beest met drie koppen Oproep yd. Akker en Fiolet vindt weerklank P.v.d.A. 1; Thomass (plan 201 vallen Eerste ap ons land M. E. Nordlolme f f t f H. D.J.Meyer A Godeau „NIEUWE MINISTER LAi VERTROUWEN VERLIES NEUTRAAL TEKEN INVLOED KERKEN IN N.-IERLAND Ten onrechte f afwezig RUNDVEE Een loszittend gebit? J Glas in Koper afwezig FERKET EN REIJNS Tech n ische Schooi - Oostburg Automonteur Elektrisch lassen Wijziging verordening op de Algemene Begraafplaats te Middelburg. Vrienden Ploegwedstrijden in Kluiidert DE STEM VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 LAOS SOUVANHA PHOUMA SENPAOUONG BOEM DEM (Van een onzer verslaggevers) VIENTIANE, LAOS Een land dat in de twintigste eeuw een wapenschild heeft waarop een olifant met drie koppen afgebeeld is, moet wel gevoe' voor humor en verbeeldings kracht bezitten, en tevens on zeker zijn van de politieke toe komst van het land. Dit is in Laos inderdaad het geval. Het westen is al vijftien jaar lang bekend met fantasierijke en welluidende namen zoals Luang Prabang, prins Souvanna Phoe- ma, prins Souphanouvong, Pathet Lao en weet verder dat Laos tenminste totdat de oorlog in Vietnam begon het centrum van de koude oorlog in Azië was. De moeilijkheid in Laos was dat en in dit opzicht getuigde het feit, dat mee de keus op een olifant met drie koppen had laten vallen wel wan een bijzonder profetische blik - de leiders het al spoedig onderling oneens waren en, net zoals de kop pen wan de olifant, ieder een andere kant uitkeken. Prins Boun Oem stond aan het hoofd van de feodale rechtsgeorien- teerden, prins Souvanouvong aan het hoofd van de communisten en diens stiefbroer, prins Souvanna Phouma probeerde neutraal te blijven en het centrum te besturen. Zonder wat de Laotianen op eerbiedige toon „de grote mogendheden" noemen zou zohi verdeeldheid niet gehinderd hebben. Het koninkrijk Laos, dat zo groot is als Engeland, was dubbel onfor tuinlijk doordat het tot onafhanke lijkheid kwam tijdens een hoogte punt in die koude oorlog en zich tussen het overwegend westerse Thailand en het zich uitbreidende communistische Noord-Vietnam be vond. In theorie (zoals in 1962 in Genève overeengekomen w-as) kon Laos neutraal blijven, ma-ar in feite hebben oost en west elkaar nooit voldoende vertrouwd en binnen Laos waren de verschillende fracties al te lang gewend om zich op het bui tenland te richten. Afgezien daarvan is Laos al sinds de Amerikanen in 1965 in actie kwa men een soort tweede front. De Noord-Vietnamezen hebben het land gebruikt om goederen naar het zui den te kunnen vervoeren (d-e Ho- Tsji Minh-route) en de Amerikanen hebben vanaf Thailand en schepen in de Zuid-Chinese zee de route on ophoudelijk gebombardeerd. „Laos is voor beide partijen van zo'n es sentieel belang geworden", zei een diplomaat onlangs, „dat er geen hoop is dat er het een en ander geregeld kan worden, totdat d-e oor log im Vietnam van de baan is". Torh is er verbazingwekkend goe de hoop, dat „het een en ander ge regeld zal worden" - wat misschien een gevolg is van het ontroerend Laotiaanse vertrouwen in de „grote mogendheden". De premier, prins Souvanna Phouma, is van mening dat als iedereen zich aan de over eenkomst van Genève van 1962 houdt, de burgeroorlog tot een einde gebracht en het land verenigd zou kunnen worden. De Amerikanen en Russen schijnen het hier in principe mee eens te zijn. Maar sinds 1962 is er heel wat water door de Mekong gestroomd. De oude en handige neutrale positie bestaat niet meer. De onvermijdelij ke polarisatie is opgetreden: beide partijen beweren dat ze de erfgena men van de voorstanders van neu traliteit zijn, maar de ene partij is nu voor de Noord-Vietnamezen en de andere voor d-e Amerikanen. Onge twijfeld is de mate waarin dit het geval is veel groter dan elk van beide partijen zou wensen. „Het is bedroevend", zei een bejaard iemand in Laos, „deze mensen zijn van nature voorstanders van neutra liteit en een compromis stuit hen tegen de borst - zo heel anders dan de Vietnamezen". Dat is waar. De vriendelijke, be scheiden Laotianen behoren tot de hartelijkste en minst oorlogzuchtige volkeren in zuid-oost Azie. Hier ligt Vientiane, aan het einde van de spoorlijn die niet verder reikt dan de grens met Thailand aan de ande re zijde van de Mekong. Men kan zich moeilijk voorstellen hoe het sla perige, landelijke Laos ooit de kop pen van de kranten over de gehele wereld kon halen. Het is mogelijk dat dit weer ge beurt; tenzij men in Vietnam spoe dig tot een staakt het vuren komt. Weinig mensen schijnen gemerkt te hebben, dat de Amerikanen de oor log in Laos langzaam aan het ver liezen zijn. Van officiële zijde zegt men, dat er geen belangrijke veran deringen opgetreden zijn, maar waar nemers geven toe dat het laatste anderhalf jaar de regeringstroepen zware klappen te incasseren hebben gekregen en er zijn geen tekenen die erop wijzen, dat ze zich hersteld hebben. De koninklijke regering bestuurt nu minder dan een derde gedeelte van bet land en de rest van Laos is in hamden van de Pathet Lao-com- munisten en de Noord-Vietnamezen (de Ho Tsji Minh-lijn en de provin cies Phong Saly en Sam Neu-a aan de grens in het noord-oosten) De regering heeft nog steeds de steden langs de Mekong in handen, zoals Luang Prabang, Vientiane, Paksane, Thakhek, Savannakhet en Pakse, maar de verbindingsweg tussen deze plaatsen is op sommige plaatsen af gesneden. Ernstiger dan dit is het feit, dat de Pathet Lao onlangs praktisch al le landingsbanen en bases in het noord-oosten van Laos op de rege ring buitgemaakt heeft. Hiervandaan heeft in voorgaande jaren generaal Vang Pao (een veerkrachtig kerel tje), zoals de Amerikanen hem noemden, met zoveel succes de ach terhoede van de communisten aan gevallen. Dichter bij Vientiane dreigt de vijand nog steeds Muong Sui in te nemen, dat op het ogenblik bezet is door onvervangbare bataljons, die gevormd worden door de beste sol daten van het regeringsleger. Ame rikaanse bronnen zeiden dat de si tuatie „nog steeds verward" is en bekennen, dat ze niet weten wat er gaat gebeuren. Het opmerkelijke is dat niemand erg bezorgd is. Zelfs de Amerikanen, die het land tenminste economisch steunen, tonen in geen enkel opzicht, dat ze onder spanning staan en dit laat zien dat ze in Laos geaccli matiseerd zijn en gewend geraakt aan het leven daar. „O, er zal een regeling komen. De rechtsgeoriën- teerden hebben hun kruit verschoten en links kan niet meer op een mili taire overwinning hopen. We moeten alleen maar op Vietnam wachten". De Amerikanen hier schijnen niet het gevoel te hebben, dat er iets kan mislukken. In de praktijk is het moeilijk te zien hoe Laos plotseling neutraal zou kunnen worden. Op het ogen blik zijn zowel de Amerikanen als de Noord-Vietnamezen zo nauw met het land verbonden, dat beide we relden in zouden storten als Laos zich neutraal zou verklaren. Maar zullen de Noord-Vietnamezen zich veilig genoeg voelen om hun troe pen terug te trekken, terwijl de Amerikanen nog steeds in Laos zijn? Of vice-versa? Een regeringsamb tenaar in Laos zei dat het „drie tot vijf jaar" zou duren, voordat Laos het zonder Amerikaanse hulp zou kunnen stellen. De vraag waarvoor niemand hier nog een antwoord heeft is: „Wat moeten we doen om internationale garanties te krijgen als we tot een compromis en een einde aan de burgeroorlog komen?" Dit veront rust heel wat Laotianen, en in het bijzonder hen die over „de grote mogendheden" spreken. Sinds 1962 zijn de dingen veranderd. Zij zijn bang, dat iedereen er naar verlangt van Indo-China verlost te worden en dat ze voor de eerste keer hele maal alleen zullen staan. Misschien is het wel beter voor Laos als het land alleen staat. Het feit, dat Vientiane geen brandweer heeft en op Amerikaanse en Franse motorspuiten moet vertrouwen hoeft niet al te verontrustend te zijn. Het belangrijkse is dat Laos, ondanks de kleine bevolking (2,5 miljoen), politieke verdeeldheid, geografische tegenstelling en de korte periode van 24 jaar waarin het geprobeerd heeft zich een onafhankeliike natie te noemen, een karakter heeft dat volkomen verschilt van dat van Thailand of Vietnam. Het beest met drie koppen is zeldzaam genoeg om er zuinig op te zijn. (Copyright The Guardian - De Stem) Zelfs het oprukkein van die commu nistische militairen wordt gezien als een teken van de komende vrede. Weinig mensen vrezen, dat de Pa thet Lao zich aan bombardementen bloot zal stellen door al die steden in te nemen die ze nu bedreigen. Nog maar pas geleden heeft een luchtaanval bij Xieng Khouang zo'n verwoesting aangericht, dat zelfs mensen aan regeringszijde in Vien tiane hier ontsteld over waren. De bombardementen - die allemaal door de Amerikanen uitgevoerd worden - vormen misschien de nuttigste kaart die de regering bij vredesonderhan delingen op tafel kan leggen. Begin juni heeft de nationale ver gadering prins Souvanna Phouma gemachtigd contact met de Pathet Lao op te nemen. Het gevoel heerst dat, hoewel de premier stug aan de overeenkomst van Genève van 1962 vast wil houden, het mogelijk is concessies te doen die voor de com munisten aantrekkelijk zijn. „Als we eenmaal van de Noordvietaamezen af zijn", zei een invloedrijk lid van de conservatieve partij, „is de rest Laotiaans en kunnen we tot een overeenkomst komen". Ongetwijfeld zijn zelfs de rechts- georiënteerden - afgezien van een paar waanzinnigen - bereid om een neutrale positie in te nemen en zij beseffen dat Souvanna Phouma hen de beste hoop biedt - en zij zien met genoegen dat hij op 67-jarige leef tijd nog een flink partijtje tennis kan spelen. Als de Pathet Lao er zo op ge steld is naar de vleespotten van Vientiane terug te keren als ieder een hier denkt, verwachten ze waar schijnlijk meer inspraak dan ze hadden toen ze in 1964 uiteindelijk uit de regering traden. Het is zeker, dat ze meer zetels in het kabinet willen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH „De verdeelde christenheid wordt in Noord-Ierland de rekening gepresenteerd van de ellende, die zij de wereld aandoet", zo schre ven vorige week ds. N. K. van den Akker en prof. dr. H. A. M. Fiolet, vorige week in hun wijdgepubliceerde open brief aan de raad van kerken in Ne derland. Van ds. v. d. Akker vernamen wij, dat verschillende bisschoppen, het landelijk interkerkelijke vredesberaad en toonaangevende figuren uit de protestantse wereld, zich hebben opgesteld achter liun oproep aan de kerken al hun invloed aan te wenden tot verbetering van de verhoudingen in Noord- Ierland. Publicatie in de Engelse pers en een interview in de New York Ti mes geven aan hoezeer het initia tief van beide geestelijken aanslaat. Naar aanleiding van de in hun schrijven gedane suggestie, dat kar dinaal Willebrands van het Vati caans secretariaat voor de eenheid, en dr. Carson Blake, algemeen se- Kerken, een vredesmissie naar Noord-Ierland ondernemen, belden wij met het centrum van de We reldraad in Genève. Ds. A. H. v. d. Heuvel, hoofd van de afdeling pers en publiciteit, zei ons, dat het schrijven daar nog niet ontvangen was. Desgevraagd vertelde hij ons, dat reeds maanden druk is uitgeoefend vanuit Wereldraadkringen op de Ierse kerken, de spanningen te ver minderen en verzoening te bewerk stelligen. Tijdens de vorige week gehouden bijeenkomst van het cen trale comité van de Wereldraad in Canterbury (Engeland) is krachtig overlegd met de Anglikaanse prela ten van Ulster. Men moet echter niet vergeten, aldus ds. Van den Heuvel, dat het hier een burgerrechtenstrijd be treft, waarbij het woord christelijk ten onrechte en verkeerd gerbuikt wordt. Ds. Paisley, reeds door twee protestantse kerkgenootschappen uitgewezen, en thans pastor van een zeer kleine, tegen het sectarisme aanhangende groep, is meer een po litiek agitator dan een kerkelijk zegsman. Ds. Van den Heuvel achtte het vooralsnog een griezelige zaak om iets wat niet kerkelijk is, hoogker kelijk te gaan spelen. Na alles ech ter wat reeds vanuit de Wereld raad geprobeerd is, zal de sugges tie van ds. Van den Akker en prof. Fiolet bij ontvangst zeker in alle ernst overwogen worden. In een telegram aan de premiers van Groot-Brittannie en Noord-Ier land, ds- Paisley, de r.-k. aartsbis schop Conway en parlementslid Bernadette Devlin heeft het hoofd bestuur van de geloofsgemeenschap de Nederlandse protestantenbond uiting gegeven aan zijn grote ver ontrusting over de recente gebeur tenissen in Noord-Ierland. Gevraagd wordt de conflictsituatie te beëindi gen „door u in woord en daad te laten leiden door de evangelische humaniteit die gerechtigheid, barm hartigheid en verdraagzaamheid voor allen betekent", aldus het tele gram. Na een kortstondige ziekte is vrij onverwacht in het Centraal Militair hospitaal te Den Haag, nog gesterkt door heit H. Sacrament der Zieken, van ons heengegaan, mijn inniggeliefde man en onze lieve zorgzame vader, zoon, broer, zwager en oom JOHANNES DE WAAL geboren te Ossenisse, 5 juli 1916, echtgenoot van Martha F. Wijnacker Wij bevelen hem in uw gebeden aan. Bergen op Zoom: M. F. de Waal-Wijnacker Ingrid en Richard Peter Familie De Waal Familie Wijnacker Bergen op Zoom, 11 september 1969. Zandstraat 110. De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. De gebeden voor de overledene zijn maandag tijdens de avondmis om zeven uur in de paro chiekerk. De plechtige eucharistieviering, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op dinsdag 16 sep tember a.s. om elf uur in de parochiekerk van de H. Martelaren van Gorkum, waarna de begrafe nis met militaire eer op de r.-k. begraafplaats te Bergen op Zoom. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in café Vrederust, Sibiliusstr. 55, Bergen op Zoom. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze kennisgeving als zo danig te beschouwen. DANKBETUIGING Welgemeend, hartelijk en zeer talrijk waren de be wijzen van deelneming, die wij mochten ondervinden bij het overlijden van onze beminde vader R. J. DE THEIJE In de droeve dagen wa ren deze blijken van mede leven ons tot grote troost. Wij danken u allen hier voor zeer. Fam. de Theije Fam. Ingels. ferhole, Hulsterweg 161. OOGARTS TE VLISSINGEN. t/m 28 SEPTEMBER Voor spoedgevallen neemt waar DR. KROONENBERG OOGARTS te GOES. Heden is tot onze diepe droefheid in Huize „De Blaauwe Hoeve" te Hulst, in de leeftijd van 81 jaar, van ons heengegaan, onze lieve moeder en oma LOUISA MARIA ASSELMAN weduwe van de heer Jan Francies Borni Wie ze gekend heeft, weet wat wij verloren hebben. Made: J. F. Borm A. Borm-v. d. Vaart Jan, Willy, Marlies, Pieter, Jacqueline en Annemarie Hulst: E. G. Borm M. J. A. Borm-van de Walle Chantal en Véronique Terhole: M. E. Maerman-Borm J. M. Maerman Frank, Marianne en Paul Nieuw-Namen: P. J. Borm J. Borm-Cammaart Han, Paul en Peter Hulst: D. J. Weemaes M. Weemaes-Broeckaart Marlies en Jos Hulst, 12 september 1969. Tivoliweg 12. Na de Eucharistieviering op dinsdag 16 septem ber a.s. te 11 uur in de Basiliek van de H. Willi- brordus te Hulst, volgt de begrafenis op de be graafplaats te Terhole, zoals moeder zelf heeft gewild. Wij nodigen u uit voor deze Eucharistieviering, alsmede om met ons te bidden voor haar eeuwig welzijn op maandag a.s. te 19.30 uur in genoem de basiliek. Vertrek aan „De Blaauwe Hoeve" dinsdag a.s. te 10.45 uur. Voor de vlugge en promp te uitbetaling van mijn op 2 sept. 1969 onteigende koe, verzekerd bij de On derlinge Rundvee-verzeke ringsmaatschappij te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgemeende dank. M. Buysse. Boschkapeile. STEENHOUWERIJ en NATUURSTEENHANDEl Antwerpsestraat 33-35 Bergen op Zoom Tel. 01640-6461 Speciaal adres voor het vervaardigen van grafwerh Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, na een gedul dig gedragen lijden, gesterkt door het Sacra ment van de zieken, op de leeftijd van 77 jaar mijn inniggeliefde vrouw en onze lieve zorgza me moeder en oma MARIA ANNA CATHARINA DE BAKKER echtegenote van Henricus Franciscus van Leeuwe Kloosterzande: H. F. van Leeuwe Eindhoven: W. M. L. Lodewijks-van Leeuwe J. J. A. Lodewijks 's-Gravenhage: H. G. van Leeuwe C. M. van Leeuwe-Henning en kinderen Eindhoven: II. P. van Leeuwe T. C. J. G. van Leeuwe-Veeger en kinderen Nijmegen: M. V. M. van Leeuwe L. E. H.. van Leeuwe-Hermans en kinderen. Kloosterzande, 12 september 1969. Hulsterweg 30. De H. Mis van Requiem zal worden opgedragen a.s. dinsdag 16 september om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Martinus te Groenen dijk, waarna de begrafenis zal geschieden op het r.-k. kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren dinsdag na de be grafenis in hotel van Leuven, Hof te Zande- plein te Kloosterzande. Maandagavond om 19.30 uur rozenkransgebed in voornoemde kerk. De overledene is opgebaard in de Chapelle Ar- dente van het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de genademiddelen der H. Kerk, tengevolge van een noodlottig ongeval, in de leeftijd van 36 jaar, onze inniggeliefde en zorgzame echtgenoot, vader, zoon, broer en schoonbroer en oom, de heer WILLY ALPHONS MARIE VAN HOVE echtgoot van Elsa Celina Borm geboren te Stoppeldijk. Overtuigd van uw deelneming in dit voor ons smartelijke verlies bevelen wij onze dierbare overledene in uw gebeden aan. Koewacht: E. van Hove-Borm Frankie Annelies Stoppeldijk: Familie Van Hove Familie Borm Koewacht, 12 september 1969. Axelsestraat 4. De gezongen uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op dinsdag 16 september a.s. om tien uur in de parochiekerk van de H. Gerulfus te Stoppeldijk. Maandagavond om zeven uur H. Mis voor de overledene. Samenkomst 9.30 uur, St.-Liduina-ziekenhuis in gang Tabakstraat. Zij, die door omstandigheden geen bericht heb ben ontvangen, gelieven deze advertentie als zo danig te beschouwen. Enige en algemene kennisgeving. Door een noodlottig ongeval is van ons heenge gaan ALOUISIUS BAUDERINGHEEN geboren 17 juli 1886. Fam. Bauderingheen Heikant, 11 september 1969. Schooldreef 7. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u wordt uit genodigd, zal plaatshebben op maandag 15 sep tember a.s. om half elf, in de parochiekerk van de H. Theresia van het Kindje Jezus te Heikant. H. Eucharistieviering zondag 14 september a.s. om 7 uur. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, welke wij mochten ondervinden bij het overlijden van onze dier bare dochter en schoondochter JOSEPHA betuigen wij aan allen onze oprechte dank. FAM. Mangnus FAM. v. ESBROECK Kruispolder 20 Kerkstraat 5, Post Kloosterzande. Hengstdijk DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaus, die wij mochten ontvangen van familie, vrien den en bekenden, bij gelegenheid van ons 40-JARIG HUWELIJKSFEEST betuigen wij onze hartelijke dank. L. v. Dorsselaer-Breijaert, kinderen en kleinkinderen. Hulst, Gentsestraat 46. GEVOEL VAN ONPASSELIJKHEID Door een technische vinding zit uw gebit WEER ALS NIEUW Desgewenst uw oude gebit veranderd zonder verhemelte. In I dag klaar. Voor behandeling aan huis dient uw aanvraag tel. of schriftelijk tijdig in ons bezit te zijn. Inst. SIDENTA, Graaf v. Hoornestraat 46, Antwerpen, tel. 0932-3388513. Geopend tot 21 uur, ook zaterdag. Maandag ge sloten. Afspraken en inl. voor Z.-Vlaanderen tel. 01140-2845. Inlichtingen voor Zuid-Beveland tel. 01198-473 BREDA Vrij blijvend offerte en inlichtingen ZEER EXCLUSIEF Glas in lood Ook reparaties Marijke Meustraat 15 Tel 34538 - 30336 Vrijdag 19 september 1969 zijn onze geliefde ouders en grootouders Pieter Seits en Cornelia Seits-Versluis 25 jaar getrouwd. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen Cora - Tinus Peter - Tiny René - Ronald Jolanda - Maurice. Middelburg, Lange Noord straat 31. Receptie zaterdag 20 sep tember in het gebouw „De Gouden Poorte", Wage- naarstraat 12 van 16.30 - 17.30 uur. DANKBETUIGING Autorijles een probleem? Kies dan die kleine handi ge Datsun en u slaagt met een mini van lessen met een: A. Heidoorn, Hulst M. Vlasserood, Huist H. Scheerders, Stoppeldijk T. Sponselee, Stoppeldijk. Onze dank aan V.A.M.O.R. Instructeur A. Hermans, tel. 01140-3332 b.g.g. 3278 VAN 15 t/m 20 SEPT. 1969 LONGARTS Consultatiebureau tot be strijding der T.B.C. ADVERTENTIE De Provinciale Afzetcom. missie voor Zeeland et West-Brabant maakt aaj haar fruittelers bekend,^; op de veilingen kunnej worden aangevoerd en veild vanaf Dinsdag 16 september 19jj Cox's Orange Pippin, alle maten, 5 mm sortering 3/41 kist 16 kg.; Ingrid Marie. mits voldoende gekleun! f alle maten, 10 mm soikT ren, 60-70, 70-80, 3/4 kis' 15 kg.; Bonne Louise D'av- boven 55 mm, sorteren 55J 50, 60-70, 3/4 kist, 20 Br. Durondeau, alle ma sorteren 55-60, 60-70, 3/JI kist, 20 kg.; Maagdepeej alle maten, 10 mm sortec ren, 3/4 kist, 20 kg.; Her-1| zogin Elsa, alle maten, 15 mm sorteren, 60-70, 70-8(1 3/4 kist 20 kg.; Conference! alle maten, 5 mm sorteren! 55-60, 60-65, 65-70, in sten. daardkist 25 kg per kist. Donderdag 18 sept. 1969:1 Lobo, alle maten, 10 mjj sorteren, 65-75, 3/4 kist ij# kg.; Pondspeer, alle maten, 1 10 mm sorteren, 3/4 20 kg. Alleen brieven op adv» -emies geplaatst ondet nummer, die een directt aanbieding ot reactie op net gestelde In de adv», rentie inhouden iul|»j door ons worden geaccep reerd. Folders, reclin» oneven, huisorganen a4 worden door ons nlai doorgezonden. Moderne machines, prima vakmanschap, doorlopende service geven u de verzekering dat u voor MARMERWERKEN GRANITO WERKEN AANRECHTEN BOUWWERKEN GRAFMONUMENTEN de grootste keuze heeft hij Steensedijk 100 - HULST - Tel. 01140 - 290S I INSCHRIJVEN VAN LEERLINGEN VOOR DE AVONDSCHOOL, welke 2 oktober a.s. begint voor: kan plaatshebben tot 15 september a.s. Inlichtingen verkrijgbaar hij de direfeteur, Rijksweg V 2, te Oostburg. Met ingang van 1 augustus j.l. is de sterk gt wijzigde Verordening op de Algemene Begraaf plaats, zoals die op 24 maart j.l. door de ge meenteraad werd vastgesteld, van kracht ge worden. De belangrijkste wijzigingen in vergelijking to' de vorige van 2 november 1954 daterende, ver ordening volgen hieronder: - De begraafplaats wordt onderverdeeld in vak ken voor eigen graven, algemene graven, eigen urnenplaatsen en algemene urnenplaatsen. - Het recht op eigen graven is belangrijk ba- perkt. Werd voorheen het recht op eigen graf voor onbepaalde tijd verleend, volgens de ge wijzigde verordening is de regeling zodanig, dat burgemeester en wethouders het recht op eigen graf kunnen verlenen voor 20, 40 of 6® jaar. Deze bepaling sluit de bevoegdheid n> om tegen de tijd dat sluiting van de begraaf plaats te verwachten is, alleen nog eigen gra ven voor 20 jaar uit te geven. - In verband met het voorgaande punt is voorts bepaald, dat het maken van gemetselde graven in het vervolg niet meer mogelijk is. - Een recht op eigen graf zal alleen worden ge geven als aannemelijk wordt gemaakt, dat een reeds overleden persoon in die grafruimte zal worden begraven. Voorheen kon men, zonder dat daaraan ten aanzien van het tijdstip van begraven voorwaarden waren verbonden, een eigen graf kopen. - Voor het aanbrengen van grafbedekkingen en beplantingen is een vergunning van burge meester en wethouders nodig. Dit om te be' werkstelligen, dat al te zeer afwijkende grai- bedekkingen of -beplantingen worden aange bracht. - Het schoonhouden en verzorgen van dekkingen en beplantingen zal uitsluitend va gemeentewege geschieden. Hiervoor is een af koopsom verschuldigd. 1 De uren waarop begraven kan, worden zün rul mer gesteld: van maandag t.m. vrijdag in de periode van april t.m. 30 september van 9.00 tot 16 0" u j en in de periode van 1 oktober t.m. 31 maU van 9.00 tot 15.00 uur. op zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur. op zondag en algemeen Christelijke feestdagen tussen 7.00 en 10.00 uur. - Ook de verordening op de heffing en invorde ring van begrafenisrechten, die van 21 sep tember 1964 dateerde, werd herzien. In v band met kostenstijgingen, de uitbreiding de begraafplaats en de bouw daarop van e aula, moesten de tarieven aanzienlijk worn verhoogd. nadere inlichtingen worden u gaarne door de afdeling bevolking van de gemeen secretarie. (Van onze corresponder ROTTERDAM Onder h vies in een nota over ruim ordening aan het bestuur v PvdA om de ontwikkeling i Rotterdamse waterweggebied perken staan namen van twe vooraanstaande leden van de in Rotterdam: de fractievoorzii de gemeenteraad drs. Arie Le: federatievoorzitter Cees Roozc (tevens Rijnmondsraadgecoi teerde. In de praktijk betekei dat de PvdA in de Maasstad di kiezingen ingaat met een p< die lijnrecht indruist tegen di mr. Thomassr/i. Men zo uzelfs kunnen stelle de Rotterdamse burgemeester toen een opvolger voor burgei ter Van Walsum gezocht wem een van de paradepaarden va PvdA gold, die bij uitstek ges was om in het welvarende Rz dam een welzijnsklimaat te s< pen, nu in de rug wordt aang len. Het lijkt erop dat burgeme Thomassen nu vogel-vrij verkl is omdat hij alsmaar groen en se lucht wil ruilen voor geld dereen in Nederland maakt jacl hem. Provinciale bestuurders Zuid- en Noord-Holland en la/d, Rijksplanologen en Rijnm bestuurders evengoed als de tuurbesehermers en recreatieb deraars. Bij dit gezelschap he (Van onze correspondent) GOES Met ingang van vri dag 12 september is in ons las sprake van een appelcrisis ing volge de E.E.G.-interventiereg ling. De veilingen mogen thai appelen uit de markt nemen t< gen ophoud- en vergoedingspri zen die zijn vastgesteld door Nederlandse regering. Deze pri zen liggen hijzonder laag. Zo de ophoudprijs van alle rasse voor verse consumptie 15 eer per kg en de vergoedingsprij voor de beste kwaliteit appele bedraagt ten hoogste 13,50 pe 100 kg, maar meestal is het bi langrijk minder. Aangenome wordt dat deze interventieregt ling van geen invloed zal zqn o het prijspeil van de appelen wan hiervoor zijn de prijzen te laa} De crisis is ingetreden omdat gc durende drie achtereenvolgende d; gen bij de ijkveiling Geldermalsen 0 prijs van James Grieve klasse 1 b< ven 70 mm lager is geweest dan d ensisprijs van f 21,96 per 100 k{ De prijs moet nu weer gedurend drie achereenvolgende dagen bij ee van de veilingen Geldermalsen, Goe of Utrecht boven de crisisprijs lig gen alvorens de crisis voorbij is. Evenals dat eerder deze week h< geval was bij de crisisregeling voo peren, vindt ook de interventie voo appelen plaats op basis van de klas se 2 kwaliteit. Minister Lardinois be !joot namelijk op 5 september d EEG interventieregeling voor appe len en peren voor de klassen extr en 1 toe te passen op een prijsbasi van de klasse 2 kwaliteit. De veront waardiging hierover in telerskringei ff0?*' Het Centraal Bureau va de Tuinbouwveilingen wijdt er dez week in zijn officieel orgaan Groen n iSn ^ruit" een hoofdartikel aar JJe Nederlandse organisaties haddei minister laten weten, dat zij ak 1 an een onzer verslaggevers) GOES Vandaag organiseert he loegcomité West-Brabant, de geza menhjke plattelandsjongeren uit he gebied West-Brabant, de jaarlijks ®n trekkerbehendigheidswed ,1"; De Pioegwedstrijden zijn Of K^nen aan de Buitendijk in d< £Wistgeldpolder te Klundert. Aan vang 09.00 uur. 1 nemen vele prominente ploe I n^-,waarond« landelijke- en natio 'aie kampioenen zoals de heer A. Ha J"?11?. U1t Lage Zwaluwe en ds deel A t°kers uit Zevenbergen aan I laatót„ 8 Havermans heeft zijr I von„ ,-'S e we<Istrijd in Nederlanc I 20 Yertrek naar Joegoslavië op |nJ^t!mbtr a.s., alwaar hij deel- I Ploegen^ wereldkampioenschap de bali2™„)vPrd9n uitgereikt tijdens I Wit'- Snd m hotel „v/h Hooft-de I m Zevenbergen. i

de Stem | 1969 | | pagina 4