Vgrdhrt geifgg Tangwena-stam verjaagd van grondgebied NIEUW SOORT PIL IN UTRECHT GHANA: ENIGE JAREN ONDER „VALSE" VLAG IN ONDERZOEK Fraude met postzegels in drukkerij Prins Johan Friso 1 jaar BUDEÈÈsiÉ TWEE ARRESTATIES Voorstel om „spaarbank" wettelijk te beschermen RHODESISCH „BLANK GEBIED" Verzekering Afgesloten DIEFSTAL VAN POSTZEGELS „Morning-after the night before5 ceintuur. In marine met 29.75 11 zwart, ma de band en e garnering. 24.75 Verkrachting Einde Achtergrond Verhaast 7 DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 9 Er zijn ook mensen die vriendelijke brieven naar mij schrijven. Zo liet een ik geef het ruiterlijk toe zeer spitse lezer uit Breda mij weten dat dat met die „gaap" die ik vorige week ten tonele voerde, helemaal fout zit. Met die andere naam, die van mijzelf was, trouwens ook. Een aantal nog steeds van kracht wezende biologische wetten in dachtig schreef hij dat de boreling uit bedoelde kruising ofwel BAAP (van bok en schaap) ofwel REIT (van ram en geit) zou kunnen heten. Waarvoor mijn dank, vriendelijke lezer. Ik moet u gelijk geven. En dan laten we de een of andere fervente emancipatrice desnoods nog pleiten voor de benaming SCHOK of GAM, maar we zijn het er wel over eens dat we het hierbij moeten laten. Een lezer uit Terheijden heeft af gelopen zaterdag niet zonder gevoel voor humor door een warenhuis ge lopen. Via de geluidsinstallatiezo schrijft hij (zij?), klonk het op een gegeven moment: „Wil mevrouw L. zich naar de beddenafdeling bege ven; waar haar man op haar wacht?" Ik hoop voor mijnheer L. dat zijn vrouw ook gevoel voor humor heeft. De gemeentesecretaris van Zeven bergen, de heer J. van der Smissen heeft voor mij een goede beurt ge maakt, door de mensen die tegen woordig voor „bejaard" worden uit gescholden, „jongeren van vroeger" te noemen. Een veel betere benaming, vind ik, alleen wat lang. De wernemers van Verolme in Heusden hebben NU nog een warme hap. De Roermondse Dr. van Gilskweek- school is kennelijk vóór de verplich te koppeling van kwekelingschap en celibaat. Volgens mij heeft Mao griep gehad. „Als Hitier een vriend had gehad, dan zou ik zijn vriend zijn geweest". (A. Speer, minister van bewapening in het Derde Rijk). Als Hitier meer vijanden had ge had zou Speer niet eens minister van bewapening zijn geworden. Er doet een Grieks mopje de ron de, waarin de ene Griek tegen de andere zegt: Koning Konstantijn komt terug. O ja, waarom?, vraagt die ander dan. Hij is zijn brilcream vergeten. Heeft de Vredesweek u al aan het denken gezet? Dat kost n.l. veel meer dan een hele collecte. En laat ik sluiten met een opmer king die je niet elke dag hoort: (een jongen tegen zijn vriend) „Die ouders van mij zijn zo verdomde progressief, dat ik er nog nooit kwaad op heb hoeven worden". Mogen veel jongens dit tot vele vrienden kunnen zeggen. MER1JN. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De postale recher che heeft een grote fraude met post zegels opgehelderd. In het bedrijf N.V. Enschede en Zonen in Haarlem bleek een groot lantal postzegels te zijn ontvreemd. De Grafische Inrich ting Enschede drukt sinds jaren postzegels en bankbiljetten. De per soneelsleden zijn voor een belangrijk deel ho kligd en worden vaal-' ge fouilleerd- In Amsterdam is de postzegeihan- delaar A. J. P. uit Muiden gearres teerd, die zegels in afwijkende com binatie aan verzamelaars zou heb ben verkocht In Haarlem was een andere postzegelhandelaar A. V. uit Amsterdam gearresteerd. De gearresteerde verkocht postzegels onder de normale waarde. De ze gels waren aan elkaar gehecht op een blad in een combinatie, die de P.T.T. niet gebruikt. Het staat vast, dat de zegels langs frauduleuze weg uit de drukke rij Enschede zijn verdwenen. Men neemt aan dat verschillende P.T.T.- ambtenaren bij de fraude zijn be trokken. Behalve de twee arrestaties van handelaars zijn bij „Enschede" geen arrestaties verricht. Het onder zoek duurt voort. Huisdieren ■oed tehuis gezocht voor *1 >ng poesje. U krijgt er gra s een pak Felix vleesbrokj ij waar ze z0 dol op zijn. feerijstraat 20. Breda. Soed tehuis gezocht voor 3 )nge poesjes. U krijgt er IF s een pak Felix vleesbr ïs bij waar ze zo dol op zj Ilipsert 83, Breda. 'e koop gevraagd een sok"- e bouvier, reu, hoog J° loet geschikt zijn voor are eren. Leeuwenbekstraat ïergen op Zoom. (Van onze correspondent) RHODESIë Opperhoofd Rekayi Tangwena en zijn stamgenoten heb ben de strijd om in het stamgebied van hun voorvaderen te kunnen blijven wonen, opgegeven. Hun land is bestempeld als „blank gebied". Dezer dagen trokken soldaten en politiemannen het Tangwena-dorp binnen om een verordening uit te voeren, waarin stond, dat de stam het land zou moeten verlaten. De politie greep opperhoofd Rekayi en honderden dorpelingen vluchtten schreeuwend en huilend de berg af. Een woordvoerder van de regering zei echter, dat Rekayi en vijf oudere Tangwena's na verscheidene uren van onderhandelingen tenslotte ak koord gingen met een oompromis- optossing. Zij verwierpen de ver huizing naar een Afrikaans gebied, dat de regering voor hen had uit gezocht en waar speciaal voor hen 38 hutten waren gebouwd. Maar, zo vervolgde de woordvoerder: „Zij gingen ermee akkoord om te ver huizen naar een vruchtbaar, bebosd gebied slechts 7 kilometer van hun oude woonplaats. Dit land moet nu weer tot „Afrikaans gebied" omge doopt worden, in de termen van de landverdelingswet. Noel Robertson, de plaatsvervan gend secretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, gaf de ver zekering, dat de regering zal helpen met het vervoer en met het bouwen van de hutten en hij beloofde ook, dat er onmiddellijk een school zou worden gebouwd. Het schijnt nu, dat de Tangwema- kwestie voorbij is. De 160 mannen en vrouwen, die door de politie wer den vastgehouden naar aanleiding van demonstraties buiten het kan toor van de plaatselijke hoofdcom missaris, zijn inmiddels vrijgelaten. Verscheidene mannen hadden een nacht doorgebracht in politiecellen te Inyanga en de vrouwen hadden in hokken de nacht doorgebracht. Later werden beschuldigingen we gens overtreding en verstoring van de openbare orde tegen hen inge trokken vanwege hun „goede ge drag". Verslaggevers kregen geen toe stemming om het Afrikaanse gebied te bezoeken, waar opperhoofd Re kayi en sommige van zijn volgelin gen vastgehouden werden en het dorp van hun voorvaderen wordt nog steeds hermetisch door de po litie afgesloten. De 400 kinderen, die achterbleven, toen hun ouders de modder en de rieten hutten ont vluchtten, worden in een school verzorgd, die ook binnen „hyet be schermde gebied" ligt. Vrienden in Salisbury zamelen geld in om naar een Rode Kruds-werker in de school te sturen voor voorzieningen en dekens. (Copyright/Te Guardian/ De Stem) AMSTERDAM (ANP) Bij een inbraak in een postzegelhandel in Amsterdam is het afgelopen week einde een grote partij postzegels ter waarde van f. 20.000 gestolen. In dezelfde periode werd ook in gebroken bij een postzegelzaak op de Nieuwezijds Voorburgwal, waar voor f- 2.500 aan zegels werd buit gemaakt. In beide gevallen was de voordeur geforceerd. Op de postzegelmarkt op de Nieuwezijds Voorburgwal werden van een stalletje twee albums met postzegels ter waarde van f, 1.500 ontvreemd. ter'sV t0*® v.an Pr'ns Johan Friso werd door zijn vader prins Claus gemaakt gelegenheid van de eerste verjaardag van het prinsje, morgen. DEN HAAG (ANP) De regering hoopt binnenkort bij de Tweede Ka mer een voorstel in te dienen tot her ziening van de wet toezicht krediet wezen, waarbij o.a. het woord spaar bank en andere woorden waarin het woord „spaar" voorkomt wettelijk zullen worden beschermd. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van Financiën op vragen van het Tweede-Kamerlid Geurtsen (VVD) over de Endramac n.v. i.o. te Amsterdam en Neberu te Heerlen. (Van onze correspondent) UTRECHT In de gynaecologische kliniek van het academisch zieken huis in Utrecht wordt op het ogenblik naarstig gezocht naar een „mor- ning-after the night before"-pil. Reeds 95 vrouwen hebben de nu door prof Haspels en zijn medewerkers „ontworpen" pil geslikt met goed resultaat. De nieuwe pil is bedoeld als mid del om innesteling van een bevruch te eicel in de baarmoeder te voor komen. Ais bijtijds ontdekt wordt dat anti-coneeptie mislukt is, kan de vrouw die dit preparaat vijf achter eenvolgende dagen inneemt voor de eerste maal binnen 48 uur na de mogelijke bevruchting de zwan gerschap onderbreken. Prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde in Utrecht heeft reeds in zijn oratie in mei van dit jaar op de mogelijkheid van dit mid del gewezen. Prof. Haspels en zijn medewerkers hadden tot nog toe geen publiciteit aan de nieuwe pil gegeven, slechts op een wetenschappelijke conferen tie in Bandoeng heeft hij zijn erva ringen met het preparaat bekend gemaakt. In Medical Bulletin, een Engels geneeskundig tijdschrift, zijn de resultaten ook vermeld. De Sunday Mirror heeft hier een uittreksel van gepubliceerd met de foutieve opmerking dat de vrouwen na het gebruik van deze pil ziek zouden worden. Prof. Haspels ont kent dit echter, hij geeft wel toe dat mogelijk misselijkheid optreedt. Van de zijde van de gynaecologische kliniek wijst men erop dat het ont wikkelen van deze pil nog niet wil zeggen dat er een fabrieksmatige produktie mogelijk is. Het onderzoek is nog niet in een stadium dat te verwachten valt dat binnenkort el ke vrouw deze pil zal gaan gebrui ken. De werking van deze pil berust op het toedienen van het hormoon oestrogeen. Dit middel werd reeds door dierenartsen gebruikt, wanneer een hond tegen de wil van haar ei genaar gedekt was. Prof. Haspels is door zijn contacten met dierenart sen op het idee gekomen ook voor vrouwen dit hormoon oestrogeen te gaan gebruiken. Tot nog toe is deze nieuwe pil slechts gebruikt in gevallen van ver krachting. Drie data markeren de dertienjarige geschiedenis van Ghana: maart 1957, de dag waarop de Goudkust tot een onafhankelijke staat werd verklaard; 24 februari 1966, de dag waarop het Ghanese leger in een vrijwel bloedloze coup de macht greep en Kwame Nkroemah met zijn regering de laan uitstuurde; 29 augustus 1969, de dag waarop de Ghanezen via de stembus terugkeerden naar de democratie. NKROEMAH Tussen de eerste en tweede datum ligt de periode van de „opkomst en val van Kwame Nkroemah", tevens de titel van een uitnemend boek, ge schreven door Henry L. Bretton. Deze schrijver, algemeen beschouwd als een deskundige in Afrikaanse zaken, komt over de Nkroemah-periode tot de volgende uitspraak (pag. 173): „Een dictator heeft het in Ghana zo'lang kunnen uithouden, omdat hij, geheel alleen, alle touwtjes van macht, invloed en repressie in han den had: tot de morgen van 24 fe bruari 1966; maar noch Nkroemah noch zijn regering zijn ooit echt ge accepteerd geweest in Ghana. Het Nkroemah-regime heeft nooit een antwoord gegeven op de sociale, eco nomische en politieke problemen van Ghana. Het regime wierp zich op als een middel van veel grotere reik wijdte, als een instrument van een wereldwijde, politieke, revolutionaire beweging, door Nkroemah en zijn volgelingen haastig betiteld als „an ti-imperialistisch, anti-kolonialistisch en anti-neokolonialastisch". Op een bepaalde manier gebruikte Nkroe mah de Ghanese regering, economie, lager, politiek en het politiek plat form voor doeleinden, die niets te maken hadden met de belangen en aspiraties van de meerderheid van het Ghanese volk. Onder de valse vlag van vrijheid, gerechtigheid en socialisme, gesteund door een kliek van buitenlandse adviseurs, voor wie de behoeften van het Ghanese volk niet belangrijk waren, manoeuvreer de Kkroemah zich handig in de har ten van een deel van een nietsver moedend volk". De februari-coup van 1966 maakte een einde aan de dictatuur van Nkroemah, de een-partij regering van zijn Convention's People Party (CPP), de machtiige, gehate veilig heidspolitie, de detentiewetten (iedereen kon zonder vorm van pro ces maanden en jaren vastgehouden worden), de ideologische trainingen etc. Een contra-eoup van april 1967, die slechts enkele ur en duurde, was een naïef intermezzo in de Ghanese geschiedenis, maar voor de Ghanezen was het emotioneel een dramatisch moment. In deze contra-coup werd namelijk de man vermoord, die in 1966 het brain was achter de staats greep van het leger: Emmanuel Ko- toka. Deze man is met dr. Joseph Danquah (een onafhankelijkheids strijder van het eerste uur, maar om gekomen in een detentiekamp onder Nkroemah) tot op de dag van van daag de grote held van Ghana. Na de staatsgreep van 1966 ves tigde de Nationale Bevrijdingsraad een regime, dat regeerde bij decreet. De militaire junta, eerst onder Ank- rah, later onder Afrifa, liet Ghana weer tot zichzelf komen. Zij ging de problemen realistisch te lijf door de ideologische aanpak van Nkroemah te vervangen door een pragmatische. Ghana beleefde onder de militairen een vredige tijd „We zijn in Ghana nog nooit zo vrij geweest als onder de militairen", werd me meermalen ver teld ofschoon zij de knellende eco nomische problemen, vooral het werkloosheidsprobleem, niet konden oplossen. voor zulke grote moeilijkheden ge plaatst dat het voor de bevolking leek alsof haar „helden", nu als pre mier of president in het zadel, teleur stelden en niet hard genoeg werkten voor het behoud van de jonge naties. Tot grote ergernis van de bevolking en militairen begonnen de leiders de politieke vrijheid te beknotten in plaats van uit te breiden, begonnen zij stammen te splitsen in plaats van te verenigen. De oude vrijheidsvech- ters verloren hun populariteit en moesten alle middelen gebruiken om Zulke lof aan het adres van een militair regime is iin de kolommen van De Stem een zeldzaamheid. Een militair regime heet „per definitie rechts en repressief" te zijn. Dat is meestal helaas maar al te waar, maar in de Ghanese (Afrikaanse) situatie heeft het leger een functie vervuld, die normaal een parlementaire demo cratie vervult. Geven we wat meer achtergrond, want de Ghanese situatie mag gelden als een sjabloon-patroon voor de ont wikkelingen in andere Afrikaanse landen, waarin de laatste het leger de macht greep: Dahomey, de Cen traal Afrikaanse Republiek, Congo, Opper-Volta en Nigeria. Het eerste stadium van de Afri kaanse onafhankelijkheid, waarin het aantal zelfstandige landen steeg van drie tot over de dertig, behelsde de onverwacht snelle opkomst van de zogenaamde een-partij-regeringen. IN GHANA: Vier jaar na de onafhankelijkheid moesten vol gens de constitutie algemene ver kiezingen worden gehouden. Nkroemah, impopulair geworden door de invoering van een deten- tiewet (volgens welke iemand zonder proces of recht van be roep vijf jaar in de gevangenis kon komen) en door enkele cor ruptieschandalen, waarbij zijn naaste medewerkers betrokken waren, vreesde het oordeel van de kiezer. Begin 1960 kondigde Nkroemah aan, dat zijn regering een referendum wilde houden over een nieuwe constitutie, zo genaamd om een republiek te worden. De presidentsverkiezin gen zouden dan na het referendum gehouden worden. Later kondigde Nkroemah aan, dat een „ja" voor de nieuwe constitutie ook een „ja" zou betekenen voor Nkroe mah. Aparte verkiezingen, zo ver klaarde Nkroemah, zouden te veel geld kosten. Nkroemah kreeg door een combinatie van intimidatie en corruptie het resultaat, dat hij wenste: de oppositie kreeg nau welijks stemmen, de een-partij regering was een feit. Al spoedig na het verkrijgen van de onafhankelijkheid zagen de popu laire onafhankelijkheidsleiders zich aan de macht te blijven. In het de fensief gedrongen, waren zij minder zeker van zichzelf en niet in staat de moeilijkheden op te vangen. En werden aanslagen op hun leven tot dan toe gepleegd door duidelijk aan wijsbare opposanten, later kwamen de aanslagen ook uit eigen gelederen. IN GHANA: Nkroemah reali seerde zich op 1 augustus 1962, dat hij niet in alle gelederen als de „Osagyefo" („De Redderbe schouwd werd. Op die dag werd hij in Kulungugu, een dorpje in Noord-Ghana, „begroet" met een handgranaat: Hij werd licht ge wond, maar deze aanslag maakte zoveel indruk op hem, dat hij on middellijk plannen uitwerkte voor zijn eigen veiligheid. Deze plan nen, gemaakt met Russische hulp, resulteerden in de oprichting van zes speciale veiligheidsafdelingen, die tot 1966 vrijwel alle tegen standers van Nkroemah uitscha kelden, al zou in 1964 een politie man een vertrouweling van Nkroemah nogmaals proberen de dictator uit de weg te ruimen. Het tweede stadium van de Afri kaanse onafhankelijkheid dat Ghana zojuist achter de rug heeft behelst de openlijke uitdaging van de oude leiders en militaire coups. Het een-partijstelsel in Afrikaanse lan den heeft duidelijk schipbreuk ge leden. Het was niet in staat de nood zakelijke veranderingen in de rege ringen aan te brengen zodat de poli tieke leiders de macht over de massa verloren. De legers in Afrika zijn echter slechts tussenbeide gekomen op het punt, waarop de politieke lei ders de macht over de bevolking dreigden te verliezen. De legercoups hebben in feite de revolutie (dat is Vooruitgang) in Afrika verhaast. Nergens in zwart Afrika heeft het leger zich trachten op te werpen als de nieuwe heersen de klasse zoals dat bijvoorbeeld in Egypte is gebeurd. In de meeste Afrikaanse landen gaf het leger na korte of langere tijd de macht terug aan de politici. En waar dit nog niet is gebeurd, zullen de Afrikaanse le gers dit ongetwijfeld doen. IN GHANA: De militaire junta liet onmiddellijk na de staats greep weten, dat zij alleen „orde op zaken wilde stellen". Zij maak te daarbij meteen duidelijk, dat militairen niet in de wieg gelegd' zijn om een regering „te runnen". Al enkele dagen na de coup he rnoemden de militairen burgers op belangrijke regeringsposten. Zo gezien zijn de legercoups zinvol en minder alarmerend dan wel eens int (westerse) commentaren door klinkt. Een minpunt, dat men tegen mili taire leiders kan aanvoeren, is, dat zij alleen wijzigingen aanbrengen in de samenstellingen van de regering, zonder de sociale en politieke struc tuur van een land te veranderen. Wordt dat laatste achterwege gela ten, dan zal er ongetwijfeld een vol gende crisis en een volgende staats greep komen. ANTON THEUNISSEN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7