OokworrcCy Kleur en video beheersen immense Firato Omroepwereld is veelzijdig verte; Kanseloproep leidt Vredesweek in in bijna ati .f, kerken schadITbij treinbotsing 3C Dimplex TELEFONISCH CONSULT Bekroonde kinderboeken WAAROM n PHILIPS TV TECHNICA NOVA „Verkleuring" Hi-fi Antenne COMBINATIE VIDEO- EN AUDIO- RECORDER Vragen van PSP-lid marine- voorlichtings dienst Kopen zoveel mensen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) U woont in een huurhuis en u wilt toch graag CV? Met Dimplex elektrische radiatoren bouwt n kamer voor kamer uw eigen,CVop. Zonder hoge installatie- kosten. Gelijkmatige warmte. Minimaal stroomverbruik. Dokumentatie bij Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850 - 4 2311 (Van onze radio- en tv-redacteur) AMSTERDAM Bijna een kwart miljoen landgenoten zul len tot en met volgende week zondag hun schreden rich ten naar het nieuwe RAI-complex in Amsterdam, waar de Firato '69 gisteren is geopend. Opzienbarende noviteiten zijn er op deze 16de tweejaarlijkse expositie niet te vinden. Maar nieuws of niet, het publiek zal terecht in grote drommen ko men opzetten om de modernste snufjes op het gebied van radio en televisie en alles wat daarmee samenhangt zoals band- en videorecorders, platenspelers, hi fi-apparatuur en electrische muziekinstrumenten te bezichtigen. De interesse van het publiek voor de stereofonie wordt sterk gestimu leerd door PTT, NOS en omroepen. Voor het einde van dit jaar is Neder land de eerste west-Europese natie waar alle radiozenders en omroepstu- dio's zijn gestereofoniseerd. Daarom zijn op deze tentoonstelling kleuren televisie en stereo de grootste troe ven. Het is te hopen, dat de prijzen ook wat dragelijker zullen worden, zodat deze apparatuur voor bepaalde bevolkingsgroepen geen luxe artike len zullen blijven. De markt iu zwart-wit toestellen bewijst, dat de handel deze toestellen na een lan ge inloopperiode thans voor ieder een betaalbaar kan maken. Wie nog geen kleuren-ontvanger be zit zal op deze immense expositie tientallen apparaten van verschillen de merken kunnen bezichtigen. De beeld- en kleurenkwaliteit loopt niet ver uiteen. Maar het is wel duidelijk, dat verbeteringen van de beeldbuis en een nieuwere vormgeving d~ ktv-toestellen aantrekkelijker maakt. Door het toepassen van speciale fos- foren is ook de helderheid van het beeld toegenomen. De schakelingen zijn verder geper fectioneerd en getransistoriseerd. Het bedieningscomfort is vereenvoudigd door de toepassing van een nieuwe type tuner. (Zonder mechanische as sen). De pas ontwikkelde 110 graden kleurenbeeldbuizen, die in de nabije toekomst zullen worden toegepast, maken het voor de ontwerpers moge lijk minder diepe en logge kleuren- ontvangers te construeren. Nu het aantal kleuren-uitzendin- ■gen per week van 11 tot 16 uur gaan stijgen, het journaal ten dele in kleur wordt vertoond en de produkties van de ons omringende landen steeds kleurenprogramma's bevatten, zal de „verkleuring" van de televisie zeer snel toenemen. Dat neemt niet weg, dat de zwart- wit-markt beslist niet stil staat, ook al hebben in 1970 liefst 97 van de hon derd een tv-toestel. Er bestaat een zeer hoge vervangingsvraag. Boven dien kopen de meeste van de 100.000 jonge echtparen, die jaarlijks in ons land hun trouwboekje ontvangen, een zwart-wit-toestel. Nu de eerste roes over de televisie is uitgewoed zijn er symptomen merkbaar, dat de radio het verloren terrein in een snel tempo terug ver- verovert. De snelle uitbreiding van de stereo en wijdverbreide interesse voor de portables hebben de oude ra dio een nieuwe lift gegeven. De mo gelijkheden tot aankoop voor goede stereo-toestellen in alle maten, kleu ren en vormen zijn enorm. Voor hen die over niet zo'n royale beurs beschikken en toch „bij wil len blijven" heeft de techniek het mogelijk gemaakt zelf een keten van apparatuur op te bouwen. Een van die mogelijkheden is een radio ont- vang-eenheid, gecombineerd met een versterker en een aantal goedkope of dure luidsprekersboxen, of een ste reorecorder of platenspeler met ver sterker en boxen. Uiteraard kan men zoveel combinaties maken als men wil. Dat blijft een kwestie van be langstelling en financiële mogelijkhe den. Bovendien is er zo'n ruime keus, dat de gelegenheidsluisteraar, die wellicht met een eenvoudige combi natie genoegen neemt, evenzeer aan zijn trekken komt als de echte mu ziekliefhebber, die aan elk onderdeel zeer hoge eisen stelt. Beter dan ooit tevoren zal op deze Firato de Hi-Fi-stereo worden gede monstreerd. In de noordhal is een zo genaamde „stille straat" ontworpen met een dertigtal geluidscabines, die Qua nagalmtijd, akoestiek en afme tingen overeenkomen met de gemid delde huiskamer. De uniforme bouw maakt bovendien een goede vergelij king mogelijk tussen de verschillende merken. Ook de High Fidelity is sterk in opmars en het aantal Neder landers, dat thuis muziek wil beluis teren van concertzaalkwaliteit, stijgt met de dag. Het is al weer vijf jaren geleden, dat de casetterecorders werden ge ïntroduceerd. Het apparaat is eigen- t'jk een volledig uitgeruste mini-band recorder. Problemen kunnen zij niet opleveren. Met een enkele handbewe- §mg gaat de casette in de recorder en een tweede manipulatie is voldoen de om op te nemen of af te spelen. Het systeem leent zich, mede dank zij cc gemakkelijke hanteerbaarheid van recorder voor de meest uiteenlopen- Ce doeleinden. Het wordt zowel ge- uikt voor rondleidingen in musea, opnemen van telefoon of andere ge sprekken, het afnemen van interviews ziliP -1 het 0Pn6men van mu- i gesproken woord van radio «i televisie. Casette-apparatuur is er op de Fi- kt tal van soorten en uitvoerin- j 1,1 r .Zljn twee hoofdgroepen te on- m«?i n: recorders, waarmee wet opgenomen als weergegeven kan worden en de casette-spelers, waarmee uitsluitend kan worden weergegeven. Uiteraard zijn er nog vele varianten zoals met netvoeüing en-of batterijvoeding, mono of stereo, goedkope en dure, kleine en grote, voor uit en thuis. Een uitbreiding van de autoradio vormt de casette-spelers en de recor der. Voor de automobilist zijn er op deze Firato talloze mogelijkheden. Speciaal de vakantieganger zal ge- interesseerd raken voor de compac te en uitneembare autoportables. De ze apparaten zijn zowel in als buiten de auto te gebruiken en vertoont veel overeenkomst met een inbouwradio. De montagehouder dient ook voor grondige storingsafscherming. Wordt het toestel in de houder geschoven, dan wordt automatisch overgescha keld op de accu, de auto-luidspreker en de -antenne. In Nederland heeft ruim eenderde van de auto-bezitters een radio in zijn wagen. De antenne is en blijft, ook in de toekomst, letterlijk de voelspriet waarmee wij de informatie over het „buitengebeuren" in onze kamer kun nen horen of zien. Ook al komt er nog eens draadtelevisie of mundo- visie via satellieten, de noodzaak van antennes zal blijven bestaan, hoewel in deze beide laatstgenoemde syste men de antenne ergens op een cen traal en gunstig punt opgesteld zal staan en niet meer onze daken zal ontsieren. Tussen de microfoon in de studio en de luidspreker in de huiskamer, of tussen de studiocamera en het beeld scherm thuis is de antenne de be langrijke 'schakel, dié in hoge ma té de kwaliteit van ie ontvangst be paalt. Bij FM-or.tvangst, en zeker bij FM -stereo ontvangst, kan men niet meer volstaan met een enkelvoudig dipool. Een te zwak signaal zal hier ruis veroorzaken, terwijl de te grote ope ningshoek het stereo-effect kan aan tasten. Voor FM-stereo-ontvangst is ten minste een drie - maar beter nog een vijf - of zeven-elements antenne nodig. Deze kan dan eventueel draai baar worden opgesteld voor ontvangst van buitenlandse programma's. Het compenseren van spanningsverlies naar lange-afstand-ontvangst voor tv maakt het gebruik van antenne- versterkers noodzakelijk. Op de Fira to zal men een keur van dergelijke versterkers aantreffen, vaak nog met diverse verfijningen. De toepassing van versterkers heeft nog als voordeel, dat men zonder noemenswaardige ex tra kosten een tweede of soms nog meer tv- of radiotoestellen op een an tenne kan aansluiten. Nog even een goede raad voor kopers van kleuren- tv-ontvan-gers. Hier is geen plaats voor onbekende antenne of zelf elk aar geknutselde „harkjes". Men mag wel besparen op een toestel, maar nooit op de antenne Bijzondere aandacht besteedt de Firato voor een memorabele mijlpaal en wel 50 jaar omroep in Neder land, als inleiding op de officiële vie ring in november van dit jaar. Het begon allemaal zo ongecompliceerd in Den Haag, toen ir. A. Steringa Idzerda, de pionier in Nederland, op 6 november 1919 een soirée musi- eale" uitzond via de PCGG-zender. Wel, deze zender staat op de Firato. In de expositie „50 jaar omroep" zal het verleden herleven, niet alleen zichtbaar, maar ook hoorbaar als een hommage aan hen, die in 1919 reeds zagen wat radio-omroep voor ons al len zou kunnen gaan betekenen. Voorts zal - als gebruikelijk - ook tij dens. deze Firato een FM-stereo radio zender grammofoonprogramma's ver zorgen binnen de Firato, waarop de exposanten hun toestellen kunnen af stemmen ter uniformering van het geluid. En dan „het elektron". Dit educa tieve voorlichtingscentrum op elek tronisch gebied voor de studerende jeugd in ingericht in de westhal. In '67 bezochten 15.000 scholieren deze ex positie. Een bezoek is mogelijk in groepsverband onder leiding van een docent en moet tevoren worden aan gevraagd. Dit centrum geeft op spec taculaire wijze een overzicht van de toepassings- en beroepsmogelijkheden in de elektronika. De presentatie is in opzet en uitvoering uniek, gezien het feit dat het geheel tot stand komt op niet-commerciële basis. Als voorbeen wordt de theorie opgehaald in de zogenaamde „straat der kennis" en wordende toepassingen en mo gelijkheden getoond in de „tuin der toepassingen". Een nieuw onderdeel is het panoramaplein, waar in een cirkelvorm door middel van appara tuur, modellen, onderdelen, tekst en beeld een overzicht wordt gege ven van de toepassingsgebieden. De leerlingen-bezoekers krijgen elk een casette-recorder uitgereikt, die ze zelf bedienen en die per onderdeel een toelichting geeft. AMSTERDAM De meeste inte ressantste noviteiten van de Firato vinden wij de video-bandrecorders waarmee o.a. Philips, Grondig en Akai op deze expositie zijn versche nen. Akai zegt van zijn X-500VT-vi- deorecorder, dat 't de enige is waar op een normale geluidsband wordt toegepast. Net als iedere andere vi deo-recorder kan deze de beelden van een t.v.-ontvanger of van een t.v.-camera opnemen en via een monitor of een t.v.-ontvanger het beeld met bijbehorende geluid op ieder gewenst tijdstip en zo vaak als men wil weergeven. De beeld band kan worden schoon gewist en opnieuw gebruikt. Daarnaast is de Akai X-500 V.T. een normale vier sporen stereo (geluids) bandrecor der. De combinatie va i video- en au- diorecorder is technisch zeer aan trekkelijk omdat vele onderdelen, die voor de geluidsregistratie nodig zijn, ook gebruikt kunnen worden voor beeldregistratie. Voor de gebruiker is het vanzelfsprekend aantrekkelijk, dat hij bij de aanschaf van een Akai-recorder in feite een bandre corder van topkwaliteit cadeau krijgt. In tegenstelling tot alle andere video-recorders, die video-band van 12,7 mm gebruiken, kan de normale geluidsband van 6,3 mm worden toegepast. Daarmee is het niet al leen gemakkelijker werken omdat die banden overal te koop zijn, maar bovendien bereikt men een grote be sparing (tot zelfs 90 procent op de bandkosten). Dit zal zeker tot de popularisering van beeldregistratie op magnetische band bijdragen. Ook de Philips LDL 1000 heeft een uitgesproken, simpele bediening door middel van drie knoppen en vijf toetsen. Het apparaat is echter niet als audio-recorder te gebruiken. Maar de gunstige prijs zal er toe bijdragen, dat juist deze Nederland se apparatuur uitgebreid toepassing zal kunnen vinden. Het volledig ge- slechts 12 kg tegen de 30 kg wegen de Akai. (ADVERTENTIE) Met de cassettofoon kunt u na het inleggen van een musiccassette op elk moment en elke plaats genieten van muziek. Er zijn reeds 6000 ver schillende EP en LP cassettes in de handel, waaruit een keuze kan worden gemaakt. (Van onze radio- en tv-redacteur) AMSTERDAM Als nimmer tevoren zal de Nederlandse omroep zo veelzijdig en omvangrijk vertegenwoordigt zijn op de Firato. Naast de welhaast traditionele televisieprogramma's zullen dagelijks ook vele uren radioprogramma's worden geproduceerd en uitgeoznden. Bij toerbeurt zullen de omroepen en de NOS in het congrescentrum van de RAI tv-programma's in kleur produceren, waarbij het pu bliek op bepaalde tijden aanwezig mag zijn. Het zullen voornamelijk amusementsshows en quiz-uizendingen zijn, zodat de toeschouwers kunnen genieten van vele populaire artiesten. De tvcamera's zullen overigens ook de gehele dag actief zijn in een midden op de expositie gelegen pre- sentatiestudio, waarin het publiek vrij zicht zal hebben via grote gla zen wanden. In deze studio zullen re gelmatig interviews worden gehou den voor camera's en zullen ook de Firato omroepsiter-tests worden af- elegd. In de avonduren zal de omroepster van de dag worden uitgeroepen en gehuldigd. Zaterdag avond 27 september wordt de finale gehouden. Alle tvtoestellen op de Firato zijn tijdens de cameratests op de presentatiestudio aangesloten Tijdens de overige tentoonstellings uren zullen deze standstoestellen gevoed worden met een rijk gevari eerd tvprogramma, dat via een gesloten net wordt doorgegeven. Dat de radio een geheel eigen en belangrijke plaats inneemt in de mo derne communicatiemiddelen, zal het publiek duidelijk worden als het ken nis neemt van de vele radioprogram ma's, die elke dag vanuit de RAI worden uitgezonden. Voor dit doel zal er in de directe nabijheid van de presentatiestudio van de tv een spe ciale radiostudio worden opgericht. Hier wordt o.a. een discjockey wedstrijd gehouden, die in organisa tie en uitvoering overeenkomst ver toont met de cameratests. De nachtuitzendingen van de radio tijdens de Firato zullen vanuit de Hilversumse studio's worden ver zorgd. De Nederlandse omroep heeft een groot aantal musici in dienst. Om het rijke scala van orkesten en koren aan het publiek voor te stel len, zullen dagelijks promenadecon certen worden gegeven in de glazen zaal- Het zullen doorgaans lunch concerten zijn, die vrij bezocht kun nen worden door de Firatobezoe kers. Ook de eigen amusementsen sembles van de omroepen zullen daar vele malen en met name in de middaguren beluisterd kunnen wor den. In de directe omgeving van de instuifradiostudio zal een exposi tie te bezichtigen zijn, waar met fo to's en technisch materiaal uit de afgelopen 50 jaren de ontwikkeling van de radio—omroep In Nederland in beeld worden gebracht. Omdat TECHNICA NOVA met zijn 40-jarige ervaring bekend staat om zijn deskundig advies vlotte correcte plaatsing betrouwbare garantie SERVICE, die V nergens vindt Daarom kunnen zoveel mensen onbezorgd genieten van hun T.V. Koopt dus ook Uw PHILIPS T.V. bllr «500 u°k thuis kan men met behulp van een camera tele visie-opnamen maken en videorecorder op de band vastleggen en weer op zijin eigen t.v,-toestei bekijken» met behulp van een Philips Den Haag (KNP) - Morgen wordt in alle katholigke en de meeste pro testantse kerken dezelfde boodschap schap voorgelezen. Deze gezamen lijke kanseloproep der kerken leidt de Vredesweek 1969 in, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredesbe raad. De tekst luidt als volgt: „In deze vredesweek worden wij geplaatst voor het grote vraagstuk van de armoede in de wereld. Vre de, vrucht van gerechtigheid, bete kent immers welzijn voor alle men sen en alle volkeren. Nu de eerste tien jaren ontwikke lingshulp bijna voorbij zijn, rijst over al de vraag, of het resultaat aan de inspanning beantwoord heeft. Helaas lijkt het er op, dat deze vraag ont kennend moet worden beantwoord. Vooral de ontwikkelingslanden zelf zagen de oplossing niet dichterbij komen. Steeds meer wint de over tuiging veld, dat de hulp in de huidi ge omvang en vorm niet toereikend is om de derde wereld werkelijk tot ontwikkeling te doen komen. Het is bovendien een hard feit, dat nog steeds meer geld aan wapens dan aan ontwikkelingshulp wordt besteed. Meer dan ooit zijn economische maatregelen noodzakelijk. Effect kun nen deze pa-s oogsten, indien zij opge nomen zijn in een* geheej 'van poli tieke en culturele verandering. Al leen dan zuilen de arme landen in staat zijn zelf hun toekomst te be palen en zal er een gezonde basis geschapen worden van samenwer king tussen de landen in Noord en Zuid. Wanneer er straks een nieuwe pe riode van tien jaren in gaat, de ja- ze voorwaarde wordt vervuld. Al- ren zeventig, zal het erom gaan, of de leen indien er een gemeenschappe lijke strategie gevonden wordt, zal er van ontwikkeling sprake kunnen zijn. De vervulling van deze voorwaar de is niet eenvoudig. Integendeel, naarmate het streven naar politieke vernieuwing door sociale actie ster ker wordt en daarmee de bewust wording groeit, in die mate zal ook de overgangstijd meer door politieke spanningen worden gekenmerkt. Het ziet er niet naar uit, dat wij een pe riode va.n rustige en evenwichtige groei tegemoet gaan. Deze derde vredesweek wil beklem tonen, dat de kerken zich niet als toe schouwers opstellen. Juist nu willen zij hun geloof belijden in hem, die in deze wereld de weg der gerech tigheid gebaand en zichbaar gemaakt heeft Deze gerechtigheid heeft di recte betekenis voor de toekomst van de mensen en volkeren. Het laten voortbestaan van rechteloosheid, uit buiting, discriminatie, economische afhankelijkheid, politieke onmondig heid en godsdienstige vooroordelen, moet getoetst worden aan de ge rechtigheid van Jezus Christus; dan zal duidelijk zijn, dat meer dan voor heen gepleit moet worden voor het recht der airmen. De kerken weten zich geroepen aan het begin van een nieuwe ontwikkelingsperiode de ze bijbelse gerechtigheid te verkon- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mensen met afwij kingen aan de hartslag zullen in de toekomst sneller op specialistische hulp kunnen rekenen. Door een door de P.T.T. ontwikkeld toestel, waar mee een harffilmpje (electrocardio gram) per telefoon overgebracht kan worden. Door deze vinding wordt het mo gelijk, dat artsen die zieken met hart klachten bezoeken onmiddellijk van het adlvies van een cardioloog ge bruik zullen kunnen maken, zonder dat de patiënt eerst naar deze spe cialist toe gaat. digen en voor het recht der armen op te komen. Alleen op basis van deze gerechtigheid is er uitzicht op vrede in de wereld. Wij bidden dat de tekenen daarvan in de komende jaren zichtbaar mogen worden. De steeds groter wordende kloof tussen rijk en arm is volstrekt in strijd met het evangelie. Gods woord gebiedt ons daarin niet te berusten. Het is onze kans en ons voorrecht te mo gen opkomen voor recht en vrijheid van mensen en volkeren, voor recht vaardige verdeling van goederen en kansen vooralle mensen. De ker ken in Nederland roepen ieder op aan deze zaak mee te wergen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het P.S.P.-Ka- merïid W. Gortzak heeft de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over de activiteiten van de inlichtingendienst van de Koninklijke Marine. Het Kamerlid wil weten of een 18-jarige jongen in Rotterdam bij het rijkslooaswezen is ontslagen, om dat zijn moeder van Hongaarse af komst is. De jongen, Adriaan Aarnoudse, werd verleden week, nadat hij voor de Marine-inlichtingendienst moest verschijnen, ontslagen bij het rijks loodswezen. Hij kreeg als reden voor het ontslag op: „Intern administratie ve organisatorische redenen". AMSTERDAM (ANP) De prijs voor „Kinderboek van het jaar" van. de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek is toegekend aan „Meester Pompelmoes en de Mompelpoes" van Tans Andreus (uitgeverij Holland, Haarlem). De prijs „Jeugdboek van het jaar" is toegekend aan „Komplot op volle zee" van Henk van Kerk wijk (uitgeverij Ploegsma, Amster dam). De jury bestond uit: Marijke van Raaphorst, A. M. Eisen, M. Heijermams, Guido van Deth en Hans Everts. Tijdens de opening van de Kinderboekenweek (15-25 oktober) zullen de prijzen (f 1500) worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Gistermorgen om streeks zes uur is een leeg elektrisch treinstel uit de richting Hengelo op het station Almelo op een langs een perron gereedstaand dieseltreinstel gebotst. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, omdat zich in geen van beide treinstellen nog passagiers bevonden. De bestuurder van de trein richting Hengelo stelde zich in veiligheid door uit zijn cabine te springen. Van beide treinen ontspoorde één van de beide twee-assige wielstellen. De schade bleef beperkt tot twee vernielde ca- bines.De oorzaak is vermoedelijk het weigeren van de remmen. Het reizigersverkeer heeft van de botsing geen vertraging ondervonden.

de Stem | 1969 | | pagina 25