Stakingsroes in drie Europese landen KLOOS DREIGT MET BOYCOT W.-Duitsland/Italië/Frankrijk Xiricot ONDERZOEK VAN GROEP- AARDEN GELD VOOR CULTUUR IS HET OVERSCHOT Bootz Vieux Brandy Spécial s{m[iiu.)[ii!KI jepads Apuuifl xhma zjoog Rotterdam begint uniek onderwijs experiment Fusies en concentraties: 40.000 ontslagen in 3 jaar GRIEP? Naast Septuagint ook „eenlingen" naar Rome Nieuw „manifest van 2000 woorden" in Isjeehoslowakije LE TRICOT LE TRICOT Drink'muit BRANDT Raad voor de kruist - gefrustreerd STIL Als loonwet wordt aangenomen Kleuterleidsters teveel ondanks kleinere klassen DUURDER BROOD IN BELGIë PHILIPS batterijen Nixon roept hulp YN-leden in Ira 't kort J I )e^e|Ha Geen cel voor Maagdenhuis- bezetters lUUUM 9 DE STEM VAN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 11 (Van onze red. buitenland) KOME Ongeveer 200 Tsje- choslowaakse intellectuelen heb ben een nieuw „manifest van 2000 woorden" opgesteld. Dit heeft het Roemeense weekblad „L'Espresso" bekendgemaakt. Namen van de intelelectuelen zijn niet vermeld. Het document zou reeds aan de regering, het centrale comité en het parle ment in Praag zijn toegezonden. „L'Espresso" typeert het docu ment als „een uiterst vertwijfel de poging om de onderdrukkings politiek van Husak te verwer pen". Volgens het Franse persbureau AEP staat in het manifest onder meer te lezen: „Wij leven nu al een jaar lang in een toestand van onderdrukking. Zelfs in materië le zin gaan wij gebukt onder het gehele maatschappelijke leven. De voorzieningen zijn slecht, de prijzen stijgen en de produktie is ondoelmatig. Vele door het volk gekozen mensen met capacitei ten hebben hun werk en hun functies moeten opgeven. Het programma van de commu nistische partij van april 1968 was volledig sluitend". Vervolgens worden tien pun ten opgesomd die de onderteke naars graag verwezenlijkt zou den zien. (ADVERTENTIE) heeft niet zómaar tricot heeft „HET"! Lfc Ginnekenstraat 137 Breda (Van onze redactie buitenland) HAMBURG/ROME/PARIJS Terwijl Italië gebukt gaat onder stakingen op grote schaal en Parijs nog amper beko men is van een enorme verkeerschaos, bereidt West-Duits- land zich voor op een nieuwe stakingsgolf. Nadat de rust in de mijnbouw en de metaalindustrie weer enigszins was teruggekeerd, hebben gistermorgen in West-Berlijn meer dan 1200 vuilnismannen het werk neergelegd. Verwacht wordt dat ook de ruim 1300 man van de Westberlijnse stadsreiniging in staking zullen gaan. Deze staking, die niet door de vak bonden wordt gesteund, is gericht te gen een verklaring van de minister van binnenlandse zaken. Ernst Ben- da, dat de overheid vóór de bonds dagverkiezingen van 28 september met de vakbeweging geen loonbe- sprekingen meer zal voeren Ook in Neurenberg en in Duisburg zijn de vuilnismannen in staking gegaan. De stakingsgolf bij de Westberlijn se openbare diensten is inmiddels ook overgeslagen op het vervoersbe drijf. Donderdagmorgen hebben 25 buschauffeurs hun diensten onder broken en de bussen naar de garages teruggebracht. De sociaal-democratische partij heeft gisteren om een onmiddellijke zitting van het kabinet gevraagd om te spreken over de looneisen van de 1.200.000 werknemers bij de openbare diensten. Partijvoorzitter Willy Brandt heeft de verklaring van mi nister Benda onverantwoordelijk ge noemd. Economische deskundigen in de Westduitse hoofdstad taxeren een loonsverhoging op ongeveer vijftien procent. Een aanzienlijke loonsverhoging is er intussen reeds doorgekomen. De arbeiders in de ijzerindustrie in Saar land zullen met ingang van 1 sep tember een loonsverhoging van elf procent krijgen. Ook in Sleeswijk-Holstein, Hessen Rijnland-Palts en Saarland heerst on rust onder de arbeiders bij de open bare diensten. De stakingen in de Italiaanse me taalindustrie en de bouwnijverheid dreigen zich tot andere sectoren van het bedrijfsleven uit te breiden. In de chemische bedrijven is voor 23 en 26 september een „lijdelijk ver zet" aangekondigd. Het personeel van de ziekenhuizen zal op 24 en 25 sep tember het werk neerleggen, en slechts de ernstigste gevallen helpen. Bij de openbare diensten heerst eveneens onrust. De vakbonden van de PTT zullen tot staking overgaan als niet de reeds enige maanden ge leden gesloten overeenkomsten wor den uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad voor de Kunst is gefrustreerd door de goede bedoelingen van minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk), waarvan in de praktijk nauwelijks iets terecht komt. De minister is nu van plan een kunstnota samen te stellen en daarbij de hele kunstwereld te betrekken. „Maar wij zijn niet toegerust om een wezenlijke bijdrage aan die nota te leveren", zei prof. Idenburg, voor zitter van de raad voor de kunst, gisteren op een persconferentie. Volgens de raad is minister Klompé „ondanks haar ongetwijfeld uitstekende bedoelingen" niet in staat van het secretariaat van de Raad voor de kunst een werkzaam instituut te maken. Het geld dat aan culuur wordt besteed, is het overschot. Cultuur komt aan de orde wanneer in het materiële vlak alles is gedaan. Om dat geld moet ge vraagd worden. De raad wil de hele regering adviseren, en niet alleen de cultuur minister. Culturele en welzijnsaspecten moeten in het openbaar bestuur aiet worden geisoleerd. Ze moeten vooral ook het economisch beleid doordringen. Er zou een sociaal-economisch-cultureel planbureau moe ten komen. De SER zou kunnen worden omgevormd tot een sociaal- economisch-culturele raad. Dit zijn enkele ideeën die in de huidige raad voor de kunst leven. De raad gaat vier hearings houden over reorganisatie van de Raad voor de Kunst, o.a. op 27 september in Nijmegen-schouburg, 10.30 uur en 25 oktober in RotterdamDe Doelen, 14.00 uur. Terwijl de staking bij de Franse spoorwegen gistermorgen nagenoeg was geëindigd, is de omvang van de staking bij de Parijse metro en stads bussen toegenomen. Op negen van de vijftien metrotrajecten lag het ver keer volledig stil. Gistermorgen ontstond er onenig heid onder de vier vakbonden die bij de staking betrokken zijn, namelijk toen de drie niet-communistische bonden zich afwendden van de com munistische CGT. EEN BRAND heeft in een kaas- fabriek te Lutjewinkel (N.H.) een schade aangericht van een half mil joen gulden. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het N.V.V. wijst de ontwerp-loonwet af. Als ze een feit wordt, zal het verbond niet meewerken aan een op die wet gebaseerd loonpolitieksysteem, niet meer meewerken aan halfjaarlijkse S.E.R.-rappor- ten, niet meer in de Stichting van de Arbeid met de werkgevers praten over loonpolitiek en ook loongesprekken met de regering vermijden. N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos heeft deze waarschuwing gistermiddag uit gesproken tijdens een rede voor het congres van de algemene bedrijfs groepen-centrale, een N.V.V.-bond. De heer Kloos zei dat minister Roolvink met zijn ingediende loon wet de wensen van de vakbeweging aan zijn laars heeft gelapt. Hij wil zich een te grote macht toemeten wat betreft het onverbindend ver klaren van afgesloten contracten. Hij heeft zich tot bondgenoot van de werkgevers gemaakt, aldus de heer Kloos. De amendering, die thans gaat plaatsvinden in de Tweede Kamer, inhoudende dat volgens de minister te hoge loonsverbeteringen omgezet kunnen worden in spaarloon, wees de N.V.V.-voorzitter eveneens af. De heer Kloos vond het onbegrij pelijk dat N.K.V. en C.N.V., die te gen het toetsen en milimeteren en terzijde schuiven van de loonpoli tieke zelfstandigheid van de con tractpartners tenminste zoveel be zwaar hadden als het N.V.V., zich tot dit gevaarlijk compromis hebben la ten verleiden. De consequenties die het N.V.V. nu bij monde van zijn voorzitter aan de ze hele ontwikkeling verbindt, ko- (Vervolg van pagina 1) Hij was het eens meit drs. Goud' zwaard van de A.R. en drs. Van dear Mey van de C.H.U. en naar later bleek ook met dr. Vondeling van de P.v.d.A., dat er dikwijls een sluier hangt over wat er in de ondernemin gen bij fusies of bij andere soorten samenwerking gaande is. „Maar juist daarom is er al zoveel gebeurd: een rapport-Verdam, een aantal S.E.R.- adviezen, wetsontwerpen ingediend op de jaarrekeningen, op het enquê terecht wetsontwerpen zijn in voor bereiding op de publikatieplicht en op de ondernemingsraden. Verder worden S.E.R.-adviezen over de her ziening van het ondernemingsrecht verwacht", aldus drs. Peijnenburg, wiens opmerkingen onderstreept werden door de A.R., de C.H.U. en de V.V.D. Deze fractie achtte daarom een parlementair onderzoek naar econo mische machtsconcentraties door fu sies en nog wel in het verleden tot stand gekomen tussen 1964 en 1968 onjuist en in feite tijdverspilling, om dat de kamer aan de moderne wets ontwerpen over ondernemingsher- zieningen zijn handen vol heeft. Zij willen wel medewerking geven aan het instellen van een staatscommissie of van een S.E.R.-commissie met wettelijke bevoegdheden, die deze materie nader zouden kunnen be studeren. En hiervoor materiaal zou den kunnen verzamelen. De P.S.P.'er Wiebenga, die het ini tiatief bijzonder waardevol noemde, verbond daar ook grote politieke be tekenis aan. Want, aldus drs. Wie benga, het betekent dat men het ka- pitalistisch-eoonomisch systeem ter discussie stelt als begin van verder gaande hervormingen. De heren Aarden en Janssen, in dieners van het enquêtevoorstel, zul len de kamerleden volgende week antwoorden. (ADVERTENTIE) beste Hollandse konjak iatlns Mn Beeja oe'tu seipsin men het N.K.V., aldus haar commen taar, alleszins begrijpelijk voor. Het N.K.V. wenst echter zowel de totale behandeling van de loonwet in de Tweede Kamer als de discussies in zijn beleidscolleges af te wachten. Ook het C.N.V. zal pas volgende week, ais de wet al of niet door de kamer is aangenomen, stelling ne men. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het kleiner maken van de klassen bij het kleuteronder wijs per 1 januari a.s. tot 39 en per 1 augustus a.s. tot 38 kleuters per klas maakt het nodig op deze data resp. 540 en 570 nieuwe kleuterleid sters in dienst te nemen. Dit totaal van 1110 nieuwe leid sters staat tegenover een aanbod op deze data van 610 en 470 (totaal 1080) nieuwe leidsters. Omdat er echter al geruime tijd van een overschot aan kleuterleid sters sprake is zal er volgend jaar ook na vervanging van vertrekkende kleuterleidsters (huwelijk, pensioen) toch nog een overschot blijven be staan. Aldus staatssecretaris Grosheide (onderwijs) in een toelichting op de begroting voor 1970. BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche ministerie van economische za ken heeft met de bond van Belgische bakkers een akkoord bereikt over een verhoging van een halve frank van de broodprijs, zo is gisteren uit goede bron in Brussel vernomen. De verkeerschaos gisteren op de Parijse Champs Elysees. (ADVERTENTIE) die móéten wel goed zijn! (Van onze redactie buitenland) NEW YORK President Nixon heeft gisteren in een rede tot de al gemene vergadering van de V.N. ge pleit voor een internationaal streven om Hanoi te bewegen tot serieuze besprekingen over beëindiging van de oorlog in Vietnam. „Als er eenmaal bij de andere par tij een oprechte bereidheid bestaat tot een akkoord te komen, kunnen spoe dig praktisch regelingen worden ge troffen", zo meende Nixon. Op de conferentie in Parijs heb ben de afgevaardigden van Noord- Vietnam en het N.L.F. gisteren het programma van president Nixon voor de terugtrekking van meer troepen uit Vietnam een paskwil genoemd. Het gaat om de volledige en on voorwaardelijke terugtrekking, aldus de delegaties. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam gaat een uniek onderwijsexperiment uit voeren. Over een periode van tien jaar worden 2000 leerlingen van zes kleuterscholen en tien basisscholen en hun ouders zeer nauwgezet „on der handen" genomen. Opvoedkundigen, pedagogische consulenten, die op huisbezoek gaan, een sociale contactman, die de levensstijl van de gezinnen moet beinvloeden, worden in dit project ingeschakeld. Motief voor het experiment: een zijdige sociale contacten van het ge zin, het niet onderkennen door de ouders van de betekenis van het on derwijs voor de persoonlijkheidsont wikkeling en maatschappelijke toe komst van hun kind en het op school gaan in een verouderde volksbuurt kunnen het kind belemmeren tot goede leerprestaties te komen, zo dat het niet of onvoldoende toe komst aan het volgen van voortge zet onderwijs. DE SOCIALISTISCHE Tweede Ka merleden zullen geen gevolg geven aam een Spaanse uitnodiging voor een parlementair bezoek aan Spanje. Ook kamerleden van D'66, de P.S.P. en P.P.R. weigeren dit. DE A.R.-, CHU- en KVP-bestu- ren van Zwolle hebben besloten bij de komende verkiezingen voor de ge meenteraad uit te komen met één kandidatenlijst en één programma. OLIEVOORRAAD Op het mi nisterie van Ec. Zaken wordt hard gewerkt aan een wettelijke regeling die de oliemaatschappijen moet ver plichten voor tenminste 65 dagen voorraden aan te houden. HET GESPREK van Kosygin met Tsjoe en-Lai heeft tot resultaat ge had dat de Sovjet-Unie en China eind september of begin oktober on derhandelingen zullen beginnen over hun grensconflicten. OFFICIEEL is nu de samenwerking tussen de faculteit der godgeleerdheid te Utrecht enerzijds en de katholieke theologische hogeschool Utrecht te Huis ter Heide, het oud-katholieke seminarie te Amersfoort en het se minarie van de baptisten anderzijds. LEGEREENHEDEN hebben de rust hersteld in de Argentijnse stad Ro- sario, waar gedurende twee dagen van heftige demonstraties uit so lidariteit met stakend spoorwegper soneel minstens twee doden en verscheidene zwaargewonden zijn ge vallen en meer dan honderd arresta ties verricht. DE HULP van de Nederlandse re gering aan Suriname en de Antillen zal in het komende jaar 21,5 miljoen gulden meer bedragen dan in het vo rige jaar. (Van een onzer verslaggevers) UEN HAAG Sinds 1966 zijn ruim 41.000 Nederlandse arbeiders door bedrijfssluitingen op straat komen te staan. Verreweg de meeste ontslagen vielen in de metaalindustrie, maar in de afgelopen twee jaren was het aantal ontslagen in de textielindustrie eveneens aanzienlijk. Een groot deel van de bedrijfssluitingen werd veroorzaakt door fusies en concentraties van ondernemingen. In 1967 vielen 22.000 ontslagen, in 1968 ruim 12.000 en in de eerste helft van dit jaar moesten 7.000 werknemers wegens bedrijfssluiting een andere baan zoeken. Wat het eerste halfjaar van 1969 betreft gaan Zuid- en Noord-Holland aan de kop met 1808 resp. 1508 ontslagen. Daarna volgt Noord-Brabant met 1067 man. Zeeland behoort met Utrecht tot de provincies met het geringste aantal door bedrijfssluitingen gedupeerden: 61 man voor Zeeland, slechts 35 voor Utrecht. Voor minister De Block, die deze aantallen meedeelt in zijn begroting voor Economische Zaken, is het troost dat de werkloosheid is blijven dalen en de economische bedrijvigheid nog toeneemt. Ja, ja mensen, die Verolme maakt er ook wei een potje van. Wil daar 90 miljoen van de regering lospeute ren. En niet eens als lening! Vijftig miljoen gulden (50.000.000 gulden) als schenking ineens en veertig mil joen (40.000.000 gulden) als over heidsdeelneming in het bedrijf van de scheepsbouwer. Maar controle is er niet bij. Ho maar. Nu heb ik weliswaar niet duizen den werknemers als belangrijke (be langrijkste? schakels in mijn on derneming en die móéten aan het werk blijven maar ik zou van de regering toch ook wel graag (ik ben bescheiden) drie miljoen gulden hebben. Twee miljoen als schenking en een miljoen als deelneming in mijn (éénpersoons) bedrijf. O.K., ik heb enige tijd geleden ook niet die „blindelingse" bijdrage ge kregen (als Verolme) voor de aanleg van mijn mini-dok in de Aa of Weerijs, maar ik heb toch wel het bedrijfje van wat nu mijn vrouw is overgenomen. Daar lijd ik ook ver lies op! Graag, overigens. Het is ongelijk verdeeld in deze were ld, mensen. Nog onlangs dierenvrienden heeft het ANP een berichtje ver spreid waarin een nieuwe diersoort werd aangekondigd: de gaap. Een verliefde bok op een schapenfarm in Australië was (om een of andere reden) vrijgelaten in een kudde van ongeveer 1.000 schapen. De eerste ge volgen hebben zich nu kenbaar ge maakt in de vorm van jonge diertjes; half schaap, half geit. Dat diertje heeft zwarte, harige wol, een geel en wit achtereind, wit te kringen om de ogen en geel-brui- nig haar op de poten. Boer Dick Lanyon zei het volgende over de si tuatie: „Ik wil lammeren en geen gapen". Tot zover lijkt het een volstrekt normaal bericht. Maar als je nu eens over de naam van deze geit-schaap nadenkt valt je onmiddellijk iets op. En is de „eerbaarheid" van het ANP weer eens bewezen. Dat dier heet nu Gaap. Een samen trekking van Geit en schAAP, Maar waarom niet van SCHaap en gEÏT? Kijk en dat begrijp ik nu niet. Ik troost me met de gedachte dat gapen (of scheiten) ja, sorry hoor, nu niet zo vaak voorkomen. En we dus niet vaak met zulke twijfels hoeven te zitten. „Een politicus weet dat zijn vrien den niet altijd zijn bondgenoten zijn". (president Nixon) "Waarom heeft Oli B. (Jonsson) van Reykjavik ook niet de hulp ingeroe pen van Tom Poes? „Een Nederlander weet dat zijn bondgenoten niet altijd zijn vrienden zijn"! (denkertje). Proost. De Chateau Latour van prins Bernhard is toch een Bordeaux. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Amsterdam se gerechtshof heeft de bezetters van het Maagdenhuis in hoger beroep geen gevangenisstraffen opgelegd. Gisteren veroordeelde het hof de stu dentenleider Ton Regtien en de ex- provo Peter Bronkhorst ieder tot f 200,boete. De procureur-generaal had tegen beide drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. De politierechter mr. G. Nomes had de twee bezetters in eerste instantie tot gevangenisstraffen veroordeeld: 6 weken voor Regtien en 8 weken voor Bronkhorst. (ADVERTENTIE) ZWAAR VERKOUDEN? pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Behalve de 7 tot 9 afgevaardigden van de priester- groep Septuagint, die samen met bui tenlandse priestergroepen van 8 tot 16 oktober, dus ook de eerste dagen van de bisschoppensynode (die 11 okt. begint) in Rome zullen zijn om daar de lijn van Chur door te trek ken, zullen ook andere priesters uit Nederland in Rome zijn om de synode „kritisch te volgen". Deze laatsten gaan ingevolge de op roep die de priesterraad van het bis dom Haarlem onlangs richtte aan alle priesterraden in de wereld. Los van Septuagint gaan voor zover nu bekend twee priesters uit het bis dom Den Bosch en 3 uit het bisdom Breda. De verwachting is dat dit er wel, althans enkele, meer zullen wor den. Een en ander bleek op een pers conferentie van Septuagint gisteren in Amsterdam. Van een „samen optrekken" naar Rome is voorlopig nog geen sprake, omdat Septuagint op de eerste plaats onderschrijving van haar doelstellin gen wil en op de tweede plaats reeds gebonden is door afspraken met de buitenlandse groepen aan een vast aantal afgevaardigden. Van de zijde van Septuagint ver wacht men wel, dat men de priesters die individueel naar Rome komen in de komende weken of pas in Rome in een of ander organisatorisch ver band kunnen worden opgevangen. Septuagint, de groep Nederlandse priesters die ijvert voof vernieuwing in de kerk, zal overigens met een dui delijk grotere Nederlandse achterban tijdens de synode in Rome (althans in de eerste dagen ervan) haar stem laten horen. Behalve financiële steun (een hulp oproep op initiatief van de Amster damse kapelaan P. Seijsener tot 4000 priesters en 1000 religieuzen in Ne derland heeft binnen drie weken reeds meer dan f 80000,— opgebracht van 541 priesters het bisdom Rot terdam heeft officieel f500,over gemaakt) hebben steeds meer pries ters zich achter Septuagint gesteld. In een brief aan kardinaal Alfriri heeft de Septuagintgroep de karc" naai nog eens gevraagd om in de s - node het recht op te eisen „om prac- tische kwesties rond huwelijk^ celi baat, liturgie en andere, in eigen ver antwoordelijkheid op te lossen".

de Stem | 1969 | | pagina 9