f n at V»7 '00,- que VERKIEZINGEN VAN ZONDAG Duitse socialisten zijn voorzichtig optimistisch DE HEILIGE OORLOG maak uw postgiro-saldo rentegevend: USPS Amerikaanse concurrent Concorde en Tupolev 144 DEEL KAMER VOOR APARTE MINISTER WETENSCHAPPEN Verolnie Goedkoper over de oceaan Betonnen garages voor jets Meer vertrouwen in EEG-topconferentie Vredesdienst defensie-ambtenaren Erkenning Biafra en N.-Vietnam nodig V.\U \MBJJff iir i/ It ie 50,- Iaar I' Verandering Studiegroep CH-Jongeren open een renterekening bij de RPS! RIJKSPOSTSPAARBANK RAAD ZO SNEL MOGELIJK Verdachte rechter op 28 oktober voor rechtbank NA VERKLARING POMPIDOU 10 11 DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 U T BI i VV I' pa verlopen in het sr. eld: maximum u dus niet in taaicheques zijn t voorlopig nog en Betaalcheques nelding: maximum n. I gheid m- ice (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Voorzichtig optimisme beheerst het machtige apparaat dat de Duitse socialisten hebben opgebouwd om eindelijk hun oude droom te verwezenlijken, de grootste partij van de Bondsrepubliek te worden. Het lijkt of zij eerst thans bezig zijn te herstellen van de klap die de Duitse kiezers de partij 20 jaar geleden toebrachten. Zij rekenden er toen vast op onder Kurt Schumacher, gebroken in Hitiers concentratiekampen en lichamelijk al tot een wrak geworden, de regering in handen te nemen. Het is toen en in de vier volgende verkiezingen niet gelukt. De socialisten bleven ver achter de christelijke partij aanhinken. Ze hebben IS jaren moeten wachten voor zij mede konden gaan regeren. Thans willen zij on betwist leiden en hun kansen zijn reëel. Dat weerspiegelt zich in de om gangsvormen die zich in deze ver kiezingsstrijd tussen christelijke en socialistische ministers hebben ont wikkeld. Zou de kiezer alles voor klinkende munt aannemen, dan moet hij wel de indruk krijgen dat er in de afgelopen twee jaren in Bonn nau welijks meer geregeerd is. De heren ministers beschimpen elkaar naar hartelust. Brandt en Schiller, de trekpaarden der socialisten, zijn door collega-ministers afgeschilderd als su per-illusionisten, wÜde schooljongens en valsemunters. Voor de socialisten stond meestal minister Wehner, eens als communist in dit soort taal ge schoold, klaar mat het antwoord. Van hem weten we nu uit de kabi netskeuken dat Kiesinger een kan- megieter en een dilettant is en Strauss een boaze demagoog, volksverlakker en charlatan. Van één man kan men zeggen dat hij in de hele campagne wat kies keuriger is geweest. Dat is Willy Brandt, de socialistische kandidaat voor de stoel van de kanselier. Brandt heeft zich in zijn manieren aange past aan het vak van Duitslands eer ste diplomaat, dat hij nu enkele ja ren beoetent. Wel beklaagt hij zich er voor de kiezers openlijk over dat hij daarbij door kanselier Kiesinger op gezette tjjden in de wielen is gereden, maar hi) zegt voortaan ook harde dingen diplomatiek. Brandt is in stijl radi caal veranderd. Hij heeft een heel andere campagne gevoerd dan vier jaren geleden. Toen mat hij zich de Engelse stijl aan, ging handschud- dend door het land, hield thee-praat jes met huisvrouwen en bediende zich van stoere taal, die aan zijn ja ren als verzetsman deed denken. Want Brandt is onder de toppers van deze campagne een van de wei nige volbloed-verzetslieden. Vluch tend voor Hitier heeft hij zich als Koor ingeburgerd in Oslo. Zijn eer ste jaren in het na-oorlogse Duits land werkte hij daar als Noors staats burger. Zijn eerste diplomatieke func tie was die van pers-officier der Noorse missie te Berlijn. Niemand droomde er toen nog van dat hjj tot minister van buitenlandse zaken van het nieuwe Duitsland zou avanceren, Eén man misschien wel. Dat was Kurt Schumacher, die zijn kracht onderkende en hem terughaalde in de Duitse politiek. Zijn kracht heeft hij in deze campagne bewezen in 120 betogingen die hij per auto, per spe ciale trein of in der haast gecharter de vliegtuigen bezocht. Zijn kracht en zijn-diplomatie, want hij heeft er wel voor gewaakt geen der mogelijkheden die na deze ver kiezing kunnen ontstaan, bij voorbaat te belasten. Ook niet het herstel der grote coalitie, alhoewel hij die vast als slechts een noodzakelijk kwaad zal ervaren. Met Brandt voert de tweede coryfee der socialisten een zeer zakelijke campagne, namelijk de minister van economische zaken Schiller. Ook hij is een grote troef der SPD dank zij de conjunctuur boom die hij tot voor kort krachtig wist te besturen. Tot voor kort, want de campagne voor deze verkiezing is doorkruist door loon- en prijsbewe gingen die men hier de Engelse ziek te noemt. De Engelse stijl heeft Brandt gemakkelijk kunnen afleg gen, de Engelse ziekte is een moei lijker kwaal. Vermoedelijk de moei lijkste voor de nieuwe regering, die na 28 september in het zadel komt. Copyright Het Parool De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Erkenning van Biafra en Noord-Vietnam is de enige manier, waarop Nederland in zijn buitenlands beleid iets voor deze lan den kan bereiken. „De eenheid van het oude Nigeria is door de hevige burgeroorlog onhoudbaar geworden en daarom zijn wij voorstanders van de erkenning van Biafra", aldus de werkgroep buitenland van de Chris- telijk-Historische Jongeren. En voor wat iVetnam betreft: „De goede diensten, die de huidige Ne derlandse bewindsman wil aanbieden blijven een slag in de lucht zonder de Nederlandse erkenning van Noord-Vietnam". Deze opvatting komt voor in een uitgebreide studie over een alterna tief buitenlands beleid voor Neder land, dat de buitenland-commissie van de C.H.-Jongeren opgesteld heeft na het verschijnen van de troonrede- 1970. Alleen creativiteit en originaliteit in de buitenland-politiek is voor Ne derland van betekenis, omdat een klein land „geen militaire macht kan tonen of het economisch vermogen kan inschakelen om daadwerkelijk op te treden als ergens op de wereld onrecht geschiedt", aldus de C.H.- Jongeren. (ADVERTENTIE) Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. óók rente voor postrekeninghouders i Gistermiddag heeft een groep binnenschippers, vergezeld van de vrou wen en kinderen, namens 1600 collega's een protest overhandigd op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Dit was gericht tegen de opheffing van de wet op de evenredige vrachtverdeling. Op de foto: de groep op het Binnenhof. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In het Tweede- Kamerdebat over het „wetenschaps budget 1969" is gisteren door ver schillende woordvoerders gepleit voor een betere taakverdeling in het kabinet in zaken van wetenschappe lijk onderzoek en technologie. De socialist Oele zei dat zijn fractie in meerderheid voorstander is van een aparte minister voor Weten schappelijk Onderzoek en Technolo- (VERVOLG VAN PAG. I) De positie van de leiding van het concern als stichting en de vraag waar precies de verantwoordelijk heden liggen. De moeilijkheden van de naaste toekomst, de mogelijkheden voor het concern en de grootte en vorm van hulpverlening. De moeilijkheden bij de bouw van een zgn. mammoettanker, waar voor nieuwe technieken noodzake lijk zijn. De kamercommissie heeft bovendien een inzicht gekregen in de balans- cijfers, de cijfers van de verlies- en winstrekening, en de exploitatiecij- fers van het concern Verolme. Deze cijfers moeten wij, aldus drs. Neder- horst, met de grootst mogelijke ver trouwelijkheid hanteren. Na de opsomming van deze pun ten van bespreking kwam de voor zitter van de Tweede Kamercommis sie van Economische Zaken tot de conclusie dat de overheid snel wat moet gaan doen. Hij wees er echter wel nadrukkelijk op, dat de reeds hier en daar genoemde datum van 1 oktober waarop het concern in liqui diteitsmoeilijkheden zou komen, niet genoemd is in de commissie. Verolme zelf had dit vooraf ook al ontkend. „De lonen en salarissen liggen al klaar. Het bedrijf is nog steeds ge zond", zei hij alleen maar. Eerder op de dag had drs. Goud zwaard, sociaal-economisch specialist van de A.R.-tweede kamerfractie ech ter al opgemerkt, dat volgens hem de liquiditeit en de solvabiliteit van het bedrijf kwetsbaar zijn. Daarop doelde drs. Nederhorst later kennelijk ook nog eens, toen hij sprak over de grote moeilijkheden voor de scheepsbouw bij de bouw van de zgn. mammoet tankers. Het allergrootste probleem voor de scheepsbouw is namelijk het verkrijgen van krediet voor deze gi gantische opdrachten. Daarom is het uitermate jammer, dat mr. B. Bies heuvel, voorzitter van de A.R.- tweede kamerfractie en tevens voor zitter van de staatscommissie scheeps bouw, die juist over deze problemen moet adviseren, bij de interpellatie- Nederhorst niet aanwezig is. Hij zou namelijk vandaag naar Curacao ver trekken. Vanmorgen worden de ver tegenwoordigers van de vakcentrales in de tweede kamercommissie van Economische Zaken ontvangen om gehoor te vinden voor hun problemen bij de moeilijkheden in het Verolme- concern. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft zijn goedkeuring gehecht aan de bouw van een supersoon transport en passagiersvliegtuig, dat moet con curreren met de „Concorde" en de Russische Tupolev 144. Het is nog niet zeker of het Congres zijn steun zal verlenen. Nixon deelde mee, dat hij het Con gres 96 miljoen dollar zal vragen voor verdere ontwikkeling van het SST-project, dat zich nog in het te kenbord-stadium bevindt. Aangekon digd werd ook, dat het toestel niet over de Verenigde Staten zou vlie gen, zolang het probleem van de knal len bij het doorbreken van de ge luidsbarrière niet was opgelost. Nixon wil hiermee bewerkstelligen dat de Verenigde Staten de leidende positie in het wereldluchtvervoer blijft behouden. De Amerikanen hebben natuurlijk een enorme achterstand op de Con corde en op de Tupolev 144. Men ver wacht, dat de eerste testvluchten niet voor 1972 plaats zullen vinden, en de eerste leveringen aan luchtvaartmaat schappijen zullen pas in 1978 kunnen beginnen. Het Amerikaanse vliegtuig kan echter meer passagiers vervoeren en is sneller. De SST zou in staat zijn om 300 passagiers met een snelheid van 2800 km per uur te vervoeren. De Concorde zal beginnen met 125 passagiers te vervoeren met een top snelheid i'an 2100 km per uur, terwijl het Russische vliegtuig 135 passagiers met een topsnelheid van 2300 km per uur zou kunnen vervoeren. Het vliegtuig wordt ontwikkeld door de Boeing-fabrieken te Seattle, waar men van plan is om tegen 1972 twee prototypes te voltooien. De ont wikkelingskosten gaan anderhalf bil joen dollar bedragen, als de regering tenminste bereid is hiervan 90 per cent te betalen. Er is reeds 6 miljard dollar aan het voorlopig ontwerp ge spendeerd. (Copyright De Stem/The Guardian) SCHIPHOL (A.N.P.) Met het aankondigen van lagere tarieven per 1 november op vluchten over de oceaan heeft Al Italia niet de be doeling gehad om een felle prijzen slag tussen elkaar beconcurrerende luchtvaartmaatschappijen uit te lok ken. Dit heeft de directie van Al Ita lia nader verklaard. De maatschap pij, die bekend heeft gemaakt dat zij haar transatlantische tarieven met ruim 25 procent wil gaan verlagen, heeft slechts een balletje willen op gooien om te bereiken dat de trans atlantische tarieven aan een alge mene revisie zullen worden onder worpen. En daarin schijnen de Italianen te slagen. Eind van deze maand komen nl. in New York 22 bij de IATA aan gesloten maatschappijen bijeen, die geregeld transatlantische lijndien sten uitvoeren. Niemand twijfelt er aan of daar zal men onderling be zien welke weg verder moet worden bewandeld. Inmiddels beginnen ook andere maatschappijen te volgen met het aankondigen van lagere ta rieven, o.a. CP Air, die zich echter voorlopig beperkt tot lijndiensten op Zuid-Amerika en tot enkele charter tarieven. Niet verwacht kan worden dat de overige maatschappijen zon der meer zouden toestaan dat alleen Al Italia goedkopere vluchten zal gaan uitvoeren. Twee andere moge lijkheden liggen meer voor de hand, zo kan men op Schiphol in deskun dige kringen horen verluiden: of wel alle transatlantische „carriers' wijzigen de tarieven op uniforme ba sis, ofwel men wordt het niet eens. In dat geval kan zich zo'n prijzen slag ontketenen, dat men uiteinde lijk besluit de oude tarieven in hun geheel te handhaven. Maar het onbehagen over de vele ingewikkelde uitwijkmogelijkheden om via allerlei mazen toch goedko per te vliegen dan feitelijk was af gesproken, is zo hoog gestegen, dat onder de grote maatschappijen het verlangen duidelijk wordt om te ko men tot simplificatie van het thans nog zo gecompliceerde tarieven- systeem. MEER DAN 2.000 gedetineerden in drie gevangenissen van Nieuw Zuid- Wales zijn bewaakt door onbetaalde vrijwilligers en politie, ter vervan ging van de organieke bewakers, die in staking zijn gegaan wegens het ontslag van een hunner collega's. gie. De CHU-er Schuring wil in de volgende kabinetsperiode een minis ter zonder portefeuille, speciaal be last met het wetenschapsbeleid. De D'66-woordvoerder Dijkstra wil een aparte minister voor technologie. De KVP-er Schuijt zei nog niet zo ver te zijn. De VVD-er Van Dijk wilde we ten of vorming van een apart depar tement mogelijk is. De heren Diepenhorst (AR) en Van der Lek (PSP) spraken zich te- geen een aparte bewindsman uit. Zij menen dat het wetenschapsbeleid niet van het onderwijs mag worden af gesplitst. Minister Veringa (O. en W.) zeilde tussen al deze klippen door met zijn uitspraak dat deze zaak bij een vol gende kabinetsformatie wel aan de orde zal komen. Hij vond het onjuist om over het vraagstuk van een apar te bewindsman voor onderzoek en technologie een advies aan de Raad van Advies voor het Wetenschapsbe leid te vragen. Hij wil deze raad wel vragen hoe zij de noodzakelijke co ördinatie in het kabinet het best ver zekerd acht en of de raad de huidige situatie optimaal vindt. De heer Oele had ook nog gepleit voor instelling van een aparte kamer commissie voor het wetenschapsbe leid. „De Kamer loopt bij de voor bereiding van dit beleid steeds achter de feiten aan," aldus zijn motivering. Hij wil in de Raad van Advies ook minder kroonleden en meer weten schappelijke onderzoekers opgenomen zien. Minister Veringa deelde mede, dat het wetenschapsbudget voor 1970 eind november bij de Tweede Kamer ingediend zal worden. Het zal de ba sis vormen voor een nieuw advies van de Raad van Advies over het uitga venbeleid voor wetenschapsbeoefe ning op middellange termijn (de ko mende jaren). De raad zal haar ad vies medio januari a.s. uitbrengen, verwacht minister Veringa. De minis ter zei dat het onmogelijk is het we tenschapsbudget voor 1970 reeds in de ze maand te overleggen, omdat de uit gaven dan nog niet vast staan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Zo snel moge lijk zullen zoveel mogelijk straal jagers in afzonderlijke betonnen schuilplaatsen op de vliegbases worden ondergebracht. De Amerikanen zijn daarmee al begonnen o.a. voor de Phantoms van het 32e squadron tactische lucht strijdkrachten dat op Soesterberg is gestationeerd. Op de „slapende vliegbases Woensdrecht en Ypen- burg zullen dergelijke garages niet worden gebouwd. Dit heeft staatssecretaris van De fensie (luchtmacht), de heer Duyn- stee meegedeeld. Bij d-e Navo zijn plannen in studie om de bedragen ter beschikking te krijgen voor de bouw van dergelijke betonnen schuilplaatsen. De heer Duynstee merkte ook op dat Woensdrecht en Ypenburg vermoedelijk al in tijden van grote internationale spanning, maar zeker bij een onverhoopt con flict weer door de luchtmacht in ge bruik zullen worden genomen. Het uitschakelen van de Arabische luchtmacht door de Israëliërs tijdens de zesdaagse juni-oorlog, terwijl de ze nog op de grond stond, (een „er varingsfeit") heeft de luchtmacht deskundigen er toe gebracht om bij de gordels van gel-eide wapens, die zich in West-Duitsland bevinden, voor de afweer van laagvliegende aanvalswapens meerloops mitrail leurs op te stellen, die dertig jaar geleden voor luchtafweer werden ge bruikt. Dergelijke mitrailleurs, die ook in ons land nog voorhanden zijn, kunnen goede diensten bewijzen bij de bewaking van luchtmachtbases in ons land. Tot de maatregelen voor een be tere afweer behoren ook de voorstu dies over een beperkt verbeterings programma voor het geleide wapen systeem van het type „Hawk". Men houdt er rekening mee dat als eind van dit jaar over de uitvoering van dat programma wordt beslist over een jaar of acht, negen de no dig geachte verbeteringen aan de be staande apparatuur zijn aangebracht. Per jaar zal dan een bedrag van tus sen de 15 en 20 miljoen gulden door ons land moeten worden opgebracht. De totale uitgave voor Nederland wordt begroot op 165 miljoen gulden. Uit de begroting voor 1970 van het departement van Defensie blijkt o.m. dat 288,9 miljoen gulden meer nodig wordt geacht dan de rond 3,5 mil jard die in de defensienota 1968 voor het jaar 1970 voor de totale defensie inspanning was voorzien. DEN HAAG (ANP) In overleg tussen de president van de Haagse rechtbank en de officier van justitie hoofd van het arrondissements parket is voorlopig 28 oktober vast gesteld als datum, waarop voor de rechtbank de zaak zal worden behan deld tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. Rambonnet. De Haarlemse rechter wordt ervan verdacht in februari van het vorige jaar in Haarlem onder invloed met zijn auto een ongeluk te hebben ver oorzaakt. Daarbij werd de 17-jarige Henk Lammers uit Haarlem aangere den en dodelijk gewond. Verdachte had aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding. Zowel de rechtbank als, in beroep, het ge rechtshof verwierp de bezwaren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verklaringen van de Franse president Pompidou over de E.E.G. en Engelands toela ting hebben in regeringskringen in Den Haag het vertrouwen vergroot op een succes van de Haagse topcon ferentie die op 17 en 18 november gehouden wordt. Men hecht grote po litieke waarde aan de opmerkingen van Pompidou over zijn optimisme en vooral aan zijn persoonlijke aan wezigheid in Den Haag. „Waarschijnlijk wil het Franst staatshoofd (tot nu toe nog het enige staatshoofd dat aanwezig zal zijn) daarmee demonstreren dat het Frank rijk thans werkelijk ernst is met de eenwording van Europa", aldus ver luidt in regeringskringen. Men verzwijgt echter niet dat ei altijd nog grote meningsverschillen DEN HAAG (ANP) Minister W. den Toom, de staatssecretarissen A. van Es en A.E.M. Duynstee, se cretaris-generaal drs. G. J. II. M. Peijnenburg van de fensie en een tweehon derdvijftigtal leden van staf en nersoneel van het ministerie van Defensie hebben in de Kloosterkerk in Den Haag een middag- dienst voor de vrede bij gewoond. De dienst, gehou den in het kader van de Vredesweek, werd ingeleid door staatssecretaris Van Es, die zei dat de Vredes week ook de krijgsmacht reden tot bezinning geeft. De hoofdlegerpredikant ds. J. Drost merkte in een kor te toespraak op dat de voornaamste taak van de krijgsmacht het stabilise ren van de machtsverhou dingen in de wereld is Hij noemde zaken als het in stellen van een rampen- brigade uit de krijgsmacht en het verlenen van dien sten door de krijgsmacht in de west „belangrijk als uiting van de vredeswil". Tot slot hield de hoofdle geraalmoezenier P. G. M. Schoonebeek in deze door liet koperkwartet van de koninklijke militaire kapel muzikaal om'i'stc "redes- dienst een zegenbede. bestaan tussen Frankrijk en de ove rige partners van de E.E.G. over het oplossen van de interne problemen, maar ook over de toetreding van Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland tot de E.E.G. Verder wijst men in Den Haag na drukkelijk op het volgende: „De re gering heeft er in het nabije verle den nooit een geheim van gemaakt, dat zij een topconferentie alleen zou aanvaarden wanneer de bijeenkomst enig succes zou opleveren. Het feit dat Nederland vorige week in Brussel eveneens zijn goedkeuring gehecht heeft aan deze conferentie houdt tegelijk een zeker vertrouwen op succes in. Anders zou Nederland zich ook vorige week nog voorzichtig opgesteld hebben. Na de verklarin gen van Pompidou is dit vertrouwen nog iets sterker geworden." Pompidou had gezegd dat de top conferentie op een gunstig tijdstip kwam. Men moest het spoedig eens worden over permanente regelingen. En daar hingen dan weer andere kwesties vanaf, waaronder de toela ting van nieuwe leden. Frankrijk was bereid om hierovet openhartig te spreken, zei hij. .Maar", zo voegde de Franse presi dent er aan toe, „ik hoop, dat deze overgang naar permanente regelingen iedereen zowel binnen als buiten da E.E.G. zal verplichten om tot een overeenstemming te komen over da toekomstige vorm van deze Europesa organisatie."

de Stem | 1969 | | pagina 9