Idler Schoolkinderen snoepen te veel, luisteren tewemig en zijn aan de tv. verslaafd •4 HET FENOMEEN VEROLME OP DE HELLING ISRAELS „DEFENSIEVE" STRATEGIE INGEN „Koning van de stapelloop UW ILV. KLACHT VAN ONDERWIJZERS: mÊÊÊÊgmi ltk» Meteoriet in Bohemen neergekomen Asva niet tevreden over uitspraken Maagdenhuisproces I. R. v. DAM eel tuingrond eel tuingrond eel tuingrond eel tuingrond ceel weiland :eel bouwland eel bouwland eel bouwland eel bouwland WOONHUIS edrijfsruimte >ij Hulst celaardij N.V. 051 (4 lijnen) I ftifi Terugslag Gevaren Moeilijk KNELLEND TEGENVALLERS NIET BETER „CHINA HEEFT OLIE GENOEG" N.V. Garage m. Dongen-Jonkers Datsun-dealer Honda -dealer Demonstranten gearresteerd in Eindhoven GROND ONDER HONTENISSj JW EN STOPPELDIJK te HULST tober 1969 des namiddags otj inbeurs te Hulst aan de Grote erlijk bevel s. VERKOPEN ide goederen [ulst, kadaster gemeente Hulst groot 2.85 Aren. [ulst, kadaster gemeente Hulst groot 7.20 Aren. de parallelweg Tivoliweg te ite Hulst Sectie F nummer 2149 laster gemeente Hulst Sectie F 85 Aren. idaster gemeente Hulst Sectie F .amen groot 2.12.40 H.A. ndpolder aan de Oude Zeedijk >ppeldijk Sectie F nummers 125 35.40 H.A. aster gemeente Stoppeldijk Sec- 15, 66 en 67 samen groot 4.86.10 un, onder Graauw kadaster E nummers 762, 765 en 768 is gelegen in Ruilverkaveling in de plaats komt een perceel polder te Hontenisse, kadaster Sectie D nummer 679 groot auw en Langendam aan de Zeil- adaster gemeente Graauw Sec- ot 97 Aren; is gelegen in Kuil- jk en hiervoor is toebedeeld groot 87 Aren. :t 7 zijn in gebruik bij de heer traat 2 te Hulst, ZONDER huur n de heer P. A. de Nijs, I lloosterzande tot 1 oktober 1911; 140,per jaar. de heer A. De Jonge, Zeildijk 6, ober 1972; pachtsom bedraagt opsom dient te geschieden bin- staling van de kosten binnen e kopen 8 en 9 in het genot der 1969. ling van de kopen 1 t/m 7 is an de nieuwe eigenaar, rekening van de koper vanai n kantore van de notaris, voor- 21). iwsch-Vlaanderen m2, ruime woonkamer, gro- ner met badk. en ligbad. Op k 2 grote sl.kamers, grootte 10 m2, krachtstroom 220/380 Zeer geschikt voor b.v. Hore- Irijf, manege, verkooppunt IJS 105.000,— k.k. en. tel. 02964-51253 -1809 DE STEM VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 iet industrieterrein te GOES gebruik als fabriekshal, ;c. ing. dingen. «NEUZEN bouwt leerd - douchecel- g - automatische ïr goede premie- HOEVEN Het gezegde van buitenstaanders, dat onderwijzers toch zo'n aantrekkelijk beroep hebben, omdat ze zo vaak en zo veel vakantie hebben en omdat ze maar korte werkdagen hebben, wordt steeds minder luidruchtig uitgesproken. Je ontmoet nog wel eens leken, die zich tegenover het onderwijzend personeel op een basis school verzuchtend laten ontvallen: „Wat hebben jullie het toch goed met je 1040 lesuren per jaar". Wanneer je echter met deze mensen even dieper ingaat op het beroep van onderwijzer, dan ko men de niet-ingewijden al vrij spoedig tot de conclusie dat een on derwijzer nu niet bepaald altijd „in de hemel" vertoeft als hij voor de klas staat. Er is immers de laatste jaren heel veel veranderd in het onder wijs. Allereerst is er het kind, waarmee de onderwijzer dagelijks te maken heeft. De instelling en de mentaliteit van het lagereschool- kind tegenover alles wat met de school te maken heeft zijn sterk veranderd. Met verontrusting wordt een steeds toenemend gebrek aan ijver bij de leerlingen, geconsta teerd tegenover het schoolwerk. Het aantal leerlingen, dat slechts weinig of geen interesse kan op brengen voor de prestaties op school neemt zienderogen toe, ook al slooft de man of vrouw voor de klas zich nog zo uit om de leerstof met enthousiasme te brengen. Ont moedigd doet de onderwijzer veel vuldig de ontdekking, dat de kin deren tegenwoordig zo slecht op letten, onvoldoende belangstelling voor de leerstof opbrengen en een ontstellend gebrek aan concentra tie vertonen. Allerlei invloeden van buiten de school werken in op de geestelijke instelling van het kind. Er zijn b.v. de vele televisieuitzendingen, wel ke niet voor kinderen bestemd zijn, maar waaraan zij zich toch avond aan avond zitten te vergapen. Vraag maar niet, hoe laat sommi ge kinderen 's avonds naar bed gaan. Herhaaldelijk doe je de ont dekking, dat jongens van 8 ad 9 jaar pas om elf uur 'S avonds naar bed gestuurd worden, omdat zij eerst naar een t.v.-programma, dat op dit uur zeker niet voor kin deren bestemd is, mochten kijken. Het is voor sommige kinderen de doodgewoonste zaak, dat zij op woensdagavond, de t.v.-filmavond, naar de hoofdfilm kijken, waarbij zij dan vaak met de thema's on rust, oorlog, moord en doodslag en driehoeksverhoudingen in het hu welijk, worden geconfronteerd. Ook zien de kinderen vaak program ma's, waarin te veel negativisme de boventoon voert. Vandaar, dat het niet verwonderlijk is, dat de kinderen zelf ook een bepaalde ne gatieve houding aannemen tegen over alles, waarvoor ijver en werk lust gevraagd wordt. Maar er is nog meer, behalve de t.v., die overigens ongetwijfeld ook wel zijn goede zijde kent, mits de ouders de programma's op de juiste wijze weten te kiezen voor hun kinderen. k— h$kH| De hulp van de ouders strekt zich maar ai te vaak niet verder uit dan het naar school brengen van de kinderen. Met een zak vol snoep. En nog moe van het laat naar bed gaan. Aldus de bezorgde onderwijzers. van het kin-d wordt verlangd of ge- eist. Al het overige, waarvoor in spanning wordt gevraagd, kan hem gestolen worden. Er is tegenwoordig de wijze van vrijetijdsbesteding. Men hoort vaak de klacht: „Onze kinderen kunnen niet meer spelen zoals vroeger". En met zekere weemoed denkt men terug aan de knikkerspelle tjes, het tollen, het hoepelen en spelletjes zoals haasje-over. Wan neer men thans een speelplaats be treedt, krijgt men tijdens de speel pauze vaak gooi- en smijtpartijen, trekken aan de kleren, schoppen, duwen en spuwen, te aanschouwen. Dit komt vooral vaak voor op jon gensscholen. Het deert de kinderen niet of hierbij hun kleding stuk gaat of vernield wordt en of hier bij verwondingen ontstaan. Onge twijfeld hebben ook hier de vele op t.v. vertoonde westerns en an dere avonturenfilms hun invloed op het spel van het kind. Men ziet maar zelden meer het fijnere kin derspel, waarbij ook de geestelij ke vermogens een rol spelen. In plaats daarvan ziet men meer ru we en onbeheerste spelletjes, die vaak uitlopen or echte ruzies en vechtpartijen, waarbij het onderwij zend personeel dan tenslotte als kamprechter tussenbeiden moet ko men. Een andere vorm van vrijetijds besteding is bet bezoeken van oa- fétaria's en ijssalons door de lage re schooljeugd. Sedert de tweede wereldoorlog zijn de snackbars en cafétaria's als paddestoelen uit de grond gerezen en zij vormen voor de jeugd kennelijk een aangename verblijfplaats. Men staat er soms verbaasd over hoe kinderen, die thuis net gegeten hebben, recht van tafel naar een cafetaria lopen om er frites of andere lekkernijen te kopen, waarmee vaak flinke geld bedragen gemoeid zijn. Deze snoe perijen werken eveneens door in de school. Er zijn legio kinderen, die elke morgen kauwend of sabbe lend op school komen. En of de onderwijzer het snoepen op school verbiedt, of de snoep afneemt, het deert hen niet. Reeds 's middags of de andere dag is er weer eer. nieuwe voorraad. Men zou in dit verband kunnen stellen, dat de jeugd voor de volle 100 procent deelt in de hedendaagse welvaart, zij het dan vaak op een verkeer de, geestdodende wijze. Ook dit is van grote invloed op de leerpres taties van het lagere schoolkind. Het kind heeft op tijd, wat zijn hartje begeert, zonder dat er iets De gemakzucht en de ongeïnteres seerdheid, die .tegenwoordig bij veel kinderen voorkomen, is er ook de oorzaak van, dat veel kinderen de vormen van vrijetijdsbesteding, die voornamelijk een geestelijke ontspanning bieden en tegelijk een culturele vorming inhouden, de rug toekeren. Heel wat muziekgezel schappen, die behoefte hebben aan verjonging van het korps, zijn be drogen uitgekomen, toen zij een op leiding van jonge muzikanten orga niseerden. Na enige maanden zagen de jon gelui er niets meer in en lieten zij de muziek links liggen. De jon gelui wilden eenvoudig niet de ijver en de moed opbrengen om zich in de muziek te bekwamen, omdat hierbij van hen teveel inspanning gevraagd werd. Evenzo is het ge steld met de zang-, voordracht- en danskunst. De jeugd wil het alle man; zo gemakkelijk mogelijk heb ben, zonder dat zij er inspanningen voor behoeft te leveren. Ook hier van ondervindt het onderwijs een grote terugslag. Een ander probleem waarmee de hedendaagse onderwijzer wordt geconfronteerd is de uitoefening van het gezag in de school. Ter handhaving van orde en rust in de klas, dient de onderwijzer niet al leen zijn taak liefdevol te vervul len maar moet hij ook regelma tig zijn gezag laten gelden. Het is echter ontstellend hoe slecht de kinderen tegenwoordig luisteren. Het is een verschijnsel van deze tijd, dat vrijwel alle gezagsdragen- de beroepen een crisis doormaken. Ook het beroep van onderwijzer is deze crisis niet bespaard gebleven. Niet dat we terugwillen naar de roe en bullepees van Valcoogh; niet dat we een bovenmatige machtspositie aan de onderwijzer willen toekennen, maar zoals het momentee; met de positie van de onderwijzer als gezagsdrager is ge steld tegenover de ouders en de leerlingen, is wel erg bedroevend, en wordt het scheppen van een zo gunstig mogelijke leersituatie niet bevorderd. om heer en meester in die klas te blijven, waarbij nog komt, dat in ons land de klassen nog altijd over bezet zijn met leerlingen. De on dankbaarheid van sommige ouders en de grote klassen maken het be roep van onderwijzer er niet aan trekkelijker door, Dit alles is bij zonder jammer, want het onder wijzersambt verdient het om in hoog aanzien te staan, zowe; b'j de kind-eren als bij de ouders. Van de overheid had men krachtdadiger maatregelen mogen verwachten ten aanzien van de verlaging van de leerlingenschaal, zodat de onderwij zer de gelegenheid krijgt de kinde ren meer individueel te benaderen en te begeleiden. Ook blijft men in overheidskringen te lang zoeken naar de juiste vorm van de onder wijzersopleiding waardoor aspi rant-onderwijzers herhaaldelijk in het onzekere verkeren omtrent exa meneisen e.d. In vroeger jaren ging men er van uit dat iemand tot het onder wijzersambt geroepen werd. Tegen woordig is het begrip roeping wel erg rekbaar geworden en huldigt men nogal graag het standpunt, dat iemand, die geen capaciteiten heeft om een hogere studie te vol gen, dan maar onderwijzer moet worden. Toch blijft er vooral in de ze tijd, nu de omstandigheden steeds moeilijker worden, een ze kere roeping voor nodig om de jeugd met liefde op te voeden tot volwassenheid en zelfstandigheid. Het knelpunt hierbij vormt wel de houding van sommige, zo niet talrijke ouders tegenover de school. De ouders hebben mis schien wel belangstelling voor de goede prestaties van hun kinderen maar voor de rest hebben zij wei nig interesse voor het onderwijs- Zij vinden het wel fijn, dat hun kin deren een goede onderwijzer heb ben, maar zodra er eens iets mis gaat, moet deze onderwijzer er re kening mee houden, d-at hij ver guisd za; worden en desnoods voor de rechtbank gedaagd zal worden. Het wordt er bij deze instelling van de ouders niet gemakkelijker op Samenwerking met en belangstel ling van dL ouders is hierbij onmis baar, waarbij de ouders hun kin deren niet week zulien moeten op voeden en niet te gemakzuchtig zul len mogen zijn tegenover hun kin deren en de bereidheid tot mede werking moeten tonen, wanneer dit van hen gevraagd wordt. Verder za; de jeugd beschermd moeten worden tegen de bepaalde gevaren van het moderne leven, waarbij wij denken aan radio, tele visie, film, ronans, strips en te veel zakgeld. Tenslotte zal de over heid moeten zorgen voor goede re creatiemogelijkheden, zodat een constructieve vrijetijdsbesteding mogelijk wordt. Slechts door een gemeenschappelijke inspanning, door een nationale campagne bij voorbeeld, zal men de kinderen en via de kinderen de huisgezinnen gunstig kunnen beïnvloeden, waar door men de mentaliteit e-n de in stelling van de jeugd op hoger ni veau zal kunnen brengen, wat zeer zeker ten goede zal komen aan het onderwijs. Misschien dat dan ook het be roep onderwijzer weer enigzins aan trekkelijk wordt voor de mensen, die zich uit liefde voelen aange trokken tot het kind en graag hun beste krachten willen wijden aan de opvoeding van de jeugd, zon der dat zij kans lopen dagelijks als teleurgestelde en verbitterde men sen de gang naar en van school te moeten maken. A.A. KERSTENS (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het fenomeen Cornelis Jacobus Verolme, de koning van de stapelloop, staat op de helling. Werd nog maar een jaar geleden bij de overname van de N.D.S.M.-werf in Schiedam en zijn overwinning op het ka binet inzake de onverkwikkelijke dok-affaire nog de lof gezongen van deze ondernemer van het zuiverste water, nu lijkt het erop dat deze Napoleon van de vaderlandse scheepsbouw, in Amsterdam zijn Waterloo heeft gevonden. De strijd is nog niet gestreden. Inderdaad. Niet onderschat mag wor den de kracht van Verolme in het moeilijkste uur, maar daar staat te genover dat de nu 69-jarige boeren zoon uit Oude-Tonge zijn elan kwijt is waarmee hij in zijn ruim twin tigjarige carrière al zijn concurrenten in Nederland overtroefd heeft en ten slotte de baas is geworden. Is het hoogmoed die voor de val komt? Misschien, maar de buiten staander heeft makkelijk praten. Een man die op 46-jarige leeftijd met vijftigduizend gulden (geleend?) geld een werfje opkoopt, waar niemand brood meer in zag, en 23 jaar later de absolute alleenheerschappij voert over een concern, dat 14.000 man werk geeft en waarvan de waarde ge schat wordt op een miljard gulden, stapt niet zonder meer opzij, wanneer de buitenwacht van mening is dat hij nu wel zijn beste tijd gehad heeft. Sterker nog, als enige aandeelhou der en topdirecteur met volledige vol macht, die aan niemand verantwoor ding hoeft af te leggen is hij ook maar niet een, twee drie te wippen En wie dat zou moeten doen, ze ker niet iemand uit zijn eigen kring. Verolme vergelijken met Napoleon is niet zo dwaas, want hij heeft ver schillende eigenschappen met de Franse self-made keizer gemeen. Als Napoleon verstaat Verolme de kunst trouwe medewerkers om zich te verzamelen die stuk voor stuk de juiste man op de juiste plaats zijn- Daar komt dan nog bij, dat Verolme misschien een ijdele man is, maar intussen donders goed weet wat hij kan en niet kan. Zo weet hij nauwe lijks iets van schepen bouwen, per slot van rekening was hij 'n motoren specialist bij Stork Hengelo. Ook kan hij zich niet laten voorstaan op zijn organisatie-talent, van modern finan cieel beheer heeft hij al even weinig kaas gegeten. Hij zal waarschijnlijk in de internationale wereld van han del en scheepvaart de slechtst ge schoolde onderhandelaar zijn. Terwijl echter al deze zwakke pun ten al knellender en knellender wer den, terwijl het bedrijf toch onweer staanbaar groeide, slaagde Verolme erin mensen aan zijn zijde te krijgen als b.v. de vice-admiraal De Booy, die zijn bedrijf organiseerde als eer tijds de marine, oud-minister van fi nanciën Hofstra, die het concern een financieel geraamte gaf, en een administratief beheer uitdokterde, en voorts jonge technici, die bij andere bedrijven snel carrière hadden ge maakt en vervolgens voor veel geld door Verolme werden overgenomen,- De kracht van Verolme ligt op an- j der terrein; zaken doen, uitermate' slagvaardig zaken doen, daarbij ver- trouwend op zijn gelukkig gesternte" en het vakmanschap van de mensen om hem heen, die dan maar moe ten realiseren wat hij aan zijn op drachtgevers beloofd heeft. Ruim 22 jaar is dat goed gegaan, althans over het geheel genomen, want men kan ook weer niet zeggen dat Verolme er nooit naast heeft ge zeten. Hij heeft verliezen geleden waar andere werven al lang kapot aan waren gegaan. De indruk bestaat nu, dat Verolme te hoog gegrepen heeft en iets van zijn mensen geëist heeft wat zij niet hebben kunnen waarmaken. Het is natuurlijk mooi om de wereldmarkt op te gaan en te zeggen: „Wat de Japanners kunnen, dat kunnen wij ook en beter en goedkoper", maar dat beleid ten uitvoer leggen dat is nu de moeilijkheid gebleken. De stijgende lonen, de stijgende metaalprijzen, de tegenvallers in de constructie en de onervarenheid bij de bouw van mammoettankers, heb ben zijn medewerkers parten ge speeld. En zie, weg is ineens de glans van Verolme. Dat leidt dan ook tot de conclusie dat Verolme ondanks zijn groot koopmanschap toch alleen bij de gratie van zijn medewerkers zijn rijk heeft kunnen opbouwen. En nu het niet meer lukt, ineens blijkt dat in de huidige verhoudingen van za kendoen één man volkomen onge controleerd en onbegeleid, niet lan ger de touwtjes in handen kan hebben, staat Verolme voor de keus: erkennen dat zijn spel is uitgespeeld, of steun accepteren met verlies van zijn macht. Het is te hopen dat Verolme een stap terug zal doen om zijn concern een kans te geven dit dieptepunt door te komen. Kiest Verolme de strijd met als inzet de Verolme Ver enigde Scheepswerven, dan is het nog steeds niet uitgesloten dat hij als overwinnaar uit de bus komt. Zijn brutaliteit en zelfvertrouwen ken nen geen grenzen- Maar dan bestaat ook meer dan eens de kans dat het slechts een opleving zal zijn voor „honderd dagen" zoals ook Na poleon er in slaagde na zijn neder laag in 1814 nog een keer terug te komen om vervolgens na drie maan den volledig vernietigd te worden en zelfs zijn keizerstitel te verspelen. Voor de koning van de stapelloop zal het dan niet beter aflopen. HONGKONG (RTR) Het pers bureau „Nieuw China" meldt, dat in China zoveel olie is gevonden dat het land zichzelf wat de olievoorzie ning aangaat, geheel kan bedruipen „Een aantal grote, moderne olie raffinaderijen zijn gebouwd, de ver scheidenheid van olieprodukten is snel toegenomen en de kwaliteit is voortdurend verbeterd", aldus het Chinese persbureau. Het persbureau voegt er nog aan toe dat de techniek in de Chinese olie-industrie zich snel heeft ontwikkeld, de achterstand heeft ingehaald en in vele belang rijke opzichten op een hoger peil is gekomen dan waar ook ter wereld. (Door Eric Silver) JERUZALEM Ruim een week 'K1 de tien uur durende aanval van Israëlische strijdkrachten op Egyp tisch grondgebied bij de golf van ouez, hield Mosje Dayan een toe spraak voor reserve-officieren van bet Israëlische leger, waarin hij een beeld schetste van de Israëlische strategie van de afgelopen twee jaar. I zeb dat de recente Israëlische aanvallen in het patroon van deze strategie pasten. Dayan omschreef i„j er van hrt conflict als u !'®e st"j4 om bet kanaal, die ai beslissen of er een oorlog om het kanaal zal worden gevoerd". qJ? ^j-ni was ik ook in Israël en f„nda dle tijd is er wel het een en ander veranderd. Toen was de tac- de Israëliërs om in hun stel- te blijven en te zorgen dat er mao„JVe,r.lezen werden geleden. Een ana tater kwam hier verandering in, toen de Israëlische luchtmacht ingeschakeld werd om de artillerie te versterken, die in de Bar-Levlinie, bestaande uit versterkingen en mij nenvelden, stond opgesteld. De Bar- Levlinie was afgelopen winter ge bouwd, nadat Egypte de beschietin gen en bombardementen had verhe vigd. Waarnemers zien de tactiek verandering van juli als een reactie op de Egyptische commandoaanval- len in de Sinai-woestijn, die steeds veelvuldiger en heviger worden. Dayan meende, dat de Egyptena- „probeerden uit te vinden of ze on ze versterkingen konden vernietigen, of zij commando-eenheden over kon den sturen, of zij de heerschappij in de lucht konden verwerven Als zij dit allemaal kunnen doen, dan zullen zij in staat zijn om een oorlog op grote schaal te beginnen." Hoewel Israël onder voortdurende druk stond aan het Suez- en aan het Jordaanfront, waren er toch niet veel troepen in de Suezkanaallinie gestationeerd. Het was daarom vol gens Dayan mogelijk, dat de Egyp- tenaren eer> steunpunt zouden ver overen aan de oostelijke oever van het kanaal. Als dat zou gebeuren, dan zou de politieke zowel als de militaire situatie totaal veranderen. De wapenstilstandslinie de beste stra tegische grens, die Israël zich kon wensen, zou niet meer in tact zijn. Als daarentegen de Egyptenaren een nederlaag lijden in de slag om het Suezkanaal, die beslissend blijkt, dan zou dat volgens Dayan een zeer belangrijke overwinning voor de Is raëliërs zijn, zowel in politiek als in militair opzicht. De Egyptenaren moeten voor het eind van dit jaar een overwinning forceren, want in de winter kan men niet in de Sinai vechten en tegen die tijd zijn er waarscheinlijk genoeg Phantom-straalj agers door de Ame rikanen aan de Israëliërs geleverd om te zorgen, dat Israël een voor sprong heeft. De Amerikanen zullen er ongeveer 50 leveren tussen septem ber dit jaar en september volgend jaar. Hoe het ook zij, de juli-strategie heeft succes gehad vanuit een mili tair standpunt bezien. De Israëliërs beweren, dat ze evenveel schade aan de luchtdoeiafweer en aan de luchtdoel - afweerraketlanceerinrich- tingen hebben toegebracht als aan de Migs van Nasser. Hun volgende ope- ratiedoel was om er zeker van te zijn dat de Egyptenaren hun les hadden geleerd. Het is duidelijk, dat de doelstellin gen van de Israëlische aanval van verleden week dinsdag meervoudig waren. Het moreel van de Israëliërs moest opgevijzeld worden (in een week werden er 21 Israëlische solda ten gedood en de Arabische guerril la's lieten overal in de wereld van zich horen). Egypte moest 'n toontje lager gaan zingen. En de Israëliërs moesten het feit onderstrepen, dat het zelfmoord voor iedere Arabier zou zijn om Israel aan te vallen. Dayan heeft herhaaldelijk gezegd, dat Israel's politiek in wezen defen sief is. Afgelopen weekend zei hij dit weer tijdens een radio-uitzending. Zoals hij in augustus in een toespraak zei, „wij hebben er geen politiek be lang bij om Cairo te veroveren. Wat zouden we er moeten doen. We willen Cairo niet tot een gedeelte van Israel maken en ook Amman en Damascus niet, ons doel is om die gebieden te verdedigen, die zich in onze handen bevinden en om die grenzen te behou den, die we nu hebben". Het klinkt allemaal te verstandig en logisch om louter propaganda te kunnen zijn- (Copyright De Stem - The Guardian) PRAAG (DPA) Deze week is in Suchy Dul in het oosten van Bohemen een mereoriet van 850 gram op een huis terechtge komen. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldde dat de bewoonster een geluid als van een vliegtuig of onweer had ge hoord voordat het stuk hemel- materie op het dak sloeg. Zij was juist bezig met het verzamelen van afgevallen fruit en was ooggetuige van het voor val. De meteoriet brak enige te gels, waarbij een deel van de meteoriet afbrak en in de tuin terechtkwam. De meteoriet is in tussen voor onderzoek naar een laboratorium in de Westduitse stad Freiburg gezonden. Dr. Ceplecha van het astronomisch instituut van de Tsjechoslowaak se academie van wetenschappen meent dat de meteoriet van een grotere massa is afgebroken en dat in de omgeving van het be trokken huis nog meer stukken moeten ziin te vinden. (ADVERTENTIE) voor BREDA. Koninginnestraat 63 Tel 01600-36084 OOSTERHUUT Bredaseweg 23 Tel 01620-3880 ROOSENDAAL. Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM-: Guido Gezellelaan 40 Tel 01640-69 18 DATSUN AUTO'S v.a. 5896,80 incl. B.T.W. voor BREDA: Tilburgseweg 139 Tel. 01600-38879 OOSTERHOUT Bredaseweg 23 Tel 01620-3880 ROOSENDAAL Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM Guido Gezellelaan 40 Tel 01640 69 18 HONDA AUTO'S v.a. ƒ4491,20 incl BTW. AMSTERDAM (ANP) Ondanks de vermindering van de straffen, die het Amsterdamse gerechtshof aan de Maagdenhuisbezetters tot nu toe heeft opgelegd, zal de Amsterdamse Studentenvereniging Asva zich niet hij de uitspraken neerleggen. „Wij kunnen", zo stellen zij in een schriftelijk commentaar, „niet aan vaarden, dat de rechter aan het strafbaar karakter van de studenten actie blijft vasthouden". Voorts laat de Asva een waarschu wend geluid horen: de democratise- ringsacties binnen en buiten de on derwij siinstellinjgen zullen door dit proces niet worden tegengehouden. Intimidatie en strafoplegging zullen juist resulteren in een polarisering van de tentoonstellingen. De Asva zal zich nader beraden over de te ondernemen acties tegen dit proces. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft 13 jongelui gearresteerd, die donderdagmiddag tijdens het be zoek van koningin Juliana, die het nieuwe gemeentehuis kwam openen, hebben gedemonstreerd. Zij raakten slaags met de politie, die hen verhin derde het Stadhuisplein te betreden, waar Brabantse gilden defileerden voor de vorstin. Van de gearresteerde jongelui zijn er zeven in verzekerde bewaring ge steld. De vijf anderen zijn na verhoor vrij gelaten. Zoals bericht kwameit donderdagmiddag circo 150 demon" stranten, die een rode vlag met zich voerden, in optocht naar het Stad huisplein, op het moment, dat de ope ningsplechtigheid werd gevierd. Tijdens de bevrijdingsherdenking donderdagavond bleef alles rustig in Eindhoven. Ook de fakkeloptochten door de stad verliepen zonder inci denten. (ADVERTENTIE) É®na\s9ee^-e M\ï6«*a

de Stem | 1969 | | pagina 7