Van Lachterop winnaar dankzij fout van Janbroers SLOT VAN OMLOOP ONBEVREDIGEND Van der B-koers Vleuten won Brasschaat TOURPLOEG MET TWEE GEZICHTEN DUYNDAM BESTE PROF IN EEDE Van Beers reed lek Konings de snelste in Rucphen &EPUTTE ITH DE I SLAAGDE Algemeen klassement Uitslagen de Tijd"se horloges ONAANGENAAM OVERMACHT UITSLAGEN UITSLAGEN UITSLAG VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 .ADVERTENTIE) - OMEGA - - TISSOT - PONTIAC onze sportredactie) Betraand, bevuild en stond Judith de Nijs, haai erborgen in twee trillende zaterdagavond om kwart n huilend op de krijtrotsen Engelse kust. Ruim twaall sr was zij aan de overkant Kanaal begonnen aan haat hisschien ook wel zwaar- van haar carrière. Naast ad Rob van Berkel, haat ot, die een tijd van 12 uur n minuten had kunnen af- en dat was een nieuw Né- récord. was zes kilometer voor de rust een volledige inzinking ■aptain Len Hutchinson, loodsman in het grote Ka,- ïtuur, wilde zijn bescherme- t in verleiding brengen ia aot te stappen. Hij bleet op teters afstand morele steun agmorgen wist Hutchinson of hij de race zou laten Er hing een zware mist, maal moest hij zijn princi- ten. Achter de poging van at een zekere dwang. De ad de race gesponsord en was het gewoon een zaak ten. ij Judith had de routinier niets te vertellen. Zij wilde r in, zij zou beslissen. Hut- 59 jaar en een kenner van moest er magertjes om la- g nooit had iemand het ge- hem te dwingen., irtocht van Judith de Nijs '4e Kanaalpoging onder zijn De overtocht kost bij Hut- 5.550 gulden, maar daar an ook alles en alles voor f uur zwemmen zag het er dat Judith het wereldre- met 9 uur en 35 minuten staat van de Britse Linda net ruim een uur zou kun- jeteren. Alles zat haar mee, tn kwam het moment waar- sportman of sportvrouw renen. Ze kreeg de fameuze et de hamer", am niet meer vooruit. De zes kilometer zouden de van haar leven worden, lukte. De mentale instel- moreel en het onmenselij- rzettingsvermogen zorgden geslaagde poging. Over de kilometers deed ze meer uur.De recordpoging lukt, de overtocht geslaagd, jvreden lach straalde van gezicht. Uitgeput verdween en van de volgboten om ïaar het ziekenhuis te wor- racht. Het Nederlandse le erde feest! (ADVERTENTIE) GARETTES (Van onze sportredactie) TERNEUZEN „Freddie van Lachterop is geen renner om een trui te verdedigen. Maar nu hij mor gen toch als leider vertrekt zal de ploeg natuurlijk voor hem rijden", zei Amstel-ploegleiedr Herman Krott zaterdagmiddag in Terneuzen, nadat de eer ste ritzege in de zesde Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen „per ongeluk" hij Van Lacherop te- Op de West Zeeuwsch-Vlaamse we gen bleek gisteren echter opnieuw dat dit in deze ronde niet noodzake lijk is om tot een eindoverwinning te komen. Want nog geen 24 uur na dat Krott zijn uitspraak had gedaan was hij weer betrokken bij een hul diging van Van Lachterop, die nu de wisselbeker voor de eerste plaats in het eindklassement in ontvangst kon nemen. „Ik hoefde vandaag ei genlijk alleen maar goed uit te kij ken", legde Van Lachterop na de huldiging uit. En daarmee typeerde hij de situa tie in de ronde treffend. Want hp had inderdaad niets meer hoeven doen dan met zijn ploegmakkers uit te kijken of er geen gevaarlijke con currenten ontsnapten, bepaald geen zwaar karwei in een groep van zestig renners onder uitstekende weersom standigheden op goede wegen. Zo kon het gebeuren dat de eindwinnaar zich in Oostburg niet meer in hoefde te spannen om even later toch de bloemen te kunnen halen. recht was gekomen. Op het gezicht van de Amster damse wielerexpert stond echter te lezen dat hjj zelf eigenlijk niet geloofde in zijn verzwakte team, dat het op moest nemen tegen de „geladen" equi pes van Smiths-Acifit en Trico Noble. Die verwach ting kwam uit in zoverre, dat het Amstel-team in de tweede rit inderdaad niet tot een hoofdrol kwam. Toch heeft het er een keer naar uitgezien dat Amstel de slag zou gaan verliezen. Het was Ger Harings die de mannen van Krott een onaan genaam uur bezorgde door na 80 km te demareren en een voorsprong van bijna twee minuten op te bouwen. De Limburger was echter te vroeg ge sprongen. Want toen de slechte we gen naar Hoofdplaat genomen moes ten worden, brak de kracht van Ha rings en moest hij steeds meer tijd prijsgeven. In laatste instantie lukte het Ab Klayssen nog naast hem te komen, maar met nog 20 kilometer te rijden werd het tweetal ingelopen. Voor Zuiddorpe kwam er definitief een scheiding tot stand. Johan Wes- terweele, de latere ritwinnaar: „Het initiatief werd genomen door Duycker. Ik hield zijn wiel eigenlijk alleen maar om hem terug te halen voor zijn ploegmaat Bob Kroonen, die met zijn derde plaats nog goed uitzicht op de eindoverwinning had". Maar het ging in die laatste kilome ters zeer snel en weldra had zich een kopgroepje gevormd, waarin be halve het genoemde tweetal ook Van Beers, Legierse, Westrus, Cornelisse en Voogt zaten. In de straten van Oostburg greep de 20-jarige Wester- weele zijn kans en nam een voor sprong van enkele tientallen meters. Het bleek voldoende. Een nijdige spurt van de zes achtervolgers, on der aanvoering van Jos van Beers mocht niet meer baten. Van Beers was na afloop niet erg te spreken over de gang van zaken. „Ik heb sa men met Legierse ai het werk moe ten doen. De anderen deden niets an ders dam aan ons wiel plakken. En dan wordt je nog in de laatste nie ters nog verrast", mopperde de Bel gische Nederlander. Zaterdagmiddag was men er aan vankelijk reeds van overtuigd da.t de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen opnieuw geen eindoverwinning op zou leveren voor de winnaar van de eerste etappe toen de 28-jarige Fred die van Lachterop als eerste binnen kwam. „Dat zo'n oude man als ik nu nog een koers moet winnen", sprak de Amstel-renner, die er eerlijk aan toevoegde dat hij de bloemen liever in handen van nummer twee, Wim de eerste plaats verdiend. Ik heb al leen maar aan zijn wiel kunnen zit ten". Dat Van Lachterop, die in Sas van Gent samen met Bravenboer uit een kopgroep van twaalf man ontsnapt was, toch nog als eerste in Terneu zen over de streep ging had hij te danken aan het feit dat zijn mede vluchter op twee kilometer van de eindstreep, in de straten van Ter- neuzen, de verkeerde weg insloeg. Die fout kostte Bravenboer zeker de overwinning, want op dat moment waren Amstel-ploegleider Herman Krott en Van Lachterop reeds over eengekomen dat de man van Smiths- Acifit moest winnen, omdat h(j nu eenmaal al het zware werk gedaan had. Het was trouwens zeer te betwijfe len of Van Lachterop ook zonder die afspraak, waar hij het overigens roe rend mee eens was, op het laatste rechte stuk nog iets tegen Braven boer in te brengen zou hebben ge had. De overeenkomst was echter niet meer van kracht toen Braven boer zijn fout maakte. Van Lachterop reed de laatste meters rustig uit; Bravenboer finishte op 15 seconden. Het vluohtersduo had tot Sas van Gent deel uitgemaakt van een kop groep van twaalf man gevormd door: Bravenboer, Van de Kruys, Legierse, Oosterbeek (alleen Smiths-Acifit), Van Poecke en Van Beers (Trico- Noble), Kroonen (Braat), Harir.gs (Caballero), Westrus (Bar Oase), Van Lachterop en Voogt (Amstel) en Jansen (Van der Mey). Deze groep ontstond ongeveer haJfkoers (na 85 kilometer) tussen Axel en Zaamslag. Ondanks enkele pogingen uit de tweede groep, onder meer van Van Breukel, Van Campen, Van Donk en Van Katwijk om b(j de vluchters te komen, groeide de voor sprong van het twaalftal met de re gelmaat van de klok. Bij IJzendijke lag de tweede formatie zelfs op 2 minuten en 50 seconden. Het was duidelijk: de winnaar moest uit de kopgroep komen. In die groep hebben de mannen van Smiths-Acifit niets nagelaten om hun numerieke overwicht zo zwaar mogelijk te doen wegen. Een teleur gestelde Jos van Beers hierover: „Wij vochten te-gen een te grote overmacht. Van Smiths-Acifit mocht alles, en als ik een keer probeerde weg te komen zat iedereen aan mijn wiel". De twee Trico-Noblerenners waren eigenlijk de enigen die een antwoord op de aanvallenreeks van de Grijs-Blauwen hadden kunnen geven. Maar op h-et kritieke moment moest Jos van Beers de steun van Theo de Poeck-e missen. De coureur uit Koewacht reed op de slechte Sas- se Vrije Straat lek en moest al zijn krachten geven in een lam-ge achter volging. Intussen lukte het Jos van Beers om twee uitlooppogingen te verijdelen. Maar ook hij moest op d-en duur toe zien hoe Wim Braven boer er met in zijn kielzog Van Lachterop vandoor ging. Braven boer: „De ploeg reed in eerste in stantie niet a-l-leen voor mij. De ren ner die het eerste weg zou komen zou steun krijgen, hadden wij afge sproken." Toen Bravenboer eenmaal los kwam, was er geen houden meer aan. „Als ik niet zoveel werk had moeten ver richten om terug te komen, was de uitlooppoging zeker verijdeld", zei Theo van Poecke na afloop. Hij had met zijn ploegmakker voor een her haling van de strijd in de eerste rit van de Ronde van Midden-Zeeland willen zorgen, toen Jos van Beers in de sprint de halve Smiths-Acifitploeg versloeg. Het leek er sterk op dat Smiths-ploegleider Piet Liebregts in Terneuzen zijn revanche zou krijgen. Maar dit keer werd hij er door dom me pech vanaf gehouden. THEO KLEIN EERSTE ETAPPE 1 F. van Lachterop 3.52.07 (Am stel); 2 W. Bravenboer 3.52.22 (Smith-Acifit); 3 B. Kroonen 3.52.56 (Braat); 4 G. Harings (Caballero); 5 P. Legierse (Smith-Acifit); 6 J. v. Beers (Trico-Noble); 7 L. Westrus (Bar Oase); 8 A. Voogt (Amstel); 9 Th. van Poucke (Trico-Noble); 10 W. Jansen (Van der Mey); 11 P. v.d. Kruys (Smith-Acifit); 12 J. Ooster beek (Smith-Acifit); 13 J. Aldershof (Caballero); 14 P. van Katwijk (Am stel); 15 G. Wesselius (Van der Mey); 16 W. van Campen (Trico-Noble); 17 H. Gorter (Van der Mey); 13 J. Westerweele (Braat); 19 A. Klayssen (Trico-Noble); 20 R. Ferket (Bar Oase). PLOEGENKLASSEMENT: 1 Smith- Acifit 11.41.09; 2 Amstel-bier 11.43.22; 3 Trico-Noble 11.44.07 4 Caballero 11.46.16; 5 v.d. Mey Vleeswaren. UITSLAG TIJDRIT VOOR PLOE GEN TERNEUZEN-OOSTBURG: 1 ex Smiths/Aoifit/Amstel-bier 31.49; 3 Caballero 32.55; 4 Braat Bouwstoi- fen 32.56; 5 Trico-Noble 33.15. TWEEDE ETAPPE 1 J. Westerweele, Braat 3.13.58; 2 Jos van Beers, Trico Noble 3.14.08; 3 Peter Legierse, Smiths Acifit 3.14.18; 4 Aad Duycker. Bar Oase; 5 Henk Fervors, Skoll; 6 J. Cornelisse Cabal lero; 7 A. Voogt Amstel; 8 Theo van Poucke Trico Noble; 9 Wim Braven boer Smiths Acifit; 10 Piet van Kat wijk Amstel; 11 Jan Harings Cabal lero; 12 L. Westrus Bar Oase; 13 B. Slinks Esmi; 14 M. Bertou Bar Oase, 15 Th. v.d. Knaap, v.d. Mey; 16 K. v. d. Berg, Toyota; 17 N. Bakker Am stel; 18 D. Aerdoom Bar Oase; 19 J. van Driel Skoll; 20 Delnoy Caballero. PLOEGENKLASSEMENT: 1 Bar Oase 9.45.18, 30 pnt; 2 Amstel 9.45.18 34 pnt; 3 Caballero 9.45.18, 37 pnt; 4 Smiths Acifit; 5 Skoll. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 F. van Lachterop, Amstelbier, 7.07.17; 2 W. Bravenboer, Smiths Acifit, 7.07.32; 3 Peter Legierse, Smiths Aci fit 7.07.42; 4 Jos van Beers, Trico No ble; 5 Bob Kroonen, Braat Bouwstof fen; 6 Jan Harings, Caballero; 7 Ar nold Voogt, Amstelbier; 8 Theo van Poucke, Trico Noble; 9 L. Westrus, Bar Oase; 10 Peter v.d. Kruys; 11 J. Westerweele, Braat Bouwstoffen; 12 Henk Perfors, Skoll International; 14 Piet van Katwijk, Amstelbied; 15 Aad Duycker, Bar Oase; 16 Michel Bertou, Bar Oase; 17 N. Bakker, Am stelbier; 18 T. Damen, Verdeghem. Legrand; 19 Kees v.d. Berg, Toyota; 20 K. Moritz, Verdeghem Legrand. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1 Smiths Acifit 21.58.16; 2 Amstelbier 22.00.29; 3 Caballero 22.04.29; 4 Trico Noble 22.05.25; 5 Bar Oase 22.06.46 6 Braat Bouwstoffen 22.07.23; 7 Skoll International 22.11.07; 8 Verdeghem Legrand 22.14.04; 9 Toyota 22.16.54; 10 Esmi 22.34.51. (Van een onzer wielermedewerkers) BRASSCHAAT Een wielerspek takel van grootse allure! Zo mag men de zaterdag verreden Acht van Brasschaat voor de 42e maal verreden wel kwalificeren. Eddy Merckx mocht dan ontbreken (inge wijden beweren, dat hij dit seizoen niet meer in wedstrijden zal uitko men), de ruim 20.000 toeschouwers, rond het voor meer dan de helft in gekorte parcours voorheen ruim 9 km, nu 3500 meter lang, hebben een schitterende koersontwikkeling te zien gekregen. Zowel in de zoge naamde B-wedstrijd waarin de „min dere goden" aan de start kwamen, als in de „Grote Prijs van Bras schaat", waarin letterlijk alle win naars van klassiekers van dit jaar (zonder Merckx dan) deelnamen, is felle strijd geleverd. De Nederlanders hebben daarin een toonaangevende rol gespeeld. Jos van der Vleuten legde beslag op de zege in de openingskoers. Ri chard Buckaki klasseerde zich als 4de, Jan van Katwijk als 8ste, Jules van der Flaas als 15de en Kees Haast bezette de 17de plaats. Van der Vleuten, die steeds in de voorste gelederen streed, koos het goede moment voor een solo, dat zich in de 3e ronde voor het einde voordeed. Hy maakte er gretig gebruik van. met twintig seconden voorsprong op de Belg De Schoenmaker ging hij zegevierend over de eindstreep. Kon na afloop van deze koers reeds van uitstekende sport worden gewaagd, des te meer was dat het geval bij de om half drie begonnen „Grote Prijs". Van het begin af heeft het demarrages opgeleverd van bijzonder goede kwaliteit. Het aantal ontsnappingen is legio ge weest. Als steeds vormde de grote pre mie (van 10.000 franken) een be langrijk aspect in dit wielerfestijn, waarin het publiek de renners twee maal zo vaak als vroeger (80 keer) zag passeren. Het gevolg was voort durende sprints en wisseling van het beeld aan de kop. Herhaaldelijk op de voorgrond traden Gerben Kar stens, die ook als eerste Nederlan der (6e) finishte, Eef Dolman, Har- rij Steevens, de om onbegrijpelijke redenen vaak uitgefloten Jan Jansen en René Pijnen. Zij hebben een zeer groot aandeel gehad in de strijd, die een zege opleverde voor de Belg Kindt, die zijn landgenoot Pintens in de sprint versloeg. De uitslagen: B-koers: 1. V. d. Vleuten de 110 km in 2.36,15; 2. op 20 sec. De Schoenmaecker (B.); 3. op 40 sec. V. Roosbroeck (B.); 4. Bukacki: 5. Wuytack; 6. Hellemons; 7. Willekens; 8. Van Katwijk; 9. Vreyders; 10. Boonen; 11. Stege- mans; 12. Blockcx; 13. Cooreman; 14. Ebo; 15. V. d. Flaas; 16. V. Nueten; 17. Haast; 18. Scheers; 19. V. Buylder; 20. Haeseldonckx. Om Grote Prijs: 1. Kindt 140 km in 3.27,24; 2. op 1 lengte Pintens; 3. op 36 sec. Leman; 4. R. de Vlae- minck; 5. Van Looy (allen B.); 6. Karstens; 7. Verbeeck (B.); 8. Dol man; 9. Steevens; 10. Huysmans. HARM OTTENBROS is gisteren vijfde geworden in een internationa le wielerwedstrijd voor profs in Dortmund. De overwinning was voor de Belg Julien Stevens, die de 150 kilometer aflegde in 3 uur 55 min. 42 sec. De Westduitser Win- fried Boelke werd met 22 seconden achterstand tweede. Wereldkam pioen Ottenbros ging kort na de Belgen Godefroot en Verbeeck met 4 min. 4 sec. achterstand over de streep. EDDY MERCKX is per vliegtuig uit Blois naar Brussel vervoerd. De hersenschudding, die hij dinsdag bij een ongeluk tijdens een dernyrace opliep, is toch ernstiger dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De 24-jarige Tour de France-winnaar moet nog drie weken in het ziekbed liggen. Merckx werd op aandringen van koning Boudewijn naar Brussel gevlogen in een tweemotorige ma chine van de Belgische luchtmacht. Tommy Miliward smakte in de eerste dag tegen het wegdek, nadat hij door de auto op de voorgrond was aangereden. De Brit had ook in de tweede etappe p ech. Toen raakte hij betrokken bjj een valpartij. (Van onze speciale verslaggever) ST. HILAIRE DU HARCOUET Tijdens het Normandische week einde in de 240 uurs race van Le Mans naar Clermont-Ferrand heeft de Nederlandse ploeg verschillende gezichten laten zien. Zaterdag waren het de afwachters die ten slotte het verlies tot enkele tientallen seconden beperkten, gisteren aanvallers en drie van het achttal, Joop r-'ctemelk, derde in het algemeen klassement op 5 seconden van de Engelsman Brian Jolly en op 10 seconden van Patrice Testier, Henk Benjamins en Jan Spetgens eindigden in de kopgroep, die meer dan vier minuten winst nam op het peloton. De Denen (Mortensen) en de Zweden (G. Petterson) waren de grote verliezers. Die complete gedaanteverwisseling binnen 24 uur van de Nederlandse ploeg was noodzakelijk. De Franse wet op de kansspelen mag dan aan zienlijk ruimer zijn dan de Neder landse, een gok als zaterdag werd genomen had fatale gevolgen kunnen hebben. Meer dan drie minuten had de complete en weinig attente Ne derlandse ploeg verloren op de kop groep van weinig betekenende, toen wereldkampioen Mortensen weg sprong met zijn Noorse ploeggenoot Andresen en de Zweed Thomas Pet terson. Dit Scandinavische trio ach terhaalde de vluchtelingen en de Ne derlanders bleven afwachten. Zij re ageerden pas toen Gosta, maar ook Erik en Sture Petterson de jacht in zetten op Leif Mortensen. Op dat mo ment, op iets meer dan 50 km voor de finish, slonk de voorsprong van de koplopers razendsnel en in min der dan twintig km, in nauwelijks een halfuur, werkten de jagende Zweden en Nederlanders het ver schil, dat toen nog meer dan twee minuten was, weg. 's Avonds in Cherbourg en gister morgen voor de start van de derde rit heeft ploegleider Joop Middelink zijn jongens „de oren gewassen". Nog zo'n dag van afwezigheid zou van een sterke ploeg een kansloos achttal kunnen maken. De renners hebben het verwijt begrepen. Giste ren heeft niemand zich aan de strijd onttrokken. Integendeel, de Neder landers hebben de slag gemaakt, die Jolly zaterdag bijzonder slim en gisteren bijzonder wilskrachtig rij dend aan de top van het klassement bracht. De tweede dag van het week einde heeft Nederland geen grote successen gebracht. Zo sterk is de Nederlandse ploeg ook weer niet, zo beminnelijk lachte het geluk dat za terdag duidelijk op de hand van de weinig actieve Nederlanders was, de ploeg niet twee keer toe. Fedor den Hertog bijvoorbeeld, die ijverig deel nam aan de ontsnapping van giste ren, werd door twee lekke banden teruggeworpen in het peloton. Popke Oosterhof, die in de voorgaande da gen goed tot zeer goed had gereden, miste gisteren de macht om zich aan te sluiten. Piet Hoekstra, de enige Nederlander, die zaterdag een wer kelijke aanvalspoging had gedaan en dat zondag onmiddellijk na de start herhaalde, verspeelde meer dan 12 minuten op de vluchters. Hij kwam als 111e, in gezelschap van Sjef van der Burgh binnen. Mat- thijs de Koning, die tot nu toe weinig anders heeft gedaan dan meedraaien in de groep der naamlozen, kwam in de eerste zestig kilometer van gis teren, waarin een grauwe mist veel van de „oorlogshandelingen" in de kopgroep en het eerste deel van het peloton versluierde, ook niet naar voren. Daarna trouwens evenmin. Van de vijf Nederlanders, die de grote slag niet van nabij beleefden, was Fedor den Hertog natuurlijk ver reweg de grootste pechvogel. Den Hertog voedt zelf zijn overtuiging dat hij duidelijk over de topvorm heen is op ieder moment dat het niet zo goed gaat. De 24-jarige renner zoekt niet naar gemakkelijke verontschul digingen voor zijn verrichtingen, en hij deed het ook gistermiddag niet. Zijn bewering: „iedereen kan twee lekke banden op een dag krijgen", was geen uiting van verbittering of niet te aanvaarden teleurstelling, het was een nuchtere constatering van een feit dat hem toevallig was ge beurd. terson (Zwe), 6 Fullana (Spa.) 7 Tes tier (Fr.), 8 Van de Vijver (Belg.) 9 Spetgens (Ned.), 10 Jolly (Grbr.) 11 Paranteau (Fr.) 12 Van de Wiele (Belg.) 13 Zoetemelk (Ned.), 14 Zu- bero (Sp), 15 Blawdzin (Pol), 16 Crapez (Belg.) 17 Roques (Fr.), 18 Botherel (Fr.) 4.20.27, 19 Hoegh (Den-Noor), 20 Daley (GB) 4.40.29. 1 Jolly (GB) 12 uur 31 min en 33 sec. 2 Testier (Fr.) 12.31.37, 3 Zoetemelk (Ned.) 12.31.38, 4 Cra pez (Belg) op 19 seconden, 5 Rollin- son (GB) op 24 sec., 7 Fullana (Sp) op 53, 8 Zubero (Sp) op 54, 9 Van de Wiele (Belg) op 1.07, 10 Labus (Tsjsl) op 1.1Ó, 11 Blawdzin (Pol) op 1.16, 12 Spetgens (Ned) op 2.07, 13 Benjamins (Ned) op 2.31. 14 Dele- pine (Fr) op 2.48, 15 E. Petterson (Zwe) op 2.52, 25 Den Hertog (Ned) op 4.19, 29 Oosterhof (Ned) op 4.47, 66 De Koning (Ned) op 6.45, 106 Hoek stra (Ned) op 14.21, 107 Van der Burgh (Ned) op 15.45. Tweede etappe: 1 Besnard (Fr.) 229 km in 5.29.10 (met bon 5.28.50), 2 Jolly (Gbr.) 5.29.10 (met bon. 5.29.05), 3 Testier (Fr.) 4.29.10 (met bon. 5.29.05), 4 Maes (Belg.), 5 Du- chemin (Fr.) 6 Dixneuf (Fr.), 7 Hoekstra (Ned) 5.29.20, 8 Lasa (Sp) 5.29.27, 9 Hanusik (Pol), 10 Magiera (Pol), 11 Botherel (Fr.) 12 Wiles (G 13 Hansen (Den-Noor), 14 Van de Vijver (Belg), 15 S. Pettersson (Zw.) 16 Cuevas (Spa) 17 Den Hertog (Ned.), ILievens (Belg.), 19 Hugen- tobler (Zw.) 20 Vasile (Roem.) 32 De Koning (Ned.), 35 Oosterhof (Ned.) Derde etappa: 1 Rollinson (Gb) 192 km in 4 uur 38 min en 05 sec. (met bonificatie 4.27.45), 2 Benjamin i (Ned.) 4.38.05 (met bon. 4.37.55), 3 Delepine (Fr.) 4.38.05 (met bon. Juichend steekt Toon Konings 4.38.00), 4 Labus (Tsj.sl.), 5 E. Pet- (links) zijn hand op. (Van onze sportredacteur) RUCPHEN Voor de honderden supporters van Toon(tje) Konings, is het gisteren een feestelijke dag geworden. Hun favoriet won name lijk de plaatselijke ronde van Ruc phen en het was beslist geen ca deautje van het peloton om Ko nings voor eigen volk als winnaar naar voren te laten komen. Toon Konings (22 jaar) moest er een ge weldige eindsprint uitpersen en hoe scherp die finale precies was kan men concluderen uit de namen van de nummers 2 en 3, respectievelijk Kees Koeken en Henk Stander. Het werd, in Rucphen, een schit terende eindspurt van een gesloten peloton, vo; rappe finishers. Daar om ook rekende niemand op Toon Konings. In het boeiende zij-aam-zij- gevecht (een krachtmeting, die al van ver werd ingezet) dook de Sprundelse renner echter onver wacht uit de strak strijdende lijn renners en behaalde hij zijn tweede overwinning in dit seizoen. Dit spec taculaire eindbeeld vergoedde veel van wat men tevoren te zien had ge kregen: een levendige koers welis waar, maar met iets te weinig hoogtepunten. Het comité van. Rucphen haalde een indrukwekkende hoeveelheid premies bijeen (er gingen er soms zes per ronde uit) en het betekende dat het peloton nauwelijks ontsnap pingen toestond. Bovendien bleek het circuit uitermate snel (100 kilo meter 2.13.14) zodat vluchters nooit lang wegbleven. Daardoor zat de Rucphense koers wel vol leven, maar voor vuurwerk was geen plaats. Het aantal demarrages kon moeilijk geteld worden, zo verbeten fietsten de amateurs voor de dikke rij premie-enveloppen. Als eerste enigszins serieuze aan val kwam na 30 kilometer een sprong van Barten en Schelling die het 20 kilometer vol hielden en toen Bruinsma en Van Dongen aan hun wiel kregen. Hobo en Liebrechts (Wim) volgden kort daarna en toen kwam het hele peloton vlot bij. De rust duurde slechts 1 kilometer. Weer waren Barten en Schelling er bij toen een kleine kopgroep ont stond die verder Zoons, Aling, Van Steenis en Jurriaans in voorste ge lid bracht. Met het ongedaan maken van deze actie bleek de serie grote ontsnappingen helemaal op. Tot en met de laatste ronde Het het peloton weinig meer toe dan een aantal te verwaarlozen meters, zodat het uiteindelijk op een massa sprint uitdraaide. En die won Toon Konings voor eigen publiek op een meesterlijke manier. Amateurs: 1 A. Konings (Sprun- del) 100 kilometer in 2.13.14, 2 K. Koeken (Achtmaal), 3 H. Stander (Oude Tonge), 4 K. van Straten (Schiedam), 5 H. van Leeuwen (Den Haag), 6 M. van de Meulen (Aals meer), 7 J. Aling (Bunne), 8 L. van de Wie; (Breda), 9 S. Berkhout (Schipluiden), 10 A. Naaktgeboren ('s Gravendeel), 11 H. van Hooi donk (Zundert), 12 T. Barten (Klun- dert), 13 W. van Steenis (Breda), 14 P. Maas (Heerle), 15 K. Frijters (Zegge), 16 A. van Overveld (Zeg ge), 17 K. de Vrieze (Goes), 18 B. Breur (Nieuwe Tonge), 19 L. Bo- gerg (Ossendrecht), 20 J. van de Kloot (Zundert). Nieuwelingen: 1 J. Zuidweg (Rot terdam) 50 kilometer in 1.10.25, 2 J. Voesenek (Prinsenbeek), 3 T. Hui zen (Kloetinge), 4 A. van de Hoek (Dirksland), 5 H. Deusing (Halste ren), 6 J. Akkermans (Nieuw Vos- semeer), 7 B. Ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 8 C. van Bragt (Lage Zwaluwe), 9 K. Roks (Rijsbergen), 10 H. van Dongen (Prinsenbeek), 12 H. Prinsen (Hank), 13 H. van Groezen (Made). Adspiranten1 A. Dekkers (Uden- hout), 26 kilometer in 37.51, 2 J. van Dijk (Ulvenhout), 3 J. Vroegrijk (Roosendaal), 4 A. Kuzee (Souburg) 5 J .Konings (Sprundel), 7 A. Selders (Roosendaal). Dames: 1 J. Jonker (Gameren), 2 K. Hage (St. Maartensdijk), 3 B. Hage (St. Maartensdijk), 11 H. Boefje (Groede). HARRY JANSEN uit Westzaan, die onlangs tot de rijen der profes sionals toetrad, is zaterdag als der de geëindigd in een wegwedstrijd in Keulen. Winnaar werd de Duitser Rolf Wolfshohl, die de 90 km aflegde in 2 uur, 9 min., 35 sec. De Uitslag: 1. Wolfshohl (W-Dld.) 90 km in 2 uur, 9 min., 35 sec.; 2. Kemper (W-Dld.); 3. Jansen (Ned.); 4. Peffgen (W-Dld.); 5. Junkermann (W-Dld.); 7. Oudkerk (Ned.) 14. Deelen (Ned.). (Van een onzer wielermedewerkers EEDE De achttiende Bene- luxronde van Eede, is gisteren gewonnen door Leo Duyndam. De Caballero-man sloeg zijn slag tij dens de laatste kilometer op het smalst gedeelte in een van de acht bochten die het parkoers te Eede telt. Hij vluchtte uit een elf man sterke kopgroep, die in de twintig ste ronde tot stand was gekomen (er waren 50 ronden te rijden). Daan Holst en Romijn Pauwels waren reeds tijdens de achtste ron de ontsnapt. Twee ronden later, op het moment dat Leen de Groot en Johnnie Brouwer bij een valpartij betrokken raakten, sprong Gé van der Winden weg, op zoek naar de twee koplopers met wie hij weldra aansluiting kreeg. De drie koplopers reden acht omlopen voor het pelo ton uit, hetgeen vooral Daan Holst veel premies opleverde. Toen von den de winnaar van het vorig jaar, Cor Schuuring, Harry Steevens, Eef Dolman, Jan Serpenti en Peter Post het genoeg. Zij sprongen uit het peloton en gingen in de achter volging op de drie leiders. Jan van Katwijk, Leo Duyndam en Gerard Koel volgden hun voorbeeld. Na een jacht van een vijftal kilometers ont stond een elf man sterke kopgroep met de reeds genoemde namen. Met de regelmaat van de klok wis ten de elf leiders hun voorsprong op te voeren, die op een gegeven ogen blik minuten bedroeg. De koers te Eede beloofde nog heel even een spannend karakter te krijgen, toen de man uit de streek, Wim Du Bois, die zich had laten verrassen, en in de tweede groep was terechtgekomen, zijn rug krom de. Dat was met nog vijftien ronden te rijden. Onder luide aanmoedigin gen ging de renner uit Zuidzande in de aanval, doch na een drietal ronden alleen gereden te hebben, zag hij het nutteloze van zijn poging in en liet zich weer inlopen. Zoals gemeld sprong Leo Duyn dam in de laatste ronde met succes weg. De coureur uit Honselersdijk behaalde hiermee voor de 6000 toe schouwers zijn zesde overwinning van dit seizoen. Rini Wagtmans en de nationale kampioen Jac Frijters verschenen niet aan de start. De Belg Guido Reybroeck gaf na 120 kilometer op, nadat hij drie keer plat had gere den. 1 Leo Duyndam, Honselersdijk (135 km in 3 uur, 15 min. en 22 sec.), 2 Jan van Katwijk uit Oplo (op 100 meter), 3 Gerard Koel uit Hoogerheide, 4 Harrie Steevens uit Elslo, 5 Cor Schuuring, 6 Eef Dol man, 7 Jan Serpenti, 8 G. van der Winden, 9 Romijn Pauwels, 10 Daan Holst, 11 Peter Post uit Amstelveen. Op anderhalve minuut 12 Huub Ha rings uit Sibbe, 13 René Pijnen uit Woensdrecht, 14 M. Polanski (B.), 15 Zoontjes uit Tilburg, 16 Kees van Dorst, Roosendaal, 17 Wim Du Bois uit Zuidzande, 18 Frits Hoogerheide uit Ossendrecht, 19 R. Toortelboom (B.), 20 Cees Haast uit Rijsbergen.

de Stem | 1969 | | pagina 9