W I I I WEINIG ANGST IN PEKING VOOR EEN OORLOG MET DE RUSSEN Dat we daar nu nog nooit waren geweest... DAKTARI DE WOLK BOUK s Ik wil i schrijven mett -profiteer! lecialiteiten ting er 6 'rf 'm/L 2*-n(LtA" Mouse of England. Ja, als je t eenmaal wéét... Een kollektie kostuums, die je nergens anders aantreft. Toch niet extravagant. Moderne modellen, heel aparte buitenlandse stoffen..» en prijzen, die je bij zoveel exclusiviteit niet voor mogelijk houdt! alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste rt ofo,a spuitbus A2fr U) (f grote Aw spuitbus AW (rultensproeler- antivrieslAW 225 grote spuitbus AW GASUNIE 15 DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 17 XXXXXXXXXXXXXXXJC „Judi! Judi!" Wie roept dat daar? Je kunt horen dat het een meisje is. Zou het dat meisje van Daktari zijn? Zullen we eens gaan kijken? Ja, ze is het. Ze is Judi kwijt en ze is gaan zoe ken. Waar zou Judi toch zijn? Die kan wel aan de andere kant van het oerwoud zitten, maar ik blijf zoeken, ik zal Judi vinden. Dood of levend ik blijf zoeken. Wacht eens ik ga terug en vraag Daktari of hij met de landrover gaat zoeken. Dat doet hij vast wel. Daar loopt Daktari. Daktari gaat u met de landrover Judi zoeken. Is Judi dan kwijt. Ja Daktari. Vanmorgen stond ik op en ik ging naar Judi's bed, maar zij was weg. Ik ben gaan zoeken tussen de die ren, maar daar zat zij niet. Toen ben ik naar u gekomen om te vragen of u met de landrover gaat zoeken. Goed stap maar in. Fijn dat u meehelpt. Wacht even, ik pak de verband- trommel. Misschien is zij gewond. Zo hier is de verbandtrommel. Broem, broem, ik rijd naar de apen. Misschien is zij daar wel naar toe. Nu heel goed kijken. Hier is het apengebied. Ik geloof dat zij daar zit. Piep, piep, piep, knarsen de remmen. Ik pak de verdoofbuks, Frrt gaat de verdoofpijl. Daal valt Judi uit de boom. Kom we pakken haar op en we leggen haar in de wagen. Ad van Dommelen 2e klas Bernadetteschool XXXXX*XXX*%X\%*VX1VXS%%X%:V>>\ Houtseheuvel Karin Dickens, 32, Den Hout (gemeente XVXWVVVXXXXW' Er was eens„Een koning hoor ik jullie al roepen. Nee hoor, geen koning maar een stoute wolk. Hij was van Zonnestraal tje het luchtelfje. Dat luehtelfje zorgde ervoor dat de zonnestra len op hun plaats bleven. Maar op een dag was haar wolk weg. Zonnestraal zei „Wat een stoute wolk, hij is naar beneden ge gaan". Ja hoor hij was bij de men sen. De kinderen gebruikten hem voor springmatras, uithuilmuur tje en zelfs voor schooltje en cowboytje spelen, moedertje doen en nog veel meer. De wolk Bonk huilde. Het elftje had medelijden met hem en haalde hem 's nachts te rug. Er was gelukkig niets er- gers gebeurd. Gerrie van Dongen (11 jaar) Thorbeckeplein 30 Breda i Oos- y y terhout) stuurde ons het volgen- de briefje: „Ik wii graag schrij- 'f. ven met een jongen van 11 of 12 jaar. Ik ben 10 jaar. Ik wil ie- 4 ren voor onderwijzeres. Als je een brief stuurt, zet er dan ook J op wat jij wilt worden en je hob- by. Hier zijn mijn hobby's: zwemmen, leren, piano spelen en spelen. Ik ben al een half r jj jaar aan het pianospelen". r 5 We willen jullie graag meede- i> len dat er al heel wat jongens 't en meisjes zijn die ons een be- y dankbriefje geschreven hebben, f J omdat ze via de Kleine Stem een correspondentievriendje of vriendinnetje gekregen hebben. Je weet dat je ons alleen maar even een kaartje hoeft te stu- 5 ren en wij zetten het wei in de krant. Jn^rid Coed, we mini iwemeie, maitioe vinden, we nu die Hwnosi l^/AN de 29 slogans, die offi cieel goedgekeurd zijn voor gebruik tijdens de viering van de twintigste verjaardag van de volksrepubliek sporen er drie het Chinese volk aan om zich op oorlog voor te bereiden. De viering vindt plaats op 1 oktober. Correspondent Nasim Ahmed bericht uit Peking. PEKING De dreigende arti kelen in de „Pravda" en de „Krant van het Volk" en de waarschu wingen van de C.I.A. over een op handen zijnde hotsing tussen de Sovjet-Unie en China aan hun lange grens schijnen in Peking nauwelijks door te dringen. Hier heerst een betrekkelijke rust na bijna drie jaar van gewelddadige „culturele revolutie", die tot doel had om de vorige president Lioe Shao-Tsji en anderen uit het open bare leven weg te zuiveren, om dat ze het niet eens waren met de ideeën van voorzitter Mao. De enige strijdlust, die ik ontmoet te, werd ten toon gespreid in de uit voering van leden van het vliegveld- personeel van Kanton, die dansten en zongen voor onze Boeing van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij In hun liederen en dansen, die zij uit voerden tegen de achtergrond van een enorm portret van voorzitter Mao, veroordeelden zij „de afval lige" Lioe Shao-Tsji even hevig als de „papieren tijger", de V.S. en de Russische „revisionisten". Er werden in Peking en andere plaatsen vele demonstraties en op tochten gehouden, toen ik er was, maar deze activiteiten van de jonge rode gardisten waren grotendeels voorbereidingen voor de 1 oktober vieringen van de twintigste verjaar dag van de volksrepubliek. De twee gezichten van het China van vandaag werden weerspiegeld in vredige zondagstafereel in het Pehai- park van Peking en de lawaaierige demonstraties en optochten van de rode gardisten op het Tien-an Men plein in de stad. Het meer in het park was vol met roeiende jongelui, die zich kostelijk amuseerden. Jonge paartjes zaten op de heuvel in het midden van het park en aten appels. De verboden vrucht scheen weinig effect te hebben, want de paartjes zaten ver van elkaar af op de cor recte maoistische mander. De puri teinse levensopvatting van voorzitter Mao heeft een sterke invloed op de jeugd van China gehad en men ziet zelden jongens en meisjes, die eik aars handen vasthouden, laat staan dat ze zich zouden overgeven aan de decadente westerse gewoonte van het kussen. Tien-an Men vertegenwoordigde een ander gezicht van China: argwa nend en oplettend, op het ergste voorbereid. De jonge demonstranten, die in leeftijd varieerden van zeven jaar tot ongeveer 16 jaar, veroordeel den de „kliek" van de „afvallige" Lioe Shao-Tsji evenals de Russen en de Amerikanen. Hun slogans ver kondigden de overwinning over de vijanden van China en de vijanden van het communisme. Ondanks hun vechtlustig voorkomen schenen de jonge demonstranten toch vol levens lust en vrolijkheid. In Peking hoort men veel over de voorbereidingen voor een oorlog te gen Rusland. Degenen, die beweren dat ze op de hoogte zijn, geloven dat de Chinezen geweldige troepencon centraties hebben langs de Oessoeri. in de Heilong en Oessoerikian.g en andere plaatsen langs de grens, waar wrijving bestaat Sinds enige jaren hebben de Chinezen geoefend in ge bieden, die aangetast waren door a- toomexplosies. Toch schijnen de artikelen in de „Pravda" die China waarschuwen voor geweldige aanvallen met atoom bommen, zoals Dullens in de vijftiger jaren Rusland bedreigde, weinig angst onder de Chinezen te hebben veroorzaakt. De gewone mensen in Peking en het platteland schenen te genieten van de rust in de „culturele revolutie" die momenteel in een veel langzamer tempo verder gaat. De beperkte overeenkomst wat be treft de scheepvaart op de Heilong en Oessoeri schijnt de spanning te hebben afgenomen. Zelfs voor de ont moeting van premier Tsjoe en-Lai en Kosygin na de begravenis van Ho Tsji Minh, hadden de gevechten tus sen de Russische en de Chinese troe pen hun hevigheid verloren. De overtuiging wint hier veld, dat de beide kanten in het geschil eik aars reacties langs de Chinees-Rus sische grens hebben afgetast, maar dat hun bewegingen van te voren zeer zorgvuldig berekend waren. Bui tenlandse waarnemers in Peking ge loven niet, dat Moskou van plan is om een grote preventieve atoomaan- val te ondernemen, nu de intercon tinentale raketten van China nog niet operationeel zijn. Zij geloven ook niet in een aanval van het enorme Chi nese leger tegen Sovjetgebied. Wel voelen de Chinezen zich zeer kwetsbaar nu ze nog geen operatio nele raketten hebben. Hoewel men op de viering van het twintigjarig bestaan van de volksre publiek verwacht, dat er een raket gelanceerd zal worden, is 't onwaar schijnlijk, dat de viering, afgezien van de opening van de nieuwe onder grondse van Peking, meer spectacu laire dingen te zien zal geven. Het is waarschijnlijk dat China meer rust en zelfvertrouwen zal ver krijgen, zowel in de binnenlandse als in de buitenlandse politiek, als haar eerste lange afstandsraketten opera tioneel geworden zijn. De tussenlig gende periode zal moeilijk zijn en ge kenmerkt worden door wat velen in Peking beschrijven als „Brinkman ship" d.w.z. de politiek van het tot het uiterste gaan tussen Rusland en China. Maar het gevaar van een a- toomoorlog tussen de communis tische reuzen schijnt gelukkig af te nemen. (Copyright The Guardian-De Stem) (ADVERTENTIE) house of en overal in Nederland vlakbij: Amsterdam Rotterdam Den Haag Hilversum Bussum Arnhem Groningen Eindhoven Breda Alkmaar Maastricht

de Stem | 1969 | | pagina 15