kantine juffrouw SEN ENZ. ils en SER R LIMBURG HAD NIETS DAAROM NU .ACHTSTE' het turfschip breda Beernink: lokaal bestuur sterker Nota minister Veringa Ambassadrices brengen bejaarden en zieken fruit Gifwolken Snel!® verlichting van pijn in spieren en gewrichten Directielid van K.M.S. overleden Ijizinga izinga an GOES - Commentaar Kool en geit TV VERVANGEN BESPREKINGEN UITBREIDING VLIEGVELD WOENSDRECHT NOG NIET ROND MINSTE MERKWAARDIG SPREIDING Tilburg- Eindhoven een hogeschool Medische opleiding krijgt wachtlijst ÊÈÈÊM Prijzen in gehele toeristensector zijn te hoog concerten congressen tentoonstellingen abonnementen-verkoop voor het brabants orkest seizoen 1969-1970 verkoop van abonnementen en verkoop van plaats- kaarten voor het eerste concert op donderdag 25 september a.'s. van maandag 22 september t/m donderdag 25 september van 10.00 tot 16.00 uur. verkoop voor donateurs en vrienden: met ingang van vrijdag 19 september, eveneens van 10.00 tot 16.00 uur. prijzen abonnementen: f 31,00 - f 26,00 - f 17,50. (serie A: donderdagavondconcerten, serie B: zondagmiddagconcerten.) losse plaatsen: f 8,60 - f 6,60 - f 4,60. alle prijzen inklusief rechten, bijdrage muziekonderwijs, plaatsbespreken, vestiaire enz. reduktie 65-jarigen, gezinnen en houders van alle culturele paspoorten (culturele jeugdpaspoorten, europees- culturele paspoorten, studentenkaarten enz.) krijgen 50% reduktie op losse plaatsen. abonnementen en kaarten moeten worden afgehaald aan het turfschip, chasséveld. telefonisch bespreken is (nog) niet mogelijk. KNELPUNTEN KLEINE GEMEENTEN pid geven wij kennis van len van de Heer Ir Scheepsnieuwbouw I reparatie. een zeer toegewijde en en een goede collega, kbaarheid zullen blijven van Commissarissen en de van de |n. Mij. „de Schelde". ber 1969. 'even wij kennis van het an de Heer de overledene, die in zijn eerst als directeur van ledrijf N.V. en daarna als plde Montagebedrijf N.V., de belangen van onze on- tigd, zullen wij steeds in ommissarissen en Directie |chelde Montagebedrijf N.V. 1969. Gevraagd voor enkele uren 's middags. A. de Jager-Tolhoek n.v. Nieuwe Havenweg 7 Goes, tel. 8320. TIS Wijngaardstraat 5 DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 Lf plaats van Nederlands achtste medische faculteit is geworpen. De regering heeft voorkeur voor Maas tricht. Men kan nauwelijks aanne men dat de meerderheid van de Tweede Kamer haar niet zal volgen. Een triest besluit in zijn gevolgen voor Brabant dat veruit de sterkste zakelijke en onder wijskundige argu menten op tafel legde om zijn kan didatuur te onderstrepen. Een triest besluit voor de ontwik keling van het wetenschappelijk ho ger onderwijs in ons gewest. Een universiteit voor Brabant lijkt nu, menselijkerwijs gesproken, de ko mende decennia een illusie. Men stare zich niet blind op de bereidheid van de regering mee te willen werken om Brabant (en Twente) aan preklinische opleidings instituten te helpen. Het is een doekje voor het politieke bloeden, waarmee men poogt in een situatie die zo duidelijk emotionele argu menten zwaarder laat wegen dan zakelijke gedegenheid de kool en de geit te sparen. In Brabant zal men er goed aan doen zich eens ernstig te gaan be zinnen op de vraag waarom de be sturen van de hogescholen in Til- burg^en Eindhoven nimmer de visie en laeleidskracht hebben kunnen op brengen om de geponeerde „be reidheid tot samenwerking" in een uitgewerkt plan gestalte te geven. Het kan interessant en leerzaam zijn de achtergronden van dat onvermo gen of is het voor bepaalde figu ren onwil geweest? bloot te leg gen. Uiterst merkwaardig is dat de vi sie die particulieren tientallen jaren geleden in Brabant hebben gehad toen zij tot stichting van de onder wijsinstelling zijn overgegaan waar uit de Katholieke Hogeschool is ge groeid, nu door de regering wordt „bestraft". Want als men in Bra bant niets had gedaan, zou dit nu waarschijnlijk gehonoreerd zijn met de achtste medische faculteit. Zo immers dient men uit te leggen de argumentatie van de regering dat Limburg nu deze faculteit krijgt, omdat er nog helemaal geen weten schappelijk hoger onderwijs in dit gewest is. Uit deze onverkwikkelijke affaire kunnen wij twee lessen trekken. Brabant zal vee! meer dan tot nu toe naar buiten als een eenheid moeten optreden om doeleinden te verwe zenlijken die een bovenlokale bete kenis hebben. Men zal zich daarvoor moeten bezinnen op de vraag of daartoe wel steeds de juiste mensen op de beslissende plaatsen zitten. Bovendien tekent deze politieke keuze van „Den Haag" opnieuw dat het ontbreken van een nationaal on derwijsplan op langere termijn tel kens weer tot paniekerige en onza kelijke oplossingen leidt. Tot schade van de gezonde verhoudingen in ons land. En tot schade van een ver antwoorde onderwijsspreiding. Geen medische faculteit met een binding aan het technisch hoger on derwijs. En dat op een tijdstip dat de roep om medische ingenieurs in vakkringen steeds luider klinkt. En geen medische faculteit gebonden aan de disciplines van de mensvak ken. En dat in een tijd dat het me dische beroep juist aan verdieping naar die kant zo dringend behoefte heeft. Dat kostbare gelag betaalt deze generatie. De gevolgen van dit „be- 'e'd dragen de generaties die na ons komen. (Vervolg van pagina 1) In Gilze is de ramp in de Flo- raliatuin momenteel liet gesprek van de dag. „Het kon niet op een ongunstiger tijdstip gebeuren", wordt er gezegd. „Als het een week ot vier voor de show had plaatsgevonden, dan hadden we •kt jaar geen show gehouden. Maar nu moet de show doorgaan. Alles is al geregeld". Floralia te Gilze hoopt nu dat "e donateurs en de bezoekers van de show begrip zullen heo- Den voor de problemen, waarmee oe dahhavereniging nu te kam pen heeft. Op de show kunnen cr j r name'Ük geen bloemen orden verloot en er zijn nog tal R™, donateurs, die Noemen te- piH hebben. Elke donateur van rioralia krijgt namelijk twee mS bloemen per jaar. Ze eten nu echter hun bonnetjes bewaren tot volgend jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister dr. G. H. Veringa plaatst de voor keur van de regering voor Maastricht als plaats waar de acht ste medische faculteit zou moeten komen tegen de achtergrond van de situatie waarin het medisch wetenschappelijk onderwijs in ons land verkeert. Hij produceert daartoe een omvangrijke beleidsnota, waarbij hij zwaar tilt aan het spreiden van het wetenschappelijk ho ger onderwijs over de verschillende regio's van ons land. Men ontkomt niet aan de indruk dat de voorkeur voor Maastricht op an dere dan zakelijke gronden is genomen. Heel sterk spreekt dat als men leest dat „de regering wellicht anders zou hebben gekozen, als in Limburg reeds een instelling van wetenschappelijk onderwijs zou zijn geweest. In dat geval zou aan de samenwerking tussen de technische en medische weten schappen een zwaarder accent zijn gegeven". De vier kandidaat-vestigingsplaat sen Eindhoven, Enschede, Maas tricht en Tilburg beschikken alle over voldoende niet-medische facili teiten, aldus minister Veringa. Er is ruimte voldoende om er een medi sche faculteit te vestigen. Heel anders liggen de kaarten ech ter met betrekking tot de academi sche ziekenhuizen die de minister zo als hij schrijft in zijn nota, noodza kelijk acht voor een medische facul teit. Twente staat dan heel zwak. Eindhoven en Tilburg paren gunsti ge affiliatiemogelijkheden (samen werking met bestaande ziekenhui zen) aan een voldoende grote uit- breidings- en vervangingsbehoefte." In Eindhoven en Tilburg bestaan plannen in vergevorderd stadium voor ziekenhuisbouw. Die kan wor den omgebogen in de richting van academische ziekenhuizen. In Maastricht moet een ziekenhuis vervangen worden. Urgent is dat niet. Ais men er dus een academisch ziekenhuis wil hebben, zal vervan ging een vervroegde investering ei- Op het gebied van de stimulering van de gezondheidszorg, zo stelt mi nister Veringa, hebben Tilburg en Eindhoven niet de hoogste prioriteit. Hij waardeert de krachtige opzet en de materiële ruimte van de medische voorzieningen in Maastricht hoger. Er wordt in Limburg nog gezocht naar een betere samenhang tussen de voorzieningen die voor de patiën tenzorg in de streek aanwezig zijn. Daarom kan een medische faculteit er stimulerend werken. Ook voor Twente tilt de minister zwaar aan dit argument. Hij verzwakt zijn stelling door zelf op te merken „Het lijkt een para dox dat het gedeeltelijk ontbreken van ziekenhuizen die voor samenwer king (met een medische faculteit) (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT De besprekin gen over de bestemming van de voor malige vliegbasis Woensdrecht zijn nog steeds niet afgerond. Aldus me dedelingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, van de KLM en van burgemeester drs. L. J. M. v. d. Laar. voorzitter van de n.v. Aero Woensdrecht. Dit ondanks de verklaring van gis teren in de troonrede: „Teneinde de geluidsoverlast te verminderen zul len maatregelen worden getroffen om het lesverkeer op Schiphol te beperken". Zoals bekend is de KLM inderdaad voor haar lespro- gram in hoge mate geïnteresseerd in het vliegveld Woensdrecht, dat dan echter voor dit doel in gereed heid zal moeten worden gebracht. De kosten hiervan, ongeveer 18 mil joen, zouden grotendeels voor reke ning van de overheid moeten komen. Dat de raad van bestuur van Fok ker vorige week besloten heeft voor rond 600.000 gulden te investeren in het van de vliegbasis afhankelijke reparatiebedrijf Aviolanda, zou er op kunnen duiden, dat in deze kringen de gewenste medewerking van de re gering wel wordt verwacht. Van de zijde van Fokker deelde men ons echter mede, dat de raad van bestuur tot genoemde investering besloten heeft om bepaalde lopende orders te kunnen uitvoeren. „De passage in de troonrede is in elk geval bemoedigend," aldus drs. v. d. Laar. Hij voegde hier echter nadrukkelijk aan toe, dat door hem ook steeds als voorwaarde voor de uitbreiding van het vliegveld is ge steld, dat er een tolerabel geluids- hinderrapport uit de bus zou moeten komen. geschikt zijn mede een factor kan vormen om de vestiging van een me dische faculteit te bevorderen". Met betrekking tot de samenhang van de wetenschappen geeft de mi nister toe, dat Maastricht de minste mogelijkheden opent. Hij vindt, dat ook Tilburg op dat gebied minder mogelijkheden heeft. Hij gelooft niet aan samenwerking op afstand tussen Tilburg en Eindhoven. „Een bestuurlijke samenvoeging betekent nog niet een garantie dat daarmee werkelijk de beoogde interdisciplinai re samenwerking wordt bereikt," In dit verband stelt de bewinds man dat bij expansie van het aan tal studierichtingen aan een der Bra bantse hogescholen terdege rekening zou moeten worden gehouden met de invloed daarvan op de ontwikkeling van de andere hogeschool. Er moet een rationele verdeling over beide hogescholen komen. Zeker in het ge val van de maatschappij-wetenschap pen waarvoor Tilburg reeds een ba kermat vormt. In Maastricht kan een samengaan van de medische faculteit met de technische wetenschappen slechts in beperkte mate worden nagestreefd, gestreefd. Merkwaardig is, dat de minister op de persconferentie over zijn be leidsnota tot de uitspraak komt dat Eindhoven en Maastricht ernaar zou den kunnen streven bepaalde vor men van samenwerking tot stand te brengen. Ook is die samenwerking niet uitgesloten met de instellingen van hoger wetenschappelijk onder wijs van Aken, Leuven, Hasselt. En dat terwijl hij twijfelt aan de prak tische uitvoerbaarheid tussen Tilburg en Eindhoven, waartussen de afstand een veel minder duidelijke rol speelt, In de gedachtengang van de minis ter is het vooral, maar niet uitslui tend, de noodzaak tot een grotere spreiding van het wetenschappelijk onderwijs te komen dat de doorslag dient te geven. Maar ook sociaal-eco nomische argumenten laat hij zwaar wegen- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De samenvoe ging van de twee Brabantse ho gescholen Eindhoven en Til burg (of een gereglementeerd samenwerkingsverband) is bij uitstek het kader waarbinnen naar oplossingen zou moeten worden gezocht. Dat stelt minister dr. G. H. Veringa als hij spreekt over de ontwikkeling en uitbouw van de Brabantse hogescholen. Men moet daarbij niet op voorhand de gedachte verwerpen van de com missie-Van Walsum om de Til- burgse hogeschool in haar geheel naar Eindhoven te verplaatsen. De uitbouw van de hogescho len tot universiteiten, zoals de minister wil bevorderen, houdt voor Brabant immers het gevaar van verschraling in. Gewaakt moet worden tegen een oneven wichtig uitbreidingsbeleid, waar bij beide hogescholen elkaar zou den beconcurreren. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn IJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Vlgesal diep op de weefsels in tot aan de aaard van de pijn (zonder oppervlakkige warmteseiisatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. AUGESAU bij alle ap^th. cn dros». (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister dr. G- H. Veringa (Onderwijs en Wetenschap pen) zal op korte termijn een wets ontwerp bij het parlement indienen voor de instelling van een onafhanke lijke capaciteits-commissie. Hij wil daarmee de toevloed van medische studenten indammen. De commissie moet per faculteit de opleidingscapa citeit bepalen. Als er teveel medische studenten komen, kan bij het begin van het tweede cursusjaar een wachtlijst wor den opgemaakt. De studenten die voor het eerste jaar van hun medi sche studie zijn geslaagd en die op de wachtlijst komen, moeten een jaar wachten voor zij verder kunnen gaan studeren in de medische wetenschap. De minister rekent erop dat het aantal studenten in ons land tussen 1970 en 1980 zal verdubbelen. Dat be tekent dat de capaciteit van de hoge scholen en universiteiten aanzienlijk zal moeten worden uitgebreid. Op korte termijn zal er een nieuwe faculteit voor de biologische weten schappen moeten worden opgericht. Binnen enkele jaren zal een nieuwe tandheelkundige opleiding in het le ven moeten worden geroepen. De medische faculteiten krijgen in 1970 vervroegd 35 personeelsplaatsen meer. Daartoe zijn op de begroting gelden opgevoerd. Ook krijgt elke me dische faculteit 13 personeelsplaatsen extra in verband met het nieuwe stu die-programma. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vier fruitambassadrices, in zelfgemaakte lichtbauwe japonnen, zijn gisteren begeleid door enkele be- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een hoofdar tikel in „de Veerse meer gids" onder de titel „Paniek" wordt ingegaan op de klaarblijkelijke kentering die het toerisme in Zeeland dit jaar heeft meegemaakt. Volgens „De Veerse meer gids" plukte men in Zeeland in het afgelopen seizoen de bittere vruchten van een mentale instelling die neerkomt op het adagium: „Met of zonder service, al of geen schone stranden, BTW of niet de klanten komen toch wel". „Wij zijn er bijna aan gewoon ge raakt, door de horeca-werknemer als een noodzakelijk kwaad te worden gezien", schrijft het blad naar aan leiding van het meer en meer deva lueren van het begrip „service". „Ziullen we de markt willen blijven behouden, dan zal er een mentali teitsverandering moeten plaatsvin den. Ondanks de BTW zullen de prij zen in de gehele sector van het toe risme moeten worden herzien en ver laagd. De service aan de toerist zal veel en veel groter moeten worden en tenslotte zouden wij moeten pro beren onze spreekwoordelijke, maar niet meer aanwezige netheid terug te krijgen..", zo besluit het artikel. (ADVERTENTIE) stuursleden van de Stichting Zeeuws Fruitcorso begonnen met het uitdelen van 560 bakjes fruit in zieken-, be jaarden- en verpleegtehuizen op Zuid-Beveland, Walcheren en Schou- wen-Duiveland. Gisteren gebeurde dat in Goes. Vandaag gaat het viertal naar Mid delburg, Oost-Kapelle en Seroosker- ke. Morgen zal een bezoek worden gebracht aan „Huize de Berg" in Goes, rusthuis „Duinoord" in Haam stede en het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. De fruitambassadrices vervangen dit jaar, nu het fruitcorso niet door gaat, de fruitfee en haar hofdames, die in voorgaande jaren fruit uitdeel den aan zieken en bejaarden. De da mes, die uitgekozen werden door het Corsobestuur, zijn mej. Trinet van Stee uit Goes, mej. Huigje Geluk uit Nieuw-Vossemeer, mej. Corry Stout- jesdijk uit Tholen en mej. Jenny Cy- souw uit Cadzand. Zij volgden bij de vakschool in Goes de opleiding voor de akte lerares NA. Nadat gisteren in het St.-Joanna- ziekenhuis, „Maria ter Weel", „Ter Valcke" en „Bergzicht", fruit werd gebracht zijn vandaag de bewoners van het Middelburgse „Vijver vreugd"; „Iepenoord" en „Zonne veld" in Oostkapelle en tenslotte van „Welgelegen" in Serooskerke aan de beurt. Donderdag worden de ambassadrices in Westerschouwen bovendien ontvangen op het ge meentehuis. OP DE FOTO Gistermiddag werden de bewo ners van het verzorgingstehuis „Ter Valcke" in Goes door de fruit ambassadrices verrast. Vergezeld van verpleegsters (en de heer M. Haasdonk (links) corsobestuurslid) krijgt hier een bedlegerige bejaar de een fruittractatie. (Van een onzer verslaggevers) BONN Terugkerend van een va kantie in Italië is de heer E. Huizin- ga, bedrijfsdirecteur van de afdeling scheepsnieuwbouw en reparatie van de n.v. Kon. Mij, De Schelde te Vlis- singen, plotseling overleden. Hij werd 64 jaar. De heer Huizinga bevond zich zon dag in het Rijnland, toen hij plotse ling onwel werd. Opneming werd noodzakelijk geacht. Zondagavond overleed de heer Huizinga in een zie kenhuis in Bonn. De heer Huizinga's heengaan wordt door de velen die hem kenden, diep betreurd. Zowel bij de directie en commissarissen als bij het personeel was hij geliefd door zijn menselijke wijze van optreden, zijn grote vak kennis en zijn nooit aflatende acti viteit. Naast zijn drukke en verant woordelijke werkkring bij „De Schel de" vond de heer Huizinga tijd om zich in het politieke en openbare le ven daadwerkelijk in te zetten. De heer Huizinga werd geboren in Sappemeer op 9 april 1905. Zijn car rière in 't bedrijfsleven van stond af aan in het scheepsbouw- en ma chinebedrijf heeft hij goeddeels aan eigen energie, zelfstudie en een aangeboren gevoel voor techniek te danken gehad. Op 1 juni 1962 trad de heer Huizin ga in dienst vande n.v. Kon. Mij. De Schelde, waar hij nauw betrokken werd bij de nieuwe vestiging van het Seheldereparatiebedrijf in de nieuwe Sloehaven. Het stoffelijk overschot van de heer Huizinga zal donderdag op de algemene begraafplaats te Middelburg ter aarde worden besteld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenl. Zaken) en diens staatsse cretaris Van Veen willen een verster king van het lokale bestuur in ons land. Zij zullen dat voor de naaste toe komst trachten te bereiken door 1. Samenvoeging van gemeenten volgens binnenkort aan het parlement voor te leggen richtlijnen. Gewestvor- ming op basis van een gewijzigde wet gemeenschappelijke regelingen. 2. Herziening van provinciale gren zen met een algemeen onderzoek naar de gevolgen die de structurele ont wikkeling van Nederland voor de provinciale indeling moet hebben. 3. Vaststelling van een financiële regeling voor de gewesten. 4. Geleidelijke opstelling van een structuurschets voor de bestuurlijke indeling. 5. Een (nadere) wettelijke rege ling voor de bestuurlijke organisatie van Rijnmond en Groot-Amsterdam. e In een „nota over de bestuurlijke organisatie" aan het parlement zeg gen beide bewindslieden dat met de hierboven genoemde voorzieningen een aantal belangrijke knelpunten zal worden weggenomen en doeltreffen de mogelijkheden worden geschapen om voor urgente vragen tot een pas sende oplossing te komen. Er kan echter volgens de minister en staatssecretaris niet met deze maatregelen worden volstaan. Er is nog een aantal zaken waarover zij een studieopdracht willen geven aan de raad voor de territoriale decen tralisatie. Daarbij gaat het om: a. De verhouding bestuur-bestuur- den in het algemeen en in verband daarmee het vraagstuk van de bin nengemeentelijke decentralisatie. Moet de centrale overheid deze decen tralisatie verder bevorderen? b. De wijze van decentralisatie van taken. Moet er een meer gediffe rentieerd medebewind komen c. De regeling van het toezicht. Moet het toezicht op gewestelijke be sturen en op besturen van stadsge westen bij het provinciaal bestuur blijven dan wel aan de centrale over heid worden overgedragen d. De bevoegdheden van het pro vinciale bestuur. Moet ter voorkoming van „stapelvorming" op meer punten dan waarin de bijzondere wetten thans voorzien, dirigerende bevoegd heid aan de provincies worden ge geven Op een persconferentie ter toelich ting op zijn nota, zei minister Beer nink, dat zijn richtlijnen voor samen voeging van gemeenten gunstig door de colleges van Gedeputeerde Staten in de diverse provincies ontvangen zijn. „Het gaat erom levenskrachtige gemeenten te scheppen", aldus de minister. Er zijn momenteel nog 47 gemeenten met minder dan 1000 in woners. Daarvan zijn er al 15 bij een opheffingsvoorstel betrokken. Voor II zijn er opheffingsvoorstellen in voor bereiding. Onder de resterende 21 ge meenten zitten er dan nog vier die bij een „voorlopige studie" tot opheffing betrokken zijn. „Binnen afzienbare tijd zullen alle gemeenten van min der dan 1000 inwoners van de kaart verdwenen zijn", voorspelde minister Beernink.

de Stem | 1969 | | pagina 5