waren bij het bureau van de zes meldingen binnenge- Iiit I n Van ticl tien -iuist voorspelde ""Sagen op formulier 7. Twaalf "Slagen werden door 108 deelne- 2- S°Pd voorspeld, terwijl 1500 """dingen van elf goed geplaatste pluisjes binnenkwamen. Voor de ex- Prijs meldden zich 1919 perso- 0k£S AN£ELES (ANP) Na Tom AiK<1-,,en.Roy E^^son is ook de Rnri r Wimbledon-kampioen hot ,raver ,'n de tweede ronde van scj™, O® het tenniskampioen- KschakpM Te Zuidwest Pacific uit- (57 h. d-La„ver verloor in drie sets Rav iwn„ t van de Zuidafrikaan 2 i °°re' 5? de beslissende set ver- de te ln,er' Z6i zich "rot voldoen- zijn vp™ni!n coneentreren, omdat Dit jaar nog meer dan in 1968, toen Zoons door zijn inzinking werd heengepraat. „Nu hebben wij alles met zijn drieën moeten doen", zei Karstens, die overi gens al weer vooruitkeek naar Parijs-Tours van aanstaande zon dag: „Daarom heb ik mij niet geforceerd. Dat doe je toch niet." Waarom het drietal Zoons bij zich hield? „Louter en alleen om in ge val van pech een van zijn wielen te kunnen nemen. Want je mag in dit kampioenschap geen reservewiel uit de volgwagen aannemen en een band verwisselen kost twee minuten". Da,t was de simpele reden waarom Zoe temelk, Karstens en Zoet hun jeug dige metgezel tussen de wieltjes hielden en voortdurend moed inspra ken. „Wij konden het best wat rustig aan doen, toen wij na dertig kilome ter hoorden, dat wij al veertig se conden op het Amsterdamse Olympia met Peter Post, Cor Schuuring, Har ry Jansen en Gert Bonigers waren in gelopen. Zelfs wanneer wij die winst niet hadden gehad, zouden wij tegen het einde toch wel zijn gekomen", klonk het zelfverzekerd. Olympia, dat vorig jaar ook tweede achter Swift was geworden, was de grote concurrent. Maar toen de Am sterdammers na 62 kilometer in toch al verloren positie bovendien Harry Jansen door kramp verloren, was de beslissing gevallen. Vooral Post bleef nog lang tegenstribbelen, maar ook hij moest tenslotte lijdzaam toe zien hoe zijn trio door de „Leidse sleuteltjes" werd ingehaald. In de nieuwe recordtijd van 1 uur 42 minuten en 30,2 seconden gaf het Leidse kwartet de dit jaar het gou den jubileum vierende Swift-oombi- natie na de zege van Zoetemelk in de Ronde van de Toekomst reden om straks extra uitbundig feest te vie ren. Olympia werd bij de profs twee de voor de Rotterdamse Leeuw, bij wie Jan Janssen de boventoon voer de. Verrassend was daarna de schitte rende tijd van de amateurs van de IJsselstreek, die onder aanvoering van Fedor den Hertog en de even eens zeer sterk rijdende Dries van Wijhe nog sneller waren dan de profs van Olympia. De IJsselstrekers werden overigens sterk bedreigd door de titelverdedigers in deze ca tegorie, de Hoogeveense Peddelaars, die halverwege nog iets sneller wa ren dan Den Hertog en zijn makkers, maar tenslotte met 12 seconden werd verslagen. De uitslagen Profs/amateurs: 1. Swift-eombmatie (Leiden), Karstens, Zoet, Zoetemelk, Zoons, 81 km in 1.42.30.2; 2. Olympia (Amsterdam), Post, Schuuring, Bon- gers, Jansen, 1.44.47.8; 3. De Rotter damse Leeuw (Roterdam) Janssen, Van der Burgh, Verweij, Van Straa- len 1.44.59,3; 4. Kennemerland (Bever wijk) 1.46.07,9; 5. Buiten-lust (Hel mond) 1.46.25,7; 6. Maastricht 1.46.51.8; 10. Wi-llebro-rd Wil Vooruit 1.51.08,7. Amateurs: 1. De IJsselstreek (We- zep) Den Hertog, W. en H. Holstege, Van Wijhe, 81 km in 1.44.33,5; 2. De Peddelaars (Hoogeveen) Benjamins, Wicher Vlot, Ja-ns Vlot, Huizebosch 1.44.45,4; 3. De Meteoor (Assen), 1.46.45,6; 4. De Kampioen (Haarlem) 1.47.55,1; 5. ZT en TV Zwolle 1.47.55,1 6. De Hoekse Renners ('s-Graven- deel) 1.48.44,5; 29. De Jonge Renner (Oosterhout) 1.54.16,0; 30. De Zwa luw (Vlijmen) 1.54.16,7. Nieuwelingen: 1. Alkmaria Victrix (Alkmaar) 1.00.38.8, 2. De Zwaluwen (Almelo) 1.00.52.3, 3. Groenewoud (Nijmegen) 1.00.58.3, 4. Theo Middel kamp (Goes) 1.00.59.2, 5. De Berg- klimmers (Stein) 1.01.03.6. 27. De Jonge Renner (Oosterhout) 1.38.56,4. (ADVERTENTIE) (Van onza sportredactie) BREDA De KNVB heeft Tjeerd Kort, de rechtshalf van Telstar, die in de wedstrijd tegen NAC een of ficiële waarschuwing kreeg wegens natrappen naar Cock Luyten, een geldboete opgelegd. De bond heeft aldus besloten, omdat Kort nog een blanco strafregister had. De boete bedraagt 125 gulden. Van de Boom van RBC kreeg een zelfde „vonnis" van de strafcommis- sie van de KNVB. De Roosendaler, die zich volgens de scheidsrechter tij dens de wedstrijd RBC-Roda JC had misdragen, had ook een blanco straf register en moet een boete van zestig gulden betalen. LONDEN (ANP) Tom Okker neemt op de wereldranglijst van 1969, die is samengesteld door de bekende tenisspecialist Lance Tingay en die is gepubliceerd iu de „Daily Telegraph", de vierde plaats in. De ranglijst wordt aan gevoerd door Rod Laver. Bij de dames is Margaret Court eerste. De ranglijst van Lance Tingay ziet er als volgt uit: HEREN 1. Rod Laver (Aus.) 2. Tony Roche (Aus.); 3. John Newcombe (Aus.)4. Tom Okker (Ned.); 5. Ken Rosewall (Aus.); 6. Arthur Ashe (VS); 7. Cliff Drysdale (ZAF)8. Pancho Gon zales (VS); 9. Andres Gimeno (Sp); 10. Fred Stolle (Aus.). Gërben Karstens „We hebben rustig gereden (Van een onzer voetbalmedewerkers) BREDA Grote verschuivingen zijn er aanstaande zaterdag niet te verwachten in het KNVB zaterdag- voethal. In de tweede klasse A zal koploper D.O.T.O. zijn positie niet ge makkelijk prijsgeven aan Huizen, al zitten de Gooilanders de Pernissers dicht op de hielen. S.S.C. heeft kans weer twee punten aan zijn totaal toe te voegen, al blijft het oppassen in Amsterdam bij N.D.S.M. Kozakken Boys zal de misstap van vorige week goed willen maken. Tegenstan der Spijkenisse debuteert tot op he den echter uitstekend, waardoor een zege nog lang niet vast staat. Sprang zou teleurstellen ais het op eigen veld het nog puntloze A.R.C. een gelijk spel of meer zou toestaan. 's-Gra- venzande en Rijnsburgse Boys ont lopen elkaar niet veel. In de derde klas kan de Ooster- houtse combinatie de leiding behou den nu Sleeuwijk op bezoek komt. Als men de gevaarlijke schutter Dek ker aan banden weet te leggen blij ven beide punten in Oosterhout. Wou- drichem is na een zwakke start, net als voorgaande jaren, weer in opmars. Het valt te betwijfelen of debutant N.O.A.D. in Wijk de Woudrichemse formatie kan stuiten. Als Dinteloord Krabbendijke niet onderschat, ziet het er naar uit dat de Westhoekers in de kopgroep blijven. Good Luck mag geen misstap meer maken om niet in de onderste regio nen te blijven hangen. Zaterdag zul len de mannen van trainer Buite laar zich moeten bewijzen als Ril- landia naar Raamsdon-ksveer komt. In de vierde klasse A kunnen de leiders Nivo Sparta en Altena zich volgens papier ook handhaven, of het moet zijn dat V.V.N. de Nieuwendij- kers een verrassing bezorgt. En daartoe zou de ploeg uit Klundert wel eens in staat kunnen zijn. Daar moeten trouwens de Zaltbommelers bij Zuilichem ook rekening mee hou den. Zwaluwse Boys kan na zaterdag tot de koplopers behoren als het wint van debutant S.D.O. De vraag- zal zijn welke doelman, Polak of Van den Anker, die bei-den van grote klasse zijn, de meeste keren de gang naar het net zal moeten maken- Seolto krijgt een zware opgave bij Beatrix in Den Bosch, Wit Zwart on dervond echter reeds dat de Zeven bergenaren niet zonder meer capitu leren. Wit Zwart schijnt dit jaar niet dezelfde rol te kunnen spelen als het vorig seizoen. Met de nederlaag van vorig jaar nog in het achterhoofd is het oppassen tegen Brakel. Chris- lan-dia, W.H.S. en Smerdiek in 4 B kunnen hun leidende positie ook hand haven. Het valt niet aan te nemen dat de St.-Annalanders zich op eigen terrein laten verrassen door Yerseke en Smerdiek bij Wissenkerke. Als het moreel van de Hey-ningers, door de nederlaag van vorige week geen deuk heeft gekregen, dan wordt Hoek met lege handen naar huis gestuurd. Nieuwland zal tegen Kapelle alles in het werk stellen de hatelijke nul weg te werken. Kloetinge is aan zijn stand verplicht bij Veere de voile winst te behalen. 2e klasse A: S.I.Z.O. Quick (14.30) 's-Gravenzande s.v. Rijns burgse Boys (15.00); D.O.T.O. - Hui zen (15.00); Kozakken Boys Spij kenisse; Sprang A.R.C. (15.00). 2e klasse B: Zwaluwen Arnemui- den; De Meeuwen. De Zwerver (14.30); 3e klasse Zuid: N.O.A.D '32 Woudrichem; B.V.C. Sleeuwijk; Krabbendijke Dinteloord; Good Luck Rillandia (14.30); A.Z.V.V., Roda .Boys (15.00) 4e klasse A: Zuilichem Nivo Sparta; V.V.N. Altena; Beatrix '63 Seolto (15.00); Zwaluwse Boys S.D.O.;| Wit Zwart Brakel; 4e klasse B W.H.S. Yerseke; Wissenkerke Smerdiek; ChrislandiaHoek Nieuw land Kapelle; Veere Kloetin ge- Dies Kosten aan de start. Niet bij een wielerkoers, maar om zijn klanten te gaan helpen. Van een onzer voetbalmedewerkers TERNEUZEN In de eerste klas van de zondagcompetitie in de KNVB afdeling Zeeland kan het voor leider Zeelandia opnieuw een beste dag worden. De hoofdstedelijke lei ders moeten zelf gemakkelijk van Yzendijke kunnen winnen, maar of de „volgers", Domburg en Luctor, het zo gemakkelijk tot winst zullen brengen valt te betwijfelen. Dom burg gaat namelijk bij Philippine op visite. Na de wat teleurstellende ne derlaag tegen DFS heeft de thuis club iets goed te maken en daarvan zou Domburg nu wel eens de dupe kunnen worden. Luctor ontvangt buurman Lewedorpse Boys. De riva liteit in aanmerking genomen zijn we er nog niet zo zeker van dat de volle buit in Heinkenszand zal blij ven. Hulsterloo zal op eigen terrein iets te sterk blijken voor het overigens toch wel gevaarlijke DFS. Hoofd plaat kan wellicht het terreinvoor deel uitbuiten om buurman Aarden burg tot capitulatie te dwingen. Hoe wel Schoondijke wat aan kracht heeft ingeboet, wacht Robur in Zeeuwsch-Vlaanderen toch wel een nederla-ag. le klas: Luctor 1 - Lewed. Boys 1 Hulsterloo 1 - DFS 1, Schoondijke 1 - Robur 1, Zeelandia 1 - Yzendijke 1 Philippine 1 - Domburg 1, Hoofd plaat 1 - Aardenburg 1. Res- le klas: Zeeland Sport 3 - Vlissingen 4, Goes 3 - Oostburg 2, Middelburg 4 - Corn Boys 2, Wal cheren 2 Vogelwaarde 2, Zeelandia 2 - Steen 2, Hontenisse 2 - Terneu- zen 3. 2e klas A: Aardenburg 2 - Philip pine 2, Biervliet 2 - Graauw 1, Ter- neuzen 4 - Hulsterloo 2, Ria W 2 - Schoondijke 2, Sluiskil 2 - Breskens 3. PHILADELPHIA (ANP) Een gevecht tussen Cassius Clay, oud wereldkampioen in het zwaargewicht, en Joe Frazier, een van de boksers, die op de titel aanspraken maakt, is in Philadelphia op liet laatste mo ment uitgesteld. Beide boksers waren al omgekleed toen de directeur van het gymnasium waar het gevecht zou worden gehouden, de strijd afgelaste. De reden: onvoldoende controle op het publick. Clay, die op borgsom is vrijgelaten na een veroordeling tot vjjf jaar ge vangenschap wegens dienstweigering, wilde hierop het gevecht in een park naast het gymnasium houden. Fra zier, die eerder door Clay een „lang zame bokser met platvoeten, die geen enkele kans maakt" was genoemd, ging op deze uitdaging niet in. Na zijn dienstweigering in april 1967 werd Clay, die momenteel Moha- med Ali heet, zijn wereldtitel ont nomen. Frazier wordt door de 'New- Yo-rkse bond als wereldkampioen er kend, Jimmy Ellis is voor de World Boxing Association de titelhouder. 2e klas B: Volharding 1 - 's Heer Arendskerke 3, DFS 2 - Kwaden- damme 1, Hansw. Boys 2 - Renes- se 2, Zonnemaire 1 - Patrijzen 1, Cortgene 1 - Luctor 2, Domburg 2 - Dreischor 1. 3e kilas A: Axel 4 - Vogelwaarde 3, Clinge 2 HW 3, Hontenisse 3 - Koewacht 2, Ria W2 Corn Boys 3, Sluiskil 3 - Graauw 2. 3e klas B: Zeeland Sport 4 - Wal cheren 3, Breskens 4 - Terneuzen 5, Schoondijke 3 - Terneuzen 6, Vlissin gen 5 - Hoofdplaat 2, Groede 1 - Yzendijke 2. 3e klas C: Robur 2 - Zonnemaire 2, Robur 3 - Hansw. Boys 3, Zierik- zee 3 - SVOWK 1, Kwadendamme 2 Volharding 2, Dreischor 2 Goes 4, Cortgene 2 - Volharding 3. 3e klas D: Noormannen 3 - Wal cheren 4, Patrijzen 3 - Luctor 3, Pa trijzen 2 - Lewed. Boys 2, Zeelandia 4 RCS 3, RCS 4 - Zeelandia 3. AMSTERDAM (ANP) In een eenzijdige wedstrijd heeft het Neder lands militaire elftal in het Olym pisch Stadion een Brits militair team, dat was samengesteld uit mi litairen die op het vasteland dienen, verslagen met 61. De Nederlanders namen inde eer ste helft door Bachofner (DWS) en De Winkel (Go Ahead) een 20 voorsprong. Na de hervatting bracht Hoekema van Go Aheado de stand op 3-0, waarna Boskamp van Holland Sport met drie doelpunten het halve dozijn volmaakte. Kort voor tijd scoorde de Brit Halfort het tegen- punt. De opbrengst van deze wedstrijd, die onder leiding stond van de heer Schalks, was bestemd voor 't Britse gravenfonds. Veel zal er niet zijn binnengekomen, want ondanks de lage toegangsprijzen waren er slechts 3.000 betalende bezoekers. GRONINGEN (ANP) - De Zesdaagse van Groningen, die was vastgesteld van 8 tot 14 oktober, zal om organi satorische redenen dit jaar niet meer worden gehouden. Er worden pogin gen in het werk gesteld om de zes daagse te laten verrijden in de peri ode 26 februari - 4 maart 1970. De organisatoren zullen hiertoe een ver zoek indienen oij de vereniging van winterbaandiirecteuren. Van een onzer voetbalmedewerkers BREDA Het programma voor de reserve-klassen in district Zuid I van de KNVB, vermeldt voor dit weekeinde de volgende wedstrijden: Reserve le klas: Middelburg 2 - De Valk 2, TOP 2 - Veerse Boys 2, In ternos 2 - Brabantia 2, TSC 2 - RKC 2, UNA 2 - Woensel 2, NAC 3 - Vlis singen 2. Reserve 2e klas B: PSV 4 Vlijmense Boys 2, Boxtel 2 - Longa 2, Voab 2 - RKTVV en, Uno Animo 2 - Desk 2. Reserve 2e klas C: Baronie 3 - Axel 2, Rood Wit 2 - NAC 4, Terneuzen 2 - MOC 2, Bres kens 2 - Dosko 2, Meto 2 - Roosen daal 2. Reserve 3e klas C: Vlissin gen 3 - Zeeland Sport 2, Zierikzee 2 - Goes 2, RCS 2 - HVV '24 2, Steenbergen 2 Middelburg 3. (ADVERTENTIE) Wij leven in een steeds jachtiger wordend tempo. Want het moderne leven vergt veel van onze zenuwen. VVy staan bloot aan heel wat spanningen. Daardoor kunnen wij de bijwerking van koffie minder goed verdragen. Daarom wordt er steeds meer Koffie Hag ge dronken. De beste koffiebonen, maar vrij van coffeïne en andere schadelijke stof fen. Koffie Hag spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Alles met behoud van de verkwikking, die geurige pittige koffie geeft. Koffie Hag, de beste koffiebonen... maar dan coffeïnevrij. (Van onze soprtredactie) KAPELLE-BIEZELINGE „Je kunt me geloven of niet, maar als ik in de afgelopen maanden de wieier- verslagen las stond het huilen me nader dan het lachen", erkent Dies Kosten, sinds kort wielrenner-af en nu eigenaar van een handelsonder neming in dames- en herenkleding. Met deze woorden probeert de Zeeuwse ex-prof uitdrukking te ge ven aan wat er in hem omging, toen hij in de loop van het seizoen op doktersadvies met de wielrennerij moest stoppen. De erkenning was eigenlijk niet nodig, want ais Kos ten over wielrennen spreekt, sche mert nu nog steeds door dat de emo ties bij zijn afscheid van de fiets hoog geladen waren. Kosten: „Ik kan niet zeggen dat de vier profseizoenen mij nu gebracht hebben vrat ik er als amateur van verwachttte, maar ik heb in mijn wielercarriëre toch wel zoveel mooie dingen meegemaakt om bij mijn vertrek hartzeer te heben." De mooi ste herinneringen van Kosten date ren echter voonamelijk uit de tijd dat hij nog als „onbezoldigd" renner in België en Nederland koerste. Vooral '65 bracht hem successen. In een seizoen won Kosten de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, de Ronde van Midden-Zeeland, de Omloop van het Volk en veroverde hij een tweede plaats in Olympia's Tour. In totaal plaatste hij zich maar liefst 57 maal bij de eerste vijf. Met deze lange uitslagenlijst op zak voelde de toen 21-jarige Kosten zich sterk genoeg om in de slag te gaan met de ploegbazen van de prof teams. Het werd tenslotte Caballero, dat de coureur uit Kapelle-Biezelinge opnam. In zijn eerste jaar won Dies Kosten direct zijn eerste (en enige) wedstrijd als prof in Batikhoven. Kosten: „Ik ben er vanaf mijn eerste koers als prof direct hard tegenaan gegaan. Volgens mij is het namelijk niet noodzakelijk voor een coureur om het eerste seizoen hij de profs als overschakelingsperiode te zien. Wat dat betreft ben ik net een Belze coureur. In België is het wel mogelijk dat sommige jongens, neem Roger de Vlaeminck maar als voorbeeld, in hun eerste seizoen doorbreken. Waar om zou dat bij ons niet kunnen?" Die» Kosten heeft zich in de vol gende vier jaar bij Caballero niet ontzien. Hoewel zijn prestaties dan niet zo hoog waren als hij zelf ge hoopt had, schreef hij voor een groot aantal criteriums „eigenlijk niet mijn favoriete werk, ik rij liever grote koersen". Het vorig jaar reed hij maar liefst 97 maal bij de eerste twintig, hetgeen hem een niet on aanzienlijk inkomen opleverde. Dit jaar hebben de Zeeuwse sup porters echter vergeefs naar zijn naam op de uitslagenlijsten gezocht. Geruisloos verdween Kosten uit het wielergezelschap. „Ik ben eigenlijk het slachtoffer geworden van mijn eigen karakter", licht hij toe, „in het begin van het seizoen liep ik een griepje op. Daar bleef ik net zolang mee doorrijden tot ik op den duur doodziek op de fiets zat." Toen zijn dokter hem tenslotte aanraadde om er mee te stoppen, was Dies Kosten niet alleen fysiek, maar ook mentaal kapot; het gevolg van maandenlang gepieker. „Ik ben nu eenmaal geen man die ergens ge makkelijk overheen stapt. Toen het dit seizoen minder goed met me ging heeft me dat dan ook eindeloos be ziggehouden". aldus Kosten, die na eindeloos gefilosofeer trouwens ook een duidelijk standpunt heeft over de toekomst van de wielersport, en in het bijzonder Caballero. „Ik kan Gé Peters geen ongelijk geven als hij zegt dat een aantal jonge coureurs met een verkeerde in stelling rijdt; dat zij het te gemakke lijk opnemen. De handelswijze van Caballero tegenover de renners treft geen enkele blaam. Wij hadden het erg goed, en juist dat maakte de coureurs week. Zij vochten niet meer voor hun plaatsen." Na dit teleurstellende seizoen zou er een einde gekomen zijn aan het contract van Kosten bij Caballero. Zelfs is hij ervan overtuigd dat dat niet het geval was geweest als hij dit jaar voluit had kunnen rijden. „Ik reken me niet tot de coureurs die alleen naar de criteriums komen om hun geld op te strijken. Ook bij de leiding van Caballero is bekend dat ik vier jaar lang mijn uiterste best heb gedaan op zo hoog mogelijk te eindigen en dat wordt zeer op prijs gesteld", verzekert de Zeeuwse ex-coureur. Of het nu voor altijd ex-prof zal blijven durft Kosten niet met hon derd procent zekerheid te zeggen. „In ieder geval heb ik mijn materi aal niet verkocht. Niet dat ik nu re kening hou met een come-back, maar je kunt nooit weten." Als amateur gaat Dies Kosten in ieder geval niet meer rijden. Nu hij zelf een eigen bedrijf, met binnenkort een eigen modezaak, heeft opgezet is het voor hem niet meer verantwoord om zon der verdiensten te gaan koersen. „Maar als er een goede aanbieding zou komen, nam ik die waarschijn lijk nog wei aan", zegt hij ook zelf wat ongelovig. Er had overigens een goede kans ingezeten dat Kosten ook volgend jaar door was gegaan. Dat had dan moeten gebeuren onder de hoede van ploegleider Piet Liebregits. Maar Acifit is in ieder geval niet van plan om in '70 al met een profploeg te be ginnen, waardoor de „contractloze" periode voor Kosten te lang zou zijn geworden. THEO KLEIN.

de Stem | 1969 | | pagina 13