heeft hoop MARTHA WOLFF WAS TE STERK VAN DONGEN WINNAAR Wagt- mans Aftakeling programma sportpaleis Zwemster won bijna alles Problemen voor totoïsten Nare situatie kort REUMATISCHE- m SPIERPIJNEN RUTon HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Terriërs Weg pijn... Want helpt lOIO o - X 1 X X X X X XI 1 X X I 1 X X X X Onmiddellijke verlichting van (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets! 'A DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 Edward de Noorlander A '■.3*ss- (Van onze sportredactie) SCHIPHOL Een uitgelaten groepje mensen verliet gisteren op Schiphol het vliegtuig, dat uit Athene was gearriveerd. De Neder landse atletiekploeg, die terugkeerde van de Europese kampioen schappen. Zingend en lachend betraden de atleten en atletes de aan komsthal, waar familieleden en KNAU-officials hen opwachtten. Slechts van één gezicht viel geen vreugde af te lezen. Dat van tien kamper Ed de Noorlander. De Rotterdammer keek strak voor zich uit en torste wat geforceerd een groot bord met de namen Neder land en Ollandia en daaromheen de handtekeningen van de complete Nederlandse afvaardiging. Dat bord zou normaliter een mooie herinnering zijn van twaalf dagen Griekenland te midden van de Euro pese atletiekelite. Voor De Noorlan der zal het echter een blijvend aan denken vormen van het dieptepunt in zijn carrière: geschrapt uit de uit slag van de tienkamp wegens het gebruik van (verboden) stimuleren de middelen. TVeemaal werd zijn uri ne onderzocht. Zowel bij de eerste controle als bij de contra-expertise vond men sporen van een amfeta mine: metoxyfenamine. Slechts een - harde conclusie was mogelijk: do ping. Hoewel de assuradeurszoon ten stelligste ontkent bewust „ge slikt" te hebben, zal er altijd een smet op zijn naam blijven. De Metro-atleet eiste op Schiphol alle aandacht van de pers voor zich op. Wilma van den Berg en Maria Gommers, die Nederland op het ere- schavot brachten, hadden sportief be zien de algemene belangstelling moe ten genieten. Zij stonden oj de achter grond toe te kijken hoe de brandende vragen op De Noorlander werden af gevuurd en de camera's steeds weer voor zijn gezicht klikten. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN. Zelfs in het Ant werpse sportpaleis, het wielermekka van de pistiers, begint de teruggang van de baansport nu een zorgelijke omvang aan te nemen. Slechts zeven wielermeetings en de traditionele zes daagse staan voor het komende win terseizoen op het programma. Het hele „seizoen" is bovendien nog sa mengedrongen ineen periode van acht weken, van 20 december tot 12 fe bruari. Als hoogtepunten werden ge handhaafd de Grote Prijs Stan Ockers en het officiële kampioenschap van Europa achter dernies. Maar wie elk aar in die wedstrijden zullen bekam pen is nog niet bekend. AI met al reden te over om de jaarlijkse pers conferentie aan het begin van het seizoen in mineur te doen verlopen. Baandireeteur Walter de Wintel had wel verklaringen voor de beperk te omvang van het programma: „Door de wereldkampioenschappen in au gustus en een hele serie andere pro gramma's hebben wij de start van de wedstrijden erg laat moeten plannen. Daarbij komt nog, dat het steeds moeilijker voor ons wordt goede cou reurs op de baan te krijgen." De achteruitgang van de baansport gaat de Belgen zeer aan het hart. Als er geen veranderingen komen, vreest men binnen niet al te lange tijd een nog verdere aftakeling. Een teleurge stelde Karei Kaers, in '34 wereldkam pioen op de weg, en algemeen erkend als het eerste Belgische wielerfeno- meen: „Ik zie er van komen, dat er over drie jaar in Antwerpen nog maar vier koersen worden verreden. Dat staat dan wel in een heel scherp contrast met de 21 programma's plus de zesdaagse die in '33 toen Kaers overstapte naai de beroepsrenners werden afgewerkt. Kaers, nu een levende vraagbaak voor een 150 tal jonge renners, hoeft niet lang na te denken om redenen voor de aftakeling van de baansport te vinden: „Het ligt voor een belang rijk deel aan de renners zelt. Er heersen op de Europese winterbanen enkele oudere koppels, die de jeugd geen doorbraak gunnen. Ik leid veel jongeren op, maar ik vraag me af waarvoor. In de programma's komen ze niet meer aan bod. Daardoor is er een te groot verschil ontstaan tussen de topcoureurs en de tweede en derde Wassers. Bovendien zijn de prijzen van de sterkeren te hoog, waardoor net samenstellen van een aantrekke- hjk programma steeds moeilijker wordt." Dit heeft op zijn beurt weer tot ge volg dat de toeschouwers wegblijven, net was in Antwerpen geen geheim meer dat het sportpaleis met een ma tig bezet programma zou moeten ko men. Vorig jaar bleven de supporters bi.l de eerste wedstrijden weg. Ëen zeer pijnlijke gewaarwording voor een N.V. als het sportpaleis, dat aan j»e andere kant de ruimte beschikbaar kan stellen voor evenementen die wei geld in het laatje brengen, zoals keurzen en de Wiener IJsrevue. Het programma van het Antwerpse portpaleis luidt: 20 december: Grote njs Stan Ockers achter derny; 27 ecember: Kerstgala internationale wielerwedstrijd met een omnium der ereldvedetten; op dezelfde avond: een sprintwedstrijd tussen België en «aiie, herkansing voor het wereld- mpioenschap; 3 januari: internatio nal wedstrijden en het kampioen- amff Van achter derny voor j fu.r5; IT januari: internationale met het kampioenschap mot,,.achter derny voor be- schür!enner|j 25 januari: kampioen- iam,L1?3" Eur0P.a achter derny; 23 van B t'ulnte7nationale wedstrijden; daa.use uan tot 12 februari: de Zes- Nauwlettend beluisterd door offici als, die zich als terriërs in zijn na bijheid bevonden om geen uitspraak te missen, gaf De Noorlander koel zakelijk antwoord. Zomder uit te wei den. „Ik blijf er bij, dat ik niets ge nomen heb. Ik kan nog steeds iedereen recht in de ogen kijken", aldus de opvolger van Eef Kamerbeek. Hoe de gevonden stof dan in zijn lichaam is gekomen? „Er zijn vele mogelijkheden. Een ervan is dat wij tienkampers alles van elkaar eten en drinken. Dat heb ik ook gedaan. Misschien is het zo gebeurd". Deze zienswaijze wordt gedeeld door de Nederlandse ploegleiding. Dokter De Jongste had al in Athene ver klaard, dat de sporen van de amfe tamine gering waren. Zo gering, dat de doping geen invloed gehad kon hebben op de geleverde prestaties. Ook het gebruiken van geneesmid delen, die bestanddelen bevatten met eenzelfde reactie als het metoxyfe namine - voorkomend in geneesmid delen voor mensen - wijst De Noor lander van de hand. „Ik had wat last van mijn rug. Het enige wat ik daarvoor heb gehad is supratyne en calcevita". De Noorlander heeft nog hoop ver lost te worden van de schijn, die te gen hem is. „Door middel van per soonlijke contacten met de bestuurs leden van de IAAF zal ik proberen hen te overtuigen van mijn onschuld". Denkt De Noorlander, die bij grote wedstrijden altijd uitstekende ver richtingen levert - de Olympische Spelen in Mexico Stad als sprekend voorbeeld - aan de beëindiging van zijn loopbaan? „Dat is niet aan de orde. Het is op het ogenblik veel be langrijker, dat ik uit deze nare situ atie kom". Toch zal de Rotterdam mer, die niet dieper op zijn „affaire' wilde ingaan voordat hij uitgebreid overleg had gepleegd met het KNAU- bestuur, rekening moeten houden met het stoppen van zijn carrière. Ge dwongen dan, want de IAAF heeft verleden jaar tijdens de Olympische Spelen een reglement aangenomen, dat bepaalt „dat een atleet die op doping wordt betrapt voor he leven wordt geschorst". Vermoedelijk zal de KNAU stappen ondernemen om een levenslange schorsing te voorkomen. Voorzittter Jutte, die het enige incident rond de Nederlandse ploeg ernstig betreurde, heeft gisteren reeds De Noorlander, technisch leider Grewer en dokter De Jongste gehoord. De affaire zal van avond in een vergadering van het dagelijks bestuur ook ter sprake ko men. Welke stappen de KNAD even tueel onderneemt, indien zij De Noor lander onschuldig acht, kon de heer Jutte niet meedelen. „Ik wil eerst eens precies weten wat er zich alle maal heeft afgespeeld". De maatre gel van de IAAF zal volgens de heer Grewer nie eerder afkomen dan vol gend jaar maart, zodat de KNAU wel de tijd heeft om zich te beraden. HEIN GROOTHUIS Edward de Noorlander kon gistermiddag op Schiphol maar moeilijk glimlachen. (Van onze sportredactie) SOUBURG Het Zeeuwse zwem- seizoen is weer ten einde. Over de bereikte resultaten kan men tevre den zijn. Records werden er aan de lopende band gebroken, maar wat de zwemsport in Zeeland nog steeds ontbreekt is een „vedette"; een zwemmer of zwemster op nationaa' niveau, waaraan de Zeeuwse jeugd zich op kan trekken. Iemand, die voor een bepaalde sport als ambas sadeur kan dienen, zoals Hein Cujé dat voor de Zeeuwse atletiek was. en Jo de Roo voor de wielersport Zo'n topzwemmer (ster) zou mee kunnen helpen de opkomende zwem- merij in Zeeland in enkele jaren op nationaal niveau te sleuren. Wie in het afgelopen seizoen de prestaties van de Zeeuwse zwementhousiasten nauwkeurig heeft gevolgd, zou de in druk krijgen, dat er in Zeeland een topzwemster-in-wording is, namelijk de Souburgse Martha Wolff. In het afgelopen seizoen veroverde zij niet minder dan elf Zeeuwse ti tels, door zowel bij de meisjes (pas dit jaar werd Martha Wolff 16) als bij de dames alles mee te zwemmen en.te winnen. Daarop werd slechts een uitzondering gemaakt, toen de Souburgse in de lange afstandwed strijd in het Veerse Meer door Carita Salome werd verslagen. Hoewel SZV- lid tijdens de nationale titelstrijd in Breda niet verder kwam dan de se ries bleef zijtoch de meest opval lende "Zeeuwse zwemster uit het sei zoen- '68-'69. Daarom begint zij volgend jaar ook als favoriete aan haar zevende seizoen als actief wedstrijdzwemster. 1970 zal voor Martha Wolff echter niet het jaar worden, waari zij zich Martha Wolff: ster. Zeeuwse topzwem- op zal werken tot de vaandeldraag ster van de Zeeuwse zwemsport, ook buiten de provincie. Tenminste, te oordelen na de nogal pessimistische prognose van de Walcherense. Martha Wolff: „Ik geloof niet dat mijn top in de komende jaren nog veel hoger komt te liggen. Misschien heb ik zelfs mijn beste tijd reeds ge had. Dit jaar heb ik al voorname lijk moeten teren op de conditie, die ik vorig jaar door harde training verkreeg. Toen zat ik nog op school en ging ik elke dag zwemmen. Nu heb ik mijn eindexamen Mulo gedaan (Van onze wielersportmedewerker) IIOOGERHEIDE De Zuidwest hoekronde van Hoogerheide leverde gistermiddag een verrassende, maar alleszins verdiende overwinning op voor kleine Kees van Dongen uit Oud-Gastel; hij die de motor van de kopgroep was geweest had in de slotfase nog de meeste reserves over en schudde zijn vluchtmakkers op speelse wijze van het wiel. Daarmee kwam een einde aan een vlak crite rium, waarin de vedetten op onver valste wijze bij de neus genomen waren door zes „kleintjes". De stoutmoedigen waren de late re winnaar Kees van Dongen, Pietj. Franken, Jan van Hoek, Adri var Opdorp, Kees van der Pluym er Kas Fictorie en zij begonnen nt veertig kilometer wedstrijd aan hun avontuur. Toen de zes van de dag aan hun zestig kilometer lange ontsnap ping begonnen, werd er fel gerea geerd. Kroonen, Aldershof, Gödde, Stander en Koeken probeerden het gat dicht te fietsen, maar faalden, omdat het tempo in het voorbeeldig samenwerkende groepje bijzonder hoog werd gehouden. De tegenaan- vallers werden dan ook moegestre den door de grote groep opgeslokt. De voorsprong groeide inmiddels tot ruim een minuut. De laatste serieuze tegenactie werd 38 kilometer voor het wedstrijdeinde ingezet en hierin vertolkten Kees Koeken, Leo Bogers, Herman Beijs- sens, Tonmy Barten, Peter Legierse, Wim Bravenboer en Wim Prinssen de hoofdrollen. De allure van deze poging verflauwde spoedig, toen er van echte samenwerking geen sprake bleek. Het leidersgroepje ging nog steeds onverdroten voort, dreigde even uit elkaar te zullen vallen, maar de harmonie herstelde zich, zodat de voorsprong tot 1,15 minuut opge voerd kon worden. Het peloton gaf zich gewonnen zo dat Kees van Dongen zich voor zijn beslissende slag kon gaan opmaken. Nadat Pietje Franken geprobeerd had weg te komen, achtte Kees van Dongen de tijd rijp. In de laatste om loop van twee kilometer veroverde hij een voorsprong van bijna vijf tien seconden. Het was ruim vol doende voor zijn tweede zege van dit seizoen. Bij de nieuwelingen, die op het snelle parcours de wielermiddag openden, ontstonid er net voor half- koers eveneens een kopgroep van zes renners. De groep hield stand en Bert ter Harmsel uit Lage Zwa- uwe had het beste eindschot. De uitslagen: Amateurs: 1 C. van Dongen, Oud- Gastel 100 kilometer in 2.17.30, 2 A. van Opdorp, Hoogerheide, 3 P. Fran sen, Oosterhout, .4 J. van Hoek, Hoo gerheide, 5 K. van de Pluym, Made, 6 K. Fictorie, Bergen op Zoom, 7 K. Koeken, Achtmaal, 8 C. Maaskant, Zoetermeer, 9 T. Dameri, Ulvenhout, 10 L. Embregts, Stampersgat, 11 W. Prinsen, Hank, 12 J. Aldershof, Haar lem, 13 H. Nak, Rotterdam, 14 T. Bar ten, Klundert, 15 L. Bogers, Ossen - drecht, 16 W. Koopman, Rotterdam, 17 J. Maas, Wouwse Plantage, 18 H. Beyssens, Essen, 19 P. Neeskens, Haarlem, 20 T. Raeymakers, Rotter dam. Nieuwelingen: 1 B. ter Harmsel, Lage Zwaluwe, 60 kilometer in 1.25.16, 2 B. Hordijk, Rotterdam, 3 C. van Bragt, Lage Zwaluwe, 4 J. Voe- senek, Prinsenbeek, 5 H. Prinsen, Hank, 6 A. van Gurp, Breda, 7 E. de Jong, Valkenswaard) 8 C. van Bostelen, Halsteren, 9 J. Brinkman, Rotterdam, 10 G. van 't Geloof, Lage Zwaluwe, 11 H. van Groezen, Made, 12 K. Roks, Rijsbergen, 13 M. Venis, Rotterdam, 14 C. St. Nicolaas, 's-Gra- vendeel, 15 K. Keuker, Hilversum. en werk ik oj> kantoor. Als ik 's- avonds tegen zevenen thuis kom, heb ik geen zin meer om hard te trai nen". Voor Martha Wolff zou nu het mo ment aangebroken moeten zijn om te gaan bewijzen, dat het toch moge lijk is om, ondanks een volledige dagtaak, hogerop te komen in de sport. De jonge Zeeuwse maakt zich daarover echter geen illusies: „Ver onderstel dat ik nu eens ging probe ren om aansluiting te krijgen met de nationale top. Dan zou ik waar schijnlijk twee, drie jaar keihard moeten trainen. Op mijn achttiende of negentiende jaar zou ik dan mee kunnen komen. Nee, als je dat wilt doen moet je jonger beginnen". Jonger beginnen is eigenlijk niet de juiste uitdrukking. Ook Martha Wolff w-as op haar tiende jaar al re gelmatig in het zwembad te vinden. Van georganiseerd wedatrijdzwem- men was toen in Zeeland in vergelijking met nu echter wei nig sprake. „De meisjes die nu be ginnen hebben betere kansen om nog eens aan de Nederlandse top te ko men. Ik ben er zeker van dat mijn jongere zusje Elsje (12) het beter zal gaan doen als ik", aldus Martha Wolff. Voor Martha Wolff het rustiger aan gaat doen wil zij in ieder geval de wisselbekers, die nu haar prijzen- kast sieren definitief in haar bezit krijgen, hetgeen betekent dat zij de havenwedstrijd in Breskens en de Ronde van Sas nog twee maal en de Kreekrace en de langeafstand wed strijd in Zierikzee nog een maal moet winnen- Gezien de resultaten in het af-gelo- pen*seizoen heeft zij daar een rede lijke kans op. Van concurrentie voor Martha Wolff kon dit jaar eigen, lijk niet worden gesproken. Bij el ke wedstrijd stond reeds bij voor baat vast, dat de Souburgse met de eerste prijs naar huis zou gaan. „Ik vond dat zelf helemaal niet zo leuk' erkent de meervoudige kampioene, „op den duur was de spanning er af. De mensen wisten al voor de ra ce dat ik zou gaan winnen. Ik had liever gezien dat er wat sterkere dames kwamen, waarmee ik me zou kunnen meten. Nu is er al veel aar digheid af". Met de heerschappij van Martha Wolff is het echter gedaan, zodra er deelneemsters van buiten de provin cie aan de wedstrijden deelnemen. Hoewel de zwemmende kantoorbe diende dan steevast als eerste Zeeuw se aankomt, moet zij toch meestal alle „Hollandse" deelneemsters voor laten. Voor Martha Wolff houdt dat geen bittere teleurstellingen in. Zij berekent haar kansen voor een wed strijd nuchter„Als er vijf „Hol landse" meisjes hebben ingeschreven dan weet ik dat de zesde plaats voor mij zal zijn. Het heeft geen zin om je dan illusies te gaan maken over een eerste plaats. Daarvoor liggen onze tijden in Zeeland nog te laag vergeleken bij de nationale top". Martha Wolff gelooft wel, dat daar over enige tijd verandering in zal ko men. Als de clubs de beschikking krijgen over de te bouwen overdek te zwembaden dan zullen de pres taties in Zeeland volgens haar met sprongen vooruit gaan. „Wij hebben nu altijd nog het grote nadeel ge had dat wij 's winters alleen in de veel te kleine Purley-pool terecht konden. Voor mij komen die zwem baden te Iaat, maar de meisjes en jongens van 10, 12 jaar, die nu hard trainen hebben een betere kans dat zjj ooit aansluiting op nationaal ni veau krijgen", aldus Martha Wolff. (Van onze sportredactie) BREDA Op totoformulier 8 springen twee wedstrijden onmid dellijk uit het rijtje van te voor spellen eindresultaten naar vo ren. Holland Sport-Ajax en FC Twente-Sparta, dat zijn de grote problemen waar de wekelijkse kolommenvullers zich in de ko mende dagen over moeten bera den. Holland Sport, geleid door de krachtige twee-eenheid Cor van der Hart Dirk Nijs en ge steund door krachtige geldschie ters stelde het afgelopen weekein de teleur met een nederlaag te gen NEC. Daarvoor hadden de Hagenaars in een tumulteuze wedstrijd tegen Sparta op eigen terrein verloren. Cor van der Hart, de man met de grote internationale ervaring, is er de man niet naar om zo maar te aanvaarden, dat zijn Hol land Sport uit vorm zou zijn. En de sluwe Van der Hart zal zeker een manier vinden om met zijn robuuste verdedigers Ajax aan banden te leggen. Maar Ajax blijft natuurlijk Ajax. Het elftal, dat overloopt van pure individu ele klasse. Nu Rinus Michels de harde lijn naar het schijnt definitief heeft laten varen, zal de gouden vorm bij de Amster dammers wel weer snel terug zijn. Michels heeft zich kennelijk vergist in de mentale instelling van de Nederlandse profvoetbal ler. Michels eiste straffe discipli ne in het veld. Het is hem niet gelukt, dat geheel door te voeren. Nu heeft hij de kraan weer wat open gedraaid. Holland Sport zal dan ook een ander Ajax tegen over zich krijgen dan het Ajax van de laatste weken. Het wordt zondag een Ajax, dat weer steunt op de onnavolgbare acties van Piet Keizer en Johan Cruyff. In ieder geval wordt het geen Ajax dat steunt op discipline en de kil- lersmentaliteit van Dick van Dijk Toch lijkt de beste voorspelling een drie. FC Twente-Sparta is eenzelfde wedstrijd. Twente, geschoold door technisch vakbekwame Kees Rijvers en Sparta, per tra ditie geschoeid op de Engelse leest, zullen niet ver van een ge lijk spel eindigen. Al moeten de kansen van de Rotterdammers op een zege hoger worden aange slagen dan van FC Twente. Trai ner Coerver van Sparta is via enkele omzettingen in zijn topfor- matie erin geslaagd Sparta glans te geven. Glans in de vorm van vlot en modern, zakelijk voet bal. Sparta lijkt dus de beste kans te hebben op de volle over winning, maar daar tegenover staat het thuisvoordeel van FC Twente. Dus een puntenverde ling. Telstar-GVAV, DWS-SW en NAC-ADO zijn drie wedstrijden, Telstar - GVAV DWS - SW NAC - ADO FC Twente - Sparta Holl. Sport - Ajax Haarlem - AZ '67 Vitesse - Helm. Sport HVC - DFC Veendam - Heracles FSC - Willem II Den Bosch - BI. Wit Fort. VI. - Graafsch. ZFC - Velox die niet al te grote problemen moeten gaan opleveren voor de thuisclubs. NAC, dat Ad Brou wers zal moeten missen, kan voor eigen publiek tegen ADO bewijzen, dat het uit vorm zijn van de laatste tijd een vergissing was. Leo Canjels zal met genoe gen hebben gelezen, dat ADO te gen Feijenoord niet hijzonder in vorm was. NAC moet dus op ei gen terrein kunnen winnen. Ten minste als de Bredanaars de schutterij van ADO in bedwang kunnen houden. Frans Vermeu len en Henk Vriens is dat echter wel toe vertrouwd. Dat heeft SVV wel bewezen. Achter Haarlem-AZ '67 kunnen de totoisten zonder nadenken een één invullen, want het elftal van Barry Hughes bezit veel meer in houd dan dat van Robert Heinz. In de eerste divisie staan er ook een paar echte toppers op het programma. Zo is de uitslag van FSC-Willem II bijzonder moeilijk te voorspellen. De Tilburgers, die afgelopen zondag samen met DFC aan de leiding kwamen, zul len alles proberen om die positie te behouden. Maar in Limburg wil men ook zo graag weer terug naar de eredivisie. Vandaar dat een drie de beste voorspelling zal blijken. DFC krijgt het trouwens ook niet makkelijk. Het Amers- foortse HVC mag dan sinds het vertrek van Hans Croon naar Vo- lendam ietwat zijn tegen gevallen, thuis is HVC nog altijd een moei lijke tegenstander. Vitesse-Hel- mond Sport kan met een één worden afgedaan. En Veendam wordt thuis voor Heracles een on neembare vesting. FC Den Bosch krijgt tegen Blauw Wit de kans de aansluiting met de kop in de eerste divisie veilig te stellen, hetgeen de Bosschenaren zeker zullen doen. In de tweede divisie het duel tussen de twee debutan ten Fortuna Vlaardingen en De Graafschap. De thuisclub heeft tot nu toe het best voldaan en zal wel winnen. ZFC-Velox is een treffen tussen twee zwakke broe ders, waarbij niet veel doelpun ten zullen vallen. (Vervolg van pag. 1) Deze tegenslag is, zo blijkt, mede oorzaak geweest van het vroegtijdig stoppen. „Geen hoofdoorzaak", zegt Rini Wagtmans. „Het belangrijkste punt is geweest, dat ik me niet meer kon concentreren. Ik was fiets-moe. Vijf maanden lang heb ik alles ge geven. Bijna altijd finishte ik bij de eerste tien. Dat kostte veel inspan ning en ik ging het merken. De laat ste tijd kon ik de moed niet opbren gen om me echt in te spannen en als je dat overkomt in dit vak, moet je op jezelf gaan letten. Mijn gezondheid stel ik boven al les. Zoals ik het ieder jaar een paar keer doe. heb ik me laten onderzoe ken door professor Biersteker in Utrecht en die adviseerde me er voor dit jaar mee op te houden. Toen dacht ik: waarom zou je je gezond heid in de waagschaal stellen, ter wijl er alleen nog maar klassiekers komen, die je toch niet zo goed lig gen en bovendien contracten uitblij ven. Ik ga me nu helemaal voorbe reiden op het winterseizoen, waarin ik zeker vijf zesdaagsen rijd. Na die van Antwerpen ga ik in trainings kamp, dan de ronde van Andalusië, Parijs-Nice en verder 't bekende rij tje koersen. De Tour wordt mijn hoofddoel. Daar ga ik alles op af stemmen. Het is nu alleen te hopen, dat het me na die ronde meer mee zit dan nu." In de vakantie-tijd, die nu voor hem is ingegaan, ruimde Rini Wagt mans veel plaats in voor sport. Zijn voornaamste bezigheid (naast een dagelijkse trainingstocht van 40 ki lometer en tweemaal tien minuten oefeningen met halters en veren) is volleybal. „Dat vind ik een schitte rende sport". De kwaliteiten van Wagtmans op dit gebied reiken zo ver, dat hij zaterdag in het eerste van Rood Wit een competitie-wed strijd speelt in Roosendaal. Tot de cember zal de plaatselijke volleybal vereniging op hem kunnen rekenen, dan gaat het wieler-winterseizoen in. Na een tijd van doe-het-zelf klusjes, gestoei met halters en veren en een vakantie, die goedkoop gehouden is. IN »T 4 PAARDESPORT West Duits land zal een vrij sterke ruiterequipe afvaardigen naar het derde indoor- coincours-hippique van Leeuwarden, dat op 3, 4 en 5 oktober in de Fries landhal wordt gehouden. De bekend ste deelnemers zijn Kurt Jarasinski en Willibert Mehlkopf. (ADVERTENTIE) WIM DUBOIS is gisteren in het Belgische Maldeghem zesde gewor den in een proefkoers over 125 kilo meter. Winnaar was de Belg Willy de Geest, die 2 uur en 57 minuten nodig had om te winnen. Richard Buckaki werd zestiende. RENé PIJNEN eindigde in Ekeren achter de Brit Michael Wright op de tweede plaats. Cees Zoontjens be zette de vijfde positie, terwijl Jan Krekels zevende werd. Jan Harings finishte als negende, Leo van Ginne- ken als twaalfde, Harry Steevens als zestiende en Leen Poortvliet als 21ste. KO TOLHOEK finishte in Everghelm-Belzele als dertiende. Winnaar was de Belg Dirk Baard, die voor de i 10 km 2 uur en 25 mi nuten nodig had. (ADVERTENTIE) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit. zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nelt en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer Ier verlichting van pijn dan Aigesal-balsem. Onmiddellijk in dc huid doordringend, werkt tlgesai diep op dc weefsels in tot aan de laard van de pijn (zonder oppervlakkige rarmtesensatie of irritatie van de huid te iroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend eefsels en spieren tot in de gewrichten eumatische pijnen en stijfheid maken loedig plaats voor een durend gevoel van erlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube AlgesaI bij do hand hebt om zodra het nodig is de pijn to verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ertellen dat de le beste investering oen. taar door een n uw oude machine kan deze prijs liggen (inruil t betekent als er raat. Of een wasdroger, een ielijke apparaten. bent u blij mee.

de Stem | 1969 | | pagina 13