Nederlandse mantel- confectie bij de tijd Couturiers werken ook voor hun brood MET VEEL BELEG VOOR DE KOUDMAKERS EEN KOUD KUNSTJE „Mijn man is zojuist gestorven en u moet hem bevriezen...." Haute couture is dood maar leve de haute couturier, hun je van Parijs zeggen. Haute couture in de ivoren toren bestaat niet meer. De cou turier zou van honger omkomen als hij het alleen maar moest hebben van het ontwerpen voor rijke klanten. Hij ontwerpt voor zijn eigen boutiques voor zijn eigen confectie-ateliers en voor zijn (confectie)vestigingen in de hele wereld. Of hij werkt onder patronage van een concern dat hem op kocht. (Van onze moderedactrice) Amsterdam Het maakt nog altijd indruk als de verkoopster bij het to nen van een model zegt; im port uit Frankrijk. Of: uit Amerika. Waar vandaan dan ook lijkt beter dan van eigen bodem. Geen profeet is geëerd in eigen land! In elk geval is dat voor de mantels een heel verkeerd standpunt, want onze mantelconfectie is uitmuntend en wereldbefaamdzie de ex portcijfers. Van twee fabrikanten, die in bin nen- en buitenland vrouwen van jong tot oud voortreffelijk kleden, zagen wij de collectie voor het win terseizoen. Als de Nederlandse vrouw onele gant of onmodieus het najaar bin nenstapt ligt het niet aan Plaza. Vanaf de Lassiemodellen (voor jon ge figuren) tot aan de Plaza dames collectie (voor de rijpe vrouw) zijn broekpakken en mantels om te ste len. Belangrijke facetten van de collec tie: licht- en tamelijk hoog getail leerd; kragen die breed genoeg zijn om opgeslagen te worden; veel knoopgarnering dus ook veel twee- rijige sluitingen; ceintuurs; of rug ceintuurs boven hoog split; zijpane len in de plaats van zijnaden; zak- kleppen (niet functioneel bedoeld, want de zak staat verticaal in een naad). Zoals we ook bij andere fabrikan ten zien, is het ruitdessin geliefd geheel in overeenstemming met de allerlaatste modevoorschriften. Bij Plaza vage rustige ruiten, brutale pied de cocq's en fraaie effen wol len lakensoorten. Een drietal model DE STEM VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 len die representatief voor het ge heel zijn: Broekpak in zwart wollen kamga- ren ottoman (ook in andere kleu ren geleverd), Het jasje in tu- nieklang of langer en dan ge schikt als mantel zonder pantalon te dragen. Dubbele rij koperen knopen boven de taille, 2 zak- kleppen. Een beige-grijze ruit in rulle tweed voor een mantel met blin de sluiting, grote kraag, epaulet ten, suède ceintuur en wijde rug. Alweer een goed aanvoelen van de modeontwikkeling, want nadat deze confectie al bij de detailisten was afgeleverd werd de Parijse en Italiaanse wintermode pas be kend en er blijkt een tendens naar wijde mantels te zijn! De „damesmantel" in parelgrijs of beige met waaiervormige fi guurnaden vloeiendslank aanlig gend en liefst met bontkraag van nerts, ocelot of bever. (Dames mantels zijn vooral voor grotere maten bedoeld). Bont loopt momenteel in de papie ren. Het scheelt meer dan de beken de slok op een borrel of een mantel al dan niet met bont is gegarneerd. Vooral bever en nutria zijn modieus: maar ook het als-bever-geverfd ko nijn moet met goud betaald worden. Over het algemeen is de mantel mode sportief van karakter. Slechts de „rijpe" en meestal wat zwaarde re vrouw komt nog gekleed in het straatbeeld Dan maken ceintuurs en zakkleppen plaats voor losse en af- kledende lijnen. Frankrijk (dat een groot deel van Plaza's collectie af neemt, jubelt over deze damesman tels!). Welbekend is Netex: goede betaal bare modellen voor de vrouw, die er wel leuk maar niet overdreven hip wil uitzien. Wie verlangt naar nog meer progressieve jonkheid in haar jasje en wat daar onder zit, keert zich tot YAS, het jeugdfabrikaat, dat met Netex onder een dak woont en onder een hoedje speelt. Netex doet veel grijs in zijn col lectie, snijdt de mantels slank in de taille en vindt telkens gelegenheid cirkelvormige zakken a la Cardin op te stikken: soms met steeksplit, soms van boven open, vaak met stiksels of garnering van knopen, die de hele collectie door vol fanta sie zijn. Ook hier fraaie ruitdessins in mantels met ceintuur, dubbele knopenrij en V-hals eventueel met bontkraag. Tot maat 42 voegt Netex desge wenst een pantalon bij de mantel, hetgeen de prijs slechts met f. 35,- verhoogt! Boven 42 wordt over pan talons gezwegen. Een gewaarschuw de vrouw telt voor twee (ook in om vang mevrouw; de pantalon staat u niet meer). Bij het tonen van een schattig wit wollen jasje met bruine vensterruit, bruine leren biezen en knopen horen wij dat Amerika (een groot afne mer!) dol is op wit, ook voor de winter. Intussen geldt dit niet alleen voor Amerika. Netex-directeur toont een damesmantel in gebroken wit met bontkraag. Men zegt dat hjj er 26.000 exemplaren van verkocht heeft! „Dat is overdreven", ver klaart hij. Maar in een onzer dames bladen stond de mantel afgebeeld als het model van de maand en dat heeft wel vele duizenden volslanke Nederlandse dames blijkbaar aange spoord zich eveneens in het wit te steken. Wij zien van Yas zeer gedurfde broekpakken, vooralsnog het jasje reikend tot minilengte. Bijzonder flatteus en bijna operette-achtig en daarom voor deze tijd misschien welhaast te „mooi": een sterk ge tailleerd en zeer klokkend jasje met een capuchon waaruit de voering van wit Toscaans lam piept. Als garnering zien wij hier veel Australisch oppossum en speciaal persianer voor de combinatie met tweed. „Naar Amerika verkopen wij uit sluitend mantels zonder bont; door de invoerrechten wordt het daar on betaalbaar"!, aldus Netex-Yas. En zo hebben wij hier eindelijk eens recht en reden ons rijk te voelen in vergelijking met de dollarprinses (maar zij kan natuurlijk wel een Amerikaans bontje op haar Neder lands jasje zetten!). Bij de foto's van links naar rechts: vaag geruite tweed voor een mantel met blinde sluiting, aangeknipte mou wen, epauletten en suède ceintuur, die de ruime rug bijeen neemt (Pla za); soepel getailleerde jasjes, kort of langer, met of zonder pantalon, in wollen kamgaren ottoman, dwarse taillenaad, koperen knopen (Plaza); klokkende mantel met capuchon, die werd gegarneerd met wit Toscaans lam, ook goed te dragen zonder de bijbehorende pantalon (Netex-Yas) door Cardin geïnspireerd, dit kam garen jasje met de beroemde ronde zakken en bolle knoopjes (Netex- Yas). (Van een onzer redactrices) PARIJS De grote premières waarop nieuwe collecties ook dit jaar weer zijn getoond, moeten gezien worden als show-business. Ze wor den rendabel gemaakt door de entreeprijzen van enkele duizenden per persoon en ze zorgen voor een onontbeerlijke publiciteit. Tenslotte geven ze dan ook nog de nieuwste ideeën van de meester weer. Op de dag van zijn première opende Courrèges zijn eerste Parijse boutique, alwaar hij weer de nieuwe lijn Courrèges Jeune verkoopt. Je waagt je af of de man, die om zo te zeggen kinderkleren voor volwas senen placht te ontwerpen, ze dan soms voor oudere vrouwen bedoeld had! Deze maand opent hij een tweede boutique, gelegen tussen die van Cardin en Saint Laurent in, en ian nog een derde in... Japan. Ted Lapidus, ook zo'n voorvechter voor jonge klanten, begint een cos- metica-afdeling voor de jeugd. Hij heeft vergevorderde plannen voor een serie boutiques in Amerika en tenslotte over de hele wereld. Dior (eigendom van de katoenko- wng Boussac) zoekt de uitbreiding (oog) niet territoriaal, maar in ver scheidenheid van artikelen Zijn bou tique is beroemd voor jong en niet long, voor vrouw en man. Onlangs Wierp ook hij zich op cosmetica, maar het allerlaatste nieuws zijn Uiors juwelen. En nu eens géén na- maakjuwelen waarin couturiers al vele jaren schitteren Nee, Dior houdt zijn naam van zeer gedistin geerd hoog met „echt". Om te be ginnen zijn er natuurlijk vele kettin gen en ceintuurs, nu dus van edel metaal Voorts heeft hij een collectie sieraden gebouwd op „diamant" «are Bohan (Diors opvolger) ont- ze zelf, zegt hij Vele van de °,™e sieraden zijn van email en Woi amant bezaaid Ze kunnen zo- „°P sportieve kleren als op ondkleding gedragen worden. u ze dus geen armoe lijden, de nit ontwerpers, hoeven ze ook op zolderkamertjes te wonen, slwain een man die niet aan de weg timmert, kalme maar zeer fraaie ontwerpen maakt en nog aar dig wat vorstelijke klanten telt, is ingelijfd bij Revlon. Als we nagaan dat Revlon nummer 2 staat op de wereldranglijst van cosmetica, kan men aannemen dat hij geen finan ciële zorgen kent. Zijn hobby is wo nen in een mooi comfortabel huis. Daarom heeft hij er vijf (plus vijf auto's): één pied-a-terre in zijn cou- turebuis, één hypermodern ellips vormig huis met 3 hectare grond op het eiland Elba, één in Florence met uitzicht op de dom, één Arabisch in Marakesch en één aan de Seine waar de beroemde impressionist Sisley zijn mooiste schilderijen maak te. In een Frans tijdschrift over inte rieurs is zijn Parijse vorstelijke inte rieur onder de loep genomen. Hij blijkt verzamelaar van Chinees por selein en tanagrabeeldjes. Chanel bezit huizen, maar zij woont al jaar en dag op een kamer in de Ritz, een van de beste hotels ter wereld Hiermee bewijst zij een praktische vrouw te zijn! Boven haar couturesalons heeft zij een schitterend appartement, dat vol kunstvoorwerpen staat en bij Lau sanne een indrukwekkende villa, waar zij wel eens grote ontvangsten geeft. Behalve kostbare rariteiten verzamelt zij renpaarden en edelste nen om mee te spelen en haar fa meuze Byzantijnse bijous van te ma ken. (De Chanelkettingen van een paar kwartjes de meter zouden dit niet doen vermoeden) Yves Saint Laurent is de eerste die zich hypermodern heeft inge richt. Aangezien je toch wat moet verzamelen, heeft hij het op beeld houwwerken begrepen Hij heeft kort geleden een tweede huis gekocht in Balmain, bezitter van vijf verfijnd ingerichte huizen, aan het werk in zijn atelier zonder luxe. Marakesch, maar belegt zijn geld voornamelijk in boutiques. Hetzelfde geldt voor Cardin: twee schitterende couturehuizen op de Couture-straat, de Faubourg St. Ho- noré, 6 boutiques in Parijs, 3 in de provincie. Maar desondanks een pri vé, rijk appartement met wintertuin en een huis op het land. Madame Grès, ook alleeneigenares van haar Huis, investeert haar win sten in de zaak. Ze bewoont een Spaans ingericht Parijs huis en el ders een boerderij. De Givenchy verdeelt zijn tijd tus sen een verdieping in een paleis waar ook Philippe Venet een appar tement heeft en een geheel wit inge richt Louis XVI huis in Versailles. Marc Bohan, de man van Dior, woont in een hoogs* modern inge richt appartement, dicht bij zijn werkterrein en verder (zo lezen wij in een wat spottende beschrijving oyer hem in het Franse dagblad de Figaro) prefereert hij de buitenhui zen van zijn vrienden! (Maar hij be steedt ook veel tijd aan zijn 14-jarig dochtertje dat op een pensionaat zit). Carven heeft een beeldige 18e eeuwse woning in Parijs en een uit het Empire bij Chantilly, voor grote ontvangsten; voorts een naar eigen ontwerp, ergens op het land, aan het water Het vierde huis was een oude abdij, die nu is verkocht, maar de 85 heiligenbeelden van gesneden hout (17e en 18e eeuws), bleven in Carven's collectie van kunstvoorwer pen. NEW YORK (AP) Sault Kent zat zekere avond laat op zijn ge mak tv te kijken toen de telefoon ging: „Mijn man is zojuist gestorven", zei een vrouwenstem, „en u moet hem bevriezen." Als secretaris van de New York- se vereniging van cryonici (koud- makers) wist Kent precies wat hij moest doen. De volgende dag was Andrew Mihok, de echtgenoot van de vrouw die had opgebeld, stijf be vroren bij een temperatuur van minus 110 graden. Een groeiend aantal Amerikanen zoals Andrew Mihok hebben de ver eniging verzocht hen na hun dood te bevriezen. Ze gokken op een we tenschappelijke doorbraak, waar door ze te eniger tij^ weer ontdooid en tot het leven teruggebracht kun nen worden. Ook rekenen ze op de ontdekking van een geneesmiddel voor de kwaal waaraan ze stierven. Volgens woordvoerders van de cry onici hebben zich sinds 1967 min stens negen personen in de Ver. Sta ten laten bevriezen. De cryonici geven eerlijk toe, dat het vandaag de dag nog niet moge lijk is om een eenmaal bevroren lichaam tot het leven terug te bren gen. Volgens sommige wetenschap pelijke waarnemers is het hele idee biologische onzin. Niet alleen ligt doeltreffend ontdooien nog buiten het bereik van de wetenschap maar binnen zeven tot tien ninuten nadat de bloedcirculatie stopt, ster ven de hersenen af- Tenzij de her senen onmiddellijk na het intreden van de dood zouden worden ge koeld of bevroren bestaat de kans, dat een bevroren man als een zwak zinnige terug zou komen. „Als we er iets anders op wisten zouden we het doen" zegt de 26-ja- rige Paul Segall, vice-voorzitter van de vereniging en bioloog aan het Technologische Instituut van New York. De leden van de vereniging streven naar onsterfelijkheid en uit wat ze zeggen blijkt, dat ze vertrou wen hebben in het vermogen van de mens om het eeuwige leven langs wetenschappelijke weg te vin den. „In wezen heeft de vereniging de oorlog aan de dood verklaard", zegt Sehall. De vereniging van koudmakers telt ongeveer honder^ leden in New York en een iets kleiner aantal in de staten Michigan en Californië. Minstens twintig leden van de New- yorkse vereniging hebben getekend om bij hun dood te worden bevro ren. De vereniging zegt, dat ze de oor log tegen de dood met alle beschik bare wetenschappelijke middelen wil voeren en dat op het ogenblik bevriezen de beste mogelijkheden biedt. Wanneer een lid van de ve-°niging van cryonici sterft moet de vereni ging snel handelen, aangezien een lichaam begint te bederven zo gauw het leven er uit geweken is. Aller eerst moet het bewijs van overlijden ving getekend worden, zodat het uit drie fases bestaande bevriezing'spro- ces kan beginnen. Als de weten schapsman van de vereniging heeft Segall doorgaans de leiding bij de bevriezingsoperaties. Met hulp van het lichaam in een plastic zak en doet er dan ijs bij in. In de rouwkapel wordt het bloed uit het lichaam gehaald en wordt de overledene overvloedig ingespo ten met een speciale oplossing om te voorkomen, dat tijdens het be vriezen de weefsels beschadigen. Er wordt geen balsemvloeistof ge bruikt. Dit zou de weefsels vernie len. Vervolgens wordt he lichaam met een mengsel van zout en ijs be streken om het nog kouder te ma ken. De eerste fase is nu voltooid. En de temperatuur van het lichaam ia iets onder het vriespunt. Na de begrafenis wordt het li chaam in droog ijs verpakt, waar door de temperatuur daalt tot onge veer 110 graden onder nul. De plas tic zak verhindert, dat het droge ijs in contact met het lichaam komt. Zodoende wordt het weefsel niet be schadigd. Hiermee is dan de twee de fase voltooid. In de derde fase wordt het li chaam in een grote metalen contai- ontdooid heeft hij geld", zegt Se gall. Samenhangend met hun positie in de zonder winstoogmerk werkende New Yorkse vereniging van cryoni ci zijn Kent, Segall en Curtis Hen derson, voorzitter van de vereni ging, ook nog leidende figuren van Kyrospan Corp in Sayville op Long Island in de staat New York. Deze jonge firma noemt zich een servi ce-dienst voor het opslaan van overledenen. Geassocieerd met Kry- ospan is Fred Horn, directeur van de St. James rouwkapel. Mocht het bevriezen van lijken ingang vinden dan hebben deze mannen hun voet alvast tussen de deur. En dan gaan ze beslist goede zaken doen De vereniging van cryonici heeft haar wortels in de vereniging tot verlen ging van het leven, die in 1964 in Washington werd gesticht door Ev. Cooper, het huidige hoofd, kort na ner gelegd, gevuld met vloeibare stikstof. De container, die volgens Segall op een reusachtige thermos fles lijkt, wordt luchtledig gemaakt. De vloeibare stikstof doet de tempe ratuur van het lichaam dalen tot 320 graden onder nul. De kosten van dit uitgebreide sf- koelingssysteem bedragen ongeveer 15.000 dollar, de onderhoudskosten niet meegerekend. Volgens Kent, de 29-jarige redacteur van het vaktijd schrift der koudmakers, betekenen deze de hoge kosten geen punt. In feite zegt Kent openlijk, dat hij er niets tegen heeft om met dit denk beeld geld te verdienen. De vereni ging oppert tevens de gedachte om nog eens tienduizend dollar in een trustfonds voor de overledenen te plaatsen. Hiermee zou de capsule onderhouden kunnen worden, zegt Kent, en zou de overledene, een maal tot het leven teruggebracht, een bestaan hebben. „Als hij wordt de publikatie van Robert Ettinger's boek „De vooruitzichten op onster felijkheid". Ettinger ontsnapte in de Koreaan se oorlog ternauwernood aan de dood. In zijn boek onderzoekt hij de vorderingen, die men op het gebied van het uitschakelen van de dood tot 1964 heeft gemaakt. Ettinger woont nu in Detroit en is hoofd van de afdeling Michigan der cryonici. Kent was de WL-coordinator voor de stad New York. „In de zomer van 1965 kwamen velen van ons in New York tot de slotsom, dat we binnen de Wl niet genoeg konden doen", zegt Kent. De nog steeds zeshonderd leden tellende VVL werkte alleen in theo rie aan de bevriezing maar Kent en zijn vrienden was het om de prak tijk te doen. „Wij waren radicaler" zegt Kent. De Newyorkse vereniging van cryonici kwam er, en in de nerfst van 1966 reisden Kent en Henderson het land door om ook anderen voor hun idee te winnen. In Detroit ont moetten ze Ettinger en in Californië nog andere geinteresseerden. De eerste persoon die bevroren werd was James H. Bedford, een 74-jarige natuurkunde-professor in Los Angeles en lid van de pas ge stichte vereniging van cryonici in Californië. Dat was op 12 januari 1967. Sindsdien zijn er negen andere geweest, ofschoon een persoon na derhand werd ontdooid, omdat zijn nabestaanden bezwaren hadden. Het idee om bevroren en later weer tot het leven teruggebracht te worden is niet nieuw. In Scots Ma gazine uit 1758 staat een verhaal van een doodgevroren man, die in afwachting van de begrafenis in een lijkkist werd gelegd, maar tot ver bazing van iedereen ploteils gtot het leven terugkeerde. Tegenwoordig verdiept men zich in de uitwerking, die bevriezen op levende weefsels heeft. Cryobiologie wordt als een rechtmatige weten schap beschouwd en de vereniging voor cryobiologie telt onder haar le den Michael Debakey, de hartchi rurg uit Houston. De cryobiologen zijn echter op het ogenblik niet ge ïnteresseerd in het bevriezen van he le menselijke lichamen. Wat zij on derzoeken is de uitwerking van lage temperaturen op organen zoals het hart en de lever. Wanneer men een maal betrouwbare methoden heeft gevonden om de verschillende in de mens aanwezige weefsels te bevrie zen en te ontdooien is het potentieel om levens te kunnen redden onbe grensd. Mannen als Debakey hebben het idee van vriesbanken geopperd, waar menselijke organen voor on beperkte tijd goed gehouden kunnen worden zoals een biefstuk in de ijs kast thuis. Maar Debakey heeft nooit voorgesteld om een geheel or ganisme te bevriezen. Intussen zeggen de cryonici, dat ze niet willen wachten totdat de we tenschap een middel vindt om men sen met succes te ontdooien. Ze zeg gen dat er nu, op dit ogenblik men sen sterven en dat daar iets aan ge daan moet worden. Nu bevriezen, wat er later moet gebeuren zien we wel weer, zeggen ze. Ze zijn er ze ker van dat de wetenschap op een goede dag met de oplossing komt. Tot diegenen, die de dood wense lijk en natuurlijk vinden, zegt de vereniging: gaat uw gang en ga maar dood. Maar de vereniging is van mening dat de meeste mensen die zeggen dat het eeuwige leven on natuurlijk is, dit uit zelfverdediging zeggen. Omdat ze weten, dat ze moeten sterven compenseren ze dit door te proberen positief over de dood te denken, zegt de vereniging. Maar als iedereen maar altijd zou doorleven, zou dit dan geen groot probleem worden, gezien de lange traditie van sterfelijkheid die de mensheid achter zich heeft? In filo sofisch en religieus opzicht is deze vraag oeverloos. En dan is er ook nog de overbevolking. Segall zegt, dat hij zonder moei te de juiste filosofische en reli gieuze formule voor het idee van de onsterfelijkheid zou kunnen vinden, omdat hij er rotsvast van overtuigd is, dat de dood niets an ders is als een ziekte. Overbevol king zou volgens hem „aan de bron" voorkomen kunnen worden door geboortenbeperking. „Boven dien hebben we het hele univer sum om in te leven" zegt hij. t l

de Stem | 1969 | | pagina 19