Afkeuring in Duitsland na schoten bij IVPD-betoging Verolme SLACHTPREMIE VOOR KOEIEN f)e^e|yd Vijf schilderijen beschadigd in Rijksmuseum VOORZITTER V.N. Met pater Leopold Verhagen naar Israël Huwelijksbemiddeling wordt snel gesaneerd Overvaller op vlucht gegrepen Minder dienst plichtigen nodig in V.S. HEINEMANN 11 2 GEWONDEN WAARSCHUWT 11 DOOR KOGEL Commentaar Mythe VERBODEN Nog geen schot in regionale omroep ACHT JAAR VOOR KINDERMOORD MARGA KLOMPé en „de kus" Landbouworganisaties tevreden Wetsontwerp: YRUE KEUZE TUSSEN EED EN BELOFTE 15-daagse reis. Van 17 oktober t/m 31 oktober. N.V. Reisbureau NEROPA Boter Zal PSP overal met PAK breken? (Van onze redactie buitenland) DüSSELDORF President Heinemann van West-Duitsland heeft gisteren nadrukkelijk gewaarschuwd voor een herleving van het gewelddadig nationalisme in zjjn land. Een incident in Kassei, waar de avond tevoren twee jongelui bjj een betoging tegen de uiterst- rechtse NPD door schoten gewond waren geraakt, moest volgens Heinemann gezien worden als „een waarschuwing voor ons allen, dat we ons niet weer mogen laten meeslepen naar een gewelddadig nationalisme". Het ziet er naar uit dat de Ver- olme-mythe haar einde tege moet gaat. De scheepsbouwer van Ridderkerk heeft dezer dagen, zij het schoorvoetend, moeten erken nen dat niet alles goud wordt wat zijn handen aanraken. Dat is geen schande. De meeste mensen zien een leven lang geen kans de alchemie met succes te be drijven. De enkelingen, die dat ge luk wel kennen, bezitten deze gave nimmer permanent. Er zou geen reden zijn over het falen van Verolme de staf te bre ken, indien hij niet het slachtoffer was geworden van de moderne mo de der mannetjes-makerij. Van tijd tot tijd wordt een bepaalde figuur opgezadeld met een nimbus van voortdurend succes en onfeilbaar heid. Hun woord wordt wet en wijsheid beide. Sommige persorga nen zijn er sterk in hun visie en durf die hun ook niet ontzegd kan worden voortdurend ten voorbeeld te stellen aan de, meestal ambtelijke, peuteraars, die zich be zighouden met de naleving van al lerlei regels en voorschriften, welke natuurlijk niet voor de matadors zijn bedoeld die met kop en schou ders boven hun eenvoudige rftede- mensen uitsteken. Een zekere Reindert Zwolsman behoorde tot hen. Maar de Zwols- man-mythe verdween als sneeuw voor de zon toen bleek dat zijn za- kengenie toch grenzen had. Met Cornelis Verolme is het niet anders gesteld. Wat ons in deze gang van zaken vooral treft, is dat dit genre zelf doeners zeer snel de weg weet te vinden naar de loketten van de zelfde overheid, die ze in een floris- santer situatie slechts als een lastige bemoeial beschouwen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Voorwaarde voor verdergaande overheidssteun zou zijn, dat in het toezichthoudend college van het con cern een of meer overheidsvertegen woordigers worden benoemd als ge delegeerd commissaris. Op die wijze zou de regering steeds een duidelijk inzicht ia de financiële gang van za ken krijgen. De regering zal in ieder geval bij verdere steunverlening een stevige vinger in de pap moeten heb- 2? oordeelt de kamercommissie voor Economische Zaken. Reeds is de naam van mr. B. W. Biesheuvel gevallen als mogelijke kandidaat voor de post van gedele' geerd commissaris namens de rege ring. In politiek Den Haag vraagt men zich af of de P.v.d.A. met de inter- Pellatieaanvrage mogelijk de zoveel ste keer tegen de schenen van mi nister De Block zal willen aantrap pen. Minister De Block heeft echter onverkort aan zijn voorwaarden voor steunverlening vastgehouden. Eerst moet er volledige opening van zaken komen, voor de heer Verolme zal ik niet zwichten, zo is het stand- Punt van de minister. In de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. wordt gemeend, dat alles op alles moet worden gezet om de werk gelegenheid voor 10.000 man in het rvB1"™™ te waarborgen. De -fractie is bereid aan verdere steunverlening mee te werken als die uulp aan strakke en duidelijke voor waarden wordt gebonden. Intussen heeft de heer Verolme ^■morgen in een verklaring gezegd at de geruchten over verliezen in e werf op Rozenburg volkomen uit ue lucht zyn gegrepen. De president, die sprak op een bij eenkomst van het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen ter ge legenheid van zijn officiële bezoek aan Düsseldorf, betoogde onder gro te bijval dat met radicalisme nog nooit een probleem was opgelost en ook nooit opgelost zou worden. „Dan mag van bepaalde zijde zo vaak de trom worden geroerd", zo zed dr. Heinemann. De eerste schoten in de Westduitse verkiezingscampagne ontlokten gis teren de meeste partijen afkeurende reacties en deden de openbare dis cussie over een verbod van de Na- tionaal-democratische Partij weer oplaaien. De twee jongens die dinsdag avond bij een demonstratie in Kassei tegen de voorzatter van de NPD, Adolf von Thadden, gewond werden zijn volgens de politie 22 en 19 jaar oud. Ze moesten met schotwonden in de bovenarm naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hoe het inci dent zich precies heeft voorgedaan is nog niet bekend. Een onbekende zou uit een wagen gesprongen zijn en na het lossen van een waarschuwings schot in de lucht zijn wapen op een groep demonstranten hebben gericht. De geplande verkieziingsbij een komst van de NPD in een grote zaal in Kassei was door de politie van de stad verboden, omdat zij ongere geldheden verwachtte. De demon stranten die zich eerst bij de zaal hadden verzameld, trokken daarop naar het centrum van de stad waar Von Thadden zich in een hotel be vond. Toen Von Thadden het hotel via een achteruitgang verliet en in zijn wagen wegreed, gingen de de monstranten achter hem aan tot aan het huis van Werner Fischer, de ver tegenwoordiger van de NPD in de Landdag. Daarop vielen de schoten. De demonstranten gooiden toen de ruiten van de waning van Fischer in. Onder begeleiding van een sterke politiemacht moest Von Thadden la ter met een auto van de politie in veiligheid worden gebracht. De de monstranten riepen in spreekkoren: „Nazi's eruit" en bekogelden de poli tiewagen met verfpotten en rook bommen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) heeft in haar begroting voor 1970 nog geen enkele mededeling kunnen doen over de kwestie van de regionale omroep. Zij herhaalt alleen dat de Tweede Kamer hierover een nota zal ontvangen. Die nota wordt vertraagd doordat de minister nog steeds wacht op een afgerond advies over deze materie van het N.O.S.-bestuur, dat over deze kwestie echter maar niet tot overeen stemming kan komen. Het grote twistpunt vormt de kwes tie van de financiering. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de 26- jarige plaatwerker J. K. J. M. uit Hilversum veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest voor de moord op zijn tweejarig zoontje Hansje. De man was in een bestelauto met het kind naar de hei buiten Hilver sum gereden en had het daar ge wurgd. Een paar dagen tevoren had hy tegen zijn vrouw gezegd dat hij het kind zou vermoorden als zij nog eens met een barkeeper zou uitgaan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een onbekende heeft dinsdagavond in het rijksmu seum te Amsterdam kans gezien, vijf kostbare Italiaanse en Spaanse meesterwerken te beschadigen. Hoofddirecteur A. van Schendel, spreekt van „gemene krassen aan gebracht met een scherp voorwerp, een daad, die alleen als laf vandalis me kan worden gekwalificeerd". Het nieuws is eerst gistermiddag bekend geworden. Ook de politie werd toen pas gewaarschuwd. In recherchekringen betreurt men dit uitstel ernstig. Met name, omdat de beschadigde schilderijen inmid dels door experts van de restauratie afdeling waren onderzocht, waarbij eventuele vingerafdrukken of ande re mogelijke sporen onherroepelijk zijn verdwenen. Ook verbaast de po litie zich over het gemak waarmee de vandaal te werk heeft kunnen gaan. Om half acht, toen het museum open ging, werden de meesterwerken door de suppoosten voor het laatst in onbeschadigde staat gezien. Bijna twee uur later, om tien voor half tien pas, merkte men de krassen - die zeer opvallend zijn - op. Het rijksmuseum was s avonds geopend vanwege de Rembrandttentoonstel- ling, die er gehouden wordt. Hoofddirecteur Van Schendel wil geen verband zien met de recente kunstenaarsacties. Hij denkt eerder aan de mogelijkheid van een gees telijk gestoorde. Misschien is de ge stoordheid van religieuze aard. Vier van de vijf beschadigde meesterwer ken hadden godsdienstige onderwer pen. Op een van de schilderijen was een decimeters groot kruis door het Christuskind gekrabt. De totale waarde van de 5 schil derijen is ongeveer 300.000 gulden. „Het zijn geen kopstukken", maar wel erg goede schilderijen", aldus hoofddirecteur Van Schendel. Res tauratie is volgens hem mogelijk. De meesterwerken hadden een plaats in de nissen van de ere-gale- rij. „Die nissen maken voortdurende observatie moeilijk", xegt de heer Van Schendel. Dat de politie pas zo Iaat gewaar schuwd is, komt volgens hem, om dat het gebeurde primair de interne beveiliging betreft. Hij acht het mogelijk dat het ge pleegde vandalisme repercusises zal hebben op de Rembrandtexpositie in zoverre, dat andere musea zullen gaan vrezen voor de stukken ,die ze in bruikleen aan het Rijksmu seum hebben afgestaan. Laberto Fuentes Mohr (Guatama- la) heeft de voorzittershamer overgedragen aan Angie Brooks (links) (Liberia), die hem opvolgt als voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De korte ceremonie vond plaats tijdens de opening van de 24e algemene vergadering. (Van onze correspondent) OOSTHUIZEN In Oosthui zen (tussen Hoorn en Purme- rend) is gisteren om kwart voor twaalf een gewapende overval gepleegd op de Raiffeisenbank. De dader ging er met een bedrag tussen de 5.000 en 8.000 gulden vandoor, maar werd kort daar op door de rijkspolitie gegrepen. Het is een 28-jarige Duitser. Hij is ingesloten op het politiebureau in Beemster. De overvaller zat rustig in de wachtkamer op zijn beurt te wachten. Toen hij aan de balie kon komen, richtte hij plotseling zijn revolver op de kassier en snauwde hem toe hem geld te geven. De kassier gaf hem het geld. De dader rende de straat op naar een gereedstaande auto. Hij kwam echter niet ver. Hij wist deze auto, in Amsterdam gestolen, evenwel niet aan de gang te krijgen. Hij besloot daar op te gaan lopen. Aangekomen bij de Beemster- ringvaart trachtte hij hier door heen te waden. Hiervoor had hij evenwel bij een poging het geld dat hij uit de tas in zijn zakken had gepropt goed rast te hou den, een onhandige manoeuvre uitgehaald met als gevolg dat het pistool dat hij in zijn zak droeg afging en de man in zijn eigen hand schoot, waarbij een vinger ernstig werd geraakt. Toen de Duitser tot zijn schou ders in het water stond besloot hij terug te keren en liep hij opnieuw Oosthuizen in. Na hij een dame even op ver haal te zijn gekomen dwong hij een passerende fietser, onder be dreiging van het pistool, diens vervoermiddel af te geven. Het betekende ook het einde van zijn vluchtpoging. Opperwachtmees ter Zoetekouw arresteerde de to taal over zijn toeren zijnde Duit ser, hierbij de hulp krijgend van enkele potige Oosthuizers. DEN HAAG Minister Klompé heeft ondanks aanvankelijke be zwaren toch besloten een „kunst nota" op te stellen. Zij gaat dit doen, schrijft ze in haar begroting, in samenwerking tussen kunstwereld, raad voor de kunst en overheid. DEN HAAG (ANP) Minister dr. Marga Klompé (CRM) wijst de gedachte S ll T*'3 tljd?ns(.0? uitTelkinS van de staatsprijs letterkunde lv4? lu Sterk demonstratlef optreden ten gunste van deze schrijver" blijk hebben gegeven. v dttJin ^oord op schriftelijke vragen over deze uitrei- IWntm Va" ®evB- Het was het Tweede Kamerlid (groep-Harmsen) die vragen had gesteld o.a. over de kus die Van het Reve de minister had gegeven. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan se minister van defensie, Meivin Laird heeft gisteren meegedeeld dat de aan houdende overdracht van gevechts verantwoordelijkheid aan de Zuid- Vietnamese troepen betekent, dat minder Amerikanen voor de dienst plicht zullen worden opgeroepen. Hij verwachtte dat morgen her ziene oproepcijfers voor de komende paar maanden zullen worden bekend gemaakt. Deze mededeling volgde op de be kendmaking van president Nixon, dinsdag, dat voor 15 december nog 35000 Amerikanen uit Vietnam wor den teruggetrokken, nadat er al eer der 25000 waren teruggehaald. Volgens het oorspronkelijk plan zouden zowel in september als in ok tober 29000 recruten worden opge roepen. (Van een, onzer verslaggevers) DEN HAAG De landbouworganisaties zijn tevreden met de slacht- premie voor koeien. De EEG-landbouwministers hebben tot instelling van deze premie besloten om de overproduktie van melk en boter in de EEG tegen te gaan. De premieregeling omvat: een uitkering van 720 gulden voor de boer die een koe laat slachten. Het dier moet minstens 2000 liter melk per jaar le veren. Er komen in de EEG voorlopig 250.000 koeien in aanmerking. De boer die voor de premie in aanmerking wil komen mag niet meer dan tien melkkoeien in bedrijf hebben. aanbod van 250.000 koeien verbon den. De ministers van landbouw zijn overeengekomen, dat de premiere geling gedurende een jaar zal wor den uitgeprobeerd. Mocht de belang stelling in dat jaar uitgaan boven de gestelde limiet van 250.000 dieren (beide categorieën) dan zullen de ministers zich over uitbreiding be raden. Men beseft wel degelijk, dat met een maximum van een half miljoen dieren geen eind wordt gemaakt aan het melk- en boteroverschot. Daar voor moeten ruim anderhalf miljoen koeien worden geslacht. Het is ove rigens nog maar de vraag of de boe ren voor de regeling voelen en of de limiet van een half miljoen in een jaar wordt gehaald. De Nederlandse landbouworganisa ties zeggen van deze regeling (door Nederland voorgesteld) nu eens geen geld kost. Komen er geen ge gadigden, dan lijdt daaraan niemand verlies. En voor het geval de boeren wel belangstelling hebben, raakt de EEG eindelijk af van het al jaren slepende probleem van de melk- en boteroverschotten. De premie is ook van kracht voor boeren, die van melkproduktie op vleesproduktie willen overschakelen. Ook voor deze categorie geldt een af koopsom van 720 gulden. En aan de ze regeling is eveneens een maximaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de volledige vrije keuze mo gelijk te maken tussen het afleggen van eed en belofte. De vorm daar van blijft onveranderd. De huidige eedwet van 1961 gaat er vanuit dat ieder in beginsel ver plicht is de eed af te leggen, „ook indien hij niet tot een godsdienstige gezindheid behoort". Het bezwaar tegen de huidige re geling richt zich tegen de manier waarop de eedwet in de praktijk wordt geïnterpreteerd. Volgens die interpretatie worden de bezwaren tegen de eed vam iemand, die er zich op beroept geen godsdienst aan te hangen, niet aanvaard als bezwaren in de zin van de wet. Daardoor kan iemand die niet gelooft verplicht worden tot het afleggen van een eed die voor hem geen enkele betekenis heeft. Het nieuwe voorstel maakt een volledige vrije keuze mogelijk. De wettelijke verplichting tot eedsaf legging komt te vervallen. Wie de belofte wil afleggen hoeft zijn voor keur ook niet te motiveren. (ADVERTENTIE) Leopold Verhagen leidt u door het Heilige Land. Met de Boeing 727 van Olympic Airways gaat u via Athene, waar u een dag verblijft, naar Tel Aviv. O.a. dienst in de Basiliek van Maria Boodschap. Bezoek aan de bron van Maria, de kerk van St.-Gabriël en de Synagoge. Dag trip naar Cana en de bron waar de Jordaan ontspringt. Bezoek kibboetz Ein Gev. Berg der Zaligsprekenden om mis bij te wonen. Dagtrip naar Akko en Haifa. Op de 6e dag vertrekken we naar Jeruzalem. O.a. bezoek aan het oude bijbelse Sichem en de Synagoge der Samaritanen. Olijfberg, kapel van Dominus Flevif, de Hof en de kerk van Gethsemane, het Kirdronal met de vijver, Poel van Bethesda en 't kerkje van St.-Anna. Stallen van Salomo, de rots Koepel, de Klaagmuur, toren van David en de citadel. Uitgebreid bezoek aan het oude stadsge deelte van Jeruzalem staat ook op het programma. Rus sische opgravingen en Golgotha met het Heilige Graf. Pater Leo pold Verhagen zal een mis opdragen in het klooster van de Zusters van Zion. Bezocht wordt ook de berg Zion, graf van Koning David en het Israël Museum. Jericho natuurlijk ook. En de Dode Zee. Op de 12e dag gaan we naar Bethlehem, onze volgende standplaats. O.a. Hebron, één van de oudste steden doen wij ook aan. Ver der worden nog bezocht Beersheba, over de Gaza strip naar Ashdod en Ashkelon. Natanye, met en passant Tel Aviv en Jaffa. Uiteraard zijn op deze reis vrije dagen en vrije middagen beschikbaar om ge heel op uw eigen wijze te besteden. De prijs van deze reis is bijzonder laag gehouden: f 1.335,— p.p. Geeft u snel op voor deze unieke reis Itatómtaal U, Du Haea. M. SUM fttvfMlraat 150, Schmnlngn. UI. 549H5 Dr. Mansholt blijkt de enige, die niet gelukkig is met de opzet. Hij wil zelf bij wijze van proef veel verder gaan. Zijn reactie: „Zelfs al zou na een jaar de boterproduktie bijvoorbeeld met 30.000 ton worden verminderd, dan blijft er toch nog een overproduktie van circa 100.000 ton per jaar over. En dat terwijl de gemeenschap op het ogenblik al een voorraad van 400.000 ton boter in de koelhuizen heeft lig gen". De zes landbouwministers hebben overigens ook gesproken over de bo terberg. Maar ais gevolg van Belgisch verzet werd nog geen beslissing ge nomen over de afzet van een partij koelhuisboter tijdens de wintermaan den. Er blijft echter een mogelijk heid. dat de huisvrouw in de winter maanden toch goedkope koelhuisboter kan kopen, want de zes ministers brengen dit onderwerp weer ter spra ke tijdens de marathonzitting, die eind oktober wordt gehouden. (Van onze pari. red.) DEN HAAG. De P.S.P. wil haar partijraad een uitspraak ontlokken over de mogelijkheden van een pro gressief akkoord in provincies en ge' meenten. De partij heeft zich zoals bekend landelijk teruggetrokken uit de ge spreksgroep van het zogenaamde A.K. met vertegenwoordigers 4 P.v.d.A., P.P.R. en A.R. De vraag is toen blijven liggen of dit ook zou gelden voor de progres sieve samenwerking in provincies gemeenten. De partijraad van de P.S.P. zal hier over zaterdag een uitspraak doen P. van Goed, we zitten dan nog wel hele maal in de drukte van de miljoenen nota en zijn naweeën, maar toch s.v.p. een wijle aandacht voor de waarschuwing, die de Osservatore Romano heeft uitgedeeld. En wel speciaal op het gebied van het „mo rele verval" in Italië. De mode-ont werpers moesten het daarbij speciaal ontgelden. „De op geld beluste eigenaars van modehuizen bevorderen de steeds meer doorzichtig wordende mode om industrieel profijt te trekken uit de ijdelheid en de stomheid van de min naars van deze tijd. De reeds zo dun ne voiles zijn weggevallen en waar zij nog bestaan, moeten zij doorzich tig zijn om duidelijk en onomstote lijk de naaktheid eronder te tonen." Toch proef ik hier een broodnijd uit. De Osservatore Romano verzorgt de public relations van het Vaticaan, u weet dat natuurlijk. En het Vati caan is het oudste modehuis van de wereld. Voor de maxi-mode! Van daar. Hulst heeft eich de laatste tijd enorm ingespannen om prins Bern- hard zaterdag een grote ontvangst te geven. De prins komt naar Zeeuwsch-VIaanderen voor de reü nie van het wat raadselachtige I 14 RI, wat een bataljon was. Nu had men in Hulst vernomen dat prins Bernhard één bepaalde wijn tot zich neemt bij de dis en geen andere. Zijn chauffeur zou zelfs een fles in zijn wagen hebben liggen, voor het gevalDeze Chateau La- tour (een Bourgogne) is echter zeer moeilijk te krijgen. Toch is Hulst er in geslaagd een voorraadje van de wijn in het bezit te krijgen. En krijgt prins Bernhard zaterdag zijn Chateau Latour, waarvan akte. Prins Bernhard weet van de wijn geen kwaad Minister Witteveen is momenteel aan het bekomen van het werk aan de miljoenennota. Samen met zijn echtgenote vertrok hij gisteren naar Nice om twaalf dagen vakanti* te houden. Vóórdat hij in het vliegtuig stapte, deelde de minister nog mede (zo heet dat), dat de miljoenennota over het algemeen niet ongunstig was ont vangen. Hij sprak de gevleugelde woorden: „Ik wil nog wel even aan stippen dat er bü mijn weten nog nooit een minister van Financiën (de hoofdletter is van mij, M.) in is ge slaagd met zijn miljoenennota IE DEREEN tevreden te stellen". Overigens zijn van het kabinet om verschillende redenen ook Luns, Klompé en (staatssecretaris) Kruisinga in het buitenland. Zouden ze toch het zinkende schip verlaten? Heeft u trouwens gisteren in deze krant ook zo naar links zitten kijken? Nou ik wel hoor. Maar Deze Tijd was op een verkeerde pagina terecht gekomen en zo stond ik niet op één en dezelfde pagina met leden van het koninklijk huis. Jammer! Ir. Cornelis van Dis (SGP) is reeds veertig jaar Kamerlid. Spijtig voor hem dat minister Klompé er niet was. Want die heeft een zwak voor Coraelis-sen. Vraag dat maar aan Gerard. Trouwens, ik wens ook alle Cor- nelissen een zeer goede dag toe. MERIJN (ADVERTENTIE) Behoud van Uw tanden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een erkenningsregeling in de maak voor huwelijks bureaus. Om erkenning te krijgen zullen de bureaus onder meer hun cliënt moeten meedelen hoe groot de kans is dat de bemiddeling slaagt. Dit deelt staatssecretaris Van de Poel (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) mee in de toelichting op de begroting. Het komt bij huwelijksbureaus voor dat op één cliënt tot meer dan honderd cliënten van de andere sekse inschrijven. Zonder de inschrijvers nader in te lichten over hun kans op succes strijken de bureaus de inschrijfgelden Staatssecretaris Van de Poel hoopt nog voor het eind van het jaar de re geling klaar te hebben. De regeling waarmeeCRM gaat komen, gaat ervan uit dat een genootschap van huwelijksbemiddelingsbureaus wordt opgericht, dat een code opstelt en erkenningen kan verstrekken. De gezinsraad zal op de code toezien en als klachtenbureaus voor zich bedrogen voelende cliënten optreden. Het minis terie van CRM is bereid een en ander met subsidie te steunen en inspecteurs aan te stellen. Wettelijke maatregelen tegen kwalijke praktijken van niet-erkende bu reaus worden echter niet overwogen. Cliënten moeten er daarom zelf op letten of hun bureau erkend is of niet.

de Stem | 1969 | | pagina 9