Onder; luchtv< in Vlis Een Nederlander leest gemiddeld drie Kwartier per dag in zijn krant, net als u. Gewapen overval op pompstatic in Breda Officier eist 1 jaar voor steken met „antiek moordtuig" Wachtmeester J. Strobbe jubileert Containervervoer N.S. sterk toegenomen DE STEM dood kunnen bloeden Schilderspatroons- bond houdt congres in Hulst Muziekseizoen ZVU Aantrekkelijk program R'dams Philharmonisch Orkest Voorstel in Valkenisse Sluitingstijd van cafetaria's gelijk met café's AARDGASVELD IN NOORDZEE T oneeltechnieken op Hedenesse Te Westdorpe Gouden l'ietsspeld voor „fietsheld" Aanbestedingen Containeroverslag te duur Politierechter Middelburg Slachtoffer had ZWAGER RIJNA GEDOOD Een beste krant in elk opzicht Wilde woede Einde moeilijkheden bij Indola Electric N.V. nu in zicht Deputatie Hulst naar Michelstadt Rapporten (Van onze correspondent) MIDDELBURG Honderdvijll gulden boete, een voorwaardeli, ontzegging van rijbevoegdheid vi de tijd van twee jaar en onder t zichtstelling. Dit was de straf i, de rechter in Middelburg opleg aan M. uit Westkapelle. Verdac) was als bestuurder van een au die aan zijn vader toebehoorde, botsing gekomen met een stilsta: de vrachtwagen. Een van de mecj inzittenden was daardoor zwaar wond geraakt. De andere drie h; den de auto op een stil plaatsje duwd en pas daarna medische hi gehaald. „Het slachtoffer had dood kunnen bloeden", vond J.L. Anreae, de officier van ju: tie. Omdat verdachte moeilijk zi der rijbewijs kan, omdat hij op zandauto rijdt, was de politierech' mr. P. v. Empel genegen een vi waardelijke ontzegging van de ij bevoegdheid op te leggen. M.J.D. uit Rotterdam had Bruinisse een koperen scheel schroef weggenomen en verkoc aan een handelaar voor hond^ vijf en twintig gulden. Mr. P. Empel veroordeelde hem tot e maand voorwaardelijk met e proeftijd van twee jaar, met di verstande, dat hij binnen een j; de schade van vijfhonderd guld geregeld moet hebben. A. de V- uit Tilburg, had men met een vriend visnetten we] genomen, om te gebruiken als deJ ratie. Hij kreeg een maand voo waardelijk met een proeftijd 'vi twee jaar, de opdracht om ei schadevergoeding van vijfhonde: gulden te betalen en een geldboe van honderd gulden. C.W. en M.Y.H. uit Middelbur hadden met een koevoet het kelda slot van een leegstaand huis gefcJ ceerd en daaruit een kroonluchti ontvreemd, bij een latere taxa bleek deze vier honderd guldi waard te zijn. Ofschoon verdach W. kon praten als brugman, kregl ze beiden toch een maand voo waardelijk met een proeftijd v; twee jaar en toezicht van de recla sering. P.M.N. uit Kloetinge, rukte een dolle bui, de spiegel af van ei personenauto. Hij had buiten waard, in dit geval de hotelhoud' v.h- Westeinde gerekend, de eij naar van deze auto. Deze greep dader in de kraag en nam hem mi naar het politiebureau. „Er mol maar eens een einde komen aan d ze vandalistische praktijken wa niemand wat aan heeft", merk mr. Andreae op. Hij eiste onvoo waardelijke vrijheidsstraf, maar rr Van Empel liet het bij zestig guldt boete. (Van onze correspondent) J^CLST De r.k. schildersp f.n Vs St. Lucas houdt 28 en mv° a's'een tweedaags land congres in Hulst. Aan dit congr Dbïl!f °"feveer 200 personen de< r, oktober om zes uur vin starink eT?ntvanSst Pkiats op h, stadhuis te Hulst. DE STEM VAN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 MIDDELBURG Dinsdag 23 sep tember start het muziekseizoen van de (in 1970) jubilerende Zeeuwse Volksuniversiteit met het traditione le openingsconcert door het tuim hon derd leden tellende Rotterdams Phil harmonisch Orkest in de Maria-Mag- dalenakerk te Goes. Onder leiding van Edo de Waart zal een aantrek kelijk en gevarieerd programma wor den uitgevoerd. Het omvat een vleugje vroeg-barrok in de Sonata pian e forte van Gio vanni Gabrieli, een flink brok vroeg en laat-romantiek in 't vierde piano concert van Ludwig van Beethoven en de Enigma(raadsel)variaties van Sir Edward Elgar, alsmede een proe ve van moderne Nederlandse muziek: de in 1966 in opdracht van het Neder lands Studentenorkest door de in 1922 geboren Nicolaas Schuyt gecompo neerde Hymnus. Het vierde pianoconcert van Beetho ven wordt beschouwd als het meest poëtische van zijn vijf pianoconcer ten. De bekende Belgische musicoloog jeles van Ackere noemt het langza me deel zelfs de meest dramatische discussie welke het klavier en het orkest ooit hebben aangegaan. De pianopartij in dit melodische, ook wel als „vrouwelijk" gekarakteriseer de, werk zaï worden gespeeld door een, evenals de dirigent, jong en veelbelovend pianist: Stanley Hoog land, oud-leerling van Luctor Ponse en Jaap Spaanderman. Het concert werd besloten met El- gar's variaties, welke wel op een lijn worden gesteld met de Haydn-vari- aties van Johannes Brahms. Edward Elgar wordt niet ten onrechte de Engelse Brahms genoemd, zij het dat hij de ernst van Brahms weet te pa ren aan een typische humor. Deze komt ook tot uiting in de contrasteren de variaties. Dit openingsconcert ver dient, dat velen uit de gehele procin- cie zich naar het centraal gelgen Goes zullen begeven om er te genie ten van deze boeiende muziek, uitge voerd door een van onze grote en voortreffelijke symphonieorkesten en onder leiding van een jong, energiek en - naar in het jongste verleden al ruimschoots is gebleken - uiterst bekwaam dirigent- dR (Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE In de raad van Valkenisse, die woensdag 24 septem ber vergadert, komt o.m. een voor stel aan de orde om de sluitingstijd van cafetaria's te wijzigen. Er zijn bij het college van b. en w. met name klachten binnengekomen over nach telijk rumoer bij het cafetaria aan de Langedam te Zoutelande. Daar mogen - zoals in alle cafeta- riabedrijven in Zoutelande - patates frites en alkoholvrije dranken ook na sluitingstijd van de cafés verkocht worden. Bezoekers van cafés trekken derhalve na sluitingstijd van de ca fés naar de automatiek voor frites en andere kleine etenswaren. Auto's en bromfietsen veroorzaken dan in de omgeving daarvan rumoer. De hierover geuite klachten lijken het college niet overdreven of onredelijk. B. en w. stellen de raad derhalve voor het sluitingsuur van cafetaria's op dezelfde tijd te bepalen als het sluitingsuur van cafés, nl. 's zomers op 24 uur en 's winters op 23 uur. LONDEN (Reuter) Continental Oil Company (Conoco) deelt mede dat zij tijdens een proefboring in sa menwerking met de British National Coal Board een omvangrijke aardgas reserve in de Noordzee heeft aange troffen, 88 kilometer uit de kust van Great Yarmouth. De put zal 53 miljoen kubieke voet gas per dag kunnen leveren. Het aardgas is aangetroffen op een diepte van ongeveer drieduizend meter. (Van onze correspondente) CADZAND Op het vormingscen trum Hedenesse wordt op IT en 12 oktober gespeeld met toneeltechnie ken. Onder leiding van Ad van Noort, John van Lier en Bart Stuyff zal men van zaterdagmiddag 17 uur tot zondag 17 uur kunnen experimente ren, improviseren en creëren met vloeistofdia's, bandrecorder, enz. De kosten bedragen f. 15- per persoon en de deelname staat voor iedereen open. (Van onze correspondent) WESTDORPE - Op dinsdag 23 september zal de heer J.J. Strobbe, wachtmeester der Rijkspolitie eerste klasse te Westdorpe, zijn 25-jarig dienstjubileum vieren De heer Strob be is geboren te Graauw op 29 maart 1918. Hij trad bij de rijkspolitie toe op 23 september 1944. Dit jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan: op 23 september om 10 uur is er een officiële huldiging op het gemeente huis. 's Middags van vijf tot zes uur is er gelegenheid tot feliciteren in de zaal van „Het oudt Raedhuys"- Naast de functie van ambtenaar bij de rijkspolitie, die hij eerst uitoefen de te St. Jansteen en daarna te West dorpe, heeft de heer Strobbe zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de bevolking. Hij is onder meer voor zitter van de plaatselijke E.H.B.O.- vereniging, waarvoor hij jaarlijks grote evenementen organiseert, zoals een duivenvlucht, in samenwerking met de duivenmaatschappij De Vol harding, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de E.H.B.O. uit Westdorpe. Ook zijn onder zijn voor zitterschap veel nieuwe materialen gekocht, hetgeen mogelijk werd he- maakt door zijn activiteit. Bij de plaatselijke bevolking is de heer Strobbe een buitengewoon ge zien figuur. Amsterdam (anp) door de Stichting Fiets in Amsterdam is op dracht gegeven tot het ontwerpen en vervaardigen van een gouden fiets- speld die, ten hoogste tweemaal per jaar, zal wo-rden toegekend. Dit met de bedoeling diegenen te eren die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de fiets of het fietsen. De gouden fietsspeld zal in oktober voor de eerste maal worden uitgereikt tijdens een plechtige zit ting van het bestuur van genoemde stichting, die daarbij het advies volgt dat daartoe is uitgebracht door een jury onder voorzitterschap van J.P. M. Meuwese, burgemeester van Hil- vaxenbeek. WOLPHAARTSDIJK In het ge meentehuis van Wolphaartsdijk is openbaar aanbesteed de bouw van een 2-klassige openbare lagere school met gemeenschapsruimte te Oud- Sabbinge. Ingeschreven werd door J. v. d Linde te Kloetinge 209.800,1- 25.176,— BTW Fa. Gebr. Molhoek te Krabbendijke 201.955,— 24.234,60 BTW Fa. J. Lagraod en zn. te Hoedekens- kerke 220.000,— 26.400,— BTW Aann.bedr. Peters n.v. te O.Souburg 194.900,b 23.388,— BTW L. de Jong te Vlissingen 192.800,(- 23.136,— BTW Fa. F. J. Weststrate en Zn. te Kat- tendijke 2Q7.000,24.840,— BTW J. J. Muller en Zn. c.v. te Kloetinge 223.700,b 26.844,— BTW Struikens Bouwbedrijf te Moergestel 243.000,b 29.160,— BTW A. Blankenburg te Nieuwdorp 208.400,— 25.008,— BTW C. Hubrechtse te 's-Gravenpolder 206.440,b 24.772,80 BTW F, Verburg te Wolphaartsdijk 235.000,— 4- 28.200,— BTW Fa. C. Sinke en Zn. te Wolphaarts dijk 192.000,— 23.040,— BTW J. Priem te Ovezande 218.776,f 26.253,— BTW B. Kok te 's-Heer Arendskerke 244.340,— 29.320,80 BTW Fa. de Voogd en v. Rooijen te West kapelle 237.200,— 28.464,— BTW N.V. Midden-Brabant te 's-Hertogen- bosch 240.000,b 28.800,— BTW L. Slotema te Wissenkerke 203.500,b 24.420,— BTW A. C. van Hee te Kamperland 196.970,b 23.636,40 BTW W. Bosschaart te Wolphaartsdijk 204.300,— 24.516,— BTW C. Priem te Lewedorp 212.900,b 25.548,— BTW Daar de raming 170.000,bedroeg, werd de gunning aangehouden. DEN HAAG (ANP) De overslag van containers is kapitaal-intensie ver gebleken dan de reders hadden gedacht- De kosten zijn dan ook te hoog om het containerconcept tot een goed concept te maken. De kosten voor deze overslag zul len moeten dalen, anders ziet de toekomst van containerbedrijven er somber uit. Dit deelde de heer A. M. Leis, direc teur van de Holland-Amerika Lijn donderdagochtend in het Kurhaus te Scheveningen, waar het symposion van de Stichting toekomstbeeld der techniek werd gehouden. DEN HAAG (ANP) De Nedet. landse Spoorwegen hebben in jaren niet met zulke spectaculaire cijfers te maken gehad als die van het con. tainervervoer. In de twaalf maanden voor 1 september arriveerden of vet. trokken bijna 33.000 beladen contai. nes in ons land via de spoorweg, Ty. perend is daarbij, dat er in de maanj september 1968 1500 waren tegen 3900 in augustus van dit jaar. Dit zei de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, in het Scheveningse Kurhaus, waar hij een toelichting ga; op het preadvies, dat hü had uitge bracht op het symposium van de Stichting toekomstbeeld dier tech. niek. Hij zei te verwachten, dat in 198} de mijlpaal van 1 miljoen beladen railcontainers per jaar zal zijn ge. passeerd. UIT DE JAARCIJFERS van n.v. Ba- taafsche Aceufabriek (Afa Accu) blijkt dat het exploitatiesaldo in 1968 is gestegen van 464.000 tot 1,2 min. Als netto winst resteert 408.000 (v,j, 18.000). Alle sectoren van het be drijf hebben tot dit resultaat bijge- dragen. De omziet nam met 15 pet, toe. AUGUSTUS HEEFT BIJ DE Bouds, spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond weer ea spaaroverschot te zien gegeven, hoger lag dan in de overeenkomsti ge maand in 1968. Het bedroeg melijk 45,2 min. tegenover 31) min. in augustus 1968. DE ORGANISATIES VAN werk- gevers en van werknemers, die te zamen het Bedrijfschap Edelmetaal- nijverheid besturen, zullen de Sociaal. Economische Raad verzoeken aan de minister van Sociale Zaken en Volks, gezondheid te adviseren het bedrijf, schap op te heffen. RIJSWIJK (ANP) De san» werking voor de Nederlandse matkt tussen Hollandse Beton Groep n.v, (H.B.G.) en Solétanche s.a. te Parijs heeft vorm gekregen in Soleton als vennootschap onder firma. Soleton is opgericht voor Neder land, Suriname en de Ned. Antillen. Zij zal zich toeleggen op alle mogelij. ke vormen van grondonderzoek grondverbetering en funderingsteck- niek. (Van een onzer verslaggeveil BREDA Een ongeveer 20- jongeman heeft omstreeks 9.15 Breda een gewapende roofoverv I pleegd op 'n benzinepompstatior de firma P. Otten in Breda. De is vermoedelijk f 900,De ove Ier die in het bezit was van een tooi liep het station binnen en de zelf pompbediende A. Veii met het pistool achteruitduwen de geldla leeg. De jongeman dween lopend in de richting va voetbalvelden langs de Clan Prinsen] aan. „Hij was banger dan ik", zo wi eerste reactie van pompbediende hees. „Het was zeker een pistoo de man bij zich had, ik zag duid het blauwachtige metaal." De zou een snorretje hebben. „Ik hem herkennen als ik hem weer zien", aldus de heer Verhees. De litie heeft onmiddellijk de omge' afgezocht maar dat heeft geen rt taat opgeleverd. Het pompstation, nogal verlaten aan een uitvals van Breda. Ter gelegenheid van het 25 jarig ambtsjubileum van P. F. VERTRAPTEN wmr. der Rijkspolitie le klasse te Clinge zal op dinsdag 23 september a.s. van 16.30 tot 18.00 uur, in het café bij J. DE VILDER te Clinge, receptie worden gehouden. Voor de vele blijken van belangstelling en deelne ming bij het overlijden van mijne vrouw Maria A. P. Balliauw betuig ik mijn oprechte dank. J. F. G. Kindt Nieuw-Namen, sept. '69. Een publikafie van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA „Dit apparaat is een middeleeuws moordtuig". Met deze woorden kwalificeerde de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. P. van Benthem, donderdag jl. de staaf, waarmee de Willebrordse ver dachte A. van P. zijn buur en zwager te lijst was gegaan. Dat gebeurde 29 april jj. De verdachte had zijn slacht offer toen een viertal steken met dit moordtuig toegebracht, die echter on beduidend waren, omdat zij af schampten op de ribben van B. Maar de vijfde steek veroorzaakte een scheur in de lever, zodat de man zwaar gewond in elkaar was gezakt. B. overleefde het Ofschoon, aldus de officier van jus titie, het gebeurde naar moord ten deerde, wilde hij het houden op po ging tot doodslag, waarvoor hij, na een uitvoerig requisitoir, een straf eiste van 12 maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclassering en verbeurdverkla ring van het speciaal door de ver dachte ontworpen wapen. Dat be stond uit een zware staaf betonijzer met handvat, waarop de tand van een riek was gelast. De oorzaak van wat de officier als een „explosie tussen twee zwagers" kenschetste, moet zeven jaar terug worden gezocht. Toen kregen de bei de mannen ruzie over een bedrag van tussen de 7,50 en 15,Het be gon met kleine pesterijen. Er kwa men tenslotte dreigementen aan te pas. Over en weer werden scheld woorden naar elkaar geroepen: de een noemde de ander ezelskop, de verdachte het slachtoffer rooie gek. Gaandeweg ontstond tussen beide zwagers een sfeer, die men het best met een „oorlogstoestand" kon ver gelijken. De haat tussen de twee mannen was al eens tot ontploffing gekomen, toen draaide B„ de man die thans het slachtoffer werd, de bak in. Maar die straf vond A. van P. te weinig, hij beloofde zichzelf eigen maatregelen te nemen. Vandaar dat hij het mon sterlijke steekwapen ontwierp en liet maken. Men had er lachenderwijs van gezegd: „Dat is zeker een ding om bladeren mee te prikken?" „U bent dus zogezegd een rustend burger", zei de president van de rechtbank, mr. A. Stemfoort, toen hij de personalia van de verdachte na ging. A. v. P. knikte bevestigend. Maar verdachte was in een toe stand van wilde woede geraakt, toen hij op de avond van de 29e maart zijn zwager en vijand tegenkwam, die hem eveneens de huid begon vol te schelden. Hij had voor zichzelf snel uitgemaakt, dat thans het uur der wrake geslagen had en was naar zijn woning gerend om het zelf-uitgedach te wapen te halen. „Een staaf als een speer", werd er van de zijde van de rechtbank op gemerkt. Met deze speer had v. P. zijn zwager vier maal een onbedui dende wonde toegebracht, maar de vijfde was bijna dodelijk. Het slacht offer zakte ineen en niemand van de vele omstaanders dacht dat hij het nog zou halen. „Ik had het wapen nodig om me te verdedigen", excuseerde zich de ver dachte, „ik was bang voor deze man". Daartegenover stelde het slachtof fer: „Van P. heeft me altijd gedreigd, zoiets heb ik nooit gedaan, ik dreig niemand". De officier kwalificeerde het cor pus delicti als „een aanvalswapen in optima forma" en herinnerde er de rechtbank aan, dat de verdachte te gen diverse mensen gezegd had: Mijn zwager is er nog niet mee klaar. Het was een wraakwapen, ging de offi cier verder, en er was op het mo ment van de ontmoeting geen enkele reden om het apparaat uit huis te halen. Bij de bepaling van zijn eis wilde hij rekening houden met de omstan digheden en de uitgebrachte rappor ten. Daarbij moest hem van het hart, dat zowel reclassering als psychiater in hun rapporten hun taak duidelijk hadden overschreden. Dit is welis waar zonder opzet gedaan, stelde mr. Van Benthem vast, maar het geheel kreeg zodoende wel een tendentieuze inslag. zwager, die thans terecht staat, op grove wijze bijna afgeslacht met een riek, waarbij de 56-jarige invalide man door de gezonde 40-jarige B. in een sloot werd gereden. De schuld van het gebeurde ligt voor een groot deel bij de getuige B., aldus mr. Lap. De verdediger meende tenslotte, dat ook van een poging tot doodslag geen sprake was omdat de verdachte niet naar zijn slachtoffer gestoken zou hebben maar slechts een klap heeft gegeven met het zelf-uitge- dachte wapen, die toevallig op de lever terechtkwam. Mr. Lap meende dat hier alleen sprake is van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het eind van de im passe, waarin Indola Electric n.v. sinds augustus verkeerde wegens af- zetmoeilijkheden schijnt nu in zicht te zijn. De directie en de vijf betrok ken vakorganisaties hebben het per soneel laten weten, dat zich nieuwe perspectieven hebben geopend voor het bedrijf. De problemen vloeiden vooral voort uit een stagnatie in de afzet van elektrische huishoudelijke toestellen en handboorgereedschappen. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag 18 oktober gaat een deputatie uit Hulst naar Michelstadt in Duitsland met als doel de jumelage tussen beide steden te bekrachtigen en oorkonden uit te wis selen. Mr. Lap, de verdediger, meende dat er van een tendentieuze aanpak geen sprake was geweest: de rapporten geven alleen maar een inzicht in een uiterst moeilijke verhouding. De agressie, nam hij verder aan, is voort gekomen uit angst voor elkander, terwijl de omgeving geen angst had voor de verdachte maar voor de ge tuige B. Daar was reden voor, want getuige B. heeft 8 november j.l. zijn Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje PASCAL Bij het H. Doopsel zal hij de namen ontvangen: Pascal Odile Petrus Josef De gelukkige ouders: R. de Badts A. de Badts-Stekclinck Mariska. Hulst, 13 september 1969. Steenstraat 3.

de Stem | 1969 | | pagina 4