ONTVOERINGEN IN Z.-AMER1KA GAAN DOOR Siegfried E. van Praag (70 jaar): „JOOD MET HEIDENSE TREKJES" „Stoomwalsactie" een waarschuwing Sloan's Balsem Onderzoek naar denken over Vredesweek Molenaars gevoel voor de toekomst IN DEN HAAG 400 KATTEN ARABISCHE DREIGING WORDT MET DE DAG GROTER BEELDHOUWER CARASSO OVERLEDEN km torg mantels fn wij ien ertegen ie jaar borg )escherming. C&A wel lodellen, ïring, jzen. Zolang er onpopulaire regiems bestaan en de Y.S. ze blijven steunen Moord ETIKET HEIMWEE Van Lanschot heeft nu merendeel aandelen van Hufima Grootste hoeveelheid olie in één keer naar Rotterdam (Door Richard Gott) „Zolang er onpopulaire regiems blijven bestaan in Zuid-Amerika en zolang de Verenigde Staten ze blijf steunen, zullen de ontvoerin gen doorgaan." Het is nu een kwestie van rou tine geworden. De grote Ameri kaanse limousine met zijn voor name passagier rijdt na de lunch terug naar het kantoor. Een klei ne auto vol met gewapende stu denten rijdt de grote limousine klem. De passagier doet zijn han den omhoog en wordt de kleine auto ingesleurd. De chauffeur blijft smadelijk achter. En er is weer een ontvoering achter de rug. Dezer dagen in Rio de Janeiro en verleden jaar in Guatemala- city was de voorname Amerikaan de ambassadeur. Daarvoor in Guatemala en in Venuzuela waren de slachtoffers de hoofden van de Amerikaanse militaire missies. De ontvoerders zijn bijna al tijd dezelfde lieden geen com munisten, maar leden van revolu tionaire organisaties, die door Cu ba geïnspireerd zijn. Hun motieven verschillen. 1963 was een Jaar van opzienbarende ontvoeringen en kapingen in Ve nezuela. Maar toen namen de guerilla's van het zogenaamde na tionale hevrijdingsfront alleen maar vooraanstaande mensen ge vangen om daardoor publiciteit te krijgen. Het plaatsvervangend hoofd van de Amerikaanse missie werd acht dagen lang gevangen gehouden en daarna liet men hem geblindockt bij de Amerikaanse ambassade achter met schoensmeer in zijn haar gesmeerd. In Guetemala zijn de guerilla's krachtdadiger opgetreden. Hier reed men de Amerikaanse auto's niet klem, maar men ging er naast rijden, stak een machinegeweer uit het raam en begon te schieten. Zo werd in 1965 het hoofd van de militaire misie en in 1968 twee an dere hoge Amerikaanse militairen gedood. De eerste moord was een ant woord „op de misdaden van het Amerikaanse imneria'isme in Noord- en Zuid-Vietnam." De tweede een antwoord „op de acties van Guatemalaanse strijd krachten, waardoor 4000 bwgers om het leven kwamen, die door de Amerikanen geleid werden". Het doden van de Amerikaanse ambasadeur verleden jaar in Guatemala schijnt een ongeluk te zijn geweest. De bedoeling was om hem alleen maar te kidknappen en uit te wisselen tegen een gue- rilla-leider, die de week waarvoor door de politie gevangen was ge nomen. De ambassadeur stapte, zoals men verzocht, met diploma tieke minachting de auto uit en maakte toen aanstalten om weg te lopen. Dit hadden de guerilla's niet verwacht, een van hen kon ziin zenuwen niet bedwingen en schoot de ambassadeur neer. Zolang er in Zuid-Amerika on populaire regiems blijven bestaan en zolang de Verenigde Staten ze blijft steunen, lijkt het waar schijnlijk, dat de ontvoeringen door zullen gaan. Als een ontvoe ring goed afloopt en het slacht offer wordt vrijgelaten, dan krij gen de guerilla's een enorme pu bliciteit. En op een continent, waar men bravoure zozeer bewon dert. stijgen ze in de publieke achting. Maar als zij in Brazilië de am bassadeur gedood hadden, dan had dat waarschijnlijk een ave rechtse uitwerking gehad en zou er een golf van reactie en terreur ontstaan zijn. Fide! Castro heeft de Venezolaan se guerilla's eens gewaarschuwd voor de gevaren van het doden van ontvoerde gevangenen. De Braziliaanse guerilla's even als de TTrueuese en de Argentijnse en nu in Guatemala opere ren in de steden. In Brazilië vonden verleden jaar een serie snectaculaire bankover vallen nlaats. waarachter waar- scliiinlük een zekere Carlos Ma- righeiia stak. een vroegere afge- die nu een kleine pro- Cbirese communistische partij leidt. Dit accent op acties in de steden en niet op guerïlla-acties van het tvpe zoals Che Guevara ze orga niseerde betekent, dat ontvoerin gen en berovingen in aantal zul- 'en toenemen. (Copyright The Guardian/ De Stem). (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. (Van onze kunstredactie) BRUSSEL „Ik voel me niet prettig als ik niet geschreven heb. Iedere dag om half elf wordt mijn hoofd wakker en begin ik te schrijven. Ik kan nu niet meer zoveel verschillende onderwerpen tegelijk aan, maar ik heb juist weer zeven grote novellen naar de uitgever gestuurd." Siegfried E. van Praag vierde zijn zeventigste verjaardag. Vandaag wordt te zijner ere 'n receptie gehouden in de Koningszaal van de Amsterdamse Artis. „Als er een receptie komt, wil ik deze nergens anders dan in Artis hebben", zegt de auteur. Behalve het joodse Amsterdam spelen dieren een grote rol in zijn boeken, die sedert 1925 praktisch ieder jaar verschenen zijn. Achter zijn huis, aan de voet van de Brusselse universiteit, is een fo tograaf van de Franstalige Belgische pers bezig zijn karakteristieke grijze kop met zwarte alpino vast te leggen. Behalve essays en zijn boek „Je ruzalem van het westen" (ver taald door een priester uit Doornik) is van hem niets in de Franse taal verschenen. Toch vertelt hij: „In 1936 ben ik vanuit Amsterdam naar Brussel verhuisd, omdat ik dacht een deel van mijn werk in het Frans te gaan schrijven. Dan zou het een grotere lezerskring kunnen bestrij ken. Mijn boek „Saul" heb ik in het Frans geschreven, maar uiteindelijk weer terugvertaald. Een Frans tijd schrift nam onlangs vier pagina's aforismen van me op. Die schrijf ik graag." Dieu aiurait pu dire a Israel: „Je vals vous élire, mais vous me le p-ay- erez". (God zou tot Israël gezegd kunnen hebben: „Ik ga u verkiezen, maar je moet me ervoor betalen"), is er één van. In mijn studietijd ont dekte ik een aforisme van Voltaire: „God schiep de mens en heeft hem te vondeling gelegd". Mijn mede studenten vonden het erg aardig. Het was niet van Voltaire; het was van mezelf". Van Praag zit vol hu mor. Toch zegt hij: „Johan heeft de vrolijkheid behouden; ik niet". Jo han dat is „een van mijn beste vrienden", Fabricius, die onlangs ook 70 jiaar werd. „Er zijn zoveel coïncidenties in ons leven. Ja, mijn boeken hebben een wat intellectue le™ inslag dan de zijne. Ik ben inderdaad content met het etiket „joods schrijver". Maar ik ben meer. Ben ook de man van de Fran se vrouwen. Vooral rond mijn der tigste jaar schreef ik daarover: Ma dame de Pompadour, Julie de Les- pinasse en andere vrouwen: De dolle maagd, Oosterse vrouwen, Minnares in ongenade, Een vrouw van tact Erg gesteld ben ik op de „Hebreeuwse lichtekooi". Ik ben een jood met heidense vlekjes. Maar je kunt mijn werk niet den ken zonder mijn liefde voor de bio logie en de zoölogie (in Brussel heb ik daarover colleges gelopen). Het dierlijk gedragssysteem; het ver band tussen mens en dier; specula tieve biologische gegevens boeien mie (Teilhard de ChaTdim). Daarom wilde ik de receptie ook in Artis hebben. Heel mijn Amsterdamse tijd heb ik daar gezworven." Mijn eerste boek, dat succes had was „Sam Levita's Levensdans" (1927). Ik heb vooral getracht in mijn verdere romans joodse figuren te tekenen. Geen tendensen. Ja, de oorlog heeft daarin verandering ge bracht. Ik zat toen in Engeland, an ders had ik niet meer geleefd. We zullen maar zeggen, dat ik na de oorlog tendensromans ben gaan schrijven. De boeken „Saul", „Jezus en Menachim" en „Jeruzalem van het westen" zijn dirie peilingen, ge schreven vanuit één inspiratie; te zamen genoemd: „De brug der eeu wen": Dat het Joodse volk als zondebok fungeert door alle tijden heen is na tuurlijk vanuit allerlei oorzaken te verklaren. Een kleine minderheid krijgt altijd op zijn donder. De eni ge Joodse schuld (laten we dat dan zo maar noemen) is, dat ze niet wil len ondergaan. Ik ben zelf links-so cialistisch maar heb een hekel aan het nieuw-links-gedoe ten opzichte van Israël. Over de huidige crisis ben ik niet pessimistisch. Het Joodse volk is er SIEGFRIED E. VAN PRAAG altijd weer bovenop gekomen. Ik ben een fervent Zionist. Er zijn méér mensen nodig in Israël. Ja, er zit een stuk heimwee in mijn boe ken, maar toch ook een gerichtheid op de toekomst. Ik houd vast aan bepaalde joodse tradities. Graag be zoek ik een echte loofhut tijdens het loofhuttenfeest en deel ook appel en honing uit bij de viering van oud en nieuwjaar. Maar ik ben geen or thodoxe jood. „De Korte Karavaanweg", vind ik mijn beste Joodse novelle. Van de zeven nieuwe novellen, die nu klaar zijn is de helft Joods, de rest alge meen van strekking. „Grenzen zoe ken" gaat de bundel heten. Het is hier en daar wat seksueel gewaagd. Ik heb nooit van taboes gehouden. Dat is nu wat gemakkelijker dan vroeger. In een van mijn eerste boeken liet ik een Amsterdams jo chie „klootzak" zeggen. Daar kwa men wel reacties op. Alsof zo'n jo chie iets anders zegt tijdens een ru zie. Nee, een mode-schrijver ben ik nooit geweest. En ook geen mooi- schrijvar. Ik houd niet van woordkunst. Van '57-'64 heb ik het wel gedoceerd in Rotterdam. Ben echter niet bang voor mooie zinnetjes. Nee, ik vind niet dat het woord gedevalueerd is. De moeilijkheid van het ogenblik is dat het evenwicht tussen de snelle veranderingen en de remmende werking van de grammatica ver broken is. De nouveau-roman vind ik enorm saai. Dingen zijn op zichzelf niet boeiend. Je moet alles personifice- ren om boeiend te maken. Ook de dingen. Ik houd meer van het nieu we Nederlandse boek. Wolkers vind ik een reuze kerel. W. F. Hermans, zuur, maar goed. Jan Cremer heeft ons ook een dienst bewezen door dijken stuk te slaan. Voor de oorlog heb ik persoonlijk veel joodse schrijvers gekend. Ik heb Werfel gekend en met Max Brod was ik bevriend. Via hem kwam ik in contact met Kafka en was zo de eerste in Nederland, die over hem geschreven heeft. Ja, het denken van Kafka is enigszins Tal- mudisch. Van Marcel Proust ben ik een groot bewonderaar en ik heb essays over hem geschreven. Mijn lezerskring Dat zijn er nog al wat. Op boekenbeurzen merk ik dat. Het zijn geen mensen, die al leen voor hun plezier1 willen lezen maar het zijn met name mensen, die na willen denken. Niet alleen joden. Het is vooral dp tussengene ratie, die mij leest." jj „Siegfried E. van1 Praag, een schrijver en zijn werk", is de titel van een boekje van Rico Bulthuis, dat dezer dagen verschijnt. Daarin kan men nog meer te weten komen over deze schrijver. Tegelijk ver schijnt zijn nieuwe roman „De Ja- cobsladder". Over deze ladder is het geslacht Van Praag vanaf de 17e eeuw in de Nederlanden tot in onze dagen opgeklommen. Door een 40- tal boeken heeft Siegfried een stuk van die geschiedenis vastgelegd. In een van zijn aforismen zegt hij: „Zelfs de revolterende mens moet op het eind van zijn leven constate ren, dat hij niets anders heeft ge daan dan gehoorzamen." HENK EGBERS NIJMEGEN (ANP) Het studie centrum voor vredesvraagstukken van het instituut voor politicologie van de katholieke universiteit te Nij megen zal een onderzoek doen naar de opvattingen van predikanten, priesters, contactpersonen van het in terkerkelijk vredesberaad en de bur gerij van een voor Nederland min of meer representatieve gemeente aangaande d'e eind september a-s. te houden Vredesweek. Het onderzoek, dat ten dele door het interkerkelijk vredesberaad wordt bekostigd, bestaat uit een tweetal enquêtes, waardoor behalve de opvattingen van de ondervraag den ook gegevens zullen worden verkregen over de mate en wijze waarop aan de vredesweekactivitei- ten is deelgenomen. DE STEM VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 (Van onze moderedactie) AMSTERDAM In de ontwerpen van de joaige Ne derlandse couturier Frans Molenaar (29), wordt een steeds geprononceerder monumentale vormgeving dui delijk. De herfst- en wintercollectie die hij deze week aan de pers toonde, was nog weer strakker opgebouwd dan de vorige. Hij legt zich hiermee grote beperkingen op: alles wat zweemt naar toegevoegde garnering, zoals borduursel of dessinering van stoffen, wuivende mous seline, gedrapeerde shawls e.d., schittert door afwezig heid. Molenaars opvatting van mode verhoudt zich tot die van vele collega's als de funktionele bungalow tot het kneuterig huisje met rieten dak. Hij heeft naar onze mening dan ook meer gevoel voor de toekomst dan voor het heden, dat nog niet los is van een hang naar roman tiek. Belangrijke punten uit deze collectie: de roklengte uitsluitend tien centimeter boven de knie, (behalve de lange avondjurk), het broekpak, talrijk tegenwoordig, heeft pijpen zonder vouw maar met omslag, daarbij mantel of jasje in normale roklengte, of driekwart daarvan, ofwel zeer kort. Er is een grote^ voorliefde voor de col en een negatie van het decolleté. Zeer oorspronkelijk is deze ontwerper in zijn spel met twee tegengestelde kleuren. Voornamelijk rood en wit, rood en zwart, of wit en zwart. In de dubbe(ge weven wollen of zijden stoffen met body, zet hij van de contrastkleur een enorm bochtig figuur, een kolos sale letter S die zich om het liohaaim slingert. Soms is ook de stof contrasterend: zwart glimmend vynil op zwarte dan wel op witte jersey. Eveneens van zwart vinyl is het overgooier/hansopje met uiterst korte pijpjes over een gebreide trui. Het kan geen kwaad Molenaars opmerkelijke activi teiten te volgen: hij is al reeds rijksgecomiteerde voor de mode-afdeling van de Arnhemse kunstacademie, en er is geen modejury in het land samen te stellen of Molenaar heeft er zitting in. Van Molenaar is dit broekpak van grove geruite wollen stof. De jas is 7/8, mouwloos en „doublé breasted". Daaronder een zwarte coltrui met brede lakceintuur. De hoed is bijpassend zwart. (IfS- wanneer er grote oorlog losbarst. Wat de Israëlische aanval op de El Hafeaya-ras Zafrana sector, ten zuiden van Suez, overduidelijk heeft gemaakt, is het feit, dat Israël ten alle tijde een aanval kan lanceren, die de Nül bereikt. Bij deze aanval hadden versterkin gen kunnen word enaangevoerd, en Israëlische tanks hadden binnen een paar uur de buitenwijken van Cairo binnen kunnen rijden. Het grondmo tief van deze aanval was om Egyp te waarschuwen om op te houden met haar politiek van militaire omsinge ling van Israël. De Arabische dreiging neemt steeds groter vormen aan. Koning Hoessein schijnt een overeenkomst te hebben gesloten met president Nasser en met de Palestijnse guerrilla's. Het Hikt waarschijnlijk, dat de Libanon tegen haar zin ook in dat conflict wordit gesleept door de guerrilla's Men zegt. dat Irak meer troepen (Door Terence Prittie) TEL AVIV-CAIRO Privé hebben de Israëlische leiders gedurende de afgelopen twee jaren er altijd de na druk op gelegd dat zij niet van plan zijn om weer een oorlog tegen hun Arabische buren te beginnen. De ju- ni-oorlog van 1967 heeft, naar de Is raëli's zeggen, hen veel gunstiger grenzen gegeven dan dat zij daarvoor hadden. Terwijl de Egyptische vlieg tuigen vroeger slechts de 15 minu ten vliegen van Tel Aviv verwijderd waren, zijn de Israëli's nu vijftien minuten vliegen van Cairo verwij derd. Het Israëlische Jeruzalem ligt niet meer in „vuurlinie en de lange, moeilijk te verdedigen grens met Jor danië van voor 1967, is vervangen door de rechte noord-zuid-grens, die door de Jordaan wordt gevormd. Men heeft mij herhaalde malen ver zekerd, dat Israël geen oorlog op grote schaal meer hoeft te beginnen. Maar volgens haar leiders moet Israël nu meer dan ooit aanvallen doen, die de vijand moeten afschrik ken. De reden hiervoor ligt voor de hand. President Nasser, als de lei der van het Arabische verbond tegen Israël, heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk verklaard dat oorlog met Israël onvermijdelijk is. Zelfs als men rekening houdt met de Arabi sche voorliefde voor overdrijving, dan klinken deze oorlogszuchtige uitlatin gen toch alsof hij ze echt meent. Sinds het midden van deze zomer hebben de Arabieren voorbereidingen getroffen, die erop wijzen, dat er een oorlog op komst is. H'et interessante van deze militaire voorbereidingen is de verspreiding van de Arabische le gers. Volgens de Arabieren zelf heb ben ze nu ver over de 100.000 man in een cirkel rond de Golan-hoogvlakte. die in 1967 door Israël werd bezet. Daar maken zestigduizend Syriërs deel van uit, 35.000 Jordaniërs en tenminste 15.000 Irakezen. Syrië heeft Egypte nu toestemming eegeven om Egyptische troepen en vliegtuigen op Syrisch grondgebied te stationeren. Hieruit zou blijken, dat het Arabi sche opperbevel, dat nu verenigd is, dit beschouwt als de streek van waar uit de hoofdaanval tegen Israël zou worden ondernomen. De Suez-kanaallinie zou dan door Egypte in een volgende oorlog als een verdedigingslinie worden gehand haafd. Er bestaat geen alternatief voor de Egyptische strategie, want een Egyptische aanval over het zwaar verdedigde Suez-kanaal zou natuur lijk in een verschrikkelijk bloedbad eindigen. De laatste en grootste Israëlische aanval op Egyptisch grondgebied, heeft daarom waarschijnlijk een dub bele betekenis: in de eerste plaats is het een daad van vergelding voor de voortdurende Egyptische beschie tingen en commando-aanvallen bij het Suez-kanaal. In de tweede plaats wilde Israël iets veel belangrijkere ondernemen en aantonen, nl. dat Egypte niet in staat zal zijn om een succesvolle defensieve actie langs het Suez-kanaal te voeren, indien en en vliegtuigen naar Jordanië zendt. De coup in Lybië heeft nieuwe kracht gegeven aan het Arabische .revolu tionaire socialisme". En Israël's hoop is altijd gevestigd geweest op de conservatieve Arabi sche koninkrijken, die als rem kon den dienen op Nasser en het dynami sche Arabische nationalisme. De laatste aanval van Israël zal geen oorlog inluiden, maar is bedoeld als waarschuwing tegen schen dingen van de wapenstilstandover eenkomst en tegen de Arabische troe penconcentratie aan Israels grenzen. De rest van de werijld zou het op kunnen vatten als een vermaning, dat er te weinig door de grote mo gendheden en de Verenigde Naties wordt gedaan om te zorgen dat de wapenstilstandsovereenkomst in acht wordt genomen en dat er meer naar vrede moet worden gestreefd. (Copyright The Guardian/De Stem) Het Israëlische leger heeft gisternacht deze foto vrijgegeven van de Israëlische aanval op Egypte: een Egyp tische tankwagen wordt door Israëlische soldaten onder vuur genomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de komende tentoonstelling van de Nederlandse vereniging van fokkers en liefheb bers van katten (Felikat) in de Haag se Houtrusthallen zullen onder meer 25 nesten met jonge katten te zien. zijn. Men verwacht in totaal zo'n 400 tot 500 katten die bij elkaar een waarde vertegenwoordigen van ze ker 100.000 gulden. De expositie wordt op 13 en 14 september ge houden en is van 10 uur 's ochtends tot zes uur 's avonds geopend. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De van oorsprong Italiaanse, maar reeds vele jaren in Nederland gevestigde beeldhouwer Federico Antonio Carasso is op 72- jarige leeftijd te Amsterdam overle den. Tot zijn belangrijkste werken beho ren het reusachtige koopvaardijmonu- ment in Rotterdam, het verzetsmo-nu- ment van Philips in Eindhoven en de Prometheus in het Olympisch stadion te Amsterdam. DEN BOSCH (ANP) F. van Lanschot, bankiers te 's-Hertogen bosch, die sinds 1964 een belang heeft in de n.v. Financiëringsbank Hufima te Eindhoven, heeft thans de meer derheid van het aandelenkapitaal in deze vennootschap verworven. Tezelfdertijd verwierf de n.v. Ne derlandse Lloyd te Amsterdam een belang in Hufima. ROTTERDAM (ANP) Op 11 sep tember zal de „John A. McCone", de 210.000 tons tanker van de Chevron- groep te Europoort aankomen. Het schip heeft 200.122 ton ruwe aardolie uit Saoedi-Arabië aan boord, de grootste lading die tot dusver in de Rotterdamse havens is binnenge bracht.

de Stem | 1969 | | pagina 7