Zevibel vroeg gesprek aan met „Directie Visserijen" Peerke V. ijskoud voor rechters SOOS „NIHIL" IN BIJ JONGELUI IN GROEDE TREK lavona lavona Ontslagen aan grens treffen vooral jongeren rpapier voor uw ^-pen PROEFPROCES GARNALENVISSERS YERSEKE-GORISHOEK Zaterdag vredestocht HAARVERZORGfNG Oprichting Duitse Herdershondbond in Z.Vlaanderen Zes Zeeuwen geslaagd voor hun zweef vliegbe wij s o,."uClV'zegt hi->' »ik §eef toe dat V met het symbool van klassieke schoonheid tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. ENQUêTE WIJST UIT: EXAMENS Drie van Breda IX Drie van Breda XXI Voorstel tot steun van f 10.000,- aan v.v. „Steen' GROTER, MALSER, KROKANTER EN... 10 VISSTICKS TIJDELIJK VAN VOOR 1,39 DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 (Van onze correspondent) STOPPELDIJK De demonstra tie van verdedigingshonden op de sportvelden van de gemeente Vogel' waarde de eerste in Zeeuwsch- Vlaanderen verzorgd door de kringgroep D.E.S. van de Duitse Herdershond uit Hengelo en de poli- tie-africhtingsbond uit Clinge, is zeer geslaagd. De talrijk opgekomen toe schouwers hebben genoten van de prestaties der handen. „Het publiek heeft deze demonstratie heel goed ontvangen", zei organisator de heer W. Rieken, „zij vonden het werke lijk heel interessant. Als kenner be keken hebben de honden prima ge werkt". Het resultaat van dit alles is dat 11 oktober a.s. om 8 uur in café W. Rieken te Stoppeldijk een oprich tingsvergadering wordt gehouden van liefhebbers van Duitse herders, die werkelijk met de africhting wil len beginnen. Men wil dan komen tot een afdeling van de Duitse Her dershond in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op deze bijeenkomst zal een voorlo pig bestuur worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor het examen zweefvliegbewijs dat door gedele geerden van de rijksluchtvaartdienst in Middelburg werd afgenomen, zijn voor de vakken aërodynamica en constructie, meteorologie, voor schriften en instrumenten geslaagd, de heren G. Clemens, F. J. Dekker, H. Doppegieter, D. Dorrepaal, allen uit Terneuzen, A. Dobbelaar, Hei kant en E. de Lyon jr. te Hulst. Alle geslaagden hebben hun oplei ding gekregen op het vliegveld Zeeuwsch-Vlaanderen bij Hulst. Door dit opmerkelijk resultaat kun nen voor de volgende cursus zweef vliegen weer leden worden aangeno men. Het secretariaat van de vlieg club EZAC is gevestigd C. de Vos- plein 4 te Hulst. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Stichting Zeeuwse Visserijbelan- gen (Zevibel) heeft een gesprek aangevraagd met de „Directie Visserijen" in Den Haag, i.v.: een proefproces vorige week vrij dag in Tholen. Zeven garnalen vissers werden formeel veroor deeld tot f 11,boete, omdat zij tegen de verbodsbepalingen met de garnalenkuil ten oosten van de lijn Yerseke - Gorishoek op de Oosterschelde hadden ge vist. De vissers, die op het standpunt staan dat het reglement voor visse- rijen op de Zeeuwse stromen gewij zigd dient te worden, hadden zich la te bekeuren om een proefproces uit te lokken. De Middelburgse advo eaat, mr. W. Dieleman, trad op als raadsman. In juni dit jaar kwam de ministe riële beschikking, waarin werd be paald dat het voortaan verboden was ten oosten van de lijn Yerseke-Goris- hoek met de garnalenkuil te vissen. Deze maatregel werd genomen, om dat schade werd toegebracht aan de oesterpercelen. De garnalenvissers nemen niet lan ger genoegen met het besluit van de minister en eisen dat dit zo snel mo gelijk ontkracht wordt. De heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, zei ons desgevraagd te hopen dat het gesprek van het Zevibel-bestuur nog kan plaatsvinden voor de beroeps termijn is verstreken. „In dat geval", zo zei hij, „hebben de garnalenvissers mr. Dieleman niet nodig". De heer Lockef-eer deelde ons mee, dat reeds voor de rechtszaak in Tholen door Zevibel contact was opgenomen met de „Vereniging voor Oesterexporteurs" in Yerseke en met de Directie Visserijen om de kwestie te bespreken. „Met de Vervoex", al dus de heer Lockefeer, „hebben we een gedachtenwisseling gehad. Wij stelden ons op het standpunt, dat de maatregel eenzijdig was genomen, en dat meer naar de oesterkwekers dan naar de garnalenvissers was geluis terd". De heer Lockefeer vervolgt: „De directeur van „visserijen" was met vakantie. Toen hij terugkwam en te horen kreeg, dat enkele vissers zich hadden laten bekeuren, was een ge sprek in verband met de rechtszit ting niet mogelijk. Nu de rechtszaak voorbij is, ligt het in de bedoeling om over de hele materie een onder houd te hebben met de Directie Vis serijen". (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Peerke V. vo »de zich weinig op zijn gemak tegenover het Hof van Assisen. Slechts een en kele keer leefde hij op. Toen hij ver telde hoe hij weerloze mensen neer knalde bijvoorbeeld. Het harde mas ker van een yoga-specialist gleed van zijn gezicht. Eén arm drukte hij te gen het lijf en met de andere priemde hij voor zich uit. „Ik schoot zonder ophouden van de één naar de an dere", zegt hij, sprekend over broer en zus Mijnendockx-Loots uit Turn hout. Zijn lichaam boog naar ach teren, terwijl hij met zijn handen het schokkende staccato van een re peterend geweer nabootste. Hij praatte gisteren voor de twaalf gezworenen in Antwerpen flegma tisch en gedocumenteerd over de bij na ongeloofwaardige moordverhalen. Stuk voor stuk lugubere geschiede nissen, waarin hij zelf de hoofdrol heeft gespeeld. Het heeft er alle schijn van dat het spichtige manne tje in de verdachtenbank op zijn ge mak een tv-western waar hij nogal in op is gegaan navertelt. De procureur-generaal van het Hof van Assisen ziet echter in de verdachte uit Averbo-de een man die een drievoudige roofmoord in Turn hout, een roofmoord op een Neder lander, diefstallen, brandstichtingen, enz. heeft gepleegd. De procureur legde hem maar liefst overtreding van twaalf wetsartikelen ten laste. Voor deze maak, waar meer Neder landse dan Belgische journalisten be langstelling voor hebben, zijn niet minder dan 45 getuigen opgeroepen. Het monsterproces, dat nog de hele week zal duren, spruit voort uit de onthutsende „toekomstvisie" die Peer ke er op na hield. Nog maar nau welijks in voorlopige vrijheid (hij had net zes jaar opgeknapt), filoso feerde hij en herhaalde het giste ren „Ik moest aan mijn oude dag denken. Als je geen werk hebt, moet je niettemin in leven blijven, iets doen. Veertien dagen heb ik naar werk gezocht, daarna heb ik tegen mezelf gezegd: Het zal toch nooit wat worden met werken. En vervolgens ben ik met Jef van R. aan het roven gegaan". Peerke praatte over het overhoop schieten van de Belgische Nederlan der Bosman, die hem een lift had ge geven, zo gemakkelijk alsof het om het dooddrukken van een vlieg ging. Gisteren kwam hij weer oog in oog met mensen uit zijn oude omgeving. Lang bleef hij onbewogen, totdat hij z(jn moeder in een huilbui hoorde (Van onze correspondent) s 's een tijd geweest aat de begin dit jaar opgerichte jon- gerensociëteit Nihil te Groede nogal in een kwade dunk stond. Er zouden allerlei onoirbare dingen gebeuren, grover in het rustige Groede werd geduisterd en ook hardop werd ge- Praat. Een van de initiatiefnemers van soos Nihil, Bram Boekhout, lacht oegeeflijk over deze reputatie van zijn geesteskind. stn,i m het begin wel eens een bèsKrer.ger°0kt' maar dat 13 nU Of?-, p°titie die er lucht van had egfn' eeit ons ernstig gewaar- uwd. Als het nog eenmaal zou voorkomen, zou de tent onherroe pelijk gesloten worden. Als we toch zouden toestaan dat er verdovende middelen gebruikt worden, hebben we er ons zelf mee. Nee, die verha len die over onze soos de ronde doen verwijs ik naar het land der fabels." Er hangt in de sociëteit ontegen zeggelijk een vreemde geur, maar die is slechts afkomstig van de wie rookstokjes die op de soosavonden ter verhoging van de sfeer worden ontstoken. Jongens en meisjes in „hippe" kledij zitten gezellig bijeen op de grond, want tafels en stoelen zijn schaars. „We brengen onze avonden door met plaatjes draaien, lezen, muziek maken en praten. Dat is ook de op zet van de sociëteit geweest. We Een praatje en een plaatje. Ge zellig zitten op de grond. Dat be paalt de sfeer in „Nihil". hadden schoon genoeg van het eeu wige gehang in kroegen. Alcohol? Vergeet het maar. In de eerste plaats hebben we geen vergunning en ten tweede willen we het niet, want dan kan je net zo goed weer naar een café gaan", aldus Bram Boekhout. Soos Nihil heeft het initiatief geno men voor een vredestocht, die ko mende zaterdag door Oostburg zal trekken. Men wil daarmee aandacht vragen oor de hulp aan noodlijdende volken. uitbarsten. Er brak wat in hem. Tus sen de rijzige rijkswachters scheen hij nog nietiger. De man, die ondex- zoekrechter A. Boeckx met behulp van enkele doeltreffende, uren du rende yoga-oefeninigen in de ver hoorkamer soms tot wanhoop heeft gebracht, huilde tranen met tuiten. De gerechtelijke behandeling van een verdachte verschilt in België wel van die in Nederland. Dat bleek wel voor de officiële zitting. Ten gerie ve van de talrijke fotografen lieten drie pompeus opgedofte rijkswach ters Peerke een halfuur voor het begin minutenlang in de verdachten bank „poseren" om hem daarna weer, als gold het het voordraven van een raspaa-rdje, af te voeren. Het Belgische gerechtshof kent een jury. De eerste uren van de rechts zaak werden in beslag genomen door het oplezen van namen en het uit loten van juryleden. Uit een bijna eindeloze rij namen kwamen ten slotte twee vrouwen en tien mannen stuk voor stuk ernstig kijkend in de jurybanken. Niet alle uitgelo tenen haalden een plaats. Zowel de procureur als de advocaat van Peer ke maakten gebruik van het „wra- kingsreeht" (het verwerpen van een potentieel gekozen jurylid, als lid van de jury in de onderhavige zaak). Tussen alle overigens zeer de mocratisch aandoende bedrijven door deelde de president van het hof, mr. M. de Smedt, mee dat één ge tuige verstek heeft laten gaan. Een man die juist na 26 jaar uit de ge vangenis is ontslagen. Hij deelde schriftelijk mee er niets voor te voe len nóg een dag voor justitie uit te trekken. De president toonde begrip. Peerke sprak aanvankelijk met te genzin en steeds met een lijzig stem metje. De lippen in het bleke gezicht onder de gemillimeterde haren zaten samengeperst als Peerke niets te zeg gen had. In al zijn schoorvoetend her haalde bekentenissen probeert Peer ke het hof te laten geloven dat hij telkens weer uit noodweer heeft ge schoten. Zijn slachtoffers begonnen steeds te vechten, waarop hij geen andere uitweg zag, zo vertelde hij. Bovendien kwamen de ideeën van de roofovervallen van zijn compaan Jef van R. (40) uit Turnhout. Al-een van de moorden op de drie hoeve-bewoners in Turnhout en op de Nederlander (die bij Luik is ver moord) neemt hij de schuld op zich. Van de moorden in Herenthout en Heijst-op-den-Berg op Louis de Groof en Frans Cuypers en een reeks over vallen op pompstations weet hij wei nig af. Wel iets, want als de presi dent vraagt, „wie heeft die moorden dan wel gepleegd?", zegt Peerke twijfelend: „Hij zal dood zijn denk ik". President: „Wie?" Peerke: „Jefmaar ik ben er niet bij ge weest". President: „Vroeger heb je daar nooit over gesproken, hè? Dit is nieuws". Peerke: „Het is moeilijk je maat te verraden". Deze veran derde houding bracht de president in verband met het feit, dat Jef van R. in de gevangenis van Turnhout zelf moord heeft gepleegd. Vóór die tijd had Peerke bekend vijf moorden te hebben gepleegd. Peerke heeft zelf ook tweemaal geprobeerd zich van kant te maken. Bijna gênant uitvoerig I-iet de pre sident Peerke vertellen hoe dat ging. „Ik wilde sterven. En nu geloof ik dat de dood toch wel het beste was geweest", zei Peerke gisteren weer, nadat de propvolle publieke tribune gniffelde bij het horen van de onbe holpen zelfmoordpogingen. De behandeling van de zaak wordt vandaag voortgezet. (ADVERTENTIE) gg^. (Van een onze verslaggevers) ZUNDERT Uit een door burge meester mr. A. Kievits van Zundert en zijn collega Suykerbuyk van de Belgische grensplaats Essen ingestel de enquête onder de declaranten van bedrijven in de grensgebieden, van Nederland en België, blijkt dat de grensliberalisatie voornamelijk de jongeren onder de 25 jaar treft. Aan de enquête namen 720 personen deel onder wie 462 de Nederlandse en 258 de Belgische nationaliteit bezit ten. Van een groep van 706 declaranten behoorden er 379 tot de categorie jonger dan 25 jaar, 291 tussen 25 en 50 jaar en 36 die ouder zijn dan 50 jaar. Zeventien personen namen niet aan de enquête deel. Volgens burgemeester Kievits is het duidelijk dat het personeel van de bedrijven, dat als grensdecla- r-ant te boek staat, een zeer jong be stand heeft. „Een aantal van deze mensen zal geen enkele moeilijkheid ondervinden met het zoeken van een nieuwe baan. Er blijft natuurlijk toch altijd een grote moeilijk te herscholen groep over, dat wel. Gelukkig bevindt alles zich nog in een beginstadium. De Belgen hebben de invoering van de BTW een jaar uitgesteld en het mi nisterie van financiën is niet gechar meerd van een leegloop bij de kanto ren van douaneagenten", aldus bur gemeester Kievits. Volgens het enquête-rapport neemt men aan dat twee-derde van het aan tal deelnemers deskundig zijn en als zodanig een specifieke vakkennis op het gebied van declaratie bezitten. „Wij hebben de bedrijven aange schreven en kennen dus niet de ach tergronden van waaruit de deelne mers aan de enquête spreken. Mis schien hebben ook boekhouders en typistes deelgenomen, want ook die mensen worden in hun bestaan be dreigd", aldus burgemeester Kie vits. Van de 720 geënquêteerde personen ln de Brabantse zuidgrens met aan grenzende gemeenten in België wo nen er 318 in Wernhout en Wuust- wezel, 154 in Roosendaal en Nispen, 147 in Essen, 22 in Putten en Sta broek, 8 in Baarle-Nassau en Weelde 39 in Goirle en Poppel, 15 in Reusel en Arendonk en 34 in Bergeijk en Lommei. Van de 559 personen zijn er 258 gehuwd en 301 ongehuwd. De directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, ir. J. A. de Wildt, zei ons desgevraagd geen commen taar te willen geven op de uitslag van de enquête. „Er komt op 3 ok- tobei weer een gesprek tot Zo lang wii ik wachten. Er zitten te veel as pecten aan deze aangelegenheid. Als het slechts zuiver een kwestie van arbeidsvoorziening was, zou ik graag iets gezegd hebben". Rijksuniversiteit te Utrecht: doc toraal examen geneeskunde. A.P Bruynzeel Goes. Arts examen: C.W. Vette, Yerseke. (ADVERTENTIE) Madame Dumont (De Stem 18 sep tember blz. 5) krijgt traantjes in de oogjes om een of andere smartlap, maar is tegelijk zo bikkelhard, dat zij Gods wraak over zich afroept (Matth. 18,35). Wie was ook alweer die Franse filmster die vond, dat vrouwen vaak veel harder kunnen zijn dan mannen?. BREDA JOH. VAN GOOL Graag wil ik inhaken op de bewe ring van mevr. Wassen-Dumont. Wat mij betreft ben ik het met de plaat „Amsterdam huilt" roerend eens, maar daarnaast zou ik het boek wil len leggen: Kinderen in Auschwitz. Daarin staat naar waarheid te lezen over het verdriet, de honger, pijn, en de nooit aflatende angst, elke dag weer, dat daar geleden is. Dit leed dat niet voort is gekomen uit vals sentiment. Het zijn uittreksels van de processen die in die jaren gevoerd zijn, ontdaan van iedere franje. Wat de drie uit Breda aangaat, zou ik wiUen zeggen, zij mogen God dan ken voor elke nieuwe dag die kwam na hun eerste veroordeling: levens lang. Dank zij een grove fout des tijds door „het recht" begaan. Zij, die drie, leven niet in angst, hen is alleen de toegang tot de maatschap pij ontzegd. Zij hebben dus vijfen twintig jaar geboet voor 13.000 men sen de dood in te jagen. Dat wil dus zeggen: voor elke drievoudige moord heeft de dader in 2 hele dagen zijn straf uitgeboet. En als men dan be denkt dat iemand, die laat ons zeg gen in een warenhuis een theezeef je verdonkeremaant, het risico loopt met gevangenisstraf gestraft te wor den. Ook wil ik nog opmerken dat, indien „de drie" vrijgelaten zullen worden, het recht zichzelf in zijn hemd zet. Als het waar is, wat zij beweren, n.l. met dezelfde maten te meten zonder aanzien des persoons, kunnen zij beter de gevangenisdeu ren opengooien voor alle deliquen- ten die in verhouding tot „de drie" maar krullenjongens zijn. Verder meen ik dat de slachtoffers die won der boven wonder toch nog in leven zijn gebleven het recht hebben over deze drie hun oordeel te vellen. Wat hun oordeel ook moge zijn, wij heb ben daarvoor het hoofd te buigen. BERGEN op ZOOM Mevr. BAKKER 9? (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Burgemeester en wethouders van St.-Jansteen wil len de rooms-katholieke voetbalver eniging „S.T.E.E.N." een bijdrage a fonds perdu verstrekken groot f 10.000. Het geld is bestemd voor het aanbrengen van een terreinverlich ting op een van de sportvelden aan de Sportlaan. Als voorwaarde wil het college aan de bijdrage verbinden, dat dit werk „ten genoegen" van b. en w. zal wor den uitgevoerd. De voetbalvereniging zal, als de raad, die donderdagmorgen om zeven uur bijeen komt, met een desbetref fend voorstel akkoord gaat, gedu rende een termijn van zeven jaar kunnen beschikken over de twee Steense voetbalvelden voor een pachtsom van f 500 per jaar. In deze som is bovendien begrepen de pacht van een oefenterreintje. B. en w. wil len bovendien het r.-k. gemengd zangkoor St.-Cecilia zoveel mogelijk vrijwaren voor een eventuele finan ciële mislukking van het Weihnachts- oratorium van Johanm Sebastian Bach. Het college stelt de raad voro het koor een subsidie toe te kennen gelijk aan de helft van een eventueel tekort, met een maximum van f 1.250. Iglo vissticks 26 ct korting

de Stem | 1969 | | pagina 5