Zuid-Afrikaan diept sage van Vliegende Hollander uit Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestuur Bontmantels Zeeuw bouwt fruitbedrijf In het Canadese Winfield Standpunt Breskens terzake herindeling Zeeuwse Goes in fruitmeisjes voorgesteld Het Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid WATERTOEVOER GROOT PR 1 junstig gelegen ZAKENPAND Fermont Assurantiën Terneuzen Hoofdplaat W. Vroome het woonhuis TE KOOP P. v. Kerckhoven WOONHUIS PLUYTERN.V. weiland Kanters te koop hoekhuis boerderij^61 Ex-Terneuzenaar wil documentatie x N.V. GARAGE 'T WESTEN LANGE LIJST MET VACATURES „ïbePJt ene NV SLAVENBURGS BANK „Wie wenst het woord?" Ook in Hulst zal vanaf maandag 15 sep tember een cursus gegeven worden in Ho tel „De Graanbeurs", Markt, te 20.00 uur. Er kunnen nog cursisten worden Hgesch reven. Lijst van vacatures EXAMENS Winter TE KOOP in centrum Dorp Z.W.Br Opp. 100 m2 Direct te aanvaarden. Brieven onder no. 35080 van dit blad. DE STEM VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 Makelaardij in Assurantiën en Onroerende Goederen V ermogensbeheer Leeuwenlaan 38 - 40 Tel. 01150 - 2474 Deltastraat 16 Tel. 01174-269 WOONHUIS TE HULSI NOTARIS te HULST zal op dinsdag 23 septal, ber 1969 n.m. 4 uur in het Bioscoopgebouw „De Ko. ning van Engeland", aandi Houtmarkt 2 te Hulst, uit de nalatenschap van mevr, wed. S. M. Dijcker geb. va den Berge openbaar verkopen: met ruime berging, vrije poort en erf aan de Paai. denmarkt 19 te Hulst, 1» dastraal bekend gemeente Hulst sectie A nr. 23ÏI groot 1.29 are. Geheel ontruimd in en genot te aanvaarden n de betaling van de koop. som. Zakelijke lasten voor ning koper vanaf 1 januari 1970. Bezichtiging maandags donderdags tussen 2 ent uur 's middags. Betaling der koopsom to nen een maand en der on kosten binnen een week® de veiling. Meerdere inlichtingen tei kantore van de notaris voornoemd. wegens opheffing be drijf één gecombineerde schaaf-, cirkel- en lanf- gatboormachine één vandiktebank (schaaf- breedte 40 cm) éen scheerschuurmachine. Alle machines zo goed als nieuw! Te bezichtigen: Cloosterstraat 6 KLOOSTERZANDE Te koop bij inschrijvin? met voor woonkamer ea berging, twee slaapkaflrt overloop en vliering. PIJ 1950 m grond voor m doeleinden geschikt. kijK- dag dinsdag 16 septemb 10 - 16 uur. Te bevragen M. Vrijvogel, Westnk i kom gem. Prinsenbeek, v. Voorst tot Voorst* c.v. veel luxe, 5 jut f 40.000.- Uitgebreide( inlicht.. Makelaarskantoor Nwe Ginnekenstraat 38 beeda tel. 48656* - 41155 - 361» Enkele percelen pri®a te koop aangeboden- Gelegen in de WiUe"M polder onder de geffle® te Oosterhout. 's-Gravenmoer Makelaardij in onroerende goederen, Hoofdstraat 1» Tel. 01623 - 3149. Direct te aanvaar®" OLEANDEESTEAAT l5' beeda TE KOOP AANGEBODEN: rustige bosrijke oin=e Niet eenzaam, icleaa F permanent wonen. I Inlichtingen brieven °n I no. 5809/13-9-'69. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een inwoner van Zuid-Afrika, de oud-Terneuzenaar J. C. Jansen, is bezig een uitvoerige documentatie samen te stellen over de legende van de Vliegende Hol lander. In zijn tweede vaderland blijkt namelijk grote belangstelling te bestaan voor deze sage, waarvan verschillende versies bestaan. De heer Jansen heeft zich ook tot de Vereni ging Oud-Terneuzen gewend met het i&fc -SST9 De heer J. de Vries, voorzitter van de vereniging Oud-Terneu zen: „Wij staan van harte achter een standbeeld van de Vliegende Hollander". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ik vind het een prachtig idee om in Terneu zen een standbeeld te plaatsen van de Vliegende Hollander. Dat zou een bijzondere toeristische trekpleister kunnen worden. Terneuzen, de stad van de Vlie gende Hollander, dat klinkt heel goed". De heer J. de Vries, voor zitter van de Vereniging Oud- Terneuzen, weet ook al een ge schikte plaats voor het stand beeld. „Op het plein voor het nieuwe stadhuis. Dat vind ik een ideale plaats zo vlak bij de Wes- terschelde. Onze vereniging zal van harte meewerken aan de totstandkoming van het Vliegen de Hollander-beeld. De VW en de gemeente en de Vereniging Oud-Terneuzen zouden het ge zamenlijk voor elkaar moeten brengen. En er is toch wel een kunstenaar die een karakteris tiek beeld van onze beroemde kapitein Van der Decken zou kunnen maken? Er zou bijvoor beeld ook een prijsvraag uitge schreven kunnen worden. Ja, Terneuzen kan een verzuim van jaren goed maken door een standbeeld van de Vliegende Hollander te laten maken", al dus de heer De Vries. En verder: „Wat doet het er eigenlijk toe dat het maar om een legende gaat. Het meest bekende verhaal van de Vliegende Hollander be gint in de haven van Terneuzen, de thuishaven van kapitein Van der Decken. Daarom verdient Terneuzen een beeld van de Vlie gende Hollander. Ik geloof dat vele Terneuzenaren er trots op zullen zijn ook". verzoek hem bij het opsporen van „Vliegende Hollander"-verhalen be hulpzaam te zijn. Het bestuur van ge noemde vereniging heeft op zijn beurt een beroep op zijn leden maar ook niet-leden gedaan de documen tatie over de Vliegende Hollander zo uitvoerig mogelijk te helpen maken. Hoewel diverse lezingen over de legende van de Vliegende Hollander in omloop zijn steeds met een an dere hoofdpersoon is het meest bekend, het verhaal dat toegeschre ven wordt aan de Engelse zeekapitein Marryat of Marruat, die in de acht tiende eeuw in Terneuzen moet heb ben gewond. De Vliegende Hollan der van deze Britse zeeman was de 17e eeuwse koopvaardijkapitein Wil lem van der Decken uit Terneuzen, die als straf voor zijn godslasterlijk gedrag, gedoemd werd ten eeuwigen dage over de wereldzeeën te varen, zonder ooit een haven te mogen aan doen. Sedertdien hebben heel wat zeelui het spookschip met de hologige sohiper Van der Decken op de brug voorbij zien zeilen. „Met bolle zeilen pal tegen de wind in." Op grond van dit verhaal van kapi tein Marryat hebben de Terneuzena ren zich de eer toegeëigend dat Ter neuzen eens de thuishaven va,n kapi tein Willem van der Decken, de enige en ware Vliegende Hollander, is ge weest. Zelfs heben oudere Terneuze naren van vader op zoon de weten schap geërfd waar deze Vliegende Hollander moet hebben gewoond. Als mogelijke plaatsen worden dan genoemd een huis, dat in het zoge naamde „bos van de pas-toor" tussen Dijkstraat en Visserstraat heeft ge staan, een pand aan de Havenstraat, waarin thans, een speelgoedzaak is ge- (ADVERTENTIE) vestlgd en het „Zwaantje" aan het,, eind van de Axelsestraat. De heer A. C. de Pauw uit Sas van Gent, die een studie heeft gemaakt van de oorsprong en inhoud van di verse sagen rondom de Vliegende Hollander en die het houdt bij de Terneuzense kapitein Van der Dec ken, betreurt het dat Terneuzen nog steeds niet de herinnering aan deze legendarische figuur levendig heeft gehouden door een straat of plein naar hem te noemen. frisgeboude man, 'n meester van die oop see, 'n man wat hom deur niks of niemand laat stuit het nie, 'n man wat een bevel kon gee en almal het gedraf om dit uit te voer". Volgens het verhaal in „Die Afri kaanse Kinderensiklopedie" kreeg de verdomde schipper zijn verdiende loon, omdat hij het had gewaagd op Paasdag de haven uit te varen. „Ek vaar. Almoet ek ook tot in der ewig- heid vaar. Ek vaar", schreeuwde ka pitein Van der Decken zijn mannen toe. „Die skip skiet die hawe uit asof dit deur 'n onsigbare krag aangedrijf word, en dit met die seile teen die wind gebol." „De hoge ambtenaren, die namen geven aan pleinen, lanen en straten, kunnen een schat van namen putten uit deze sage. Een brok geschiedenis, cultuur en legende wordt dan vastge legd. Waar komt het standbeeld van deze wereldberoemde kapitein?", zo vraagt de heer De Pauw zich af in „De Stem van Oud-Terneuzen", het orgaan van de Vereniging Oud-Ter neuzen. De heer Jansen uit Pretoria heeft de Vereniging Oud-Terneuzen ver blijd met de Zuidafrikaanse versie van „Die Vieende Hollander". Hen drik van der Decken was 'n groot Goed, elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef,uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-22 55 37 GOES Het bestuur van de stich ting Zeeuws Fruitcorso heeft in de kantine van de vakschool voor meis jes in Goes de vier fruitambassa- drices die op 16, 17 en 18 september diverse ziekenhuizen en verpleeghui zen met fruitbakjes zullen gaan be zoeken, officieel voorgesteld. Het zijn Trinet van Stee uit Goes, Huigje Ge luk uit Nicuw-Vosmeer, Corrie Stoutjesdijk uit Tholen en Jenny Cijs- souw uit Cadzand. De leerkrachten en het bestuur van de vakschool voor meisjes ver lenen medewerking. De dames heb ben zelfs opdracht gekregen zelf standig een gezellig en feestelijk jurk je te ontwerpen, waarbij ook de gar nering met kraaltjes naar vrije keus kon worden aangebracht. Burgemees ter J. J. de Kam uit Waarde, stelde de dames voor. De kleding bestaat uit lichtblauw crêpe jurkjes met kra- lenversiering, zwarte lakschoentjes met bijpassende zwartlak handtasjes. Burgemeester J. J. de Kam wees als voorzitter van de stichting Zeeuws Fruitcorso op de sociale taak die de ze meisjes te vervullen krijgen: fruit bezorgen bij zieken en gehandicap ten. In zijn toespraak liet hij duide lijk tot uiting komen dat het bestuur ten zeerste betreurt, dat het fruit corso niet doorgaat. Begin mei waren er nog maar vijf deelnemers. Wel hoopt men met alle medewerking in 1970 weer een fruitcorso te kunnen houden. Het programmabezoek aan zieken huizen en verpleeghuizen luidt als volgt: Dinsdag 16 september 1969 10 uur St. Joanna Goes; 11 uur Ma ria ter Weel, Goes; 15.30 uur Berg- zicht, Goes; 14.00 uur Ter Valcke, Goes; wpensdag 17 september 1969: 10.30 uur Vijvervreugd Middelburg; 14 uur Ipenoord Oost-Kapelle; 15 uur Zonneveld Oost Kapelle; 16 uur Wel gelegen, Serooskerke. Donderdag 18 september 1969: 10.30 uur Huize Den Berg, Goes; 14.15 korte ontvangst op het gemeentehuis in Westerschou- wen; 14.15 uur rusthuis Duinoord, Haamstede en 16.00 uur Zweedse Roode Krusziekenhuis Zierikzee. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook mesr service en voordeliger BREDA; Ginnekenweg 35, tel. 36834 ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, tel. 37503 (ADVERTENTIE) Vraagt naar onze concurrerende rentetarieven HULST: Houtmarkt 6 Tel. 01140-3456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 Tel. 01150-3553 (Van onze correspondent) BRESKENS In de laatst ge houden raadsvergadering van Breskens hadden de raadsleden b. en w. gevraagd hoe zij zich zouden moeten opstellen op de hearing door de commissie uit de Eerste Kamer welke op 19 september a.s. te Oostburg plaatsvindt, nu Aardenburg en Sluis zelfstandig blijven. Deze scheiding vinden b. en w. niet in het belang van de streek en zij betreuren die ten zeerste. De reeds eerder ingenomen mening van Breskens om te komen tot één gemeente in West-Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt steeds meer ge stalte, omdat de noodzaak er is om tot grote bestuurseenheden te komen. De streek moet gelijke tred kun nen houden met de overige Zeeuwse gebieden. De beslissing is echter an ders uitgevallen dan wij verwacht hadden. De thans te vormen gemeen te van ongeveer 20.000 inwoners ach ten de Tweede Kamer en de minis ter van voldoende grootte, om de streekproblemen op te lossen. Of dit punt juist gezien is zal de toekomst leren, aldus B. en W. van Breskens. Een tweede vraag door de raad gesteld was welke gevolgen er zouden zijn indien men het ontwerp niet zal aannemen en de bestaande toestand zal voortduren. Deze vraag is niet te beantwoorden, aldus b. en w. van Breskens. Men gaat bij het stellen van deze vraag van de gedachte uit dat bij verwerping de Tewede Ka mer en de minister van Binnenland se Zaken direct met eeen nieuw wets ontwerp zullen komen. Staatsrechte lijk zou dit een onjuiste figuur zijn en bovendien zou de Tweede Kamer in de huidige samenstelling zijn visie niet veranderen. Verwerping door de Eerste Kamer is voor Breskens fu nest. De groei is dan volkomen af gesneden. De middelen om tot de noodzake lijke expansie te komen ontbreken. Vocé-al gaan de gedachten uit naar de aanleg van nieuwe sportterreinen welke voor Rijkswaterstaat ten offer zullen moeten vallen. En ook de wo ningbouw neemt hier een plaats in. Breskens heeft geen bouwterrein meer en die kan door zijn enge kom- begrenzing ook niet gemaakt worden. Indien een en ander gerealiseerd zou moeten worden, zal dit buiten grond gebied van Breskens moeten gebeu ren. Wat betreft ontsluiting op -f creatief gebied gaan de gedachten uit naar een toeristisch zwembad. Aan leg van een kustweg zal beter in streekverband kunnen geschieden, waarbij dan een krachtig bestuur met visie op de toekomst zal moeten wer ken. Meeerdere punten zijn te noe men om voor Breskens de economi sche en maatschappelijke groei te waarborgen. Het college van b. en w. is met grote zorg vervuld over de verdere ontwikkeling van het gewest. Deze belangen van de streek hebben wij steeds op de voorgrond gesteld, zeg gen b. en w. Ook in de nota aan de Tweede Kamer. Deze belangen moe den nu echter niet optimaal gediend. Met aanneming van het wetsontwerp, zoals het er nu ligt. In het geheel worden ze niet gediend met het doen voortbestaan van de huidige situatie, na eventuele verwerping van het wetsontwerp. B. en w. van Breskens Op deze plaats, op de hoek van de Grenulaan en de Tholensstraat in Terneuzen, moet het huis heb ben gestaan waarin de Engelse scheepskapitein Marryat de legen de van de „Vliegende Hollander" op schrift stelde. Volgens dit ver haal was kapitein Hendrik van der Decken een 17e-eeuwse koop vaardijkapitein, die Terneuzen als thuishaven had. (ADVERTENTIE) geeft nu ook in Zeeland de cursus „Spreken in het openbaar", met les sen over o.m. het overwinnen van spreekangst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, voorzitterschap, vrij spreken, het houden van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., Postbus 67 te Hulst. (Van onze correspondente) WINFIELD (CANADA) Op een reis door Canada, die wij onlangs hebben gemaakt, ontmoetten wij een Zeeuw, afkomstig uit het Zuid- bevelandse plaatsje 's-Heer Hendriks kinderen. Hij exploiteert in Winfield, Brits-Columbia, een fruitbedrijf. Zijn boomgaarden liggen rondom het Okanagan Meer en op een bergtop is hij bezig zijn eigen huis te hou wen. De heer Jack de Schipper voelt zich helemaal thuis in Canada. „Ik woon hier nu acht jaar", ver telde hij ons. „Het bevalt me prima. Voor onze kinderen lijkt me Canada een land, waar toekomst in zit. Ze zullen er goed kunnen leven en wer ken". Samen met zijn vrouw werkt Jack van 's morgens tot 's avonds om zijn fruitbedrijf tot bloei te brengen. Jacks vrouw gaat bovendien nog re gelmatig in het zogenaamde packing house helpen. Dat is overigens niet zo vreemd in een Canadese fruitstreek. „We beginnen nu voet aan wal te krijgen. Als de oogst dit jaar mee valt, zijn we door het ergste heen. We hebben grote investeringen moe ten doen. Ik noem maar enkele din gen: een grote en een kleine truck, een tractor, een spuitmachiine, gras maaier en een auto. Die kun je ge woon niet missen, wil je een bedrijf runnen". „Met de Canadese Farm Credit Corporation regelen wij onze financiën. Dat gebeurt jaarlijks na de oogst". De bomen moeten uiteraard vol doende water hebben om te kunnen floreren. De watertoevoer is een apart probleem. Iedere fruitkweker krijgt maar een bepaalde uitgeme ten hoeveelheid water. Achter het huis van De Schipper ligt een reservoir. Het waterpeil kan in de zomertijd onrustbarend laag zijn. Zonder water groeit er niets. De bodem bestaat voor het grootste deel uit zand en steen. Het weinige re genwater, dat in de zomermaanden valt, zakt snel weg. Daarom is be sproeiing noodzakelijk. wat bomen bevroren. De oogst van perziken en abrikozen zal matig zijn. Kersen zijn er tamelijk veel, even als appels. Peren zijn er bijna niet. „Als ik door het raam kijk en de boomgaarden zie, dan geloof ik te kunnen zeggen, dat hier in Canada precies hetzelfde geldt als in Neder land. Je bent afhankelijk van de weersomstandigheden. Wat dat betreft zitten we in hetzelfde schuitje als de Nederlandse collega's met dit ver schil, dat hier de zomers langer en mooier zijn". zijn van oordeel, dat gelet op de bestaande en de te verwachten ern stige complicaties het van het grootste belang is voor de streek dat de her indeling van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen binnen de kortst moge lijke tijd dient te worden verwezen lijkt. De raad van Breskens zal op 15 september a.s. 's avonds om half acht zich nogmaals over deze materie beraden. Door het gemeentebestuur van Breskens is. naar aanleiding van de herindelingskwestie in Zeeuwsch- Vlaanderen een lijst opgesteld waar op alle vacatures staan van topfunc tionarissen in de gemeenten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De lijst ziet er als volgt uit: Biervliet. Burgemeester en aecree- taris vacant. De functie van burge meester wordt waargenomen door een wethouder. De functie van secre taris door een ambtenaar der secre tarie. Breskens. De gepensioneerde bur gemeester is waarnemend burgemees ter. De ontvanger is een ambtenaar der secretarie en is als tijdelijk ont vanger aangesteld. Een ambtenaar van sociale zaken. Deze functie wordt thans uitgeoefend door een ambte naar der secretarie, uit de gemeente IJzendijke. Hij is alhier twee halve dagen per week werkzaam. Daarnaast is nog een vrouwelijke kracht welke in Zaamslag woont ook twee dagen per week werkzaam. Het hoofd van gemeentewerken heeft zijn functie per 1 oktober a.s. neergelegd. Groede. Burgemeester tevens se cretaris. Gepensioneerd doch met een waarneming van beide functies be last. De ontvanger is eveneens waar nemend, vanwege pensionering. Hoofdplaat. De burgemeester wordt waargenomen door de burgemeeester van Breskens. Nieuwvliet. Burgemeester tevens secretaris, welke functie wordt waar genomen door de burgemeester van Cadzand en Retranchement, waar hij ook waarnemend is. Een ambtenaar der secretarie is waarnemend secreta ris. Schoondijke. De burgemeester is te vens seecretaris, waar de gepensio neerde gemeenteescretaris van Hoek als waarnemend burgemeester is aangesteld. Een ambtenaar der se cretarie is waarnemend seecretaris. Sluis. De gepensioneerde burge meester is met waarneming van de functies als burgemeester en secreta ris belast. I/;endiike. De burgemester van Sas van Gent is belast met de waar neming van het burgemeestersambt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de deze zomer gehouden examens voor la gere en middelbare akten slaagden de volgende cursisten van de Eijks- opleidingsschool voor onderwijzers te Middelburg: Nederlands mo-A: J.C. Teeuwen uit Wolphaartsdijfc, mevrouw A.H. Tienstra-Schipperheijn uit Middel burg, E.J. Veenstra uit Vlissingen en C. Weltevrede uit Zaamslag. Frans mo-A: Mevrouw R.A. van Akkeren-Delafontaine uit Middel burg. Duits lo: D. Janse uit Yerse- ke en J.J. de Nijs uit Hulst. Engels lo: A.H. Stolk uit Vlissingen, M.A.L. Eggermont uit Lamswaarde, J.C.M. Pladdet uit Middelburg en W.J. Minderhout uit Middelburg. Wiskun de lo: Mejuffrouw E.M. Verstraete uit Middelburg. Handelskennis lo: J.H. Mennes uit Middelburg en R.A.J. v.d. Wijnckel uit Ede. Hand werken akte K: Mevrouw D.W. de Meester-V.d. Haspel uit Goes en mevrouw P. v.d. Ouden-Kallemein uit Vlissingen. Handenarbeid lo: Mevrouw W.A. den Hollander-Rin- gelberg uit Zuidzande, mejuffrouw S.P. Morel uit Oostburg, N. de Regt uit Vlissingen en mejuffrouw F.C. Ober uit Bergen op Zoom. Tekenen lo: J. Cornelissen uit Middelburg, mevrouw E. A. Marsman-Klein uit Sluis en mejuffrouw A. Roest voorheen wonend in Goes.. In totaal slaagden van de ruim 200 cursisten in diverse le, 2e en 3e leerjaren deden er 70 examen; hier- sisten een hereemf,.jpimoatezecsik van slaagden 23, terwijl 4 cur sisten een herexamen kregen. „Wordt het winter", aldus de heer De Schipper, „dan wordt gewerkt aan het huis. We gebruiken voorna melijk hout als bouwmateriaal. Ste nen komen er praktisch niet aan te pas. Dat zou te duur worden. On der het huis hebben we een ruimtP gemaakt voor de centrale verwar ming, slaapkamers, speelruimte een bergplaats en een douche. Het eigenlijke huis bestaat uit een kamer keuken, slaapkamers en een badka mer. Het zal nog wel een tijdje du ren voor we helemaal klaar zijn, maar het komt voor elkaar. We hebben van hier uit een geweldig uitzicht op het Okanagan Meer. Dat is vijf kilo meter breed. Een voorbijvarend boot je is van hieruit gezien niet meer dan een kleine stip". In de afgelopen winter zijn nogal De boomgaard van de heer De Schipper tegen de berghelling.

de Stem | 1969 | | pagina 7