Universiteiten vers veel pill en tijd en geld'9 TSJECHOSLOWAAK MAG NIET NAAR OOSTENRIJK LANGE AGENDA ALGEMENE VERGADERING V.N. Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld mm de verhuizing? Geld mm u: ACADEMISCH JAAR BEGONNEN n Om literatuurprijs in ontvangst te nemen AMRO-Lening AMRO-Lenmg AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Numerus fixus in Utrecht? „Het was wel gek" Ziekte Aanvaardbaar Nieuw geloof Goed onderwijs Generatie voor Natuurkunde, biologie en scheikunde Spoedig uitspraak in moord op Vietnamese dubbelagent (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) (voorbeeldf 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. DE STEM VAN DINSDAG 76 SEPTEMBER 7969 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Nog nooit is er aan de Nederlandse hogescholen en universiteiten zoveel kostbare tijd en geld verspild als het afge lopen jaar. Het eigenlijke werk is door het voortdurende discussië ren, opstellen van nota's en pamfletten op ernstige wijze geschaad". Die hartekreet slaakte de scheidende rector-magnificus van de Utrechtse Rijksuniversiteit, professor dr. J. Lanjouw. Hij droeg dinsdagmiddag in de Domkerk het rectoraat over aan professor dr. J .J. M. v. d. Ven Een stem in de lange rij van hoogleraren die zich bfj het begin van het nieuwe academische jaar heeft laten horen. Professor Lanjouw stelde zich uiterst kritisch op ten aanzien van vele uitingen van het studentenverzet. „Ik geloof niet in de waarde van massavergaderingen. De grote meerderheid van studenten blijk baar ook niet. Dat zal een aantal mensen, niet alleen studenten, niet aangenaam in de oren klinken". De Utrechtse hoogleraar waar schuwde de academische wereld voor de gevolgen van de agitatie waaronder zij gebukt gaat. „Als studenten werkelijk deel willen hebben aan het overleg over nieuwe bestuursvormen, over de mocratisering van het hoger we tenschappelijk onderwijs, dan zal de grote groep studenten die wij nu nauwelijks horen tot een organisa tie moeten komen die werkelijk re presentatief is". „Het afgelopen studiejaar was ln Utrecht wei gek. Het door mij zozeer gewenste vernieuwingsge- sprek kwam zelden op gang. De leuze van de studenten is: mee praten en meebeslissen "Öv'ér alles. Maar over het meedragen van ver antwoordelijkheid wordt steeds ge zwegen. Het lijkt, of men van zijn eigen taak in het geheel vlucht naar het meedoen aan de taak van anderen. Degenen die serieus met plannen komen, worden onmiddellijk door de kritiek in een hoek geschopt. De inkt van de nota-Veringa was nog niet droog, of de critici had den deze al zonder meer naar de vuilnisbak verwezen". Werkelijke bereidheid tot over leg heeft professor Lanjouw bij de studenten gemist, evenals stijl en sportiviteit. Onmiddellijk gebrui ken ze woorden als „eisen" en „ul timatum". Als excuus voeren ze dan aan dat ze al zo lang gewacht hebben. „Maar wie draagt de wer kelijke schuld?", zo vroeg de Utrechtse hoogleraar. „Ook ik had gaarne een spoedi ger voorlopig resultaat van de com- missie-bestuurshervorming gezien. Maar het zijn zeker niet de studen tenleden van die commissie die de zaak hebben bespoedigd. Men is er glad naast. Het peil van de werkmethoden is bedenke lijk laag gezonken. Op zo iets kan men geen nieuwe betere maatschap pij grondvesten". Professor Lanjouw onderstreep te dat hij tegen openbaarheid geen bezwaar heeft. Maar het streven naar die openbaarheid van alles en nog wat, ook in de academische wereld, is onoprecht en dreigt een slepende maatschappelijke ziekte te worden. „Die drang naar openbaarheid komt ook voort uit wantrouwen. Daar, waar geen vertrouwen meer bestaat wordt de intermenselijke relatie onherstelbaar verstoord. On ze gehele samenleving wordt tegen woordig door publiciteit - vooral ook televisie - en de wijze waarop de woningbouw zic^ heeft ontwik keld, in de openbaarheid gesmeten. Als iemand iets zegt, wordt niet meer aangenomen dat hij ook be doelt wat hij zegt". De 67-jarige professor Lanjouw wees erop dat de steeds sterkere drang om te experimenteren - het geëiste experimenteer - artikel - naar zijn mening „dwaas" is. „Wat men ermee beoogt, heeft niets met een wetenschappelijk experiment te maken. Het is in feite een vorm van vivisectie op de universiteit en degenen die er werken en stu deren. Men wil geen nieuwe wet. Men wil een artikel dat de hele wet buiten werking stelt. Dus de chaos". Professor Lanjouw vroeg de poli tieke partijen dit eens te onderzoe ken. „Zij zullen dan tot de ontdek king komen dat het wetenschappe lijk onderwijs vernietigd dreigt te worden. De grote verdienste van de nota-Veringa is dat zij verder onheil probeert te voorkomen". Hij brak een lans voor de stich ting van ongeveer 25 „universiteits colleges". Daarin zouden alle scho len voor hoger-beroepsonderwijs samengevoegd moeten worden met alle studierichtingen van de uni versiteiten en hogescholen en met een 3- tot 5-jarige opleiding. Daar naast zou men dan 'n beperkt aan tal afgestudeerden de gelegenheid moeten geven een voortgezette op- leiding te ontvangen om ze tot zelfstandig wetenschappelijk on derzoekers op te leiden. Professor Lanjouw gaf voorts als zijn mening te betwijfelen of de maatschappij behoefte heeft aan zo grote aantallen studenten die opgeleidworden voor zelfstandige wetenschapsbeoefening" De rede van professor Lanjouw heeft hevige verontwaardiging ver oorzaakt bij de leden der Utrcht- se Studenten Faculteiten. Studentenacties zijn aanvaard baar, als zij de vorm aannemen van petities, demonstraties en pro testen die een vredig, niet geweld dadig karakter dragen. Die acties zijn soms bizar. Maar iedereen heeft het recht zijn mening te ui ten. Maar het is niet denkbeeldig dat een kleine minderheid van ac tivisten geen hervorming van de hogeschool beoogt, maar het ge munt heeft op de vernietiging van bestaande instellingen zonder meer. Zij willen chaos en nemen daar voor hun toevlucht tot geweld. Soms slaagden zij erin, als hun acties met kracht werden beant woord, tegenkracht uit te lokken. Meer gematigde studenten schon ken hun hun sympathie. Dan zet ten die activisten constructieve stu- dentenbijdragen om in irrationele massahysterie. Dit lijkt een wer kelijk gevaar voor het voortbestaan van de universiteit en de belang rijkste waarden waarvoor zij staat. Dat stelde de rector-magnificus van de Tilburgse Katholieke Hoge school in zijn jaarverslag over het studiejaar 19681969. Professor dr. C. F. Scheffer concludeert dat de universiteit alleen kan blijven be staan, wanneer een meerderheid van haar leden vasthoudt aan re delijke samenspraak, bereidheid toont om te luisteren naar afwij kende meningen en een blok vormt tegen een minderheid, die haar wil wil opleggen aan een meerder heid. Hij meent dat in de Tilburgse hogeschoolgemeenschap de wil aan wezig is om noodzakelijk geachte hervormingen door te zetten, ook al zullen die diep ingrijpen in per soonlijke posities. „Onze gemeen schap lijkt echter niet bereid zich Prof. dr. C. F. SCHEFFER een politieke wil te laten opleggen door een kleine minderheid en op deze wijze mee te werken aan haar eigen ondergang". In zijn verslag geeft hij blijk veel begrip te hebben voor de ver- nieuwingswil die bij vele studenten leeft. „Het verzet van de studen ten naar binnen en naar buiten betekent in het algemeen een plei dooi voor méér menselijkheid en meer achtzaamheid voor de vol wassenheid van de student. Niet het reproduktievermogen wenst men voorop te stellen, doch de cre ativiteit, welke aan het menselijk leven betekenis geeft. Het verzet tegen samenleving en universiteit is te zien als een nieuw geloof in de mens, als een bewustwording van menselijke waarden. Het komt mij voor, dat wij dit als positief moeten beoorde len". Universiteiten en hogescholen moeten zich medeverantwoordelijk weten voor het wetenschapsbeleid van de overheid. Zij moeten aan de realisering van dit beleid bun bijdrage leveren. Daarbij moet in het bijzonder aandacht worden be steed aan het vraagstuk van de prioriteiten die aan verschillende maatschappelijke doeleinden moe ten worden toegekend. De grond slagen van ons wetenschapsbeleid moeten worden vastgesteld. De „Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid" heeft daartoe dit voorjaar een poging gedaan. Het wetenschapsbudget 1969 is op grond van zijn advies vastgesteld. „De zeer geringe aandacht die deze voor de wetenschap zo belang rijke ontwikkeling heeft getrokken ook binnen de universiteiten - staat in geen verhouding tot de ve le publikaties en uitputtende dis- cussieg over de herstructurering van onderwijs en bestuur". In zijn toespraak bij de opening van het nieuwe academische jaar stelde de Eindhovense rector-mag nificus, professor dr. ir. A. A. Th. M. van Trier, dat universiteiten en hogescholen nog steeds primair tot taak hebben goed vakwetenschap- pelijk onderwijs te geven. Daarnaast moeten zij de grond slagen van de maatschappelijke or de en de actuele vraagstukken die zach daarin voordoen op weten schappelijk verantwoorde wijze aan de orde stellen. Dat geldt in het bij zonder de problemen die betrek king hebben op de rol van de we tenschap in de samenleving en met name van de vakwetenschappen. Onvoldoende aandacht krijgt de vraag, hoe de wetenschapsbeoefe ning in hét belang van de samen leving kan worden verdiept en verbreed. Duidelijk moet aan de orde wor den gesteld de wijze waarop in ons land de besluitvorming voor het wetenschapsbeleid tot stand komt. De betekenis van het aan de hoge school verrichte werk op korte en lange termijn moet worden geana lyseerd en op zijn waarde beoor deeld. De hogeschool moet, als on afhankelijk centrum, informatie ge ven over de betekenis van de tech nische ontwikkelingen. De hogeschool moet zich bij de keuze van onderzoekobjecten be wust zijn van het belang ervan voor de samenleving dat niet in de laatste plaats een gezond be drijfsleven omvat. Én bij dit alles zal men dienen te begrijpen dat wetenschapsbeoe fening een pijler is van de univer siteit. En dat wetenschappelijk on derwijs zal verdorren en verliezen aan maatschappelijke betekenis, tenzij het zich ontwikkelt tegelijk met de ontwikkelingen on vakwe- tenschappelijk gebied. Professor mr. W. J. Slagter, Rotterdamse hogeschool, gaf veel aandacht aan de strijd om nieuwe bestuursvormen. De discussie er over is nog geheel open. „Maar de Rotterdamse studenten, die hun zelfstandigheid van denken bewa ren en niet kritiekloos en stereo tiep centraal geleide gedachten doorgeven, geven blijk hun Amster damse collega's een generatie voor te zijn". Professor dr. ir. C. J. D. M. Ver hagen pleitte voor de Technische Hogeschool Delft voor een maxi mum aan verdraagzaamheid. In een besloten bijeenkomst wees hij het denken en argumenteren in zwart-wit-tegenstelling af. Es sentieel in een democratisch be stel is geduld, bereidheid tot com promis, luisteren. „Ik zeg dit uit drukkelijk, omdat ik vrees dat de onverdraagzaamheid veld wint". De rector-magnificus van de Am sterdamse Vrije Universiteit, pro fessor mr. W. F. de Gaay Fort man, legde er de nadruk op dat het religieuze karakter van de uni versiteit die hij leidt moet blijven bestaan, opgeaeht de bestuursstruc tuur die gaat komen. De vormge ving van die structuur kan worden verbeterd, het principe niet". (Van onze correspondent) WENEN Tsjechoslowaktfes meest begaafde toneelschrijver, Vaclav Havel, mag niet naar Wenen reizen om de Oostenrijkse Staatsprijs voor Europese Literatuur in ontvangst te nemen, die hem dit jaar was toegekend. Havel, wiens toneelstukken „Het Tuinfeest en „Het Memorandum" met hun komische pantomime van de bureaucratie, over de gehele wereld gepubliceerd en met succes opgevoerd zijn, verhief zijn stem tegen de Sovjet-overheersing en de vernedering van de hervormers van verleden jaar, lang nadat alle anderen de ongelijke strijd opgegeven hadden. zijn paspoort. De intellectuelen hebben over het algemeen gesproken de laatste tijd nogal onder zware druk gestaan. De Tsjechische minister van onderwijs en andere aanhangers van de harde koers hebben gedreigd met zuiverin gen op scholen en universiteiten, en de radio en partijpers doen vele aan vallen op het „snobisme" en het „superioriteitsgevoel" van de intel lectuelen. Even kreeg het publiek gisteren een glimp van de strijd achter de schermen om de politieke leiders van de hervormingen van verleden jaar te liquideren te zien. De aanvallen op Dubcek, die naar men zegt, ge weigerd heeft om op een openbare vergadering van het partijpresidium „zelfkritiek" uit te oefenen, zijn her vat. Premier Cernik, wiens gedeelte lijke herroeping door andere conser- Ncg voordat het orgaan van de schrijversbond, „Listy", verboden werd, veroorzaakte hij een grote sen satie door te beweren, dat men ge heime microfoons in zijn flat had ge ïnstalleerd. Enige tijd nadat Husak aan de macht was gekomen, werd hij ervan beschuldigd mee te helpen bij het organiseren van protestbijeen komsten buiten fabrieken en uitspra ken te hebben gedaan die tegen de partijkoers ingaan. Men gelooft, dat hij voor zijn onbezonnenheid betaald heeft met het in beslag nemen van UTRECHT De studie natuurkun de, scheikunde en biologie aan de Utrechtse Rijksuniversiteit wordt ern stig bemoeilijkt door onvoldoende huisvesting. Nieuwbouw is niet mo gelijk door gebrek aan geld. Het zal daarom voor deze studie richtingen onvermijdelijk zijn dat wachtlijsten worden ingevoerd of dat er een numerus fixus komt. Niet min der moeilijk heeft de Utrechtse facul teit der geneeskunde het. Ook daar zullen voorzieningen nodig zijn om de grote toeloop van studenten op te kunnen vangen. Dat stelde maandagmiddag profes sor dr. J. Lanjouw, toen hij in de Domkerk het rectoraat overdroeg aan professor dr. J. J. M. van der Ven. (Van onze correspondent) WASHINGTON Een uitspraak in de zaak van de acht „groene ba retten", die ervan worden beschul digd een Vietnamese dubbelagent te hebben vermoord, zal waarschijnlijk nog deze week gedaan worden door het Amerikaanse ministerie van De fensie. Hoewel de advocaten van deze „groene baretten" de beschuldigin gen belachelijk noemen, gelooft men dat de legerautoriteiten de mannen voor de krijgsraad willen dagvaar den. Een waarnemer, die deze maand door het leger naar Vietnam was gestuurd om het incident te on derzoeken, heeft congresleden bij zijn terugkomst verteld, dat hij vond, dat de legerautoriteiten juist hadden gehandeld in deze zeer ern stige zaak. De indruk van waarne mers is, dat er zo'n opwinding was ontstaan, dat het leger geen and-ere keus had gehad dan met de dag vaarding voor de krijgsraad door te gaan. Een besluit om niet tot ver volging over te gaan, zou naar men beweert nog meer ongerechtigheden aan het licht gebracht hebben. Men gelooft dat de versie van de zaak, zoals die door de CIA tien da gen geleden uit zelfverdediging werd gepubliceerd in grote trekken juist is. Sympathisanten van de groene baretten zeggen echter, dat de CIA een verkeerd beeld heeft gegeven van de besprekingen tussen CIA- agentep en groene baretten in Na- trang, die leidden tot de moord op Thai Khac Chuyen. In het bijzonder, dat de CIA een verzoekvan de groene baretten op 10 juni om Chuyen naar een geisoleerd eiland te vliegen om hem daar achter te laten in plaats van hem te doden, verdoezeld hebben. Men zegt, dat ook de bewering van de CIA, dat zij erop aandrong, dat het pro bleem overgedragen moest worden aan de Zuid-vietnamezen, slechts gedeeltelijk waar was. Men meldt, dat de reden voor de vastbeslotenheid van de groene ba retten om Chuyen te doden, hun angst was, dat als hij vrijgelaten werd zij aan grote gevaren bloot gesteld zouden worden bij hun toe komstige penetraties in Cambodja. (Copyright De Stem '''he Guardian) vatieve sprekers werd verwelkomd, werd ook aangevallen, omdat hjj zich niet duidelijk uitsprak over het „2000 woorden" pamflet, waarin de radicale intellectuelen verleden jaar vroegen om een versnelling van Dub- cek's hervormingen. Aangezien Cernik eens een politiek bondgenoot van Dubcek was, lijkt het er sterk op, dat hij het volgend doel zijn zal, maar hij heeft na Dubcek zeer zijn best gedaan om bij Husak in het gevlei te komen door diens harde lijn te steunen, en tot nu toe heeft men hem nog niet „schuldig" bevonden zoals zijn vroegere collega hervormers. De grote en moeilijke strijd moet nog beginnen, aldus een redactioneel artikel in de „Rude Pravo". „Normalisering" en de herschrij ving van de geschiedenis gaan ge stadig voort. Breznjev mag dan de naam van Dubcek niet totaal uitge wist hebben, maar het presidium van de Tsj echoslowaakse partij heeft in ieder geval haar resolutie van 21 au gustus 1968 vernietigd, waarin stond, dat de Russische invasie een „verloo chening was van de principiële nor men van het internationale recht". In de verklaring van het presidium stond, dat deze resolutie „politiek foutieve ideeën bevatte, die strijdig zijn met de gegevens, die de partij nu heeft m.b-t. het binnenkomen van de bevriende legers op ons gebied. (Copyright De Stem/The Guardian) (ADVERTENTIE) NEW YORK (REUTER) De al gemene vergadering van de Verenig de Naties begint vandaag haar 24ste jaarlijkse zitting temidden van crisis >n verschillende delen van de wereld. »at de resultaten van de beraadsla- gdjgen in de komende drie maanden oetreft zijn de afgevaardigden zich maar al te bewust van het feit dat de internationale organisatie weinig kan «oen zonder dat de supermogendhe- en de handen ineen slaan. Voor ve- ls de gelegenheid die de algemene 5Mering biedt voor intensieve be- prekmgen achter de schermen, het 'angrijkste en nuttigste aspect, dat alle kosten en woorden die tijdens de langdurige debatten worden uitge sproken, rechtvaardigt. Een kort ogenblik zullen alle ge- scchillen op d e achtergrond raken wanneer de vergadering na de ope ning van de zitting de traditionele minuut stilte voor gebed of meditatie in acht neemt. Er zal ook overeen stemming heersen over de keuze van de nieuwe voorzitter die kort daarop zal worden gekozen de Liberiaanse mej. Angie Brooks. Daarna en naar mate het politieke debat in kracht toeneemt overheerst gewoonlijk de onenigheid over tal van vraagstuk ken. President Nixon zal donderdag, wanneer het politieke debat wordt geopend, de algemene vergadering toespreken. Het is niet bekend in hoe verre hij met nieuwe initiatieven zal komen. De agenda omvat 103 punten, hot hoogste aantal sedert 1965 toen 108 punten werden afgewerkt. Vele te behandelen kwesties staan al jaren lang op de agenda ontwapening, Ko rea, koloniale aangelegenheden, apart heid en economische en sociale pro blemen. De Chinese vertegenwoordi ging figureert eveneens weer op de agenda, Vietnam evenwel niet. Het conflict in het Midden-Oosten zal waarschijnlijk voornamelijk in de Veiligheidsraad ter sprake komen en in onderhandelingen achter de scher men. De vredespogingen van de grote vier zullen binnenkort worden her vat. De ministers van buitenlandse zaken van deze landen Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten komen naar New York, evenals ministers van lan den in het Midden-Oosten. Een grote groep van ministers van buitenlandse zaken van de niet-ge- bonden staten zal eveneens tijdens de zitting van de algemene vergadering waarschijnlijk op 27 september bijeenkomen om nieuwe vredesinitia tieven te stimuleren. Tot de nieuwe punten op de voor lopige agenda behoort de situatie in Noord-Ierland, die door de Ierse re publiek aan de algemene vergadering is voorgelgd. Groot-Brittannië zal zich tegen behandeling verzetten. Het staat op het standpunt dat de kwestie een binnenlandse aangele genheid is die niet voor plaatsing op de agenda in aanmerking komt.

de Stem | 1969 | | pagina 7