Delta-ringdijk splijt Breskens in tweeën Spec Kan Raad Aardenburg uur in besloten vergadering Hel Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid TOEN ONERNEMINGEN VREZEN ECONOMISCHE TERUGSLAG In 1968 aantal schoolkinderen met afwijking toegenomen „Wie wenst het woord? Ook in Hulst zal vanaf maandag 15 sep tember een cursus gegeven worden in Ho tel „De Graanbeurs", Markt, te 20.00 uur. LUCKY LUKE: DE GROTE TREK Welke bedrijven Voor benoeming gemeenteiverkman Rondvraag ZUID-BEVELAND HULST TERNEUZEN R.-lc. harmonie St.-Jan herdenkt bevrijding Veren vertraagd door mist Er kunnen nog cursisten worden ingeschreven. Tentoonstelling V olkssterren wacht Middelburg Hennep-smokkelaar en -afnemers aangehouden VLISSINGEN Examens Volksdansclubje voor dames in Boschkape]]( én waar VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 Commentai Gent zit niet Kunstenaars en cultuurcurie DE STEM VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Naar verwacht zal in de loop van 1970 een begin worden gemaakt met de Delta ringdijk die dwars door Breskens zal lopen. De drie meter hoge waterkering zal het dorpsbeeld ingrijpend veranderen. Een aan. tal ondernemingen ziet de tot standkoming van de dijk, die de haven van de dorpskern zal af sluiten, met zorg tegemoet. Deze bedrijven vrezen een belangrijke terugslag van hun inkomsten, omdat deze grotendeels gebaseerd zijn op de aantrekkingskracht van de Breskense haven bij de toeris ten. Door het departement van Econo mische Zaken is onlangs een enquête gehouden onder 56 plaatselijke be drijven over de te verwachten eco nomische gevolgen van de dijkaanleg. De bevindingen van dit onderzoek zijn neergelegd in een rapport, dat door het actiecomité Breskens gehan teerd zal worden bij eventuele claims op schadeloosstelling voor die bedrij ven, die daarvoor in aanmerking ko men. Het departement van Economi sche Zaken acht een onderzoek per bedrijf naar de hoogte van de te ver lenen financiële compensatie niet noodzakelijk. Het vindt het rapport duidelijk genoeg. Binnenkort zal het waterschap het Vrije van Sluis bij rijkswaterstaat een voorstel indienen met betrekking tot de voorgenomen dijkaanleg. Daar na zullen Gedeputeerde Staten van Zeeland zich over deze kwestie for meel uitspreken. In Breskens maakt men zich echter geen illusies: dat de ringdijk er zal komen, staat als een paal boven water. De ondernemingen die schade den ken te ondervinden van de nieuwe waterkering midden in hun dorp zijn onderverdeeld in 9 detailhandelsbe drijven, 13 horeca- en/of ambachts- bedrijven, 4 ambachtsbedrijven, 10 horecabedrijven, 7 groothandelsbe drijven, 5 groothandelsbedrijven ge combineerd met detailhandel, vervoer of ambacht en 8- diverse bedrijven. 36 bedrijven verwachten een omzet daling gedurende het gehele jaar, waarvan 20 een extra omzetvermin- dering vrezen gedurende de zomer. Zeven bedrijven verwachten alleen een omzetdaling in de zomer. Daarentegen wordt het niet uitgè sloten geacht, dat de nieuwe situatie voor sommige bedrijven een verbe tering zal inhouden. Globaal gezien zal de dijkaanleg het meest van invloed zijn op bedrij ven gelegen aan de Grote Kade en Scheldekade, bedrijven gelegen aan het Spuiplein en achterliggende stra ten en op bedrijven gelegen rondom de haven. De nieuwe dijk zal het Spuiplein en naaste omgeving vrijwel geheel van het overige dorpsdeel isoleren van het verkeer over de hoofdweg, die thans nog via de Scheldekade en het Spuiplein naar het dorpscentrum voert .De toeristen, afkomstig van de jachthaven en de bemanningen van de coasters in de haven, zulle het Spiplein alleen te voet via een dijk- overgang kunnen bereiken. De bedrijven die aan de haven lig gen komen op een enkele uitzonde ring alle buiten de nieuwe dijk te liggen. Ook de groothandelsbedrij ven komen voor het merendeel bui ten de ringdijk te liggen. Een aantal bedrijven verwacht niet direct een omzetdaling, maar wel stijgende transportkosten als gevolg van de omweg die zij door de dijkaan leg zullen moeten maken. De gemeenteraad van Breskens heeft zich enige tijd geleden al bij de aanleg van de ringdijk neergelegd als een onvermijdelijke maatregel die noodzakelijk is voor een betere beveiliging van Breskens en de streek. Tijdens de stormramp in 1953 stond het zeewater 80 centimeter hoog in het dorp. „Breskens zal door de ringdijk ge amputeerd worden. Zonder twijfel zal de gemeenschap door de dijkaan leg financieel schade lijden. Het gaat er om welke bronnen aangeboord kunnen worden om deze verliezen ge compenseerd te krijgen", aldus de heer J. A. Eekhout, waarnemend bur gemeester van Breskens. Natuurlijk moet de dijk er komen ter wille van de veiligheid van de streek, maar al leen Breskens krijgt de klappen". De nieuwe ringdijk zal bij de vis mijn beginnen, langs de vissershaven naar het Spuiplein lopen tot aan de promenade. Op de kruin van de dijk komt een voetpad. Opnieuw zien het Breskense be drijfsleven en ook de plaatselijke VVV de naaste toekomst met zorg tegemoet. In 1944 werd het dorp door een luchtbombardement vrijwel ge heel verwoest (zie ook pag. 5). Na de oorlog dreigde de aanleg van de nieuwe veerhaven buiten de dorps kom de middenstand te verlammen. Nu vreest men wederom een flinke ecopomische aderlating door de aan leg van de ringdyk. Zaken die met veel moeite en geld zijn opgebouwd, zien zich in hun verdere bloei door de drie meter hoge deltadijk gedwars- (Van onze correspondent) Voor de benoeming van een ge meentewerkman in Aardenburg oordeelde men het nodig in be sloten zitting te gaan, die een uur duurde. Na heropening van de openbare vergadering koos de raad F. de Vreeze met zeven stemmen uit de voordracht van b. en w. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14,00 per kwartaal (excl. 50 cent incassokosten) 4,75 p. maand (excl. 5 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraaf 14 Hulst tel. 01140 - 3751 Klokstraat 1, Goes tel. 01100 - 8030. KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren) tel. 01158- 1940 tel. "1180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A. F. Koopman (01180 -7438). REDACTIE ZEEUWSCH VLAANDEREN: G. van Berkel (01150 - 4866) J. Drieskens (01140 - 3667) C. Schets (01180 -7764) REDACTIE BEVELANDEN EN SCHOUWEN DUIVEL AND: J. Robesin (01140 -2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: Th. Klein (01150 -4865) EXPLOITATIE ADV.: L. K. M. de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel. 01150-4281 Th. de Bakker Terneuzen, tel. 01150 - 2601 M. Bogers Oostburg, tel. 01170 - 2893 C. Menu Goes, tel. 01100 - 8030 J. Schieman Axel, tel. 01150 - 1224 De gemeenterekening over 1967 werd voorlopig vastgesteld met een batig saldo op de gewone dienst van f 25.031,32 en een nadelig saldo op de kapitaaldiensten van f 347.328,46. Het gemeentepersoneel zal een duurtetoeslag en een nacaculatie krijgen. De katholieke reclasseringsvereni- ging krijgt een subsidie van f 5,- ver hoogd met f 2,50 per reclassant. De heer Rosseel zag in de hele reclassering niet veel heil. Voi- gêns hem zijn in de gemeente nog niet veel dronkaards verbeterd. Ook had hij het passender gevonden als de algemene reclasseringsverenigmg zou worden gesubsidieerd. Burge meester Van Berkel legde hem uit dat alleen van de katholieke reclas- seringsvereniging een verzoek was ontvangen. Tot slot stemde de heer Rosseel tegen het voorstel van b. en w. In de kosten van ontvangst van de familie Aardenburg uit IJmuiden werd aan de voetbalvereniging f 100 gegeven. Op kruispunten buiten de bebouw de kom zullen wegwijzers worden geplaatst. Aan het aannemingsbe drijf Leenhouts te Sluis werd optie verleend tot 1 januari 1971 op de bouwgrond langs de Van Walcheren- straat, de Vermerestraat en een klein gedeelte van de Christiaansen- straat. Aan de heer G. v. Waes werd een strook grond verkocht voor f 24 per m2. Tijdens de rondvraag informeerde de heer A. Paridean naar de wegver- betering St.-Kruis-St. Laureins. Hij vreesde dat van herstel niets meer komt. De voorzitter antwoordde dat de weg bovenaan het quartaire we genplan staat en hopelijk nog dit na jaar of volgend voorjaar in behan deling zal komen. De heer de Clerq sprak nogeens over het gemengd zwemmen, waar op de voorzitter antwoordde dat de ze maatregel nodig was met het oog op het te kleine zwembad. In de mor genuren bestaat er gelegenheid om gemengd te zwemmen, 's Middags is dat niet mogelijk, omdat van zwemmen dan niets komt. Ook meende de heer De Clerq dat wethouders voor een vakantiegeld uitkering in aanmerking komen. Vol gens hem hadden zij hier wel recht op. Besloten werd een brief over de ze kwestie aan Gedeputeerde Staten te zenden. boomd. Het actiecomité staat voor een zware taak het naderende onheil zoveel mogelijk te beperken. Een troost is dat het departement van Economische Zaken zich al heeft voorbereid op het afkomen van even tuele schadeclaims van Breskense ondernemingen als gevolg van de dijkaanleg. Yerseke Zeilwedstrijden Door de water sportvereniging „Yerseke" werden op de O. Schelde zeilwedstrijden ge- organiseer^ waaraan door 34 boten werd deelgenomen. Uitslag: A. Gro te kajuitjachten: 1. J. v. d. Plasse, Yerseke, def. eigenaar wisselbeker. 2. H. F. v. d. Rest, Willemstad, Wis selbeker bezoekers, 3. J. Everse, Yerseke, medaille. B. Kleine kajuit- jachten: 1. F. v. Boxstel, België, medaille, 2. J. Melisse, België, me daille, 3. J. Zuijdweg, Yerseke, me daille. Kleine open boten: 505, F.D., F.J. en Stern. 1. F. M. J. Bruijs, B. op Zoom, def. eigenaar w.beker be zoekers, 2. P. de Schipper, Yerseke, Wisselbeker leden, 3. Zeeverkenners, Yerseke, medaille. 2e groep: valken, 16 m2, 12 m2 en schakels. 1. W. J. v. Oeveren, Yerseke, medaille, 2. Jac. Bakker, Yerseke, medaille. 3e groep: 1. A. Huijbregtse, medaille, 2. J. Zoeteweij, Yerseke, wisselpla quette leden. Raadsvergadering Vandaag (donderdag) om zeven uur houdt de raad van Hulst een openbare verga dering, waarin naast een aantal in gekomen stukken verscheidene fi nanciële regelingen aan de orde ko men in verband met de lagere scho len en kleuterscholen in Clinge en Nieuw Namen. Twee verzoeken om subsidie zullen worden behandeld. De huur voor de conciërgewoning zal worden vastgesteld. Voor de aankoop van het Dorpshuis in Nieuw Namen zal de raad een besluit moeten ne men. In de Sportlaan zal een per ceel bouwland worden aangekocht, terwijl aan drie mensen bouwgrond verkocht zal worden aan de Ruyter- laan en de Rembrandtstraat. Ziekentriduum Deze week wordt in Hulst het jaarlijkse ziekentri- duüm voor de parochies uit het De kenaat Hulst en Terneuzen gehou den. Dit ziekentriduüm in het bejaar dentehuis De Blaauwe Hoeve begint iedere dag om 10 uur en eindigt om 3 uur na de handoplegging en een ziekenzegening. Het is bedoeld voor alle zieken die niet in staat zijn in hun parochiekerk deel te nemen aan de wekelijkse eucharistieviering. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie in Hulst zijn on derstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en nog niet afgehaald een lichtbruine portemonnee met in houd, een bril, een portemonnee met inhoud, twee jurken, een maaimes met tanden, een muntbiljet van 5 gulden, een portemonnee met Ne derlands en Belgisch geld; 'n gouden ring, een rode damesportemonnee zonder inhoud: een zwarte portemon nee met inhoud, een bril met bruin montuur, een witte damesparaplu, een doos soepen, een damesbril, een herenbril, een zwarte damestas met inhoud, een portemonnee met in houd. Verkeersweek In het kader van de komende nationale verkeersweek van 6 tot 10 oktober organiseert de afdeling Terneuzen van het Verbond voor Veilig Verkeer diverse aktivi- teiten. Zoals een opstelwedstrijd voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen, een fotowed strijd en een verkeersquiz. Tn de tweede week van oktober be gint m het politiebureau een cursus van vier avonden onder leiding van de heer A. van Waart, examinator C.B.R. en bestuurslid van de afdeling. Voor deze cursus kunnen ook niet- leden van het verbond zich opgeven aan het Terneuzense politiebureau. Sinf-Jansteen Het bestuur van de harmonie St. Jan heeft besloten om zaterdag 13 september de bevrijding in septem ber 1944 te herdenken door een rond gang door een gedeelte van St. Jan steen te maker, met drumband, kla roenblazers en majoretten. Aanvang om 3 uur. 's Avonds geeft St.. Jan een uitvoe ring in de feestzaal te Nieuw-Namen waar de fanfare De Scheldezonen haar eeuwfeest viert. Op zondag 21 september zal de har monie te Stekene (België) deelnemen aan een rondgang door de gemeente en een uitvoering geven op de kiosk op het Dorpsplein. In oktober zal een ouderavond ge organiseerd worden voor de ouders van de jongens en meisjes, die hun medewerking verlenen en/of lid zijn van de r.-k. harmonie. Oratorium Door het R.K. Ge mengd Zangkoor St. Caecilia wor den plannen gemaakt om deze win ter een uitvoering van het Wei- nachtsoratorium van J. S. Bach mogelijk te maken. Verschillende verzoeken om subsidie zijn reeds verzonden. Koewacht Rode Kruis-collecte - Dit jaar zal de jaarlijkse Rode Kruis-collecte niet op het Kerkplein of aan de grens plaats vinden, zoals de voorgaande jaren gebruikelijk was. Op zaterdag 13 sep tember zal een huis-aan-huis inzame ling gehouden worden. De plaatselijke Rode Kruis verte genwoordigers hebben de jongeren- gemeenschap, die naast het brengen van ontspanning dit jaar ook aan dacht wil besteden aan sociaal-cultu rele zaken, bereid gevonden deze vol- lecte te organiseren. Voorafgegaan door een geluidswa gen zullen de jongeren alle straten bezoeken. Zij vertrouwen dat de be volking hun inspanning ruimschoots zal waarderen. De plaatselijke Rode Kruis vertegenwoordigers rekenen eveneens, gezien de grote nood alom in de wereld en de taak die het Rode Kruis zich gesteld heeft om deze te lenigen op een opbrengst Koewacht waardig. Terhole Miva-collecte De Miva collecte in de parochiekerk heeft ruim f 350. opgebracht. Dit is aanzienlijk meer dan in voorgaande jaren. Duivenvluchten Combinatie Ter hole Lamswaarde. Quevrain zon dag 7 september 1969. Ie duif 1055 m. 1 en 4 J. van Sikkelerus, Lams waarde, 2 en 6. J. Eijsackkers, Lamswaarde, 5 L. Brand, Terhole, 5 Al. Beaurain, Terhole, 7 J. Bis schop Terhole, 8 en 9 Alf. Vermeu len, 10 A Wante, Lamswaarde. Parochiebijeenkomst Vanavond zal het kerkbestuur de parochi anen van Terhole in de ge legenheid stellen om een parochie avond bij te wonen in 't Dorpshuis. Enige tijd geleden werden de reke ningen en begrotingen toegezonden en hierover zal gediscussieerd wor den. Westdorpe R.I.A. krijgt verlichting De aanleg van de verlichting op het sportterrein in de Molenstraat is bijna klaar. Een grote kostenbespa ring is dat al het werk, zoals lassen, schilderen, enz. door bestuursleden en spelende leden zelf wordt ge daan. Op het terrein zullen vier lichtmasten worden geplaatst. Het naast het terrein liggende voorma lige slachthuis zal worden ingericht als kleedlokaal. (Van onze correspondent) HULST In totaal ontdekte de schoolartsendienst van Zeeuwsch- Vlaanderen bij de in het jaar 1968 onderzochte leerlingen 13.375 afwij kingen, waarvan 3228 nieuwe. In 1967 waren die cijfers respectieve lijk 11.623 en 2819. Onder afwijkin gen verstaat men allergieën vermin derde gezichtsscherpte en gehoor- scherpte en afwijking van de geni taliën, van been en spierstelsels, hart en geest. Deze cijfers zijn te vinden in het jaarverslag van de Zeeuwsch-Vlaani- se Schoolartsendienst. Uit het verslag van de arts Rozemeijer uit Hulst blijkt dat bij de door hem onderzoch te kinderen een lichamelijk vroege volwassenheid is te constateren. Dok ter Rozemeijer verrichte zijn waar nemingen bij 29 meisjes en 29 jon gens uit de tweede en derde klas van het lyceum. Een groot deel van de in Hulst door de schoolartsen ondervraagde jongens en meisjes bleek te weten wat zij later wilde worden. Bij de l.t.s. hadden 199 van 275 jongens hun keus gemaakt, 76 niet. Bij de middelbare school bedroeg dit aan tal 62 van de 72, terwijl er tien nog niet beslist hadden. Er blijft, valt uit het jaarverslag op te maken, nog heel wat te wen sen over De kwaliteit van de voeding het schoeisel, de tandhygiëne en de lichamelijke ontwikkeling moeten verbeteringen ondergaan. Veel leer lingen van het voortgezet onderwijs doen niet of nauwelijks aan sport. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER Door dichte mist ontstond woensdagmorgen enige ver traging in de veerdiensten op de Westerschelde. Op de dienst Kruimingen-Perkpolder kon de eerste overtocht eerst om acht uur worden gemaakt. Op het veer Vlissingen-Breskens kon de reis van negen uur niet wor den uitgevoerd. In het verdere verloop van de mor gen klaarde het zicht echter voldoen de op, om een normale uitvoering van de dienst mogelijk te maken. De rijen wachtenden waren daardoor weer spoedig verdwenen. (ADVERTENTIE) geeft nu ook in Zeeland de cursus „Spreken in het openbaar", met les sen over o.m. het overwinnen van spreekangst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, voorzitterschap, vrij spreken, het houden van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., Postbus 67 te Huist. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdag 12 sep tember om 19 uur zal de Middel burgse volkssterrenwacht een ten toonstelling openstellen over astro nomie en ruimtevaart in het gebouw aan de Herengracht. Het nieuwe instrumentarium, (be halve de lang geleden bestelde kij kers uit Amerika, die pas een week na de tentoonstelling aankomen) zal daar te zien zijn. De Middelburgse sterrenwacht wacht nog steeds op grotere en be tere behuizing. De heer J. Sohier, di recteur van dit centrum, houdt het op een oude molen waar dan een koepel op gebouwd zau kunnen wor den, het ideaal van iedere sterren wacht. De cursus voor beginnende astro nomen begint donderdag 2 oktober. Er bestaat een zeer grote belangstel ling voor. De tentoonstellingdata zijn: 12, 13, 14, 19, 20 en 21 septem ber. ROTTERDAM (ANP) Recher cheurs van de Rotterdamse politie hebben de afgelopen weken, naar dinsdag in de Maasstad bekend is geworden, zeven mannen gearres teerd die allen te maken hebben ge had met een omvangrijke handel in verdovende middelen. De arresta ties werden verricht in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Veere. Drie van de mannen zijn inmid dels aan de officier van justitie voor geleid, de overigen kregen een pro ces-verbaal wegens overtreding van de opiumwet. Onder de voorgeleiden bevindt zich een 32-jarige bankwer ker uit Veere. De zeven man waren allen afne mers van de 22-jarige Rotterdamse auteur Frederik B., die op het ogen blik in een gevangenis te Cadiz (Spanje) verblijft. De auteur werd enige tijd geleden in Algeciras gear resteerd wegens smokkel van ben- nep uit Marokko. De arrestatie van Frederik B. leidde, na een omvang rijk onderzoek door de Rotterdamse recherche, tot de arrestatie van de zeven Nederlandse afnemers. Fietser brak been Op de krui sing Nieuwe Vlissingseweg—Roose- veltlaan zijn een fietser en een brom fietser frontaal met elkaar in botsing gekomen. De bromfietser J. J. v. d. C. uit Middelburg reed aan de rech terzijde van het fietspad, toen plotse ling de twaalf-jarige A. B. uit Sou burg naar links uitweek. De twaalf jarige jongen moest met een gebro ken been per ambulance overge bracht worden naar het St.-Jozef- ziekenhuis. Koudekerke Auto tegen boom Bij een aan rijding op de Middelburgsestraat in Koudekerke tussen een autobus van de Stoomtram Walcheren, bestuurd door O. A. R. uit Middelburg, en een personenauto, bestuurd door G. M. uit Middelburg, is de personenauto tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. Naast de bestuurder zat de heer V. d. H. uit Middelburg die op zijn schoot het vierjarig dochtertje van de heer G. M. had, bestuurder van de personenauto uit Middelburg. Hij wierp het kind achter in de auto, waardoor hij ernstige Verwondingen van het kind heeft voorkomen. Het ongeluk ontstond, doordat de autobus van een parkeerstrook wegreed, ter wijl de heer G. M. aan kwam rijden. Deze kon een botsing niet meer ver mijden. Nieuw- en St.-Joosland Eerste paal Onder grote be langstelling heeft burgemeester mr. J. Drijber dinsdagmorgen de eerste paal geheid op het bouwplan Noord te Nieuw- en Sint Jooslary voor de bouw van 24 woningwetwoningen en het bungalowpark. Toen de eerste paal in de grond was verdwenen, ontploften enkele rotjes. Onder de vele belangstellenden waren de voormalig burgemeester van Nieuw en Sint Joosland mr. P.J. Graaf van Randwijek, de voorzitter van de wijkraad ds. P. Siderius en het voor malig raadslid dhr. C. v. Nimwegen GEERTRUIDENBERG, streek- verpleegtehuis. Ziekenverzorging: J. Bossers, Oos terhout; M. v. Dongen, Oosterhout; L. Huyben, Breda; J. Remijn, Hein- kenszand; J. Ie Rutte, Geertruiden- berg; E. Seegers, Baarle-Nassau: J. Verregghen, cum laude, Made; J. de Vries, Made. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Het voIksdt sen in Vogelwaarde en omgeving gint steeds meer belangstelling j krijgen. Op initiatief van enkele 4 mes is in Boschkapelle in het ij rochiehuis een volksdansclubje vos dames opgericht. Eenmaal in de twee weken, woensdagavond van acht uur si kwart over negen, komen deze 4 mes bijeen om onder leiding vanj, heer O. Vosveld uit Stoppeldijk t£ te volksdansen. Het gaat hier om 4 mes die geen gelegenheid hebben ]j| te worden van de Volksdansgrog Hava Naguila, maar toch graag »5 ontspanning willen. Belangstellende zijn de eerst volgende keer, woem dag 17 september welkor 1. De mi®, mumleeftijd is gesteld op 18 ju Morgen, vrijdag 12 sept., Bergen g Zoom 4.15 en 16.28, Hansweert i'J en 15.39, Made-Drimmelen 6.51 tl 18.51, Terneuzen 2.47 en 15.02, Vltl singen 2.15 en 14.32, Wemeldingeti en 16.18. TENTOONSTELLINGEN ST.-ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Schilderijen beeldhouwwerk van Jos But - Baron R. de Meester de Bete brouck. MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis 10—17 uur Expositie aquarellen van de Cl nees-Duitse kunstenaar Siegwaï Sprotte. TONEEL, FILM, CONCERT ESI ANTWERPEN Astrid Het noodlot van een keizei alle leeft. Quellin Drie stuivers geluk, al Rubens Arenden vallen aan, II Ambassades Moord met kleine dosissen, 18 j. Odeon De duivel bij de staart, II Savoy Zweden hel en paradjjs, II GENT Metro De schoenen van de vise 14 jaar Scaldis Romeo en Julia, 14 j, Century Ringo met de gouden; vol ver, 18 j. Majestic De opstand, 18 j. Plaza Het commando der vervloei ten, 18 j. ST. NIKLAAS Century De getatoueerde, a.l. Select Het brein, a.l. Scala De getemde feeks, a.l. Eden Buigen of barsten, 14 j. TONEEL, FILM, CONCERT ESI MIDDELBURG Schouwburg 20.30 uur Jeugd en Muziek Filmliga „Ik ben nieuwsgierig blauw". TENTOON STELLINGEN ST.-ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: "childerijen beeldhouwwerk van Jos Bul 1 Baron R. de Meester de Betze brouck. MIDDELBURG Vleeshal Stadhuis 1017 uur Expositie aquarellen van de Cl- nees-Duitse kunstenaar Sieg»®' Sprotte DIVERSEN CLINGE Zaal J. de Vilder 19.30 uur Schieting YERSEKE Vlaggetjesdag 15.30 uur Vlootschouw met gratis randvw Jachthaven Opg. voor deze rubriek tel. M® 7438 of Postbus 116 in MiddelW ...DAAROM WIL DE JONGE PHlNEAS TE 2UNER EER EN IN NAAM VAN ONS ALLEN EEN COMPLIMENTJE VOORDRAGEN... OM PHINEAS TE VERVANGEN STELT \JGLN BARROW VOOR EEN DOOR HEMZELP GECOMPONEERD LIED TE UGLV BARROW? NEE NIET WA/^P^/ VROUWJEN EN KINDEREN BU Z'JN De door velen ook do uitgesproken veh dat het havenbedrijf te 1 een gevoelige klap zou krïj de openstelling vorig jaarl verbrede en verdiepte ka Terneuzen naar Gent (zon passing van de Terneuzensr is niet bewaarheid. Integendeel Er is sprake spectaculaire groei in de king van zowel massagoed goed. Ondanks het feit da havens aan het Nederlani van het kanaal aanmerke der diepgang bezitten c| Gentse havenbekken, heeft deze kant van de grens in helft van dit jaar, vergele| dezelfde periode van 1968 fers zelfs bijna kunnen v<| len. Dat vervult degenen Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzij warm hart toedragen met maar ook met zorg. Te ruiii havenareaal nooit gewei wordt het echter zonder mq" gen. Op papier zijn plannen orj vens aan het kanaal uit te te verdiepen en nieuwe dok te leggen, vergevorderd In zense havenkringen koestf thans dan ook het gerechtvi verlangen, dat het havens oprichting zo snel mogel schouders onder de uitvoer| die plannen zal zetten, kringen zijn ook van mening overdracht van de zeggensch de havens door het rijk, aa lijk aan zo was hef voorm de gemeente Terneuzen ei aan het havenschap Terneu genoeg vertraging heeft verd. Het zou inderdaad te bd zijn, dat men in Terneuzen ogen zou moeten aanzien dd waar men sinds jaar en d stil zit met de gehele b' gaan strijken. Wij hebben onze lezers g verslag gedaan van e wat merkwaardige bijeenko Middelburg Een groep Ze beeldende kunstenaars, di geïnspireerd door het onb van Amsterdamse collega's door middel van een demor ve protestvergadering, inspr medezeggenschap in het cul leid in Zeeland en vernieuwii dat beleid als zodanig. De conclusie van deze ve ring was dat men deze hog len ook had kunnen bereike der een zaaltje af te hure eenvoudig briefje aan het de bestuur van de Zeeuwse ci raad was even effectief gewe Wij willen de kunstenaars c open deur intrapten, niel bele maken. Er is ons daarentege aan gelegen de redelijkheid kunstenaars in het daglicht len. Zij veranderden, na hun bare tegenstanders in de str een dynamisch cultuurbeleid ben gehoord, van revolutiona mensen waarmee je om di kunt gaan zitten om de prol fit te praten en op te lossen. Dat de prctestvergadering liep, is te danken aan de aar heid van degenen die in he meen door de kunstenaars uitgedaagd als zijnde: de „p van de Zeeuwse cultuurcurie' „prelaten" waren bereid te luisteren en te spreken op h ment dat dit nodig was Zij l het risico van een stellingen tussen kunstenaars en culturel daardoor voorlopig vermedei Zo gaat het niet altijd. He van protestvergaderingen is i|k niet steeds het bereiker overeenstemming tussen de terenden en degenen wie he 'est geldt. Nog minder is hel z°. dat men in conflictsituati voorbaat wil uitgaan van elk: goede wil en van het simpe a' het merendeel van de me goddank wordt gevormd door oeMjke, rechtvaardige en rei 'e en en slechts een mine uoor anarch,sten, echte dwir oen en volslagen idioten. Het schijnt zo te zijn, dat, Zeeland, de verhouding een groep beeldende kunst „het beleid" op een gezon JL 9ebracht gaat worden br5>k frustratie schijnt j z'in geruimd. Dat is vo vergadering met demonstrati ra ter een bijzonder resultaat

de Stem | 1969 | | pagina 2