er is? VEN NGERS INKOMEN ERKER Geschiedenis van een oorlog A als ieder ander van erwarmin! naar betaa 00 minder! NIEUWE STRATEGIE NA ECHEC VAN ARNHEM RECURSUS van puinhoop tot weivaart OOM IE HOEFIJZERS uing ZELFBOUW N.V. ^SSISTENT(E) 1944 1969 De „spelers' Meegenomen Vitaal belang Strategie Moeilijkheden Phaesant Als mieren Achterhoedegevechten 35 22 negint in Breda weer onze dag onder medisch toezicht) oor voet- en schoenkundig rvaren leraren. Wekelijkse :en. de meeste waarde diploma in Nederland op aanvraag bij iding, Corn. Jolstraat 91, telefoon 070-55.25.10 Klappijstraat 35, Oosterhout ft plaats voor een actieve i per week beschikbaar oeken van door haar te en. :n goede algemene ont- mtingen wensen, gelieven iten onder nr. 33689 bu- raal«' UIT-W>L 15 laenJuJiï m,J uitgebreid npr 1 7FI CDr.nr VernU per», ZELFBOUW systeem voor C.V. uis-i 'Naam:.... is. i iapj \J- iAdres: w°onplaafs: I§rUUR OP Ermelo (telefoon 03417-3944) n vraag in bedrijf te zien of nader^ 00—34208 24 uur "land". servicc .N. i v.v. spoedige indienst- ïkracht met parate boeR- m. voll. inl. etc. onder lts 232, Breda. 35 'i fe Bij de landingen leden de geallieerden beduidend materiaal verlies. Hier enkele buiten gevecht gestelde tanks nabij het bruggehoofd van Westkapelle. DE STEM VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 DE SLAG OM DE SCHELD De geschiedenis van elke oorlog kan in aardrijkskundige namen worden geschreven. Waterloo, Stalingrad, Duinkerken, Dien Bien Phoe, Vlakte der KruikenDe laatste winter van de tweede wereldoorlog kende twee van zulke namen. Zij luiden: Arnhem en Bastogne. Beide namen dekken het begrip van trieste nederlagen. De slag bij Arnhem in september 1944 was bedoeld als een stoutmoedige poging om voor een geallieerde hoofdmacht die via België kwam aanstormen, de weg naar het Ruhrgebied te openen, en zo de oorlog vóór de winter doorzette, te beëindigen. Bastogne is een plaats in de Belgische Ardennen, die In december 1944 het toneel waren van een grote Duitse tegenaanval onder Von Rundstedt, met de bedoeling het geallieerde aanvalsgebied in België en Frankrijk in tweeën te snijden en het aldus gedeelde front op te rollen. Tussen die beide veldslagen in, vermeldt de krijgshistorie met kleine, vette lettertjes: „najaar 1944: Slag om de Schelde". De neiging om aan deze laatstgenoemde slag een verbindende functie tussen Arnhem en Bastogne toe te kennen is begrijpelijk. Historisch is het echter niet juist, zoals het evenmin juist is om aan de later gevolgde geallieerde acties in west- en midden-Brabant betekenis toe te kennen in verband met de operatie in het Scheldegebied. Toch kan men de slag om de Schelde niet geheel los zien van die twee hoogtepunten in de reeks van slotoffensieven in de tweede wereld oorlog, Arnhem en Bastogne. Het lijdt namelijk geen twijfel, dat de slag om de Schelde, met zijn afschuwelijke hoge tol aan mensenlevens en aan materiële schade, nimmer gevoerd zou zijn als de slag bij Arnhem door de geallieerden zou zijn gewonnen. Ofwel de oorlog zou, zoals de Britse veldmaarschalk Montgomery meende, eenvoudig in oktober of iets later beëindigd zijn, ofwel de geallieerden zouden de Duitsers die zich aan de Scheldèmonding hadden genesteld, eenvoudig in zee hebben kunnen drijven, na hen van hun achterland te hebben afgesneden. Ten opzichte van Bastogne is de siag om de Schelde van direct belang geweest, omdat het de geallieerden mogelijk was, na het begin van Von Rundsteldts Ardennen-offensief, via Antwerpen de grote hoeveel heden troepen en materiaal die nodig waren aan het Ardennenfront aan ta voeren. Het staat evenwel niet vast of de geallieerden zonder Ant werpen als aanvoerhaven, het ook niet met Von Rundstedt zouden hebben geklaard. Wel is de ongestoorde aanvoer van troepen en materieel via Antwerpen (mogelijk geworden doorda. de geallieerden de slag om de Schelde wonnen) van enorm belang geweest voor de grote slotaanval van de geallieerden, dwars door de geduchte Westwall, waarbij het Duitse Rijnland werd veroverd, en Hitiers doodsklok aanving te luiden. Aan geallieerde kant was de prijs voor de toegang tot de haven van Antwerpen: 27.633 man. Voor de Duitsers komt men op een veelvoud van dat verliescijfer. De aangerichte materiële schade is niet op een miljoen nauwkeurig te becijferen. Vlissingen, Breskens, Sluis, Oostburg en andere Zeeuwse dorpen werden praktisch van de kaart weggevaagd. Alleen de strategen, met hun voor leken onnavolgbare logica, zijn misschien in staat te zeggen, dat de prijs niet te hoog was. Voor het oog van de geschiedenis is de Slag om de Schelde, hoe moordend die ook was, slechts een intermezzo. Een soort pauze-operatie tussen de slag om Arnhem en de eerste voorjaarsoffensieven in. Zelfs verneemt men stemmen, dis zeggen dat de slag om de Schelde gediend heeft om het geschonden prestige van Britten en Canadezen na de tragedie van Arnhem te herstellen. Hoe dan ook, het neemt niet weg dat Zuidwest-Nederland, noord-België en Limburg in het najaar van 1944 de gruwelijke werkelijkheid van de frontoorlog hebben leren kennen. Dat zij voor Zuidwest-Nederland klonk als het schallen van de ba zuinen van Jericho doet aan de gruwelijkheid van het oorlogsgebeuren niets af. T.K. Er is een tijd geweest, nu ongeveer 25 jaar geleden, dat vreemde sol daten op Zeeuwse en Brabantse bodem vochten. Mensen van ouder dan 35 jaar herinneren zich die tijd als „de bevrijding". Tanks, vliegtuigen en tienduizenden soldaten uit Canada, de Verenigde Staten, Engeland, Duitse bezettende macht uit het zuidelijk deel van ons land. Telkont weer neigt men ertoe, het bevrijdend werk dat do geallieordo soldaten Polen, België en ook uit Nederland, dreven nu 25 jaar geleden, de ten koste van hoge offers verrichten, als het wezenlijke van hun op dracht ta beschouwen. Dat was het evenwel niet. Zij vervulden een grimmige oorlogstaak. In de ploegvoor van wraak en vonnis over Duits land kwam voor Zuidwest-Nederland de bevrijding mee. Zij was het gelukkige bijprodukt van een strijd, die ten doei had Duitsland te ver nietigen. Het is zelfs achteraf nog moeilijk te bepalen waarom het gelukkige toe val van de bevrijding zich juist hier en niet ginds aan de mensen mede deelde. Het antwoord luidt, dat het ver loop van Nederlands bevrijding even grillig en woest is geweest als het verloop van de oorlogsoperaties op ons grondgebied. Als men probeert een operationeel hoofdmotief te vinden voor de strijd in noord-België en zuid-Nederland, dan stuit men op de slag bij de Schelde, die ten doel had de haven van Antwerpen open te breken. Bij nader toezien ontdekt men echter dat bijvoorbeeld de bevrijding van oost- Zeeuwsch-Vlaanderen op 22 septem ber. aan dit centrale doel althans op die datum niet ondergeschikt was. Eveneens blijkt dat de neder laag van de Duitsers in grote delen van west- en midden-Brabant met de slag om de Schelde weinig van doen had. land. Een verdediger kon het aan de Scheldemonding lang uithouden. En hij was van plan dit te doen. Vier acties, die te zamen de operatie „Slag om de Scheldemonding" vor men, moesten de Duitsers uit het Wes- terscheldegebied verdrijven. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moet eigenlijk gerekend worden tot het Ne derlandse gebied, dat bij de eerste grote aanvalsgolf van de geallieerden vanuit Normandië, die tegen de West wall langs de Duitse grens doodliep, werd bevrijd. Het werd op een lange tocht, die het le Canadese leger van uit Normandië naar het westen on dernam, „meegenomen", als bij de veeg van een geweldige bezem, al werd er om een plaats als Axel ver bitterd gevochten. Een deel van west-Brabant werd bevrijd, doordat het geallieerde op perbevel na de mislukte luchtlanding bij Arnhem, van strategie wijzigde. Inplaats van op het Roergebied, werd nu de slotaanval op de weke onder buik van het Duitse rijk gericht: het Rijnland. Om alles op die grote door stoot, dwars door de Westwall heen, te kunnen concentreren was het no dig dat het achterland van vijande lijke weerstandsnesten werd gezui verd. Dit achterland bevond zich ten westen en ten zuiden van de Maas. De vrijmaking van de Scheldemon ding was evenwel een oorlogsdoel op zichzelf, voor de grote finale van de oorlog, en zeker na het drama van Arnhem, moest er onbeperkte aanvoer van mensen en materieel naar het front mogelijk zijn, hetgeen slechts kan via Antwerpen. Welke spelers verschenen er In het najaar op dit kleine uithoekje van het oorlogstoneel? In het grote bruggehoofd west- Zeeuwsch-Vlaanderen was dat de Duitse 64e divisie, aangevoerd door generaal Eberding. Het was een uit muntend georganiseerde troep, die nog niet was aangetast door de pa niek van de vluchtende Duitse legers uit Frankrijk en België. Op Walcheren stond de Duitse 70ste divisie geleid door gen. majoor Daser. Het waren geen geharde soldaten, maar z;i waren goed getraind en be zaten het strategische voordeel van een vestingpositie. Bij Ossendrecht en Woensdxecht hadden de Duitsers, behalve hun goed bezette en geducht bewapende stellingen, de beschikking over eenheden valschermjagers en SS-eenheden. Deze linie werd gedekt door een troepenmacht in de buurt van Bergen op Zoom. De geallieerden brachten hiertegen over de volgende eenheden in het veld: 1. De 3e Canadese divisie voor de verovering van west-Zeeuwsch-Vlaan deren, om zodoende de gehele zuide lijke Schelde-oever in handen te krij- ken. (Actienaam „Switch Back".) 2. De 2e Canadese divisie, die moest afrekenen met de Duitsers aan de hoge Brabantse oever (Actie-naam „Aintree") en de weg naar Walche ren over land moesten openleggen. 3. De 4e Canadese tankdivisie, die de flank van de 2e divisie moest dek ken en vervolgens moest doorstoten naar Bergen op Zoom om in het gehele operatiegebied tegenaanvallen van de Duitsers te voorkomen. 4. Verschillende aparte eenheden, b.v. voor een landing op Zuid Beve land via de Schelde en voor de slot aanval op Walcheren. De leiding van de gehele onderneming had generaal G. G. Simonds. Verhoudingsgewijs waren de Duit- m troepen van het XVe leger die aan de Noordzeekust gelegerd waren, niet overmatig sterk. Zij bezaten echter het geweldige voordeel, een vesting in handen te hebben. Al lang voor dat de wrekende Nemesis aan de ho rizon verscheen, hadden de Duitser» begrepen dat het gehele gebied langs de Westerse helde van vitaal belang voor elke geallieerde oorlogsvoering in dit deel van Europa was. Daarom hadden zij talrijke bunkers gebouwd en oudere versterkingen gemoderni seerd. Zwaar geschut, dat 40 km ver droeg, was bijvoorbeeld te vinden in de kazematten op Walcheren. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen was het antieke fort Frederik Hendrik één der steunpunten. Het deed weinig onder voor de versterkingen in de Atlantikwall m Normandië. Boven dien was dit gebiedsdeel weinig min der dan een eiland. Het werd omslo ten door het water van de Wielingen, de Braakman, het Leopoldkanaal en de oude Passegeulelinie. De dunne navelstreng die Zuid- Beveland met het door de Duitsers bezette achterland van west-Brabant verbond, de Kreekdam, werd vanaf de hoge Brabantse oever bü Woens- drecht en Ossendrecht beheerst, ter wijl de Sloedam in geval van een geallieerde doorbraak op elk mo ment van diverse punten op Walche- pen af het moordend vuur kon wor- den bestreken. Bovendien was daar dan nog als een extra hindernis tus sen de vesting Walcheren en het ach terland, hat kanaal door Zuid-Beve- In begin oktober begonnen de ac ties in het Scheldegebied. De stra tegische volgorde was deze: West- Zeeuwsch-Vlaanderen veroveren (zui delijke Schelde-oever in zijn geheel onder controle)een toegang tot Zuid-Beveland forceren; Zuid-Beve land bezetten en tenslotte Walche ren nemen, waarmee de gehele noor- Domburg 1944: Duitse militairen geven zich over aan het Noorse leger. delijke Schelde-oever in geallieerde handen zou zijn en de weg naar Ant werpen onbedreigd zou open liggen voor geallieerde konvooien. Een strategische volgorde is even wel een abstractie. Men zou daar door kunnen denken, dat Walche ren pas werd geïnundeerd toen de eerste aanvalstroepen op de Sloe dam verschenen. Dat was niet het geval. De strijd werd op verscheidene punten tegelijk begonnen en Walche ren stroomde al onder water, toen de oriers voor de inval in west- Zeeuwsch-Vlaanderen nóg maar nau welijks ondërtëke'hd' waren. De on- derschfeidehe actiés "waren fragmen ten in één operatie, maar verschil lende daarvan deden zich gelijktijdig voor. terwijl andere ogenschijnlijk een eigen leven leidden. De slag om de Schelde had in enkele dagen zijn beslag kunnen krijgen, als er geen grote tegenvallers waren ge weest. West Zeeuwsch-Vlaanderen bleek voor de 3e Canadese divisie onder generaal Spry, aanvankelijk een harde nooit. Men moest complete landingsoperaties uitvoeren, die op 6 oktober de eerste aanvalsdag niet meer opleverden dan twee klei ne bruggehoofden van nog geen 20 meter diep op de noordelijke oever van het Leopoldkanaal. Van een gro te uitbraak in de richting van Knok- ke, Breskens en Biervliet, zoals de opdracht was kon geen sprake zijn en dat bleef aanvankelijk zo, zelfs nadat er inderhaast een tankbataljon was toegevoegd. Pas de oversteek van de 525ste brigade via de Braakman en het in de strijd brengen van de 523ste brigade (Spry's reserve), maak ten een aanval op Driewegen en Bier vliet. tot een haalbare kaart. Maar toen was het al 11 oktober ge worden. Eigenlijk al iets te kort voor de opmars in westelijke richting. Cry vormde twee kolonnes voor deze opmars. De één zou langs de kust naar Breskens trekken; de an dere zou een zuidelijke route volgen en via IJzendijke naar Aardenburg gaan. Nu kwam het weer de Duit sers te hulp. Mist en een loodgrijze hemel maakte artilleriewaarneming onmogelijk. De geallieerden begon nen nu met hele frontsectoren tege lijk onder ongericht vernielingsvuur te nemen. Daaraan danken enkele Westzeeuwschvlaamse dorpen hun verwoesting. Op 17 oktober viel IJzendijke. Aardenburg volgde op de 19e. De 3e divisie verenigde zich nu en viel de kust aan, waar de Duitsers van het fort Frederik Hendrik de kern van hun afweerlinie hadden gemaakt. Maar het weer was opgeklaard. Luchtaanvallen en luchtverkenningen waren weer mogelijk en op 22 okto ber viel ook het zwaar gehavende Breskens. Het slot van „Switch Back", speelde zich af in de sector tussen Oostburg, SLuis, Heist en Zeebrugge. Op 3 november een maand na het be gin van de actie, gaven generaal Eber ding en zijn uitgeputte troepen zich over. Ook de 2e Canadese infanteriedivi sie, die opdracht had om de hoge Brabantse wal te veroveren en zo de weg naar Zuid-Beveland vrij te ma ken, kampte met moeilijkheden. De 4e tankdivisie, - die de rechterflank van de oprukkende divisie moest dek ken, had op zijn veel langere aanloop route, vertraging opgelopen. Niete- min vocht de 2e divisie zich tot in de Duitse stellingen op de hoge wal een strijd van tien dagen, die tallo ze slachtoffers heeft geëist. De weg naar Zuid Beveland lag open, het was zinloos die weg te kiezen, zolang de Duitsers vanuit het noordoosten een tegenaanval konden inzetten. Pas toen de 4e tankdivisie op 27 oktober Ber gen op Zoom had genomen en Duitse tegenaanvallen daardoor onmogelijk had gemaakt, konden de eerste Ca nadese troepen over de Kreekrak- dam trekken, terwijl onderdelen van de 52e Schotse divisie vanuit Ter- neuzen een landing bii Baarland uit voerden. Op 30 oktober stonden de gealli eerden, na hevige gevechten aan het kanaal door Zuid Beveland, aan de Sloedam. Zij keken uit op het eiland Walcheren, dat leek op een schotel vol water, met ongeveer in het mid den een verhoging: de stad Middel burg, waar de Walcherse bevolking een toevlucht had gevonden. Grote dijkgaten bij Westkapelle, De Nolle, fort Rammekens en Veere gaven elke vloed toegang tot het desolate gebied dat het voornaamste operatiedoel van de slag om de Schelde was en dat on der de codenaam „Infatuatie" moest worden genomen. op, die onder dekking van het slag schip „Warspite" en enkele kleiner» schepen bij Westkapelle aan land gingen. De gevechten duurden ondanks d» inundatie, ondanks zware beschietin gen en torpedoaanvallen op de Duit se versterkingen, nog een volle week. Vlissingen werd in de eerste dagen van de slag van om Scheld» al tot puin geschoten. Het gejubel dat uit duizenden kelen opsteeg toen Middelburg op 7 no- weerspiegelde echter niets meer van vember zijn bevrijders begroette de angst en de zware verliezen die d» bevolking had geleden. Hadden de Canadezen overal de tactiek toegepast van het doorsnij den van vijandelijk gebied om ver volgens de van elkaar afgesneden delen van de strijdmacht op te rol len op Walcheren moesten zij noodgedwongen als mieren over de rand van een volle schotel trekken. Van de 305 bunkers op Walcheren wa ren er nog vele intact, omdat zij zich in de duinen of op de dijken bevon den. De aanval werd van drie kanten Ingezet. Over de Sloedam kwamen de Schotten en Canadezen die Zuid Be veland hadden veroverd; over de Schelde naderden commando's en troepen van de 52ste divisie van uit Zeeuwsch-Vlaanderen en uit zee do ken zowel commando's als mariniers De bevrijding van Walcheren. Op dit schilderij van Wim Vaarson, dat ln het Griffiegebouw te Middelburg is te bezichtigen, wordt de landing te Westkapelle uit geheeld. De slag om de Schelde was beslist. Wat nu volgde was het opruimen van de Duitse weerstandsnesten in de rest van west-Brabant en in midden- Brabant. Dat gebeurde door acties, die de codenaam „Phaesant" kregen. Het le Canadese legerkorps en het 12e Engelse legerkorps waren ervoor aangewezen. Zij zouden respectieve lijke aanvallen op het front tussen Roosendaal en Tilburg en tussen Oss en Best. Het zwaartepunt van de aanval ln het westen lag tussen Roosendaal en Etten-Leur, waar de 49ste Engelse en de 104e Amerikaanse divisie, la ter versterkt met de 4e tankdivisio uit Bergen op Zoom de stootgroep vormden. Tussen Etten-Leur en Til burg stormde de Poolse tankdivisie voorwaarts met de opdracht via GU- ze naar Breda te trekken en vandaar naar Geertruidenberg te gaan. In die plaats zou later contact worden ge maakt met de flanktroepen van d« strijdmacht die midden-Brabant zui verde. In het Westbrabantse oorlogs gebied heeft Oud Gastel de triest» faam, één der felst omstreden dorpen te zijn geweest Dat was te wijten aan het feit dat de Duitsers, nadat zij op 27 oktober in Bergen op Zoom en Roosendaal en ongeveer terzelfdertüd uit Breda waren verdreven, zich hadden terug getrokken achter de Mark en DinteL In hun pogingen om zoveel mo gelijk troepen uit het kustgebied achter de linie te krijgen, lever den zij bij Oud-Gastel zware ach terhoedegevechten. Oud-Gastel was als de scharnier van een sta len deur, die met dodelijke zeker heid achter de vluchtende Duitsers zou dichtslaan. Twee linies vonden er namelijk hun draaipunt. Onder een gecombineerde aan val van de 104e Amerikaanse, de 49e Engelse infanterie divisies en de 4e Canadese tankdivisie, be zweek de Mark en Dintel-linie in be gin november. De Duitsers zochten een goed heenkomen via de Moer- dijkbruggen, die zij achter zich op bliezen, zoals al eerder was ge beurd met de bruggen bij Keizers- veer en Heusden. Zij lieten een zwaar beschadigd, maar bevrijd Brabant achter. TOM KOOPMAN. Literatuur: Dwight D. Eisenhower: Kruistocht door Europa. Gen. maj. B. Koning: Bevrijding van Nederland, 1944, 1945. Gen. maj. B. Koning: Het verloop van de oorlog in Nederland. R. W. Thompson: De 85 dagen. Abraham Rothberg: Wereldoorlog-n, deel 4. afd. De militaire spectator.

de Stem | 1969 | | pagina 23