WERK STILGELEGD Onrust bij Kromhout/ W erkspoor Fiscussie rond de snijtafel GROMYKOGEEN STABIELE VREDE IN DE WERELD Werknemer machtiger I le^elUd Aantal vrouwen tussen 20 en 39 jaar loopt terug Open beleid bisschop gevraagd ORPERSONEEL ITRATEUR Oe Thant somber over Midden-Oosten Twee hoofdagenten voorlopig gesehorst Amerika roept minder dienstplichtigen op exclusieve bruidskleding „angelique" DIE VOORUITZIEN WINKELPAND ANK achinestiksters offeersters VERMEULEN :rs rouw :diende V. Iers Commentaar Populariteit Spaanse bisschop wil in flatje gaan wonen AFGEBROKEN GERUCHTEN Einde stakingen in W.-Duitsland ANWBook onder straatlamp parkeerlicht voeren Canada krimpt Europese troepenmacht in J Aantrekkelijk «I ROOLVINK: SPAAR LOON IN STUDIE DE STEM VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 11 boutique ■gen op Zoom. Zeer goeds at t/o V. D.) van dit blad. ilaats voor van 16 tot 21 jaar, ran MULO of MAVO aan de Directie van de rneuzen. og enkele leerlingen en raring, vanwege de her- Ü'f. 17-19 BREDA gd regeling rting voorzieningen lar, afd. personeelszaken, al 135. :DA GOUDA hoofdvestiging te aam ïkoop resp. voorraad be- stleggingen. die bovendien een effi- vende administratie kan een levenspositie tegen ering en voorwaarden. legenheid is beschikbaar. geschreven sollicitatie#, worden behandeld, door de directie (post- UTRECHT (ANP) Bij Kromhout in Amsterdam en bij Werkspoor in Utrecht is het werk gisteren enige tijd stilgelegd, omdat de per soneelsleden wilden praten over de moeilijkheden die ten aanzien van de toepassing van de afvloeiings- en ontslagregelingen zijn ge rezen. Bij Kromhout is de hele ochtend niet gewerkt door de 400 personeelsleden, bij Werkspoor-Utrecht vergaderden zestienhonderd a zeventienhonderd werknemers gistermiddag na de lunchpauze een half uur in de kantine, waar ze over de situatie werden voorgelicht door vertegenwoordigers van de ondernemingsraad. Radio-Veronica breidt zijn zend tijd thans ook uit tot de nach telijke uren. Het „station waar mu ziek in zit" kan dit initiatief met des te meer vrijmoedigheid ontplooien nu de minister v. Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft mee gedeeld dat de regering er niets voor voelt maatregelen tegen het buitengaatse zendschip te treffen. Voor één keer zal Nederland zich dan eens aan een internationale verplichting onttrekken. Want het verdrag van Straatsburg, dat de ra diopiraterij wil uitbannen, moet nog steeds worden geratificeerd. Nu zal het ons een zorg zijn of Radio-Veronica blijft zenden of niet, ervan uitgaande dat op andere wij ze in de behoefte aan een populaire- muziekkraam wordt voorzien. Wat ons opvalt is dat een regering de door haar zelf gestelde wetten en regels laat schenden. Als men het eigen gezag zelf al zo weinig res pecteert, hoe kan men dan ver wachten dat anderen dat doen? En voorts dat men zo bevreesd is, met 1971 in zicht, zich impo pulair te maken. Als het daarom gaat, weten we een heel rijtje on derwerpen waarmee men zich nog veel populairder kan maken, van de afschaffing van de B l.W. tot de wegenbelasting, van de militaire dienst tot de B.B. Wij wachten met belangstelling af. NEW YORK (A.F.P./Reuter) Se cretaris-generaal Thant van de V.N. heeft in zijn jaarverslag een beroep »P de V.S. en de Sovjet-Unie gedaan de verdere ontwikkeling van nieuwe strategische wapens uit te stellen en ervoor gewaarschuwd dat in het Midden-Oosten het gevaar dreigt van „een nieuw, donker tijdperk van geweld". Thant, die in dit verstag weer een nogal sombere visie op de toekomst ontvouwt, merkt op dat de interna tionale toestand in het afgelopen jaar slechter is geworden. Inmiddels hebben Rusland en Amerika overeenstemming bereikt over het hervatten van hun geza menlijke pogingen de kwestie van het Midden-Oosten vreedzaam te re gelen. OVIEDO (KNP) Een voor Spaan se begrippen revolutionaire stap heeft "hhhwe bisschop van de industrie wad Oviedo, mgr. G. Diaz Merehan, geaaan door aan te kondigen dat hij 'jn luxueuze paleis zal ruilen voor ee.hvoudig flatje in een arme volkswijk. Bron van moeilijkheden was de toepassing van de ontslag- en af vloeiingsregeling. Van de vierhon derd werknemers bij Kromhout zul len na de sluiting van het bedrijf maar enkele tientallen binnen het VMF-concern kunnen worden her plaatst. Bij Werkspoor-Utrecht, waar de afdeling staalconstructies dicht gaat, ligt de situatie iets gunstiger: ongeveer 180 van de 270 werknemers die direkt of indirekt bij deze afde ling betrokken zijn, kunnen bij Werk spoor of elders in het concern een andere functie krijgen. Het probleem is, dat de directie van de bedrijven nog geen lijsten heeft opgesteld met de namen van degenen die zullen worden ontsla gen. Hierdoor is grote onzekerheid onder het personeel ontstaan, hetgeen onder meer tot gevolg heeft dat veel werknemers niet wachten op het val len van de klap, maar zelf buiten het concern werk zoeken. Op een vergadering die donderdag avond in Amsterdam is gehouden, weigerde de directie te voldoen aan de eis van de vakbonden, ook werk nemers op eigen initiatief het bedrijf verlaten, in aanmerking te laten ko men voor de faciliteiten die de af vloeiings- en herplaatsingsregelingen bieden. Het gesprek werd afgebroken en gisterochtend werden bij Kromhout door de vijf betrokken vakbonden pamfletten verspreid met mededelin gen over het verloop van de onder handelingen. Enkele exemplaren van het pamflet waren „overgewaaid" naar Utrecht, waar de ondernemingsraad al snel werd overstroomd met vragen van de werknemers. De secretaris van de ondernemingsraad, de heer A. P. G. de Jong, meende gistermiddag in de kantine te kunnen meedelen ,dat de Kromhout-directie alsnog tegemoet was gekomen aan de verlangens van de vakbonden. In een verklaring liet later op de dag de raad van bestuur van de VMF weten: „Vandaag circuleerden ge ruchten bij verschillende VMF-be- drijven waar enige onrust merkbaar was, dat de directie van Werkspoor Amsterdam alsnog door de knieën is gegaan. Bedoelde geruchten zijn ech- tar volkomen uit de lucht gegrepen. De directie van Werkspoor-Amster dam heeft haar standpunt niet ge wijzigd en blijft de eis van de vak bonden als volkomen onredelijk van de hand wijzen". De NW-metaalbedrijfsbond in Am sterdam, deelde gistermiddag mee, dat de Kromhout-directie weliswaar voor een belangrijk deel tegemoet is gekomen aan de wensen van de vak bonden, maar dat het nog niet zover is dat zij al definitief heeft toege zegd, dat de ofvloeiings- en herplaat singsregeling ook zal galden voor werknemers die vrijwillig vertrek ken. Het bezwaar van de vakbonden, dat de directie zelf zou gaan selec teren wie ze wel en wie ze niet in het VMF-concern wil houden is ech ter ondervangen, doordat de directie nu heeft beloofd, binnenkort een ljjst te publiceren met alle vacatures bin nen het VMF-concern. BONN (A.P.) Duizenden men sen in Westduitse overheidsdiensten, die het werk hadden neergelegd, zijn weer aan het werk gegaan nadat bondskanselier Kiesinger had aange kondigd dat er dinsdag een speciale kabinetszitting zal worden gehou den. Dan zal worden beraadslaagd over het geven van salaris- en loonsverho gingen aan 1,2 miljoen man over heidspersoneel. In Frankrijk zal het minimumin komen worden verhoogd. Italië blijft kampen met stakingen. MANIZALEZ Een kort maar hevig vuurgevecht heeft in de Co- lumbiaanse stad Manizalez aan zeven personen, onder wie drci politieagen ten en drie band '-' het leven ge kost. (Copyright De Stem/Het Parool) (Vervolg van pagina 1) Ook een goed arbeidsklimaat voor de ambtsdrager acht men van groot belang. In verband met klachten vanuit de zielzorg over onduidelijk heid of diplomatie van de kant van de hiërarchie of over afwezigheid van een gericht pastoraal beleid, be pleit de commissie openheid aan de kant van de bisschop en zo veel mo gelijk overleg bij het bepalen van het beleid. „Waar om praktische redenen, zo als verhouding met het wereld episcopaat of de Romeinse instanties, een voor velen moeilijk aanvaard bare weg wordt bewandeld, dient opening te worden gegeven t.a.v. de motivering", zo wordt aanbevolen. Voor een goed arbeidsklimaat van de priesters acht men het ook van belang dat zij grotere vrijheid krij gen om in de eredienst, de toediening van de sacramenten, de verkondiging rekening te houden met de behoef ten van hun gelovigen, teneinde il legale zielzorgpraktijken te voorko men. Bij vacatures zou het algemene praktijk moeten worden dat paro chie, ziekenhuis, school enz. zelf in overleg met de bisschop een nieuwe functionaris kiest, zoals trouwens al in verschillende bisdommen gebruik is. Met erkenning van de waarde van het celibaat omwille van het rijk der hemelen meent men toch, dat men zich ook als gehuwde voor kerkelijke functies beschikbaar kan stellen Men dient vrij te worden gelaten in de keuze dit gehuwd of ongehuwd te doen, aldus de aanbevelingen. Het celibaat dient te worden opgeheven als verplichting. Wanneer priesters dispensatie in het celibaat vragen, dienen zij in principe te worden gehandhaafd, hierbij wordt aangetekend, dat het voorlopig gaat om een experimentele situatie. Degene, die uit het ambt treedt, moet een financiële tegemoet koming krijgen, terwijl alles gedaan moet worden de dispensatie-proce dure van Rome over te hevelen naar de plaatselijke bisschop. UTRECHT De leiding van het Utrechtse politiekorps stelt op het ogenblik een onderzoek in naar mo gelijke misdragingen van twee hoofd agenten. Zij zouden de afgelopen maanden zonder betaling goederen hebben aangenomen. In afwachting van het resultaat van het onderzoek zijn de twee politie mannen buiten functie gesteld. (Van onze redactie buitenland) NEW-YORK De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren in een toespraak tot de algemene verga dering van de VN opgeroepen tot grotere veiligheid en vreedzaam sa menleven. Hij richtte zijn woorden tot „alle landen van de wereld". Gromiko zeide tevreden te zijn dat het al meer dan twintig jaar lang gelukt is, het uitbreken van nieuwe wereldoorlog te voorko men. Niettemin heerst er geen sta biele vrede in de wereld, zei hij. Gromiko eiste terugtrekking van alle troepen uit gebieden die door militaire acties bezet zijn. Daar wil hij blijkbaar Tsjecho-Slowakijë niet bij rekenen. Tot de internatio nale veiligheid zouden regionale veiligheidssystemen een bijdrage kunnen leveren. Op regeringsvlak zouden periodiek bijeenkomsten moeten worden gehouden, waarop de veiligheid in de wereld zou moeten worden besproken en be sluiten genomen tot het nemen van de nodige maatregelen. De Sovjet-Russische minister le verde kritiek op de politiek inzake Vietnam van de V.S. Hij zei te ho pen dat „het verstand en een rea listische benadering van de toe stand naar voren zou komen in de Amerikaanse politiek en dat de ge sprekken in Parijs tot een over eenkomst zullen voeren". Deze ge sprekken geven de V.S. de kans „op een eervolle wijze uit de im passe te komen die zij zelf hebben geschapen". GROMYKO Wat de toestand in Europa be treft meende hij dat deze wei sta biel is, maar geen reden tot vol daanheid. Het gebied is „verzadigd met wapens'', ook atoomwapens. Het Europese volk leeft daardoor in groot gevaar. Het bevindt ziel» in een betrekkelijk klein gebied, waardoor de lijn van direct con tact tussen de legers van de NAVO en de landen van het Warschau pact loopt. Sterke kritiek leverde Gromiko op „de herleving van het militarisme en revanchisme in de Westduitse bondsrepubliek en de groeiende activiteit van de West duitse neo-nazi's. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ANWB wil dat bij nacht onder straatlantaarns ge parkeerde auto's ook zelf nog par keerlicht voeren. Vrachtauto's zou den bij nacht altijd minstens één stadslicht voor en één achterlicht ach ter moeten laten branden wanneer zij op de rijbaan parkeren. Personen auto's zouden aan een parkeerlichtje op de zijkant voldoende hebben. De ANWB schrijft dit in haar maand blad Verkeerstechniek. Op het ogenblik hoeven auto's in de bebouwde kom die binnen 30 me ter van een openbaar lichtpunt op de rijbaan parkeren, bij donker geen parkeerlicht te dragen. Maar volgens de ANWB blijken speciaal vrachtwagens onvoldoende zichtbaar. „Wij hebben de indruk dat er als gevolg hiervan reeds meerma len ongevallen zijn gebeurd waarvan verschillende met dodelijke afloop", aldus de ANWB. (Van onze redactie buitenland) OTTAWA De Canadese minister van defensie, Leo Cadieux, heeft gis teren in Ottawa aangekondigd dat de Canadese troepenmacht in Europa land- en luchtstrijdkrachten samen voor het najaar van 1970 van circa 9800 tot 5000 man teruggebracht zullen worden. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren bekend ge maakt, 50.000 dienstplichtigen die in november en december onder de wapenen zouden worden geroepen, niet behoeven op te komen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Voorzitter De Pous deed zijn uiter ste best om in snel tempo de ver schillende partijen tot elkaar te bren gen. Hij suggereerde de benoeming van de bestuurders in handen te leg gen van de commissarissen en het ontslag van de aandeelhouders. Van diverse kanten werd druk uitge oefend op werknemersvoorzitter Kloos om het tussenvoorstel van drs. De Pous te aanvaarden. Maar de heer Kloos had naar zijn mening al con cessies genoeg gedaan, met name wat betreft de vaststelling van de jaar stukken. Als de werkgevers ermee akkoord gaan dat de commissarissen het benoemingsrecht van directeuren krijgen, dan moeten zij de ontslagbe voegdheid niet in andere handen, die van de aandeelhouders, leggen. Eer der hadden twaalf kroonleden een voorstel ingediend, waarbij de onder nemingsraad achteraf bezwaar tegen de benoeming van een commissaris zou kunnen inbrengen. In dat geval zou de raad van commissarissen te gen het „onaanvaardbaar" van de on dernemingsraad in beroep kunnen gaan bij de SER. De werknemers, vonden dit voorstel van de kroonleden wel aantrekkelijk, maar hun grootste bezwaar bleef dat de ondernemingsraad op geen enkele wijze van te voren invloed op de sa menstelling van de raad van commis sarissen zou kunnen uitoefenen. Het zal de minister van justitie niet moeilijk vallen het unanieme advies over te nemen en op basis daarvan spoedig met wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer te komen. Het onder nemingsrecht zal dan een grondige wijziging ondergaan. Want in de wet wordt - met medewerking van de werkgevers - de positie van de werk nemers binnen de onderneming, naast kapitaalverschaffers en bestuurders, erkend. De factor „arbeid" zal dan niet meer zoals nu geheel onderge schikt zijn aan de factor „kapitaal". Daarenboven zullen de toezichthou dende, colleges van de ondernemingen door de periodieke aftreding van de commissarissen om de vier jaar een regelmatige vernieuwing ondergaan. Een vernieuwing waarmee de werk nemers hun invloed zullen laten gel den. Verwacht wordt daarom dat als het nieuwe ondernemingsrecht een feit zal zijn de raden van commissarissen binnen enkele jaren een geheel an der beeld te zien zullen geven. De commissarissen zulen in de toekomst niet alleen uit een kleine kring van kapitaalverschaffers worden gereeru- teerd maar meer op basis van be kwaamheden worden aangetrokken uit een veel grotere groep van kan didaten. Voor de vakbeweging is het intussen nog een grote vraag of men in deze kring voldoende bekwame kandidaten zal weten te vinden. Het is, zeer gewaardeerde lezers, met enige weemoed dat ik de vol gende letters, woorden, leestekens en zinnen aan het papier toevertrouw. Want ik ga nu afscheid nemen van een van mijn beste vrienden - hij zou een allemans-vriendje genoemd kun nen worden: de zomer. Hij gaat ons weer verlaten. Maandag begint de herfst. De bladeren vallen reeds van de bomen, de avonden en nachten worden kil en de dagen korten. Het is met speciale weemoed dat ik de zomer uitluid, omdat hij zich dit jaar juist zo goed heeft gehouden. Vooral het begin was zeer veelbelo vend, de staart wat nat; het absolute einde vrij zacht en zonnig, alsof hij ons nog een laatste groet wilde bren gen. Zomer van 1969, we zullen je niet licht vergeten „Het is 1—0 voor Maastricht. Met de rust. De tweede helft van de wed strijd moet nog gespeeld worden." (prof. dr. W. Kroese, waarne mend president-curator TH Twente). En Brabant kijkt toe. Een denkertje: „Het Rode Kruis, prachtige instelling welke het is, wil het oorlogsleed verminderen, maar men kan zich afvragen of het juist niet het tegendeel heeft bereikt en het oorlogsleed heeft bevorderd. Het heeft immers gepoogd de oorlogen te humaniseren, de scherpste kantjes van het ruwe oorlogsbedrijf afgesle pen en daarmee oorlog meer aan vaardbaar gemaakt. Zo gezien zou het een sluwe oorlogszuchtige en ka pitalistische manoeuvre kunnen zijn." (De Bazuin). U moet het me maar niet kwalijk nemen, maar die minister De Block bakt het toch wel erg bruin. Hij is bewindsman van Economische Zaken, fel bekritiseerd en zelden met af doende antwoorden komend. Maar nu bestaat hij het toch zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken toe te geven dat wij in Nederland koplopers zijn in prijsstijgingen. „Het is uiter mate wenselijk dat Nederland zijn uitzonderlijke prijsontwikkeling van de laatste tijd niet voortzet." Ik hoor het hem zeggen. Misschien had hij dat wel iets eerder kunnen bedenken. Met een Block voor je hoofd lopen! „Wij gaan door tot alles kapot is" (Adolf van Thadden). Dat idee had ik ook al gekregen. Ik heb het niet zo snel meer kun nen navragen, maar is P. de Jong wellicht jarig? Nixon op zijn Eu ropese reis van lang geleden niet in ons land geweest heeft nu zijn as tronauten gestuurd. Een soort ca deautje, denk ik toch. Welkom herfst. MERIJN ROOLVINK DEN HAAG (A.N.P.) Invoering van het spaarloon is, naar de mening van minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, „een bij drage om te komen tot een grotere spreiding van inkomens en vermo gens". De minister zegt dit in zijn toe lichting op de begroting De minister deelt mee dal een werkgroep reeds studeert op ruimte voor spaar- en andere vormen van geblokkeerd loon. DEN HAAG (ANP) Uit de memorie van toelichting van minis ter Roolvink op de begroting 1970 van het departement van Soc. Za ken en Volksgezondheid blijkt, dat ons land op 1 januari jl. 12.798.346 inwoners telde een stijging ten aanzien van 1968 met 137.251 in woners. De bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer beweegt zich van 170 in het noorden naar 600 tot 1.000 in het westen van het land. Het aantal mensen boven de vijf tig jaar neemt sedert 1950 constant toe. De leeftijdsgroep boven de 65 vormt bijna 10 procent van de be volking. Minder dan 30 procent van het inwonertal is jonger dan vijf tien jaar. Vrouwen in de leeftijdsgroep 20- 39 jaar vormden in de jaren 1965- 1967 26,1 procent van het totaal aantal vrouwen. Vergeleken met de jaren 1950-1952 is dti een terug gang met 3,1 procent. Vooral de absolute en relatieve stijging van het aantal inwoners boven de 65 jaar vormt een factor, die bijzondere aandacht verdient, aldus de toelichting. Een ander op vallend verschijnsel blijft de voort durende teruggang van de levens verwachting. Uit de toelichting blijkt, dat tot 1960 een verhoogde sterfte vanaf 55 jaar is geconsta teerd voor mannen. Momenteel valt waar te nemen dat de sterfte bij mannen reeds vanaf de 35-jarige leeftijd toeneemt. De toeneming met elf procent voor de leeftijds groep 60-69 jaar spreek het meest. Opvallende bijdragen tot de sterf te bij volwassen mannen zijn de hart- en vaataandoeningen, de zo genoemde kwaadaardige nieuwvor mingen (longkanker) en de a-spe cifieke aandoeningen van de lucht wegen. De toeneming van de sterfte in de leeftijdgroep 5-14 jaar ais ge volg van ongelukken verdient, zo wordt in de toelichting opgemerkt, eveneens de aandacht. De karakteristieken in het sterf- tepatroon laten nog geen definitie ve conclusies betreffende de oorza ken toe. Vast staat dat ongunstige levensgewoonten de gezondheids toestand negatief beïnvloeden. In de toelichting wordt gesteld, dat het roken van sigaretten beheersing be hoeft Gebrek aan lichaamsbewe ging dient zoveel mogelijk te wor den voorkomen. Niet aangepaste voedingsgewoonten, in wanverhou ding met de hoeveelheid lichaams beweging of niet voldoende even wichtig samengesteld, moeten wor den veranderd. Aldus de toelich ting op de begroting van het depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid.

de Stem | 1969 | | pagina 9