De „achtste": keuze Maastricht uit „rechtvaardigheid" Bedrijfsleven over de miljoenennota: n BONT EN BEAT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND f\/" "1 iac? BESTE Fractieleiders willen meer duidelijkheid 99ste Starlichter editie voor zeeland weerbericht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het bedrijfsleven, zowel de vakcentrales als de werkgevers, vreest met grote vreze, dat liet de regering niet zal lukken in 1970 de prijsontwikkeling in de hand te houden. Commentaar Nieuwe wereld Kans op lichte werkloosheid in de bouw DEFENSIE VORMT RAMPENBRIGADE Anoniem telefoontje: „Aanslag op jullie koningin" Aanslag in Gaza in STRAUSS KWAM NIET AAN HET WOORD Gifwolken vernielen bijna alle bloemen voor show in Gilze Ramp Schade 109e jaargang no. 26226 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 woensdag 17 sept. 1969 Veranderlijk Veranderlijke bewolking. Kans op een lokale bui. Plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6350 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De troonrede heeft officieel openbaar gemaakt wat reeds geruime tijd een publiek „ge heim was: de achtste medische fa culteit komt in Maastricht, als het parlement de voorkeur van de re gering deelt. In een uitvoerige nota heeft de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. H. Veringa dinsdag dat parlement verteld, waarom het tenslotte de Limburgse hoofdstad is geworden in de gedach ten gang van de regering. Limburg heeft nog geen enkele instelling van hoger wetenschap pelijk onderwijs. De Volksgezondheid in Limburg zal een sterke stimulans krijgen door het gewest een instelling van medisch hoger onderwijs te ge ven. Vestiging in Limburg van de achtste medische faculteit zal de culturele ontwikkeling en de na tionale verbondenheid van dat ge west bevorderen. 0 De achtste medische faculteit in Maastricht zal de wetenschap in Limburg stimuleren en tot nieu we ontwikkelingen leiden. Dit een oogpunt van regionale spreiding van het hoger weten schappelijk onderwijs in Neder land is de stichting van de acht ste medische faculteit in Maas tricht een soort daad van een voudige rechtvaardigheid. De nieuwe faculteit wordt, met het te bouwen academisch zie kenhuis een rijksinstituut. Ook het feit dat nationaal reeds zo grote uitgaven zijn gedaan om de technische hogescholen van Eindhoven - ruim 300 miljoen - en Enschede - ruim 250 miljoen - tot ontwikkeling te brengen, heeft de keuze van de regering beïnvloed. De achtste medische faculteit gaat zeker 400 miljoen gulden kosten. Bovendien zal er elk jaar minstens 35 miljoen voor op de onderwijsbegroting moeten wor den opgebracht. De hogescholen van Eindhoven, Enschede en Tilburg - en de toe komstige Maastrichtse medische fa culteit - zullen langzamerhand tot volledige universiteiten worden uit gebouwd. De drie kandidaten die naast de nieuwe faculteit grijpen - Eindho ven, Enschede en Tilburg - krijgen van de regering alle steun bij de uitvoering van hun plannen tot zie- kenhuisbouw. Daardoor zal te zijner tijd in een van deze plaatsen de aanzet voor een negende medische faculteit in principe aanwezig zijn. Er wordt zo spoedig mogelijk een commissie ingesteld die de stichting van de faculteit in Maastricht gaat voorbereiden. Voorzitter van die commissie wordt de nog te benoe nen voorziter van de faculteit. De regering hoopt dat vóór 1980 al het werk om de achtste medische faculteit op gang te brengen achter de rug is. Daarbij geniet de opbouw van de staf prioriteit. De commissie zal moeten adviseren over het stu dieprogramma, de bouw en inrich ting van een academisch ziekenhuis met duizend onderwijsbedden, de vestiging van pre-klinische institu ten en de wijze waarop de zieken huizen in Limburg kunnen gaan sa menwerken met de faculteit. De regering wil tevens een aantal knelpunten in het medisch weten schappelijk onderwijs oplossen. Zij denkt daarbij aan nieuwe aca demische ziekenhuizen in Leiden, Groningen en Utrecht en Amster dam, alsmede aan de voltooiing van de medische faculteiten van de Vrije Universiteit te Amsterdam, Nijme gen en Rotterdam. GROTE VREES VOOR PRIJSSTIJGING Belastingverlaging en de belofte van een reële, niet opnieuw door prijsstijgingen afgeroomde welvaartsverbetering, zijn voor 1970 de belangrijkste troefkaarten van Het kabinet-De Jong. Met deze maatregelen hebben premier De Jong en de zijnen op prinsjesdag de verkiezingen naderen! een eer ste verdedigingslinie opgeworpen tegen de ongetwijfeld komende stormloop van de oppositie. De kiezer leeft echter niet van brood alleen. Al in de eerste regels van de Troonrede wordt met instem ming gewag gemaakt van de ver nieuwingsdrang, die overal merk baar is. Sterker nog: de regering wil daaraan richting gaan geven. En om geen enkele twijfel te laten bestaan over haar bedoelingen bekent de regering zich zonder omwegen voor meer openheid en mede-verant woordelijkheid. De gesch'edschrijvers van deze tijd zullen het kabinet-De Jong niet rekenen tot de pioniers der ver nieuwing. Tot dusverre immers heeft de regering achter de feiten aangesukkeld. Buiten-parlementaire activiteiten moeten daarin verande ring hebben gebracht: het parle ment zelf heeft tot nu toe ook wei nig betekenisvolle initiatieven ont wikkeld. Dat zal nu, met de verkiezingen zo vlak voor de deur, wel gaan ver anderen. Nederland gaat daarom een interessante tijd tegemoet. Een tijd, waarin veel gesproken zal wor den over meer welvaart en over vergroting van het individuele con sumptievermogen. Als we de rege ring echter mogen geloven, zal die discussie geplaatst worden tegen de achtergrond van „het streven naar een nieuwe wereld". Die achtergrond ontbreekt nog bij de toelichting op de voorgenomen belastingverlaging. Maar die omis sie kan hersteld worden. Hopelijk gebeurt dat ook. De kloof tussen arm en rijk wordt ook in ons land niet smaller door een belasting verlaging. Toch moet dat het eerste doel zijn van een regering, die rich ting wil geven aan deze tijd. X?® ®nze parlementaire redactie) t:„ HAAG Het is de verwach ting van minister Schut (Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) dat 'Y, bouwmarkt de vraag iets zal 5.» j ven bij de geraamde groei tv* r"'0l'uktiecapaciteit. uu zou kunnen leiden tot enige ril tpanmiï? °P de arbeidsmarkt voor omewL? zijn ochter nogal wat te «f den en daarom is nog niet bet er een toeneming van komen werkloze bouwvakkers zal En als dat niet lukt zet de geldontwaarding zich voort en komt er, aldus het bedrijfsleven niets terecht van de 2,5 procent reële welvaartsstijging, die op Prinsjesdag in de Troonrede en miljoenennota in het vooruitzicht is gesteld. De bezwaren van het bedrijfsleven richten zich met name tegen het plan van de regering per 1 juli 1970 een verdere verhoging van de BTW (één a twee procent) door te voeren en per gelijke datum een huurverhoging van 6 procent. Zowel werkgevers- als werknemers organisaties zijn unaniem van oordeel, dat de regering heter had ge daan het door de SER terzake gegeven advies te volgen. Dat wil zeg gen: minder lastenverzwaring in 1970. Naast lastenverzwaring, die voor een groot deel op de ondernemers wordt afgewenteld, brengt 1970 ook belastingverlichting: een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met 600 miljoen gulden, met name ten gunste van de lagere inkomens en de middengroepen. Aanvankelijk zou deze belasting per 1 januari a.s. met 900 miljoen gulden worden verlaagd. Een deel van de verlaging (300 miljoen) is echter ver schoven naar 1 januari 1971. De laagste inkomensgroepen, die niet van deze belastingverlichting profiteren, krijgen compensatie door een verlaging van de ziekenfondspremie (bejaarden) en door een aanpassing van de kinder bijslag (kleine zelfstandigen). Verder nieuws uit Troonrede en miljoenennota: 1970 en 1971 worden economisch gezien, goede jaren, mits de loon- en prijsontwikkeling binnen redelijke banen blijft. Er zijn maatregelen in voorbereiding om staat en maatschappij verder te democratiseren en het welzijn van de burger krachtiger te bevorderen. „In het verleden is de aandacht wellicht te sterk gericht geweest op de welvaart alleen. Volgend jaar worden er weer 125.000 woningen gebouwd. Het aantal woningwetwoningen is opnieuw teruggebracht. Anderzijds wordt er meer geld beschikbaar gesteld voor krotopruimmg, sanering en bejaarden wo ningen. Mensen met flinke salarissen, die in woningwetwoningen wonen, moeten via een „individuele correctie" een huurtoeslag betalen. Hogere uitgaven voor onderwijs, waterstaat, ontwikkelingshulp. Meer aandacht voor onderwijs en vorming van de werkende jeugd. Defensie vormt een rampenbrigade van 1700 man. De leerlingenschaal bij het kleuter- en lager onderwijs wordt verder verlaagd. De ondernemingsraden krijgen grotere bevoegdheden. De nieuwe rijksbegroting komt op een uitgaventotaal van 28,965 miljard gulden. Aan inkomsten wordt 26,772 miljard verwacht. Door enkele tegen vallers over 1969 loopt het tekort op tot 2,4 miljard gulden. Financiën wil dit bedrag dekken door vóórinschrijvingen tot 1,6 miljard en door 800 mil joen op de open kapitaalmarkt te lenen. Dit grote leningsbedrag verontrust vooral de gemeenten, die hun eigen kapitaalvoorziening daardoor in gevaar gebracht zien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft maandag een anoniem telefoon tje van een man met een buitenlands accent ontvangen, die vertelde dat er dinsdag een aanslag op de koningin zou worden gepleegd. De man zei letterlijk: „Als morgen voor tien uur de Arabische vrijheids strijder, die door de Haagse politie is gearresteerd, niet in vrijheid is ge steld, dan sterft jullie koningin". Hij doelde kennelijk op de 15-jari- ge jongen die gegrepen werd na de aanslag op de Israëlische ambassade te Den Haag. TEL AVIV (AFP) - In Gaza is gistermorgen door een aanslag met handgranaten een Israëlische vrouw gedood. Zeventien andere mensen lie pen verwondingen op. Er werden tal van arrestaties verricht. (ADVERTENTIE) UP" De Stem van vandaag staat voor een belangrijk deel in het teken van de miljoenennota. Nieuws hierover op de pagina's 3: wegen, waterstaat, zeeha- venbeleid; 5: achtste medische faculteit met reacties en commen taar; 7: foto-impressie van prinsjes dag, financieel-economisch commentaar; 11. belastingmaatregelen, tabel inkomstenbelasting, prijs beleid, rampenbrigade; 13: onderwijs, welzijnsbeleid, defensie. Koninkrijkssta tuut, ontwikkelingshulp; huurverhoging, structuur verbetering landbouw, openbaar vervoer, kunstbe leid, openbreken N.V.'s, in komsten en uitgaven, meer diefstallen - minder ophel deringen. Verder in deze krant: Pagina 7: „Mijn vader was niet gek maar meedogenloos", aldus Swetlana Stalin. Pagina 9: Amerika haalt 35.000 man terug uit Vietnam. Zestien hoven een tweede Schiphol? RTV-pagina: Hef toneel zoekt een nieuw publiek. Sportpagina: Westduitse atleten naar huis. Vanavond eerste wedstrijd voor Europa Cup. BREMEN (DPA) In de nacht van maandag op dinsdag is een West duitse Starfighter verongelukt. Het toestel stortte neer op nog geen 400 meter van het station van Petkum bij Leer (Neder-Saksen). De piloot werd dood tussen de ver brande wrakstukken aangetroffen. In totaal zijn thans 99 Westduitse Star- fighters verloren gegaan. Hierbij kwamen 52 piloten om het leven (Van onze redactie buitenland) FLENSBURG De Westduitse mi nister van financiën, Strauss, is gis teren op een verkiezingsbijeenkomst m Flensburg (Sleeswijk-Holstein) 25 minuten lang niet aan het woord kun nen komen door protesten van leden van de buitenparlementaire opposi tie. Deze riepen „Sieg heil" en maak ten dierengeluiden. De ordeverstoor ders werden uit de zaal verwijderd. Ongeveer tien demonstranten werden gearresteerd. In zijn toespraak drong Strauss er op aan, eindelijk aan de n„ii„„.i. „terreur" een eind te maken it.'Ü derwisjen, bendes uit het stenen tijdperk en horden" waren veer 300 demmrKrf *7 h™dska"se"« Kiesinger had bedacht voor de onge" mef A lit •ranJen toe hem tijdens een CDU-bijeenkomst in Bielefeld met de kreten „sieg heil" het spreken onmogelijk maakten. 6 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De leiders van de meeste Tweede-Kamerfracties willen straks bij de algemene politieke en financiële beschouwingen veel meer duidelijkheid hebben over de sociaal- economische visie van de regering. Vooral de vraag, waarom de rege ring het SER-advies over de loon- en prijzenpolitiek slechts voor een deel gevolgd heeft, eist een onomwonden antwoord, aldus de socialist Den Uyl, mr. Biesheuvel van de A.R., de heer J. Mellema van de C.H.U. en mr. H. van Mierlo van D'66, gistermiddag bij hun eerste reacties op de Miljoe- nennota-1970. Drs. Schmelzer, fractieleider van de K.V.P. zei: „Mijn algemene in druk van de miljoenennota is dat het kabinet-De Jong een evenwichtige koers vaart, maar ook blijk geeft van een frisse aanpak en tevens oog heeft voor de noodzaak van maatschappe lijke vernieuwing". Den Uyl: „Met dit kabinetspro- gramma voor het komende jaar kan de zittingsperiode van het kabinet-De Jong worden overzien. De oogst is schraal. Er zijn veel mooie woorden over de democratisering, maar de hervormingen blijven uit". „Bont en beat". Zo heette de nieuwe collectie van Van Eg- mond. De creatie van Tibetlam en Chevrette (foto) is alleszins hip te noemen. OP VERZOEK van Interpol heeft de Libanese politie zondag in een hotel in Beiroet een man gearresteerd, die wordt verdacht van deelname aan de overval op de Britse posttrein in augustus 1963. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GILZE De leden van de dahliavereniging Floralia te Gil ze, die vorige week nog vol trots wezen op de prachtige bloemen, die ze in het komende weekeinde tijdens de bloemenshow in zaal De Heuvel wilden laten bewon deren, staan nu met tranen in de ogen en met verdrietige gezich ten naar diezelfde bloemen te kijken. Van al die bloemenpracht is bijna niets meer over, omdat vorige week zaterdag een sterke wind grote hoeveelheden plan- tended end vergif vanaf een aan grenzend aardappelveld over de bloementuin blies. De landbouwer, die met dit vergif zijn aardappelplanten snel wilde laten afsterven, had geen rekening gehouden met de voor de Floraliatuin ongunstige wind richting. Van de ongeveer 12.000 bloemen kan Floralia er nu nog maar ongeveer 2.000 gebruiken, hetgeen veel te weinig is om voor een behoorlijke bloemen show te kunnen zorgen. Toch zal de show doorgaan. De Gilzer vereniging heeft onmiddellijk de hulp ingeroepen van de dahlia verenigingen uit Oosterhout, Tilburg en Goirle, die direct heb ben toegezegd voor bloemen te zullen zorgen. Bovendien worden er deze week ook bloemen uit Noordwijk gehaald. „Aan de show zal niets te merken zijn", zegt mevrouw M. Buijs-van Geel, de vice-voorzitster. Desondanks wordt in Gilze toch gesproken van een ramp. „Heel Gilze rouwt", zegt me vrouw Buijs. „Iedereen die je spreekt, heeft met de vereniging te doen". Dat kan ook niet an ders want vele inwoners van Gilze hebben de laatste weken heel watvan hun vrije tijd op geofferd om de bloemen zodanig te verzorgen dat ze er tijdens de show op hun best uit zouden zien. Van weer en wind trok men zich niets aan. Ongeveer 75 procent van de bloemen zijn door het vergif aan getast en sterven nu langzaam af. „Je ziet de dahlia's staande sterven", zegt mevrouw Buijs. Hoe groot de schade is, is moei lijk te zeggen. „Het is niet met geld goed te maken", vinden me vrouw Buijs en mevrouw M. Ap pels-van der Heijden, de voor zitster van de pel's- en propa- gandacommissie. Hier en daar wordt de schade voorzichtig op f2.000 geraamd, maar experts zullen straks moe ten uitmaken wat de werkelijke schade is. De rekening zal dan aan de landbouwer worden ge presenteerd, die overigens tegen dergelijke voorvallen verzekerd is. Boos op de boer zijn de Flo- ralia-leden niet. „We vinden het erg voor de hoer, want hem gaat het net zo erg aan het hart als ons", meent mevrouw Buijs. (Vervolg op pagina 5)

de Stem | 1969 | | pagina 1