Tijl Uilenspiegel had 48 uur de macht in Turnhout OPDRACHT BRABANTSE K.v.K.: Waar levert een tweede Schiphol' het meeste op? Verdierf geld E^cWtoJJ- Vredesrampen in Gemert bestreden AFSLUITING NADELIG VOOR BEDRIJFSLEVEN Zelfs de beste fruitbedrijven lijden verlies Opklaringen Hippie-vesting in Londen Boycot Syrië Islamitische topconferentie In 't kort „genomen Ruimte voor verrassing in Duitsland STAKING OP FERRYBOAT ONGELUK MET ZWEEFMOLEN EUROPEES EHBO-CONCOURS K.v.K. Waalwijk over Haringvliet Al bijna 100 doden bij onlusten in India ZLM-blad: BIJ DE RUIM luxe inpakpapier H. v. Holland-Harwich Mode is Nieuw „Haute Couture" Najaarscollecties (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Iets meer dan 48 uur hebben Tijl Uilenspiegel, Nele en Lamme Goedzak de macht ge had over Turnhout. Vele steden be twisten elkaar de eer de geboorte stad te zijn van de Vlaamse volks held. Maar in Turnhout leeft Tijl elk jaar weer op. Zo kwam hij vrij dag per helicopter in de Kempen aan. Het hele weekeinde hebben zijn lach, zijn grollen en schalkse stre ken de Belgische stedelingen ver lost van de dagelijkse zorgen van het Kempische leven. Maar niet al leen uit Turnhout, ook uit andere plaatsen in de Kempen en het Ne derlands-Belgisch grensgebied wa ren zij naar de Tijlstad gekomen. Het hoogtepunt van de jaarlijkse feesten viel op zondagmiddag. Van 's ochtends elf uur af brachten en kele muziekkorpsen en een majo- rettendemonstratie de stad wat in de stemming- In de binnenstad hin gen nieuwsgierige Turnhouters al te kijken naar de vrolijke wielrij ders, die Op de meest vreemde fiet sen rondjes reden door het centrum van de stad. Naarmate het begintijdstip van de Tijloptocht naderde, kwamen er meer mensen uit de cafés. De an ders zo troostelozen straten wer den wat drukker en vrolijker. Het vuur van Tijl op de Grote Markt, dat zondagavond werd ge doofd, was het centrum van de feestelijkheden. Hier stonden de tribunes met honderden mensen, on der wie de burgemeester van Turn hout, enkele senatoren en de minis ter van Nederlandse cultuur, dr. Van Mechelen. Hij had als loten- verkoper veel succes, waarschijnlijk verkoper veel suces, waarschijnlijk is. Om vijf over drie, toen de mini ster was gearriveerd, opende de rui- terschool de bonte rij van auto's, wagens, harmonieën en majoret- tenkorpsen. Eerst was de reclame stoet aan de beurt. De snoepwaren, ballen en andere voorwerpen vielen zo goed, dat politiemannen vergeefs probeerden de enthousiaste kinde ren tegen te houden. Elke wagen, die langs kwam, had wel wat voor de jeugd. Daarna kwamen Tijl, zijn leven, zijn vrouwen en zijn lach; de vele voorstellingen uit Tijls leven, het graf waar hij voor „Turnhout altijd weer uit opstaat, zijn bruiloft, zijn gevangenneming, en zijn onsterge- lijkheid, dat alles had regisseur Frans Vromman goed opgezet. Elk onderdeel van de stoet kreeg ruime aandacht van het publiek (25.000 naar een schatting van de politie), dat ondanks de gestadig vallende motregen was opgekomen. De ve le kleuren van de paraplu's gaven zelfs een vrolijke tint aan het ge heel. Ondanks dit slechte weer pro beerde iedereen er van te maken wat hij kon. Een smalle winkel straat lag vol papierstroken: een hulde van de bewoners aan de deelnemers van de stoet- Aan dit Tijlfeest was beslist niet te merken dat het de dertiende keer was. Mis schien was dit typische Tijlcijfer wel de oorzaak van het grote suc ces. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De Commissie Vliegveld van de Brabantse Kamers van Koophandel en Fabrieken en de Kamers van Koophandel en Fabrieken van Noord-Limburg en Rotterdam hebben gezamenlijk het Nederlands Economisch Instituut de opdracht gegeven op korte ter mijn een onderzoek in te stellen naar de in economisch opzicht beste vestigingsplaats van 'n nieuw, intercontinentaal vliegveld in de Rijn - Maas - Scheldedelta. Een tweede nationale luchthaven dus. Deze studio-opdracht houdt volgens de Kamers van Koophandel verband met de sterke groei van het personen- en goederenvervoer door de lucht en de toenemende kans dat voor de eeuwwisseling de bestaande vliegveldaccommodatie in de delta zal moe ten worden uitgebreid. Het afvoeren van de hippies geschiedde niet altijd ev enzachtzinnig. Tegenstribbelende hippies werden zo weggevoerd. (Van onze correspondent) GOES Op de Nederlandse markt duurt de appelcrisis voort. Er is een groot aanbod van appels en de prij zen blijven laag. In het jongste week overzicht van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad wordt geschreven over het grote ongenoegen dat er ook bin nen de Zeeuwse fruittelerskringen heerst over de maatregel van minis ter Lardinois om de appelinterven tie te doen plaats vinden op basis van de klasse II kwaliteit terwijl dit in Frankrijk gebeurt op basis van de klasse I kwalitieit. De toepassing van de interventie regeling voor peren en nog meer die van appels heeft ook in de Zeeuwse telersfcringen grote ontstemming te weeggebracht wat de prijzen betreft, zo schrijft het Z.L.M.-blad. „Wat er voor de teler overblijft, nadat de in terventie heeft plaats gevonden op basis van de klasse II kwaliteit en nadat hier nog 10 pet. heffing van is ingehouden is zo belachelijk weinig dat het zonder meer een aanfluiting is". Voorts wordt melding gemaakt van „de discriminatie die minister Lardinois hier uit eigen beweging voor de fruitteelt in Nederland toe past". De situatie in de fruitteelt is zodanig, dat zelfs de beste bedrijven er niet meer uitkamen. De oplossing om uit de problemen te geraken is moeilijk te vinden. Het grote probleem is - volgens de Z.L.M. - dat er een over schot aan fruit is en dat dit over schot niet snel is verdwenen. Daar voor zijn andere maatregelen nodig dam een rooipremie van 1500,- per ha en een beëindigingsregeling die geen zoden aan de dijk zet. (ADVERTENTIE) SPAR Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Opklaringen cn gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: tot 9; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. voor woensdag: aantal uren zon: l tot 9; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Dat aan het Nederlands Econo misch Instituut deze studie-opdracht is verstrekt, houdt verband met het feit dat dit instituut in opdracht van de regering bezig is met een inte graal verkeers- en vervoersonder- zoek. De resultaten van het aan het Nederlands Economisch Instituut op gedragen onderzoek, worden tegen 't einde van dit jaar verwacht. „Natuurlijk kun je in twee of drie maanden de hele zaak niet bezien. Het gaat ons dan ook alleen om de indicatie waar op louter eeanotmi- sehe motieven een nieuw vliegveld dient te komen. Na dit eerste onder zoek zullen we kijken of we 't onder zoek voortzetten. Hoewel ik het aller minst verwacht zou uit dit eerste on derzoek b.v. kunnen blijken dat het vliegveld in Groningen moet komen. Dan ligt het voor de hand dat we Groningen de zaak verder laten uit zoeken", zei ons gisteren drs- W. Smits, secretaris van de Brabantse Commissie Vliegveld. Volgens drs. Smits is deze opdracht door de Kamers van Koophandel verstrekt omdat vooral het bedrijfs leven geweldige belangen heeft bij een nieuw vliegveld in de Delta. Bo vendien zijn de plannen hiertoe ook met het oog op de werkgelegenheid interessant. „Het is een bijzonder ruime stu die-opdracht, die we verstrekt heb ben". vertelde drs. Smits. „We heb ben opdracht gegeven om te bekij ken waar in de Rijn-Maas-Schelde- delta in economisch opzicht het nieuwe vliegveld het best kan wor den aangelegd. Die delta is een groot gebied dat zich van Amsterdam tot het Ruhrgebied en van het Luikse industriegebied tot Antwerpen uit strekt. Niet alleen de mogelijkheden in Nederland, maar ook die in het Westduitse en Belgische grensgebied zullen in het onderzoek moeten wor den betrokken. We denken heel ruim in dit opzicht". AHMED ABAD (India) (RTR) Het officiële dodencijfer van de al vier dagen durende religieuze strijd tussen Hindoes en Islamieten in de in het westen van India gelegen tex tielstad Ahmed Abad is zondag tot 94 gestegen. De politie opende die dag driemaal het vuur op vechtende me nigten. 55 Londense agenten kijken uit het raam van de „hippie-vesting" na de succesvolle bestorming. RABAT (RTR) De boycot van Syrië heeft een schaduw geworpen op het eerste vertoon van solidari teit in de Islamitische wereld. Sy rië maakte zondag namelijk bekend •dat het niet zal deelnemen aan de Islamitische topconferentie, die van daag in Rabat begint. Ook Irak zal niet aan de confe rentietafel zitten. Het heeft tenmin ste tot nog toe nog niets van zich la-ten horen. De Islamitische conferentie vindt plaats met op de achtergrond de brand in de El Aksa moskee is Jeruzalem van een maand geleden, die de gehele Islamitische wereld in heftige beroering bracht. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Eban, heeft de al gemene vergadering van de Ver. Na ties een zeven punten omvattend vredesplan voor het Midden-Oosten voorgelegd, dat onder meer voorziet in een „poreuze grens" tussen Jor danië en Israël. DE VERKIEZINGEN in Brazilië, die in oktober gehouden zouden wor den, zijn verschoven naar maart 1970 LUITENANT-KOLONEL Vaclav Sikl, een Tsjechische Meld uit de tweede wereldoorlog, heeft besloten in Engeland te blijven. Hij en zijn vrouw zouden reeds politiek asiel hebben gekregen. DE GRIEKS regering neeft vier offertes waaronder die van Onas- sis en Niarchos voor de bouw van een olieraffinaderij afgewezen. TIJDENS DE algemene vergade ring van de VN in New York zullen 96 punten over wereldvraagstukken worden behandeld. VOORDAT in Oude Pekela een nieuwe sporthal werd geopend, heb ben zich enige demonstraties voor gedaan tegen de steeds toenemende vervuiling van het Pekelder Hoofd- diep. Tweehonderd aardappelmeel- en strokartonfabrieken lozen in het Diep. (Van onze redactie butienland) LONDEN Twee „verraders", als hippie verklede Londense politieagen ten hebben de „hippie-vesting" in een statig Londens herenhuis veroverd. Zij lieten gistermorgen de ophaalbrug neer en openden daarmee de weg voor 80 collega's, die de 800 hippies uit het huis verdreven. Zij werden ont haald op een regen van dakpannen en met water gevulde plastic zak ken. De bezetters werden in arres tantenwagens weggevoerd. Een week geleden waren de hippies 't leegstaande huis binnengedrongen. Ondanks een gerechtelijk bevel het herenhuis, op enkele minuten van Buckingham Palace gelegen, te ont ruimen, weigerden de hippies dit- De politie gelaste hen daarop 't huis te verlaten, maar een ophaalbrug was de enige toegangsweg tot het huis. De hippies hebben hun onder dak niet alleen tegen de politie moe ten verdedigen. Tientallen jonge ren werden gewond bij hevige scher mutselingen tussen de hippies en de zogenaamde „kalen" (anti-hippie-tie- ners). De kalen wilden de hippies za terdagnacht uit het huis verdrijven. Er werd met flessen en stenen ge gooid maar de hippies konden hun bol werk behouden tegen de furieuze aan vallen. De kalen hebben als uiting van hun afkeer van de hippies hun haar zeer kort laten knippen of zijn helemaal kaal geschoren. Na het ge vecht met de kalen beschuldigden de hippies de politie ervan ongeveer 2.000 mensen - de menigte hijkers en tegenstanders - niet in bedwang te hebben gehouden. Het hielp allemaal niets, want zon dagmorgen stond de politie voor de deur van het vijf verdiepingen tellen de gebouw. Enkele minuten naidat de ophaalbrug naar beneden was gela ten, verscheen een met zijn wapen stok zwaaiende agent op het dak ten teken dat de politie de hippe vesting genomen had. (ADVERTENTIE) vlemmix-etalage teteringenstraat 22, breda (VERVOLG VAN PAGINA 1) Onder de neiging van de kiezer naar de twee groten lijdt overigens ook de meest besproken en meest verfoeide partij, Adolf von Thaddens NPD. Krijgen de elektronische pro feten gelijk, dan haalt zij de race niet. Maar men is er hier nog niet zo gerust op dat de neo-nazi's in het zand zullen bijten, want tenslot te is er nog een deel der kiezers waar zelfs de computer geen vat op heeft. Zo'n twintig procent heeft zijn keu ze nog niet bepaald en zal dat pas in het stemhoekje doen. Zo blijft er ruimte voor verrassingen. Ook voor de onprettige verrassing dat in het Roergebied de verstoring van twintig jaren van sociale vrede de nodige protest-stemmen naar Von Thadden zou kunnen doen vloeien. Die zou dan zijn nog ontbrekende procenten kunnen incasseren in een gebied, waar hij wel het allermeest verguisd wordt. De nazi-bolwerken moet men namelijk zoeken in de industrieel en ook mentaal achtergebleven hoeken der bondsrepubliek. Als men zich hier zorgen maakt over de kwade kans dat de tweede Adolf het nog zal kunnen halen, dan is dat niet zozeer omdat men een herleving van de oude nazi-partij zou vrezen. Veeleer realiseert men zich dat een opmars der NPD het Duitse prestige in het buitenland, in oost en west, ernstig zou schaden. Daar komt bij dat een intrede van het rumoerige protest-nazi's in de bondsdag de helderheid van de po litieke situatie zeer zou vertroebelen- Waar het heen gaat als de gro ten elkaar in evenwicht houden en het bij drie fracties blijft, tekent zich nu duidelijk af: een rgering van SP- D en FDP. Mochten echter de nieu we nazi's kans zien de vierde fractie te worden, dan kan de slinkende FDP niemand meer aan een meerderheid helpen. Dan loopt het daverende vuurwerk van deze verkiezing op een sisser af en komt dezelfde grote coa litie terug die Duitsland in de laat ste vier jaar bestuurde. Geen won der dat de pijlen die de grote schut ters op elkaar afvuren wel scherp zijn, maar niet giftig. Niemand durft nog de bruggen achter zich te ver branden. Zelfs niet al huivert men in het gezicht der doldrieste „bui tenparlementaire oppositie" bij de ge dachte dat men het nog eens vier ja ren met een parlement zonder oppo sitie zal moeten stellen. HOEK VAN HOLLAND (ANP) Ten .gevolge van een plotselinge sta king van de bemanning van het En gelse schip „Saint George" konden de ca. 600 passagiers, die zondag avond om half twaalf aan boord van dit schip naar Engeland zouden ver trekken, eerst vanmorgen afreizen. Zij reizen met de „Koningin Julia na" van de Maatschappij Zeeland, die maandagochtend om kwart over zes met 400 passagiers uit Harwich werd verwacht. DEN HAAG (ANP) Door een defect aan een zweefmolen hebben drie 15-jarige meisjes zaterdagavond op de kermis in de Amsterdamse Jordaan lichte verwondingen opge lopen- Tijdens het draaien sloeg het schuitje, waarin zij zaten van onge veer 1,5 meter hoogte tegen de hou ten vloer, doordat een bout van een kabelspanner van de zweefarm brak. De molen was onlangs nog ge keurd en in orde bevonden. IN ZWITSERLAND wordt een on derzoek ingesteld naar misdragingen van ambtenaren van de nationale munt, die zilveren munten hebben verkocht, die uit de roulatie waren genomen. DE OUDERS van Mary Jo Ko- pechne, die bij het ongeluk met de auto van Edward Kennedy het leven verloor, blijven zich verzetten tegen een lijkschouwing. (ADVERTENTIE) Hoe nieuw, kunt U zien, bij DYCKHOFF. De weerslag van wat de beste modeontwerpers brengen, vindt U in exclusieve modellen en kwaliteiten bij Dyckhoff en wat zo belangrijk is wij brengen die ook voor U draagbaar is. De met grote zorg samengestelde zijn thans binnen. Komt U zich eens op de hoogte stellen. - TJ weet dat wij voor j, ,vrijwel iedereen goed ?.f passende modellen brengen. Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153, Hoek v. Coothplein, Breda - Tel. 34965 's Maandags de gehele dag ge sloten. (Van een onzer verslaggevers) GEMERT Tengevolge van het ontplotfen van een gasfles is er za terdagmiddag in Gemert in en rond het gemeentehuis een ware chaos aangericht. In het gemeentehuis aan wezige werklieden raakten gewond; de chauffeur van een passerende auto schrok dermate van de knal dat hij tegen een geparkeerde auto opbotste, zijn wagen raakte in brand enige voetgangers en een fietser zijn door de uit de koers geraakte auto aangereden en ernstig gewond. Onmiddellijk na de ontploffing rukten ambulances van 't Nederland- sche Roode Kruis Eindhoven en van het opleidingscentrum Militair Ge neeskundige Dienst, Amersfoort, 2 wagens van de Gemertse brandweer, een eenheid van de B.B. Gemert en een unit van Philips' Bedrijfszelfbe scherming uit. Vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen is een helikopter opge- (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK „De afsluiting van het Haringvliet en de daarmee sa menhangende wijziging in de water standen zal voor vele aan het water gelegen of sterk van water afhanke lijke bedrijven belangrijke nadelige gevolgen hebben. Vaak zullen ingrij pende aanpassingen van technische en-of structurele aard moeten wor den doorgevoerd om het bedrijf te kunnen voortzetten. In sommige gevallen zal zelfs het gehele bedrijf moeten worden verplaatst om voort zetting mogelijk te maken". Dit zegt de Waalwijkse Kamer van Koophan del en Fabrieken in een nota, die een dezer dagen is toegestuurd aan de leden van de Vaste Commissie van Verkeer en Waterstaat, Deze commissie zal zich op korte termijn beraden over de inhoud van artikel 8 van de Deltawet, een arti kel, waarin de schadeloosstelling wordt geregeld. Naar aanleiding van dit beraad zal dan advies aan de Tweede Kamer worden uitgebracht- De bedrijven, die volgens de Waal wijkse K. v. K. door afsluiting van het Haringvliet worden gedupeerd, zijn gelegen aan het Hollands Diep, de Amer, de Bergsdhe Maas, de Nieuwe Merwede, he.t Oude Maasje, de bevaarbare kreken in de Biesbosch en aan de monden van wa teren, die in open verbinding staan met de eerder genoemde rivieren. De nadelige gevolgen van de afslui ting houden voornamelijk verband met het feit dat men straks in plaats van met eb- en vloedstanden te ma ken krijgt met een weinig fluctuerend waterpeil. En dat heeft dan met na me consequenties voor de scheeps werven en -reparatiebedrijven, de griend- en rietbedrijven, industriële en dienstverlenende bedrijven, groot handelsbedrijven, inclusief zand- en grintbedrijven, detailhandels, en toe ristische bedrijven en een aantal ge meenten. Er zijn kostbare voorzieningen no dig om de nadelige gevolgen van de wijziging in de waterstanden op te vangen. Met die aanpassingswerk zaamheden is nog helemaal niet be gonnen. En dat terwijl de afsluiting van het Haringvliet al ver is gevor derd en het werk volgend jaar wel gereed zal komen. Vandaar dat door de Waaliwijkse K.v.K. wordt opge merkt: „Voor vele bedrijven kunnen de aanpassingswerkzaarnheden niet meer tijdig worden uitgevoerd, waar door de normale continuering niet kan worden gehandhaafd. De schade welke hieruit zal voortvloeien is thans niet te berekenen, doch zal onge twijfeld die van de uitvoering der aanpassingswerken verre overtref fen. De schadevergoeding zal dien overeenkomstig hoog dienen te zijn". Om het verlies voor de nationale economie nog zoveel mogelijk te be perken dient volgens de Waalwijkse K.v.K. zo snel mogelijk met de aan passingswerkzaamheden te worden begonnen. Bovendien dient ook de schadeloosstelling vlot te worden ge regeld. „Verder uitstel zal voor een belangrijk deel van het bedrijfsleven in het gebied van onze kamer ca tastrofaal zijn", wordt i-n de brief gezegd. De K-v.K. dringt er bovendien op aan dat voor die gemeenten, waar als direct of indirect gevolg van de afsluiting van het Haringvliet, be drijfssluitingen plaatshebben en daar door werkgelegenheidsproblemen ont staan, er maatregelen van toepassing worden verklaard die dezelfde facili teiten omvatten als de maatregelen voor herstructureringsgebieden en ontwikkelingskernen. stegen om een gedeelte van het ge- wondenvervoer te verzorgen. Dit bericht ziet er schokkender uit dan de werkelijkheid is- De hele chaos zaterdag in Gemert was gewild. Ter gelegenheid van het Europees Concours Eerste Hulp heeft men zonder zich kosten of moeite te spa ren een zeer realistische vredes- rampembestrij dingsdemonstratie op touw gezet. Zelden zal men zo'n tot in de finesses geregelde ramp hebben kunnen aanschouwen. Deze demonstratie, die door duizenden is gadegeslagen, is het hoogtepunt ge worden van het weekeinde dat volle dig in het teken van de Eerste Hulp Bij Ongevallen stond. Zaterdag en zondag is er n.l. heel wat afgestreden in Oost-Brabant. Ruim 100 teams uit heel Nederland hebben zich ingezet tijdens nationa le en internationale E.H.B.O.-wed- strijden te Gemert. Naar hartelust rondgestrooide „overvallen" op een motorcircuit vroeg veel van de theo retische en technische kennis van de deelnemers. Niet altijd zal de eer ste hulp het slachtoffeT goed heb ben gedaan, maar het gemiddelde gehalte was volgens kenners goed. Voor de war© EHBO'er was het gisteren de belangrijkste dag. Toen traden teams uit Duitsland, Neder land, Oostenrijk, Denemarken, Bel gië, Engeland en Luxemburg in het krijt. Hierbij deed zich volop de kans voor om vergelijkingen te trekken in wijze van aanpak en de praktijk van het gewondenvervoer. De Gemertse organisators hopen dat hef Eerste- Hulpweekeinde daar aanleiding zal zijn tot een jaarlijks terugkerend eve nement dat telkens door een ander land wordt georganiseerd. Enkele wedstrijduitsl.: poulewinnaars zijn geworden AKU-Arnhem en de E.H.- BO Heemstede. In poule A werkten 43 teams in B 67. Het EHBO- team van Raamsdonksveer eindigde in poule B als 10e, Oosterhout als 27e, Dussen 30, St.-Jansteen 55 en Kloosterzande 59. In poule A is Gdn- neken als 34e geëindigd.

de Stem | 1969 | | pagina 3