Architect moet met beide benen in maatschappij komen te staan AUSTRALISCH TWEETAL HAD PECH VEROUDERDE STRAF GEVANGENISSEN WORDEN OPGEHEVEN Kinderpostzegels DIRECTEUR DR. B. WELTENWIJ GOOIEN TILBURGSE AKADEMIE VAN BOUWKUNST OPEN Mogelijk door onderbezetting Wetsontwerp over hoger onderwijs CONTACTEN KLEINE GROEPEN Steward Stoel Geld MK NEDERLAND Jonge Blankenheym. 7 DE STEM VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 9 HP illll TILBURG Architectuur wat is dat eigenlijk? kan men niet bedrijven zonder maatschappelijk engagement en zonder er creatief de technische mogelijkheden van deze tijd in te verwerken. Wij van de Tilburgse Academie van Bouw kunst willen gaan proberen die gedachte in onze opleiding te verwezenlijken. „Wij" dat is nu hij ons de gehele acade mie-gemeenschap. Het is ook daarom zo prettig dat wij met een blanke lei kunnen beginnen. Een klein instituut met studenten die een HTS-bouw- kunde opleiding hebben gehad en die allen verantwoordelijke ba nen in hun vak hebben. Dat betekent dat wij soepel kunnen zoe ken naar nieuwe wegen in onze architecten-opleiding. We kunnen met mate en rustig experimenteren". DR. B. WELTEN Het is een stuk van jezelf geworden Dr. B. Weiten, beeldhouwer en kunsthistoricus de nieuwe di recteur van de Tilburgse Acade mie, formuleert zijn zinnen aan vankelijk voorzichtig. Tastend naar de juiste omschrijvingen van begrippen en zoekend naar woor den die zijn opvattingen zo helder mogelijk omschrijven. Hij merkt dat zelf. „ja, weet u, deze dingen voel je meer dan je ze kunt ver woorden. Dat hele conflict op on ze academie heeft mij met de neus op feiten gedrukt. Ik ben daarmee dag en nacht bezig geweest. Het is een stuk van jezelf geworden. En dat moet je nu waar gaan ma ken. Dat waarin je vurig gelooft, kun je vaak nauwelijks met elan in koele zinnen gieten". Hij meent dat de Academies van Bouwkunst in ons land heel duidelijk een eigen identiteit moe ten hebben. Ze zijn niet te verge lijken met de bouwkunde dagop leidingen van de technische hoge scholen. „Ze geven de studenten heel wat anders. Bij ons komt men niet zonder reeds een gede gen bouwkunde-opleiding op een H.T.S. te hebben gehad. Bij ons werkstudenten dus mensen die onze part-time opleiding volgen, maar die al op architectenbureaus werken. Dat alleen al geeft ons een heel ander soort studenten. Niet beter, niet slechter, maar gewoon an ders. Vaak al met veel meer be grip voor de werkelijk belangrijke zaken die in hun vak spelen. Bij ons komen vakmensen die zich jarenlang grote offers willen ge troosten ook in de persoonlijke en gezinssfeer om de top te be reiken in hun beroep. U zou het zo kunnen zeggen: de Academies van Bouwkunst worden bezocht door studenten die het al een heel eind gebracht hebben in de bouwkunde en die nu bouwkunst willen gaan beoefenen". Dat heeft heel duidelijk conse quenties voor de opleiding, meent dr. Welten. Kunst, ook bouwkunst, vooronderstelt sociale bewogen heid. Naast artisticiteit en schep pingsdrang zijn actieve bezinning op het gebeuren in de maatschap pij en integratie met andere ge bieden van kunst eerste vereisten. Zonder dat kan men geen bouw kunst bedrijven. „Vanuit die opvatting is dan ook onze gedachte geboren dat de aca- demiale bouwkunst-opleiding niet thuis hoort in het voortgezet on derwijs en dat zij ook niet past in het huidige wetenschappelijk on derwijs. Zij behoort, evenals een aantal andere beroepsopleidingen, naast het wetenschappelijk onder wijs, te worden ondergebracht in het tertiair onderwijs". Een mondvol. Dr. Welten ia de eerste die dat beaamt. „Als de ge dachten die er achter zitten maar over komen. Dat is de hoofdzaak. In Tilburg gaan we pogen een op leiding te scheppen die een voor wetenschappelijk karakter draagt, met duidelijke lijnen van en naar de maatschappij. Geen in zichzelf besloten gemeenschap dus. Maar een open instituut, dat moet onze Academie van Bouwkunst zijn. Be vrucht vanuit de eigen regio en vanuit de gebieden die de bouw kunst raken". Dr. Welten is voorstander van een integraal bouwkunst-onder wijs, waarbij verdieping van de theorie het gehele scheppingspro ces voedt en dat zijn inspiratie vindt in het maatschappelijk en - gagement enerzijds en de techni sche inventiviteit anderzijds. Slechts op die manier kan een ar chitect, zo stelt hij, de vorm-cate- gorieën aangeboren die in de oor spronkelijke technieken liggen be sloten. „Gewoon gezegd, je kunt geen goed huis ontwerpen, als je niet weet waaraan in een gezin be hoefte bestaat en welk materiaal je kunt gebruiken om je conceptie te verwerkelijken met het oog op die behoeften. Achter een gevel moet echt nog wel wat zitten". „Gewoon gezegd, je kunt geen goed huis ontwerpen, als je niet weet waaraan in een gezin be hoefte bestaat en welk materiaal je kunt gebruiken om je conceptie te verwerkelijken met het oog op die behoeften. Achter een gevel moet echt nog wel wat zitten". Hoe nu de theorie over dit alles in praktische werkbare structuren om te zetten? Wel, de maatschap pelijke vervreemding van de ar chitect moet men in de opleiding reeds voorkomen. „Ik pleit er in ander verband voor dat het toegangsniveau van de Academies van Bouwkunst wordt verbreed. Nu hebben alleen studenten met H.T.S.-bouwkunde toegang. Maar waarom zouden wij jonge mensen die de School voor Industriële Vormgeving in Eindhoven, of de afdeling Architectonische Vormge ving van St.-Joost in Breda heb ben gevolgd, niet toelaten? Voor waarde is dan dat zij op tech- nisch-wetenschappelijk niveau kun nen worden bijgeschoold. Hun in breng kan van zeer grote beteke nis zijn". Bovendien is dr. Welten van plan contacten te gaan zoeken met de Sociale Academies en met de Tilburgse hogeschool. „Om de veertien dagen gaan wij, dinsdagavond, open huis hou den. Een soort gespreksbijeenkom sten met inleiders over allerlei onderwerpen. De studenten kunnen hun vrouwen of meisjes meebren gen, architecten en kunstenaars zijn dan welkom, evenals ieder die belangstelling heeft. Wij hopen dan het gesprek over architectuur te kunnen voeren in een maat schappelijke context. Wij gaan ook tentoonstellingen in de Academie houden. Alles wat maar met wo nen en het leefklimaat te maken heeft, krijgt dan kansen". Er is een kracht aangetrokken die in het bijzonder belast is met het leggen van contacten met ac tuele gebeurtenissen. „Waarom zouden wij niet eens Amsterdamse hippies laten vertellen wat hen be roert en drijft? En wat zit er ach ter het optreden van de Studenten Vakbeweging? Om maar een paar zaken te noemen?" Dr. Welten is het met zijn me dewerkers en studenten eens dat het gebouw van de Academie moet gaan functioneren in de aca demie-gemeenschap. „We gaan snel een goede bibliotheek opbou wen. Nu hebben we vrijwel niets, hoewel er wel geld voor is ge weest. Er komt een volledige don kere kamer en we zijn bezig aan de opbouw van een werkplaats. Het apparaat dat voor de Acade mie een dagtaak heeft, komt in ons gebouw. Ook dat zal bijdragen tot de vermaatschappeling van de opleiding". De Bouwkunst-Academies zullen nimmer massa-instituten worden. Dr. Welten denkt dat daardoor project-onderwijs van kleine groe pen een goede kans zal maken, In die kleine „cellen" kunnen ar tisticiteit en creativiteit uitstekend tot bloei komen. Elke groep moet dan een kleine werkplaats wor den, waarbinnen men zich vanuit het gekozen vak bezint op de maatschappij en zoekt naar inte gratie van kunstgebieden die de bouwkunst kunnen verdiepen en verbreden. ,.Als dat lukt krijgen de Aca demies een eigen gezicht en be staat er kans dat er architecten worden opgeleid die vanuit eigen visie, vakkennis, maatschappelijke bewogenheid en scheppingsdrang mee gaan helpen de moderne mens een woon- en leefmilieu te geven dat het ritme van de tijd weergeeft en dat eindelijk de af schuwelijke eenvormigheid door breekt. Mathematiek, techniek en rationaliteit hebben teveel de sig natuur gekregen in de bouwkunde van een technocratische en esthe tische dictatuur. Dat moeten we doorbreken. JACQUES LEVIJ SCHIPHOL (ANP) Twee duur geklede, beschaafd sprekende, Aus tralische jongemannen, die volgens hun eigen verklaring al twee en een half jaar de wereld omzwerven en daarbij experts zijn geworden in 't vliegen zonder betaling zijn woens dagmiddag op verzoek van de Cana dian Pacific Air op Schiphol enkele uren door de marechaussee vastge houden, omdat ze ditmaal pech had den en in een lijntoestel van deze maatschappij, waarmee ze gratis de oceaan overstaken, tegen de lamp lie pen. Hun recept Hjkt dóódsimpel. Ze kochten in Vancouver voor 34 dol lar een reisbiljet voor een binnen larndse vlucht naar Calgary en maak ten gebruik van een intercontinen taal lijntoestel, dat van Vancouver via Caligary naar Amsterdam zou vliegen. Maar toen de machine in Calgary landde, bleven zij met enke le passagiers, die Nederland als eind bestemming hadden, aan boord en niemand controleerde dat. „We hebben stomme pech gehad", zo vertelden ze op Schiphol. „Toen we in Vancouver aan boord gingen stond bij de controle toevallig de steward van het vliegtuig, die enkele grapjes tegen ons maakte en zei, dat we best lol in Calgary zouden heb ben. Deze steward herkende ons op het moment, dat we na de tussen landing in Calgary opstegen voor de vlucht over de oceaan. Normaal ge beurt zo iets nooit." De gezagvoerder van het vliegtuig vroeg voor zijn landing op Schiphol assistentie van de marechaussee, die de beide jongens, de 24-jarige Len- nard Lucas en de 23-jarige William De twee Australiërs op Schiphol Moore, beiden uit Melbourne, na aankomst op Schiphol aanhield. De CPA-vertegenwoordiger wilde het tweetal linea recta terugsturen naar Canada, maar de heren bleken over ruim 1000 dollar te beschikken en boden aan de reis alsnog te betalen. Daar nam de CPA genoegen mee, waarna alle gramschap werd begra ven, Zelfs de marechaussee zag er geen bezwaar in het tweetal in ons land toe te laten, echter op een voorwaarde: ze moesten eerst een enkele reis naar Londen boeken en de biljetten bij de marechaussee de poneren. Mochten de beide jongens zonder middelen van bestaan komen, dan kan men hen zonder dit op staatskosten te moeten doen tenmin ste netjes het land uitzetten. Het tweetal ontving prompt daar op onverstoord en met alle egards een verslaggever en verstrekte hem openhartig een aantal details van het mislukte avontuur. Bij de tussenlan ding in Calgary waren ze al in moei lijkheden, „omdat daar uitgerekend een heel congres aan boord kwam en iedereen had een bepaalde stoel toe gewezen gekregen. We moesten dus telkens met excuses voor de vergis sing onze stoelen afstaan toen ze binnenkwamen en wipten dan vlug naar andere om ons gedekt te hou den. Het ging er benauwd uit zien, want op het laatst waren bijna alle stoelen bezet. Toch liepen we bij die tussenlanding niet in de val, want er bleken in totaal vier stoelen leeg te blijven. Jammer dat we zoveel in druk op die stewart hadden ge maakt." Op de vraag hoe ze tijdens hun omzwervingen door het Midden- Oosten, Europa en Amerika in hun onderhoud voorzien, antwoordden ze: „Ach, we weten ons altijd best te redden", en naar hun welverzorgde uiterlijk te oordelen was dat inder daad het geval. Gevraagd waar ze al dat geld vandaan hadden gehaald, zei Lennard: „Er zijn een heleboel ver schillende manieren om aan geld te komen, zelfs ook legaal, al komen we er dikwijls ook illegaal aan." Zijn maat William vulde hem aan met de opmerking: „We werken ook wel eens, maar nooit te hard." Vrij ais vogels mochten ze de luchthaven verlaten en dat deden ze bescheiden per bus. Waarom ze naar Nederland waren gekomen? Het bleek, dat ze voor ons land relatief korte belangstelling hadden. Het werkelijke reisdoel was het bierfestival in München, dat daar volgens hen eind september be gint.... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kort na het bekend worden van de voorgenomen sluiting van de strafgevangenis in Leeuwarden, heeft het ministerie van Justitie ons bevestigd dat ook de Haarlemse strafgevangenis (de Koepel) als gevangenis zal worden opgeheven. Nederland telt momenteel ruim 2.700 gedetineerden. In de gevangenissen te Leeuwarden en Haarlem zitten respectievelijk slechts 27 en negen gedeti neerden. In Leeuwarden hoofdzakelijk recidivisten en in Haarlem mannen die minimaal tot zes maanden en maximaal tot drie jaar veroordeeld zijn en voor wie „een verblijf in een beperkte gemeenschap wenselijk wordt geacht." Sedert het begin van 1968 ver toont het aantql gedetineerden een regelmatig dalende tendens, welke zich het laatste half jaar scherper aftekent. In het bijzonder gevange nissen raken hierdoor onderbezet. Beide gebouwen voldoen door hun ouderwetse inrichting niet meer aan de eisen die de moderne (therapeu tische) behandelingen stellen. Zij zijn gebouwd in een tijdperk, waar in men totaal andere gedachten had over het ondergaan van gevange nisstraffen. Momenteel staan de meeste van de cellen in de gebou wen die uit de vorige eeuw stam men, leeg. De Leeuwarder gevangenis zal naar alle waarschijnlijkheid defini tief worden gesloten. De directie Gevangeniswezen van het ministerie van Justitie heeft met de Koepel in Haarlem andere plannen. In het zelfde gebouwencomplex van de Koepel is het Huis van Bewaring II opgenomen. Dit HvB deed al gerui me tijd dienst als opvang van de overloop van de Amsterdamse hui zen van bewaring. Na aanpassing zal naar verwacht wordt de Haarlemse strafgevangenis in zijn geheel dienst gaan doen als Huis van Bewaring voor de opvang van (ADVERTENTIE) Zmke stappers voor Ot en, sim X/i knket zmrt Uikj br^n af blanw/róod passen,- X/1atmZ1-?>9 Sterke rn,bberzdots Moeder kzuk een$ rvwrde Uwe Prfy /ïlatenupw T Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leiden M 15 NEDERLAND +IÖC DE? HAA,U Dick Bruna "it Utrecht heeft de ontwerpen gemaakt voor de vijf kinderpostzegels (foto) van dit jaar. Ze zullen vanaf 11 no- vember tot 3 januari volgend jaar in alle Nederlandse postkantoren te krii- §,eILzJIn' De z®sels, waarvan tekst en waardecijfers verzorgd worden door r. L. Lossee uit Den Haag, zijn uitgevoerd in de kleuren blauw, geel rood zwart en groen. 6 het surplus van de huizen van be waring in het ressort van de arron dissementsrechtbank te Amsterdam. Binnen het differentiatiebeleid van de directie Gevangeniswezen is „Haarlem" aangewezen als gevan genis voor midden-langgestraften. Bij justitie kon men ons nog niet zeggen op welk tijdstip de Haarlem se strafgevangenis als zodanig zal worden gesloten. Als het plan wordt doorgevoerd, zullen de meesten van de negen gedetineerden ontslagen zijn. Degenen, die dan nog overblij ven zullen worden overgebracht naar de gevangenis I in Den Haag, waar eenzelfde categorie gestraften zit. De gevangenen in de Leeuwar der gevangenis zullen naar ver schillende andere inrichtingen gaan. Zij zullen daarbij zelf een zekere inspraak krijgen. De beslissingen van de directie Gevangeniswezen komen vrij onver wacht. Zowel bij gedetineerden als bij de stafleden, die aan de resocia lisatie van de gedetineerden wer ken, is de mededeling met gemeng de gevoelens ontvangen. De sluiting van deze ondoelmatige gevangenissen, die veej personeel vragen en een reeks beveiligings maatregelen, past in het kader van het streven bij Justitie naar een meer „open" beleid t.a.v. de bewa king. Ruim een jaar geleden is aan gekondigd dat men de beveiliging en bewaking van de gevangenissen en huizen van bewaring drastisch wil gaan verminderen. Of in dit ge heel ook het afbreken van de vier geschutstorens rond de strafgevan genis in Breda zou passen? In Bre da zijn in ieder geval elke dag nog stenguns op de gedetineerden ge richt. Het teruglopen van het aantal ge detineerden brengt wederom de plannen voor de bouw van een nieu we vrouwengevangenis in gevaar. Al sedert 1951 wordt er gedacht aan de bouw van een aangepaste in richting. Momenteel zitten in de enige Nederlandse vrouwengevange nis, te Rotterdam, ruim vijftig ge detineerden. Dit aantal neemt steeds af, waardoor nieuwbouwplannen telkens achterhaald bleken. De jongste ontwerpen voorzien in de bouw bij Arnhem (Johanna Hoe ve) van een complex met vier paviljoens met elk tien plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen zal waarschijnlijk binnen een of twee maanden zijn ontwerp van wet over de nieuwe structuur van het weten schappelijk hoger onderwijs naar de landelijke adviesinstanties sturen. Ik heb de indruk dat hij snel een wetsvoorstel daarover naar de Twee de Kamer wil zenden. Aldus Mr P. Kuypers, voorzitter van de structuurcommissie van de Tilburgse hogeschool. Hij heeft de vorige week met de minister gespro ken op verzoek van de structuurcom missie. De nota-Veriniga over de nieuwe universitedtsstructuur, zo is hem door de bewindsman verzekerd, is geen volkomen uitgekristalliseerd of gede tailleerd stuk. Een hele reeks punten is nog onduidelijk. Het departement van de minister is met name nog liet klaar met het vraagstuk van de be roepsbestuurders van hogescholen en universiteiten en met de taak en de plaats van een universiteitsraad. De nota geeft niet meer dan het geraamte voor een toekomstige struc tuur. Minister Veringa heeft hem vertelt dat er voor hem slechts een beperkt aantal principiële punten zijn, o.a. het vraagstuk van het „one man, one vote-systeem". Veel meer punten in de nota-Veringa staan ech ter ter discussie. Het is de bedoeling nadat het wets ontwerp wet is geworden, door mid del van algemene maatregelen van bestuur, de wet inhoud te geven. Er zal voldoende ruimte zijn voor expe rimenten. (ADVERTENTIE) Daar is Barend de Beljongen. Met het volgende rondje.

de Stem | 1969 | | pagina 7