Badseizoen loopt ook in Zeeland ten einde spoor Geen enkel moord pompbediende in Dokter Stevens groots uitgeluid Enkele baden nog open zolang de zon strekt Met kerstverlof straf uitzitten week GOESE SCHOLIEREN „GEDOOPT" Goede „protestdag" rond uitvoering mammoetwet aident op I - GOES ^ondent Afkoeli Oek de Jong rsch.Vlaanderen AA AN DAG (oogwater r nieuws uit J en streek pag. 3-5-7 Museumweek in Ylissings Stedelijk Warmer bad Afscheid van Middelburg Opgewekt Definities St.-WillibrorduscollegeGoese Lyceum en Christelijk Lyceum Zundertenaar in arrest voor verduistering van f12.000 5iR&aiHinfea2ft*fS*nu teg. DE STEM VAN ZATERDA© 13 SEPTEMBER 1969 n zaken in Goes en de even en het plaatselijk ontwikkeling hebt en ESCHIKTE MAN (OF ratieve) functie kunt u 16, Middelburg. EN ?r vandaag 30 uur Don Carlos Bruegel Kermis (operette) er vandaag DIVERSEN IPELLE Stallaart 14.30 u. Schieting «T e Vliegher 15 uur Schieting tty 15 uur Schieting KE Lozanne 20 uur isociëteit GE Drumont 15 uur Schieting AMEN Hem Teil 14.30 u. Schieting de Caluwé 15 uur Schieting BRUG de Kind 15 uur Schieting FILM, CONCERT ENZ. .EN 20 uur Cabaretprogram- blijdschap geven wij ken- 1RG uur ling poolbasis Zebra, 14 J, EN 0 uur betaalt met dollars, 14 ?EN r vandaag er vandaag DIVERSEN lPELLE Stallaart 14.30 u. Schieting S tehuis 19.30 uur Raadsverg, GE Drumont 15 Uur Schieting AMEN llem Teil 14.30 u. Schieting deze rubriek tel. 01180- ostbus 116 in Middelburg zondag 14 sept.: Zooun, 5.20 en 17.31 uur; 4.27 en 16.38 uur; nmelen, 7.58 en 19.54 uur; 3.48 en 16.01 uur; 3.16 en 15.30 uur; ;e, 5.10 en 17.21 uur 15 sept.: Zoom, 5.49 en 18.00 uur; 4.55 en 17.05 uur; nmelen, 8.26 en 20.28 uur; 4.17 en 16.29 uur; 3.47 en 19.59 uur; ge, 5.39 en 17.50 uur. Te koud of nog juist warm genoeg? De moedigen kunnen hier en daar in de Zeeuwse openluchtbaden tot eind oktober terecht. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Het is de rijkspo litie een volslagen raadsel wie de 46- jarige pompbediende G. J. Alewijn uit Hooge Zwaluwe zonder meer beeft doodgeschoten. Zoals wij giste ren reeds in een aantal edities meld- deij, is de pompbediende van het Chevron-station te Willemsdorp, na bij de Moerdijkbrug, in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half een, neergeschoten. Een automobilist die kwam tanken, vond de man lig gend in de deuropening van het sta tion. Toen was hij nog in leven, kort daarop evenwel overleed het slacht offer. Hij was gehuwd en had een kind. Deze automobilist moet, gezien de aard van de verwondingen van de pompbediende, zeer kort nadat de overvaller(s) vijf schoten op de man afvuurde(n), ter plaatse zijn ge weest. Drie schoten troffen hem, waarvan een 9 mm kogel dwars door zijv hoofd ging. „we staan een beetje machteloos. We weten niet eens hoe de dader(s) is (zijn) gekomen. Langs welke weg men is weggegaan, over de dijk langs de Dordtse Kil of via de autosnelweg m de richting Dordrect of Brabant" «dus majoor S. de Vries, comman dant van de Rijkspolitie district Dor drecht. Gistermiddag heeft de gerechtelij- he pathaloog-anatoom, dr. J. Zelden- ™st, sectie verricht op het lichaam an het slachtoffer. De politie kan ™g niet zeggen uit welk wapen de oggjs afkomstig zijn. Vermoedelijk "et een semi-automatisch geweer geweest. J.n loop van vrijdag heeft zij nige tips binnen gekregen. Een deel pon1™, 'evertle niets positiefs op, n onderdeel wordt nog nagetrok- „Een bijzonder duistere geschiede nis" aldus majoor De Vries. Enige tijd dacht men dat de bestuurder van een witte Peugeot die zich even na de overval in de buurt vertoonde, iets met de roofmoord te maken zou heb ben. De auto is later in de nacht in Den Haag aangetroffen en bleek te zijn gestolen. Het zou echter zijn ko men vast te staan, dat deze bestuur der niets met de overval te maken heeft. Het slachtoffer werkte nog niet zo lang bij het station dat nog maar en kele maanden is geopend. Hij had nachtdienst van elf tot zes uur. Het vreemde van de zaak is, dat er geen geld wordt vermist. Niets uit de geld tas waari» een klein bedrag voor di rect gebruik zat, en niets uit de kluis waar de grotere bedragen in moeten worden opgeborgen. Deze zou niet zijn aangeroerd volgens de politie. Zij gaat ervan uit dat de pompbe diende moet hebben geweigerd geld af te geven, waarna onmiddellijk op hem is geschoten. Een andere aanlei ding voor de schietpartij ziet de po litie niet. Op een steenworp afstand staat het politiebureautje van Wil lemsdorp (gemeenet Dubbeldam). Een half uur voordat het slachtoffer op sterven liggend werd aangetroffen was een groeps-surveillanceauto van de rijkspolitie nog op routinebezoek bij het pompstation geweest. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ondanks het aanhoudend warme weer loopt het badseizoen in Zee land toch definitief ten einde. Het publiek is, zo is de erva ring in vrijwel alle baden, voor dit jaar „zwemmoe". Enkele zwembaden in Zee land blijven nog open, „zo lang de zon strekt", andere sluiten de poorten op een da tum, welke aan het begin van het seizoen was vastgesteld. Dat laatste is onder meer het geval met het zogenaamde Scheldebad te Terneuzen, waar gisteren de laatste duik in het water kon worden ge nomen. Begin dit jaar heeft men daar ook berekend, dat de sluiting van het open bad praktisch zou samenvallen met de opening van het overdekte bad. De streefdatum voor deze opening 15 september, zal echter door een aantal vertragingen in de houw niet worden gehaald. Daardoor valt een „gat" in de zwemgelegenheid te Ter- neuzen van enkele weken. Het per soneel, dat van het open naar het overdekte bad overgaat, neemt de ze tussenliggende periode te baat om met vakantie te gaan. Het gemeentelijk zwembad in Mid delburg blijft volgens plan nog de he le maand oktober open. Dat is mo gelijk, omdat het water kan worden verwarmd. Evenals in Terneuzen was de belangstelling al danig ge daald. Het gemeentelijk zwembad te Goes, dat aanvankelijk op 15 sep tember zou sluiten, blijft open, zo lang het septemberzon-netje voldoen de warmte blijft uitstralen. Dit open blijven levert voor de personeelsbe zetting van het bad, zo verzekerde men, geen problemen op. Ook het water kan onverminderd schoon wor den gehouden, onder meer, omdat men over apparatuur beschikt om het water dagelijks te „stofzuigen". Ook in Huist huldigt men momen teel het standpunt: We sluiten pas (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Van donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober zal in het Stedelijk Muse um in Vlissingen een muzeum-week worden georganiseerd. Gedurende de ze week is in het museumgebouw een tentoonstelling te zien onder de titel Wat wij verwierven. De toegang is vrij. Woensdag 24 september 's middags om halfvijf opent de wethouder van onderwijs, cultuur, jeugd en sport, de heer Ch. J. Gillissen Verschage, de museumweek officieel. Vooruitzichten v°w zondag ei> maandag, opgesteld door o,e' H.N.M.I.; toenemende «ais op regen o' onweer 5?V0lgd door ^koeling. mvooruitzichten in cijfers ge beld over Nederland, tot s?r ?ondag: aantal uren zon: 1 ven nun-"tenap.: 1 tot 6 graden bo- ürart»10™laal; max.-temp.: 1 tot 6 dm n hoven normaal; kans op een 90 Perl0|te van minstens 12 uur: etmeï6»!' kans °P een geheel droog Vn Procent, tot 7?r '?laan<tag: aantal uren zon: 1 ven min-"temp.: 1 tot 5 graden bo- no ®®?naah max.-temp.: omstreeks van m- °P een droge periode kano „lnstens 12 uur: 70 procent; focent e*n gelleel droog etmaal: 30 (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA M. d. N. uit Bergen op Zoom, thans werkzaam in Zwitserland waar hij een nieuw leven aan het opbouwen was (en daar kennelijk ook in slaagde) had op 18 april jl. op de Wouwsestraatweg, terwijl hij dronken was in een auto gezeten. Om het geval nog ernstiger te maken had hij tweemaal' een auto beschadigd en om de maat vol te maken was hij doorgereden Ter zitting bleek, dat de man om de hulp van een raadsman gevraagd had maar dat verzoek was blijkbaar op de verkeerde plaats terecht gekomenzodat de man nu zonder advokaat tegenover de politierechter stond. „We kunnen uw zaak schorsen om alsnog een raadsman in te schakelen" aldus de politierechter mr. Thijssen. De man stelde er echter geen priis meer op, want dan moest hij opnieuw vanuit Schaffhausen naar Breda komen „Bent U nu komen liften?" vroeg de politierechter. komen. „Ik heb de trein genomen", kon de verdachte melden. De officier van justitie zei, dat het hier een geval van recidive betrof en ofschoon hij het uitermate op prijs stelde, dat de man met een schone lei wilde beginnen, moest hij toch gevangenisstraf vragen. Hij vorderde drie weken, waarvan twee weken voorwaardelijk en drie jaar proeftijd De noli tierechter veroordeelde hem conform, maar deed er nog negen 'maanden ontzegging bij. De moeilijkheid was nu hoe de man die straf zou moeten uitzitten „Ik kan toch moeilijk idem zoveel keer naar Nederland komen om mijn straf uit te zitten? zei verdachte. J Dat zou inderdaad een onmogelijke opgave zijn. Toen kwam de man zelf met een oplossing „Met het kerstverlof van -Ut jaar kom ik die week opknappen. - 1 Politierechter en officier van justitie moeten vol verbazins sev c s over de bereidvaardigheid van de man al lieten zij dat uiterlijk ,-v-1 De eerste zei alleen: „Akkoord, gaat u dat maar even op d spreken". r 6 als het te koud wordt". Het sei- zoenpersoneel kan i-n deze langere pe riode ter beschikking blijven. De be langstelling werd in het zwembad Hulst nog bevredigend genoemd. Donderdag werden zelfs nog 460 ba ders geregistreerd. In Sas van Gent, waar het bad wordt geëxploiteerd door de stich ting „het Sasse Zwembad" blijft, indien de weersomstandigheden dit toelaten, gelegenheid tot zwemmeni tot zelfs half oktober. De kans hier op is zelfs niet gering, omdat de temperatuur in het Sasse bad door de beschutte ligging enkele graden hoger is dan in andere open Zeeuw se baden. Door het teruglopen van het aan tal bezoekers heeft men hier inmid dels wel enkele personeelsleden „be dankt" tot het begin van het seizoen 1970. Hef open zwembad „Heren- dreef" in Aardenburg is gisteren ge sloten. De belangrijkste redenen voor dit besluit waren de te sterk terug gelopen belangstelling en de afkoe ling van het water, vooral 's nachts Langer open houden zou ook finan ciële consequenties voor de gemeen te hebben gehad, o.m. wegens de dan noodzakelijke chlorering van het wa ter voor een langere periode dan er toch gezwommen zou kunnen wor den. lil! 11 iiiillBl:H (Van een onzer verslaggevers) GOES Enkele honderden leerlin gen van het Christelijk Lyceum voor Zeeland en naburige scholen aan de Bergweg in Goes hebben kunnen ge nieten van een studentikoze stunt, die het oude bestuur van de school- veramiging Astra uitvoerde. Het nieu we bestuur van Astra kreeg na het ontvangen van de eretekens opdracht om gekleed en wel in de vijver, vlak bij het schoolgebouw, te springen. Dat gebeurde zonder enige vorm van protest, onder luid gejuich van de toeschouwers, onder wie ook de docenten van het Christelijk Lyceum, en met het afsteken van rookbom men. Midden in de vijver wachtte Neptunes om de rondspartelende scholieren met edel vocht te dopen. Om de kou enigszins te verdrijven nam hij zelf een paar stevige slok ken uit de „doopfles" (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG „Niemand heeft het recht om luisteraars met een toespraak te vervelen" heeft eens een groot redenaar gezegd. Dit ge vleugeld woord moet op de een of andere wijze de vele sprekers, die dokter Stevens als gemeente geneesheer van Middelburg en als geneesheer-directeur van het gast huis hebben uitgeluid, ter ore zijn gekomen. Of misschien voelden zij wel intuïtief aan, dat men de schijnbaar ernstige en strenge, maar in zijn hart zeer gevoelige en met humor gezegende arts bij zijn afscheid niet met plichtplegingen te lijf moest gaan. Recht o-p de man af, geestig en soms spottend, zo waren de toe spraken. Hij gaat, zoals wij hebben gemeld, nu hij in Middelburg ge pensioneerd is als geneesheer-di recteur van het Sint Jozefzieken huis in Vlissingen aan het het werk. „Ik sta daar nogal ambiva lent tegenover", gaf hij als zijn mening, waarbij hij doelde op de mogelijkheden die hem misschien worden geboden om de zozeer ge wenste ziekenhuisconcentratie op Walcheren tot stand te brengen. De vroegere scheepsarts, die in de crisisjaren een huisartspraktijk bad, bevallingen deed tegen de prijzen van drie kwartjes, en ten slotte „in het Mekka van de bij standswet" directeur-geneesheer werd, heeft in zijn lange leven le ren nadenken. Dat bleek uit de aforismen die hij met gulle hand om zich heen strooide in antwoord op de lofreden die over hem wer den uitgesproken. „Het voelt wel lekker aan als je zo geprezen wordt", meende hij. „Als ik mijn leven in een zin moest beschrijven, dan zou ik zeg gen: ik heb mijn leven lang ge leerd en nog meer: geprobeerd het af te leren." Tot de politiefunctionaris, die hem toeriep: „Doe uw werk altijd in opgewektheid", zei dokter Ste vens „Dat is niet geheel waar. Opgewektheid zou mij bij lijk schouwingen bijzonder goed te pas zijn gekomen." Tot burgemeester Drijber„Ik ben gek op cadeaus. Half augustus begin ik al aan Sin terklaas te denken." Deze uitspraken werden gedaan in de deftige burgerzaal van het stadhuis. Specialist dokter Van Scheijen zei bijvoorbeeld, dat het lijfdeun- tje van dokter Stevens een lid van Wim Sonneveld was„Een ient, een cent, een centDezelf de specialist herinnerde hem eraan, Woe dokter Stevens een contro lerend arts te hulp was gesneld die Hoor een boze patiënt tegen de grond geslagen was. Dokter Stevens kalmeerde di boze patiënt door hem toe te roe oen: „Meneer wees stil. Denk toch eens aan al die arme zieken die hier liggen." De economisch direc teur De Waard: „U, beste dokter Stevens, leed aan een ongeneeslij- j ke kwaal: chronische energitis. Een zangkoortje van leerling-ver- leegs ters bracht op plastische wij- t:t uitdrukking hoe d'e leerlin gen die door dokter Stevens zijn opgeleid hun docent zien. Toen de meisjes zich, na een pa rodie op het lied van Catootje, die naar de botermarkt ging, omdraai den en de scheidende medicus daarmee het uitzicht boden op de spreuk: „Dank U dokter Stevens" werd het de wijsgeer-directeur bij na even te machtig, mar hij her stelde zich snel. „Vandaag ben ik alweer een dag jonger dan morgen" zo begon hij zijn toespraak, waarna hij de vol gende definities en aforismen ten beste gaf: Over de geneesheer-di recteur: „De baas van een soort circus". Over fouten: „Ik wil mij niet in de as van het berouw wen telen, wegens de fouten die ik heb gemaakt. Berouw komt altijd te vroeg". Over de verpleegsters: „Zij zijn goed ais zij zuster willen zijn"; Over de leerlingen: „Subalterne engeltjes, meisjes nog die de man kennen". Over het onderwijs: „Ik vraag mij af of dat niet vaak op groot spraak berust". Over inspraak: „Een enquête onder het personeel heeft uitge wezen dat de leerlingen het recht moeten hebben op het uitoefenen van kritiek. Dat recht heeft de di rectie volgens de leerlingen niet". Over het zusterhuis: „Het is nu eenmal geen sacristie". Over de jeugd: „Zij verwijt de ouderen graag hun ouderdomheid maar bedenk: boven de tapkast van de kastelein hangt de spreuk „Klaag niet over de koffie, ook gij wordt eenmaal oud en slap." Over de polikliniek: „De galerij waarin de patiënten komen win kelen bij de artsen." Over de patiënten: „Zij zijn geen objecten. Vergeet niet dat zij van ons afhankelijk zijn, zij kunnen niet anders". Over de hartelijkheid: „De enige die mij overdreven hartelijk groet als ik door de gangen van het zie kenhuis loop, is de begrafenison dernemer". Tot slot droeg dokter Stevens een nieuw bezoekersreglement voor, op te hangen na zijn vertrek. Het luidt: „Kom nooit tijdens de officiële bezoekuren doch op een uur dat u past. Kom bij voorkeur tijdens de middagrust. Als de pa tiënt uit zijn kussens opschrikt, dan is tenminste bewezen dat hij nog leeft. Laat merken dat het leven buiten het ziekenhuis nog niets van zijn robuustheid verlo ren heeft. Vertel de patiënten hoe geweldig het leven daarbuiten is en hoe kwalijk het met zijn ge zondheidstoestand gesteld is. Laat u uitvoerig over zijn kwalen in lichten en vertel vervolgens van gevallen uit uw eigen kennissen kring, die dezelfde ziekte met een oijnlijk sterfbed hebben besloten. Wees niet krenterig met de tijd die u aan het bed doorbrengt. Ga pas weg als het bedtijd wordt, de zus ters en de dokters vijzelen de pa tiënt wel weer op. P.S. Het omge keerde mag ook TOM KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) GOES Het St.-Willibrordus- college in Goes was vrijdag niet de enige school, zoals aanvanke lijk was verwacht, die deelnam aan de landelijke actie tegen de uitvoering van de mammoetwet. Ook het Goese lyceum en het christelijk lyceum waren actief, zij het dan in veel geringere mate dan het St.-Willibrorduscollege. Aan de actie, die leraren en scho lieren gezamenlijk hier voerden, wa ren veertien dagen van intensieve voorbereiding voorafgegaan. Vooral de redactie van de schoolkrant, o.lv. de leraar Nederlands K. Lockefeer, stelde alles in het werk om de „pro testdag" de nodige inhoud te geven. De heer Lockefeer toonde zich zeer tevreden over het verloop van deze ongewone schooldag. „Onmiddellijke resultaten", zo zei hij, „verwachten we niet. Wel kan ik zeggen, dat de raad van leraren door deze actie is geprikkeld. De grief te gen de raad was, dat te langzaam wordt gewerkt en dat niet krachtig genoeg wordt opgetreden tegen het ministerie". De leerlingen van het St. Willibror- duscoüege hebben vrijdag o.m. uit voerig gediscussieerd over het voor en tegen van de mammoet, over wat beloofd was en hetgeen is uitgevoerd. De schoolkrantredactie kwam met drie nieuwsbulletins in de loop van de dag over het verloop van de dis cussies. De resultaten zijn alle gebun deld voor een nadere beschouwing. Verder was in het schoolgebouw een informatiecentrum ingericht. Uitgebreid kon men zich op de hoogte stellen over: a. de situatie voor de mammoetwet; b. wat de mammoetwet wil veranderen; c. wat er van terecht is gekomen, zowel in positieve als negatieve zin. „De discussies", aldus de heer Lockefeer, „is zo positief mogelijk aangepakt. Er zijn ook vragen ge steld, die niet rechtstreeks betrek king hadden op de mammoetwet, maar b.v. op de ontplooiing van de creativiteit op school, de maatschap pelijke geëngageerdheid, de vorm van de eindexamens en de democra tisering van het onderwijs". (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT De 34-jarige agent- incaseerder J. vail G. uit Zundert is door de rijkspolitie in hechtenis genomen wegens het verduisteren van tenminste 12.000,Ais agent incasseerder van een begrafenison dernemer inde hij in dienstbetrek king premies, die hij niet afdroeg. Die onderneming heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Deze heeft een onderzoek naar de hande lingen van de man ingesteld. Inmid dels is gebleken, dat de verdachte nog een 8-tal andere bedrijven, ver zekeringsmaatschappijen, waar hij ook agent voor was, heeft benadeeld. Hoeveel geld hiermee gemoeid is, kon de rijkspolitie ons nog niet zeg gen. De man heeft met het geld van de premies, die hij aan deze maat schappij moest overmaken, achter stallige bedragen die hij bij een an der bedrijf schuldig was, afgelost. Op deze manier raakte hij echter steeds verder in het slop. De bedra gen die de diverse maatschappijen nog hebben te vorderen variëren volgens de voorzichtige schattingen van de politie van enkele honderden tot enkele duizenden guldens. De man zit reeds ruim drie weken in voorarrest. De rijkspolitie gaf ons pas gisteren voor het eerst inlich tingen over deze zaak. „WE wilden gewoon iets origineels. Je moet er verder niks achter zoeken. Het is altijd dezelfde sleur geweest en die wilden we nu eindelijk eens doorbreken." Dit zegt de zestienjarige Goesenaar Oek de Jong, vijfde klas- ser gymnasium alfa op het Christe lijk Lyceum voor Zeeland aan de Bergweg in Goes. „HET onderdompelen van de nieuwe bestuursleden van onze schoolvereni ging zou je toch wel enigszins sym bolisch kunnen zien. Het is een soort doop. Maar nogmaals in eerste in stantie was het niet onze bedoeling er een symbolische plechtigheid van te maken." DE nieuwe bestuursleden van school vereniging „Astra" gingen volledig kopje onder (zie elders in deze edi tie) in de vijver vlak bij hun school gebouw. Daarmee werd hun de taak opgelegd voor het komende jaar al lerlei activiteiten voor de scholieren te organiseren, zoals dat een goed schoolverenigingsbestuur betaamt. OEK de Jong was in de afgelopen zittingsperiode vie e-voorzitter van „Astra". Hij was de man, die alles in het werk stelde om de „stunt" van zijn school de nodige bekendheid te geven. Daar is hij ontegenzeggelijk goed in geslaagd. „ELK jaar wordt een nieuw bestuur gekozen. De installatie gebeurt altijd in de aula van de school. Een beetje sfeerloos gebeuren. En eigenlijk is de zaal veel te klein om alle leerlingen bij elkaar te brengen. Dat hoort er toch wel bij, vind ik. Volgens gebruik houden de aftredende en de nieuw gekozen voorzitter een toespraak. Daar hield het altijd mee op. We von den het tijd worden om eens iets an ders te verzinnen." „HET idee is afkomstig van Anne Vermeer, die de rol van Neptunus vervult. We hebben toevallig een vij ver in de buurt, dus wat doe je dan De leraren wisten hier niets van. We vonden het helemaal niet nodig om ze van tevoren in te lichten. De rector van de school en onze mentor waren de enigen, die hier iets van wisten. Zij vonden het een leuk idee. Een speciale vergunning hebben we er niet voor gevraagd. Als er politie komt, dan zullen we wel zien." Dat zei Oek vlak voor de spectaculaire bnderdompelingsplechtigheid. Toch kwam de politie wel even kijken, maar omdat de ongewone ceremonie niet zo lang duurde, kon alles ge woon doorgaan

de Stem | 1969 | | pagina 3