NEDERLANDSE ATLETES „MAAKTEN" 1500 METER Twee wereldrecords voor Colette Besson... SSC BEHAALDE OVERWINNING BREJAABT De Blinkert: geen kans tegen EBHV KNTO- „Joop lief het tui ORANJE: GEEN SLECHTFIGUUR Drama Roelants Medaillmrdeling want die smaakt nu eenmaal anders dan andere RICKY BRUCH: DISCUSRECORD Zaterdagvoetbal KNVB HOCKEY Opwindende slotfase bij Breda-Venlo „ALS ER EEN KIJK! BLOOf SPORT VERENIGINGEN Zoetemelk VIERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 (Van onze speciale verslaggever) ATHENE De eindstrijd van de 1500 meter bij de Europese kampi oenschappen atletiek is voor Neder land een onvergetelijk evenement geweest. Behalve Maria Gommers hadden ook Ilja Keizer en Anneioes Bosma zich voor de finale geplaatst, die met de Tsjechische Jaroslava Jehlickova een verrassende winna res opleverde. Na de halve finales was men er algemeen van over tuigd dat de strijd om liet goud zou gaan tussen de wereldrecordhoudster Paola Pigni en Maria Gommers, die beiden de beste indruk hadden ge maakt. Voor Paola Pigni was er slechts brons. De Italiaanse moest echter ook nog de telurstelling ver werken van het verlies van haar we reldrecord, dat zij begin juli in een duel met Maria Gommers in Milaan op 4 minuten en 12.4 seconden had gebracht. De drie Nederlandse atletes heb ben hun stempel gedrukt op de snel ste 1500 meter, die ooit in de nog jonge geschiedenis van dit nieuwe damesnummer is gelopen. „Ik wist dat wij in de finale een grote rol kon- (Van onze speciale verslaggever) ATHENE De tranen van Co- lette Besson stroomden zaterdag avond overvloedig. De donkerha rige Francaise, Olympisch 400 meter kampioene van Mexico, bracht twee wereldrecords op haar naam, 400 meter en 4 x 400 meter, maar moest heide keren genoegen nemen met een zilve ren medaille. In het individuele nummer werd zij op de streep ge slagen door haar landgenote Ni cole Duclos en op de estafette overkwam haar dit weer door de Engelse Lilian Board. Zaterdag op de voorlaatste dag van de kampioenschappen sneu velden opnieuw twee wereldre cords. Anatoli Bondartsjoek, de verrassende winnaar van het ko gelslingeren, wierp 74,68 meter en zette daarmee Olympisch kam pioen Romoeald Klim, die tweede werd, af als wereldrecordhouder. De prestatie van de kalende Rus was zaterdag een van de vele hoog tepunten. Een teleurstelling voor de Russen, die in Athene veel van het de laatste jaren verloren terrein her overden, was de overwinning van Mi chael Zelev op de steeple chase. De Bulgaar wrong zich op de laatste meters tussen de Russen Morozov door en pakte het goud. De grote winnaars van de negen de Europese atletiekkampioenschap- pen zijn de Oostduitsers geworden. Oost-Duitsland dat in Boedapest acht kampioenen had, veroverde in Athe ne liefst elf gouden medailles. De Russen die in de Hongaarse hoofd stad teleurstelden en ook in Mexico Stad zwaar tegenvielen, hadden ne gen maal een deelnemer op de hoog ste trede van het ereplatform. De strijd om de medailles in Athene is door de hevige zeewind, die vrijwel alle dagen door het Karaiskakis-sta- dion waaide, op nadelige wijze beïn vloed. Dat er desondanks nog vijf (kogelstoten 20,43), Nicole Duclos en Collette Besson (400 m. 51,7), Jaro slava Jehlickova (1500 m. 4.10.7), En geland en Frankrijk (4 x 400 m. da mes 3.30.8) en Anatoli Bondartsjoek (kogelsingeren 74,68 m.) sneuvelden, toont aan hoe het peil in het na-olym pische jaar toch weer is gestegen. Nederland heeft met zijn mini- ploeg van negen deelnemers geen slecht figuur geslagen. Tweemaal zil ver voor Wilma van den Berg (100 m en Maria Gommers (1500 m.), plus finale plaatsen op alle andere nummers, behalve voor de teleurstel lende Van Enkhuyen is geen slecht resultaat. De vreugde in het Neder landse kamp werd echter getemperd door het feit, dat Edward de Noor- lander op het gebruik van stimule rende middelen is betrapt en uit de uitslag van de tienkamp werd ge schrapt. Ron Hilj heeft in Athene de mooi ste overwinning uit zijn carrière be haald. De 32-jarige Britse biochemi cus triomfeerde op de wegen waar op de Griek Phidippides bijna 2500 jaar geleden gelopen heeft om te melden dat Miltiades de overwinning op de Perzen in de slag van Mara thon had behaald. Het verhaal wil, dat Phidippides na aankomst neer stortte en het leven liet. Ron Hill was na de tocht over het geacciden teerde parkoes echter zo fit, dat hij onmiddeliik over een muur klom om op de tribune de gelukwensen van zijn vrouw in ontvangst te nemen. Tegen de vreugde van Hill stak het drama van Gaston Roelants schril af. De Belg, die na tien kilo meter de ontsnapte Zuidslavier Far- cic terughaalde en daarna alleen op kop heeft gelopen moest 800 meter voor het Panathinaikos-stadion waar in 1896 de eerste moderne Olympi sche spelen werden gehouden. Hill laten passeren De Brit was in de Achter de Tsjechische Jaroslava Jehlichova strijden Paola Pigni en Maria Gommers (in derde positie) om het zilver. Op de eindstreep zou de Limburgse de Italiaanse passeren. den spelen. Daarom heb ik de meis jes gezegd dat zij zich tegelijk in de call room moesten melden. Intimida tie is nu eenmaal ook een onderdeel van wedstrijdtactiek. De afspraak was dat Maria vanaf het begin een hoog tempo zou maken om de andere loopsters kwijt te raken en de eind sprint van Pigni af te slijpen. Dat is voortreffelijk gelukt al had ook ik nooit rekening gehouden met de Tsje chische vertelde een opgetogen bondscoach Ben Kusmic na afloop. „Natuurljjk lag het aanvangstempo voor Anneioes Bosman met die 2 minuten en 13 seconden op de 800 meter veel te hoog- Dat zij deson danks toch nog negende werd in 4.17.6 was een complete verrassing. Wat Ilja Keizer betreft. Zij heeft zich van de klap op de 800 meter voortreffelijk hersteld. Vijfde worden in dit gezelschap met een tijd van 4.13.3 is een geweldige prestatie". Ilja Keizer had de finale 1500 me ter heel wat rustiger tegemoet gezien dan enkele dagen tevoren de eind strijd van de 800 meter. „De 1500 meter is mijn nummer nu eenmaal niet en ik had niets te verliezen. Het ging heerlijk. Alleen was hel jammer dat ik geen gat kon laten vallen om Maria Gommers ruimte te geven". Het was een geweldig gezicht, toen onmiddellijk na de start de drie Ne derlandse meisjes zich vooraan het veld nestelden. Onbarmhartig hard trok Maria Gommers aan de kop. De eerste ronde van 63 seconden was voor het merendeel van de dames nog wel te doen, maar toen de Ne derlandse recordhoudster bleef door gaan en na 800 meter op 2.13.- door kwam, voelde Paola Pigni het ge vaar en wrong zich tussen de Ne derlandse „trein". Anneioes Bosman moest na een kilometer afhaken, waarna Maria Gommers en Ilja Kei zer, die opvallend gemakkelijk liep met de Russin Bragina, Pigni en de Engelse Ridley doorgingen. Aan de staart van het veld bungel de toen nog Jaroslava Jehlickova, die in de laatste ronde zo sterk zou terugkomen. De 27-jarige Tsjechische, die 's morgens nog tegen haar ploeglei- ten, rukte in de laatste 300 meter ontstellend snel op en bij het uitko men van de voorlaatste bocht bereik te zij de verbeten vechtende kop groep, waarin Pigni de leiding had genomen. Jaroslava Jehlickova ging in een ruk door. Zij schudde eerst Maria Gommers af en daarna ook Paola Pigni. De duidelijk teleurge stelde Italiaanse zei later: „Nadat ik Maria Gommers was gepasseerd, kon ik wel jubelen. Het goud was voor mij". Het werd echter geen goud en ook geen zilver voor de Mi lanese. De laatste tachtig meter werd een getrouwe kopie van de 800 meter finale van Mexico Stad. Dit keer kwam Maria Gommers niet zo als op de Olympische Spelen net iets te kort. De Limburgse kreeg Pigni vlak voor de streep te pakken en wierp zich met een laatste krachtsinspanning over de streep. (Van een onzer voetbalmedewerkers) BREDA De Oosterhoutse com binatie doet het nog steeds goed in de derde klasse van het zaterdag voetbal. Wel moest men in Terneu- zen de winst delen (33), maar door verlies van Roda Boys en Good Luck kwam men bovenaan de rang lijst. Good Luck viel terug door de nederlaag te Dinteloord. De Korte en Slokkers zorgden voor drie doel punten, en de Verenaren konden hun produktiviteit van vorige week niet herhalen. Sleeuwijk veroverde weer twee punten. Nu werd Krabbendijke het slachtoffer op het sportpark De Roef. Rillandia kon op eigen veld ook niet verder komen dan een ge lijk spel tegen het zwakker geachte AZW. Woudrichem haalde in de laatste zeven km., toen de lopers naar het lager gelegen Athene terug gingen, steeds dichter bij Roelants gekomen. De gebaarde Belg zag zijn voorsprong voortdurend slinken en kort voor het stadion ging Hill hem voorbij. In de laatste paar honderd meter verloor Roelants zelfs nog bij na een volle minuut op Hill, die een grandioze ovatie door de 50.000 toe schouwers in het stadion werd ont vangen. Aad Steylen, die in de beginfase goed was meegegaan maar toen na- twaalf kilometer de nijdige klimmen kwamen moest afhaken, eindigde op de achttiende plaats op bijna twin tig minuten achter Hill. „Dit was de laatste marathon maar ook de zwaar ste uit mijn leven", vertelde de Ne derlandse kampioen later. De medailles in Athene werden als volgt verdeeld: Goud zilver brons (ADVERTENTIE) Mijn volgende pakje is weer Oost-Duiteland Rusland Engeland Frankrijk Ts j echoslowakij e Polen Hongarije Zwitserland Italië Oostenrijk Bulgarije Roemenië Finland Nederland Zweden West-Duitsland Denemarken Ierland België Zuid-Slavie Noorwegen 11 9 6 3 2 2 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7 4 4 1 0 2 1 0 0 0 2 2 2 2 1 1 1 1 0 0 7 8 7 0 2 5 0 1 3 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 1 Gaston Iwciaius: met de finish in zicht gepasseerd. MALMOE (ANP) Ricky Brueh heeft gisteren in Malmoe het Euro pees record discuswerpen verbeterd tot 68,06 meter. De Zweed, die bij de Europese kampioenschappen in Athe ne als tweede eindigde achter de Oostduitser Losch (61,82 meter), naim het record over van de Tsjech Ludvik Danek, die met 66,50 meter record- houder was. ATLETIEK Tilly van der Made heeft gisteren tijdens internationale atletiekwedstrijden in Brasschaet twee overwinningen behaald. Onder slechte weersomstandigheden kwam zij op de 800 meter tot een tijd van 2 min. en 12,2 sec. en op de 200 me ter tot 25,3 sec. Grote blijdschap bij Breda, dat in de laatste minuut van de wedstrijd tegen Venlo gelijk maakte. laatste seconde nog de volle winst op buurtgenoot Roda Boys door een doelpunt van Hartman. In de hoogste klasse blijkt SSC eindelijk het doel te kunnen vinden. 's-Gravenzande merkte dat door doelpunten van debutant Hans La- grouw, Jan den Rooyen en Ad van den Broek- Sprang ondervond dat Spijkenisse een goede ploeg heeft. Twee doelpunten moest het incasse ren. Zelf scoorde Sprang niet. DOTO lijkt recht op de eerste klas aan te stevenen. Het duel met Rijnburgse Boys om de bovenste plaats werd gewonnen. Kozakken Boys verloor traditiegetrouw bij Huizen. Quick Boys verpletterde het nog puntloze ARC. In de vierde klasse A handhaafde Zwaluwse Boys zijn ongeslagen re cord, met een nipte overwinning op Seolto. Wilhelmina en Altena be haalden eveneens twee punten. Nivo Sparta doet het tot nu toe bijzonder goed. Het handhaafde zich in de kopgroep. Wit Zwart viel uit de toon door een gelijk spel tegen de butant SDO, dat daarmee zijn eer ste puntje binnenhaalde. Zuilichem gaat het moeilijk krijgen: slechts één puntje uit vier wedstrijden. In de vierde klasse B had Chris- landia geen antwoord op het vlotte spel van Smerdiek, dat met jeugdi ge spelers belofte voor de toekomst inhoudt WHS revancheerde zich voor de nederlaag van vorige week en stuurde Wissenkerke met lege handen naar huis. De Witte en Moer land waren weer de schutters. Hoek liet Nieuwland zonder punten en Ka- pelle en Veere waren aan elkaar ge waagd 00). Dat was ook het re sultaat in de streekiderby tussen Yer- seke en Kloetinge, waarmee Kloe- tinge een kostbaar puntje verspeel de. WHS, Smerdiek en Chrislandia zullen in deze klasse de dienst wel gaan uitmaken- In de tweede klasse B won Arnemuiden verrassend van het Ridderkerkse RVVH, terwijl De Meeuwen met dezelfde cijfers (20) de winst bij HBSS in Schiedam moest laten. (Van onze hockey-medewerker) BREDA Drie minuten voor het einde leek de beslissing in de wed. strijd Breda - Venlo (h. 1-kl.) geval len te zijn. Toen schoot T. Toebosch uit een strafcorner zijn club naar een 0-1 voorsprong. Nog geen ml- nuut later echter bracht W. Verklei) eveneens uit een strafcorner de stand op 1-1, waarmede de krachtsverhou ding goed werd uitgedrukt. Er vie len nog twee gelijke spelen nl. in de wedstrijden EMHC - K. Fit (1-1) en Eindhoven - M.O.P. (2-2) Tilburg sloot zijn bezoek aan M.E.P, met een zege af (2-4), terwijl 's-Her- togenbosch op eigen bodem van R- T.C.C. verloor (0-3). Dat bij de aanvalslinie van Push een speler ontbreekt, die op de juiste wij. ze een aanval kan afronden bleek nog eens duidelijk in de uitwedstrij; tegen Rapidity (2 kl. A) Ondaskj een Push-overwicht bleef het 0-0, In de wedstrijd Pelikaan - Forward ws- ren beide partijen volkomen tegen el kaar opgewassen. Het beter nemen van strafhoekslagen wag beslissend, want uit een dezer schoot A. Ver- heijen Fordward naar de zege (0-1), Ook in de Zwaxt-Wit aanvalsli- nie een schrikbarend gebrek aai schutters. Ofschoon de Zwart-Wittei vrijwel voortdurend een druk op het vijandelijke doel uitoefenden, behoef de de Liberty-doelman niet te capi tuleren. Liberty won met 2-0 door doelpunten van H. Jansen en A. Brou wers. Were Di zond het bezoekende HOCO met lege handen huiswaarli (2-0). Het meest opvallende in de le klas se dames was de monsternederlaaj die Push bij O. Zwart kreeg te in casseren. Een totaal systeemloos spe lend Push vond tegenover zich ten subliem opererend Or. Zwart, waar in het onderling verband viel te lo ven. Reeds met de rust dtonden do gasten met 5-0 achter. Gelukkig wig men een dubbele cijfer score te ver hinderen. Er waren trouwens wol eniga verrassingen zoals o.n. de draw waarmede HTCC in do thuiswedstrijd tegen Were Di genoe gen moest nemen (1-1) en de zege van 's-Hertogenbosch op het bezoek de EMHC. Venlo zegevierde op el- gen bodem over Rapidity. In de 2e klasse A was het duel Tempo - K. Fit bijzonder aantrekke lijk. Na een gelijkopgaande begin fase nam de thuisclub de leiding door een treffer van E. Asselbergs, Dezelfde speelster bepaalde de eind stand op 2-0. In de ontmoeting M-E.P. Breda gaven de gasten voor de rust de vorm aan, wat resulteerde in een doelpunt van M- Vandenbroek, Uit een strafcorner bracht de thuisclub de balans in evenwicht (1-1). Inde resterende tijd moest de Bredase doel vrouwe nog eenmaal capituleren (2- 1) Waalwijk kwam niet verder dan tot een puntenverdeling In de thuis wedstrijd tegen M.O.P. (1-1) For ward won met duidelijke cijfers van Tilburg 3-0). (ADVERTENTIE) Wilt u uw voordeel doen bjj uw aanschaf van sportkleding en sportartikelen. Vraag dan naar speciale verenigingscondities De heer v. Rooy geeft u gaarne alle inlichtingen. SPORTHUIS Veamarktstraat 21, Tel. 33975 Breda (Van onze handbalmedewerker) BREDA De dames van E.B.H.V. die debuteren in de overgangsklas se, doen het voortreffelijk. De 2e keer werd het sterke Blinkert uit Haarlem verslagen met 7-4. De da mes van Walcheren (hoofdklasse) stelden teleur door met 3-6 van Zee burg te verliezen. De heren van de Goese combinatie G.S.C. (district) versloegen in Breda Rapid met 8- 11 na een gelijke stand (3-3) bij de rust. De heren van Dongen bleven E.B.H.V. met 14-9 de baas. Door zeer goed samenspel en po sitie kiezen leidde EBHV in het duel met Zeeburg na vijftien minu ten reeds met 3-0. De doelpunten maakten Iet van Berken (2x) en Jet Peeters. Nog voor rust echter ver kleinden Mary Bouman en Elly Meijer de achterstand van De Blin kert tot 3-2. E.B.H.V. nam na de rust weer het initiatief. Twee onhoudbare schoten van Dimph Maas brachten de stand op 5-2. Daarna werd aan beide zij den nog tweemaal gescoord (Lies Borburgh 2 x E.B.H.V. en Nel Ru- bach en Mary Bouman De Blinkert)- Het Goese G.S.C. heeft in Bk® Rapid op de knieën gebracht, voo de rust was het een gelijk opgaano strijd, waarbij G.S.C. eerst een voor sprong nam van 0-2 door doelpunt van Tony Melze en Jan Bouten. J Denis zorgde voor het eerste Rapt doelpunt, maar Arno van Heze maa - te er 1-3 van. Een goed opererend Rapid maakte voor de rust 3-a doelpunten van Jos Denis en Bern Rijnen. Na rust ging G.S.C. meer d- vleugels spelen, waardoor meer ruimte kreeg voor het ao Rapid verloor daarna de greep s het spel. Het geheel resulteerde een 8-11 zege voor het Goese l». De heren van EBHV hebben g kans gezien Dongen er onder te n den. t. Dongen was schotvaardiger en ar te dit ook in doelpunten uit Met a rust had Dongen een voorsprong Na de hervatting trachtte E-B£;Y' de achterstand weg te werken m stuitte steeds op de hechte ver ging van Dongen, dat bleef ren en uiteindelijk met 19-14 won. (Van onze speciale gever) CLERMONT-FERR^ Joop Zoetemelk, de derlandse winnaar in tl l'Avenir, is een realis nig anderen. Temidde discussies over zijn ti profrenner houdt hij koel. „Ik ga nu mijl de profs wagen. Tot ik altijd als timmei werkt. Lukt het als niet, dan ga ik weer t mijn oude baas. Dat schande", aldus de co Rijpwetering, door zijl de Ronde van de Toek seling een beroemdheii bescheiden en verlege: Zoetemelk („Als er naar me kijkt bloos erg nuchter onder de uitingen: „Ik heb nu als] veel vrienden. Hoe da profs zal zjjn moet ik wachten, ik zou niet ik tegen dat harde lev wassen ben". (Van onze speciale vers! CLERMONT - FERRAN Middelink de naar corpulen W'O tut JU fessional wordt, laat ik e Met „die jongen" wordt temelk bedoeld, de eerste der die gisteren de Tour d- won. Waarom men hem noemt, is niet helemaal dui Zoetemelk weegt 66 kilo, l,76m. en is 22 jaar. Een ui ten gewassen jonge vent wr verkleinwoord niet past. Maar misschien komt het dat hij nog zo'n echt jonge Een stralende Joop Zoe een plaatselijke schone, zijn concerten congressen tentoonstelling

de Stem | 1969 | | pagina 10