Spectaculaire groei aan het Kanaal Gent-Terneuzen Per trein hengelen op Westerschelde Vijf doden in dichte mist ma Zeeland heeft recht op levensscholen Regionaal pedagogisch centrum start in najaar TOENAME TONNAGE BIJNA VERDUBBELD In gesprek met J. Krieckaart Regenbuien [laiiscliibje voor in Bosclikapelle VANDAAG MORGEN er nieuws uit ad en streek pag. 3-5 Commentaar Cent zit niet stil Kunstenaars en cultuurcurie Stukgoed Vlissingen in N.S. off-season program AMBULANCEDIENST SCHIET TEKORT 't keukencentrum LTitslag oriëntatierit Eede heetman KWJ Zeeland In kaart Onderwijsvernieuwing Gemeenten DE STEM VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 i onze correspondent) .WAARDE Het volksdan. gelwaarde en omgeving be. ds meer belangstelling )p initiatief van enkele da. l Boschkapelle in het pa. s een volksdansclubje voor gericht. il in de twee weken, [avond van acht uur tot er negen, komen deze da. ;n om onder leiding van de bosveld uit Stoppeldijk wat I ansen. Het gaat hier om dai ;een gelegenheid hebben lid ;n van de Volksdansgroep guila, maar toch graag wat ing willen. Belangstellenden erst volgende keer, woens- eptember welkor De mini- ijd is gesteld op 18 jaar. i, vrijdag 12 sept., Bergen op 1 L5 en 16.28, Hansweert 3.25 Made-Drimmelen 6.57 en rneuzen 2.47 en 15.02, Vlis- 15 en 14.32, Wemeldinge 4.05 ntoonstellingen a ter muiden Raadhuis: Schilderijen en I ouwwerk vf" Jos But en R. de Meester de Betzen- .burg al Stadhuis 1017 uur tie aquarellen van de Chi- I luitse kunstenaar Siegward film, concert enz. rpen Het noodlot van een keizerin Eft. i Drie stuivers geluk, a.l. s Arenden vallen aan, 18 j. isades Moord met kleine -n, 18 j. De duivel bij de staart, 18 j. Zweden hel en paradijs, 18 j. De schoenen van de visser, r 5 Romeo en Julia, 14 j. ry Ringo met de gouden re- 18 j. ie De opstand, 18 j. Het commando der vervloek- j- laas ry De getatoueerde, a.l. Het brein, a.l. De getemde feeks, a.l. Buigen of barsten, 14 j. FILM, CONCERT ENZ .BURG wburg 20.30 uur en Muziek ga „Ik ben nieuwsgierig 5NTOONSTELLINGEN 4A TER MUIDEN Raadhuis: 'childerijen en louwwerk van Jos But en R. de Meester de Betzen- JBURG lal Stadhuis 1017 uur itie aquarellen van de Cni- )uitse kunstenaar Siegwzr e DIVERSEN f. de Vilder 19.30 uur ing CE etjesdag 15.30 uur chouw met gratis rondvaart ïaven ior deze rubriek tel. 61180- Postbus 116 in Middelburs MEE NIET N WNDEEEN &O Z'JKl' is™®™» A-r' r- Ui -Ijgip De door velen ook door insiders uitgesproken verwachting, dat het havenbedrijf te Temeuzen een gevoelige klap zou krijgen door de openstelling vorig jaar van het verbrede en verdiepte kanaal van Terneuzen naar Gent (zonder aan passing van de Terneuzense havens) is niet bewaarheid. Integendeel. Er is sprake van een spectaculaire groei in de verwer king van zowel massagopd als stuk goed. Ondanks het feit dat b.v. de havens aan het Nederlandse deel van het kanaal aanmerkelijk min der diepgang bezitten dan het Gentse havenbekken, heeft men aan deze kant van de grens in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van 1968, de cij fers zelfs bijna kunnen verdubbe len- Dat vervult degenen die de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone een warm hart toedragen met vreugde, maar ook met zorg. Te ruim is het havenareaal nooit geweest. Nu wordt hef echter zonder meer drin gen. Op papier zijn plannen om de ha vens aan het kanaal uit te breiden, te verdiepen en nieuwe dokken aan te leggen, vergevorderd In Terneu zense havenkringen koestert men thans dan ook het gerechtvaardigde verlangen, dat het havenschap in oprichting zo snel mogelijk zijn schouders onder de uitvoering van die plannen zal zetten. Dezelfde kringen zijn ook van mening, dat de overdracht van de zeggenschap over de havens door het rijk, aanvanke lijk aan zo was het voornemen de gemeente Terneuzen en thans aan het havenschap Terneuzen, a genoeg vertraging heeft opgele verd. Het zou inderdaad te betreuren zijn, dat men in Terneuzen met lede ogen zou moeten aanzien dat Gent waar men sinds jaar en dag niet stil zit met de gehele buit zou gaan strijken. Wij hebben onze lezers gisteren j verslag gedaan van een iet wat merkwaardige bijeenkomst in Middelburg Een groep Zeeuwse beeldende kunstenaars, duidelijk geïnspireerd door het onbehagen van Amsterdamse collega's, eiste door middel van een demonstratie ve protestvergadering, inspraak en medezeggenschap in het cultuurbe leid in Zeeland en vernieuwing van dat beleid als zodanig. De conclusie van deze vergade ring was dar men deze hoge doe len ook had kunnen bereiken zon der een zaaltje af te huren. Een eenvoudig briefje aan het dagelijks bestuur van de Zeeuwse culturele raad was even effectief geweest. Wij willen de kunstenaars die een open deur intrapten, niet belachelijk maken. Er is ons daarentegen veel aan gelegen de redelijkheid van de kunstenaars in het daglicht te stel len. Zij veranderden, na hun schijn bare tegenstanders in de strijd om een dynamisch cultuurbeleid te heb ben gehoord, van revolutionairen in mensen waarmee je om de tafel kunt gaan zitten om de problemen uit te praten en op te lossen. Dat de protestvergadering zo af liep, is te danken aan de aanwezig heid van degenen die in het alge meen door de kunstenaars waren uitgedaagd als zijnde: de „prelaten van de Zeeuwse cultuurcurie". Deze „prelaten" waren bereid te komen luisteren en te spreken op het mo ment dat dit nodig was. Zij hebben bet risico van een stellingenoorlog tussen kunstenaars en culturele raad daardoor voorlopig vermeden. Zo gaat het niet altijd. Het doel uan protestvergaderingen is name 'ik niet steeds het bereiken van overeenstemming tussen de protes terenden en degenen wie het pro- ,es' geldt. Nog minder is het altijd z°, dat men in conflictsituaties bij voorbaat wil uitgaan van elkanders goede wil en van het simpele feit at merendeel van de mensheid goddank wordt gevormd door vrien- e'|ke, rechtvaardige en redelijke 'eden en slechts een minderheid °or anarchisten, echte dwingelan- o en volslagen idioten. in 7*' adliint 20 zijn, dat, althans Zeeland, de verhouding tussen groep beeldende kunstenaars et. beleid" op een gezonde ba Pn gebracht gaat worden. Een wo r? frustratie schijnt uit de ver j Z'.|n geruimd- °at is voor een ga ering met demonstratief ka- ra 'er een bijzonder resultaat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het haven bedrijf aan het Nederlandse gedeelte van het Kanaal Ter- neuzen-Gent maakt thans een spectaculaire groei door. Tij dens de eerste helft van dit jaar nam hier de totale hoe veelheid overgeslagen goede ren toe met bijna honderd pro cent ten opzichte van dezelfde periode van 1968. In de eerste zes maanden van 1969 heeft men in Terneuzen een totaal verrekend van ruim 696.640 ton tegen ruim 361.000 ton vorig jaar. Ofschoon de toename zich voordeed in vrijwel alle sectoren, zoals cokes, stenen en kunstmest, kan worden geconsta teerd. dat vooral het verladen van granen tot deze grootste groei uit de geschiedenis van deze Zeeuwsch- Vlaamse kanaalhavens heeft bijge dragen. Deze granen zijn in hoofd zaak afkomstig uit Noord-Frankrijk en worden met spitsen naar Terneu zen vervoerd. Voor het beladen van de zeeschepen zijn daar reeds twee graanelevatoren in gebruik. Een andere ontwikkeling in de havenactiviteiten die voor Terneu zen eveneens spectaculair kan wor den genoemd, is de ontplooiing van het stukgoederenverkeer. Hier was de toename in de verlading in de eerste helft van 1969, vergeleken met die van 1968, meer dan het dub bele. n.l. resp. 33.662 ton en 15.816 ton. De verwachting is gewettigd, dat naast een algemene verdere groei van het goederenverkeer aan de ka naalhavens, het laden en lossen van stukgoed in het bijzonder zal toene men. In Terneuzen komt n.l. begin volgend jaar een volledig geoutil leerde stukgoederenkade in exploi tatie. Daarvoor wordt thans een gedeel te van de noordzijde van de Zeve- naarhaven ingericht. De montage van zes moderne kranen de eerste aan de Zevenaarhaven is reeds verge vorderd. In de komende maanden zal hier voorts nog een stukgoede renloods worden gebouwd. De exploitatie van deze nieuwe ac commodatie zal ter hand worden ge nomen door de N.V. August de Meijer Zonen's Scheepvaart Expedi tie en Agentuur Mij. te Terneuzen. Deze en andere firma's maakten voor het laden en lossen van schepen in de Zevenaarhaven tot nu toe vooral gebruik van drijvende kranen. De enorme groei in de hoeveelhe den te laden goederen komen niet tot uitdrukking in de aantallen sche pen die de kanaalhavens aandoen. Dat vindt 'n oorzaak in de stee<Js gro ter wordende toneenmaat van de schepen. Deze steeds groter wordende sche pen leveren, overigens ook „hun pro blemen" op. Zo meerde dezer dagen aan de noordzijde van de Zevenaar haven een met steenkool geladen India's vrachtschip af, dat met zijn lengte, bijna 200 m., meer dan de helft van de hier beschikbare kade ruimte in beslag nam. Vooral de bin nenvaart moet in dergelijke gevallen nogal eens het „veld" ruimen. Het wordt in de katiaalhavens, vooral te Terneuzen, steeds meei dringen om het groeiende aanbod naar behoren te kunnen verwerken. Niet te verwonderen is dan ook, dat hier vanuit het bedrijfsleven met klem op meer kadelengte, nieuwe ha vens en zo mogelijk ook diepere ha vens wordt gevraagd. Zoals bekend, ressorteren de ha vens thans nog onder Rijkswater staat. Eerlang zullen de accommoda ties echter worden overgedragen aan het havenschap Terneuzen, thans in oprichting. (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben het feit indachtig dat de zeehengelsport steeds meer beoefenaars trekt in hun nieuwe off-season program ma, een gooi gedaan om ook de zeehengelaars tot hun klanten te maken. In Vlissingen ligt nu voor de sportvisser de „Barracuda" ge reed, een 240 ton metende coas ter, omgebouwd tot een modern sportvaartuig met een gezellig interieur. De trein brengt de zeehengelaar tot op 1 minuut lopen van het schip. De „Barracuda" vertrekt elke werkdag tussen 8.30 en 8.45 uur op een minuut afstand van station Vlissingen uit de schutsluizen. Aan boord zijn hengels te huur. Een kop koffie wordt gratis geschonken. Bier, frisdrankjes en hartige hapjes zijn tegen normale (Van een onzer verslaggevers) ZALTBOMMEL Groot is de ont steltenis over de serie ongelukken In de buurt van de Waalbrug bij Zalt- bommel. Hierbij werden vijf mensen die onherkenbaar zijn verminkt, ge dood en zes zwaar gewond. De ont steltenis is des te groter, omdat er ernstige problemen waren met het vervoer van de gewonden. Vier per sonen, die werden gewond doordat de auto, waarin zij zaten na een botsing in brand vloog, moesten naar Den Bosch worden vervoerd. Het °P I hi- lometer afstand van het ongeluk lig gende ziekenhuis in Zaltbommel is nog maar gedeeltelijk in functie. Het wordt per 1 oktober gesloten, omdat het te klein is. Daar konden de ge wonden niet worden geholpen. Voor b. en w. van Zaltbommel is deze gang van zaken aanleiding ge weest 'om telegrammen te zenden aan de ministers van Verkeer en Water staat en van Sociale Zaken en Volks gezondheid, Hierin wordt de hoofd inspectie van de volksgezondheid aansprakelijk gesteld voor de gevol gen van de sluiting van het Bom- melsch Grote Gasthuis op 1 oktober. Er ontstaat, aldus het college een medisch vacuüm doordat er niet tij dig gezorgd is voor een goed uitge ruste ambulancedienst. Nu is men afhankelijk van de ambulances van Geldermalsen en Den Bosch. Overi gens waren reeds een kwartier na het ongeluk ambulance-auto's aan wezig, aldus een officiële mededeling van het Zaltbommelse gemeentebe stuur. De serie ongelukken gebeurde gis termorgen rond zeven uur in de dichte mist. De identiteit van de om gekomenen is nog steeds niet vast- gesteld. Het verkeer eiste elders in Neder- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het R.N.M.I.: Enkele regen- of onweersbuien en tempera turen over het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. prijzen verkrijgbaar. Zelfs de lastige zee-aas kwestie is voor de hengelaar opgelost: het is aan boord verkrijg baar. Voor de hele dagtrip betaalt de hengelaar 17,50 gulden. Daarin is be grepen de treinreis vam elk station in Nederland naar Vlissingen en te rug, de bootreis met de Barracuda, een kop koffie en de BTW. Het is voldoende uiterlijk twee da gen voor vertrek even de spoorwe gen te bellen en u bent verzekerd van een dagje dobberend hengelen. Dit is niet het enige nieuws in het NS off-season programma. Het reeds bestaande programma van mini-trips zal het komende seizoen één uitbrei ding ondergaan, met een driedaagse bergenreis, tevens een soort foto-sa- fari-reis. Tien nieuwe dagtochten hebben de naam gekregen van „Snipper-trips". Zij zijn voornamelijk gericht Op mu sea. De Engelsen hebben hiervoor de term: indoor-toerisme. De overweging voor NS is geweest dat de Nederlander vaker „er eens uit" wil en dit uitje in herfst en winter vooral meer zal zoeken in ge zelligheid en in de culturele sfeer of zc men wil bij de sight-seeing. Aan die behoefte wordt met deze trips tegemoet gekomen. Bij de trips hoort eigenlijk ook de per 1 oktober a.s. startende FlevotocHt met be zoek aan Lelystad en Dronten. Een bijzondere attractie van die tocht is de busrit van de nieuwe brug bij Muiderberg tot Lelystad, die over de kop van de dijk voert Machtige kranen grijpen met hun armen steeds meer en steeds zwaar dere lasten in de haven van Ter neuzen. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baromelaan 59 Breda EEDE De uitslag van de in Eede gehouden oriëntatierit luidt als volgt: 1. A. van der Linden, Aarden-burg, 104 strafpunten; 2. J. Verstraete, Schoondijke, 198 sp.; 3. J. van Hijfte, IJzendijke, 230 sp.; 4. J. Avot, Oost burg, 286 sp.; 5 en 6 M. Raeman, Ee-de en R. Roedt, Eede, beiden 300 sp.; 7. R. de Vreeze, Eede, 306 sp.; 8. G. Roedts, Eede, 314 sp.; 9. H. Ver- schaeve, Aardenburg, 316 sp.; 10. F. Staelens, Eede, 326 sp. (ADVERTENTIE) land nog meer doden. In Nijverdal is de 47-jarige G. Hoebink uit Almelo omgekomen, toen hij tegen een boom reed. In Wanroy reed de 19-jarige J. Derks tegen een aanhangwagen. Hij was op slag dood. In Lunteren liep de 5-jarige Judith Harthoom tegen een vrachtauto. Zij overleed. De 62-jarige H. Kroonen uit Reymerstock is on der zijn kantelende tractor gekomen en overleden. De 42-jarige verfberei- der J. Habich uit Haarlem is over leden, nadat hij met zijn bromfiets was aangereden door een auto. De trein van Weert naar Roermond is bij Baexem op een personenauto ingereden op een met knipperlichten beveiligde overweg. De 34-jarige echtgenote van de bestuurder en diens 67-jarige moeder zijn om het leven gekomen. De overige inzitten den werden gewond. Et voila....uwpassepartout-ring! Een blijvend modieuze creatie die past bij elk toiletje, bij iederegelegenheid, bij al uwstem- mingen. In een oogwenk verwisseltu een fon kelende granaatvoor een dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! passepartout-ring vanaf 67.- bijpassende stenen vanaf 24.50 edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam naar de levensschool te laten gaan. Die hele kwestie hebben wij op een soort bezinningsweekend besproken en we hebben besloten tot actie over te gaan". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vanuit een rus tige woning aan de Dr. Ottenstraat in Vlissingen worden sinds enige tijd pamfletten verspreid die eruit zien als een rouwadvertentie. Daar in wordt meegedeeld, dat een ver trouwen dat enkele generaties van jeugdigen hebben gehad, nu kalm en zacht is heengegaan. Dat ver trouwen gold de levensvatbaarheid van artikel 12 van de Arbeidswet van 1919 In die wet staat, dat werkende jon geren recht hebben op één dag on derwijs of vorming per week. In de toelichting op de Arbeidswet werd echter vermeld, dat werkgevers, in dien zij vorming van hun jeugdig personeel in bedrijfstijd, strijdig achtten met het bedrijfsbelang, dat zij dan de betrokken jongeren kon den ontslaan. Als de wet niet van 1919 maar van 1969 dateerde, dan zou het een koud kunstje zijn om een paar duizend boze jongeren in optocht naar het Binnenhof te krijgen. Wetten die met de ene hand geven wat zij met de andere hand terugvorderen zijn nu eenmaal niet populair. Maar wat doe je tegen een wet van een halve eeuw oud? Het befaamde artikel 12 uit de Ar- beidswet-1919 bestaat evenwel nog altijd en nog steeds is er die toelich ting, die het vormingswerk voor de jeugd in de bedrijven remt en soms zelfs volslagen onmogelijk maakt. Speciaal het vormingswerk voor de mannelijke bedrijfsjeugd is in Ne derland een onderkomen zaak. Zee land steekt met zijn twee officiële vormingsscholen voor jongens (één in Hulst en één in Sluiskil) dan nog eens extra ongunstig af. Een poos geleden zijn in Vlissingen een kleine 25 jongeren, op de één of andere manier betrokken bij de idealen van de Katholieke Werken de Jeugd, die sinds de Kajotterstijd nieuwe wegen is ingeslagen, bij elk aar geweest om het eens over dat vormingswerk te hebben. En over het ingeslapen artiekel 12. Drie jonge functionarissen van de KWJ, waarvan er twee de Zeeuwse KWJ vertegenwoordigen terwijl de derde als coördinator en aviseudr voor drie districten van de KWJ, waaronder Zeeland, optreedt, ver tellen: „Op lagere scholen, vak scholen en bedrijfsscholen leert de jonge mens veel, maar over mense lijke verhoudingen, over het eigen lijke leven in en buiten het bedrijf wordt hem niets verteld. Persoon lijkheidsvorming is geen leervak, maar niettemin is zij bitter nodig Dat beseften ze in 1919 en dat wordt nu ook nog beseft. Maar de moeilijk heid is, dat nog steeds het recht dat de jonge bedrijfsgenoot op dit soort echte vorming (voor het ge mak: vorming in onze steden her bergen levensscholen, in hele stre ken ontbreken ze ten enenmale en waar ze wel zijn, daar werken de bedrijven vaak niet mee om hun jeugdig personeel in bedrijfstijd De drie KWJ-functionarissen, Ag nes Puin, Johan de Rijk en Gerard Even zeggen: „Er is natuurlijk ac tie nodig. Dat zeggen we niet als katholieke werkende jongeren, maar gewoon als „jeugd". Wij zwoegen echt niet voor katholieke levensscholen, maar voor levens scholen zonder meer; streekscho len eventueel, die voor iedereen openstaan. Om tot actie te kunnen komen zijn er eerst twee dingen nodig: de be drijfsjeugd, maar ook de plattelands jeugd en de studerenden moeten weten waar het om draait en van hoeveel belang de vormingsscho len voor nu en voor je latere leven zijn. Daarnaast moet in kaart ge bracht worden hoe de situatie met betrekking tot het vormingsonder wijs in Zeeland precies ligt. Wij hebben actiegroepen gevormd, die intussen begonnen zijn met ge gevens te vergaren over de mate waarin de Zeeuwse bedrijfsjeugd kans op vormingsonderwijs heeft. Samenwerking met anderen is bij wat we ondernemen nodig, maar het is bepaald niet zo, dat wij de anderen voor ons karretje willen spannen of dat wij ons voor het kar retje van de anderen zullen laten spannen. Het is een zaak voor de jeugd". Van groot belang is, zo zeggen de drie KWJ-functionarissen, dat de jongeren beseffen wat het precies is dat hen onthouden wordt. „Wij zijn er zeker van, dat als zij dat eenmaal goed begrijpen - en de KWJ wil wat dat betreft graag als opwekkingsbeweging fungeren - dat de jeugd dan ook tot actie be reid is; zelfs tot jeugdstakingen in de bedrijven toe!". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het voormalige gemeentehuis van Sint Laurens zal in het komend najaar huisvesting gaan bieden aan een groep enthousi aste mensen die zich gaan bezighou den met de kwalitatieve vernieuwing van het kleuter- en basisonderwijs in Zeeland. Een en ander volgt uit een idee van de drie landelijke pedagogische aanpak te kiezen voor het (uiteraad) landelijke vraagstuk van de zo nodige onderwijsvernieuwing in kleuter- en lagere scholen. De beste vorm voor het experimenteren met vernieu wingsideeën leek hen, de vorming van een regionaal pedagogisch cen trum. Als regio kozen de centra Zee land uit, onder meer omdat in deze provincie al aanzetten voor experi menten op het gebied van aanslui ting tussen kleuter- en basisonder wijs zijn gemaakt. De kosten van het experiment in het oude gemeentehuis van Sint Lau rens komen in hoofdzaak voor reke ning van het rijk. Een kleiner deel zal door de Zeeuwse gemeente moe ten worden opgebracht. Voorlopig komt deze bijdrage neer op een be drag van f 0,10 per inwoner per jaar. Men verwacht nauwelijks weerstand in de gemeenteraden tegen voorstel len om deze geringe bijdrage te be talen, temeer omdat de experimenten in Sint Laurens van groot belang zijn voor het gehele onderwijs in Zeeland. Het experiment vindt plaats in nauwe samenwerking met de twee oplei dingsschollen voor onderwijzers en onderijzerewssen in Middelburg. We gens de aanwezigheid van deze twee scholen is Middelburg (Sint Laurens behoort tot de gemeente Middelburg) als plaats van vestiging va nhet re gionaal pedagogisch centrum aange wezen. De kwalitatieve begeleiding vanuit het regionaal pedagogisch centrum omvat twee momenten, namelijk het schoolbegeleidingswerk en het school- advieswerk. Het eerste moment be treft rechtstreeks de verbetering van het onderwijs, onder meer door mid del van cursussen voor het onderwij zend personeel, het begeleiden van het onderwijs in de scholen, het for meren van werkgroepen en commis sies die de regionale onderwijspro blematiek moeten bestuderen, etc. Van groot belang is ook de opdracht die het centrum heeft om een regio nale methodenbibliotheek op te bou wen. Het schooladvieswerk raakt de in dividuele leerling. De taak van het centrum is wat dit betreft aldus om schreven: Preventie in het geval van moei lijkheden die kinderen in de school situatie kunnen ondervinden, mede door het signaleren van mogelijk toe komstige probleemgevallen. Onderzoek, advisering en soms be handeling t.a.v. kinderen met leer- en gedragsmoeilijkheden. Onderzoek naar de schoolrijpheid en schoolgeschiktheid en op grond daarvan, advisering bij schoolkeuze. Advisering over de inrichting en functionering van het onderwijs. Advisering en hulp t.a.v. het gezin bij problemen welke hoofdzakelijk schoolmoeilijkheden betreffen. Het centrum gaat, om al haar taken deskundig te kunnen aanpakken, be schikken over psychologen, pedagogen maatschappelijk werkers en andere gekwalificeerde krachten. Het is de bedoeling dat op den duur het school begeleidingswerk en het schoolad vieswerk samenvloeien. ,IK wandel", zo vertelde deze week de 26-jarige wandelenthousiast J. Krieckaart uit Kloosterzande, „voor mijn plezier lange afstanden. Een viertal jaren geleden meer dan de laatste tijd. Zondag zal ik in het ka der van de feesten te Eksaarde de afstand KloosterzandeEksaarde te voet afleggen." „DE gewone man" vertelt de heer Krieckaart, „deed dit vroeger ook. Hij ging te voet ter bedevaart naar Eksaarde, waar nu 650 jaar geleden twee romeinse kruisbeelden zijn ge vonden. In 1919 stopte men met deze eeuwenlange traditie. Ik wil bewij zen, dat de moderne mens nu ook nog kan lopen. Ik sprak zondag met een clubgenoot van Wandelsportver eniging Hontenisse, J. d'Hondt. We willen ongeveer zeven kilometer per uur lopen. De afstand is 35 kilometer, zodat we om ongeveer 1 uur in Eks aarde zullen arriveren." DE W.S.V. Hontenisse, waarvan de heer Krieckaart een van de oprich ters is, bestaat sinds 1962. Twee meis jes, Tilly Baart en mej. Doornebosch, richtten een meisjesclub op en J. Krieckaart en Bert Doornebosch een jongensclub. Na een jaar werden de beide verenigingen samengevoegd. Sinds die tijd is de Wandelsportver eniging in de gemeente Hontenisse explosief gegroeid. „W.S.V. Hontenisse heeft een eigen clublokaal. Elke vrijdagavond hou den we er clubs. Ook 's winters wan neer het wandelsportseizoen in Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk stil ligt." Dat lange gesloten seizoen (van oktober tot april) ergert de wandel sportenthousiast Krieckaart. „IN Brabant en Holland kent men wintertochten. Hier is men daar ech ter niet enthousiast voor te krijgen. Misschien wel begrijpelijk, omdat de gewone Wandeltochten in het seizoen eigenlijk al te weinig wandelaars trekken. Om een tocht rendabel te maken voor de organiserende ver- eniging moeten er zo'n vier- a vijf honderd wandelaars aan deelnemen. Bij ons, in een door W.S.V. Honte nisse georganiseerde tocht, kwamen er deze zomer slechts 250 wande laars." ,ER zijn meer lopers nodig, ouderen vooral, die nu hoofdzakelijk meedoen aan avondvierdaagsen. Ze zijn vaalc bang, dat ze worden uitgelachen als ze aan de gewone wandeltochten meedoen. Ik wil ze uitnodigen toch te komen. We hebben ze nodig."

de Stem | 1969 | | pagina 3