Prinsjesdag gezellig druk „MIJN VADER WAS NIET GEK, MAAR MEEDOGENLOOS" Bijna twee miljoen doden in 70 jaar Swetlana Stalin: papier voor uw L-pen size filters f 1.75 ESMANN Commentaar Evenwichtig voortkabbelen IN AMERIKAANS VERKEER Troepen in West niet zonder meer in te zetten Monarchie II Haarlemse rechter niet in cassatie en licht en n betalen, jik er AO W-er zo'n n hebben. DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG Het is in Den Haag op prinsjesdag niet meer zo druk als vroeger, maar toch merkt men dat deze dag verschilt van een andere. Zo was het giste ren ook weer. Koningin Juliana trok in de gouden koets niet tus sen tien rijen toeschouwers door, maar het was wat men noemt „gezellig" druk. Hierboven en hiernaast enige fo to's, gemaakt in de Haagse straten en in de Ridderzaal Bovenaan links koningin Juliana tijdens het uitspreken van de troon rede. Naast deze foto prins Bernhard groet het vaandel bij het binnengaan ran de Ridderzaal. Prins Claus loopt achter hem. Onder deze foto'sprins Claus, Prinses Margriet en mr. P. van Vol lenhoven volgden in de Ridderzaal J*et grote aandacht het voorlezen van de Troonrede. Niet alle toeschouwers (zie volgen- (e foto) stonden langs de route van gouden koels om de koninklijke iamihe te zien langstrekken. De beel- t ende kunstenaars bijvoorbeeld vroe gen met borden de aandacht van de ningin voor hun acties. Het nieuwe begrotingsjaar zal ge kenmerkt worden door toe nemende conjuncturele spanningen. De capaciteitsgrenzen van het pro ductieapparaat zijn nagenoeg be reikt. Een verdere toeneming van de vraag leidt dan tot spanningen op de arbeids- en kapitaalmarkt. Deze spanningen ontladen zich in voort durende loonstijgingen die weer worden doorberekend in de prijzen. Voorts staat de rentestand onder een opwaartse druk die voor ons land sedert lange tijd ongekend groot is. Het gevaar van een inflatoire ont wikkeling in 1970 is het decor waar tegen de miljoenennota van minister Witteveen moet worden geprojec teerd. Het overheidsbeleid moet in een periode van hoogconjunctuur die we momenteel doormaken ge richt zijn op afremming van de be stedingen. Tegen de achtergrond van deze ontwikkelingen bezien is het juist dat het huidige monetaire beleid dat wil zeggen krediet beperking en discontoverhoging voorlopig wordt voortgezet. Het uit gavenbeleid van de overheid moet stringent gehouden worden. De be groting 1970 biedt in dit opzicht een verantwoorde aanpak. Het dekkings plan voor het financieringstekort kan worden verwezenlijkt zonder dat van de zijde van de overheid een inflatoire impuls uitgaat- Wat de bestedingen in de parti culiere sector betreft, kan de con- junctuurbeheersing slechts slagen in dien de vakbonden bereid zijn voor het komende jaar met beperkte loonstijgingen genoegen te nemen Dit betekent in concreto dat zij het advies van de Sociaal-Economische Raad ernstig ter harte moeten ne men; daarin wordt voor het komen de jaar een contractloonstijging van 5 procent voor nieuw af te sluiten cao's voorgesteld. Rekening hou dende met de overloop van lopende arbeidsovereenkomsten zal een der gelijke loonstijging tot een verho ging van de loonsom per werkne mer van 7 procent leiden, indien de overheid er in slaagt tesamen met het bedrijfsleven de prijzen met niet meer dan 3,5 procent te laten stijgen, dan zal er van enige reële welvaartsverbetering sprake kunnen zijn. De opschorting van de bijstelling van de omzetbelasting met een half jaar kan hiertoe bijdra gen. Voorts draagt de regering bij tot een beheerste loonstijging door de loon- en inkomstenbelasting in 1970 met in totaal 600 miljoen te verlagen. De vraag rijst echter of de vak beweging genoegen zal nemen met een loonstijging van slechts 5 pro cent na een jaar waarin van reële welvaartsverbetering voor de werk nemer door de enorme prijsstijgin gen geen sprake is geweest. De toe nemende spanningen op de arbeids markt vergroten juist de opwaartse druk op de lonen. Arbeidsschaarste kan leiden tot grotere loonsverho gingen dan de regering en de S.E.R. voorzien. Daar komt nog bij dat de kans groot is dat de sociale onrust onder de werknemers het komende jaar groter zal worden ten gevolge van de geringe vooruitgang die wordt geboekt met de medezeggen schap. De vooruitzichten op dit tere punt zijn niet al te best. De ontevre denheid van de vakbonden met deze ontwikkeling kan zich gemak kelijk ontladen In hogere looneisen. De vakbonden moeten immers met reële resultaten op economisch of sociaal terrein bij hun achterban ko men. Bezien we de rijksbegroting 1970 vanuit het gezichtspunt van een her ziening van de economische orde, dan moet worden geconstateerd dat geen veranderingen te verwachten zijn. Wel heeft minister Witteveen een nota over de inkomensverde ling in ons land in het vooruitzicht gesteld waarin wellicht enige per spectieven geboden worden. De be windsman houdt zich in zijn uitga venbeleid strikt aan de kabinetsaf spraak: de groei van de rijksuitga ven per jaar mag niet groter zijn dan de structurele begrotingsruimte van 6 procent, die overeenkomt met de jaarlijkse groei van het nationaal inkomen, vermeerderd met het pro gressie-effect van een hogere belas tingopbrengst. De norm zelf afkomstig van oud-minister van Financiën en de huidige president-directeur van De Nederlandsche Bank, Zijlstra wordt niet ter discussie gesteld. Dit past ook niet in een liberale opvat ting van de staatstaak op sociaal en economisch terrein. Van dit kabinet mag niet worden verwacht dat het huidige systeem van overheidstaken en -voorzieningen fundamenteel ter discussie wordt gesteld. Wellicht zal na 1971 een ander progressiever georiënteerd kabinet haar finan ciële taak meer afstemmen op de structurele noden van de welvaarts staat, die met het jaar meer aan de oppervlakte komen en groter wor den. Als sjieke hanglamp 145.- En toen werd het ernst (foto on- eraan) minister Witteveen (van fi- nenhof1- sr^termiddak op het Bin- tie en Haag met Het Koffer- waarin de miljoenennota. NEW YORK (AFP) De zuiveringsacties van Stalin voor de tweede wereldoorlog waren van een andere aard dan die daarna, aldus de dochter van de voormalige Russische partijleider, Swetlana Alleloejewa Stalin. Zij zei dat in New York op een persconferentie naar aanleiding van het ver schijnen van het tweede deel van het memoires: „Only one year". CHICAGO (AP) Zeventig jaar geleden, op 13 september 1899 stapte de makelaar in onroerende goede ren H. J. Bliss uit een trolleybus in New York en werd aangereden door een auto. De volgende dag overleed hij en opende daarmee de lange rij van Amerikaanse verkeersdoden. Een jaar later werd een verpleegster op de eerste kerstdag ook in New York doodgereden. Zij werd de tweede sta tistische vedkeersdode. Sinds de dood van Bliss en de ver pleegster, zijn in de Ver. Staten 1.710.676 mensen door auto-ongeluk ken om het leven gekomen, dit cijfer is hoger dan het totaal van gesneu velde Amerikanen in de Eerste We reldoorlog, Tweede Wereldoorlog, de Koreaanse oorlog en de Vietnamese (1.564.434). Vijftig miljoen mensen zijn in de Ver. Staten sinds 1899 door verkeers ongelukken gewond. Vóór de opkomst van de auto in Amerika had het Britse parlement een van de eerste motorrijtuigenwet- ten aangenomen. De eigenaar werd verplicht ter waarschuwing van het publiek een man met een rode vlag voor de auto te laten lopen. De eer ste verkeersibepalingen werden in 1903 in de stad New Jork vastge steld. In 1908 werd in New England het rijbewijs ingevoerd en daarna ge leidelijk in heel Amerika. De eerste verkeersborden verschenen in 1914 in Cleveland. Ondanks de veiligheidsvoorschrif ten blijft het aantal verkeersdoden stijgen. De Ver. Staten tellen thans 102.1 miljoen geregistreerde auto's en 105 miljoen rijbewijzen. Het stijgen de dodental in 1968 waren het er 55.550 heeft tot gevolg dat zowel de regering als da industrie aan kri tiek blijven bloot staan. Een grote rol hierin speelt de advocaat Ralph Nader, aan wiens ijveren de wet van 1966 op de veiligheid op de wegen wordt toegeschreven. Zij beschrijft in dit boek haar ver trek uit de Sovjet-Unie in 1963 naar India, het verblijf in Zwitserland, haar aankomst in de Verenigde Sta ten en haar aanpassing aan het Ame rikaanse leven. Het eerste deel, „twintig brieven aan een vriend", dat in 1967 uitkwam gaat over haar herinneringen aan het leven in het Kremlin. De meeste vragen op de perscon ferentie betroffen echter belangrijke personen uit het Russische politieke leven, die zij heeft gekend. Over haar vader verklaarda zij: „Hij was niet gek, tenminste niet in de jaren dertig, hij was eenvoudig meedogen loos. Hij wist dat de oppositie in de pairtij een belangrijk plaats innam, dat bepaalde mensen zich tegen hem zouden keren als zij de kans kregen. Maar Swetlana voegde hieraan toe dat de zuiveringen, waartoe Stalin na de tweede wereldoorlog heeft be volen, „van een andere aard waren". „Zijn laatste jaren was hij ongetwij feld ziek. Of hij gek was weet ik niet". Zij gaf ook enkele korte type ringen van andere Sovjet-leiders ten beste: Chroestjow: „Een rechtschapen mens. Hij deed zijn best maar werd uiteindelijk aan de kant gezet. Brezj- new: een norse partijbureaucraat. In houdsloos. Kosygin: wie deze man ziet, weet al dat hij niet kan slagen". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De gouverneurs van de Nederlandse Antillen en Suriname zullen voortaan geen aldaar gestatio neerde troepen ter beschikking kun nen stellen van de regeringen in Pa ramaribo en Willemstad voor het handhaven van de inwendige veilig heid en de openbare orde, zonder dat daarvoor toestemming van het Ko ninkrijkskabinet is verkregen. Deze afspraak zal binnenkort formeel wor den bekrachtigd. Dit blijkt uit de begroting van De fensie van minister Den Toom. Voor een tweede bijzondere taak, namelijk het inzetten van. troepen bij rampen, ongevallen en storingen in het ver keer en de verbindingen waarbij de interne veiligheid en de openbare or de niet zijn betrokken, is geen aparte toestemming van de Koninkrijksre gering vereist. De storingen in het verkeer en de verbindingen mogen echter niet het gevolg zijn van een staking. Nauwelijks heeft lezer v. d. S. uit Oosterhout enige behartenswaardige opmerkingen geplaatst ten aanzien van de houding die de redactie van, „De Stem" inneemt tegenover ons koningshuis of Merijn gaat zich en kele bladzijden verder weer eens op een Van der Poel-acihtige wijze te buiten aan kritiek op de echtgenoot van prinses Margriet. Echt weer eens lekker schoppen tegen mensen die niets kunnen terugdoenLaat Merijn maar oppassen dat hij zich niet eens ver-schrijft, waarna hem het lot staat te wachten van de grote Frits. En daarna maar huilen dat het met de vrije meningsuiting in Nederland slecht gesteld is Ik onderschrijf het voorstel vam bovengenoemde lezer („De Stem" van 16 dezer) om van tijd tot tijd een enquête onder de lezers te houden. Ik ben er van overtuigd dat b.v. het hui dige kabinet een ruime jneerderheid onder het lezerswolk van Uw blad zou halen. Daar kan alle PPR-reclame in deze krant niets toe- of afdoen! Ook al moeten we dagelijks de flau we opmerkingen lezen in de verschil lende rubrieken hoe lang en hoe dom Luns is en hoe Klein en sukkelachtig premier De Jong (die geringschattend Pietje genoemd wordt) is. Is het U nooit opgevallen dat dit kabinet om aan zijn verplichtin gen te voldoen de moed heeft ge had alle BTW-ellende op de hals te halen? U kunt het er mee eens zijn of niet maar ónze ministers dragen die verantwoordelijkheid toch maar, zulks in tegenstelling tot de Belgische regering die lafhartig al die moeilijk heden uit de weg gaatEn tóch zul len zij er ook aan moeten geloven Gezien de uitslag van de Oudejaars- enquête enige jaren geleden, toen Ridder van Rappard de meeste in druk op Uw lezers gemaakt bad en Mary en Mies afgingen als een gieter, is het duidelijk dat U geen helder beeld heeft van de doorsnede van Uw lezerspubliek. Heeft U zich bijvoorbeeld wel eens afgevraagd hoevele niet-katholieken na, de opheffing van de „Bredase Cou rant" uw blad min of meer noodge dwongen lezen? Vooruit, redactie van „De Stem", toon dat U meer dan papieren lef heeft en ruim ook eens een rubriek in voor de door U zo verfoeide rechtse en middengroepen! BREDA N. J. KLAASEN BOS DEN HAAG (ANP) De Haarlem se rechter mr. H. G. Rambomiet heeft geen beroep in cassatie aangetekend tegen de beschikking van het ge rechtshof in Den Haag, inzake het bezwaarschrift van mr. R. tegen de dagvaarding. De strafzaak zal, naar verwacht wordt, nog deze herfst voor de Haag se rechtbank dienen. De rechter wordt ervan verdacht onder invloed met zijn auto een on geluk te hebben veroorzaakt, waarbij een 17-jarige jongen dodelijk gewond werd. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7