MILJOENENORDER VOOR „Goes moet haast maken met de kanaalplannen" Gebruik je verstand! Dijkhu moeten wijken Vooruitzicht van bietencampagne is veelbelovend Q Tanker ligt al zes weken doelloos bij Vlissingen Nederland blijft-ondanks de BTW - iets goedkoper j|| In gesprek met Aan gevolgen van ongeval overleden Vrijwel droog Mevr. P. A. van Dongen- Krijnen sINGEN vriend stal an vriendin MORGEN 5EN Tentoonstelling over bevrijding en opbloei Kroon vernietigt raadsbesluit van Domburg Ontwerpplan Zekerheid Hulster Ambacht doet wegen voor een appel en een ei van de hand studiecentrum culemborg ONENIGHEID OVER CONTRACT Vlissingen krijgt een assistent civiele verdediging Cabaret Fons Jansen komt naar Oostburg Herdenking in Hulst MEER SUIKER VERWACHT GOEDE START Satijnvlinder tast 350 bomen aan TEVREDEN Geen bieten transport tussen Bergen op Zoom en Roosendaal Bejaarden uit Vlissingen week naar Engeland DE STEM VAN D'NSDAG 16 SEPTEMBER 1969 onze correspondent) vrouw W. P. uit Vlissin. op vrijdag 28 augustus daan bij de politie van een geldkistje, inhouden. Als verdachte gaf 2u riende Duitser, t.w. de 28- 3elm (Did) afkomstige D. ze was werkzaam gewest bouw van een chemisch had inmiddels Vlissingen vanuit Vlissingen een op. icht uit. Afgelopen vrij. de gezochte persoon weer ;n opduiken. Hij werd on- gearresteerd en heeft he- de diefstal te hebben ge. n de Duitser tijdens zijn Vlissingen nogal kwistig is omgesprongen, bestaat ;den dat hij nog meer op ok heeft. Tot heden toe echter verder nog niets Idag zal hii voor de offi. istitie te Middelburg wor. leid. en St.-Joosland srgaderde De N'CVB, fieuw- en Sint Joosland irste vergadering van het ïouden. Er was veel be- De leiding had preside»- v Minderhoudt. Spreekster rouw Meulendijk, officier olitie, met als onderwerp; Jeugd". De volgende ver- vastgesteld op woensdag a.s. Dan zal de heer Meul- ireken oveir het „Rassen- >elle Kankerbestrijding De van de collecte voor de rijditig in Westkapelle be- 10,57. FILM, CONCERT ENZ, !g heater 20 uur ling Poolbasis Zebra 14 j EN 0 uur betaalt met dollars, 14 j. .•EN let noodlot van de keizerin Drie stuivers geluk e slag van El Alamein ^ur-ny Girl «Ie Moord met kleine )e man met het glazen oog De duivel bij de start Arenden vallen aan e Charly let grootste circus ter De gevaarlijkste man ter Gejaagd door de wind (TOONSTELLINGEN lURG Stadhuis 1017 uur e aquarellen van de Chi- litse kunstenaar Siegward DIVERSEN HT de Guchteneire 13.30 uur enschieting AMEN illem Teil 14.30 uur FILM, CONCERT ENZ. PEN .er vandaag Ier vandaag ^TOONSTELLINGEN !URG I Stadhuis 10—17 uur e aquarellen van de Lij- dtse kunstenaar DIVERSEN Iden 14.30 uur Schieting deze rubriek tel. Olj®1" 'ostbus 116 in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG. In het ka der van de 25e herdenking van de bevrijding van Zeeland (met uitzondering van Schouwen-Dui- veland) zullen het documentatie centrum Zeeuws Deltagebied en het bureau voorlichting van de provincie een tentoonstelling or ganiseren. Deze zal niet alleen de aandacht vragen van hetgeen zich tijdens en direct na de be vrijding heeft afgespeeld, maar zal ook een aantal voor Zeeland van belang zijnde zaken in de afgelopen kwart-eeuw behande len. Koningin Juliana zal op 1 november als eerste deze ten toonstelling bezoeken. Het is de bedoeling dat de ten toonstelling in zes plaatsen wordt gehouden; Middelburg, Axel, Oostburg, Vlissingen, Goes en Tholen. In elk van deze gemeenten zal zij veertien dagen te bezichtigen zijn. De tentoonstelling zal vier pe rioden behandelen: 1944-1945 be vrijding; 1945-1953 herstel en stil stand; 1953-1960 nieuwe stimu lansen; 1961-1969 uitbouw. Voor elk van deze perioden zullen kenmerkende foto's, do cumenten en voorwerpen worden getoond. Waar dat mogelijk is zullen geluidsbanden en dia's een bijzonder accent aanbren gen. De kosten van de tentoonstel ling worden begroot op f 21.000,- G. S. van Zeeland hebben de be sturen van de zes gemeenten, waar de expositie zal komen verzocht elk f 3000,bij te dra gen, terwijl aan de Fh-ovinciale Staten is gevraagd eveneens f 3000,voor rekening van de provincie te nemen. (Valorize correspondente) GOES Het vijftienjarige meisje Johanna Wisse uit Goes is overleden aan de verwondingen die zij zaterdag middag heeft opgelopen bij een aan rijding. Het ongeluk gebeurde, door dat zij met haar fiets plotseling links af sloeg en toen door een bromfietser gegrepen werd. Aanvankelijk leek haar toestand niet ernstig, zodat zij naar huis gebracht werd. Later, toen haar toestand verslechterde, is zij naar het Bergziobtziekenhuis ver voerd, waar zij vrij plotseling is over leden. (Van onze correspondent) 's-GRAVENHAGE - De kroon heeft de vernietiging uitgesproken van het besluit van de raad van Domburg van 14 mei 1968, zoals dat is gewijzigd bij raadsbesluit van 29 augustus 1968, be treffende het verlenen van een bouw vergunning aan mej. A. C. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, te Grijps- kerke, gemeente Mariekerke, voor het bouden van een bedrijfswoning. De gronden van haar 70 hectaren groot agrarisch bedrijf zijn bij het voor de gemeente Mariekerke dan wel bij het voor de gemeente Domburg geldende uitbreidingsplan aangewe zen voor agrarisch bedrijf. Het bouwwerk waarop de aanvraag betrekking heeft wordt in strijd ge acht met het goedgekeurde uitbrei dingsplan. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Voornamelijk droog en temperaturen over het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: JU procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. i donderdag: aantal uren zon: tot 7; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; procent Eeheel dr00g etmaal: 70 (Van een onzer verslaggevers) GOES De Apparaten- en Ke- telfabriek A.K.F. te Goes, doch teronderneming van de Hollandse Beton Groep heeft voor de tweede maal in zeer korte tijd een mil joenenorder ontvangen. De A.K.F. gaat voor een nieuwe vinyl-chlo- ride fabriek van de Kon. Zout Or- ganon in de Botlek nu ook een groot aantal warmtewisselaars vervaardigen. Onlangs gaf K.Z.O. aan de A.K.F. in Goes opdracht om twee reactoren te leveren voor dezelfde fabriek. Met de eerste order (1,5 miljoen) en de tweede samen is een bedrag gemoeid van bijna drie miljoen gulden. De apparaten moeten medio 1970 geleverd wor den. Bij de A.K.F., sinds vorig jaar november in Goes gevestigd, wer ken op het ogenblik 270 mensen. Het ligt in de bedoeling het perso neelsbestand in de komende jaren uit te breiden tof 400. Ook de fa- brieksruimte zal aanzienlijk worden vergroot. De A.K.F. heeft daarvoor reeds terreinen in optie. Bij het be reiken van 400 personeelsleden zal een tweede fabriekshal worden op getrokken. Hierin zullen nog grotere apparaten worden vervaardigd dan nu het geval is. Voor de levensvatbaarheid van de natte industrieën in Goes is het van zeer groot belang dat op korte ter mijn een begin wordt gemaakt met verbreding van het kanaal, dat Goes met de Oosterschelde ver bindt, de bouw van een grotere sluis en de aanpassing van de haven- en industrieterreinen- Zoals de situatie zich thans afte kent, is te verwachten, dat eind de ze maand of begin volgende maand een ontwerpplan op tafel zal liggen bij het gemeentebestuur van Goes, waarin de kosten van het project zijn becijferd en de technische bij zonderheden zijn aangeduid. De di recteur van de A.K.F., ir. W. J. ter Hart, tevens voorzitter van de Stichting Haven- en Industriebelan- gen i.o. heeft bij herhaling aan drang uitgeoefend bij het Goese ge meentebestuur voor verbetering van de kanaal- en industriefaciliteiten. Hij heeft naar zijn gevoel ruim schoots begrip voor deze wensen ontmoet. „Ik geloof, dat het gemeentebe stuur van Goes alles in het werk stelt om haast te maken met de kanaalplannen. Bovendien is het zo, dat inspraak van hef bedrijfsleven ten zeerste op prijs wordt gesteld. Dat vind ik een belangrijk punt", aldus de heer Ter Hart. De heer ter Hart heeft de indruk dat Rijkswaterstaat zeer positief te genover de plannen van Goes staat. Daarnaast wil hij de verzekering ge ven dat de directie van de Wilhel- minapolder bereid is om de nodige gronden voor verbreding van het ka naal te verkopen aan Goes. Een vraagprijs zou reeds bekend zijn. Als directeur van de A.K.F- voegt hij hieraan toe: „Ik moet voor het einde van dit jaar de zekerheid heb ben, dat de plannen worden uitge voerd. We houden nl. rekening met een forse uitbreiding van ons be drijf. Tot 400 personeelsleden zou dat nog wel lukken in de huidige om- (Van onze correspondent) HULST Het waterschap Hulster Ambacht gaat in snel tempo door wegen af te stoten aan gemeenten. In de donderdagmiddag te houden alge mene vergadering wordt de verkoop behandeld van de tertiaire weg Dui- venhoek-Kloosterzande, voor de som van f 1,aan de gemeente Hontenis- se en van de Zeildijk aan de gemeen te Hulst voor f 2, (ADVERTENTIE) studeer bij Culemborg. NEDERLANDS SCHRIFTELIJK Meer dan 100 cursussen. Studieplan J gratis op aanvraag vermeld gewenste cursus. standigheden, maar dan is de koek op. Er zal iets moeten gebeuren". „De tendens in de procesindustrie is, dat er steeds grotere apparaten gebouwd moeten worden. Je zit met het vervoer. Per spoor kan ik niets beginnen. Dit moet over water ge beuren. Tot nog toe lukt het wel, maar in de toekomst beslist niet meer. Het kanaal moet binnen zeer korte tijd verbreed worden. Boven dien zijn voor mij de brug bij Wil- heiminadorp en de sluis grote knel punten. Je zou kunnen zeggen dat onze voordeur te klein is en de gang te smal". De A.K.F. is niet de enige „natte" industrie bij Goes, die ernstige hin der ondervindt of in de nabije toe komst gaat ondervinden van de ge brekkige vaarroute naar de Ooster schelde. Hier en daar leeft reeds de overweging om uit Goes te verdwij nen, als de situatie niet gauw ver betert- De heer ter Hart is tenslotte ook nog van mening, dat de ge meente Goes snel gronden moet aankopen voor nieuwe industrieves tigingen. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat deze terreinen, als ze er een maal zijn, niet uitgegeven zullen worden aan wat hij noemt „kruimel- industrieën" maar bij voorkeur aan bedrijven die minstens 38 ha. nodig hebben. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het steeds wisse lende beeld van ten anker komende en weer vertrekkende schepen op de rede van Vlissingen, heeft sinds een aantal weken één vast object de Griekse tanker Georgios-M, die thans reeds zes weken op dezelfde plaats, vrijwel in de vaarroute van de veerboten van de provinciale stoombootdienst voor anker ligt. De enige „manoeuvres" die de Ge orgios-M in al die anderhalve maand heeft gemaakt, is het steeds weer meedraaien rond zijn ankerkettingen, met de eb- en de vloedstroom. Oorzaak van het gedwongen stilliggen is onenigheid tussen de rederij en een derde partij over het naleven van een ohartercontract. Het schip was be vracht voor een kustreis van Rotter dam naar Antwerpen. Eigenaresse van het schip is de Rederij Minos te Athene, terwijl de naam van Pyreaus als thuishaven op de achtersteven wordt gevoerd. Het enige dagelijkse contact dat de ongeveer 35 koppen tellende be manning met de buitenwereld heeft, zijn eigenlijk de dicht langs varende veerboten. Het zwaaien naar de pas sagiers van de veerboten zijn de Grieken echter al lang moe gewor den. Om het isolement van de opva renden niet tot een werkelijke gevan genschap te maken, worden wekelijks bij tourbeurt een aantal van hen in de gelegenheid gesteld om )n Vlissin gen aan wal te gaan om daar even „de benen te strekken" de garderobe aan te vullen, met thuis te telefone ren enz. De communicatie tussen het schip en de wal geschiedt via Schevenin gen radio. Als de kapitein bepaalde wensen kenbaar wil maken, doet hij dit langs deze radio-telefonische weg Vlissingen die de belangen van schip en rederij behartigt. Volgens deze agent is gebrek aan dakeruimte in Vlissingen er de oor zaak van dat de tanker niet in een van de havens kan worden afge meerd. Transport van personen en aan het scheepvaartkantoor S.S.S. in (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Volgens een voor stel van b. en w. van Vlissingen aan de raad, is het noodzakelijk om zo spoedig mogelijk een aparte functio naris aan te stellen, die de titel „as sistent civiele verdediging" zal krij gen. In het kader van de civiele verde digingsvoorbereiding in Nederland hebben de burgemeesters opdracht gekregen tot het verrichten van di verse voorbereidingswerkzaamheden. Deze betreffen onder meer: de in richting van een centrum civiele ver dediging, het verzamelen en het bij houden van diverse soorten gegevens omtrent de bijzondere beroepen e.d. Verder hoort tot de taken: de zelf bescherming van bedrijven en bur gerij, de evacuatie en het treffen van maatregelen opdat de openbare diensten en nutsbedrijven in geval van oorlog of rampen hun werkzaam heden kunnen voortzetten- Veel is op dit gebied reeds gedaan. Het is on mogelijk gebleken om één van de huidige personeelsleden van de ge meente Vlissingen, naast zijn norma le functie, te belasten met de afron ding van de voorbereidingswerkzaam heden. Daarom stellen b. en w. de aanstelling van een speciale functio naris voor, die aanvankelijk 'n volle dige dagtaak zal krijgen en daarna een halve dagtaak. De raad zal hier over in zijn vergadering van donder dag 25 september beslissen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op 23 september zal Fons Jansen met zijn nieuwe ca baretprogramma: „Driemaal, an dermaal" in Oostburg optreden. Hij zal worden begeleid door Frans Oud hof aan de vleugel met muziek van Harry Bannink, Jule3 de Corte en Frans Oudhof. goederen tussen de wal en het schip worden uitgevoerd door rede-boten van het loodswezen en o.m. ook een bergingsvaartuig. In Vlissingse havenkringen wordt het uithoudingsvermogen van deze Griekse opvarenden geprezen. Men is ervan overtuigd dat wanneer de bemanning minder homogeen van samenstelling zou zijn, onder deze omstandigheden ernstige moeilijkhe' den zelfs muiterij niet uitgeslo ten zou zijn geweest. Overigens krijgen de Grieken hun normale verzorging. Het schip wordt vanuit Vlissingen steeds geprovian deerd, terwijl een wasserij in de Scheldestad voor de bewassing zorgt. Het scheepvaartkantoor krijgt zo verzekert men daar ook steeds machtiging van de rederij voor het opnemen van gelden voor gages, be taling van de rekeningen etc. De Georgios-M maakt trouwens ook allerminst een haveloze indruk. De bemanning heeft uiteraard praktisch niets omhanden, zodat er alle gelegenheid is om het schip een extra opknapbeurt te geven. Het kan intussen voor de Grieken nog lang duren. Eerst zullen de hui dige moeilijkheden moeten zijn op gelost, zonodig via een gerechtelijke procedure, voordat het anker weer zal kunnen worden gelicht. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW De gemeente Graauw en Langedam werkt aan een ambi tieus saneringsplan. De Achtereind- buurt, gelegen langs en op een dijk, moet volgens de plannen verdwij nen, de huisjes (enkele tientallen) worden gesloopt, om plaats te ma ken voor een groenstrook en enkele wegen die het nieuwe uitbreidings plan van de gemeente verder moeten ontsluiten. Het saneringsplan is uitgewerkt door het bureau Kuyken uit Middel burg. In samenwerking met de Cen trale Bouw- en Woningtoezicht is de gemeente Graauw en Langedam nu de financiële zijde van de zaak aan het onderzoeken. Verwacht wordt dat het sanerings plan nog dit jaar in de raad wordt gebracht. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vrijdagavond zal op de Hulster Glacisweg bij het beeld De Gevallene een herdenkingsbijeen komst worden gehouden van de in de tweede wereldoorlog gevallen inwo ners van Hulst. Om zeven uur vertrekt de stoet van de markt. De route loopt via de Steenstraat en de Dubbele Poort. Bij het beeld zullen kransen worden ge legd door burgemeester Molthoff na mens het college van b. en w. van Hulst en de heer Loof, vice-voorzitter commissie viering bevrijding Hulst. Na de bijeenkomst gaat de stoet door de Graauwse Poort naar de Her vormde Kerk, waar deken Koopman en domina Neeling voor zullen gaan in een korte herdenkingsdienst. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Nederland produceert volgens de verwachtingen dit jaar meer suiker dan vorig jaar. De suikerbieten bevatten namelijk onge veer een procent meer suikergehalte. Vorig jaar schommelde dat gehalte tussen de veertien en vijftien procent en nu ligt dat rond de zestien pro- eest. De landelijke opbrengst per hec tare ligt tegen de 50 ton- In Noord-Brabant en op de Zeeuw se eilanden liggen de opbrengsten ho ger dan het landelijk gemiddelde; na melijk tussen de 51 en 52 ton per hec tare. In Zeeuwsch-Vlaanderen bereik te men minder goede resultaten, want daar komt gemiddeld 49 tot 50 ton per ha van het land. Deze cijfers steken overigens wel af tegen de ab solute top-oogst in Oostelijk-Flevo- land; 57 ton per ha. Vorige maand nog zag de produktie van suikerbieten er minder rooskleu rig uit. Door de aanhoudende re gen kwam het suikergehalte niet veel verder dan twaalf procent en de bie ten wilden toen niet zo best groeien. De ommekeer ten gunste van de bie tenbouwer is eigenlijk in amper veer tien dagen tot stand gekomen. Bij de suikerbieten verwacht men een goede start van de bietencam pagne (begin 22 september). De ver wachting is gebaseerd op de volgende redenatie: de graanoogst verliep vlot waardoor de landbouwer op tijd met het rooien van aardappelen kon be ginnen. En met het oogsten van dit produkt is hij zo goed opgescho ten, dat hij met inzet van alle arbeids krachten aan de bietencampagne kan beginnen. Bij de suikerfabrieken heeft men een (Van een onzer verslaggevers) De satijnvlinder heeft 341 bomen van het waterschap Hulster Ambacht aan'getast. De vlinder beschadigde nl. 118 bomen op de Oude Graauwse- dijk, gelegen tussen de Schenkeldijk en de Graauwsedijk en 223 bomen op de Kieldijk. De bomencommissie van het water schap adviseert de bomen om te hak ken en te verkopen. stimulans aan het begin van de cam pagne gegeven door een premie van 7 gulden per aangevoerde ton bie ten in de eerste twee dagen van de campagne te verstrekken. Na twee dagen loopt het premiebedrag terug tot vijf gulden per ton en na ver loop van de eerste week krijgt men nog maar drie gulden premie voor een ton bieten. De premieregeling houdt niet in, dat de landbouwer in de eerste twee dagen zijn hele oogst op de stoep van de suikerfabriek kan deponeren. Hij is gebonden aan een leveringsrege ling, die erop neer komt dat de oogst in twaalf wekelijkse termijnen wordt uitgesmeerd. Bij de suikerfabrieken is men blij met de goede oogstvooruitzichten. De tevredenheid strekt zich trouwens ook intern uit, want men is er ondanks de krappe arbeidsmarkt in geslaagd voldoende personeel voor de komen de campagne aan te trekken. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Tijdens de komende bietencampagne zullen geen bietenwagens op rijksweg 58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal rij den. Besloten is de bietenwagens die in voorgaande jaren van Tholen via Bergen op Zoom naar Roosendaal reden, naar Dinteloord te laten rij den. Dit besluit zal door automobilisten zeker worden toegejuicht, want de langzaam rijdende bietenwagens vormden elk jaar weer 'n obstakel op het smalle gedeelte van rijksweg 58 bij Wouw. De verkeersveiligheid is hiermee belangrijk toegenomen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het besluit van het Belgische kabinet om de ge plande invoering van de b.t.w. nog een jaar uit te stellen, roept de vraag op welke artikelen bij de zuiderburen voordeliger zijn dan in Nederland. De algemene indruk is dat on danks de invoering van deze be lasting in ons and, veel koopwaar in Nederland goedkoper is dan in België. Dit is in de eerste plaats te wijten aan het feit dat de Belgi sche winkeliers hun artikelen lang zaam maar zeker aan het verho gen zijn. Het is natuurlijk bekend dat de verstokte rokers in ons land hun rokertje voordeliger in België kun nen kopen. Voorts is het voor de Nederlandse huisvrouw ook goed koper om schoenen over de grens te kopen. Dat dit weinig gebeurt, vindt zijn oorzaak hierin dat de Nederlandse vrouw van mening is, dat de Belgische schoenenmode achter ligt bij ons land. Voor de aankoop van brandstof fen kan de Nederlandse huis vrouw in België goedkoper terecht. Daar zijn de kolen ongeveer veer tig cent per mud voordeliger. De stookolie is bij ons weer goedko per. Levensmiddelen worden in Ne derlandse winkels tegen een lagere prijs verkocht. Bier en frisdran ken zijn in België goedkoper, al scheelt het weinig. Voor alcohol houdende dranken, zoals whisky en cognac kunnen wij beter in ei gen land blijven. Ook confectie is in Nederland goedkoper. Het is niet voor niets dat vele Belgen hun kostuums en andere kleding over de grens ko pen. Een geruststelling voor de middenstand in het grensgebied. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vijftig Vlissingse bejaarden zijn zaterdag, in het kader van een uitwisselingsprogramma met de Engelse stad Deal, via Zeebrugge naar Engeland vertrokken. Het be treft hier een tegenbezoek. In het voorjaar namelijk, was een groep van vijftig Engelse bejaarden in Vlis singen op bezoek. Enkele ontmoetingsbijeenkomsten hebben de basis gelegd voor een ge slaagd verloop van het Vlissingse be zoek aan Engeland. De Vlissingse be jaarden hebben zelfs een mondjevol Engels leren spreken. Verder hebben zij zich in de afgelopen maanden be ziggehouden met het vervaardigen van poppen, tafelkleedjes eiken sto ven e.d., die als herinnering aan het bezoek in Deal zullen worden achter gelaten. De Vlissingse bejaarden blijven een volle week weg. Zij worden in Deal in hotels gehuisvest. Er wacht hen verder een uitgebreid programma van dagtochten, excursies, ontmoe tingen enz- (ADVERTENTIE) "GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA (4 personen) 4 in dobbelsteen-1 tjes gesneden uien, 250 gr in I vieren gesneden tomaten, II of 2 in schijven gesneden, I ontpitte paprika's in boter f of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka.- mentpapier en ca. 20 minuten in een hete oven gaar laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. „Zij heeft het niet van een vreem de" stelt mevrouw P. A. van Dongen- Krijnen, terwijl ze haar langharige dwergteef Ines liefkozend over de kop aait. Op de hondententoonstel ling in Antwerpen behaalde Ines de eerste prijs uitmuntend en bovendien de titel van reserve-kampioen langha rig teefje". „Haar moeder heeft n.l. de hoogste eer behaald die een hond in Nederland te beurt kan vallen". „In 1962 werd zij „winster" op de Amsterdamse hondententoonstelling, de grootste van ons land. Het is ove rigens niet het eerste succes dat de nu twee jaar oude Ines heeft behaald. Zo kreeg zij op 18 februari vorig jaar op de clubmatch in Goes eveneens een eerste prijs uitmuntend. Voorts was zij ook op tentoonstellingen in Hilversum, Utrecht en Gent bijzonder succesvol. Het is eigenlijk voor ons een bekroning op het werk want wij hebben Ines zelf gefokt, en dan is het toch leuk als je merkt dat je haar op de juiste manier hebt behandeld en verzorgd, nietwaar „Hoe komt iemand eigenlijk op het idee om honden te fokken vraagt mevrouw Van Dongen zich af. „Ja, dat is een heel verhaal, dat ik maar kort zal maken. Mijn man en ik zijn bijzonder grote hondenliefhebbers. Kinderen hebben wij niet en we heb ben van begin af aan een hond in huis gehad. Ik weet nog goed dat ik mijn eerste hondje van een tante cadeau kreeg. Het was in die tijd dat ik nog in Nijmegen woonde. Toen wij naar Oostburg verhuisden kwamen we bij mensen terecht, die absoluut niet wil den hebben, dat wij er een hond op nahielden en zo hebben wij noodge dwongen besloten om de hond, een Welsh terriër van de hand te doen". „Toen heb ik, het klinkt misschien een beetje raar, op doktersadvies weer een hondje genomen. We waren intussen weer verhuisd. Een hond kon me wat afleiding bezorgen. En dat is me zo goed bevallen dat ik er momenteel zeven heb, waaronder drie puppies, waarvan Ines de moe- der is. Deze hobby schenkt mij zeer veel voldoening en je ziet ook nog eens wat} want je gaat met de hond veel tentoonstellingen af, zowel in het binnen- als buitenland. Zo ga ik b.v. op 12 oktober weer naar een inter nationale tentoonstelling in Neucha- tel. Dus je kunt je wel voorstellen dat het buiten een ontzettend leuke liefhebberij ook vrij kostbaar is".

de Stem | 1969 | | pagina 3